Eenzaamheid bewaakt scherpschutters Voor de Zondag Uit de Provincie Den Haag zetel van de organen plan-Schuman Kerknieuws Lezers die schrijven Hoogste t.b.c.sterftecijfer op Groenland Electriciteit m pilvorm Schopenhauer. AGENDA TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. EEDE. HOEK. HULST. KLOOSTERZANDE. OOSTBURG. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE MIDDELBURG. ZAAMSLAG. ERNSTIG BUSONGELUK BIJ KLAGENFURT. BIJ KLAGENFURT. -OiC DE DODE ZONE. De 34-jarige boer Walter K. uit een dorpje aan de zonegrens tus sen Thüringen en Hessen was in 1939 en 1940 als soldaat gesta- tionneerd aan de Duits-Russische demarcatielijn in Polen, niet ver van Warschau. Als hij op wacht stond keek hij op een kale, troos teloze vlakte, waar geen levende ziel te bespeuren was. Tegenover de Duitse wachtpos ten, in het door de Russen bezet te gebied, stonden op regelmatige afstand van elkaar haastig in elkaar getimmerde houten uit kijktorens, die ongeveer tien me ter hoog waren. Walter K. kon ook nog een neergebrand gehucht zien staan en de resten van een met de grond gelijkgemaakte boerderij. Deze eenzaamheid, be waakt door Russische scherp schutters, was de grens van Rus land. Een Russische grens dwars door Duitsland. Een maand geleden kreeg onze boer Walter bevel om een aantal mensen ter beschikking te stel len om bomen te kappen en het land gelijk te maken. Dwars door zijn dorp moest een „dode zone" komen, vijfhonderd meter breed, .zonder huizen, zonder bomen, zonder mensen, zonder vee. De gezinnen in het dorp kregen het bevel het gehele dorp te ontrui men. De mannen moesten voor lopig blijven om te werken. Langs de gehele tweeduizend km lange grens, die het door de Rus sen bezette gebied van West- Duitsland scheidt, wordt een „do de gordel" aangelegd. Volkspoli- tietroepen zijn nog versterkt met het oog op ontvluchtingspogingen van de bevolking. Want deze „do de zone" dient niet ter bescher ming tegen een vermeende mili- Strijdt om in te gaan door de enge poort, want velen, zeg Ik u, zullen zoeken in te gaan, en zullen niet kunnen. Luk. 13 24. Een gebod met een belofte, daarmede komt onze God ons voortdurend tegen sedert die droeve dag, dat het Paradijs ons menselijk geslacht werd ontzegd. De belofte, die in dit woord van 'de Heiland verborgen ligt, is deze: „dat wij zullen mogen in gaan" in het Vaderhuis der rust. Hier op aarde zijn wij op de ZATERDAG 19 JULI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 20 JULI. NED. HERV. KERK. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. Talma. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur D. A. ten Haaft (Dankz. H. A.); 7 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, Biervliet (Jeugddienst). Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Cand. H. D. Ho- man. - Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Avondmaal). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders (Bed. H. Avondmaal). Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avond maal en Dankzegging); 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Jeugdd.) 10 uur in „Bethel": Dienst voor Jongeren. Voorganger: de heer Chr. Ollebek. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. G. Jansma (Dankz. H. A.). West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Hoofdplaat: 11 u. Ds. C. Blomaard, van IJzendvjke. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff; 4 u. Wika Lans (Streek- jeugddienst). Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork (Bed. H. Doop.) Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke9.30 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. A. Vos, van Voorburg. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. D. Scheele, van Assen. Zaamslag: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove (Bed. H. Avondm.) CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Stud. W. de Joode, van Apel doorn. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. vreemdelingsreis, en vele zijn de paden en wegen, die de mens zich zelf gezocht heeft. Toch zijn wij hierin allen gelijk, 't zij wij pel grims zijn langs onbekende stranden, 't zij wij pelgrims zijn geworden op de weg van 't kruis, dat wij begeren het eeuwige Va derland binnen te gaan. Ja, het woord des Heren gaat nog altijd in vervulling: „Velen zoeken in te gaan". Waarom zul len zij niet kunnen? Omdat zij wegen zonder strijd zoeken. Omdat zij menen zich te kunnen laten voortglijden op de wegen, die zij buiten God zich hebben gebaand. Wie zal dan wel kunnen ingaan in het Vaderland der rust? Zij, die hier de weg der zelfverlooche ning betreden, het pad der ver ootmoediging gegaan zijn. Die de doornige kruisweg naar Gol gotha zijn opgegaan en daar de oude mens met zijn zonden en on gerechtigheid hebben neergelegd. Die doornenweg op te gaan kost strijd. Die strijdt houdt hier beneden nimmer op. Maar het „ingaan" door de Hemelpoort zal wel onuitsprekelijk zalig zijn! Ik reis naar de hemel, Al 't aardse gewemel Verhindert mij niet. Zwijgt, zinnen en lusten, Mijn hart kan niet rusten, Zolang gij gebiedt. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) taire overval vanuit het Westen. Daarvoor ontbreken in deze zone de dan noodzakelijke militaire verdedigingswerken. De „dode zone" heeft slechts tot taak öm de bevolking ten Oosten van de grens effectief te scheiden van hun verwanten en vrienden, the in het Westen wonen. De machthebbers in Pankow onder leiding van Ulbricht de chef van de Duitse communisten, hebben gedreigd met een (ter reur) actie als de Bondsrepubliek de conventie van Bonn zou onder, tekenen. Er was dus iets te ver wachten, en toch werden de be woners van de grensstreek door de nieuwe maatregelen van de regering van de Sow jet-zone ver rast. De Sowjets hadden ook bevel gegeven om de toegangswegen van de Duitse Sowjet-zone naar West-Berlijn af te snijden. Daar door werden plotseling straten tot gevarenzones, waar men ynoe- ger nog rustig wandelingen kon maken. Niet ver van het Beflijn- se Wannsee lag een gehele, dag en een halve nacht een dode iri de gevarenzone, blootgesteld aan de angstige blikken van de buurtbe woners. De bedoeling was duide lijk: een afschrikwekkend voor beeld werd gesteld. De ironie van het lot wilde echter, dat hét de zoon van de communistische dis trictssecretaris betrof, die zich in aangeschoten toestand na een feestje in de gevarenzone had be geven en daarbij prompt door de Volkspolitie was doodgeschoten. Eerst toen de jongeman thuis niet meer kwam opdagen, werd men ongerust en alarmeerde de Volkspolitie, die daarop het lijk onderzocht en tot de conclusie kwam, dat zij een collega uit de weg had geruimd. Vlucht. Onze boer Walter slaagde erin te vluchten. Zijn bekendheid met de bijzonderheden van de grens kwam hem zeer van pas. En hij behoefde zich geen illusies te ma ken over de betekenis van de maatregelen van de Sowjets. Hij had te lang in Polen op wacht ge staan om zich te kunnen vergis sen. Niet alleen onze boer wist te vluchten. Bij duizenden kwa men de bewoners uit de grens streken naar West-Duitsland. In de buurt van Hof in Beieren, dat in de directe nabijheid van de Sow jet-grens ligt hebben zelfs burgemeesters geprobeerd hun gehele dorpsbevolking tot de vlucht naar het Westen te bewe gen. Soms lukten zulke pogingen, soms ook sloten zich hierbij man nen van de Volkspolitie aan. Maar intussen is de vlucht veel moeilijker geworden. In Noord- Duitsland, waar de grens voor een deel door de rivier de Elbe wordt gevormd, kwamen de vluchtelingen met primitieve vlotten over het water. Oude autobanden en margarinekistjas, met planken bespijkerd, dienden voor vlotten en bij nacht en ontij werd de gevaarlijke overtocht ge waagd. Het is niet zonder slacht offers gegaan. De nog in de blau we „vredesuniform" geklede Volkspolitiemannen hadden uit drukkelijk bevel met scherp te schieten en zij hebben er ruim schoots gebruik van gemaakt. Vele doden zijn in de strook nie mandsland blijven liggen. 1 Vele gewonden liggen nu aan de veili- ge kant van de demarcatielijn. Er zijn er, die alles hebben verloren en slechts het naakte leven heb ben gered. Er zijn er ook, die nog iets konden meenemen, die geluk hadden en hun schamele vee heb ben kunnen redden. Het toezicht van de Volkspoli tie is echter veel scherper gewor den en de maatregelen worden steeds harder. Uit Saksen heeft men de grootste contingenten po- litietroepen aan de grens gesteld. Zij staan bekend om hun fanatie ke trouw aan het communisti sche regime. Zij hebben harteloos de verdrijving van de voor eva cuatie aangezegde bevolking doorgevoerd. Zij transporteerden vele grensbewoners naar kampen in het binnenland. Deportaties. Enige vluchtelingen hebben be richt, dat zij naar gebieden achter de Oder en de Neisse gebracht zouden worden. In diplomatieke kringen werden deze berichten bevestigd. Ook Oost-Pruisen werd genoemd. De regering van de Duitse Sowjet-zone, ziet in de mensen, die van huis en hof ver jaagd zijn geen trouwe aanhan gers van het Sowjet-systeem en daarom streeft zij er naar deze mensen zo ver mogelijk te depor teren. De kampen, waarin de grensbewoners door de Volkspo litie zijn gebracht, hebben dan ook het typische karaktef van doorgangskampen. En intussen zijn in de dode zo ne de bomen gekapt, de huizen neergehaald en prikkeldraadver sperringen aangelegd. Het is als of boze geesten bezit hebben ge nomen van deze strook niemands land. Uit de zone-grens tussen Oost. en West-Duitsland is een Russische grens geworden. Het links georiënteerde Parijse blad „Combat" schrijft, dat „bui tenstaanders" van mening zijn, dat Den Haag de meeste kans maakt om de vestigingsplaats te worden van de organen van het plan-Schuman. De technische commissie van het plan-Schuman, welke de ste den bezocht die daarnaar dingen, zou tot het inzicht zijn gekomen, dat alleen Den Haag over vol doende mogelijkheden beschikt de organen onder te brengen. Het blad schrijft, dat van Duit se zijde bezwaren zijn gemaakt tegen de keuze van Straatsburg, welke door Frankrijk werd voor gestaan. Beide landen hadden oorspronkelijk de keuze van Saarbrücken als een symbool van de Duits-Franse verstandhouding op Europese basis als een goede oplossing gedacht. Het blad schrijft verder, dat Frankrijk zich de laatste tijd ge kant heeft tegen de keuze van Saarbrücken, daar het bevreesd is, dat de bondsrepubliek het over enkele jaren zou aansturen op een hereniging van de Saar met Duitsland. Daarom zou Frankrijk eerst de status van de Saar wil len vastleggen, vóórdat de vesti ging der Schuman-organen in de ze stad in aanmerking komt. Het Belgische blad „Soir" pu bliceert een bericht van zijn Pa rijse correspondent, waarin deze zegt vernomen te hebben, dat de Franse minister van Buitenland se Zaken Schuman aan zijn mi nisterraad zou voorstellen ac- coord te gaan met de aanwijzing van Den Haag als zetel van de Europese kolen, en staalgemeen schap. Verschillende landen, waaron der Duitsland, zouden Den Haag naar voren hebben geschoven. De commissie die in de candi- daat-steden een onderzoek heeft ingesteld, zou tot de slotsom ge komen zijn, dat alleen Den Haag de nodige ruimte bezit om het hof van justitie, het hoge gezags orgaan en de administratie van de gemeenschap te herbergen. Koningin Juliana zou een deel van haar paleis ter beschikking van het hof van justitie stellen. Het hoge gezagsorgaan zou in het Vredespaleis onderdak krij gen. Frankrijk had gehoopt dat Straatsburg zou zijn gekozen en Engeland zou het daarbij hebben gesteund, doch Duitsland zou te gen Straatsburg ernstige reser ves kenbaar hebben gemaakt. De „Soir" voegt aan dit bericht toe, dat men er zich in bevoegde Brusselse kringen over verwon dert. Men schijnt het te houden „voor een van de talrijke proef ballonnetjes, die de laatste maan den in deze zaak zijn opgelaten". Het standpunt van de Belgische regering is onveranderd: in de bijeenkomst te Parijs op 23 en 24 Juli zal zij alles doen om de can- didatuur van Luik te bevorderen. Van de Groenlandse bevolking die ongeveer 22.000 zielen telt, sterven jaarlijks c.a. 600 mensen. Een derde deel van deze sterf gevallen wordt veroorzaakt door tuberculose, aldus Politiken. Een commissie van Deense genees kundigen, die deze cijfers heeft bekend gemaakt na een nauwge zet onderzoëk naar de gezond heidstoestand r der Groenlandse bevolking, heeft becijferd, dat het hoogste t.b.c.-sterftecijfer in de gehele wereld, wordt genoteerd op Groenland. Het t.b.c.-sterfte cijfer voor geheel Denemarken met inbegrip van Groenland bedraagt 14 per 100.000 inwo ners. De commiösie, die het onder zoek op Groenland heeft inge steld, heeft in haar rapport de uitbreiding van het aantal aan wezige ziekenhuizen voorgesteld. Het Deense Rode Kruis heeft ook reeds appèl geblazen. Er worden acties voorbereid, die voorzien in de bouw van barakken met ongeveer 600 bedden bestemd voor t-b.c.-patiënten. Professor Bernardo Guess van het Braziliaanse technologische instituut heeft gisteren op het internationale natuurkundige congres te Rio de Janeiro een uiteenzetting gegeven van een nieuwe vinding: Electriciteit in pilvorm. Het „conserveren" van electri- sche lading is reeds enige tijd geleden uitgevonden, doch vol gens professor Guess kan men thans stroom van een bepaalde sterkte blijvend in zgn. „dielec- triseerders" bewaren en langs electrische weg vrijmaken. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Btiosc. „Let's Dance". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Mr Belvedère rings the Bell". Terrein Westelijk Bol werk, 3.30 uur: Voetbalwed strijd Politie Terneuzen Politie Lokeren. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bidsc. „Met vliegende vaandels". MORGEN: TERNEUZEN: Luxer Theater 8 uur: Biosc. „Let's Dance"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Mr. Belvedère rings the Bell"; 2.30 uur: Middag voorstelling. AXEL: Het Centrum. 4,15 uur: Biosc. „Met vliegende vaandels"; 8 uur: Biosc. „Song of the Islands". M.U.L.O. EXAMENS. Voor het M. U. L. O.-diploma A slaagden te Goes Stineke Arnol- dus te Hamme (België), Bep Platteeuw te Terneuzen en Cor de Witte te Hoek, J. C. Dees te Aardenburg, J. A. Reijmel te Breskens, P. Datthijn te Cadzand, C. J. Brakman te Groede, W. M. Rijckborst te Nieuwvliet, T. Rie- mens en C. F. J. Schout, beiden te Oostburg. In ons vorig nummer vermeld den wij onder de geslaagden voor het A.-diploma Nelly Scheele te Terneuzen, dit moet zijn: te Vo gelwaarde. Te Bergen op Zoom slaagden voor het M.U.L.O.-examen de da mes: S. Emmerink, T. Verwil- ghen en de heer C. van Mosse- velde, allen te Terneuzen; de he ren K. Brand, F. Ongenae, H. Metsers, allen te Hulst; G. Vioen te Axel, P. de Maat te St. Jan steen en W. Zwartelé te Sas van Gent. Geslaagd. Voor het brevet voor de tex tielhandel slaagde te Breda onze stadgenoot de heer W. van Leeuwen. Leidster benoemd. Het bestuur van de stichting „Openbaar kleuteronderwijs" be noemde tot leidster aan de kleu terschool aan de Molendijk mej. R. van Oppen te Terneuzen. Herrie In de Buurt. Dezer dagen werd de vredige rust, die anders de Axelse Sas sing kenmerkt, verstoord door het optreden van de omstreeks 30-jarige D„ die zijn schoonvader in spé, de heer H., op een dusda nige manier met een knuppel be werkte, dat deze in het zieken huis te Sluiskil ter verbinding van de opgelopen wonden moest worden opgenomen. Het bleek maar weinig te schelen, of deze onverhoedse aanval had H. één zijner ogen gekost. De aanleiding tot de handtaste lijkheden van de woeste vrijer bleek gelegen te zijn in de ontzeg ging van het bezoek aan de wo ning van de ouders van het meis je, naar wier hand hij dong, doch dat niet langer gediend bleek van deze hofmakerij. Driejarige knapen stichtten ravage. Terwijl de vrouw van A. S. in de Julianastraat gistermiddag bij haar dochter, die in dezelfde buurt woont, haar gebruikelijke rustkuurtje was gaan doen, za gen een paar driejarige pitepeu- ters kans in de openstaande wo ning binnen te dringen. De -ouders van de kleine zon daars maakten zich bezorgd, om dat zij niet in hun gewone om geving te vinden waren. Toen een buurvrouw opmerk zaam werd gemaakt door het aanhoudend lopen van een wa terleidingkraan en omdat tame lijk zware kamerstoelen naar buiten in de regen waren ge bracht, volgde een inspectie tocht door de woning, waarvan de keuken geheel blank stond. Dit was echter maar een klein onderdeel, van de ravage, die de kleine bengels hadden aange richt. Zij bleken zich toegang te heb ben verschaft tot kelders en kas ten en ook de bovenwoning bleef niet verschoond van hun bezoek. De bedden werden afgehaald, kasten leeggemaakt, melkkokers omgekeerd, enz. Kortom, het was alsof volleerde vandalen in de vredige woning van de familie S. waren binnengedrongen. Natuurlijk werden de bedrijvi ge knapen duchtig onder handen genomen en de omwonende bu ren maakten zich verdienstelijk door datgene wat niet onherstel baar was vernield, weer zoveel en zo spoedig mogelijk in orde te helpen maken. A. V. O. Er is weinig, dat •'het oog zo zeer bekoort als een volmaakte of een welhaast volmaakte uiting van het menselijk kunnen. Dit' valt een ieder op bij de sport. Wat is er mooier dan een kam pioen-zwemmer door het wafer te zien glijden met een snelheid, die ver buiten ons eigen vermo gen ligt en die toch, naar het" zo schijnt, geen moeite kost. Zo is het met iedere sportpres tatie, die een topprestatie is: Het is een genot ernaar te kijken. En als wij nog jong zijn, dön kan ons zo'n voorbeeld aanspo ren het ook zo ver te brengen; wanneer wij de krachten in ons jonge lichaam daartoe in stdat achten. En wanneer wij oudèr zijn geworden mogen wij vaak met dankbaarheid terugzien op wat wij in onze jeugd mochten ne bereiken. Denken wij dan ook wel eens aan de tallozen, die al deze din gen ook zo graag zouden willen, maar die dat nooit kunnen be reiken niet alleen, maar die zelfs voor de heel gewone dingen elke dag onwennig staan omdat zij het niet kunnen? Voor deze rpedemensen, die het elke dag moeten aanzien, hoe anderen het werk verrichte», dat zij zelf zo graag zouden doen en waarvan zij vaak zelfs weten, dat zij het beter zouden doen, wanneer zij maar konden; voor deze medemensen wordt heden een collecte gehouden om de ge legenheid te scheppen deze,men sen toch ook nog werkers te laten zijn, medewerkers in ons alleri^maatschappelijk,Bbestel. v, Deze collecte moge ik dan n¥i Uw hartelijke belangstelling aga- bevelen. >,i 'iw, P. IT. Spook-perikelen met onver wacht gevolg. Andermaal hebben de laatste tijd tal van spookgeruchten rond onze gemeente de ronde gedaan. Het operatiegebied van de „zwar te kunst"-beoefenaars was dit maal de Kijkuit en de Rijkspoli tie werd tenslotte in het onder zoek gemengd. Een huiszoeking bij zekere T. aldaar had tengevolge, dat ver schillende gereedschappen, mits gaders een vuurwapen in beslag werden genomen. Deze waren door de tegenwoordige bezitter geruild voor een tweedehands motorfiets, toebehorende aan ze kere G„ die, zoals uit het onder zoek bleek, deze voorwerpen oj> de 1' Azöte, waar hij werkzaam was, had ontvreemd. Dit muisje heeft nu het gebrui kelijke staartje gekregen, daar behalve proces-verbaal inmiddels ontslag uit z'n werkkring voor G. volgde. Het wachten is nu op het'echte spook Schooluitstapjes. Ondr leiding van het onderwij zend personeel maakten de leer lingen der 3 laagste klassen van de Openb. lagere school met bus sen der Z. V. T. M. de reis naar het bekende lustoord „De Efte- ling" nabij. Kaatsheuvel. Na een vlotte heenreis bereikte men het bosrijkste gedeelte van de Baronie van Breda. In deze schilderachtige omgeving waren de jeugdige Axelaars in een mi nimum van tijd in hun element. Hier heerste binnen de oude burchtmuren van het bouwvalli ge kasteel de sfeer van 't sprook je, waarin „Doornroosje" haar langdurige slaap heeft geslapen. Een heerlijke en uitzonderlijke dag, die letterlijk omvloog en de jeugd weer veel te vlug naar Axel terugriep, waar men des avonds, na een prettige thuisreis, weer goed en wel arriveerde. De leerlingen van de Chr. lagere school van Zoute Spui maakten onder leiding van het onderwij zend personeel een welgeslaagd uitstapje naar Waterloo en Brus sel en de prachtige omgeving van de Belgische hoofdstad. Uitslag fouten-wedstrijd Puzzle- tent Landbouwtentoonstelling. Na ruim 14 dagen wachten kon de jury de uitslag vaststellen van de wedstrijd, die in de „Puzzle- tent" op de gehouden landbouw tentoonstelling aller aandacht heeft getrokken. Het ging er om de fouten op te sporen, die aan een 35-tal landbouwwerktuigen en machinerieën kleefden. In to taal waren een 42-tal fouten ge registreerd. Het bleek een leer zame wedstrijd, vooral voor de leerlingen van landbouw- en ande re scholen, alsook voor hen, die dagelijks met deze werktuigen moeten omgaan. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: le pr. J. D. A. Haak, Hoek, 35 fouten, 40; 2e pr. P. D. Mang- nus, St. Jansteen, 33 f„ 35; 3e pr. A. Begheijn, St. Jansteen, 33 f., 30; 4e pr. A. Dees, Zaam slag, 31 f„ 25; 5e pr. G. Serra rens, St. Jansteen, 31 f., 20; 6e pr. P. Dekker, Terneuzen, 30 f. 15; 7e pr. J. Davidse, Middel burg, 30 f., 10; 8e pr. W. Dek ker, Zaamslag, 29 f., 5; 9e pr. K. Malcorps, Oostburg, 29 f., 3; 10e pr. A. E. Wolfert, Hoek, 29 f„ fraaie tegel. (Bij een gelijk aantal ontdekte fouten werd om de prijzen geloot.) Concert. De Biervlietse muziekvereni ging de Kon. Harmonie zal heden avond een concert geven op het marktplein. Benoemd. Mej. K. A. de Die, die deze week slaagde voor het M.U.L.O.- diploma, is benoemd tot helpster aan de Chr. kleuterschool te Bier- vliet. Aanbesteding. Voor rekening van de heer C. L. van Belleghem werd Vrijdag aanbesteed het bouwen van een woonhuis met vlassersschuvjr aan de Rijksweg alhier. Hoogste inschrijver was firma P. Barra te Oostburg voor 60.350; laagste firma Leenknecht, Aar denburg, voor 55.500. De raming bedroeg 56.430. De gunning werd aangehouden. „E. N. Z. K." brengt bezoek aan Boeregat. Zoals gewoonlijk zal de mu ziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" te Hoek bij goed weer heden een bezoek brengen aan het Boeregat. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het can- didaatsexamen voor civiel inge nieur de heer L. A. van de Wal- le. Aanrijding. Donderdagavond passeerde in de bocht te Kloosterzande een Noordhollandse bestelwagen met vrij grote snelheid in de richting Perkpolder. Tegelijkertijd kwam uit de Pres. Rooseveltstraat een vrachtwagen van een firma uit Goes, eveneens in de richting Perkpolder. Laatstgenoemde gaf geen voorrang en reed op het be- stelwagentje in, dat nog uit alle kracht remde. Een botsing was echter niet te voorkomen. Vooral de bestelwagen moest het danig ontgelden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. Nadat de pötitie een onderzoek had ingesteld, werden de wagens vrijgegeven. ga's, brachten Vrijdag een bezoek aan de tentoonstelling en verga derden daarna in het gebouw van „Kinderzorg", waar dr A. L. E. Verheijden uit Brussel een lezing hield over de „Raad van Beroer te." Naar Engeland. Vrijdagmorgen vertrok een vro lijk gezelschap leerlingen van het Lyceum uit Oostburg, zwaar be laden met rugzakken, in de rich ting Oostende. In Oostende ble ven de fietsen achter en ging het per boot naar Dover. Van daar trekt de jeugd onder leiding van de heer Vis te voet voor een 8-daagse tocht door Kent. Overnacht wordt in jeugd herbergen. Bij het vertrek was de stem ming uitstekend, beter dan het weer, dat de jeugd uitgeleide deed. Hopelijk treffen ze het in Enge land beter. Concert op Strodorpe. Zaterdagmiddag zal van 4% tot 6% uur het plaatselijk muziek korps in de wijk Strodorpe een concert verzorgen. Eervolle uitnodiging. Het muziekgezelschap „Apollo" alhier zal op Zaterdag 26 Juli а.s. haar medewerking verlenen aan de muziekfeesten, die op die dag te Blankenjberghe (België) zullen worden gehouden. Het bestuur van „Apollo" heeft n.l. een uitnodiging ont vangen van het comité, dat belast is met de organisatie van de feesten in Blankenberghe voor het seizoen 1952. Ongetwij feld zullen weer veel Siuizenaars het muziekgezelschap op haar tocht naar Blankenberghe ver gezellen. E.H.B.O.-examen. Bij het door Dr I. Buskop van Oostburg alhier afgenomen E.H. B.O.-examen slaagden de dames M. Maenhout en A. Aernoudts en de heren A. Baas, G. de Meij er, F. Coppens, J. van Rijnberk en A. Coppens. Concert „Geduld Overwint". Het muziekgezelschap zal Zon dag 20 Juli concerteren in de kiosk op de markt. De concours nummers waarmee het gezel schap te Valkenswaard een eer ste prijs mee behaalde, zullen ook ten gehore worden gebracht. Ten gerieve van onze lezers laten wij het programma volgen. 1. Old Panama, mars, J. Alford. 2- Operette Gri-Gri, S. P. van Leeuwen. 3. L'Arlesienne, ouverture Strauwen. 4. Caesar en Cleopatra, ouverture Gerard Boedijn. 5. A Handelian, Suite Denis Wright. Het 12e Regiment, bravourmars van Th. Furter. Bezoek Belgische Ambassadeur. Jhr mr A. F. C. de Casembroot benoemd tot Grootofficier in de Kroonorde van Belgie. De Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, heeft Vrijdag een bezoek aan de tentoonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt te Middelburg" gebracht. De ambassadeur gebruikte de lunch ten huize van de Commis saris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot. Vóór de lunch deelde hij mede, dat koning Bou- dewijn jhr De Casembroot had benoemd tot grootofficier in de Kroonorde van België. Deze hoge onderscheiding werd verleend wegens de vele diensten welke de begiftigde België heeft bewezen en de grote hartelijkheid welke hij België in het algemeen en Oost-Vlaanderen in het bijzon der, heeft betoond. Na de toespraak van de ambas sadeur spelde de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, die eveneens bij de lunch aanzat, jhr De Casem broot de versierselen van de Bel gische onderscheiding op. Een aantal Nederlands Hervorm, de predikanten uit Zeeland, als mede een aantal Belgische colle Schoolreis C.V.O. Ongeveer vijftig kinderen van de school voor C.V.O. namen Donderdag deël aan de reis met de extra-kindertrein van de Ned. Spoorwegen naar Amsterdam. Reeds om kwart voor 11 arri veerden ze over Den Bosch Utrecht in de hoofdstad- Vlak bij het Centraal-station lagen de rondvaart-boten gereed voor een tocht door de havens en grach ten. Met bussen werd daarna naar Schiphol gereden, waar de leerlingen het dalen en opstijgen van vele vliegtuigen konden zien en waar ze werden rondgeleid. Als 3de programmapunt zorg den de N. S. voor een bezoek aan Artis, de bekende Amsterdamse dierentuin. Ook de terugreis verliep vlot. De leerlingen hebben op deze reis geweldig genoten. Nog een schoolreis. Donderdag maakten de leerlin gen der Chr. School Riemens- straat hun jaarlijkse schoolreis. Om 'kwart vóór 7 werd gestart. In één ruk ging het door tot de brug over het Hollands Diep, die te voet werd „genomen". Daarna werd de tocht naar Rotterdam voortgezet. De tunnel met de roltrappen was een sensatie voor velen. Na gefourageerd te heb ben in „Tunnelterras", werden de havenwerken bezichtigd tij dens een tocht met de „Regentes- seplaat". Vervolgens bracht de bus het gezelschap naar Blijdorps diergaarde en speeltuin, waar de overige tijd werd doorgebracht. Opgewekt werd de terugtocht aanvaard en circa tien uur arri veerde de bus weer op het uit gangspunt. Het was een leerrijke tocht geweest! Bij Klagenfurt is Vrijdag een autobus van een Berlijns reisbu reau van een drie meter hoge berm gereden en omgeslagen. Drie der inzittenden werden op slag gedood, 21 ernstig gewonden zijn naar ziekenhuizen overge bracht, waar later twee van hen overleden. Zestien gewonden waren Vrij dagavond nog niet bij kennis ge komen. v

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2