Sportnieuws erkciop 38 1 35 PRIMA JAM 45 PINDA KAAS 85 VAN NELLE half zwaar PEMA Terneuzen Brief- en Giro-ordners DE RONDE VAN FRANKRIJK Zaanse Koeken Aü ROMANS OLYMPISCHE SPELEN Nederland-Brazilië 1-5 Eric de Noorman in „Het land der duisternis" i RADIO? NEIXE Gekookte Worst Appelmoes me! suiker Dekkers op eendenjacht SCHIETEN GESLOTEN D. DE PUTTER Drukkerij N.V. Firma P. VAN DE SANDE (zolang de voorraad strekt) van goudreinetten per pot cent per pot cent allerfijnste kwaliteit, per pot cent De sigaret waar duizenden naar zochten! Na de rustige etappe Pau-Bor- deaux was het te verwachten, dat er liefhebbers zouden zijn om hun plaatsen in het algemeen klassement te verbeteren. Direct na de start dan ook tractte de Fransman Lauredi weg te lopen, maar hij moest dit pogen staken, omdat het peloton zoveel waag halzerij in de vroege ochtend niet toestond. Even verder trok de Fransman Remy er tussenuit met deIta liaan Corrieri aan zijn wiel. Tes- seire snelde zijn landgenoot te hulp maar ook hem werd door de Italiaanse leiders een knecht achterna gestuurd n.l. Milano. Onder leiding van de twee Fransen vergrootte dit viertal ge leidelijk aan de voorsprong en bij Beychac (11 km) lagen zij reeds 45 seconden op het grote peloton voor, dat door Coppi zelf werd aangevoerd. Enige kilome ters verder bedroeg de voor sprong nog maar 30 seconden op het jagende peloton. Bij Arvey- res (21 km) kwamen de vluchte lingen voor een gesloten overweg maar gelukkig was er een voet gangerstunnel, die hun niet veel oponthoud bezorgde. Toen het grote peloton daar echter arri veerde ontstond er een grote ver- warring en opstopping, waarvan een zestal renners onder wie Bar- tali, Bonnaventure en de Belgen De Cock en Close gebruik maak ten om alleen verder te gaan. Nu begonnen opnieuw uitloop pogingen. Eerst was het de Fransman Rolland, die er in zijn eentje tussen uit wilde gaan. De Italianen verijdelen deze poging en lieten voorlopig niemand ont- snappen. Door deze schermutse lingen was het tempo danig op gevoerd en na 50 km hadden de renners tien minuten voorsprong op het tijdschema. Te Mussidan (80 km) kwam het peloton weer voor een gesloten overweg en De caux, Giguet, Bianchi en Vivier maakten hiervan gebruik om te ontsnappen. Met enige achterstand op het peloton volgden enkele renners onder wie onze landgenoten Dek kers, Gelabert, Deledda en Mar tini, die jacht hadden gemaakt op jonge eendenblijkbaar verwachtten zij zo vroeg nog niet de beslissende slag. Faanhof en Van Breenen waren bij Benevent gevallen en kwamen met een gro te achterstand door. Bij de ver zorging te Perigneaux (115 km) waren de Nederlanders Faanhof, Van Breenen en Deledda weer bij gekomen. Tijdens het bestijgen van een hoogte van 411 meter slaagden enkelen erin uit het pe loton weg te lopen. Het eerst ging Giguet, gevolgd door de Italiaan Magni en de Parijzenaar Decaux. Zij passeerden de vliegende con trole te Thiviers (152 km) met 30 seconden voorsprong op de groep, die alle krachten inspande om bij te komen. De Belg Van Ende, de Nederlander Van Est en de Fransman Remy demarreer den en konden zich bij de vluch telingen voegen, die bij Coquille, 60 km voor de finish, 300 meter voor het peloton reden, dat aan gevoerd werd door Lazarides. Het tempo ging snel omhoog, want Robic en Ockers in de groep za gen hun klasseringen in gevaar- komen door de vlucht van Magni en gaven al wat zij konden om de achterstand te verkleinen. De kop werd deze jacht te machtig en achtereenvolgens lie ten Van Ende en Remy zich terug vallen. Remy deed nog een ver twijfelde poging zijn gunstige po sitie te herwinnen en slaagde daar zowaar in. Veertig km vóór Limoges was de voorsprong van de vijf leiders geslonken tot honderd meter en Magni en Giguet, die hun kan sen teniet gedaan zagen, lieten zich door de groep opnemen. De Parijzenaars Renaud en Decaux zagen toen hun kans en samen met Vivier en Van Est namen rij een kleine voorsprong. De leiders in het algemeen klas sement waren tevreden en lieten dit viertal gaan. Hun positie lie pen bij deze vlucht immers geen gevaar. De kopgroep wist dan ook gaandeweg de voorsprong te vergroten en toen het stadion van Beaublanc in zicht kwam, waar op de sintelbaan de eind streep lag, bedroeg het verschil vier minuten. Vivier, die al enige malen in deze tour in de eind sprint een etappe-overwinning had verspeeld, nam nu geen ii- sico, rukte zich los en ging met 6 seconden voorsprong op onze landgenoot Van Est als eerste over de eindstreep. De Belg Ockers won de sprint van het grote peloton. De uitslag luidt: jt vivier (W.Z.W.-Fr.) 6.31.48 (bonificatie inbegrepen); 2. Van Est 6.32.24 (bonificatie inbegre pen); 3. Decaux (Parijs) z.t.; 4. Renaud (Parijs) z.t.; 5. Kebaily (N. Afr.) 6.35.41; 6. Ockers (B.) 6.35.49; 7. Goldschmidt (Lux.) z.t.; 8. Faanhof z.t.; 9. Rosseel (B.) z.t.; 10. Massip (Sp.) z.t.; 12. Nolten z.t.; 13. het grote peloton, waarbij onze landgenoten Wagt- mans, Van Breenen, Voorting, Dekkers, Roks allen in dezelfde tijd als Ockers. Het algemeen klassement luidt: 1 Coppi (It.) 129.09.20; 2. Ockers (B.) 129.36.21; 3. Robic (Fr.) 129.39.57; 4. Ruiz (Sp.) 129.40.09; 5 Bar tali (It.) 129.42.09; 6. Close (B.) 129.42.15; 7. Dotto (Fr.) 129.46.46; 8. Magni (It.) 129.46.57; 9 De Hertog (B.) 129.57.53; 10. Carrea (It.) 129.59.03; 15. Nolten 130 34.52; 17. Van Est 130.47.47; 20. Voorting 130.59.25; 24. Wagt- mans 131.11.30; 51. R°k;S 132.15.07 60. Dekkers 132.34.28; 68. Van Breenen 132.59.01; 76. Faanhof 134.07.36. Het ploegenklassement luidt: 1. Italië 387.43.21; 2. Frankrijk 387.55.49; 3. België 388.21.16; 4. Spanje 390.07.41; 5. Nederland 390.15.07. De eerste Braziliaanse aanval werd onderbroken door hands van de rechtsbuiten. De Nederlanders namen direct het initiatief over en forceerden een hoekschop. Een prachtige aanval van de Holland se ploeg bracht de bal bij Mom- mers, die scherp voorzette. Ben- naars kopte schitterend in en de doelverdediger kon het leder nog juist tot hoekschop tikken. Even later schoot Bennaars hard tegen de Braziliaanse backs. Binnen vijf minuten kreeg Nederland een derde hoekschop te nemen. Een verre uittrap van Kraak bracht de bal bij Van Roessel, die door- kopte naar Mommers. Diens schot werd echter tot corner verwerkt. De vierde binnen zes minuten. De Brazilianen schenen over rompeld te zijn. Door het hoge tempo van de Nederlanders, die enige malen met verrassende throughpasses doorbraken. Een maal kon de Braziliaanse keeper nog juist een hoge bal voor het hoofd van de actieve Van Roessel wegstompen. De Nederlanders bleven in de aanval en zaten fel op de bal. Na vijftien minuten kwam een Nederlands doelpunt. De scheids rechter gaf een vrije schop op de rand van het strafschopgebied, toen Van Roessel in de rug werd gedrukt. De Brazilianen vormden een muurtje maar de Nederland se midvoor schoot langs deze muur heen en de bal verdween hard en laag in de -rechterhoek (1—0). De meeste Braziliaanse aanval len eindigden meestal in de listig door de Nederlanders opgezette buitenspelval. De Hollanders ble ven het initiatief aan zich hou den en gaven weinig kansen weg. De Braziliaanse voorhoede hield in deze periode het spel te veel in de breedte. Het was een kolfje naar de hand van de Nederlandse verdediging. Een corner werd Nederland noodlottig. Uit de scrimmage die hieruit ontstond, stopte Kraak een hard schot. De bal werd ech ter slecht weggewerkt en Bar boza schoot van dichtbij in (1 1). De Brazilianen kwamen nu fel opzetten en de Nederlandse ach terhoede raakte even de kluts kwijt. De gevaarlijkste mhn in de voorhoede van Brazilië was on getwijfeld linksbinnen Barboza, een razend snelle knaap met 'n goed schot. Bij een aanval van Brazilië kreeg Odenthal binnen het straf schopgebied de bal tegen zijn hand. De strafschop werd door rechtsbinnen Neto onhoudbaar benut in de 32e minuut (12). De Nederlandse achterhoede had plotseling geen kijk meer op het snelle Braziliaanse spel. Een razendsnelle aanval bracht de bal bij Neto en drie minuten na het tweede Braziliaanse doelpunt was de stand (13) door een schuiver in de hoek. Nederland werd nu volkomen overspeeld. De Nederlandse achterhoede zocht tot de rust heil in de bui tenspelval waardoor voorlopig verder gevaar werd bezworen. De tweede helft. Na de rust namen de Brazilia nen het initiatief in handen. En met hun technisch goed verzorgd spel, sterk individualistisch uit gevoerd, bedreigden zij het Ne derlandse doel. Eén keer bleef on ze verdediging staan wegens ver meend buitenspel, maar Kraak sprong nog juist voor de voeten van De Faria om een doelpunt te voorkomen. Na zestien minuten blunderde Terlouw op het mid denveld volkomen, waardoor de gevaarlijke Barboza een schitte rende kans kreeg om de voor sprong van zijn land te verhogen. Maar zijn hard schot vloog me ters langs het doel. Met de moed der wanhoop kwamen de oranje hemden terug en het was Ben- naars, die het voorbeeld gaf en zich fel inspande om kansen voor zijn teamgenoten te scheppen. Het was dan ook zijn werk, toen Van der Kuil in vrije positie de bal kreeg toegespeeld, maar het schot van de Velsenaar kwam te gen de ovale lat terecht en stuit te het veld weer in. De Braziliaanse aanvallen stier ven gewoonlijk in de buitenspel- val, welke door onze verdediging niet zonder risico werd openge zet. De nederlaag werd een zeker- heid, toen bii een verdwaalde aan val de bal terecht kwam bij de linksbuiten aanvoerder Moreira, die na een felle rush en van gro te afstand een keihard schot los te, schuin en fel langs de grond, welke door Alberts niet werd ge stopt, omdat onze achterspeler meende dat de bal naast het doel zou gaan. Toen dit schitterende schot in het doel verdween en Brazilië dus met 4—1 de leiding had, sprong Moreira twee meter hoog en drie meter ver en werd hij door al zijn teamgenoten af gezoend. De rest van de wedstrijd was vermakelijk door de theater stukjes, welke door de Brazilia nen uithaalden, hetgeen zij trou wens de gehele wedstrijd hadden gedaan. Neto verdween weer eens van het veld, door een paar van zijn spelers gedragen, maar toen hij weer op de grasmat ver scheen, scoorde hij meteen maar het vijfde doelpunt van verre af stand (15). Met een zware nederlaag ver lieten de oranjehemden het veld. De Brazilianen sprongen geza menlijk een paar maal in de lucht voordat zij in de kleedkamers ver dwenen. Het Nederlands elftal was dus voor het Olympisch voet- baltornooi uitgeschakeld op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wensen had overgelaten. N abeschouwing. De coach van de Brazilianen had verklaard, dat zijn jongens inderdaad waren het jongens, want de bruinkleurige knapen van het Zuidamerikaanse land hadden een leeftijd, welke va rieerde van 17 tot 20 jaar niet over veel internationale ervaring beschikten en dat hun moreel in deze eerste wedstrijd van het Olympisch tornooi dus sterk op de proef werd gesteld. Die uit spraak is uitgekomen. Want in het eerste kwartier van de ont moeting demonstreerde het Ne derlandse elftal een zeer aantrek kelijk spel. Toen, Van Roessel uit een vrije schop een schitterend doelpunt wist te toveren, dacht menigeen, dat de oranjehemden van dit Braziliaanse studenten- ploegje best zou kunnen winnen. Wij zijn ervan overtuigd, dat een tweede doelpunt, in die perio de gescoord, de nekslag zou heb ben betekend voor onze tegen standers. Maar voetbal is nu een maal voetbal en dus gebeurde het omgekeerde. Eerst kwamen de Brazilianen aan een gelukkige gelijkmaker en dat doelpunt werd gevolgd door een goal, uit een strafschop, wegens een aange schoten hands van Odenthal. En nu waren het de oranjehemden, die niet in staat bleken te zijn om de 21 achterstand moreel te bo ven te komen. Onze spelers, die een nerveuze indruk maakten, waren gefixeerd door de slang achtige bewegingen van hun te genstanders, die lenigheid paar den aan een zekere robuustheid, die technisch enkele voortreffelij ke staaltjes lieten zien en die over een startsnelheid beschik ten, welke enkele meters beter was dan die van de meeste Ne derlanders. Men kan moeilijk zeggen, dat de Brazilianen tactisch een goede partij voetbal hebben gespeeld. Zeker, er stond 'n derde back in het veld, die Van Roessel goed bewaakte en voortreffelijk kop te. Maar voor het overige holden deze spelers zonder systeem door elkaar, ja, zij liepen elkaar soms in de weg. Zij volhardden in shortpassing, knap en snel uitge voerd, waarbij hun anticipatie vermogen opviel. Een zeer sterke kant aan hun spel was de schot- vaardigheid. Onverwacht en in de meest onmogelijke situaties waren zij in staat scherpe en kei harde schoten te lossen. Wij ge ven toe, dat niet alle vijf doelpun ten van grote kwaliteit waren, maar het staat als een paal bo ven water dat het doel van Kraak veel meer in gevaar is geweest dan dat van zijn overbuurman, die de ballen uit de lucht plukte, die sprong en danste in zijn doel, of hij een rumba uitvoerde, maar niettemin een goede kijk op het spel bleek te hebben. De nederlaag van het oranje elftal is, als men de cijfers goed bekijkt, smadelijk geweest. De cijfers waren inderdaad hoog, maar niemand kan volhouden, dat zij zo hoog hadden moeten zijn. Nederlands elftal tegen een Finse ploeg. Vrijdag a.s. zal een Nederland se bondsploeg in een stad ergens ten Noorden van Helsinki een j vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen een Fins elftal. Wanneer de voetbalploeg naar Nederland terugkeert, is nog niet bekend, maar vóór a.s. Woensdag zal dat zeker niet het geval zijn. Woensdagavond kwam de Bra ziliaanse ploeg naar het hotel van de Nederlanders te Turku en men bood ir Hopster de chef d'équipe, een vaantje en een me daille aan, waarop de Brazilianen een driewerf hoera op de Neder landers uitbrachten. Ir Hopster revancheerde zich met het uitde len van K.N.V.B.-insignes voor spelers en officials en hoopte, dat de vriendschap tussen beide lan-, den zo zal blijven als zij op het veld was geweest. De wereldkampioenschappen. De Zwitser Hoolenstein heeft tijdens de wereldkampioenschap pen schieten te Oslo de titel be haald voor het gecombineerd aan tal punten in de 3 posities leger geweer (60 schoten) met 530 pun ten. Het equipekampioenschap voor de 3 posities legergeweer werd gewonnen door Zwitserland met een totaal van 2601 punten. Wereldkampioen op silhouette pistool werd Beuner (V S.) met 582 punten terwijl de Amerikaan se ploeg met 2304 punten, de titel voor equipes op dit onder deel voor zijn rekening nam. Russen protesteren tegen schending door Engels vliegtuig met athleten. Het dagblad Hufvudstadsbladet te Helsinki bracht het bericht, dat een Engels viermotorig trans portvliegtuig met 40 Britse athle ten aan boord Woensdag over de verboden Russische zone bij Por- kola heeft gevlogen. Porkola is de Russische verde digingsbasis in Finland, die be stuurd wordt door de Russen en waarover de Finnen geen enkele zeggenschap hebben. Het blad meldde, dat de Finse autoriteiten het incident aan de Russische en Britse autoriteiten hebben gerap porteerd en dat een onderzoek reeds is begonnen. b q Luxemburg—Gr. Brittannië 53. In de voorronde van het Olym pisch voetbaltornooi heeft Lu xemburg na verlenging met 53 Groot Brittannië uitgeschakeld. Na de normale speeltijd was de stand 11. Met de rust hadden de Britten een 01 voorsprong. Verdere uitslagen: ItaliëAmerika teChili 54 8—0; Egyp- 76. Langzaam trekt de Noorman zijn zwaard, zijn ogen op het moeras gericht. Er is geen twijfel mo gelijk. Scorr keert mot ziin wolven terug van zijn onderzoe kingstocht. En terwijl zijn vuist zich grim mig om het gevest van zijn wapen sluit, maakt Eriè zich geen illusie's over zijn lot, als zijn doodsvijand hem hier vindt Doch juist als hij zich voorbereidt op deze laatste strijd, doet het schelle ge roep van een water vogel hem het hoofd wenden. Uit de nevels heeft zich eensklaps een boot losgemakt, die snel nader- glijdt. Het geroep wordt voortge bracht door de spookachtige vrouw, die het vaartuig snel naar de oever stuurt. Alles in orde, vreemdeling? Eric knikt kort. „Wij moeten voortmaken, Scorr nadert „Ik hoorde zijn wolven en heb mij gehaast U te bereiken, vreem deling," ze richt haar ogen spot tend op hem. „De oude Axai heeft nog nimmer een dapper man in de steek gelaten. Ge hadt geen vrees behoeven te koesteren. Heeft mijn mantel U geholpen?" „De mantel?" De Noorman draait zich met een ruk om. Het is of hern plotseling iets te binnen schiet. „Wacht hierzegt hij zacht, en verdwijnt als een schim tussen het riet. Ze kijkt hem on rustig na, als het gehuil der wol ven snel nader komt. Doch reeds duikt de hoge gestalte van de Noorman weer voor haar op. Behendig springt hij aan boord en neemt haar kalm de vaarboom uit de handen, „Ge laat weinig twijfel bestaan wie hier het bevel voert, vreemde ling!" zegt de oude vrouw droog, terwijl ze zich neer zet. Haar ge zicht rimoelt zich in een glimlach. „Wat hebt ge met mijn mantel gedaan?" De Noorman antwoordt niet. Maar in zijn grijze ogen gloeit een heimelijk plezier, en terwijl hij de boot rnet enkele snelle bewegin gen het nevelige meer opstuurt blijft zijn blik strak op het riet ge richt, waarachter het rumoer van de naderende horde dreigend aan zwelt WAT BRENGT DE VRIJDAG 18 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gram.; 10.40 Pia no- 11.00 Causerie; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Dansmuziek; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Or kest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.- 15.00 Voordracht; 16.00 Orkest; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Piano; 17.15 Causerie; 17.50 De Ronde van Frankrijk; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18 45 Denk om de bocht; 19.00 Gram.; 19.15 Pr ij zenpraat je; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gr.; 20.30 Causerie; 20.40 Causerie; 21.00 Gev. programma; 21.25 Lichte muziek; 21.55 Buitenl. overzicht; 22.10 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de- vrouw; 9.35 Orkest; 10.20 Or kest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Ork.; 12.55 Zonnewijzer13.00 Nieuws; 13.20 Causerie; 13.25 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Kwar tet; 14.30 Orkest; 15.15 Kalei- doscoop; 16.00 Voor de zieken; 17..00 Voor de jeugd; 17.15 Gr.; 17.25 Olympische spelen; 18.15 Nieuws18.30 Gram.18.40 Cau serie; 18.50 Lichte muziek; 19.05 Causerie; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.35 Politiekapel19.52 Actualiteiten; 20.00 Nws.20.08 Causerie; 20.18 Orkest; 21.00 Brabants halfuur; 21.30 Lichte muziek; 21.55 Klankbeeld; 22.15 Franse muziek; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.05 Gram.; 17.15 Ope ra; 18.45 Voor de soldaten-, 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Opera; 21.35 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws. Wed. van Jan Wisse, in de ouderdom van 78 jaar. Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter kleinkinderen. Terneuzen, 16 Juli 1952. Grenulaan 41. Heden oyerleed, na een langdurig geduldig ge dragen lijden, zacht en kalm, onze innig gelief de Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante, LEIJNTJE WILHELMINA KOLIJN Voor betere A.s. Vrijdag en Zaterdag per bus iU (Engels 1 e soort 100 gram Fa P. J. var.deSande Noordstraat 55 Terneuzen Vanaf Maandag a.s. tot Donderdagmiddag, 2 uur wegens vacantie. PIET WITTE. DIERENARTS - AXEL AFWEZIG van Zaterdag 19 Juli, 11 u. v.m. tot Zaterdag 26 Juli. Voor spoedgevallen; Dr. A. W. BRONS, Dieren arts, Terneuzen, Tel. 2301. N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE Een zeer speciale Van Nelle-mélange, bijzonder pittig! Die moet U eens roken! FOLIO EN KWARTOFORMAAT

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3