Halfjaarlijks economisch rapport van Truman Actie van de P. N. I. tegen Nederland NOORS VRACHTSCHIP VOOR LONG ISLAND IN BRAND De toestand in Perzië HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GOUDA De kabinetsformatie Bestuur N. R. U. verzoekt de heer Vogt aan te blijven Nederlandse dame in Spanje verongelukt REGERINGSMAA TREGELEN TEGEN DEMONSTRATIES Personeel van S.M.N. gaat staken Nederlands schipt redt Spaanse schipbreukelingen Arrestaties ;n Port Elizabeth Vogt willigt verzoek in LICHTENDE VOORWERPEN Van de 49 zich aan boord bevindende personen worden 4 leden der bemanning vermist Egyptisch premier afgetreden V.—j VEERS VERWACHT IN G HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement; Terneuzen Oirecteur-Hoofdredauur I. van de bande tedaetie-adres; Noordstraat55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks MAANDAG 21 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2091. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs, per min 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In een halfjaarlijks economisch rapport aan het congres heeft president Truman Zaterdag de stromingen in de Verenigde Sta ten tot beperking van de invoer aangevallen en verklaard, dat de militaire veiligheid van de niet- communistische wereld onaf scheidelijk is van haar economi sche toekomst. In zijn rapport zegt de presi dent, dat de hulp in nood, welke de Verenigde Staten tot nu toe aan andere niet-communistische landen hebben verleend, zal moe- De 51-jarige mevrouw L. Ma- thijse-Kremer uit Amsterdam is Zaterdag bij een auto-ongeluk in de buurt van Tortosa (Spanje) om het leven gekomen. Het onge luk geschiedde op de weg tussen Perello en Ampolla, bij Tortosa, ongeveer 160 km ten Zuidwesten van Barcelona. Ernstig gewond werd mevrouw Mathijse in een kliniek te Tortosa opgenomen, waar zij korte tijd later is overle den. Haar echtgenoot, procuratie houder bij een handelsvereniging te Amsterdam, liep slechts lichte verwondingen bp. Het echtpaar was per auto op vacantiereis in Spanje. Het slachtoffer zal aldaar worden begraven. ten worden aangevuld en daarna in toenemende mate vervangen worden door een normalere kapi taalstroming uit de Verenigde Staten naar andere landen. Dit zal op zijn beurt vergezeld moe ten gaan van het realistischer be sef, dat uitvoer op de lange duur vergezeld moet gaan van invoer. „Het is verontrustend op te merken, dat, ondanks de grote mate van werkgelegenheid in de Verenigde Staten, de laatste tijd de druk tot beperking van de in voer is toegenomen. Verboden van invoer van buitenlandse pro ducten, verhoging van rechten op ingevoerde goederen, en talloze verzoeken om andere verhogin gen van rechten zijn er enkele voorbeelden van, hoe deze aan drang tot beperking van de invoer tot uitdrukking is gekomen. Deze aandrang tot het toepassen van beperkingen is over het algemeen uitgeoefend met te weinig oog voor de invloed, welke deze maat- regelen hebben op ons doel der veiligheid en op de economische politiek, welke in overeenstem ming is met onze positie als cre- diteurenland". „Handelsbeperkingen zijn van rechtstreekse invloed op de Ame rikaanse programma's tot ver sterking van de vrije wereld. Het is niet goed te verenigen, dat wij hier belemmeringen opwerpen en tegelijkertijd aandringen op het vormen van een nauw deelge nootschap in de Noordatlantische gemeenschap". President Truman zegt verder, dat uit de jongste maatregelen van het thans op recès zijnde con gres gebleken is, dat niet ten vol le het belang werd ingezien van feiten als deze, dat de Verenigde Staten in veel groter gevaar zou- De afdeling West-Java van de Partai Nasional Indonesia (PNI) heeft aan de onderafdelingen een rondschrijven gericht, waarin ge zegd wordt, dat in de huidige tijd een gematigde houding onge wenst is, aangezien de verhou ding tussen Indonesië en Neder land steeds slechter wordt. Aan de leden van de P.N.I. wordt in dit rondschrijven ver zocht om tijdens de komende massabijeenkomsten ter gelegen heid van de viering van 17 Augus tus acties op touw te zetten, waardoor de positieve houding der P.N.I. wordt gedemonstreerd. Uit leuzen als „Indonesisch be stuur in West-Irian moet zo spoe dig mogelijk worden gevormd" en andere leuzen moet de afwij zing van de overeenkomsten der R.T.C. blijken. Voorts dient de leuze „Laat de gematigde hou ding varen" allerwegen te wor den gepropageerd. Het rondschrijven is getekend door de voorzitter van de P.N.I. West-Java. De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat te Dja karta van regeringswege een cen traal comité zal worden ingesteld terwijl in diverse gebieden een lo caal comité zal komen. Bij wijze van preventieve maat regel bepaalt de minister, dat het meevoeren van reclameborden en spandoeken, waarop partij-eisen vermeld staan, verboden is. Voor de organisatie van défilé's, de monstraties en openbare verga deringen is toestemming van het hoofd der plaatselijke politie ver eist. Het hoofdbestuur van de In donesische vakbond van perso neel van de Stoomvaartmaat schappij Nederland heeft voor deze week een staking afgekon digd naar aanleiding van de mislukking der besprekingen met de directie van de maat schappij inzake de uitkering van een gratificatie. Vrijdag a.s. zullen de arbei ders weer hun werk hervatten. den verkeren, wanneer de bevol king van een belangrijk deel van de vrije wereld zou geloven, dat de Verenigde Staten geen belang rijk deel van de vrije wereld zou geloven, dat de Verenigde Staten geen belangstelling hebben voor haar menselijke aspiraties, maar alleen voor het helpen met de be wapening van deze bevolking, op dat deze bij de verdediging van de Verenigde Staten zal kunnen hel pen. „Bevordering van economische omstandigheden, die de andere vrije landen in staat zullen stel len zichzelf te onderhouden is het doel, dat wij moeten trachten te bereiken als overgang uit de noodtoestanden, die het voor ons van essentieel belang deden zijn tijdelijk hulp tet verlenen. Wan neer de vrije wereld economische stabiliteit en verdere economische vooruitgang bereikt, is er geen groot gevaar voor communisti sche omverwerping van het ge zag", aldus het rapport. De opbouw van de militaire vei ligheid is slechts een eerste fase. „De Verenigde Staten moeten be reid zijn om tijdens de voortgang van deze eerste fase en in meer dere mate na de voltooiing daar van, hun billijke bijdrage te leve ren tot een welvarender vrije we reld. Deze laatste zal een veiliger vrije wereld zijn". Truman zegt verder, dat de Amerikaanse veiligheidspro gramma's de kracht van de bin nenlandse economie niet bedrei gen, nog veel minder deze ver minderen of aantasten. De president zegt, dat het inko men per hoofd van de Ameri kaanse bevolking, zelfs na aan passingen in verband met prijs- veranderingen en berekend nadat belastingen betaald zijn, vergele ken met 1939 ongeveer 40 procent is gestegen. De bruto nationale productie is met bijna 90 procent gestegen vergeleken met 1939, de industriële productie is bijna ver dubbeld en de agrarische produc tie is met ongeveer een derde ge stegen. De jaarlijkse omvang van za- keninvesteringen in bouwwerken en uitrusting is op basis van de prijzen van verleden jaar geste gen van 14 milliard dollar tot bij na 38 milliard dollar. Truman merkt op, dat door het bekendworden van deze feiten de positie der Verenigde Staten in de vrije wereld versterkt kan worden. „Communistische pro paganda is gebaseerd op de on juiste gedachte dat de Ameri kaanse economie haar kracht niet zal- kunnen handhaven", zo ver klaart de president. De Amerikanen moeten zich tevens realiseren, dat de last van het verzet tegen agressie zwaar drukt op de economie van andere vrije landen, „die evenzeer naar vrijheid verlangen als wij". De hulpbronnen die zij kunnen ge bruiken voor de opbouw van eco nomische en militaire kracht zijn veel beperkter dan de onze, aan gezien zij een veel kleiner marge hebben boven de absolute levens behoeften. Onder deze omstan digheden kan de hulp, welke wij hen verlenen vele malen de kos ten opbrengen door een grotere veiligheid voor hen en voor ons". De kabinetsformateur heeft Vrijdag nog een gesprek van ruim een uur gehad met prof. Romme. Zaterdag vergaderde, de A.R. Tweede Kamerfractie over de voorstellen, welke de forma teur aan de heer Schouten heeft gedaan. Waarschijnlijk dat de toestand nu spoedig tot klaarheid zal komen. Dr Drees heeft in zijn kabinet nog ontvangen prof. dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar in het staatsrecht, administratief recht en de wijsbegeerte van het recht, te Utrecht. Deze werd gepolst voor de portefeuille van overzee se rijksdelen. Prof. Kernkamp bleek bereid, een eventueel ver zoek om dit toekomstige departe ment te beheren, in positieve overweging te nemen. Gezien het feit, dat prof. Kern kamp tot de Chr. Historische richting behoort en de waar schijnlijkheid, dat minister Staf, ook Chr. Historisch, weder als minister van oorlog en marine zal optreden, wil men in politieke kringen de conclusie trekken, dat het departement van justitie weer in een andere politieke kleur zal overgaan. Het Nederlandse kustvaar tuig „Prinses Wilhelmina" heeft 4 Spaanse schipbreukelingen in Cadiz aan wal gebracht. De Spanjaarden waren op 48 mijl van Cadiz door het Neder landse schip opgepikt, nadat hun lekgeslagen vaartuig in een kwartier tijds was gezonken. De „Prinses Wilhelmina" was op weg naar Genua. Wegens overtreding der apartheidsbepalingen zijn in Port Elizabeth 44 personen ge arresteerd. Dr Maroka, voorzitter van het nationale Afrikaanse congres, heeft verklaard, dat de cam pagne tegen de „onrechtvaardi ge" wetten meer succes heeft dan werd verwacht. Hij zei, dat van overzee behoorlijke finan ciële steun was ontvangen. President Truman is na een behandeling van drie dagen uit het ziekenhuis teruggekeerd. Truman zei aan de pers, dat hij zich best voelt. Het bestuur van de Nederland se Radio Unie heeft met uitslui tend de twee stemmen van de A.V.R.O. tegen besloten aan de heer Willem Vogt te verzoeken zijn functie van technisch com missaris van de Nederlandse Ra dio Unie te blijven bekleden. Van de zijde van de A.V.R.O. was voorgesteld de heer J. Kor- ver, secretaris van het A.V.R.O.- bestuur tot technisch commissa ris te benoemen. Het bestuur der N.R.U., waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de A.V.R.O., K.R.O., V.A.R.A. N.C.R.V. en V.P.R.O. achtte in grote meerderheid deze keuze niet gelukkig, niet om de persoon van de betrokkene, maar wel o.m. omdat diens leeftijd 73 jaar voor deze drukke en technisch veeleisende functie een bezwaar werd geacht. In tegendeel wensten alle be stuursleden, behoudens de twee A.V.R.O.-vertegenwoordigers de heer Vogt in zijn kwaliteit van technisch commissaris te behou den. Van de zijde der A.V.R.O. werd dit een slag in het gezicht dezer omroepvereniging be schouwd. Van andere zijden werd opgemerkt, dat het gebruikelijk moge zijn de commissarissen te verdelen onder de vertegenwoor digers der verschillende omroep verenigingen en dat er de bepa ling moge zijn, dat dit bij voor keur geschiedt, statutair is dit niet verplicht. De kwaliteiten van de heer Vogt als technisch commissaris werden door vele leden geroemd. Men besloot hem te verzoeken althans zeker voorlopig aan te blijven. In grote meerderheid achtte het bestuur der N.R.U. het geenszins noodzakelijk, dat de heer Vogt door zijn heengaan als directeur van de A.V.R.O. ook de ze belangrijke functie bij de N.R.U. neerlegt. De heer W. Vogt verklaarde desgevraagd, dat hij het verzoek van het bestuur van de N.R.U. heeft ingewilligd en de functie van technisch commissaris der N.R.U. derhalve blijft vervullen. Daartoe zal in het gebouw van het technisch centrum van de N.R.U. aan de Ampèrestraat een kantoor voor hem worden inge richt. De heer Vogt zal vandaag reeds dit kantoor in gebruik ne men. Vrijdag is het gerestau reerde stadhuis van Gouda, het oudste stadhuis in ons land, officieel in tegen woordigheid van II. M. Ko ningin Juliana in gebruik genomen. We zien hier een over zicht van het marktplein de ster op de voorgrond geeft het middelpunt van de oude stad aan op het moment, dat de Ko ningin het bordes van het stadhuis betreedt. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar de natuurlijke dus de mooiste permanent BOVEN DE VERENIGDE STATEN. Volgens dr Lincoln la Paz, vuur boldeskundige aan de universi teit van New Mexico, wordt de lucht in het Zuid-Westen van de Verenigde Staten overstroomd met lichtende voorwerpen „hoe je deze ook noemt vliegende schotels, geleide projectielen of ruimteschepen zij gedragen zich vreemd", aldus dr La Paz. Volgens deze deskundige zijn het geen vallende sterren noch meteoren, daar deze slechts kor te tijd licht geven en altijd hoor baar zijn. De lichtende voorwerpen bewe gen zich op buitengewoon grote hoogte en kunnen 3% minuten lang worden waargenomen, aldus dr La Paz. „De olie-industrie moet zo spoedig mogelijk weer op gang komen", aldus heeft de nieuwe Perzische premier, Ghavam es Soeltaneh, Zaterdag op een pers conferentie verklaard. Hij zei, dat hij bestudeerde, of de kwestie di rect met Engeland diende te wor den opgenomen, of dat men via de internationale bank tot een op lossing zou trachten te geraken. Desgevraagd verklaarde de nieuwe premier, dat hij zich later zou uitspreken over een even tuele terugkeer naar Perzië van de Britse deskundigen, die het land verleden jaar na de nationa lisatie verlieten. Twintig journalisten, die acht maanden geleden hun toevlucht zochten in het parlementsge bouw, hebben Zaterdag hun toe vluchtsoord verlaten en zich naar de nieuwe premier begeven. Zij namen indertijd binnen het ge bouw van de „madjlis" de wijk, omdat volgens hen hun leven in gevaar was wegens hun oppositie tegen Mossadeq. Zaterdagmorgen heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Perzië, Loy Henderson, premier Ghavam bezocht. De „Vereniging ter bestrijding van het imperialisme", die onder communistische leiding staat, heeft een beroep gedaan op oud premier Mossadeq, op de religieu ze leider Kasjani en op de leden van het nationale front om geza menlijk te strijden tegen het „im perialisme en Ghavam es Soelta Jieh". Zaterdagavond deden zich in Teheran verspreide botsingen voor tussen aanhangers van Mos sadeq en politie en soldaten Twee personen werden ernstig gewond en men vreest voor hun leven. De politie bewaakte de bu reaux en de clubs van het natio nale front. Naar aanleiding van de onlusten is de avondklok inge steld. Het nationale front heeft voor Maandag een algemene sta king uitgeroepen uit protest te gen het aftreden van Mossadeq. De regering heeft via de radio bekendgemaakt, dat als de Zater dag begonnen staking van de busdiensten in Teheran Zondag middag niet zal zijn opgeheven zij deze diensten zal overnemen. Het Noorse vrachtschip „Black Gull", groot 4.929 ton, dat een la ding ontplofbare stoffen vervoer de en op 10 Juli van Rotterdam naar New York was vertrokken, is Vrijdagavond ongeveer 100 km van Montauk Point (Long Island) in brand geraakt. Het vuur ver oorzaakte een ontploffing. Volgens radio-Teheran zijn uit alle delen van Perzië telegram men binnengekomen, waarin de nieuwe premier steun wordt toe gezegd. Voorts is via de radio een beroep gedaan op het volk om kalm te blijven en „zich niet te laten opruien". Premier Ghavam heeft radiografisch alle districts gouverneurs en plaatselijke auto riteiten verzocht krachtig op te treden tegen alle schendingen van de openbare orde. Uit afgelegen gebieden en on der meer uit Abadan en Kerman- sjah zijn berichten binnengeko men, die melding maken van stakingen uit protest tegen het aftreden van Mossadeq. Volgens gewoonlijk goedingelichte krin gen heeft de regering besloten de gouverneur van Zuid-Perzië naar Teheran te ontbieden om een ver klaring te geven over de stakin gen in Abadan, waarvoor hij ver antwoordelijk wordt gesteld. Aanhangers van Mossadeq zijn in de winkelbuurt te Teheran slaags geraakt met de politie. Zes personen werden hierbij ge wond. Volgens parlementsleden van het Nationale Front werden twee personen gewond. Behalve de 40 koppen tellende bemanning bevonden zich 9 pas sagiers aan boord, waaronder 5 Nederlanders, n.l. Jan A. Drie sprong, 62 jaar, zijn vrouw Janna Driesprong, 57 jaar, en hun doch ter Wilhelmina A. Driesprong, 18 jaar, allen uit Boskoop, Pieter Spaanderman, 36 jaar, uit Sant poort en Jacobus de Nobel, 67 jaar, uit Haarlem. Slechts 4 leden der bemanning, die geheel uit Noren bestond, en overboord zijn gesprongen, wor den vermist. Vier uur nadat de ramp plaats vond werd gemeld, dat 't Zweed se stoomschip „Gripsholm", be nevens een Amerikaans lijnschip en 4 kotters van de Amerikaanse kustwacht zich in de nabijheid van de „Black Gull" bevonden. De „Gripsholm" meldde Zater dag later op de dag over de red ding, dat 24 opvarenden van de „Black Gull" zich in een redding boot bevonden en dat 21 anderen op het voordek stonden samen gedrongen. Een reddingboot van de „Gripsholm" kwam juist op tijd om deze 21 personen aan boord te nemen. Zij stonden op het punt in het water te springen om buiten het bereik der vlam- j men te blijven en in dat geval zou het twijfelachtig zijn geweest of zij allen gered hadden kunnen worden. Thans worden alleen nog de 4 leden der bemanning, die van het achterdek van de „Black Gull" in zee waren gesprongen, vermist. Nadat enkele der gewonden behandeld waren, zijn 44 van de 45 geredden door een kotter van de kustwacht van de „Gripsholm" overgenomen en naar de wal ge bracht. De bootsman Nils Varen, die ernstige brandwonden opliep, is aan boord van het Zweedse stoomschip gebleven. Acht van de geredden zijn in het Noorse ziekenhuis in Brook lyn ter verpleging opgenomen. Alle geredden loofden de door de „Gripsholm" en de kustwacht verleende hulp. Ook de beide ste wardessen van de „Black Gull" werden geprezen. Zij hadden de passagiers geholpen met het aan trekken van de reddingsgordels en ze naar de enige niet-vernielde reddingboot gebracht. Bijzonderheden over de brand en de oorzaak ervan zijn schaars. Een sleepboot heeft Zaterdag avond het wrak van de „Black Gull" op sleeptouw genomen en geseind dat de romp zeewaar dig is en de brand uitgewoed. De gehele bovenbouw van het schip is verwoest. De Egyptische premier is afge treden. Koning Faroek heeft het entslag aanvaard. Het aftreden van minister-pre sident Sirry Pasja was niet ver wacht. De premier had Zaterdag avond nog gezegd voornemens te zijn binnenkort onderhandelingen met Groot-Brittannië aan te van gen ter regeling van nog niet op geloste Brits-Egyptische vraag stukken. De thans afgetreden Hoessein Sirry Pasja vormde zijn kabinet op 2 Juli j.l. Hij was de opvolger van Hilay Pasja, die vier maan den aan het bewind was geweest. Het aftreden van premier Sirry Pasja werd bekendgemaakt door radio-Cairo, dat onder regerings controle staat. Er werd geen com mentaar op het bericht gegeven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Overwegend droog weer met wisselende bewolking en een ma tige Noordelijke tot Noordweste lijke wind. In de Zuidelijke helft van het land iets koeler, in de Noordelijke helft iets warmer dan gisteren. DINSDAG 22 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsooren v.m. 2.10 2.45 3.25 3.35 n.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 op onder ZON Juli. 21 4.45 20.46 22 4.47 20.45 op onder MAAN 3.44 4.56 20.51 21.10

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1