Geheimzinnige wapensmokkel De economische toestand in Engeland Honderd jaar Haarlemmermeerpolder De verkeerde vrouw Wat brengt de Radio? in het donkere werelddeel Leider der vijf zwarte handen is onvindbaar! Eisenhowers toekomstige kabinet RECHTSZAKEN Truman tekent wet voor aanvullende toewijzingen Voorzitter Z.-A.-Indische congres veroordeeld President Truman ter observatie in ziekenhuis opgenomen Landbouw zorgde voor deviezen Minister Kaiser over de ontvoeringen uit W.-Berlijn TWEEDE BLAD Vrijdag 18 Juli 1952 7e Jaargang No. 2089 Verkiezingen te Quebec De geheimzinnige opdrachtgever DODELIJKE VAL VAN BALCON. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk Fortuin uit de Seine opgevist VRIJE ZEEUW 99 In de donkere nachten van N. Afrika bloeit een enorme ille gale wapenhandel rondom Oran en Tanger. De leider van deze geheimzinnige en illegale wapen handel woont in Oran, doch nie mand weet, hoe deze man heet en hoe hij er uitziet. Niemand weet ook, wat hij aan zijn duis tere transacties verdient. Deze figuur houdt de touwtjes vast in handen en om de politie en de in ternationale recherche te hönen: laat hij op muren en scheeps wanden in Indo-China, Voor-Azië en Sicilië, zijn geheim kenteken aanbrengen, bestaande uit 5 op een rij staande uitgespreide han den, in 't zwart afgedrukt. Deze misdadiger, die een internatio nale vermaardheid bezit, staat dan ook algemeen bekend als „de man met de vijf zwarte handen Ondanks het intensief samen werken van practisch alle recher che-bureaux in Europa en Noord- Afrika is het de autoriteiten nog steeds niet gelukt, de leidende figuur van deze geheimzinnige en gevaarlijke handel in handen te krijgen. Enige tijd geleden heeft de Franse recherche een zekere Armand gearresteerd, die zich bezig hield met het smokke len van vuurwapenen naar de re bellen in Tunis en Tanger. Duis tere vrienden van Armand boden de autoriteiten 200.000 francs als losgeld aan, doch Armand zit nog steeds in arrest, daar de autori teiten er niet aan denken deze internationale misdadiger in vrij heid te stellen. Zo ontdekte de politie in Casa blanca onlangs een grote hoe veelheid wapenen, maar toen zij tot inbeslagname wilde overgaan, ontstond er een vuurgevecht met de plotseling opduikende smok kelaars. De wapens vielen in handen der politie, doch de smok kelaars wisten allen te ont komen. Eveneens in Casablanca is in het havenkwartier een ver- In een bericht in het Ameri kaanse tijdschrift „U. S.-News and World Report", dat veelal beschouwd wordt als spreekbuis van de republikeinse partij, is verklaard, dat als Eisenhower zal worden gekozen tot president van de Verenigde Staten, John Foster Dulles minister van bui tenlandse zaken, Paul Hoffman minister van defensie en gene raal Lucius Clay minister van financiën zullen worden. Andere Amerikaanse bladen noemen senator Cabot Lodge als toekomstige minister van defen sie ingeval Eisenhower de ko mende verkiezingen zou winnen. Volgens „U. S.-News and World Report" is John Foster Dulles van mening, dat de Verenigde Staten hun verdedigende hou ding op het gebied van de bui tenlandse politiek moeten laten varen en tot het offensief moeten overgaan. POLITIEMAN NAM VERGETEN KINDERFIETSJE MEE. Aan de Veenendaalse politie agent S. G., werd op 9 Juli opge dragen een rommelkamer op te ruimen. Tijdens deze opruiming vond hij een kinderfietsje, waar van niemand blijkbaar meer het bestaan wist. Hij nam het mee en bracht het bij een reparateur om het voor zijn kinderen weer in bruikbare staat te brengen. Daar zag een collega van G. het speelgoed staan en herkende het als het fietsje van een kind van de commissaris. Hij deelde zijn ontdekking mee aan de com missaris en deze beval een onder zoek. Natuurlijk leidde dit naar G. Onmiddellijk werd de agent in arrest gesteld. Hij stond Vrij dag j.l. terecht voor de Arnhemse politierechter. De officier mr. Van IJsendijk eiste een maand gevangenisstraf. Een politieman moet stip eerlijk zijn, aldus de officier. Het meenemen van het kinderfietsje wijst op een ver keerde instelling. Mr Arnold vond de zaak sterk overdreven. Om een waardeloos kinderfietsje (het is inmiddels aan een lompenhandelaar ver kocht voor 2,50 gld.), komt deze onbesproken politieman in de ge vangenis en wordt ontslagen. De raadsman vroeg de politierechter schriftelijk vonnis te wijzen. Dit is gisteren gebeurd. De politierechter veroordeelde de agent tot drie weken gevangenis straf. De agent is terstond in hoger beroep gegaan. dacht café gevestigd, zoals er trouwens wel meer zullen zijn. De eigenaar Stepanides geniet de twijfelachtige eer gemiddeld tweemaal per dag de recherche op bezoek té krijgen, die deze man dan in verhoor neemt en vervolgens de gehele woning en het café overhoopt haalt, zonder ook maar iets te kunnen vinden, dat voor onze caféhouder ver dacht zou kunnen zijn. Toch is dit havencafé één der hoofdkwar tieren van de internationale wa pensmokkel. Er worden in dit café gehele ladingen vuurwapens tegelijk verkocht, zonder dat de politie het wettig en overtuigend bewijs kan leveren. Het is voor een goede verstand houding tussen de verschillende landen en volken noodzakelijk dat dit kankergezwel, deze bron van onrust, met wortel en tak wordt uitgeroeid. President Truman heeft het wetsontwerp getekend, dat de door hem gevraagde gelden voor hulp aan het buitenland en voor economische stabilisatie dras tisch beknot. Hij noemde de aan gebrachte besparingen „de meest onjuiste wijze van bezuiniging". In de aanvullingswet voor aan wending van toegewezen gelden (ten bedrage van 11 milliard dol lar) is het door de president ge vraagde bedrag voor hulp aan het buitenland verminderd met 25 procent en zijn de fondsen voor de stabilisatie teruggebracht van 103 millioen tot 60 millioen dollar. De bezuinigingen zouden „de totale defensie-inspanning van de Verenigde Staten ernstig hin deren", aldus Truman. In het bij zonder toonde hij zich bezorgd over de vermindering van de fondsen voor de burgerlijke ver dediging. De drastische economische maatregelen, die Churchill bin nenkort in het Lagerhuis zal aankondigen, zullen volgens welingelichte kringen in hoofd zaak de volgende punten om vatten: 1. De periode van uitvoering van het herbewapeningspro gramma zal worden verlengd tot 5 jaar. Zoals bekend had de Labourregering de uitvoerings periode reeds tot 3 jaar ver lengd en is de tegenwoordige regering er enige tijd geleden reeds toe overgegaan voor de uitvoering van het programma een periode van 4 jaar vast te stellen. Men merkt in dit ver band op, dat Bevan reeds lang voorstander is van een 5-jaren- plan voor de herbewapening. 2. De invoer en het verbruik zullen opnieuw worden beperkt. Deze beperkingen zullen onder meer herinvoering van de ben zinerantsoenering voor andere dan zakelijke- en beroepsdoel einden inhouden. 3. De exportindustrieën zul len worden gereorganiseerd en in het bijzonder de machine- en autoindustrie, die van het grootste belang is voor de bui tenlandse handel van Engeland. Wanneer er voor auto's geen afzet meer is, moeten de fabri kanten zich gaan toeleggen op de productie van civiele of mi litaire vliegtuigen. 4. De investeringen zullen op nieuw worden beperkt, waar door meer machines en zwaar industrieel materieel voor ex port vrij zullen komen. Zoals bekend treft de Britse regering voorbereidingen voor het bijeenroepen van een be langrijke conferentie van de premiers en de ministers van financiën van het gemenebest om een oplossing te vinden voor de economische en financiële problemen van het sterlingge- bied. De datum en de agenda voor deze conferentie zijn nog niet vastgesteld. In gewoonlijk welingelichte kringen meent men te weten, dat olp deze conferentie, die waarschijnlijk in November na de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten zal worlen gehou den, de volgende punten zullen worden besproken: 1. De terugkeer tot de vrij heid van het pondsterling, dat wil zeggen herstel van de vrije koersvorming op de internatio nale wisselmarkten. 2. Maatregelen om Amerikaans en Canadees kapitaal aan te trekken voor de Engelse indu strie in landen van het geme nebest. 3. Herstel van de omwissel- baarheid van het pond sterling, zulks op grond van een Ameri- kaans^Canadees plan, dat op het ogenblik wordt overwogen en dat beoogt het welslagen van Uit de eerste uitslagen van de verkiezingen voor de wetgeven de vergadering in Quebec blijkt, dat de partij van de nationale unie, die reeds vier jaar in deze provincie de boventoon voert, wederom gewonnen heeft. De nationale unie won reeds 61 van de 92 zetels, waardoor de liberale partij verslagen werd. Het hoofd van de provinciale regering, Maurice Duplessis is dus herkozen en de liberale lei der Georges Lapalme werd ver slagen. De nationale unie is een partij, die men alleen in Quebec aantreft. deze stap te verzekeren door 'n garantiefonds in dollars te stichten. 4. Verhoging van de produc tie in het gemenebest teneinde de afhankelijkheid van de in voer uit het dollargebied te verminderen. 5. Herziening van de tarief- politfek en van de houding te genover de algemene overeen komst voor tarieven en handel. DE BRITSE MEISJES KUNNEN OP ZICHZELF PASSEN. Sinds jaar en dag bestond de gewoonte dat oudere vrouwen toezicht hielden op Londense perrons, teneinde te voorkomen, dat jonge, niet voldoende met mogelijke gevaren in de Britse hoofdstad op de hoogte zijnde jonge meisjes en vrouwen, het slachtoffer zouden worden van handelaars in blanke slavinnen of andere ongure elementen. Met deze gewoonte is thans gebroken. De voorzitster van de organisatie, die verantwoordelijk was voor deze hulp aan in Londense sta tions aankomende jonge vrou wen, gaf hiervoor de volgende verklaring: „De huidige Britse vrouwen zijn volkomen in staat op zichzelf te passen, indien er nog bescherming zou moeten worden verleend, zouden hier eerder de jonge mannen voor in aanmerking komen". De voorzitter van het Zuid- afrikaanse Indische congres, dr. Dadoo, is Woensdag te Johannes burg veroordeeld tot zes maan den dwangarbeid, omdat hij op 5 Juni in strijd met een verbod op grond der wet op de onder drukking van - het communisme, op een openbare vergadering het woord had gevoerd. Hij is tegen een borgstelling van vijftien pond op vrije voeten gesteld, hangende de behandeling van zijn zaak in hoger beroep. Dr. Dadoo las een verklaring voor, waarin hij zei, dat hij en zijn volgelingen bereid zijn, alle wetten die vrede, orde en een goed bestuur ten doel hebben, te gehoorzamen. „Slechte en on rechtvaardige wetten" zouden zij echter on alle wettige manieren bestrijden. Bij zijn uitspraak zeide rech ter Halse: „Het hof moet de wet toepassen, zoals deze is onder de huidige regering, hoeveel er mis schien ook zit in hetgeen U heeft gezegd". In het noorden des lands ope reert gedurende de laatste weken een persoon, die er zijn gewoonte van maakt telefoonabonné's op te bellen en de verlokkendste be stellingen te doen. Hotels worden opgebeld met de opdracht op een bepaald uur een groot aantal diners gereed te hebben omdat er een gezelschap ouden van dagen komt eten, bakkers krijgen de opdracht enige honderden aman- delringen gereed te houden die zullen worden opgehaald, zaal houders krijgen het verzoek de zaal gereed te houden omdat er een groot gezelschap enige uren zal vertoeven. Zondagmorgen werd een fabri kant van zonneschermen opge beld met de mededeling dat hem een order van niet minder dan 27 schermen wachtte, alsmede de levering van vier nieuwe ameu blementen. Op de vraag met wie de zonneschermfabrikant sprak, kreeg hij ten antwoord (evenals trouwens de andere „leveran ciers"). „Kun je dat niet horen? en we kennen elkander zo goed. Ik kom vanmiddag wel even bij je om de zaak verder te bespre ken.'' In het bijzonder hotel- en café houders zijn in tal van gevallen op hoge kosten gejaagd, omdat zij met een groot aantal diners, glazen ranja, amandelringèn en dergelijke zijn blijven zitten. De commissaris van politie te Assen waarschuwt tegen deze praktijken en wil gaarne inlich tingen omtrent deze geheimzinni ge „opdrachtgever" ontvangen. President Truman is Woensdag ter observatie in een militair hospitaal te Washington opgeno men. De president, die 68 jaar is, lijdt sinds Zondag aan een lichte virus-aandoening. Zijn medewer kers noemen de ziekte niet ern stig. Alle afspraken van de pre sident voor deze week zijn afge zegd. De woordvoerder van het Wit te Huis, Short, deelde mee dat de president misschien „twee of drie dagen" in het hospitaal zal blij ven. De aandoening was „een heel stuk beter", terwijl de koorts „ongeveer geweken is". President Truman vertrok Woensdagmorgen vroeg in ge zelschap van zijn lijfarts, gene- raal-majoor Wallace Graham, naar het hospitaal. Donderdagmorgen te elf uur heeft zich in het nieuwe huizen blok aan de Middenweg bij de Emmakerk te Amsterdam een ongeluk voorgedaan dat de 54- jarige G. M. het leven heeft ge kost. Drie verhuizers stonden op het balkon van. perceel Midden weg 88 en leunden tegen de ba lustrade, waarvan zij niet wisten dat hij nog niet was vastgemet- seld. De drie mannen vielen naar beneden, waarbij M. zo ongelukkig terechtkwam dat hij spoedig overleed. De twee andere verhuizers werden licht gewond. 45) (Nadruk verboden) Jan knikte zwijgend en liep mee naar binnen, waar vrouw Meijer een kop thee voor hem inschonk. „Je treft het niet, Jan, Ida is een paar weken naar Friesland, naar tante Brechtje, die is ziek. Nu helpt ze daar in het huishouden. Heeft ze je niet geschreven?'' Jan schudde ontkennend het hoofd. „Nee," zei hij; „misschien ligt er wel een brief voor me thuis, als ik terugkom in Delft." Later op de avond reed hij weer terug in de wagen van Ge rard de Beemster uit, een paar familieleden uit De lip meene mende, want zo had men ge zegd dat scheelde alweer in de autobuskosten. Sedert korte tijd reed er een bus van Purmerend over De lip naar Amsterdam. In Delft aangekomen zag hij een brief liggen van Ida. Ze schreef nog altijd even hartelijk, maar had waarschijnlijk nog niet gehoord van zijn vader's overlij den. „Het is wel eens prettig," schreef ze, „om er eens uit te zijn. Thuis is het natuurlijk pret tig, maar een weekje of twee bij vreemden, doet je ook wel goed. Het is hier heerlijk rustig, net als bij ons en ik zou best willen, dat we na ons huwelijk in deze streek zouden kunnen wonen, de mensen hier zijn erg vriendelijk en gastvrijLaten ze nooit meer zeggen, dat de Friezen stug en eigengereid zijnIk weet nu wel beterZou het niet kunnen Jan, dat we later in Friesland gaan wonen? Ik zou het erg prettig vinden Jan zuchtte en vouwde het epistel dicht. De liefde voor het meisje doofde in hem. Hij voelde het. Dat was een jeugdflirt ge weest, meer niet. Echte, diepe liefde voelde hij alleen voor BepBep Maar hij wilde vergeten, Ida en vader, desnoods Bep. Eerst Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de Haar lemmermeerpolder heeft Ir. G. P. F. Royackers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, gis teren een rede gehouden. Terecht, zo zei hij, is hulde ge bracht aan de pioniers, die in landbouwkundig opzicht de basis hebben gelegd voor de ontwikke ling van de „meer" tot het hoog staand landbouwgebied van thans. Wij mogen er fier op zijn, aldus spr., dat wij daar grote mannen, met name Louwes, Oortwijn Bot jes en Smeding nog tijdens hun leven hebben geëerd door hun naam te geven aan een boerderij op het nieuw gewonnen land. Bij het bestuderen der landaan winningsgeschiedenis met al haar leed en moeilijkheden krijgt men de indruk, dat er aan het destijds gevolgde systeem van inpoldering en uitgifte grote be zwaren kleefden. Ongetwijfeld is er een sterk volk ontstaan met 'n onversaagde drang naar voor uitgang. In weerwil van deze voordelen ontkomt men toch niet aan de gedachte, dat het moder ne systeem, zoals het is gevolgd in de Wieringermeer en de N. O- polder veel beter en menswaar diger is. Als enig bezwaar van dit laat ste zou men kunnen noemen, dat het de zelfstandigheid der boeren niet snel genoeg bevordert, door dat de staat de gronden wat lang in eigendom houdt. Tenslotte is de geschiedenis van het tot stand komen van de „meer" een bewijs van de stede lijke kleinheid, die zich verzette tegen een ontplooiing van alle welvaartsbronnen op nationale basis. Wij weten immers, aldus spr., dat van de stedendriehoek Leiden-Haarlem-Amsterdam de steden Leiden en Haarlem bijna twee eeuwen lang zich hebben verzet tegen de drooglegging van het tussenliggend gebied, dat later de Haarlemmermeerpolder werd. In de 100 jaren die deze polder telt, heeft zich de staatkundige groei voltrokken, waardoor de steden tenslotte beroofd werden van hun al te grote zeggens macht. Nu vormen deze steden, vooral Amsterdam, opnieuw een bedreiging voor de thans zo bloeiende landbouwstreek. De op uitbreiding zinnende partij treedt nu echter niet in het luchtledig, doch stuit op een wel varende landbouwstreek, die zijn economische betekenis tientallen jaren heeft bewezen. Hoewel de droogmaking van de Haarlemmermeer in haar op zet zeker niet de bedoeling had een zo vooraanstaand landbouw gebied tot stand te brengen, doch veeleer het randgebied te vrijwa ren voor telkens nieuwe en steeds voortschrijdende water schade, heeft het gebied zich ont wikkeld tot een bijzonder vooruit strevend gebied. De Haarlemmermeerboer on derscheidde zich van zijn colle ga's door initiatief, zelfstandiger optreden en paraatheid in de eco nomische strijd. Ongetwijfeld was deze levenshouding een ge volg van het feit, dat hij zich had onttrokken aan zijn oude omge ving, gebroken had met de oude sleur en door uitstekende leiders was voorgegaan. Door zijn lig ging heeft bovendien de „meer" een bijzondere betekenis gekre gen in het geheel van de Neder landse landbouw. Deze ligging maakte de polder bij uitstek de plaats, waar de Nederlandse ak- ingenieur worden en dan een baan. De rest moest hij dan maar aan het lot overlaten. Bijna zes jaar na het begin der studies in Delft behaalden Gerard en Jan beiden de titel. Hun slagen werd op grootse wij ze gevierd bij de Van der Ham's en de fabrikant bood dadelijk aan om Jan in zijn fabriek op te nemen om zich daar verder te bekwamen. En leiding te geven aan een afdeling, tegen een mooi, bijna fantastisch salaris. Jan was diep getroffen door dit aanbod en besloot het onmid- deliik aan te nemen. Tijdens zijn studie had hij reeds gewerkt aan een uitvinding en hij zag nu een gelegenheid geschapen om die uitvinding te voltooien. Gerard zou bij een zakenvriend in Duitsland in een ijzerconstruc- tiefabriek gaan werken om zich verder te bekwamen. „Dat is beter voor je, mijn zoon, want vreemde ogen dwingen. Over een paar jaren kun je mij dan op volgen en kunnen moeder en ik van een rustige oude dag gaan genieten." Op de heuglijke dag had hij telegrammen gezonden aan z'n moeder en z'n buurman. Van de laatste had hij een felicitatie brief ontvangen, waarin tevens stond, dat hij maar gauw een paar dagen in de Beemster moest komen om de promotie te vieren. kerbouwboer zijn kunnen aan niet-agrarisch Nederland toont. De zaken staan hier technisch en economisch op hoog peil. De opbrengsten per ha zijn hoog en het productieproces is technisch zeer vervolmaakt. Om een juist beeld te geven van de positie van de Nederlandse landbouw als ge heel, merkt spr. op, dat in zuivere veehouderijstreken grote arealen land op eenzelfde hoog niveau van technisch kunnen worden ge ëxploiteerd. Daarnaast kennen wij in Ne derland de situatie, dat welhaast de helft van ons landbouwareaal, hoewel van geringer vruchtbaar heid, op voortreffelijke wijze wordt bebouwd. Het is de vrucht van onderwijs, voorlichting en organisatiewerk, dat de boer in de zandstreken met zijn tijd mee kan. Dit feit vervult de gehele agrarische wereld met trots. Spr. wilde deze aangelegenheid te baat nemen om nog eens de aandacht van agrarisch maar vooral van niet-agrarisch Neder land te vestigen op de grote eco nomische betekenis van de land bouw voor Nederland. De landbouw doet zijn zaken met naar verhouding geringe hoeveelheden ingevoerde grond stoffen. De z.g. toegevoegde waarde is dan ook heel groot. Het zijn de bodem en de zonne- energie, die de massale landbouw productie waarop de grote export van agrarische producten steunt, mogelijk maken. Zonder enig voorbehoud durft spr. stellen, dat het wat fleuriger beeld van onze betalingsbalans thans en laat ons hopen ook in de toekomstige jaren slechts be staanbaar is en zal zijn, mede dank zij een zo groot mogelijke agrarische productie en export. In '50 werd 37 van de totale productie van landbouw, veehou derij en tuinbouw in het buiten land afgezet. Op een totale ex port van 5,3 milliard gulden, die Nederland dit jaar bereikte, leverde de landbouw 1,9 milliard gulden. In 1951 waren deze cij fers 7,4 milliard gulden, terwijl het aandeel van de agrarische export 2,4 milliard gulden be droeg, dat is ruim 30 Onwetendheid hieromtrent bij ons volk of onverschilligheid hiervoor bij de regering zou, in dien hierdoor het klimaat, waar onder de landbouw moet werken, ongunstig wordt, noodlottige ge volgen kunnen hebben van een zelfde orde als veroorzaakt kon worden door een boeren- en arbei dersstand, die zijn vak niet ver stond of niet bereid was zich ge heel voor de nationale zaak te geven. Hoe belangrijk de industrie en de industrialisatie ook moge zijn, mede met het oog op de nood zakelijke plaatsing van de aan was van onze beroepsbevolking, men bedenke, dat zij het aandeel van de landbouw in de export niet kunnen overnemen. De trits: industrie, landbouw en het dien stenverkeer vormt voor 'n lange toekomst de bestaansbasis voor het Nederlandse volk. Stad en platteland, industrie en landbouw moeten elkaar vinden en ver staan en zij mogen zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid, die zij voor elkaar en voor de nationale zaak dienen te dragen. Laat de Haarlemmermeer door de geschiedenis van zijn ontstaan en zijn opkomst, door zijn geogra fische ligging en zijn sociografi sche structuur een ieder in Ne derland duidelijk maken, dat wij ons werk kunnen doen zij aan zij met de stedeling. Dat zelfs het geronk der vliegmachines ons niet kan verstoren, gewend als wij zijn de taal der machines in eigen bedrijf te verstaan en dat er hier te lande geen sprake kan zijn van „une terre qui meurt", van „een land, dat sterft". Daarvoor is het nodig, dat w(j allen, boer, arbeider en stedeling, leven in het besef, dat, waar wij ook staan of welke arbeid ook aan onze handen is toevertrouwd, ons leven en ons werk slechts zin heeft, indien het een belijden inhoudt van Gods grootheid en goedheid, zonder wiens zegen immers niets kan bestaan. De Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duits land, Jakob Kaiser, heeft in de bondsdag meegedeeld, dat de bondsregering alle gevallen van mensenroof in Berjijn en in de Bondsrepubliek aan de Raad van Europa en de V. N. zal voorleggen. Aan deze organisaties zal steun worden gevraagd tegen derge lijke acties, aldus minister Kai ser. Een sergeant van de Parijse politie zag Donderdag een oude koffer in de Seine drijven. Hij viste de koffer er uit en opende hem. Er bleek een bedrag van ongeveer honderd duizend dollar in te zitten. Het poli tie-labor a- torium onderzoekt thans koffer en inhoud. Een woordvoerder der politie zeide, dat de dollars ver valsingen zijn. Hij zeide dat de koffer geen aanwijzingen bevatte voor de identiteit van zijn eige naar. ZATERDAG 19 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano-, 12.00 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Politiekapel; 13.30 Kindervertelling; 14.00 Ook van Ida was een felicitatie brief gekomen, waarin ze schreef dat ze hem spoedig verwachte- De eerste dagen echter was Jan genoodzaakt in Delft te blijven om enkele feestjes bij te wonen, die gegeven werden ter ere van de goede afloop van hun studie tijd. Een paar avonden was er receptie geweest bij Van der Ham en ook nog een intiem feest- avondje. De studenten, die ge reed waren om op het mens dom te worden losgelaten had de voorzitter gezegd, gaven een afscheidsfuif in de soos en een paar kennissen van Gerard had den de jongelui geïnviteerd voor een gezellige avond. Toen al deze festiviteiten achter de rug waren, schreef Jan, dat hij een paar da gen overkwam naar de Beemster. Hij wilde niet te lang vacantie nemen, want hij wenste zijn uit vinding te voltooien. Zodoende besloot hij Vrijdag tot Maandag naar de Beemster te gaan. Vrijdagsavonds kwam hij als gewoonlijk, met de stoomtram aan. Ditmaal wachtte hem een verrassing, waarvan hij nooit gedroomd had. Z'n buurman stond hem op het perron op te wachten en na de begroeting wees Meijer naar een kleine auto die op het Tramplein stond. (Wordt vervolgd). Gr.; 14.25 Koor; 14.45 Twents programma; 15.15 Voor de ama teurs; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Causerie; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 17.50 De Ronde van Frankrijk; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Gram.; 18.49 Regeringsuitzend. 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. muziek; 21.00 Soc. commentaar; 21.15 Weense muziek; 21.45 Voordracht; 22.05 Gram.; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Nws. 11.55 Olympische spelen; 14.00 Gram.; 15.05 Kroniek van kunst; 15.43 Orkest; 16.15 Causerie; 16.55 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Lich te muziek; 18.45 Buitenlandse correspondenties; 19.00 Gram.; 19.15 Piano; 19.30 Gram.; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nws.; 20.08 Causerie,' 20.38 Gram.; 21.00 Lichte muziek; 22.15 Olympi sche spelen; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; Voor de soldaten; 14.00 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 14.25 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.05 Gram.; 17.15 Opera; 18.50 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Accordeon; 19.50 Gram.; 19.55 Reportage; 20.10 Gram.; 20.15 Opera; 21.40 Accordeon; 2L50 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5