IN TOKIO STAAT EEN HOLLANDS HUIS Binnenlands Nieuws De verkeerde vrouw De kwestie „Rose Mary" TRUMAN Draadversperringen langs Oostduitse zonegrens Verraderlijke schroevendraaiers Arrestatie van Roemeense Joden INDO-CHINA De C.I.0, tegen Eisenhower Spionnage bij Griekse luchtmacht CHINA ERKENT GENEEFSE CONVENTIE Uil Je Si*©0itseie „Civiele lijst" van koningin Elizabeth goedgekeurd Schietpartij in de Zuidelijke Negeb AGENDA TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. GOES. KLOOSTERZANDE. OOSTBURG. SAS VAN GENT. SLUIS. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk ERNSTIGE ONTPLOFFING TE HOEK VAN HOLLAND. KERK- EN SCHOOLDIEF GEGREPEN. In Tokio staat een Hollands huis. Het is een huis van stan ding en zoals andere huizen van standing is het van de straat af niet te zien. Het is te bereiken via een kronkelende grintweg door een grote tuin met veel schaduwrijke bomen en als men er voor staat, kan men een uit roep van bewondering en ver wondering haast niet onderdruk ken. Zoals dat huis daar staat, zou het in alle opzichten een van die gerieflijke patriciërshuizen in Wassenaar kunnen zijn, groot en statig, in een omgeving van weldadige rust. Iedere Hollander, die de laatste jaren Tokio heeft bezocht, kent ongetwijfeld het Hollands huis, of zoals het hier algemeen wordt genoemd: Holland House. Het is eind 1948 in gebruik genomen door de toenmalige Nederlandse militaire missie en volgens de toen geldende requiraringsvoor- schriften verbouwd tot een soort hotel, bestemd voor de leden van de missie. Het heeft een intieme bar en het bevat een enorm aan tal kamers, sedert de zolder her schapen is in een woonverdie- ping. De luxueuze afwerking van het huis, de granieten muren van de hall, de parketvloeren, de mooie wit en groen betegelde badkamers met warm en koud stromend water en verlokkende ligbaden, het fraai bewerkte houtwerk en niet in het minst de schitterende tuin, maken het tot een lustoord. Het Holland House heeft zich een zekere vermaard heid verworven, die onevenredig is aan zijn kort bestaan als re creatiecentrum (namelijk pas sedert 1 Januari 1952) en die niet uitsluitend het gevolg kan zijn van zijn gunstige ligging en in tieme richting, maar hoofdzake lijk is voortgekomen uit de wijze, waarop het wordt beheerd. Bijna iedere week komt in het Holland House een groep van 20 a 25 Korea-militairen, officieren zowel als minderen, om te beko men van de vermoeienissen aan het front. Graaf Ettore de la Zonca, die als eerste heeft getracht olie uit Perzië naar Europa te voeren, heeft te Rome verklaard, dat be langrijke documenten van zijn Egyptische advocaten, die hem in Aden vertegenwoordigen, zijn verdwenen. Deze documenten machtigden de advocaten namens hem op te treden bij de gerechtelijke be handeling van de kwestie over het inbeslaggenomen tankschip „Rose Mary", dat de olie naar Italië vervoerde. (Het schip wordt, hangende een uitspraak van het gerechts hof te Aden, door de Britse auto riteiten vastgehouden). Graaf Ettore, directeur van de Italiaanse oliemij. „Epim" ver- klaardê Zondag van zijn advoca ten in Aden een telegram ont vangen te hebben, waarin zij de „verdwijning" van de documen ten meldden. „Zo snel mogelijk zijn nieuwe documenten opgesteld, doch de Britten weigeren deze bijtijds geldig te verklaren, waardoor zij niet op tijd in Aden kunnen zijn", aldus de graaf. „De verdwijning van de docu menten is slechts de jongste van een reeks raadselachtige gebeur tenissen", aldus voegde graaf Et tore hieraan toe. Beslag op olielading „Rosé Mary" een maand verlengd. De voorzitter van het hoogge rechtshof te Aden heeft Woens dag het op de olielading van de tankboot „Rose Mary" gelegde beslag met 28 dagen verlengd. De zaak zal 14 Augustus a.s. weer in behandeling worden ge nomen. De rederij van de „Rose Mary" heeft de gezagvoerder der tank boot ontslagen wegens „het niet nakomen van orders". Verder wonen hier de leden van de Liaison-staf, de leden van de Belgische liaison-roep en enke le secretaressen van de Neder landse ambassade. Holland Hous wordt beheerd door de Nederlandse liaison- groep in Tokio, aan het hoofd waarvan de kapitein Muller staat. De heer Muller heeft, hoewel hij zelf niet in Holland Hous woont, zijn hart aan dit oord verpand. Er is reeds verscheidene malen sprake van geweest, dat de Ne derlandse gemeenschap het Hol land House zou verliezen, laatste lijk omdat de eigenaar het huis terugeiste, maar met veel tact en doorzettingsvermogen heeft de heer Muller het steeds weer we ten te redden, zich daarmee de dankbaarheid' van alle Korea- vrijwilligers verwervend. Het is te hopen dat Holland House een Hollands huis blijft, zolang de liaison-groep in Tokio blijft bestaan. Het is een stukje Nederland, een oase van rust en verpozing voor de militaire ver lof gangers,die buitengewoon op prijs wordt gesteld. Frank McKinney, voorzitter van de democratische nationale commissie heeft verklaard, dat president Truman hem heeft gezegd, dat zijn verklaringen omtrent zijn eventuele herver- kiesbaarstelling onherroepelijk zijn. „Ik heb mijn tijd uitgediend. Dit is een functie, die haar man doodt. Gij zoudt mij toch niet tussen 4 planken hier vandaan willen zien gaan?" zo had de president gezegd. McKinney zeide, dat de pre sident niet naar het partijcon gres in Chicago zou komen voordat een democratisch can- didaat zou zijn aangewezen. Volgens een mededeling van de regering van Neder-Saksen is men aan de Oostduitse zijde van de zonegrens ttegonnen prikkeldraadversperringen aan te brengen vari 2 meter hoogte. Er wordt gepatrouilleerd door bereden politie. In November van het vorige jaar is op verschillende plaatsen te Veenendaal ingebroken. Er bleven bij 'n textielbedrijf, waar geld en nylons waren gestolen „stille getuigen" achter. Een af gebroken punt van een schroe vendraaier en afdrukken van een handpalm. Het spoor leidde naar Rotterdam. Bij een huiszoe king ten huize van de chauffeur monteur P. S. werd de defecte schroevendraaier gevonden: De punt paste precies op .de breuk. Ook de handpalm van S. had overeenstemming met de gevon den afdrukken. Dinsdag stond de Rotterdam mer terecht voor de Arnhemse rechtbank. Hij zeide, dat hij van niets wist. De schroevendraaier had zijn zoontje ergens op een vuilnisbelt gevonden en mee naar huis genomen. De officier van justitie mr. Van IJssendijk achtte het verweer van verdachte onaannemelijk. Het zou wel toevallig zijn, wan neer die schroevendraaier van Veenendaal uit bij iemand te Rotterdam, die nergens van af Volgens in Tel Aviv ontvangen berichten zijn in de laatste we ken 300 Joodse leden van de Roemeense communistische partij in Boekarest gearresteerd. Luidens dezelfde berichten begon de zuivering in de Joodse gemeenschappen onmiddellijk na de arrestatie van Anna Pau- ker. De Joden zouden worden beschuldigd van het vormen van een „Zionistische-Titoïstische groep". Voorts is vernomen, dat alle gearresteerden buiten Loeka rest gevangen worden gehouden en dat een speciale commissie- is benoemd om de partij te zui veren van Joden, die verdacht worden van Zionisme en van het onderhouden van betrek kingen met Israël. HEDEN: TERNEUZEN: Pro Rege, 8 uur: Jaarvergadering vereni ging Het Groene Kruis. ZAAMSLAG: Reuzenhoek, bedrijf Gebr. Maris, Demon stratie met 5 erwtenmaai- apparaten. Woensdag is te Saigon mee gedeeld dat strijdkrachten der Franse unie bij de in de afge lopen week in Noord-Vietnam op kleine schaal uitgevoerde zuiveringsoperaties 138 opstan- delngen der Vietminh hebben gedood en 129 gevangen geno men. De verliezen aan de zijde der Fransen en hun Vietnamese bondgenote waren 9 doden en 50 gewonden. Joseph Beirne, vice-voorzitter van de C.I.O. (Congress of In dustrial Organisations) heeft verklaard, dat de C.I.O tegen de verkiezing van Eisenhower als president der Ver. Staten is. Hij noemde Eisenhower „meer Taftiaan dan Taft" waar het de binnenlandse politiek betreft. Als politiek amateur" zou Eisenhower de gevangene van zijn republikeinse raadgevers zijn. A.F.P. tekent hierbij aan, dat de C.I.O. sinds 1936 de demo cratische candidaat heeft .ge steund. Binnenkort zullen 20 Grieken, van wie 15 militairen, terecht moeten staan beschuldigd van sabotage en tevens spionnage bij de luchtmacht, aldus een offi cieel communiqué. De verdachten bevinden zich reeds enige maanden in arrest. In April j.l. is een jonge piloot, die lid was van de spionnage- bende, aan de vooravond van zijn arrestatie met een lesvlieg- tuig naar Albanië gevlucht, al dus dit communiqué van de Griekse luchtmacht. Tsjoe en Lai, de minister van buitenlandse zaken van commu nistisch China, heeft volgens 't Chinese persbureau „(Nieuw- China", verklaard, dat zijn re gering het in 1929 door de rege ring der Kwomintang getekende accoord van Genève, dat het ge bruik van gifgas en bacteriolo gische oorlogvoering verbiedt, erkent. China zal de bepalingen van dit accoord strikt naleven, op voorwaarde dat ook de andere ondertekenaars van deze con ventie dit doen, aldus deze ver klaring. In een tweede verklaring er kent Tsjoe en Lai 4 andere in ternationale overeenkomsten, w.o. die betreffende de behan deling van krijgsgevangenen. wist, zou zijn terechtgekomen. Trouwens, de handpalmafdruk- ken liegen niet. Het staat wel vast, aldus de officier, dat deze verdachte de inbraak heeft ge pleegd. Mr. Van IJsendijk, eiste een jaar en acht maanden ge vangenisstraf met aftrek tegen de chauffeur. Deze is reeds tien maal veroordeeld. De raadsman mr. Arnold vond het niet onwaarschijnlijk, dat de gebroken schroevendraaier bij een onschuldige zou zijn terecht gekomen. Het staat immers wel vast, dat Rotterdammers de in braken te Veenendaal hebben ge pleegd. De afdrukken van de handpalm leveren volgens plei ter allerminst een onfeilbaar be wijs. De afdrukken zijn niet dui delijk en de omschrijving in het politierapport is zeker niet posi tief. Men zegt daarin, dat „spo ren van handpalmafdrukken punten van overeenstemming vertonen, waardoor kan worden gesproken van identiteitsbepa ling". Er zijn verscheidene arres taties verricht in verband met de Veenendaalse inbraken, maar de politie heeft al de andere ver dachten wegens gebrek aan be wijs moeten loslaten. In hun ge val faalden de „stille getuigen" en de verdediger meende, dat ock in het geval van S. de politie heeft toegepast: „Wat we graag willen geloven we graag". Mr. Arnold achtte de eis ove rigens veel te zwaar, verdachte is nog nimmer veroordeeld we gens in braak. Uitspraak over veertien dagen. M.U.L.O.-examens. Bij de gisteren te Goes gehouh- den M.U.L.O.-examens slaagden voor diploma A de dames Mia de Bruijn (Terneuzen) en Susan de Smidt (Axel) en de heer Gerard Andriessen te Sluiskil. Te Bergen op Zoom slaagden voor het M.U.L.O.-diploma A de dames G. Adriaansens, A. van Campen en M. L. v. d. Sneppen en de heer H. van Grembergen, allen te Terneuzen, en mej. Tilly van Haelst te Zuiddorpe. Voor het diploma B slaagden de heren Jac. Aerts te Hulst en F. Ranschaert te Sas van Gent. Zeepaardje in het net. Terwijl gister de visser N. Dees met de „Terneuzen 5" onder Elle- woutsdijk op garnalen aan het vissen was, haalde hij in het net een zeepaardje op, hetgeen een grote zeldzaamheid mag worden genoemd. Het zeepaardje is aan de heer Bruggeman, voorzitter van de aquariumvereniging ter hand ge steld, die zal trachten het in een zoutwateraquarium in leven te houden. Het Cirque Géant te Terneuzen. Een circus van wereldver maardheid met artisten van ve lerlei nationaliteit, met vier mas ten, 5.000 zitplaatsen, 250 dieren en 200 medewerkers heeft giste ren zijn tenten opgeslagen in Terneuzen. De vertoonde prestaties waren evenredig aan de groot opgezette reclame. Met één slag werden de harten der ware circusliefhebbers in vuur en vlam gezet. Spanning en sensatie waren bijwijlen voel baar onder de bezoekers en het gehele programma dat drie uur in beslag nam, werd met steeds stijgende bewondering gadege slagen. Het ijsberennummer vertoonde een stuk hooggestemde dressuur. De leeuwen en tijgers onder lei ding van de dompteur Emilien Moustier deden sommige harten haast stilstaan. De paardendressuur, de clowns en niet te vergeten het trapéze- nummer van de mulattenfamilie De Burkette maakten het pro gramma tot een onovertroffen geheel. En dan de sensatie van de avond: het menselijk projectiel dat uit een kanon wordt gescho ten. Daar Miss Atomia enkele we- ken. geleden werd geblesseerd, nam haar broer de niet te benij den plaats in en voor de toeschou wers blijft dit een onvergetelijk nummer. Cirque Géant biedt de bezoe kers het beste van het beste. De zeldzame gelegenheid om van een circusprogramma van dit for maat te genieten is gisteren door duizenden aangegrepen. Vandaag zullen de toeschouwers van giste ren voor lopende reclame zorgen en het laat zich aanzien, dat het hedenavond andermaal storm zal lopen. DE MEEST' GEROOKTE SICARÈT DANK. ZU -Dc CONSTANTE K.WAUTEIr Geslaagd. Onze oud-dorpsgenoot de heer A. de Schepper, slaagde aan de universiteit te Nijmegen voor 't baecalaureaatsexamen Godsge leerdheid. Veiling Zuid-Beveland krijgt nieuw gebouw. In de algemene vergadering van de veilingsvereniging „Zuid- Beveland" te Goes, die Dinsdag te Goes is gehouden, heeft het bestuur machtiging ontvangen tot het maken van plannen voor de bouw van een nieuwe veiling met pakstation. Voor de nieuwe gebouwen is een terrein van 3,5 ha geprojec teerd in „De Poel" even ten Zui den van Goes. Voorts kreeg het bestuur machtiging tot de bouw van een pakstation te Kortgene (N.-Beveland), waarvoor de kos ten geraamd worden op ƒ50.000. Uit de jaarverslagen bleek een record-omzet van ruim zeven mil- lioen gulden hetgeen sinds 1904 niet meer is voorgekomen. Geslaagd. Aan het St. Gertrudeslyceum te Roosendaal slaagde dezer da gen voor het eindexamen, afd. middelbare meisjesschool, mej. R. Kuijpers te Kloosterzande. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het can- didaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer W. de Rijk te Kloosterzande. M.U.L.O.-examens. Bij de te Goes gehouden exa mens slaagden voor het M.U.L.O. diploma A: J. M. de Hullu te Oostburg en F. A. Rijnberg te Biervliet. Collecte t.b.e.-bestrijding. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van de t.b.e.-bestrij ding „Herwonnen Levenskracht" bracht in totaal ruim 160 gul den op. Belgisch bezoek. De Nationale Federatie van Belgische gemeentesecretarissen, die een congres houdt in Heist aan Zee, bracht met de enige ver tegenwoordiger van de Neder landse gemeentesecretarissen mr P. Kallen, secretaris van Maas tricht, een bezoek aan Sluis. Zij werden op het gemeente huis officieel door B. en W. ont vangen. Burgemeester Van Hoo- tegem wees in zijn welkomst woord op de goede verstandhou ding tussen België en Nederland een verstandhouding, waarvan vele landen in de tegenwoordige tijd een voorbeeld kunnen nemen. Hij dankte de Belgische gasten (ruim 80) voor hun bezoek en hoopte, dat zij een aangename herinnering aan Sluis mee naar België zouden nemen. De voorzitter van de Belgische federatie, de heer J. Degreef, se cretaris van de gemeente Schaer- beek, dankte voor de prettige ont vangst en de hartelijke welkomst woorden. Na een rondgang door Sluis, waarbij vooral de nieuwbouw -de belangstelling van de Belgen had, bood het gemeentebestuur van Sluis een verversing aan, waarna men nog enige tijd gezellig bneen bleef. STEEKT HET NATIONAAL. SOCIALLISME DE KOP WEER De aftredende hoge commissa ris in Duitsland, John McCloy, heeft Woensdag op een afscheids receptie verklaard, dat er gevaar bestaat dat het nationaal-socia- lisme in West-Duitsland nieuw leven wordt ingeblazen. „Er zijn mensen, die de oude afwijkingen van de nazi's in een of andere vorm weer willen opwekken. Ik maak mij er vooral bezorgd om, dat deze beweging zich weer zal ontwikkelen, doordat er onder het Duitse volk zoveel apathie is." Een andere moeilijkheid was volgens McCloy, dat er zo veel vrees was voor een aanval uit het Oosten. Hij stelde daar ech ter tegenover een actieve vrije pers en de jeugd, die het hare wilde bijdragen tot de democra tie. Desgevraagd zeide McCloy van mening te zijn, dat het antwoord op de vraag, of de geallieerden wellicht een groot aantal oorlogs misdadigers zullen vrijlaten om de Duitsers ter wille te zijn en de ratificatie van de Europese verdragen te vergemakkelijken, naar zijn mening „neen" was. De kwestie van het Saargebied zou eerst worden opgelost, als men zich aan beide zijden van de Rijn er niet te veel meer zou op winden. McCloy achtte de kwes tie overigens niet belangrijk ge noeg om een hinderpaal te zijn voor „de grote dingen, die wij doen." HET EUROPEES COLLEGE. Professor H. Brugmans, rector van het Europese college te Brug ge, verwacht dat het aantal stu denten in het komende studiejaar niet onaanzienlijk zal groeien. Het staat reeds vast, dat er stu denten zullen zijn uit Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten, Canada, Oostenrijk, Zweden, Ita lië, Noorwegen, Finland, Zwitser land en Portugal, alsmede een politieke vluchteling uit Roeme nië. Prof. Brugmans klaagde over het gebrek aan ruimte in het col lege, vooral met het oog op de bibliotheek, die reeds uit 5000 boeken bestaat en wekelijks met ongeveer 100 werken toeneemt. MUITENDE GEVANGENEN WORDEN TOCH VERVOLGD. De procureur-generaal van Mi chigan heeft gelast tegen 14 ge detineerden in de gevangenis van Zuid-Michigan alsnog een gerech telijke vervolging in te stellen, omdat zij bij een muiterij in April 13 bewakers als gijzelaars hebben vastgehouden. De leiding der ge vangenis had de muiters inder tijd toegezegd, dat er geen repre sailles tegen hen zouden worden genomen. De procureurgeneraal deelde mede, dat hij wellicht ook nog andere personen zal laten vervol gen. Het Britse Lagerhuis heeft met 249 tegen 224 semmen (La bour) de civiele lijst van konin gin Elizabeth de Tweede, ten bedrage van 475.000 pond ster ling, goedgekeurd. Lat'our stemde tegen, omdat de lijst voor de duur van de re gering van koningin Elizabeth geldt en niet, zoals Labour wil de, van tijd tot tijd zal worden herzien. Vijf Israëliërs zijn door Ara bieren, die in de Zuidelijke Ne geb waren doorgedrongen, ten N. van de Rode Zee, gedood. De aanvallers kwamen uit Jordanië en openden het vuur op Israëliërs, die de installaties bewaakten van een Belgische mijnonderneming. De verliezen aan Arabische zijde zijn niet be kend. BRAND IN KABELHUISJE. Woensdagmorgen ongeveer half tien is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een kabelhuisje tussen het Centraal Station en het Amstel- station in Amsterdam. Als gevolg hiervan is het electrisch trein verkeer tussen beide stations ge staakt. Verwacht wordt, dat de stremming spoedig zal zijn opge heven. HAARLEMS ADJUNCT- HOOFDBRANDMEESTER GEARRESTEERD. Op last van de officier van justitie heeft de Haarlemse re cherche de adjunct-hoofdbrand meester J. W. H. van de Haar lemse brandweer gearresteerd. H., die commandant is van de groep „beroepsbrandweerlieden", wordt ervan verdacht verduiste ringen te hebben gepleegd. Daar het onderzoek nog in een be ginstadium verkeert, staat over de omvang van deze verduiste ring nog niets vast. Het vermoe den bestaat, dat H-, die op het terrein van de brandweerkazerne een plezierjachtje bouwde, daar bij materiaal van de brandweer heeft gebruikt. Ook zouden be roepsbrandweerlieden hem in hun diensttijd daarbij hebben geholpen. In hoeverre dit laatste als liefhebberij of als onregelma tigheid moet worden beschouwd, zal het onderzoek uitwijzen. BRAND IN KAPITALE BOERDERIJ. Woensdagmiddag is door hooi- broei brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer S. J. Leeuwenburg aan de Haa- wijkweg te Dubbeldam. Het vuur ontstond in een in de grote land- bouwschuur aanwezige tast hooi. De schuur en de gehele inven taris, bestaande uit een grote hoeveelheid uitstekend hooi en een aantal landbouwmachines ging geheel verloren. In de schuur stond o.m. een kostbaar stamvoekpaard „Mephito", waar mede de eigenaar reeds vele suc cessen heeft geboekt. Het kon op het laatste nipper tje worden gered. De Dordtse brandweer, geassisteerd door een 44) (Nadruk verboden). Een keer had hij haar een dag meegenomen naar Delft. Daar had hij haar de stad laten zien. De Hogeschool en later op de dag waren ze naar Den Haag en Scheveningen geweest. Het meisje had haar ogen uit gekeken en op de terugreis naar de Beemster had ze gezegd, dat ze het geweldig mooi had gevon den, maar nooit in een stad al leen zou durven lopen. Zo druk! Zoveel mensen, en dan al die auto's en wagens en trams, die zo hard reden, veel harder nog dan de stoomtram. Nee, ze zou later nooit in de stad willen wo nen. Brrr. Evenredig aan die verwijde» ring was Me toenadering, die ont-, stond tussen Jan en Bep van der Ham. Er groeide een zekere ge negenheid tussen de beide jon gelui en het echtpaar Van der Ham zag dit met welgevallen aan. Maar wijselijk deden ze net, alsof ze nergens erg in hadden en Bep, die van mening was, dat Jan wilde wachten met zich te verklaren, tot hij ingenieur was, bleef geduldig. Ze leefde stil en teruggetrokken in de grote villa, maar bloeide op, als ze bet wa gentje van haar broer langs de oprijlaan zag aankomen en Jan met zijn vriend uitstapte. Dan was er een diepe glans in haar donkere ogen en Jan was altijd vriendelijk, hartelijk en goed lachs. Hij was meestal in een uitstekend humeur, vertelde de fabrikant van de vorderingen jen de belevenissen op de school !en dan had men gezellige uren. In het laatste jaar van zijn studie overleed plotseling vader Reising. Jan kreeg een telegram van zijn buurman en verblegkte. Het was des morgens, toen 1 hij met Gerard net gereed stond jom nqar de colleges te gaan, toen het 'örigeluksbericht kwam. qoBd ik moet dadelijk naar huis, Gé," zei hij met trillende stem. Mijn vader is onverwacht overleden „Kerel, hoe komt dat zo in eens?" schrok Gerard en drukte zijn vriend deelnemend de hand. ,Ga maar gauw, zeg, ik zal je wel verontschuldigen. Apropos, neem mijn wagen, zeg, dan ben je eerder thuis." Jan dacht even na. Ja, dat zou zeker een uur schelen. „Maar ik blijf misschien tot ba de be grafenis weg „Hindert immers niet," zei hij. „Als het moet, kan ik altijd nog het wagentje van mijn zusters krijgen," zei hij. „Doe het nu maar. Ik zie je wel weer ver schijnen." En zo reed Jan op een kille Februarimorgen in het chevro- letje naar de Beemster. Jan's verschijning in een auto op het smalle Oosterpad wekte al enige consternatie op. Maar men sprak er verder niet over. De oude Rei sing was in de afgelopen nacht plotseling in een beroerte dood gebleven ennu javan de doden niets dan goeds. In het sterfhuis liep Jan dade lijk naar de bedstede, waarin hij wist, dat z'n vader zou liggen. Z'n oudste zuster, die zelf al half volwassen kinderen had, kwam naast hem staan. „Vader heeft niet geleden, Jan" zei ze zacht; „hij was bijna dade lijk uit de tijd." Kor, de oudste broer, was, der traditie getrouw, thuis om de begrafenis te regelen. Jan zette zich neer in een hoek van het vertrek, bij z'n moeder, die als maar door zat te snikken. Hij drukte even zacht de rimpelige hand. Maar woorden van troost konden hem niet te binnen schie ten. Alleen de avond voor de begrafenis, stond hij even, alleen voor de kist, waar het gezicht van de vader nog zichtbaar was achter de glasplaat. En toen pre velde hij zacht: „Ik dank, vader, voor wat je voor mij, speciaal voor mij hebt gedaan. Dat ik nu, bijna gereed ben, heb ik in hoofdzaak aan jouw wil te dan ken. Ik zal je en zal je niet ver geten Na de begrafenis verdween Jan uit het' volle huis, waarin alle familieleden en verwanten nog zaten te praten over allerlei din gen, behalve over de man, die men zo juist naar het kerkhof had gereden. Hij liep naar zijn buurman, en Meijer, die hem in de deuropening verwelkomde, drukte hem zwijgend de hand. „Ik heb je vader goed gekend, Jan," zei hij op ernstige toon, „en bij alles wat de mensen van hem gezegd hebben, weet ik dit: diep in zijn hart was hij een beste kerel". (Wordt vervolgd). aantal vrijwilligers, heeft de brand, die ten dele het woonhuis aantastte geblust. De schade wordt geraamd op 70.000,- aan vast goed en 40.000 gulden aan roerend goed. De eigenaar is verzekerd. MIJN OP 'T STILLE STRAND Op het stille strand, bij de trap De Savornin Lohmanlaan te 's-Gravenhage, is Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vier een Duitse zeemijn aangespoeld. Een detachement van de mijnoprui- mingsdienst heeft de mijn gede monteerd en daarna medegeno men. Deze werkzaamheden wa ren te half twaalf 's avonds be ëindigd. De mijn was toen zij aanspoel de nog gevaarlijk, volgens de des kundigen van de opruimings dienst. Hoek van Holland is Woens dagmorgen opgeschrikt door een ernstige ontploffing, waarbij 2 arbeiders vrij ernstige brandwon den opliepen en drie andere min der ernstig werden gewond. Het gebeurde bij het zeehospi tium „St. Joseph", waar ter uit breiding enige houten gebouw tjes worden bijgeplaatst. Twee arbeiders, de 26-jarige verwar mingsmonteur A. Hoogmoed en de 16-jarige leerlingmonteur P. Maagdenburg, beiden uit Rotter dam, waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een ace- tyleenfles. Toen deze hevig begon te sissen, snelden de werklieden weg, maar de metershoge steek vlam, die de daarop volgende ont ploffing vergezelde, kon hen nog net bereiken. Zij liepen ernstige brandwonden op. Drie andere ar beiders werden minder ernstig gewond, maar allen moesten naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd. Het zijn de 41-jarige timmerman M. L. Pansier, de 21-jarige timmer man C. P. M. Verzijden, beiden uit Rotterdam, en de 23-jarige timmerman J. P. N. Luyten uit Naaldwijk. De ontploffing had een gewel dige ravage tot gevolg. Een van de houten gebouwtjes werd ver nield en een ander is scheef ge zakt. Gelukkig liep het zeehospi tium zelf geen schade op en de daar vertoevende kinderen ble ven ongedeerd. In de omgeving van de ontplof fing sneuvelden verscheidene rui- i ten. De 35-jarige M. S. uit Amster dam, die reeds enkele weken ge leden op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in een Christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog in een tiental plaat sen van ons land te hebben inge broken. Bij voorkeur in scholen en kerken. In 1946 heeft hij o.a. ingebroken in de Hervormde kerk te Bloemendaal. VLUCHTELING RECIDIVIST EN HANDLANGER INGEREKEND. De Bloemendaalse politie heeft aangehouden R. van E., een 24- jarige Haarlemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uit zitten. Hij heeft in de laatste we ken op verscheidene plaatsen in Bloemendaal ingebroken en be kende ook inbraken te hebben ge pleegd te 'Velsen en Bergen. Zijn vermoedelijke medeplichti ge, de uit Haarlem afkomstige 24- jarige S. S„ is te Amsterdam van zijn bed gelicht en eveneens in verzekerde bewaring gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2