AUSTRALIË wordt MOEILIJKER bereikbaar IS KOFFIE SCHADELIJK STRIJD TEGEN KARTELVORMING DE TOMATENTEELT IN NEDERLAND Het verwerken van schuine biezen De verkeerde vrouw Jonge kinderen geve men liever iets anders luwer uvi tt\ot\d en Wee\ melde qeiondee" In de Verenigde Staten Subsidie op reisgeld gedeeltelijk omgezet in voorschot WRM&L Uitgebreide smokkelarijen over Argent.-Braziliaanse grens ^ert rissende de eek™ kauW9°n'^ Hospitaalschip „Jutlandia" weer naar Korea Harriman overtuigd van zijn overwinning Oorspronkelijke roman Nieuwe emigrantenreizen naar Australië Roode Kruis helpt dakloos gezin Meer geld op sak maar grote(r) schuld Het is zeer waarschijnlijk, dat in de naaste toe komst een nieuwe regeling van kracht wordt, waarbij de Nederlandse emigrant, die vertrekt met subsidie van Australische en Nederlandse zijde, een deel van het daarvoor uitgegeven geld moet terugbetalen aan de Staat der Nederlanden. Daar komt tegenover te staan, dat de emigranten niet langer in Sydney aan wal zullen stappen met 10 pond op zak, maar met een bedrag, dat de landverhuizer wat meer mogelijkheid tot handelen geeft. Dit zijn de twee voornaamste aanbevelingen, welke ir. mr. B. V. Haveman, de directeur van de emigratie, na een bezoek van ruim zes weken aan Australië en Nieuw-Zeeland uit dit werelddeel heeft meegebracht. door Maartje Zeldenrijk mensen zijn het slachtoffer ge worden van zwendelaars, die voor een zacht prijsje wel van dergelijke papieren konden leve ren. Bij aankomst in het vijfde werelddeel bleek dan alles op losse schroeven te staan. Zowel Australiërs als Nederlanders hebben zich aan dergelijke prac- tijken schuldig gemaakt. Men zij dus op zijn hoede! Het zal echter niet bij een offi ciële waarschuwing blijven. Te verwachten is, dat zodanige maatregelen worden genomen, dat vrije emigratie steeds moei lijker wordt. Australië heeft lie ver gesubsidiëerde mensen, om dat deze naar bepaalde werk objecten kunnen worden ver wezen en Nederland ziet klaar blijkelijk liever niet zijn beter ge situeerde burgers naar den vreetnde trekken. Maar al met al staat het wel vast, dat er veranderingen op til zijn. De heer Haveman heeft een zo grondig mogelijk onderzoek naar de omstandigheden ingesteld en tijdens de ontmoetingen, welke Australische journalisten met hem hadden, kreeg men de in druk, dat hij een vrij realistische kijk op de ontwikkeling van za ken heeft. Zo is bekend, dat in Canberra ook de veelbesproken kwestie van emigratie van agrarische werkers ter tafel gekomen is Zeer terecht werd daarbij van Nederlandse zijde naar voren ge- bracht, dat Australië zijn produc tie van landbouwgewassen en veeteeltproducten wel met be hulp van Nederlandse emigran ten kan opvoeren, doch dat men onze mensen dan de kans moet geven om b.v. na twee jaren loon dienst zelfstandig aan de slag te gaan. Dit is in Canada reeds gebruikelijk en wil men deze sug gestie van Australische zijde niet accepteren, dan kunnen onze jonge boeren daar beter weg blijven. De agrarische industrie in Australië is te zeer „big busi ness", dan dat een straatarm emigrant kans krijgt ooit vol doende kapitaal te vergaren, daaraan deel te nemen zonder hulp van overheidswege. NIET MEER DEVIEZEN? gedachte uitgaat, dat mensen, die de Australische omstandigheden en ook dikwijls de taal niet kennen, geen volwaardige ar beidskracht vormen. Toen de kwestie in het parlement ter sprake kwam, verwees de minis ter de heren naar het Hof van Arbitrage, doch deelde tevens mede, dat de kwestie inderdaad langdurig overwogen was. Het is niet te verwachten, dat het Hof van Arbitrage iets van de immigrantenionen zal afknab belen, want de arbeidersbewe ging zou direct in verweer ko men. Deze wil geen import van goedkope krachten. Dit is ook een van de redenen, waarom men in dat werelddeel geen Aziaten binnenlaat. Het voorstel zal dus wel van de baan gaan, doch het illustreert duidelijk dat voor de immigranten de room van de melk is. ZWENDEL. De Argentijnse minister van binnenlandse zaken Borlenghi heeft op een Donderdag te Bue nos Aires gehouden persconfe rentie verklaard dat 21 Argen tijnse grenswachten om het leven zijn gekomen en 112 gewond bij pogingen om het smokkelen over de Argentijnse grenzen tegen te gaan. Hij voegde hieraan toe dat deze smokkelarijen Argentinië jaarlijks een bedrag van 265 mil- lioen gulden kosten. „Grote hoe veelheden levensmiddelen en kle dingsstukken worden het land uitgesmokkeld. De regering zal spoedig een wetsontwerp aan het congres voorleggen, dat voorziet in krachtdadiger optreden tegen de smokkelaars", zeide hij. Minister Borlenghi legde zijn verklaring af nadat de Argentijn se minister van buitenlandse za ken Remorino een onderhoud van drie kwartier had gehad met de Braziliaanse ambassadeur te Buenos Aires. Het meest bekende bestanddeel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie bevat 10 milligram van deze stof. Coffeïne verwijdt de bloed vaten; hersenen en nieren wor den na koffiegebruik met meer bloed doorstroomd. De presta ties van het hart worden door coffeïne vergroot. Het bloed gaat sneller stromen; het aantal pols slagen per tijdseenheid neemt toe. '.11 ■i-'-SHSèfi.*-- \*0 - Ook de categorie „vrije emi granten", dus zij die uit eigen middelen de reis naar Australië maken, heeft de aandacht van de heer Haveman gehad. Voor deze had hij een waarschuwing in petto zich vooral te overtuigen van echtheid van eventuële huis- vestings- en werkgeversverkla ringen, wanneer men de grote tocht gaat ondernemen. Talrijke ONGEWONE PASSAGIERS AAN BOORD VAN DE „SUMATRA". Met het m.s. „Sumatra" van de Mij. „Nederland" zijn Vrijdag avond naar Indonesië vertrokken drie beren, een lama en een ze bra, bestemd voor de dierentuin in Bandoeng en afkomstig uit Valkenburg (dierenpark van de heer Klant). Als dekpassagiers zullen deze dieren zich ongetwij feld in de bijzondere belangstel ling van de opvarenden verheu gen. Hun verblijven op het dek worden geflankeerd door een lo comotief, een spoorrijtuig, acht gedemonteerde goederenwagons en drie motorboten. Met hetzelfde schip wordt ook een speciaal geconstrueerde auto car vervoerd, die ingericht is voor het massa-onderzoek bij de t.b.c.-bestrijding en bestemd voor de dienst volksgezondheid op West-Java. De „Sumatra" wordt ongeveer 20 Augustus in Djakarta ver wacht. m De spieren van de darm wor den door deze merkwaardige stof geprikkeld en ook de andere spieren van het lichaam onder gaan zulk een toniserende wer king. Tenslotte stimuleert cof feïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaarheid van de zenuw cellen. LEVENDIGE FANTASIE. Door deze werkingen is het be grijpelijk, dat na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denk-arbeid na koffiegebruik weinig moeite. Ook de fantasie is na het drin ken van koffie levendiger dan anders. Tegelijk is hier echter mee ver klaard, waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoornissen van de galwegen kof fie vaak minder goed verdragen. Sommigen vertellen, dat zij er krampen van krijgen; anderen delen mede, dat zij dadelijk last van het zuur krijgen. SCHOON WATER. Is coffeïne schadelijk voor het Tichaam? Daar is geen kort en duidelijk antwoord op te geven. Het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers maar zeer betrekkelijk. Een onschuldige vloeistof als water kan onder bepaalde om standigheden of in abnormaal grote hoeveelheden zelfs schade lijk zijn. Philips de Schone dronk na intensieve sportbeoefening schoon water en bleef op slag dood! Stoffen als arsenicum en strych nine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoeveelheden een waardevol ge neesmiddel zijn bij zwaktetoe standen. KALMERENDE INVLOED. Voor jonge kinderen is koffie schadelijk. Voor volwassenen kan men ditzelfde zeker niet zeggen. Wie geen koffie gewend is, krijgt van dit genotmiddel welis waar een gevoel van sterke on rust. Zulke mensen breekt het zweet uit en zij worden maar al te vaak geplaagd door heftige hartkloppingen. Op diegenen die regelmatig koffie gebruiken, is de invloed juist andersom. Zij voelen zich lichamelijk en geestelijk tot meer in staat en zij zijn dat ook werke lijk. Op hen heeft koffie juist een kalmerende invloed. Door overmatig koffiegebruik kan men zijn lichaam wel schade toebrengen. Dalj ligt dan niet zozeer aan de koffie dan wel aan de onmatigheid, want die is voor onze gezondheid altijd funest. Dr. H. W. S. Over de plannen aangaande het omzetten van een deel der subsidie in een „voorschot" kan men op het eerste gezicht niet enthousiast zijn. Men krijgt de indruk, dat wat met de éne hand wordt gegeven (het grotere be drag aan landingsgeld) met de andere weer wordt terugge nomen. Klaarblijkelijk is men in Den Haag dus nog steeds niet be reid om werkelijk meer deviezen voor de emigratie naar Australië beschikbaar te stellen. Men dient niet over het hoofd te zien, dat een emigrant de eer ste jaren practisch overal voor heeft te zorgen. Hij moet zijn be staan weer van de grond af op bouwen en maar weinig mensen die dat nooit bij de hand hebben gehad, kunnen zich voorstellen wat dit precies inhoudt. In Australië betekent het meestal dat men ook met eigen hand een huis moet bouwen, wil men al thans niet ten slachtoffer vallen van de enorme zwendel, welke er gaande is met betrekking tot het verhuren van woningen. Gezien de heersende tendens van economische neergang, welke tot gevolg heeft, dat het al niet meer zo gemakkelijk is om maar naar willekeur een betrek king te vinden en het in vele in dustrieën onmogelijk is om nog overuren te maken, zou het voor een emigrant wel eens de nek slag kunnen betekenen, wanneer hij ook nog een schuld moest af lossen. Dit kan niet! Het zou er toe leiden, dat de Nederlanders in Australië een verarmde groep worden en de ellende zou dan niet te overzien zijn. STEUN GEVRAAGD. Het is integendeel juist sterk aan te raden, dat van Nederland se zijde iets gedaan wordt om de positie van de Nederlanders daar te verstevigen, door b.v. het ver strekken van bouwcredieten aan onze mensen te vergemakke lijken. Zonder dat dit Nederland di rect geld behoeft te kosten, kan in dat opzicht belangrijk werk voor de emigranten worden ge- daan. De plannen, welke de heer Ha veman in zijn actetas had, zullen Australië voor vele Nederlanders moeilijker bereikbaar maken. Het zou met name voor gezins hoofden onverantwoordelijk wor den zich met zware schulden in dat land te vestigen. LAGERE LONEN? Er is in Australië thans ook een stroming, welke er op aan dringt aan nieuw aangekomen immigranten gedurende enige tijd lagere lonen te geven dan de Australische arbeiders. Deze stem is te beluisteren in werk geverskringen, waar men van de Nu op 24 Juli de import van Nederlandse tomaten in Ierland wordt stopgezet, ziet het er vol gens de taesuurders der West- landse veilingen voor de Neder landse kwekers, maar vooral voor de Westlandse, zorgelijk uit. Kwam reeds eerder een eind aan de export naar Engeland en België, nu ook Ierland zich ter bescherming van eigen binnen landse teelt in deze rij gaat scharen, let elke kweker nog meer op de in- en uitvoerbe- richten van W.-Duitsland. De Nederlandse consument is, hoewel een verbetering gaat in treden, nog steeds niet „tomaat- minded". Al moet worden toe gegeven, dat de verwerkende in dustrieën thans een relatieve „hausse" doormaken in de vraag naar tomatensap, vooral door de café- en restaurantbe drijven, worden zowel verse als diepvries tomaten thuis nog weinig gegeten. Dit is de laatste jaren vrijwel niet opgevallen, omdat de buitenlandse markten zoveel Nederlandse tomaten op namen. De tomatenteelt is een mas sateelt geworden, hetgeen in houdt dat, als om welke reden ook de buitenlandse vraag naar Nederlandse tomaten ophoudt, de oogst niet meer kan worden geplaatst. De kwaliteit van onze toma ten is lang niet slecht, al vecht men in wetenschappelijke tuin- bouwkringen jaar en dag om een nog hardere, nog rodere en nog vlezerige vrucht dan thans wordt geoogst aan de markt te brengen. Men blijft echter staan tus sen twee uitersten, n.l. het bui tenland zal onze tomaten moe ten blijven eten óf het prijsni veau zal voor de kweker dalen tot beneden de kostprijs. Het gaat er om, wat er reeds kan worden gedaan. Daarop bezint zich het cen traal bureau voor de tuinbouw veilingen in Nederland en de z.g. „Bond Westland", de orga nisatie van fruit- en groenten- veilingen in het Westland In de senaatscommissie, die zich bezighoudt met aangele genheden betreffende kleine en middelgrote ondernemingen, is de kwestie van de publicatie van het rapport over internationale oliekartels, dat door de federale handelsrommissie is uitgebracht ter sprake gekomen. Zoals men zich zal herinneren is dit rapport op verzoek van het departement van buiten landse zaken niet aan de open baarheid prijs gegeven wegens ae reactie, die het in het bui tenland zou kunnen uitlokken Senator Long heeft William Thorp, de onder-minister van buitenlandse zaken, die belast is met de economische aange legenheden, gevraagd of het waar is, dat de Amerikaanse marine voor de stookolie, die zij in het gebied van de Middel landse Zee aankoopt, prijzen moet betalen, die Jkunstmatig hoog worden gehouden. Verder heeft hij gevraagd of het juist is, dat de internationale prijs structuur van olieproducten de economie van bevriende landen, die Amerikaanse hulp onvangen, abnormaal zware lasten oplegt. Tenslotte wenste senator Long te weten, of de onafhan kelijke olieproducenten in de Ver. Staten voordelen genieten van het feit, dat buitenlandse olieproducten in de Ver. Staten worden ingevoerd tegen prij zen, die lager zijn dan de prij zen, welke in Europa en in het Nabije Oosten voor deze pro ducten gelden. Het Deense hospitaalschip „Jut landia", dat in Juni uit de Ko reaanse wateren in Kopenhagen terugkeerde, zal worden ver bouwd. Medio September gaat het schip weer naar Korea terug. Zoals bekend, heeft de Deense regering de „Jutlandia" destijds beschikbaar gesteld aan de Ver enigde Naties. Het Deense parlement heeft een crediet van 3.480.000 kronen (ongeveer 1.800.000) verleend voor de verbouwing van het hos pitaalschip. Op het schip zal een landingsdek worden gebouwd voor helicoptères, die kunnen worden ingeschakeld bij het ge- wondenvervoer. Voorts zal op het schip een oogkliniek worden ingericht. De „Jutlandia" zal ook worden uitgerust met een zee waardige motorboot voor het vervoer van gewonden. Zo kan men gemakkelijk langs elkaar heenpraten. Over de kof fie doet men dat al sedert het jaar 1600. De discussie over het al of niet schadelijk zijn van het koffie drinken is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waar schuwingen en velerlei bezwaren is het koffiegebruik in West- Europa voortdurend toegenomen. GELDKISTJE MET ƒ1000 GESTOLEN. Bij een inbraak in een limona- defabriek aan de Burgemeester Van der Werfstraat te 's-Graven- hage is een geldkistje, inhouden de 1000 gestolen. Ifow dt> lfa&uw Averell Harriman, directeur van de M.S.A., heeft verklaard zeker te zijn van zijn overwin ning op de democratische con ventie te Chicago. Hij zeide geen reden te hebben aan te nemen, dat president Truman zijn can- didatuur zou steunen. Op deze verkiezingen komt het aan op de partijpolitiek en de democraten zullen niet terugkomen op een enkel punt, waarvoor zij in het verleden zijn opgekomen, zo zei de hij Harriman steunt zowel de „Fair Deal" als de „New Deal". Voor het knippen van schuine biezen neemt u een reep stof of zijde, waarvan een schuine hoek wordt afgeknipt. Daarna knipt u de stof in biesjes van ongeveer 3 cm breed, die alle in dezelfde schuine richting worden geknipt, (zie voorbeeld A). Na het knippen volgt het aan elkaar zetten der biesjes. U plaatst die biesjes op elkaar (zie voorbeeld B). Het ene biesje wijst naar links en het andere naar rechts, terwijl de goede kan ten op elkaar liggen. Van boven zijn de biesjes rechtdraads en die kanten komen op elkaar. Aan weerskanten steekt dan een klein puntje over, zoals voorbeeld B aangeeft. Die hoekjes moeten even groot zijn, anders komen de biesjes niet goed op elkaar. U zet er een speld aan. Hierna vouwt u het biesje even open. U moet dan een bies verkrijgen die 46) (Nadruk verboden). „Alle mensen, buurman," lach te Jan, „je wilt me toch met wijsmaken dat-ie van jou is? „Ja", antwoordde de tuinder fijntjes, inwendig in zijn schik, „wat dacht je dan?" „Nou, ik maak je m'n compli ment. Je gaat met je tijd mee, bUUr-" „Ik ben de eerste van het Pad, die er een heeft," glunderde de tuinder. „En rij je zelf?" ,,'t Zal wel gaan. Dat heb ik al geleerd. Ik heb een garage laten bouwen naast de boet, want ik heb nog een vrachtauto ook. Ja, jong, het paard en de wagen heb ik afgeschaft. Ik koop denkelijk volgend voorjaar nog een trac tor ook." „Tjonge, jonge, ]e durft het aan, buurman. En wat zeggen ze er wel van op het Pad?" „O, dat kun je wel begrijpen he? Dat deugt niet. Maar let eens op. Binnen enkele jaren heb ben ze allemaal een Fordje. En stap nou maar es in, dan zal ik je es gauw naar het Oosterpad rijden, want daar zijn geloof ik, mensen, die erg verlangend zijn om met ingenieur Reising ken nis te maken". De ontvangst op het Ooster pad was werkelijk buitengewoon. Men had een erepoort van groen en bloemen vervaardigd en de een of andere tekenkunstenaar had een bord geschilderd met: „Welkom aan onze insenieur". De ganse familie Reising was op één na vertegenwoordigd in het grote achterhuis van Meijer. Daar was ook Ida, die in een een voudig wit japonnetje hem blo zend feliciteerde. Dit trof Jan. Hij moest denken aan alle felicitaties, die hij reeds ontvangen had. Was er wel één bij, die zo van harte gemeend was als die van het speelgenoot je uit zijn jeugdjaren? Maar er was geen gelegenheid tot mijmeren. De gelukwensen kwamen van alle kanten en ook de oudere broers staken hun ver eelte handen toe. Nu zeiden ze niet meer: „Daar komt niks van in, dat studeren". Jan moest on willekeurig denken aan de jaren terug, toen de strijd ontbrandde tussen de vader en de broers. Maar nu was die strijd gewonnen en bekroond. In een hoekje, dicht bij vrouw Meijer, zat zijn moeder en keek glimlachend naar haar zoon. De trots straalde haar uit de ogen. Maar was dat ook niet iets om trots op te zijn? Een zoon, die ingenieur was? En dan al die felicitaties en die bloemen. Daar lag ook een eigenhandig ge schreven brief van de burgemees ter van de Beemster op deze dag moet ik den ken aan het feit, dat nu meer dan driehonderd jaar geleden ook een ingenieur zijn naam voor al tijd verbond aan onze polder, de Beemster, die nu een der mooiste droogmakerijen van ons land is geworden, mede ook dank zij het vernuftige werk van ingenieur Leeghwater. Nu, meer dan drie honderd jaar later brengt de Beemster zelf een ingenieur voort. Ik wens U van harte veel geluk op Uw levenspad en hoop, dat Uw arbeid steeds tot zegen zal zijn van de mensheid De oude knecht van Meijer, die al lang nog zo'n beetje voor spek en bonen op het erf liep rond te springen, zoals de buurt zei, dronk zijn glas leeg en zei tot z'n buurman, een neef van de in genieur: „Jan is altijd een flinke kerel geweest, vroeger al. En nou is-t-ie insejeur, een hele meneer. En hij het al eenbetrekking op een grote fabriek in Den Haag. Nou, die komt er wel in het leven......" „Enne," begon Meijer, toen men een poosje genoeglijk bij el kaar had gezeten onder het ge not van een sigaar en een glaas je en de vrouwen een theetje met koek, „enne, nou blijf je toch zeker wel een poosje in de Beem ster, wat? Je mag, dunkt me, eerst wel eens een lange vacan- tie hebben voor je aan het werk gaat als ingenieur." Maar Jan schudde ontkennend het hoofd. Kalm en zakelijk leg de hij uit, dat hij reeds bezig was met iets, een verbetering op een grote machine, een uitvinding. En op de fabriek, waar hij nu aan het werk zou gaan, zou hij de beschikking hebben over een lokaal, waar hij rustig zijn uit vinding kon voltooien. Dit was van groot belang, want hij kreeg hierdoor misschien relaties met kopstukken in de groot-industrie en dat was voor z'n verdere car rière van groot belang. (Wordt vervolgd). in één richting doorloopt, want als dat niet het geval is, hebt u ze niet goed op elkaar gezet. U kunt de biesjes nu even op elkaar stikken, met de machine of met de hand. Daarna moet het naadje worden opengestreken. Op deze manier kunnen meerdere schuine biesjes aan elkaar worden ge stikt, om één grote bies te ver krijgen, want van de naadjes komt bijna niets te zien. Nu neemt u een stukje stof of zijde, waaraan u een ronde of schuine kant knipt. Deze ronde of schuine kant moet dan worden afgewerkt met een schuin biesje Het biesje moet nu worden dub belgestreken, zodat u aan een kant een vouw krijgt. U plaatst het schuine biesje met de goede kant van de stof, met de rafel kanten op elkaar. U moet er voor zorgen, dat langs de kant «;lprhts een klein naadje blijit (zie voorbeeld C). Nu gaan we het biesje tegen zomen. Daarvoor keert u het werk óm en trekt de bies om. Nu kunnen we de bies gedeeltelijk laten uitstaan (zie voorbeeld D) en we kunnen de bies geheel naar binnen slaan, zie voorb. E. Voorbeeld D moet tegenge zoomd worden boven het stiksel, zodat dus dit steekje op de goede kant niet zichtbaar is. Voor voorbeeld E moet het zoomsteekje in de stof zelf wor den aangebracht, zodat hier altijd een weinig van te zien komt op de goede kant, hoewel men na tuurlijk een heel klein stukje van de stof op de naald moet nemen. Met deze biesjes kunnen we verschillende afwerkingen ma ken, b.v. hals, mouwen, splitten enz. IDA DE LEEUW VAN REES. De Nederlandse regering heeft het m.s. „Fairsea" dat op het ogenblik reeds een reis met emi granten naar Australië maakt opnieuw gecharterd voor het ver voer van Nederlandse emigran ten naar dat werelddeel. Het schip zal nu op 1 September en op 12 November a.s. telkens met ongeveer 1750 Nederlandse emi granten van de terreinen der Kon. Rotterdamse Lloyd af ver trekken. Door een ernstige brand is een gezin met tien kinderen in het Noord-Brabantse Schaik dakloos geworden en van alles beroofd. Burgemeester Van de Ven heeft voor dit gezin de hulp ingeroe pen van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat deze getroffen familie direct kon voorzien van bedden en van het allernoodzakelijkste op het gebied van kleding en huisraad. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in de laatste jaren vele ma len in dergelijke noodgevallen kunnen helpen, alhoewel deze soort hulpverlening strikt geno men niet direct op het terrein van het Roode Kruis ligt. Het heeft nu in Schaik echter de laatste stukken uitgereikt van een enkele jaren geleden nog be langrijke voorraad materiaal.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6