PRECISIEWERK IN GEVAARLIJKE HOEK Koninklijk bezoek aan Gouda Prikkeldraadversperringen en volkspolitie Naar een wapenstilstand in Korea? PANM0ENDJ0N Amerikanen sloegen raak aan de Jaloe Gerestaureerde Stadhuis heropend Malik verandert zijn plannen Zeker 90 procent vernield DE WEST-DUITSE BOTERINVOER Koningin Juliana schenkt postzegels ter expositie De ontwikkeling in Oost-Duitsland De massamoord in de bossen van Katyn Besprekingen hervat De Kabinetsformatie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. onder onder De strijd in Korea De lastenegalisatie in West-Duitsland Frankering bij- abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredaujur I. van tic Sande Redactie-adres: Noordstraat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks ZATERDAG 19 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2090. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.: minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 een?} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: -Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Voor het eerst in de reeds lange historie van de Koreaanse oorlog hebben de geallieerden een mas saal luchtbombardement uitge voerd, op een schaal, welke in het laatste oorlogsjaar Duits land regelmatig moest verwer ken. Dergelijke geconcentreerde luchtaanvallen, welke ten doel hebben een industrieel centrum (dat meestal tevens een bevol kingsconcentratie is) van de landkaart weg te vegen, werden in de geschiedenis van het krijgswezen het eerst door Duits land uitgevoerd. En dat niet eens in de tweede wereldoorlog, doch reeds een kwart eeuw daarvóór Iedere oudere Londenaar zal nog nauwkeurig kunnen vertellen, welk een indruk het op de Britse bevolking maakte, toen de Zeppe linraids er vernieling veroorzaak ten. Natuurlijk was dit slechts kinderspel in vergelijking tot het ,,ausradieren" van Engelse ste den door de Luftwaffe, een be drijvigheid waarmee de Britten zich in een later stadium behoor lijk gerevancheerd hebben tegen Duitsland. Een massale luchtaanval is een organisatie op zichzelf, waar aan grondig stafwerk vooraf gaat. In feite vereist zij een zo danige periode van voorberei ding, dat zo'n attaque nimmer spontaan" kan worden uitge voerd. De geruchtmakende aan val op de electriciteitswerken van de Jaloe in Noord-Korea moet dan ook lange tijd tevoren zijn uitgewerkt. De felle critiek van Labour op de Britse regering met dit bom bardement als inzet is dan ook verbazingwekkend, indien men bedenkt, dat de bewuste doelen reeds tijdens de Labourregering op de lijst van strategische ob jecten voorkwamen, welke Attlee nog heeft goedgekeurd. Het ver zet van de Labourmannen in de oppositiebanken thóns is dan ook partijpolitiek, doch dat niet al léén: er heerst bij hen een vrees, dat krachtdadig optreden in Ko rea de Oost-West tegenstellingen zal verscherpen, terwijl juist La bour in de laatste tijd een duide lijke vredeskoers wil uitzetten. Feitelijk nieuws is er van de kabinetsformatie niet te melden. Vrijdagochtend is de heer Schou ten weer enige tijd bij dr Drees geweest. Bij monde van de for mateur ontvingen wij de mede deling, dat op het ogenblik de dis cussie loopt over de verdeling der portefeuilles, niet over een kwestie aangaande personen. Er bestaan wensen van ver schillende aard met betrekking tot de bezetting der departemen ten; thans wordt gepoogd, deze wensen met elkander in overeen stemming te brengen. Dit eist zeide de formateur vanzelf sprekend beraad, terwijl de frac tievoorzitters behoefte gevoelen aan overleg hetzij met hun frac ties of met enkele personen. Op het ogenblik zijn departe menten bezet door bepaalde poli tieke richtingen. Er komt thans een politieke richting bij en nu rijst de vraag in hoever anderen daarvoor uit de weg moeten of willen gaan. Rekening wordt ge houden met de mogelijkheid van weder een aantal van 15 minis ters. Wij vernemen nog, dat de A.R.- Tweede Kamer-fractie vandaag bijeenkomt. Hoe het ook zij, de bommen zijn gevallen en daaraan is wei nig meer te veranderen. Het laat zich aanzien, dat de kracht- installaties in het Jaloebekken, welke tot de grootste (door Ja pan aangelegde) in de wereld behoren, voor 90 vernield zijn. Dit is de zwaarste tegenslag zon der enige twijfel, welke de com munisten in Azië hebben onder vonden, want een goed deel van de zware industrie van Mand- sjoerije is thans van energie ver stoken, terwijl ook de Russische bases bij Wladiwostok hun lam pen op „een zacht pitje" zullen moeten branden. De aanval was wat opzet en uitvoering betreft van bijzonder hoge „kwaliteiten". Het werd een zodanig machtsvertoon, dat de rode jagers niet eens van de grond zijn gekomen; wat zwak afweervuur was het enige verzet dat geboden werd. Waarom de Chinezen niet tot tegenactie zijn overgegaan, is alleen te verklaren uit het ver rassingselement. Zij hadden niet gedacht, dat de geallieerden het zouden wagen een zeer moeilijke en gevaarlijke operatie in het grensgebied van China, Rusland en Korea te ondernemen. Deze volkomen overschatting van de i situatie berust niet alleen op een politieke, doch vooral op een mi litaire misrekening. Deze is weer verklaarbaar, indien men be denke, dat de communisten een geringe ervaring in het lucht bombardement hebben. Ervaren jagers, die zij zijn, missen zij de opleiding en vooral de technische uitrusting voor het bombarderen. Het precisiewerk, zoals dat thans feilloos door de Amerika nen werd uitgevoerd, is een van de weinige zaken, welke de Rus sen in het militaire handwerk nog niet beheersen. Aangezien zij bijzonder gevoelig zijn voor krachtsvertoon, zal het bombar dement aan de Jaloe niet nalaten grote indruk in Moskou te ma ken. Het centrale verbond van Duit se groothandelaren in zuivelpro ducten heeft bij het West-Duitse ministerie van voedselvoorzie ning aangedrongen op een on middellijke verlaging van de in voerrechten op boter. De boter prijzen zijn in de laatste drie weken sterk gestegen en wan neer geen mogelijkheden voor in voer worden geopend, zullen zij volgens het verbond nog veel ver der stijgen. De Duitse regering heeft en kele maanden geleden onder de druk van de boerenorganisaties van haar voornemen om een ver laging der botertarieven tot stand te brengen moeten afzien. Het Duitse boerenverbond wenst ook thans nog aan de be staande hoge rechten vast te houden, daar het vreest, dat een nieuwe verhoging der tarieven bij gewijzigde marktverhoudin gen moeilijk door te voeren zal zijn. Vorig jaar waren tot Juli reeds 26.000 ton boter in de bondsrepubliek ingevoerd, thans slechts 800 ton. In Neder-Saksen, waar de meeste Duitse boter wordt geproduceerd, begint reeds schaarste op te treden en men vreest, dat deze in de volgende winterperiode sterk zal toe nemen. De tocht, die de koningin gis teren via Oudewater en Haas trecht heeft gemaakt naar Gou da, waar zij het gerestaureerde stadhuis heeft heropend, is een ware zegetocht geworden. Overal was er veel belangstelling; spe ciaal de jeugd was ruim vertegen woordigd. De bijeenkomst, die in de „Heksenwaag" te Oudewater werd gehouden, droeg een zeer ongedwongen karakter. Ter gelegenheid van de ten toonstelling „Eeuwfeest Rijkste legraaf", die in het Nederlandse postmuseum te 's-Gravenhage wordt geopend, zijn in de post zegelgalerij aldaar enige objec ten tentoongesteld, welke door H.M. Koningin Juliana welwil lend ter expositie werden afge staan en wel: Een vel N.A.V.O.- zegels, welke H.M. van president Truman ten geschenke ontving en het album met de oudste en de nieuwste Nederlandse post zegels dat ter gelegenheid van de opening van de I.T.E.P. (inter nationale tentoonstelling eeuw feest postzegel) door het uitvoe rend comité aan de koningin werd aangeboden. BINNENBRAND IN GEBOUW VAN „DE TIJD". In het gebouw van het dagblad ,De Tijd" aan de N. Z. Voorburg wal te Amsterdam is Vrijdag avond een kleine brand uitgebro ken. De brandweer, die spoedig aanwezig was, wist het vuur snel te blussen. De koningin, die gekleed was in een turqoise japon met wit te hoed, liet zich onder vrolijk heid der aanwezigen door de in een groen wambuis gestoken waagmeester De Gier wegen en zij zal een certificaat hiervan ontvangen. Voor het gedenk boek, dat haar werd aangeboden toonde de koningin grote be langstelling. Toen H. M. bij haar bezoek aan het patriciërshuis van de stichting „Bisdom Van Vliet" te Haastrecht op het ibalcon ver scheen, werd zij door de samen gestroomde menigte hartelijk toegejuicht. In de regentenka mer, waar haar een album en een mand fruit werd geoffreerd, heeft zij ook geproefd van de voortbrengselen van deze fruit- streek. Ook tekende zij hier het gastenboek. NAAR GOUDA. Bij de grens van Gouda be groette de burgemeester Mr Dr K. F. O. James, onze vorstin. Een kleindochter van wethou der Heerkens bood H. M. bloe men aan. Na deze verwelkomir^ reed de stoet naar het stadhuis, dat nu met recht het hart van de stad is. Met feestelijke vlaggen en vrolijk trompetgeschal werd de landsvrouwe ontvangen. Op het bordes waren ter begroeting aanwezig de wethouders van Gouda: mevr. J. N. van Dant- zig-Melles en de heren C. H. Hagedorn, A. Heerkens en E. A. Polet. Ook de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, Mr J. Cals, bevond zich bij dit gezelschap. De plechtigheid der herope ning van het stadhuis geschied de in een vergadering van de gemeenteraad. Toen hare majesteit haar ze tel had ingenomen te midden van het college van B. W., sprak burgemeester James een begroetingsrede uit. Daarin zei hij o.a. het volgende: „In 1947 hebt u onze stad be zocht ter gelegenheid van de tentoonstelling, welke de uit oude tijden stammende bijnaam van Gouda, hart van Holland medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 20 JULI. De maatregelen tot hermetische afsluiting van de zonegrens dwars door Duitsland worden voortgezet. Van vele punten aan de grens zijn in de laatste dagen berichten gekomen, volgens wel ke de Oostduitsers onder toezicht van de volkspolitie bezig zijn prikkeldraadversperringen aan te brengen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.47 1.22 2.02 2.12 n.m. 1.09 1.44 2.24 2.34 MAANDAG 21 JULI. v.m. n.m. Breskens 1.29 1.50 Terneuzen 2.04 2.25 Hansweert 2.44 3.05 Walsoorden 2.54 3.15 f) r~ op op ZON MAAN Juli. 19 4.42 20.49 1.37 19.48 20 4.44 20.48 2.36 20.25 21 4.45 20.46 3.44 20.51 22 4.47 20.45 4.56 21.10 23 4.48 20.44 6.09 21.25 24 4.49 20.42 7.21 21.37 25 4.51 20.41 8.32 21.47 Jakob Malik, het hoofd van de Sowjet-delegatie naar de Ver. enigde Naties, heeft zijn voorge nomen reis naar de Sowjet-Unie geannuleerd. Oorspronkelijk zou hij de Verenigde Staten 22 Juli op de „Nieuw Amsterdam" ver laten. Politieke waarnemers zien als enige mogelijke reden voor het plotselinge besluit een eventuele bijeenroeping van de algemene vergadering vqpr het bespreken van de Koreaanse kwestie. Het bericht deed speculaties ontstaan over een hangende totstandko ming van de wapenstilstand, al dus spreker. Volgens het besluit van de vo rige algemene vergadering moet de secr.-generaal onmiddellijk na het totstandkomen van een wapenstilstand de assemblée bijeenroepen. Sommige gedelegeerden, zo vervolgt Reuter, waren reeds enige tijd onzeker omtrent hun vacantieplannen. MalSks be sluit zal deze onzekerheid stel lig verhogen. Men meent niet, dat deze mo gelijk bijeen te roepen algemene vergadering een definitieve re geling van het Koreaanse vraagstuk met zich zou brengen. Men neemt echter aan, dat zij zou leiden tot een conferentie van de in Korea met ëlkaar strijdende mogendheden, met inbegrip van het continentale China. Waarnemers zeggen, dat, ook al zou een wapenstilstand in de komende dagen tot stand ko men, de algemene vergadering niet eerder dan in de tweede week van Augustus bijeen zou komen. In Britse en Amerikaan se kringen meent men, dat de respectieve ministers van bui tenlandse zaken de Britse en Amerikaanse delegaties zouden leiden. Van de zijde der Sowjet-de- lagatie is geen commentaar op Maliks besluit verstrekt. Een hooggeplaatste functiona ris der Verenigde Naties, die van de Koreaanse situatie nauwkeu rig op de hoogte is gebleven, heeft verklaard, dat hoewel hij nog niet in verbinding heeft ge staan met Malik, de hoge func tionarissen van het secretariaat algemeen van oordeel zijn, dat binnenkort belangrijk nieuws uit Korea verwacht kan worden. Een speciale commissie van het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft een rapport op gesteld over het in 1940 vermoor den van 15.000 Poolse officieren in de bossen van Katyn nabij Smolensk in de Sowjet-Unie. De commissie kwam tot de conclu sie, dat deze massamoord door de Russen is gepleegd (de Rus sen zeggen dat de Duitsers het deden). Ruim honderd leden van het Britse Lagerhuis, verdeeld over alle Britse politieke partijen, heb ben thans een motie aangeno men, waarin er bij de Engelse regering op aan wordt gedron gen de Verenigde Staten te steu nen in de wens, dat het rapport over de massamoord in de bos sen van Katyn aan de algemene vergadering der Verenigde Na ties zal worden voorgelegd. Het doel hiervan zou zijn er bij de al gemene vergadering op aan te dringen stappen te nemen, opdat deze zaak kan worden onderwor pen aan het oordeel van het in ternationale gerechtshof. agrarische collectieve onderne mingen. Daaruit leidt men af, dat een grootscheepse aanval op de zelfstandige boeren gaande :s. Door ongelijke concurrentievoor waarden als gevolg van betere voorziening en lagere belasting bedrijven hoopt genomen. Velen spreken de vrees uit, dat de Sowjet-Unie haar in teresse voor een hereniging van Duitsland, zo deze ooit bestaan mocht hebben, blijkbaar heeft verloren. Terwijl nog maar kort geleden in West-Duitsland de op vatting werd gehuldigd, dat Sow jet-Unie bereid zou zijn de macht der socialistische eenheidsparti ineen te doen storten om tot een der collectieve °eQriJven nuupi. i neutrausering van geheel Duits- men de zelfstandige bo ]and tekomen, ziet men thans 'n dwingen zich bij de gemeenschap- verscherping van het straffe be- 't Werk wordt verricht door man nen, vrouwen en kinderen, die door de volkspolitie worden ver plicht schop of houweel ter hand te nemen. In West-Duitsland be gint men zich met steeds grotere bezorgdheid af te vragen, of deze grensmaatregelen inderdaad moeten worden gezien als een be gin van een volledige interrege- ring van de Sowjetzone in het Oostelijke blok. Deze vrees wordt versterkt door aankondigingen en maatregelen van de Oostduit- se regering, die wijzen op 'n ver snelde Sowjetisering van het oos telijke deel van Duitsland. De jongste partijbesluiten van de socialistische eenheidspartij hebben, zo wordt uit de Sowjet-1 zone bericht, achttien millioen Duitsers voor de angstige vraag gesteld, welke uitwerkingen de verscherpte koers zal hebben. De vijf landen, waarin de Sowjet-zo- ne tot nu toe volgens min of meer historische lijnen was verdeeld, zijn opgeheven. De centrale rege ring heeft daarvoor in de plaats een indeling der zone naar econo mische gezichtspunten gesteld. De „Duitse democratische repu- blik" is nu in vijftien districten verdeeld, die in hoofdzaak om in dustriële zwaartepunten van de zone zijn gelegen. Zo heeft men bij Füstenberg aan de Oder het belangrijkste staaldistrict geves tigd. Hier heeft men nieuwe staalfabrieken gebouwd, waar Russische ertsen met Poolse ko len worden gesmolten. De nieu we stad, die hier verrezen is, is door het rode bewind bestemd als model voor de socialistische toekomststad. Onder de 25.000 mensen, die er tot nu toe wonen, zijn geen zelf standige ondernemers. Artsen kleermakers en bloemenverko pers zijn allen in staatsdienst. De verzorging der stad geschiedt ge heel en al door de staatswinkels en coöperaties. De oudere indu striegebieden der zone hebben de particuliere bedrijven zich bij de kleine ondernemingen nog enigs zins kunnen handhaven, doch men verwacht thans een nieuwe stelselmatige aanval der staats ondernemingen op deze resten van de vroegere ondernemings vormen. Een grote campagne is voorts begonnen om de socialisering op het platteland in te voeren. Uit vrijwel alle delen van de zone zijn in de laatste dagen berichten ge komen over het instellen van pelijke bedrijven aan te sluiten. Om deze stap gemakkelijker te maken is bepaald, dat de boeren eigenaar blijven van het land, dat zij inbrengen. Van veel betekenis wordt het geacht, dat de communistische leider der S.E.D., Ulbricht, nu ook rechtsstreekse aanvallen op de kerken heeft gericht. De ker ken zouden volgens hem verbin dingen onderhouden met „impe rialistische agenten". Als zodanig werden door hem kanselier Ade nauer en zijn minister Kaiser ge noemd. Ulbrichts waarschuwingen zijn nu ook door maatregelen gevolgd. De regering der Sowjet-zone heeft de 5000 Oostduitse afge vaardigden naar het Luthers we reldcongres in Hannover de reis onmogelijk gemaakt. De officiële grond voor deze onverwachte maatregelen is, dat kanselier Adenauer het congres zou toe spreken, waardoor dit in de ogen der Oostduitse regering een po litiek karakter zou krijgen. Ade nauers spreekbeurt voor het con gres is inmiddels afgezegd. In Berlijn wordt gevreesd, dat ook de 20.000 Oostduitse protestanten die zich hebben aangemeld voor de kerkendag in Stuttgart, niet zullen kunnen komen. Men vraagt zich af, of ook voor de in Augustus in beide delen van Ber lijn te houden katholiekendag geen moeilijkheden zullen komen. Voorts wijzen de berichten uit de zone erop, dat de voorberei ding van de vorming van een Oostduits leger gestadig voort gang maakt. De Oostduitse rege. ring heeft nog steeds de dienst plicht niet afgekondigd. Alom in de zone is men begonnen aan het opstellen van de recruteringslijs ten. Deze worden in de fabrieken onder de camouflage van „regis treren van arbeidskracht" opge steld. Volgens de plannen was met de voorlopige recrutering van ongeveer honderd duizend leden der communistische jeugd beweging gerekend, doch het schijnt dat de vrijwillige aanmel dingen om toe te treden tot de volkspolitie ver beneden de ver wachting zijn gebleven. Aangeno men wordt, dat de volkspolitie reeds thans een kader van 58.000 man als kern van het „na tionale leger" zou kunnen leve ren. In Westduitse kringen worden al deze aanduidingen voor een verscherpte koers in de Sowjet zone met de grootste zorg waar- wind, dat geheel en al op de macht van het partij-apparaat der S.E.D. is gebouwd. De onderhandelaars over een wapenstilstand in Korea hebben hun besprekingen Vrijdag na een onderbreking van 4 dagen hervat. De zitting duurde 41 minuten en men besloot heden opnieuw bijeen te komen. Er is geen communiqué uitge geven. Volgens een te San Francisco opgevangen bericht van radio- Peking hebben de Noordelijke strijdkrachten op 14 Juli een geallieerde landingspoging aan de westkust van Noord-Korea afgeslagen. De aanval werd door ruim 300 Zuidkoreaanse manschappen bij Kamsoe én op andere punten ten zuid-oosten van Monggoem- po uitgevoerd onder dekking van luchmacht en vloot, aldus dit bericht. Volgens radio-Peking zet de Amerikaanse luchtmacht het bombarderen van steden aan de grens van Mandsjoerije voort „ondanks het krachtige pro test van Tsjoe en Lai tegen tiet bombardement van Antoeng op 11 Juli". Volgens dit radiobe richt hebben tussen 12 en 16 Juli 489 vliegtuigen in 93 golven boven Mandsjoerije gevlogen. weer in herinnering bracht. U waart toen onze geliefde prin ses Juliana. Thans houdt u als onze niet minder geliefde en geëerbiedigd? vorstin uw blijde incomste in onze stad". De vóór de oorlog voorgeno men, tijdens de bezetting voor bereide en na de bevrijding ter hand genomen stadhuis-restau ratie is op onderdelen na ten einde gekomen. Het werk heeft jaren ge duurd; grote moeilijkheden zijn er géweest, belangrijke kapita len zijn er aan besteed, maar tenslotte mogen wij met dank baarheid zeggen, dat het woord uit Jessaja 49 vers 11 aan ons bewaarheid is geworden. „Ik zal al mijn bergen tot een weg maken en mijn banen zullen verhoogd worden". De bergen van moeilijkheden zijn geëffend en onze lage en smalle weg is tot een vaste baan geworden, een beeld, dat ons bewoners van dit drassige pol derland wel zeer bijzonder aan spreekt. Het is van waarde, dat een oud cultuurgoed voor verdere neergang is behoed en dat de burger en de bezoeker worden geconfronteerd met een huis der gemeente, dat niet in de eerste plaats de materiële be hoeften bevredigt en efficiëncy ademt, maar dat ook in een tijd van materiële zorg, wil zeggen: er is meer dan het materiële en het efficiënte in deze wereld te koop, er is ook burgerzin en schoonhèid. In het torentje van dit stad huis, zo zei de burgemeester verder o.a„ hangt een klok, vele eeuwen oud en traditiegetrouw slechts geluid bij bijzondere ge beurtenissen. Zo heeft deze klok geluid bij de geboorte van uw twee oudste dochters, die de naam dragen van gelukbren- ster en van vrede, maar deze klok is ook tijdens de oorlog, kort voor zij door de bezetter weggevoerd werd, door goed- vaderlandse handen geluid bij de geboorte van uw derde doch tertje in het verre Canada, die in haar naam het verlangen naar de vrijheid vertolkte. Deze klok zij heeft ook het vierde prinsenkind ingeluid zal straks luiden, als u het stad huis heropend hebt verklaard. De klokkengalm zal worden overgenomen door feestelijke fanfares en alle onze mensen in de straten en pleinen en huizen zullen het weten: heden is het een goede, een grote, een histo rische dag voor onze stad. De koningin zelve heeft deelgeno men aan ons feest. Zij is in het huis der gemeente haar blijde incomste komen houden en zij heeft de luister van ons herre zen stadhuis door haar bereid heid, het te heropenen, geadeld. Vrede, geluk en werkelijke vrijheid te beleven onder het Oranjehuis zij ons stadhuis door Gods goedertierenheid in lengte van dagen beschoren, zo besloot Mr James zijn rede. GEVECHTEN TEGEN BENDEN IN MIDDEN-JAVA. Bij gevechten ten Z. van Bre- bes in Midden-Java zijn 6 mi litairen gesneuveld; 2 werden gewond. Volgens de „Suara Merdeka werden deze gevechten geleverd tussen 3 compagnieën van het leger en een bende ter sterkte van 600 man. De verliezen van de bende zijn niet bekend. Toen de burgemeester zijn rede had beëindigd, zeide H. M.: „Gaarne voldoe ik aan uw verzoek. Ik dank u voor het hartelijk welkom en voor de ernstige woorden, die u heeft gesproken. Mogen in het nieuwe stadhuis, dat ik hierbij geopend verklaar, uw wensen tot vervul ling komen. Salus publica su prema rex. Van harte wens ik u geluk met deze voor Gouda zo belangrijke en schone dag". Onmiddellijk na deze woorden werd de klok Gabriël geluid en weerklonken fanfares over het marktplein. H. M. heeft vervol gens de oorkonde, die deze ge beurtenis vastlegt, getekend. Daarna werd een rondgang door het stadhuis gemaakt. De West-Duitse bondsraad heeft de definitieve tekst goed gekeurd van het wetsvoorstel in zake de lastenegalisatie. Dit ont werp, dat kracht van wet krijgt, zodra het door de bondspresident zal zijn ondertekend, houdt in de oprichting van een lastenegalisa- tiefonds, waaruit schadevergoe dingen tot op zekere hoogte zul len worden verricht ten gunste van de 15 millioen personen, die slachtoffer zijn geworden van de gevolgen der splitsing van Duits land in twee gebieden en van de monetaire hervorming in 1948. De middelen voor het fonds wor den verschaft door een kapitaals heffing van 50 verdeeld over een 30-tal jaren, alsmede een aan tal kleinere belastingen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1