IN DE URANIUMMIJNEN VAN JOHANNGEORGENSTADT „Uranium breekt mensenrechten" r OUPE Anti-Stalinistisch Dusseldorf congres in EISENHOWER INDONESISCHE IN DE PERS EMIGRATIE is geen sprong het duister in VLIEGFEEST IN WEST-BRABANT INDONESIË Incident in de Indische Kamer Aardbeving in W.-Japan DE LANDELIJKE COLLECTE VAN A.V.O. Besmettelijke ziekten Tussentijdse verkiezingen in Schotland De ramp van de „Myfenf De Noordkoreaanse actie in Japan RELLETJES IN QUEBEC ONDER DE TWEEDE BEAD Zaterdag 19 Juli 1952 7e Jaargang No. 2090 In het Oost-Duitse stadje Johanngeorgenstadt bevinden zich uitgestrekte uraniummijnen; tevens is dit plaatsje het centrum geworden van de Russi sche atoomindustrie. In dit verband treffen we daar dan ook de laboratoria ten behoeve van 't Russische atoom-onderzoek aan. Hier werken achter prikkeldraad 40.000 Duitsers en 3000 Russen in de atoom-industrie. Deze mensen, het zijn practisch allen arbeidsslaven, werken hier ge heel afgezonderd van de buitenwereld. Zij zijn allen de gevangenen van de N.K.W.D., de Russische ge heime politie, en in Johanngeorgenstadt geldt in volle omvang de onbeschreven ijzeren wet: „Uranium breekt mensenrechten". *1 DE VRIJE ZEEUW De gehele communistische fractie heeft Vrijdag de verga dering van de Indische Kamer verldjjen, nadat stormachtige discussies waren gevoerd over het wetsontwerp betreffende preventieve hechtenis, dat de regering de bevoegdheid geeft personen zonder proces gevan gen te zetten. De communisten kanten zich fel tegen dit wets ontwerp. Nadat de communisten een rede van de minister van bin nenlandse zaken, de aanneming van het wetsontwerp bepleitte, voortdurend hadden onderbro ken met opmerkingen, dreigde de Kamervoorzitter een commu nistische afgevaardigde met ge weld uit de zaal te doen ver wijderen. Na een woordenwisseling met de voorzitter, die zij van on eerlijkheid betichtten, verlieten de 30 communistisch gezinde leden de zaal. In een groot gedeelte van W. Japan is Vrijdag een hevige aardbeving voorgekomen. 8 Personen werden gedood en meer dan 70 werden gewond. De politie verklaart, dat er slechts 1 brand is uitgebroken als gevolg van de aardbeving. Schade is aangericht aan minder goed gebouwde huizen. Schade aan spoorlijnen spoedig worden hersteld. kon In dit stadje van angst en beven wordt hard en onvrijwillig gewerkt door dit moderne soort gevangenen en het vervullen van de slavenarbeid is voor een ieder in Johanngeorgensstadt eerste en hoogste gebod. Veiligheidsvoor schriften ten behoeve van de tewerkgestelden bestaan er niet, hetgeen tot gevolg heeft, dat er iedere dag min of meer ernstige ongelukken plaats grijpen, terwijl er iedere dag ook mensen ster ven als gevolg van radio-actieve stralen of bestralingen. Onder deze mensen heerst hoe kan het anders een ver twijfelde, een soort van paniek stemming, die voortdurend mo rele ontsporingen der arbeids- NOG MEER FEEST. Bij verschillende oranjevereni gingen in ons land heeft men een plan opgevat om de zesde Sep tember als nationale feestdag te gaan vieren. Zes September is de kroningsdag van koningin Juliana geweest, terwijl ook onze eerste vorstin op die dag werd ingehuldigd. Langs deze gedach- tengang zouden wij weer met 'n nieuwe nationale feestdag wor den verrijkt. Het valt te betreuren, dat 31 Augustus als nationale feestdag is uitgevallen, omdat dan de kan sen op mooi weer zo goed zijn, terwijl 30 April wat de te ver wachten weersgesteldheid betreft niet zo gunstig in het jaar ligt. Vermoedelijk is men zo tot de gedachte gekomen om een feest dag in de zomermaanden te zoe ken. Wij geloven niet, dat het zin heeft het aantal nationale feest dagen uit te breiden. De viering van de vijfde Mei steunt reeds iri vele kringen op verzet, terwijl er op die dag toch alle reden tot juichen is. Het telkens onder breken van werkweken lijkt ons echter voor het bedrijfsleven zeer schadelijk. Laten wij liever de bestaande feestdagen met iets meer enthousiasme gaan vieren en verdere uitbreiding van ge denkdagen voorkomen. DE PRIJS. De stroom emigranten naar andere werelddelen houdt aan. Om tal van redenen verlaat men huis en land. Velen vertrekken om in den vreemde een beter in komen te verwerven. Zij wensen een leven met meer perspectief, hetgeen begrijpelijk is, vooral met het oog op de toekomstige positie van de kinderen. Wie gaat rekenen dient het volgende te bedenken, wanneer men voornemens is Australië als nieuw vaderland te kiezen. Men gaat deel uitmaken van een nieu we gemeenschap zonder een ver verleden. Er is geld te verdienen en er is werk. Dit werelddeel moet echter nog gebouwd wor den. De wegen zijn er dikwijls minder goed dan in Nederland. De verbindingen zijn minder goed, het aantal scholen is niet zo groot en gevarieerd als in Nederland en de cultuurschatten van Australië zijn niet zo talrijk als die van Europa. Wie jaren in een werelddeel heeft gewoond, waar de cultuur is gepolijst, de beschaving ver edeld, het geestelijk bezit van geslacht op geslacht is toegeno men, die geeft iets prijs. Hij ver koopt voor Australische ponden een cultuur van eeuwen, een geestelijk bezit, dat misschien langzaam verkwijnt, doch dat de levende generatie en nog velen na ons in vervoering brengt wanneer men het na jaren af wezigheid weer opnieuw mag er varen. Dat is de prijs, die elke emigratie moet betalen. slaven tengevolge heeft. De enige ontspanning in Johanngeorgen stadt bestaat uit het gebruik van alcoholische dranken en vrou wen. De mensen daar leven im mers bij de dagVergeefs pro beert de beruchte Oostduitse volkspolitie hier tegen op te tre den, doch in de meeste gevallen zonder^gevolg. GEEN REPRESSAILLES. Onlangs werden tijdens een vechtpartij in een café te Johann georgenstadt tussen Oostduit sers, werkzaam in de mijnen en leden der Volkspolitie, drie leden der volkpolitie zonder meer dood geslagen door dronken en wild geworden Oostduitsers. De te hulp geroepen N.K.W.D. greep echter niet in en liet de zaak voor wat ze was. Hiervoor heeft dit Russische terreur-apparaat haar reden. De sterke drank, die in de vele café's van Johanngeor genstadt wordt geschonken is de Russische drank de wodka. Door 'n omweg via de wodka stroomt het loon der arbeiders, dat 500 tot 1000 oostmark per maand be draagt, weer terug in de handen en zakken der Russen. Het is in Oost-Duitsland dan ook zo en meer in het bijzonder in Johann georgenstadt, dat criminele fei ten practisch niet worden ver volgd. Des te zwaarder echter worden de zg. politieke delicten bestraft, waaronder „sabotage"' een belangrijke plaats inneemt. Het woord sabotage is voor een ieder in de atoomindustrie van Johanngeorgenstadt een vreselijk woord geworden. In de uranium mijnen worden zelfs kinderen van 16 jaar en jonger verplicht te werk gesteld en velen van hen proberen naar het Westen te vluchten. Dit vluchten is echter zeer gevaarlijk in verband met het scherpe politietoezicht. Johanngeorgenstadt was voor heen een vriendelijk stadje; het was een vacantieoord, een kuur oord, omgeven door bergen en uitgestrekte bossen. Dit alles is verleden tijd geworden, sinds de Russen zich van Oost Duitsland hebben meester gemaakt. Johanngeorgenstadt is thans ondergraven en er bevinden zich uitgestrekte uraniummijnen, als ook een net van spoorlijnen, rich ting Rusland. Grote barakken kampen zijn er gebouwd voor de arbeidersslavenalléén de bezet ters en hun satellieten wonen in stenen huizen. In ijltempo is dit eens zo vriendelijke stadje omge bouwd en nu ïs het de stad, waar het atoomonderzoek der Russen plaats heeft. VERLOOP DER BEVOLKING. Door sterfte en door vlucht heerst er in dit atoomcentra een voortdurend tekort aan arbeiders doch ook hieraan is door de Rus sen gedacht en iedere dag, dag in dag uit, komen er treinen aan in Johanngeorgenstadt, die gede porteerden aanvoeren, afkomstig uit alle delen van het onmetelijke rijk van de Russische beer. In deze atoomstad, waar dag en nacht wordt gewerkt ziet het er uit als in een concentratie kamp. De gehele stad is omge ven en afgezet door hoge prik keldraadversperringen. De ver sperringen worden van tijd tot tijd onderbroken door wacht torens, waarop zich leden van de volkspolitie en de N.KW.D. be vinden, voorzien van machine geweren. In de nachtelijke uren lichten voortdurend schijnwer pers op, die hun helder en door dringend licht over stad en om geving werpen. In het centrum van Johann georgenstadt staat de „Komman- datura" (het bureau van de Rus sische stadscommandant) en in de nachtelijke uren ziet men, hoog op het dak, een bloedrode electrische lamp in de vorm van de beruchte Sowjetster. Zo brengt Rusland aan de aan haar onderwerpen gebieden en inwo ners de vrijheid. De Nederlandse vereniging A.V.O. (arbeidszorg voor min- dervaliden), waarvan H. M. de Koningin beschermvrouwe is, werd dit jaar voor het eerst in het collecte-plan opgenomen en houdt deze week een landelijke collecte. Vandaag wordt o.m. te TERNEUEEN gecollecteerd. De vereniging, die als devies voert „Actio vincit omnia" (ar beid overwint alles") stelt zich tot taak, de arbeidszorg in de ruimste zin des woords te bevor deren voor lichamelijk of gees telijk gabrekkigen. In 1950 stonden 27.890 inva liden als niet-geplaatst bij het rijksarbeidsbureau ingeschre ven. Het juiste cijfer van werk loze invaliden kan echter veel hoger worden gesteld. Ruim 380 minder-validen werden in 1951 geplaatst, hetzij in beroep of bedrijf, hetzij in een beschut tende werkplaats. Onder hen waren 24 blinden. Voorts wer den 6 nieuwe werkplaatsen voor minder-validen met hulp van de A.V.O. opgericht. Er is dus aanleiding om dit werk te steunen en wij kunnen de te houden collecte dan ook van harte bij onze lezers aanbe velen. De Staatscourant van Vrijdag ibevat o.m. de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Juli j.l. Daaruit blijkt o.m. dat in to taal in ons land zijn aangege ven in die week 72 gevallen van kinderverlamming. 29 Gevallen werden aangege ven in Limburg, 20 in Noord- Brabant, 8 in Noord-Holland, 7 in Z.-Holland, 5 in Gelderland, 2 in Utrecht en 1 in Friesland. In de provincies Groningen, Drente, Overijssel en Zeeland zijn in de genoemde periode geen gevallen aangegeven. Te Dusseldorf is Vrijdag een congres geopend, dat bedoeld is ais een poging om vertegenwoor digers van Oost- en Westeurope- se landen in een gemeenschappe lijke front tegen „het Stalinisme" te verenigen. Het congres is bijeengerïfepen door een comité, in hoofdzaak bestaande uit vroegere verzets lieden, politieke gevangenen en emigranten uit Oost-Europese landen. Eén der leiders van het comité, Peter Luetsches uit Dus seldorf, zeide op een persconfe rentie, dat minister-president Drees en de oud-president van de assemblée van de raad van Europa hun instemming met het congres hebben betuigd. Luetsches omschreef de taak van het congres als „het ontwer pen van onmiddellijke practische maatregelen om een actiegroep tegen het Stalinisme te vormen". De organisatoren willen berei ken, dat deze actie boven de strijd der politieke partijen zal worden geplaatst. Wat Duitsland betreft de meeste organisatoren zijn Duit sers schijnt dit plan reeds bij voorbaat te mislukken, daar de Duitse socialisten en liet Duitse vakverbond zich van de beweging hebben gedistancieerd. Het con gres zal in drie studiegroepen da politieke, sociale en culturele problemen van Europa behande len. Volgens het programma zal de Nederlandse socialist Koos Vorrink spreken over de „sociale voorwaarden voor een offensieve voering van de koude oorlog". Een aantal politieke emigranten uit de Sowjet-Unie zal het con gres bijwonen. In het kiesdistrict van de Schot se haven Dundee is een tussen tijdse verkiezing voor het Lager huis gehouden. Zij was nodig door het overlijden van de socia listische afgevaardigde, die Dun dee in het Lagerhuis vertegen woordigde. Er werd weer een socialist ge kozen, doch deze behaalde thans de overwinning met 8126 stem men meer dan zijn conservatieve tegenstander, tegenover een zege met 3805 stemmen bij de jongste J. algemene verkiezingen. ,,Pedoman" schrijft, dat de overwinning van generaal Eisen hower bij de aanwijzing van een candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen de indruk wekt, dat het Amerikaanse volk nog een politiek wenst, dié geba seerd is op de vrede. Volgens het blad is Taft reactionnair en met een overwinning van hem zou (vooropgesteld, dat de repu blikeinse candidaat tot president wordt gekozen) het Amerikaanse volk spoediger verwikkeld raken in een gewapend conflict met andere landen. Te Rouen zijn Donderdag de lijken van de machinisten Schaar en Hagoort, die vorige week Vrijdag bij de ontploffing op de Nederlandse kustvaarder „My- fem" zijn omgekomen, uit de Seine opgevist. Per trein zijn zij naar Nederland gezonden. Het stoffelijk overschot van het vier jarig dochtertje van kapitein Van Genderen is nog niet gevon den. Ofschoon Nederland van ouds een land is geweest, welks zonen als pioniers naar alle delen der wereld plachten te trekken, werd emigratie vóór de laatste wereld oorlog nog steeds in brede krin gen beschouwd als een soort „for- tuinzoekerij". Na de oorlog is er in dit opzicht zeer veel veran derd. Tienduizenden Nederlan- ders zijn sindsdien naar Canada, Australië, Nieuw Zeeland en an dere landen geëmigreerd, bijna ieder heeft wel een familielid, dat zich in een dezer landen een nieuw bestaan heeft opgebouwd en „emigratie" is voor ons een begrip geworden, even gewoon als trein, radio of Verenigde Na ties. En dat is ook begrijpelijk. Want niet alleen hebben de oor log en de moeilijke jaren direct daarna ons een groter mate van realiteitszin en doortastendheid bijgebracht, maar ook ervaren wij dagelijks meer hoezeer wij met de immigratielanden aan gene zijde van de Oceaan één grote econo mische en culturele eenheid vor men, hoe nauw de banden zijn, die „hier" met „ginds" verbinden. De bevolking van Nederland is de laatste jaren in een snel tem po toegenomen, en hoewel ook de industrie zich uitbreidt en dus het aantal beschikbare arbeidsplaat sen eveneens toeneemt, kan dit het aanbod van nieuwe arbeids krachten toch niet ten volle op vangen. In nog sterker mate geldt dit voor de landbouw. Terwijl het betrekkelijk eenvoudig is om een nieuwe fabriek te bouwen, die aan zo- en zoveel mensen werk geeft, is het een heel wat kost baarder en langduriger geschie denis om nieuw land aan te win nen, door drooglegging van de Braakman bijvoorbeeld; en bo vendien gaat door de aanleg van fabrieksterreinen en de groei der steden weer voortdurend bouw land verloren. Voor boerenzoons, die op den duur een eigen bedrijf willen be ginnen, wordt dit dus met de dag moeilijker. En wanneer men dan weet, dat in Canada b.v. nog on metelijke en vruchtbare gebieden op bebouwing liggen te wachten, dat talloze boeren in dat land geen opvolger hebben, zodat hun boerderijen in verval dreigen te raken wat ligt dan meer voor de hand dan dat Nederlandse boerenzoons en landbouwers, die denken aan de toekomst-moge lijkheden van hun kinderen zich in dit land gaan vestigen Natuurlijk is emigratie geen Zondagsuitstapje; het is een be slissende stap, die wel degelijk met overleg geschieden moet. De eerste jaren in het andere land zijn doorgaans moeilijk, maar voor wie niet van vandaag of morgen denkt en is juist de boer niet gewend steeds op lange termijn te denken? zeer zeker niet onoverkoombaar. Trouwens, wanneer wij de resultaten van de laatste jaren nagaan, blijkt uit het opmerkelijk hoge percentage geslaagde emigranten wel, dat de Nederlander z'n traditionele veer kracht en doorzettingsvermogen, waardoor hij zich altijd snel en met succes, zonder zijn eigen ka raktertrekken en cultuurwaarden op te geven, in het nieuwe land heeft weten aan te passen, niet heeft verloren. Het is dan ook bekend, dat de Nederlandse emigrant in den vreemde bijzonder gewaardeerd wordt; deze „goodwill" heeft tot gevolg, dat de Nederlander, mits hij van aanpakken weet, van de zijde van het immigratieland op alle medewerking kan rekenen. Het is dus onjuist om emigratie- te beschouwen als een „sprong in het duister." Wanneer men zich behoorlijk voorbereidt en zich door een betrouwbare instantie als het Gewestelijk Arbeidsbureau laat voorlichten, is emigratie voor hem, die over een zekere onder nemingsgeest beschikt en niet tegen enige aanvangsmoeilijkhe den opziet, een nuchtere en reële wijze om voor de toekomst van zichzelf en zijn nakomelingen zorg te dragen. Misschien is het in dit verband nuttig even te ver melden, dat landbouwers, die in het bovenstaande aanleiding zien, Wanneer Eisenhower in No vember tot Amerika's nieuwe president zou worden gekozen, zal dit niet betekenen, dat Ame rika een milde houding zal aan nemen tegen het communisme. Landen, die Amerikaanse hulp nodig hebben, kunnen er van verzekerd zijn, dat zij op verdere hulp van Amerika kunnen reke nen. Dit zou niet het geval zijn bij een overwinning van Taft, die een voorstander is van een poli tiek van isolationisme. „Pedo- man" zegt dan, dat het program ma, "dat de republikeinse partij op de conventie in Chicago heeft aangenomen, niet veel verschilt van de politiek van de regering van Truman; alleen het accent is verlegd, voornamelijk met be trekking tot de bestrijding van het communisme. De republikeinse partij is, naar „Pedoman" meent, bereid meer hulp te geven aan andere landen bij het verwezenlijken hunner plannen ten aanzien van het communisme. De oprichting van een defensiesysteem in Zuid- Oost Azië zal vlotter verlopen dan thans het geval is. Volgens het blad zal deze politiek een slag betekenen voor de landen, die een neutrale politiek volgen. Deze politiek zal verder zwaarder drukken op de economische ont wikkeling van Indonesië en an dere Aziatische landen. De overwinning van Eisenho wer zal de positie van de Ameri kaanse industriële bedrijven ver sterken. „POMANDANGAN". In een beschouwing over de mogelijkheid, dat Eisenhower zal worden gekozen tot Amerikaans president, zegt „Pomandangan", dat de houding van de Ameri kaanse republikeinse partij te genover het communisme een zware test betekent voor Indone sië bij de handhaving van zijn zelfstandigheidspolitiek. Eisen hower is op en top militair en het programma van de republi keinse partij besteedt meer aan- de mogelijkheid van emigratie serieus in overweging te nemen en speciaal hun oog op Canada als toekomstland gevestigd heb ben, zich, wanneer zij nog in 1953 willen vertrekken, reeds in Juli of Augustus van dit jaar, en lie ver nog in deze maand dan in Augustus, dienen aan te melden. dacht aan het Verre Oosten bij de bestrijding van het communis me. „BERITA INDONESIA". „Berita Indonesia" gelooft, dat een overwinning van Eisenhower bij de presidentsverkiezingen wij zigingen met zich mee zal bren gen in de Amerikaanse buiten landse politiek en vooral ten aan zien van landen van het Sowjet.- blok. Deze veranderingen van politiek zal mogelijk gevolgen hebben voor landen, die de poli tiek van neutraliteit of zelfstan digheid in acht nemen, zoals In donesië. Amerika zal dan krach tiger zijn in zijn optreden, bij hulpverlening via de MSA of TOA. Het opperbevel van de V. N. heeft de Japanse min.-president Josjida er op gewezen, dat een „te krachtige houding van de Japanse regering tegen de ac tiviteit van Noordkoreanen in Japan zou kunnen leiden tot weerwraakmaatregelen tegen de krijgsgevangen militairen ,van de V. N. in N.-Korea", aldus is uit goede bron vernomen. De Japanse regering zou met deze opmerking ijekenintg willen houden. Er bevinden zich in Japan 600.000 Koreanen, van wie twee derden zeggen uit N.-Korea af komstig te zijn. De Koreanen zijn reeds vóór 1945 in Japan gekomen, waar zij in het alge meen voor zeer lage lonen wer ken. Een aantal van hen heeft deelgenomen aan ongeregeldhe den, die zich in de laatste tijd hebben voorgedaan. In Levis, Quebec, hebben zich Donderdag wanordelijkheden voorgedaan voor de woning van de plaatselijke liberale candidaat in de verkiezingen in de provin cie Quebec. Er werden ruiten verbrijzeld, auto's omvergeworpen en auto banden in brand gestoken. De betogers lieten zich niet verdrij ven door het water uit de slan gen, die de brandweer op hen richtte. Ze verwijderden zich pas op verzoek van de verslagen can didaat. In een voorstad van Montreal zijn botsingen voorgekomen, waarbij met revolvers is gescho ten. 27 Personen zijn gearres teerd. Het bewind van de nationale unie van premier Maurice Du- plessis wordt voor de derde op eenvolgende keer verlengd. De nationale unie heeft volgens de einduitslag 68 zetels gekregen tegen 82 in 1948. De liberalen hebben 23 zetels behaald, bijna 3 maal zoveel als in 1948 toen zij er 8 verwierven. De onafhanke- lijken hebben hun enige zetel behouden. Tenslotte hebben de nationalisten dit keer geen en kele zetel veroverd. In 1948 kre gen zij er één. Voor de vierde maal in suc cessie zal Zondagmiddag a.s. op en boven het vliegveld Seppe in West-Brabant een vliegfeest worden gehouden, dat georgani seerd is door de eerste sportvlie ger uit dit gebied, Adri van Cam- penhout, die hierbij de steun heeft van de K.N.V.V.L., de R.L.S. en de L.S.K. en een zeer groot aantal Nederlandse sport vliegers. De laatsten mogen Za terdag en Zondag onbelemmerd landen en opstijgen op het par ticuliere vliegveld van de heer Van Campenhout. De demonstrties beginnen met motormodelvliegtuigen door de Leidse club van de K.N.V.V.L. Vervolgens worden sleepstarts met een Fokker Olympia zweef vliegtuig gedemonstreerd, waar na met de Piper Cup, de Tiger Moth en de Auster staaltjes van behendigheid en durf zullen ge toond worden. Wat de Fokker S 11 trainer zoal presteert, heeft vorig jaar te Seppe Gerben Sonderman laten zien. Nu komt zijn „rechterhand" de test-piloot Moll, de machine voorvliegen. Het voornaamste deel van het programma zal het parachute springen vormen. De Londense major F. W- Willans, reeds 10 jaar een bekend springer, zal een tweetal sprongen, één normale een één vertraagde, maken aan zijn Irving-chute. Dat zal dan de eerste maal zijn dat major Wil lans boven Nederland demon streert. Enige tijd geleden zou hij deelnemen aan een vliegfeest te Hilversum, maar een te laag hangend wolkendek maakte het hem onmogelijk. Willans, die in de oorlog in Griekenland en Frankrijk werd gedropped, was de man die enige jaren geleden de eerste sprongen met de zgn. barometrische-chute van Irving deed. Het programma vermeldt voorts de crazy-flying van de 61-jarige nestor van de Nederlandse sport- vliegerij Willem van Graft, die als eenling in Europa de gekste toeren uithaalt met een laagvliegende Piper Cub zonder noemenswaardige snelheid. Demonstraties in landbouwbe- spuitingen van vliegtuigen uit, het oppikken van een reclame sleepnet, ballonrammen en ser- pentinevliegen zullen het pro gramma aanvullen. IN HINDERLAAG GEVALLEN. Uit Bandung wordt vernomen, dat in de omgeving van Tjikato- mas in het gebied van Tasikma laja Dinsdag een truck en een jeep met leden van de regent- schapspolitie in een hinderlaag zijn gevallen. Drie personen wer den gedood.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5