De vooruitzichten op een wapenstilstand in Korea Puistjes: Spoorwegongeluk nabij Amersfoort Mossadeq treedt af Bezoek van Adenauer aan Berlijn Sowjet-nota voor Zweden WEK DE GAL IN UW LEVER OP WEINIG OPTIMISME Geschorste D.U.W.-arbeiders weer aan het werk De Belgische koopvaardijvloot Tweede vliegdekschip type „Forestal" op stapel VRIJDAG 18 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2089. De Kabinetsformatie bepaalde moeilijkheden DOEN ZICH VOOR. WEERSVERWACHTING HOOGWATER KONINGIN EN PRINS BEZOEKEN BREDA De Belgische bevolkingsaanwas ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoof dr edac „mr I. van cle Sande ffiedactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE Z Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm vz ct.; minimum pel advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent) Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Volgens welingelichte kringen te Londen bestaat niet langer de verwachting, dat de gedachten- wisseling tussen Londen en Pe king, via Indische diplomatieke vertegenwoordigers zal leiden tot een einde van de impasse bij de bestandsbesprekingen te Pan- moendjon. Naar verluidt was de eerste stap tot dit contact uit gegaan van de regering te Pe king. De laatstgemelde stap in deze gedachtenwisseling was het on derhoud, dat de aftredende Indi sche ambassadeur in China Sar- dar Panniker, in het begin van de vorige week had met de schei dende Indische hoge commissaris te Londen, Krishna Menon, die voor dit doel naar New Delhi was gevlogen. Het toen bespro kene, dat aan de Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, werd meegedeeld, wees niet op enig definitief resultaat. Alle aandacht is nu dus weer gericht op de bestandsonderhan delingen zelf, waar het struikel blok nog steeds de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevan genen is. Te Londen is men niet optimis tisch ten aanzien van de moge lijkheid, dat India de supervisie over de krijgsgevangenen zal aanvaarden, gesteld dat de Chi nezen met dit plan accoord zou den gaan. Men ziet het onder schrijven van de conventie van Genève door de regering van Pe king niet als een noodzakelijk goed teken voor het verdere ver loop van de bestandsbesprekin gen, doch men acht het niet uit gesloten, /dat de erkenning uit propaganda-overwegingen is ge-' daan of om het noordelijke stand punt tegen de vrijwillige repa triëring van krijgsgevangenen te versterken. Van gezaghebbende zijde is Donderdag te New Delhi verno men, dat India blijft pogen een oplossing te vinden voor het Ko- eaanse geschil, al hebben, naar de mening van welingelichte Indi sche kringen de geallieerde bom bardementen van de krachtcen trales aan de Jaloe het vinden van een oplossing bemoeilijkt. Van dezelfde zijde wordt nog ge zegd, dat de Indische regering, „die in de gelukkige positie ver keert vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden met lan den van beide in Korea strijden de partijen", zich reeds enige tijd met de betrokken regeringen in verbinding heeft gesteld. Gehoopt wordt, dat ondanks het „moeilij ker maken der bemiddelingspo gingen" door de genoemde bom bardementen toch een uitweg kan worden gevonden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika bericht heeft ont vangen, dat India onderhandelin gen met China heeft gevoerd over de Koreaanse kwestie. De berichten waren echter zó ver ward, dat het onmogelijk was uit te maken, of er een nieuw ele ment in de onderhandelingen over de wapenstilstand was ge komen. ,,Voor zover wij weten zijn er geen nieuwe elementen". Van bevoegde zijde wordt ver klaard, dat Amerika door Enge land op de hoogte is gesteld van de Indische mededelingen om trent het Chinese standpunt. JAPANSE EFFECTENMARKT REAGEERT OP GERUCHTEN De Japanse effecten- en geld markt is begonnen te dalen in verband met de geruchten om- i trent een spdedige wapenstil- stand in Korea. Deze daling is gebaseerd op de veronderstel ling, dat een wapenstilstand de Amerikaanse aankopen in Ja pan zou verkleinen. Een voorafgaande Japanse reactie op belangrijke wereld gebeurtenissen is dikwijls juist gebleken, maar er is geen offi ciële bevestiging van de huidige wijdverbreide mening, dat een vredesregeling in zicht is. In Japanse industriële krin gen verklaart men, dat de spe culanten misschien handelen naar aanleiding van inlichtin gen, die zij uit Koreaanse bron nen ontvangen hebben. Reeds eerder is gemeld, dat via New Delhi voeling werd ge- hohden tussen de Westerse lan den en Peking over een moge- In verband jsaet het bericht over de erkenning door Peking van de conventie van Genève omtrent de behandeling van krijgsgevangenen wordt door politieke waarnemers gewezen op een bepaling in deze conven tie, dat de zorg voor krijgsge vangenen van een strijdende partij aan een derde mogend heid kan worden opgedragen. Hierbij kan worden herin nerd aan berichten van enige weken geleden, voilgens welke te Panmoendjon gesuggereerd zou zijn de krijgsgevangen Noordelijken, die zich tegen re patriëring naar N.-Korea zou den hebben uitgesproken, naar India over te brenlgen. Deze be richten werden indertijd niet bevestigd. In een te Tokio ontvangen be. richt uit Indische bron wordt lgewaagd van een eventuele sluiting van een wapenstilstand in Korea binnen 10 dagen, dus voor het einde van deze maand. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. D$ jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. C lijke oplossing voor het vraag- geneesmiddel tegen n "Bffe WIj$ stuk van de repatriëring der huidaandoeningen krijgsgevangenen. Behalve de A.R.-fractieleider Dr Schouten is Woensdag ook nog de heer Tilanus, voorzitter van de C.H.U.-fractie bij de fc'rmateur geweest. De heer Schouten verklaarde zich omtrent enige punten be treffende zetelverdeling en be zetting van posten nog te willen beraden. Hij is Donderdagoch tend weer 1 uur bij de heer Drees geweest en hoewel zulks niet in het voornemen van de formateur lag, heeft hij daarna nog een gesprek van een half uur gevoerd met Mr Donker. In de omgeving van de for mateur verluidt, dat omtrent de verdeling en bezetting van de zetels nog geen definitieve op lossing is gevonden. Men kon ook geen aanwijzingen geven voor de verwachting, dat nog deze week het nieuwe kabinet gereed zal zijn. Intussen heeft men in poli tieke kringen wel de indruk, dat de gerezen moeilijkheden niet betreffen de zetels van de Partij van de Arbeid. Men oor deelt, dat de omstandigheid, dat er nog geen definitieve oplos sing in dit opzicht is bereikt, waarschijnlijk geweten moet worden aan het feit, dat van A.R. zijde bepaalde moeilijkhe den naar voren zijn gebracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Over wegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 19 JULI. Ln de nabijheid van Amers foort, ter hoogte van het woon wagenkamp aan de Birkstraat, is Donderdagmorgen een spoorweg ongeluk gebeurd, dat zich aan vankelijk vrij ernstig liet aan zien. Zeven reizigers *zijn ge wond. De trein, die om 8.55 uur van Amersfoort naar Amsterdam was vertrokken werd even voor bij de spoorwegovergang Birk- hoven plotseling tot stilstand ge bracht. De reden waarom de wa genvoerder zo plotseling krachtig afremde is nog niet bekend. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat er met de koppeling van de laatste wagons iets niet in orde is geweest. Door de schok is een goederenwagon uit de rails gelopen en zijn de daarachter volgende wagens in elkaar geschoven. Onder de reizigers in deze per sonenrijtuigen ontstond enige pa niek. Velen verlieten de hein, roepend om hulp. Onder dezen bevonden zich enkelen, die ver wondingen hadden opgelopen. Drie ambulance wagens van de G.G.D. van Amersfoort waren snel ter plaatse. Onder leiding van de directeur van deze dienst, dr. W. J. van der Hooft, werd aan de zeven gewonden eerste hulp verleend. Enkelen hadden een shock. Voor drie passagiers bleek overbrenging naar het ziekenhuis, De Lichtenberg te Amersfoort, noodzakelijk. Één van dezen is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De ma teriële schade is, voor zover kan worden beoordeeld, meegevallen. De electrische bovenleiding is ge heel intact gebleven. Het trein verkeer op dit traject naar Am sterdam werd gestremd. Van de zijde der Nederlandse spoorwegen wordt omtrent het ongeluk het volgende medege deeld: Van de trein, die om 8-55 uur van Amersfoort naar Amsterdam was vertrokken is bij Birkhoven een rijtuig met één as ontspoord. De twee achterste rijtuigen van de trein, die te Amersfoort had den moeten blijven, waren blijkbaar niet geheel losgekop peld. Alleen de mechanische- en de luchtkoppeling waren ver broken, doch de koppeling van de electrische installatie bleef gehandhaafd. Onderweg werd de bestuurder door een overweg wachter gewaarschuwd, dat er iets niet in orde was. Hij remde daarop, met het gevolg, dat de laatste twee rijtuigen, die onbe- remd waren op de daarvóór lo pende rijtuigen reden. Het laat ste balkon van de eigenlijke trein en het eerste balkon van de twee gedeeltelijk ontkoppelde rijtuigen werden ingedrukt. Ook een bagagewagen die midden in de trein liep onderging gedeelte lijk hetzelfde lot. LENING VAN DE UNIE VAN WATERSCHAPSBONDEN. De gisteren gehouden inschrij ving op 4.150.000 4% 30-ja rige obligaties van de Unie van Waterschapsbonden is voltekend. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben Woensdag een bezoek gebracht aan Breda met de fees- teliikheden ter gelegenheid van de herdenking van het zevenhonderdjarig bestaan der stad. Voor het stadhuis inspecteerde H.M. de koningin de erewacht, gevormd door het Prinses Irene Garde-regiment. De bevolking van België telde op 31 December 1951 8.703.119 zielen, een toeneming van 49.466 sedert 31 December 1950. Het ge boorte-overschot bedroeg 34.836, de rest van de aanwas komt op rekening van het immigratie- saldo, in hoofdzaak tengevolge van de tewerkstelling van Ita liaanse mijnwerkers. De provincie Limburg had het hoogste geboortecijfer en het Limburgse arrcy»dissement Maas eyek spande de kroon met 27.83 per duizend inwoners. Brussel had het laagste geboortecijfer met 13.50. Dr Mohammed Mossadeq, die op elf Juli opdracht kreeg tot het vormen van 'n nieuwe Perzische regering, is gisteren afgetreden, aldus heeft minister Hoesain Ala de voorzitter van de kamer mede gedeeld, Mossadeq heeft zijn ontslag bij de sjah ingediend. Er werd geen reden opgegeven. Mossadeq heeft op 5 Juli zijn ontslag als premier ingediend na de algemene verkiezingen. Hij had Woensdag een onder houd met de sjah over zijn ver zoek om buitengewone bevoegd- Bondskanselier Adenauer heeftBerlijn, dat bedoeld is om de een bezoek aan Berlijn ge bracht om de Berlijners en dc 18 millioen Oostduitsers te ver zekeren, „dat zij nooit door de rest van Duitsland in de steek zullen worden gelaten". De kanselier kondigde een uit 5 punten bestaand pro gramma aan voor sociale en economische hulp aan West- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 12.51 0.26 1.06 1.16 n.m. 12.24 12.59 1.39 1.49 ZON MAAN Juli. 18 4.41 20.50 0.51 18.59 19 4.42 20.49 1.37 19.48 20 4.44 20.48 2.36 20.25 21 4.45 20.46 3.44 20.51 22 4.47 20.45 4.56 21.10 23 4.48 20.44 6.09 21.25 De 110 D.U.W.-arbeiders uit Venlo en omgeving, die voor on bepaalde tijd waren geschorst, zullen Maandag a.s. de arbeid hervatten. Zij werden geschorst, toen zij het werk verlieten om het loon, dat hun te laat was uit betaald, terstond naar huis te kunnen brengen. De K.A.B. Limburg heeft zich terstond met een dringend verzoek tot de mi nister van Sociale Zaken gewend teneinde in dit geschil te bemid delen. Het is nog niet bekend, of over de dagen, waarop niet gewerkt is, loon zal worden uit betaald. In Venlo is een steun- actie voor de betrokkenen ge voerd. Het Sowjetrussische ministe rie van buitenlandse zaken heeft de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota doen toe komen in antwoord op de Zweedse protestnota van 1 Ju li inzake het neerschieten van een Zweedse Catalina en de verdwijning van een Zweedse Dakota. Volgens de Sowjet-nota is het onderzoek van de Zweedse iuchtvaartcommissie, waarvan het resultaat in de Zweedse no ta werd meegedeeld, niet ge schied om objectieve feiten te constateren, doch om „het on betwistbare feit" te verbergen, dat de Zweedse Catalina 16 Ju ni de Russische grens heeft ge schonden. De Zweedse verklaring, dat de Catalina niet op de Sowjetrus sische Migs heeft gevuurd en ongewapend was, wordt door de feiten, meegedeeld door de Scw- jet-piloten, die de Migs bestuur den, weerlegd, aldus deze nota. Naar aanleiding van het in een nota van 1 Juli vervatte Zweedse voorstel, deze kwestie voor het internationaal ge rechtshof ,of een soortgelijk li chaam te brengen, verklaart de Sowjet-Unie met nadruk, dat zij het recht en de plicht heeft haar grenzen te beschermen en geen aanleidihg ziet, deze -zaak langs internationale weg te be handelen. Op 30 Juni 1952 telde de Bel gische koopvaardijvloot 88 schepen met een gezamenlijke inhoud van 428.988 ton (40 stoomschepen en 48 motorsche pen). werkloosheid te verminderen en de handel en de industrie te steunen. O.m. wil men een dienst voor het plaatsen van orders, ressorterend onder het West- Duitse ministerie van economi sche zaken, instellen, teneinde bij de Westberlijnse industrie zoveel mogelijk orders te plaat sen. Voorts zullen alle in West- Berlijn vervaardigde artikelen in het gebied van de bondsrepu bliek vrij van omzetbelasting zijn. Zijn voornaamste rede, die door Westberlijnse radiozenders naar O.-Duitsland werd uitge zonden, heeft Adenauer uitge sproken in een grote Westber lijnse fabriek. Hij noemde de conventie van Bonn een stap naar Europese integratie, die het Westen bij zijn onderhande lingen met de Sowjet-Unie ster ker zou maken. Voorts legde hij de nadruk op het feit, dat de eenheid van Duitsland afhangt van overeenstemming onder de 4 grote mogendheden, hoewel Duitsland volgens hem 't recht had bij onderhandelingen over Duitslands hereniging gehoord te worden. Adenauer meende, dat se dert de zomer van 1950 het verlangen naar vrede in alle landen was gegroeid en hij geloofde, dat ook de Sowjet- Unie vrede nodig had. Een eerste voorwaarde om te komen tot hereniging van Duitsland noemde Adenauer, dat de bevolking van O.-Duits land vóór zowel als na het uit brengen van haar stem zonder vrees zouden kunnen zijn. Kort voor zijn vertrek naar Bonn, verklaarde Adenauer op een persconferentie van me ning te zijn, dat de Sowjet- Unie niet ernstig was veront rust door de mogelijke Duitse bijdrage van 12 divisies aan de Westelijke verdediging. Hoewel het Oostduitse pers bureau A.D.N. had voorspeld, dat de bondskanselier in West- Berlijn zou worden begroet door een storm van protesten van werklozen en „andere slachtof fers van zijn politiek" heeft zich gedurende zijn bezoek geen enkel incident voorgedaan. Het genoemde program van 5 punten zal een aanvulling zijn op de millioenen marken, die W.-Dutsland maandelijks aan W.-Berlijn uitkeert om de be groting sluitend te houden en de werklozen steun te kunnen uitkeren. Bondsminister Erhard (econo mische zaken) die kanselier Adenauer vergezelde, heeft het nieuwe programma als volgt geschetst: Een speciaal regeringsbureau zal orders in W.-Berlijn plaat sen. Berlijn zal een groter aan deel krijgen bij de levering van herstelbetalingsgoederen aan Israel en van goederen voor de Europese verdediging; W.-Duitsland zal goederen, die via de Sowj et-zone van en naar Berlijn wo-rden vervoerd, verzekeren tegen verlies of in beslagneming en wel tot een bedrag van 100 millioen mark (ongeveer 83 millioen). Dit is noodzakelijk geworden, omdat verzekeringsmaatschappijen weigeren goederen, die via- O. Duits gebied moeten worden ver voerd, te verzekeren wegens het grote risico; Door een subsidie zullen de kolenprijzen in W.-Berlijn laag worden gehouden. Dit betekent tevens dat de tarieven voor gas, elecriciteit en water niet zullen stijgen; Op velerlei gebied zal West- Berlijn belastingontheffing worden verleend; Voorts zal 75 millioen mark worden besteed voor speciale projecten, die 50.000 Westber- lijners werk zullen verschaffen. heden voor de komende zes maanden. Deze bevoegdheden waren volgens Mossadeq nodig om de economische en finan ciële toestand van het land te verbeteren. Uit officiële bron wordt ver nomen, dat de wens van Mossa deq om zowel premier als mi nister van oorlog in het nieuwe kabinet te worden de voor naamste reden voor zijn aftre den is. Mossadeq wilde, als di rect verantwoordelijke voor de strijdkrachten, bezuinigingen invoeren in het leger. De sjah weigerde hierop in te gaan, daar hij van mening was, dat een generaal minister van oorlog zou moeten zijn. Mossadeq bood daarop zijn ontslag aan, dat door de sjah werd aanvaard. De sjah heeft het parlement naar men meent te weten te kennen gegeven, dat een nieuwe premier de politiek van Mossa deq diende te volgen. Volgens afgevaardigden, die een besloten bijeenkomst van de Kamer hebben bijgewoond, staan aanhangers van het na tionale front er op, dat Mossa deq weer premier zal worden. Zij zouden hebben besloten de Kamer niet te verlaten, alvo rens een desbetreffend besluit is genomen. Op een besloten vergadering van de madjlis, waaraan 43 leden deelftamen, hebben 40 zich uitge sproken voor Achmad Ghavam Soeltaneh. De leden van het na tionale front waren niet aanwe zig. Achmad Ghavam Soeltaneh werd aan het begin van 1946 pre mier. De Sowjet-troepen hadden toen in het Noorden gelegen de len van Perzië bezet en in die tijd poogde de Sowjet-Unie oliecon cessies in deze gebieden te ver krijgen. De premier reisde toen naar Moskou en bezocht maar schalk Stalin. Toen Soeltaneh echter in 1947 de regering verliet had de Sowjet-Unie haar conces sies niet ontvangen en hadden haar troepen het land verlaten. De 77-jarige Soeltaneh is mil- lionair. Volgens het te San Francisco verschijnende blad „The Chro nicle" heeft de Amerikaanse ma rine de order geplaatst voor de bouw van een tweede vliegdek schip van de Forrestal-klasse (zestigduizend ton), waarvan de kosten geschat worden op 218 millioen dollar. Het werk aan dit tweede icuzen-vliegdekschip van driehonderd meter lengte zou vol gend jaar op de vlootwerf te San Francisco beginnen en einde 1954 gereed kunnen zijn. Van het nieuwe schip zouden om de vier minuten 32 vliegtuigen kun nen starten met behulp van vier catapult-installaties. Deze inlich tingen zouden afkomstig zijn van een lid van de militaire commis sie van het huis van afgevaardig den.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1