s. DE SPORTNIEUWS RONDE VAN FRANKRIJK PERZIE KERKNIEUWS OLYMPISCHE SPELEN HOCKEY VOETBAL RECHTSZAKEN DUIVENSPORT Eric de Noorman in „Het land der duisternis" Eindles en diploma-uitreiking aan de landbouwhuishoudschool te Schoondijke MELDT U TIJDIG VOOR CANADA! WAT BRENGT DE RADIO? Klimaatverandering in het Noordpoolgebied SPEELGELEGENHEID IN DEN HAAG OPGEROLD. iw Voor de eindlessen aan de land bouwhuishoudschool Prinses Marijke" te Schoondijke was Vrij dagmiddag veel belangstelling. In de voor de meisjes zo ver trouwde omgeving zagen ouders en belangstellenden de leerlingen aan het werk. Er werd gepoetst, gestreken, gebakken en gebra den, dat het een lieve lust was. Alles ging ordelijk onder het al ziend oog van leraressen en di rectrice. Ook burgemeester Van Rosevelt gaf met zijn echtgenote blijk van belangstelling. In het naailokaal werden ver schillende werkstukken tentoon gesteld. De moeders wisten het borduur- en naaiwerk te waar deren. Na de eindles, die ruim een uur duurde, vond de diploma-uitrei king plaats in de gymnastiekzaal van de R.K. H.B.S. De voorzitter van het schoolbe stuur, burgemeester Van Rose velt, sprak een woord van wel kom tot allen. We merkten ver schillende vertegenwoordigers op van landbouworganisaties; de waarn. secr. der Z.L.M., ir J. Bos; de landbouwhuishoudconsulente, mej. G. G. Sikkens, die vroeger directrice was aan de huishoud school te Schoondijke; de heer P. de Rijk, hoofd der landbouw school en voorts de leden van de verschillende commissies der school. Verheugend noemde de burge meester het, dat dit jaar aan 30 leerlingen het diploma kon wor den uitgereikt, terwijl 7 leerlin gen de gehele 3e klas en 5 leer lingen de naaicursus der 3e klas volgden. Voorts kon aan 3 leer lingen het getuigschrift 2 jaar costuumnaaien worden uitge reikt. De school mag zich verheugen in een grote bloei. Voor de nieu we cursus zijn thans reeds 42 leerlingen aangegeven. Jammer genoeg kan de cursus voor oude re meisjes nog geen doorgang vinden. Voor deze cursus dienen 16 leerlingen te zijn. Er zijn ech ter nog maar 12 cursisten. Spr. hoopte dat het doel der school: goede zorgzame huisvrouwen af te leveren, steeds dichter mag worden benaderd. De voorzitster van de commis sie van toezicht, mevr. E. Ra mondt-Weijns reikte daarna de diploma's uit. Jo de Luijster won de Marijke-beker. Onder grote spanning van de leerlingen maakte mevr. Ra mondt Jo de Luijster als gelukki ge winnares van de Prinses Ma rijke-beker bekend, die ieder jaar wordt uitgereikt aan de beste leerlinge van de cursus. Dolgeluk kig nam Jo het fraaie zilveren bekertje in ontvangst. Mevr. Ramondt wees de schei dende leerlingen nog op de jaar lijkse samenkomst voor oud-leer lingen, waar het contact met de jaargenoten levendig kan worden gehouden. De scheidende leerlingen boden aan de directrice mej. J. Verhage een prachtig servies en enkele siertegeltjes aan voor de school. Namens de Z.L.M. richtte de waarn. secretaris, ir Bos, een ge lukwens tot leerlingen en ouders. Het huishoudonderwijs legt de grondslag voor het later leven, waarvan de vruchten nog lang geplukt kunnen worden. De bin ding, die bestaat tussen leerlin gen, ouders en de school noemde ir Bos verheugend voor de toe komst van de school. Vervolgens nam mej. Verhage met een mooie toespraak af scheid van haar pupillen. De voorzitter sloot het officiële gedeelte, waarna de meisjes een vrolijk programma ten tonele brachten van zang, spel en gym- nastick Geslaagden landbouwhuishoud school „Prinses Marijke": 2-jarige primaire cursus. Tiny Keijmel, Marie Verplanke, Winy Versprille, Adrie Swartelé, allen Breskens; Jannie Dieleman, Joke Faas, Jo van Hee, Nellie van Hout, allen Biervliet; Betsy Cap- pon en Jo de Luijster, Cadzand; Magda van Dale, Suus Jansen, Tiny de Wolff, Hilda Frederiks, Jo van Grol, Oostburg; Janneke Kindts, Schoondijke; Els van Hal, Nelly de Bruijne, Corrie Ruis- aard, Sluis; Jo Hamelink, Rit- them; Hennie ten Hove, Julie Lensen, Betsy Meulendijk, J. Vol- mer, Betsy de Nood, Waterland- kerkje; Francien Luteijn, IJzen- dijke; Corrie Focke en Thea Hoe venaar, Zuidzande; Suus Wille, Aardenburg. Getuigschrift 3e klas ontvin gen: Ina Cappon én Jannie Oos terling, BreskensHannie van Halst en Lena Merk, Groede; Lien Leenhouts, Retranchement; Adrie Quist en Suus v. d. Slikke, Schoondijke. Aantekening naaien 3e jaar: Ria Barendse, Mies Hendriks Lenie van Kerkvoort, Groede; Elsje van Hal, Sluis; Jannie Wil- lems, Schoondijke. Getuigschrift 2 jaar costuum naaien: Betsie Aarnoudse, Aar denburg; Cobie Cijsouw, Groede; Sari le Clercq, Retranchement. De nieuwe Perzische premier, Achmad Ghavam Soeltaneh, heeft gezegd: „Ik heb een nieuwe politiek gekozen. Tegen ieder, die zich tegen deze politiek verzet zal gestreng met wettige midde len opgetreden worden". Hij zei het oliegeschil met En geland te zullen oplossen. „Ik geef toe, dat het moeilijk zal zijn, doch het is niet onmogelijk. On gelukkigerwijze zijn onze pogin gen, om onze réchten van de vroegere Anglo-Iranian te ver krijgen, door enkele fouten uit gelopen op vijandschap tussen de beide landen Engeland en Perzië. Indien ik er niet in slaag het probleem op te lossen, zal ook ik in vergetelheid geraken." Ghavam Soeltaneh heeft op een audiëntie bij de sjah officieel de opdracht tot het vormen van een regering ontvangen. MOORD UIT MISNOEGEN. Bayard Peakes, een 29-jarige ex-student van de Columbia-uni- versiteit te New York, die Maan dag j.l. een hem verder onbeken- de achttienjarige boekhoudster van het Amerikaans natuurkun dig genootschap dood schoot ter wijl zij op haar bureau in het ge bouw van de Columbia een brief van haar verloofde, marinier in Korea, zat te lezen, heeft bekend dat hij de moord bedreven heeft uit misnoegen over het feit, dat het genootschap geen interesse had betoond voor zijn manuscript over „electronische geneeskunde om het leven te verlengen of hoe "men eeuwig kan blijven leven". Toen Paekes na zijn daad het gebouw verliet riep hij tegen een voorbijganger: „Haal de politie maar, ik heb juist 'n vrouw dood geschoten". Hij werd later te Boston gearres teerd. Paekes bood geen tegen stand. „Ik wilde iemand doden die bij het genootschap behoorde omdat zij niet eens naar mijn boek hebben willen kijken", aldus zeide hij, „en ik zou er nog meer doodgeschoten hebben als ik de kans had gehad". ZIJ BOND HEM DE VOETEN... Een van de logé's van een 54- jarige Oost-Duitse kamerver huurster was een 48jarige post bode. Zij vond hem wel aardig en zelfs in die mate, dat zij be reid was haar levenslot aan het zijne te binden. Er was echter één bezwaar: De postbode was verloofd en hij bezocht zijn verloofde trouw, doch toen hij op zekere dag, na zijn dienst, met zijn voeten in een bak warm water zat en even in dutte, zag zij haar kans -schoon en deed gebrande gips in het wa ter. Toen de postbode wakker werd, bevond hij, dat zijn voeten in een soort muur van gips wa ren vastgemetseld. Op zijn toor nig geroep kwam de kamerver huurster aangesneld. Zij ver schafte ihem een hamer en hij wist er mee vrij te komen, zij het dat een -groot gedeelte van de huid zijner benen aan de bak bleef vast zitten. Het einde was voor de kamer verhuurster niet opgewekt. De man harer keuze diende een aanklacht tegen haar in en de rechter had het laatste woord: 300 Mark boete wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel. Acht Amerikaanse geleerden hebben de top van de Takoe-glet- scher ten Noorden van Juneau, de hoofdstad van Alaska, bereikt. Zij zullen gedurende twee maan den een studie maken van het klimaat en hopen hier in staat te zijn tendenzen van het weer in de gehele wereld te voorspellen. Het Amerikaans aardrijkskun dig genootschap, dat dit mede deelt, verklaart dat zich thans in het Noordpoolgebied een ver andering van klimaat voordoet. „Er zijn vele aanwijzingen, dat het klimaat in het Noordpool gebied met het jaar warmer wordt", aldus de mededeling. De geleerden hadden twee maanden nodig om de top van de gletscher te bereiken. EEN RUBENS GESTOLEN. Inbrekers hebben in de kapel van 't kasteel van de hertog van Luyne te Dampierre bij Versail les ingebroken en een schilderij van Rubens, voorstellend het Kin- deke Jezus, gestolen. De waarde van het schilderij wordt geraamd op een half millioen gulden. Gemeld wordt, dat ook 'n schil derij van Raphaël gestolen is. Beide schilderijen waren niet ver zekerd. 102-JARIGE TE ROOSENDAAL OVERLEDEN. Donderdag is te Roosendaal overleden de heer P. Bartelen, die de leeftijd van 102 jaar be reikte en daarmede de oudstë inwoner van de stad was. De dood van de oude heer kwam vrij onverwachts en werd niet door ziekte voorafgegaan. Roosendaal, dat de beide voor gaande jaren de krasse oude baas op diens verjaardag uit bundig heeft bejubeld, maakte al voorbereidingen voor diens 103-de verjaardag, welke de heer Bartelen 28 Juli a.s. hoopte te vieren. De Haagse politie heeft Don derdagavond een routine-contro le verricht in perceel Groot Her- toginnelaan 54, waarvan bekend was, dat er gelegenheid tot spe len werd gegeven. Toen de poli tie aanbelde werd door een deur microfoon gevraagd wie daar was. Op het antwoord: „Politie, doe open", duurde het vrij lang voor de deur geopend werd. De recherche stond op het punt de deur te forceren toen werd open gedaan. Binnengekomen zag de politie vijf zenuwachtig kijkende mensen rondom een tafel zitten. Op de vraag: „Wat speelt U?" werd geantwoord: „Wij één-en- twintigen maar". De politie deed een kast open en zag een grote roulette staan. Uit een deken, die in een andere kast was neerge legd, kwamen honderden fiches te voorschijn rollen. Eveneens vond de recherche fiches in een papiermand. Nader aan de tand gevoeld bekenden de aanwezigen zich met het roulettespel te hebben bezig gehouden. De politie heeft de roulette en de fiches meege nomen en de spelers in verzeke ring gesteld. DODELIJK ONGEVAL BIJ TENTBOUW. Donderdagavond omstreeks half tien waren de leden van de Glanerbrugse schuttersvereni ging bezig een grote consumptie- tent op te zetten. Juist toen zij bezig waren de laatste van de negen masten op te takelen knapte een kabel tussen de tweede en de derde mast met als gevolg, dat alle masten omvielen. Een daarvan trof de 50-jarige J. H„ de commandant van de Glanerbrugse schuttersvereni ging. De man werd op slag ge dood. De 29jarige J. de J. werd zwaar gewond onder een hoe veelheid masten vandaan ge haald. Hij liep een dubbele been breuk en ernstige verwondingen op. Hij moest naar het zieken huis te Enschede worden over gebracht. DIEFSTAL VAN GELD UIT BRIEVEN. „Dit is een ernstig misbruik van een vertrouwenspositie en ik acht een strenge straf noodzake lijk", zo zeide de officier van ju stitie voor de Amsterdamse rechtbank over de zaak tegen de 35-jarige ex-ambtenaar van de P.T.T., J. A. L. uit Amsterdam. Deze had als sorteerder op een P.T.T.-bijkantoor in Amsterdam enige geposte brieven vernietigd en zich enkele in deze brieven ge sloten muntbiljtten toegeëigend. In de dagvaarding werd ge sproken over een biljet van 2,50 en vijf van 1,De veelvuldige klachten van het publiek nood zaakten de P.T.T.-recherche, waarvan een lid als getuige-des- kundige werd gehoord, in het be gin van dit jaar tot het instellen van een uitgebreid onderzoek. Aanvankelijk ontdekte men slechts een aantal geschonden brieven, doch de dader bleef on vindbaar, tot in de nacht van 7 op 8 Mei bij een controle L. als verdachte werd aangewezen. Hij had die nacht een twintigtal brieven opengemaakt en zich het geld toegeëigend. Verdachte, die reeds 13 jaar in dienst van de P.P.T. was, hield vol, dat hij die nacht voor de eer ste maal brieven had geopend. „Als we op deze mensen niet meer kunnen vertrouwen, dan komt de staat zelf in gevaar", zei de de officier en hij eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar met af trek. De verdediger vroeg clementie. Zijn cliënt is gehuwd en vader van twee kinderen. De rechtbank zal 1 Augustus vonnis wijzen. MAGNI WINT DE TIJDRIT. Om 11 uur werd aan de laagst- geklasseerde van de 78 overgeble ven renners van de Ronde van Frankrijk het startsein gegeven voor de 22e etappe Clermont Fer- randVichy, een tijdrit over 63 kilometer. In verband met het grote aan tal renners besloot men om de deelnemers om de drie minuten te laten vertrekken in plaats van om de 4 minuten zoals aanvanke lijk bepaald was. De Noord-Afri kaan, Paret, die onderaan staat in als eerste de weg opgestuurd, Talrijke toeschouwers verdron gen zich op de Place des Carmes om hun favorieten aan te moedi- zorgen van zijn blessures hem wederom tijd kostte. Een vijfde plaats onder deze omstandighe den mag beslist fraai genoemd worden. De andere Nederlanders stel den enigszins teleur. Vooral Wout Wagtmans van wie men in deze tijdrit meer had verwacht. Hij eindigde zelfs nog achter Voor- ting, die het ook maar tot de 42e plaats kon brengen. Opnieuw hebben onze landgenoten tijd ver loren op de Spaanse ploeg, zodat kampioenschappen van Neder- Van Melis als zeer onvoldoende land. remplacant stond. In afwijking hiervan is deze Van Roessel stond midvoor, officiële huldiging echter nader maar miste ook Op deze plaats vastgesteld op Dinsdagavond 22 elk spoor van beweeglijkheid. Een hun eerste plaats in het klasse- an, Paret, cue onaeraan siaai ment van kleine ploegen wel het algemeen klassement werd zaj ontgaan. Het moet immers niet mogelijk worden geacht dat de Nederlanders in de laatste 345 km lange etappe naar Parijs nog ruim 10 minuten zullen kunnen gen. Stan Ockers, die in de voor gaande etappe een straf opliep van 30 sec., zette alles in het werk om te tonen, dat hij dit verlies wel weer zou inlopen. En inder daad een tweede plaats in 't etap peklassement achter Magni is zeker niet onverdienstelijk. Bo vendien heeft hij bewezen ster» ker te zijn dan zijn concurrent de Fransman Robic, die in het alge* meen klassement thans de vijfdé' plaats bezet. Ockers verspeelde de overwinning doordat hij vijft km vóór het einde in een nieh aangegeven bocht verrast werd door een verse laag grint. Hij remde plotseling en kwam daar door midden tussen het publiek terecht, dat langs de weg stond opgesteld. De Belg verloor daar bij enkele kostbare seconden. Bij de Nederlanders was Van Est in weerwil van enige pech de beste. Hij ging nerveus van start en kreeg enige malen pech on derweg. Eerst werd hij in een val partij betrokken en moest daar door beide wielen verwisselen. Hij liep bij deze valpartij enkele schaafwonden op zodat het ver terug winnen op de Spanjaarden. Coppi ging in deze etappe niet 'zo best. Hoewel hij de grote fa voriet was voor deze tijdrit kan men van de Italiaan toch niet verlangen, dat hij elke dag als eerste aankomt. Vooral niet om dat de moeheid hem na de berg etappe Clermont Ferrand nog in de benen zat. In de winter van het vorig jaar vroég een der parlementsleden aan de minister voor de immi gratie, of hij enkele immigran ten kon helpen, die gestrand wa ren. De minister antwoordde dat deze personen naar Canada wa ren gekomen zonder dat vast stond, dat er voor hen werk zou zijn. Hoewel de regering geen verantwoording kon aanvaarden voor emigranten, die op goed gfe- luk het land binnenkomen, zou hij al het mogelijke doen de ge- stranden aan werk te helpen. De betrokken immigranten wa ren in dit gevaj Engelsen; uit het voorval blijkt, dat het voor immi granten, die 's winters het land binnenkomen, niet gemakkelijk is om werk te vinden, met name in de landbouw. De bedrijvig heid op de Canadese boerderijen begint in het voorjaar. Om moei lijkheden als bovengenoemde te vermijden, dient het vertrek der emigranten dus in de eerste maanden van het jaar, d.w.z. in het vroege voorjaar, plaats te vinden. Zowel van Nederlandse als van Canadese zijde wordt al hetmogelijke gedaan om dit te bereiken, maar het spreekt van zelf, dat er met het oog op de plaatsing der emigranten nog veel werk verzet moet worden, hetgeen een tijdige aanmelding vereist. Het zal voor velen op dit ogen blik, nu het hoog-seizoen is in het landbouwbedrijf, misschien niet gemakkelijk zijn om zich voor aanmelding vrij te maken. Toch is het beslist noodzake lijk, dat zij die enige zekerheid willen hebben dat zij in 1953 kun nen vertrekken, hiertoe het werk een ogenblik onderbreken, daar aanvragen voor emigratie naar Canada, die na September a.s. worden ingediend, niet meer in behandeling worden genomen. Het is daarom dringend aan te raden, zich zo spoedig mogelijk, liever nog vandaag dan morgen aan te melden. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Vlissingen (vac. ds J. C. Sickesz): ds G. C. Tromp te Boskoop. De uitslag luidt: 1. Magni (It.) 1.33.11; 2. Ockers (B.) 1.33.13; 3. Carrea (It.) ■J.34.16; 4. Corrieri (It.) 1.34.18; 5. Van Est 1.34.31; 6. Teisseire (Fr.) 1.34.44; 7. Kebaily (N.-Afr) 1.43.46; 8. Ruiz (Sp.) 1.34.55; 9. Decock (B.) 1.34.59; 10. Remy (Fr.) 1.35.22; 16. Coppi 1.36.10; 42. Voorting 1.38.14; 53. Wagt mans 1.39.03; 63. Dekkers 1.39.51; 66. Nolten 1.40.12; 72. Faanhof 1.41.45; 75. Van Breenen 1.42.53; 78. Roks 1.44.29. Na de 22e etappe luidt het al gemeen klassement: 1. Coppi (It.) 140.24.41; 2. Ockers 140.52.58; 3. Ruiz (Sp.) 140.59.19; 4. Bartali (It.) 141.00.06; 5. Robic (Fr.) 141.00.06; 6. Magni (It.) 141.03.06; 7. Close (B.) 141.03.13; 8. Dotto (Fr.) 141.12.42; 9. Car rea (It.) 141.15.01; 10. Gelabert (Sp.) 141.22.57; 15. Nolten (Ned.) 141.55.15; 16. Van Est 142.15.35; 22. Voorting 142.32.03; 24. Wagt mans 142.34.26; 55. Roks 143.53.46 Dekkers 144.06.29 70. Van Bree nen 144.43.35; 76. Faanhof 145.49.38. Het ploegenklassement luidt nu: 1. Italië 421.26.21; 2. Frankrijk 421.51.38; 3. België 422.18.43; 4. Spanje 424.11.57; 5. Nederland 424.22.39. Juli a.s., ter gelegenheid waar van tevens wielerwedstrijden zullen worden gehouden. Het hoofdnummer van het programma zal bestaan uit een wedstrijd achter kleine motoren, te verrijden in 3 manches, waar aan zal worden deelgenomen dcor alle Tour de France-ren- ners. Voorts zal een achtervolgings wedstrijd worden gehouden tus sen Van Heusden en Vreeswijk, terwijl diverse wedstrijden voor amateurs het programma zullen completeren. Record aantal deelnemers. Een record aantal deelnemers, namelijk 5870, waarvan 5297 mannen en 573 vrouwen, zal deelnemen aan de Olympische spelen te Helsinki. Het record van Londen 1948 is met niet min der dan 1764 geslagen. NEDERLAND— DUITSLAND 1—0. Het Nederlands hockey-elftal heeft in Helsinki voor een goed bezet velodrome zijn eerste wed strijd van het Olympisch tornooi gespeeld tegen Duitsland. De rust bracht een 10 voorsprong voor onze landgenoten, met wel ke stand ook het einde kwam. Zondag speelt Nederland tegen Pakistan. Ook Pakistan heeft zich in de halve finalen van het Olympisch hocktornooi geplaatst door een 60 zege op Frankrijk. Met rust was de stand 10. BE HULDIGING VAN DE TCURPLOEG IN IIET STADION Aanvankelijk lag het in de bedoeling cm de Nederlandse deelnemers aan de Tour de France voor hun prestaties te huldigen bij de op 31 Juli a,s, te houden wedstrijden om de BONDSELFTAL WON IN FIN LAND MET 2—1 EEN VRIEND- SCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Het Nederlands bondselftal heeft in Karkola, 50 km van het ijzeren gordijn, een 21 overwin ning behaald op 'n gecombineerd team van de stad Kantka, een elftal, dat ongeveer van de kracht van een zwak B-elftal was. Vóór de rust was het aan Ne derlandse zijde een armoedig par tijtje, waarbij alleen Hendriks z'n normale spel speelde. De vondst van drie midvoors in het binnen- trio bleek een volslagen failure en vooral Van Roessel miste elke beweeglijkheid. Het was dan ook geen wonder, dat de snelle Fin nen een kwartier na rust, na een pittige aanval over de linkervleu gel, de leiding namen. Na de eer ste helft was de Nederlandse voorhoede gewijzigd: Van der Tuyn speelde thans linksbinnen en deed het daar veel beter dan op de rechtsbuitenplaats waar nu ANDERHALF JAAR VOOR POGING TOT OPLICHTING. Wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschap pij voor een bedrag van ƒ54.500, heeft de Amsterdamse rechtbank de 40-jarige koopman F. R. uit Amsterdam en de 45-jarige pro curatiehouder uit Hilversum F. W. d. P. veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen beiden 9 maanden met aftrek geëist. R., een gebrekkig Nederlands sprekende Italiaan, had destijds ter zitting het feit, dat zich aan het einde van het vorige jaar heeft afgespeeld, toegegeven en verklaard, dat de zaak door de P. was geënsceneerd. Hij had zoge naamd juwelen gekocht. De sie raden waren verzekerd. Hij had de stenen overhandigd aan de P., die er ongemerkt mee was ver dwenen en R. deed aangifte, dat de stenen verloren waren. De as surantie-maatschappij ging niet terstond tot vergoeding van de schade over. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht de op zet aan het licht. De P., wien medeplichtigheid en uitlokking ten laste was ge legd, ontkende ter zitting. De rechtbank overwoog bij het vonnis ten aanzien van de P., dat het primair ten laste gelegde, „poging tot oplichting", bewezen is bevonden. kwartier na het Finse doelpunt wist Van der Tuyn van dichtbij- gelijk te maken en vlak vóór het einde maakte hij met een kopbal, na goed aangeven van Clavan, het winnende doelpunt. Het was een Nederlands bonds elftal, dat elke bezieling miste, dat speelde zonder enige overtui ging en onze voetbalnaam in Finland geen goed heeft gedaan. NEDERLANDS FRUIT EN GROENTEN NAAR HELSINKI. Vandaag wordt het laatste deel van de geschenkzending groen ten en fruit van de Nederlandse tuinbouw voor de Olympische athleten te Helsinki verzonden. Deze laatste zending van 25.000 kg is evenals de twee voorgaan de, resp. 35-000 kg en 57.000 kg, geschonken door het centraal bu reau voor de tuinbouwveilingen. De verpakking en het transport in het binnenland wordt gratis verzorgd door de Nederlandse vereniging van groenten- en fruitexporteurs, terwijl import relaties in Finland zorgen voor gratis distributie van de tomaten, druiven, komkommers, peen, uien enz. langs de Olympische centra. BOSCHKAPELLE. Kringvlucht op Dourdan. Oude duiven. Snelheid 1ste duif 1551,2 m. 1. H. Lippens, 2. C. v. Acker, 3. Th. J. Borghstijn, 4. J. Wieland, allen Axel; 5. A. v. Kerkhoven, Sluiskil; 6. D. Dobbelaar, Bosch- kapelle; 7. A. Schouwvlieger, Sas van Gent; 8. J. Neijssen, Sluiskil; 9. J. Bogaert, Bosch- kapelle; 10. R. de Smet, West- dorpe; 11. P. Deij, 12. C. Wie- land, 13- M. de Visser, allen Axel; 14. F. v. d. Veen, Terneuzen; 15. A. Haelen, Sas van Gent; 16. E. v. Dorsselaer, Axel; 17. W. v. d. Linde, Terneuzen; 18. R. van de Veke, 19. J. Buijze, beiden Zaam- slag; 20. A. Thiron, Zuiddorpe. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1478,7 m. 1 en 2. R. Geirnaerdt, Sas v. Gent; 3. A. Peersman, Axel; 4. A. v. d. Bilt, Sas v. Gent; 5. H. Marquinie, Sas v. Gent; 6. G. Beghejjn, Sas v. Gent; 7. P. v. Reeth, Sas v. Gent; 8. J. Wieland, Axel; 9. Em. Pieters, Axel; 10. A. Claejjssen, Sas v. Gent. „Tot Weerziens" - Sluis. Prijsvlucht uit Dourdan. Oude duiven. 1 en 7 C. van de Walle; 2 C. de Meijer; 3, 5 en 6 F. de Kae- stecker; 4 F. van Deursen; 5 A. le Clercq: 8 en 10 P. Maenhout. Jonge duiven. 1 en 7 I. Goossen; 2 P. Rijk- borst; 3, 4, 6, 9 en 10 C. de Meij- er; 5 en 8 A. Baert. ZONDAG 20 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Voor het plat teland; 8.45 Orgel; 9.02 Sport; 9.05 Gram.; 9.45 Causerie; 10.00 Trio; 10.30 Met en zonder om slag; 11.00 Gram.; 12.00 Sport; 12.20 Gram.; 12.30 Voor de he ren; 12.40 Italiaanse muziek; 13.00 Nieuws; 13.05 Gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Boekbespre king; 14.15 Gev. muziek; 14.45 Orgel; 15.05 Film; 15.20 Ork.; 16.30 Sport; 17.00 Fanfare; 17.20 Koor; 17.35 Voor de jeugd; 17.50 Plano; 18.00 Olympische spelen; 18.25 Nieuws; 18.30 Kerkdienst; 19.00 Kinderdienst; 19.35 Le zing; 20.00 Nieuws; 20.05 Ork.; 21.00 Olympische spelen; 21.15 Gram.; 21.50 Hoorspel; 22.30 Amusementsmuz.; 23.00 Nws.; 23.15 Weekoverzicht; 23.25 Gr. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Mil. kapel; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.55 Koor; 12.15 Apologie; 12.35 Gr.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.45 Cau serie; 14.00 Orkest; 14.55 Gram.: 16.10 Causerie; 16.15 Gr.; 16.30 Vespers; 17.00 Jeugddienst; 18.15 Voor de zieken; 19.00 Gr.; 19.15 Causerie; 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boek bespreking; 20.05 Voordracht: 20.15 Gev. programma; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Lichte 78. Het dreigende ge jank der wolven ver vaagt als Eric de klei ne boot behoedzaam voort laat glijden over het nevel-meer. Hij is alleen met de oude vrouw, die roerloos voor in het vaartuig zit. Soms duiken de schimmen van bomen op in de mist, en heeft hij moeite op stekende stammen te ontwijken. Hij heeft geen idee waarheen zjj gaan, maar voor de oude schijnen deze vage aanduidingen ge noeg te zijn, want ge dempt duidt zij hem telkens de richting aan, waarin zij verder moeten varen. „Hoe lang moeten wij nog va ren," vraagt de Noorman kort, nadat zij zo een tijdlang zijn voort gegaan. Axai maakt een vaag ge baar met haar stok. „Geduld vreemdeling. Wij zijn niet ver van de plaats, waar Uw vrienden wachten, liever dan, als gij, Scorr te weerstaan." Ze lacht geluidloos. „De geesten cop MAitrtN ioonoir S'UO'OS alleen weten hoeveel angst ze heb ben geleden sinds ik hen achter liet. Deze kinderen zien overal schimmen." En inderdaad staat op dat ogen blik de sombere roerganger Ofm somber onder een hoge cypres ëri' tuurt huiverend over het water. „Het deugt hier niet," mompelt hij tot de gids. Let op mijn woor den. Niks dan narigheid en ellen de is het, wat hier 't bevel voert." Hij snuift misnoegd en rukt aan zijn snor. „Bosheksen en water geesten houden van dit soort om- geving?' verklaart hij dan mqt neerslachtige deskundigheid. „Ik wil niemand bezorgd maken, maar dat we al niet lang door het water zijn gesleurd door een rietmonstqr met negen koppen is een wondejjj' „Ik wilde dat Axai terugkeer dezegt de gids zacht. „Ik wilde dat de Noorman hier was..." Niemand kan ons meer redden," prevelt de roerganger. „AxaiDe Noorman Geen macht ter wereld is opge wassen tegen de spoken en gees ten die nu nadersluipen. Ik voel het in mijn botten". De gids antwoordt niet direct. Strak staart hij naar het meer, waar nu een donkere vorm op doemt uit de nevelen. „Daar fluistert hij. „Een moeras-monster!" profe teert Orm. De ogen ten hemel hef fend. „Ik heb het de hele tijd wel gezegd. Dit kon niet goed gaan We hebben nog geluk gehad dat het zo lang duurde Maar reeds maakt de kleine boot zich uit de nevels los en glijdt op de oever toe, en meteen klinkt de spottende stem van Axai: „Hebt geen vrees meer kinderen. Hier komt een man U beschermen muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 17.45 Sport; 17.50 Gr.: 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. programma; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver- zoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. MAANDAG 21 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Denk om de bocht; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de jeugd; 10.40 Gram.; 10.55 Voor de zie ken; 11.40 Piano; 12 00 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.38 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Orgel; 13.30 Kindervertelling; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermuziek; 14.55 Gram.; 15.10 Gev. progr.; 16.10 Orkest; 17.00 Vcor de kin deren; 17.30 Roemeense muz. 17.50 Commentaar; 18.00 Olym pische spelen; 18.30 Nieuws; 18.40 Voor de jeugd; 19.45 Rege ringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. programma; 20.50 Klankbeeld; 21.15 Lichte muziek; 21.45 Cau serie; 22.00 Gram.; 22.15 Olym pische spelen; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Soc. nieuws; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Vcor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Orgel; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Piano; 11.30 Lichte muziek; 12.10 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Or gel; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Gr.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Te nor; 15.30 Gram.; 16.00 Lezing; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de kin deren; 17.15 Piano; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.25 Causerie; 18.30 Gram.; 19.15 Causerie; 19.30 Gr.; 19.40 Radickrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Kerkconcert; 20.45 Cause rie; 21.00 Lichte muziek; 21.15 Gram.; 21.50 Causerie; 22.00 Piano; 22.20 Gram.; 22.45 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Klankbeeld; 14.20 Gev. muziek; 15.00 Piano; 15.35 Zang; 16.00 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gev. programma; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Or kest; 20.45 Sport; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3