Eisenhower candidaat, maar nog geen president Opening zittingsperiode Staten-Generaal De Kabinetsformatie De Tunesische kwestie en de V. N. Truman iekent wet prijsafspraken op Luchtaanvallen der verbondenen Vooruitstrevender? enigszins teleurgesteld door Ike's campagne Vele factoren begunstigen democraten Nederlandse adelborst vlieger in Amerika verongelukt jongste twee prinsesjes in Zuid-Frankrijk De bespreking tussen de bonsregering en de vakbond De houding van de Wafd t.o, de Egyptische regering LUCHTPOSTPAKJES voor militairen behorende tot het N.D.V.N. De democratische candidaat Sachs tot 6 maanden dwangarbeid veroordeeld WOENSDAG 16 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2087. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Belgische oppositie blijft weg ZON- en MAAN STANDEN. Treinbotsing in Stiermarken Ver, Staten verbieden verspreiding van vlugschriften dcor Russische ambassade Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredae ur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 tïironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenïj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Slechts een wonder of een nieuwe, indrukwekkende per soonlijkheid kan de republikeinse partij bij de presidentsverkiezin gen in November -doen zegevie ren". Deze opvatting publiceer de, kort voor het begin van de republikeinse conventie in Chica go, Louis H. Bean, een bekende Amerikaanse verkiezingsanalyst en één van de zeer weinigen, die in 1948 de overwinning van Tru man voorspelden. Aan het wonder heeft de meer derheid der republikeinen niet geloofd en dat is ongetwijfeld de voornaamste reden geweest van de verkiezing tot candidaat van een nieuwe, indrukwekkende per soonlijkheid: Eisenhouwer. Had den de politieke „bosses" dat ge loof wel gehad, dan ware de keuze naar alle waarschijnlijk heid gevallen op Taft, de kam pioen van al wat er nog reactio nair is in Amerika en dat is niet gering maar het vormt zeker geen meerderheid. Er is in Amerika onder de laat ste democratische presidenten, Roosevelt en Truman, heel wat veranderd, dat talrijke Amerika nen, onder wie ook een aanzien lijk aantal republikeinen, niet meer ongedaan wensen te zien gemaakt. Het ongebreidelde ka pitalisme, dat de economisch zwakken tot weerloze slachtof fers van de weinig scrupuleuze ondernemers maakte, is lang zaam aan vervangen door een milder, sociaal rechtvaardiger systeem, dat de Amerikanen gaarne betitelen als „democra tisch kapitalisme" en hetwelk zijn uitdrukking vindt in een op gaan van allen in de economische welvaart. Zeker, het aantal der Amerika nen met een heimwee naar de „goede oude tijd" en een vrees waar luidruchtig uiting aan wordt gegeven dat het alles zou moeten ontaarden in staats socialisme en, nog erger: in com munisme, is nog groot. Men vindt ze in de kringen der oude republikeinse „bosses" en de be langengroepen, die hen steunen. Maar, de partijconventie heeft 't bewezen, de jongeren onder de republikeinen en vooral ook de intellectuelen hebben geen ver trouwen meer in de conservatie ve partijmachine en haar doel stellingen. Zij zijn het in hoofd zaak geweest, die de candidatuur van Eisenhower hebben verze kerd. Niet rechts. Ongetwijfeld is er in Amerika een onderstroming, die zich tegen de democraten richt. Maar deze vindt haar bron veeleer in de ^overweging, dat de democraten te lang aan de regering zijn ge weest, dat er daardoor een zekere corruptie in het bestuursapparaat is gekomen, dan in een verlan gen om de klok terug te zetten. Dat deze onderstroming er een naar rechts zou zijn, is een ver gissing, die de Taftgroep maakte, maar voor de republikeinen door medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien, maar ook op klaringen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 17 JULI. degenen, die de verkiezing van Eisenhower doordreven, is gecor rigeerd. De vraag is nu, of deze onderstroming sterk genoeg zal zijn om Eisenhower ook naar het Witte Huis te voeren. Want al is er aan de roep naar een nieuwe persoonlijkheid en al is Eisenho wer een uitermate populaire fi guur, het is in het geheel nog niet zo zeker, dat de republikein se propaganda, volgens welke de tijd zich nu definitief tegen de democraten heeft gekeerd, inder daad juist is. Nog altijd overheersen de fac toren, die in 1950, bij de verkie zingen voor het Huis van Afge vaardigden en een deel van de Senaat, de democraten begunstig den: de welvaart is nog hoog, de economische vooruitzichten zijn gunstig, de Progressieve Partij van Wallace, die de democraten in 1848 een millioen stemmen kostte, is verdwenen en boven dien heeft Truman's aangekon digde heengaan de democratische rebellen in het Zuiden waar schijnlijk weer volledig trouw aan de partij gemaakt. Geen program. Daar komt nog bij, dat de cam pagne van Eisenhower totnogtoe velen ietwat heeft teleurgesteld. Wel richtte hij zich scherp tegen de corruptie, de bureaucratie en andere euvelen, die het democra tisch regeringsapparaat lang zamerhand zijn gaan aankleven (wat trouwens ook Taft deed). Maar wat de toehoorders misten, was een groot constructief denk beeld, een electriserende visie van vrede en vooruitgang, een eenvoudig geformuleerd pro gram, dat een nationale samen werking onder een regering- Eisenhower als gen geestdrift wekkend doel zou hebbe.i verkon digd. En het is ook wel dit gemis geweest, dat tot het laatste ogen blik de moed in het kamp van Taft er heeft ingehouden. Natuurlijk is het mogelijk,"Hat het resultaat van Chicago de veldtocht van Eisenhower alsnog de nodige drijvende kracht zal geven. Op het ogenblik echter heeft Mr. Eisenhower, zoals de generaal zich nu bij voorkeur laat noemen, nog niet voldoende wind in de zeilen, om zijn overwinning in November als verzekerd te kunnen beschouwen. De grootste belangstelling zal daarom voorlopig uit dienen te gaan naar hetgeen de democraten zullen doen. De kans op een overwinning voor hen is nog al tijd niet verkeken. Toen de Belgische Kamer Dins dagmiddag haar vergadering opende, waren alleen de leden der regeringspartij, de christe lijke volkspartij, aanwezig. De oppositfe was niet verschenen. Zij heeft de vorige week ver klaard niet meer aan de beraad slagingen te zullen deelnemen, zolang het voorstel-De Gryse over betaling van wegens colla boratie opgelegde boeten niet in behandeling wordt genomen. De stemmingen over een aan tal wetsontwerpen, die de vorige week niet konden worden gehou den, doordat er na het vertrek van de oppositie geen quorum meer aanwezig was, konden Dins dagmiddag voortgang vinden. De voorzitter constateerde dat het quorum aanwezig was en dat de wetsontwerpen waren pangeno men. Daarna kwam de oppositie op nieuw de kamer binnen onder ge- jouw van de regeringspartij. De socialist Spaak vroeg, of de Kamer nog deze week op recès zou gaan en wat er zou gebeuren met het voorstel-De Gryse. De voorzitter antwoordde, dat nog niets dienaangaande was beslo ten en dat de zitting nog wel 14 dagen kon duren. Een voorstel van Spaak tot vaststelling van de datum van be handeling van het voorstel-De Gryse werd bij zitten en opstaan (C.V.P. tegen oppositie) verwor pen. De door de verkiezingen her nieuwde Staten-Generaal zijn Dinsdag hun taak begonnen. Op enigszins plechtige wijze heeft minister Beel, daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, deze eerste zittingsperiode van ons parlement, welke maar zeer kort zal duren, n.l. tot 13 September, geopend. De leden der Eerste en Tweede Kamer waren daartoe samengekomen in het gebouw der Tweede Kamer. Er waren wel enige genodigden, die plaats genomen hadden in het midden van de zaal, waar anders de ste nografen hun plaats hebben, maar hun aantal was veel klei ner dan bij de traditionele ope ningen op Prinsjesdag het geval pleegt te zijn. Behalve de in de nieuwe Ka mer gekozen ministers en de staatssecretarissen, merkten wij op de vice-president en de leden van het kabinet der Koningin, de voorzitter van de algemene reken kamer, de president van de Hoge Raad, benevens de vertegenwoor digers van Suriname en de Neder landse Antillen, respectievelijk de heren dr R. Pos en mr N. de Brot. Naar gemeld wordt heeft de groep Arabische en Aziatische landen van de Verenigde Naties alle hoop opgegeven, dat de alge mene vergadering van de V. N. in buitengewone zitting zal wor den bijeengeroepen ter behande ling van de Tunesische kwestie. Het is zo goed als zeker, dat de groep niet het aantal voor een buitengewone zitting benodigde stemmen (31) zal weten te verza melen, aldus goedingelichte krin gen. Tot nu toe hebben 23 lan den zich voor een dergelijke zit tinguitgesproken en vóór 20 Juli a.s. zouden nog acht landen dit moeten doen. Deze stemmen zou den voornamelijk moeten komen uit de Latijns-Amerikaanse groep. Op een bijeenkomst op 11 Juli j.l. van Latijns-Amerikaanse lan den met prof. Bokhari, de Pakis taanse afgevaardigde en niet- officiële leider van de Arabisch- De 22-jarige adelborst-vlieger le klasse A. W. G. Poelder uit Nijmegen is Maandagmiddag bij een vliegongeval op „Kelly Air- force Base" nabij San Antonio (Texas) op slag gedood. Hij was een van de 5 Neder landse marineofficieren die op 15 Februari j.l. in de V. S. be gon met de voortgezette trai ning voor vliegdekschippiloten. Hij was gehuwd. Aziatische groep, zouden deze landen echter hebben verklaard zich niet voor een buitengewone zitting te kunnen uitspreken, al dus verluidt in New York. Politieke waarnemers kunnen niet voorspellen, of de Arabisch- Aziatische groep haar pogingen zal opgeven of dat zij zal trach ten de kwestie nogmaals voor de veiligheidsraad te brengen. Het lijkt echter wel zeker, dat de Tunesische kwestie op de vol gende algemene vergadering, in October, te berde zal worden ge bracht. Peru heeft zich Maandag, als 21ste land, uitgesproken tegen het houden van een buitengewo ne bijeenkomst ter behandeling van de Tunesische kwestie. Prof. Romme kwam Dinsdag ochtend ruim 10 uur op bezoek bij de kabinetsformateur. Hij bleef er een uur. Het ge sprek is gegaan over de moge lijke 'zetelverdeling, zowel u,it politiek oogpunt als wat de per sonen aangaat, waartussen Prinses Margriet en prinses Marijke zijn gezamenlijk naar Frankrijk vertrokken. Zij zullen enige weken va- cantie doorbrengen bij haar vroegere Franse gouvernante, mademoiselle Sesten, die in Z.- Frankrijk woont. Wanneer de kabinetsformatie vóór het einde van de maand haar be slag heeft gekregen en de voor genomen reis van H. M. de ko ningin naar Orange doorgang kan vinden, zullen de beide prinsesjes zich na afloop van 't bezoek aan Orange in Parijs bij haar moeder voegen en onder de hoede van de koningin naar Nederland terugkeren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.17 10.52 11.32 11.42 n.m 10.43 11.18 11.48 12.08 ZON MAAN op onder op onder Juli. 17 4.40 20.51 0.16 17.56 18 4.41 20.50 0.51 18.59 19 4.42 20.49 1.37 19.48 20 4.44 20.48 2.36 20.25 21 4.45 20.46 3.44 20.51 De opnieuw begonnen bespre kingen tussen de bondsregering en de Westduitse vakbond over de wet op de bedrijfsorganisatie zijn opnieuw zonder resultaat gebleven. Na een bespreking van 3 uur met kanselier Adenauer bleven de regeringspartijen vasthou den aan het besluit om deze wet nog voor het vacantierecès van de bondsdag in tweede en derde lezing te behandelen. Hierdoor is het verzoek van de vakbond om de derde lezing tot na het recès uit te stellen, zodat tijd voor herziening zou worden ge wonnen, verworpen. De wet regelt de medezeggen schap van de arbeiders in de industrie. President Truman heeft Maan dag een wet getekend, waarbij het de distribuërende handel en de kooplieden wordt toegestaan prijsafspraken te maken voor goederen, welke onder handels merken en merknamen worden verkocht. De handelaars, die de overeenkomst niet tekenen, zijn toch aan de prijsafspraken ge bonden. De wet is door beide huizen -Van het Amerikaanse congres met grote meerderheid van stem men goedgekeurd, doch heeft niettemin stormachtige debatten veroorzaakt. De voorstanders wezen er op, dat de wet de kleine onafhankelijke handelaars zal beschermen tegen moordende concurrentie. De tegenstanders noemden de wet echter een slag voor de anti-trustwetgeving en zij voorspelden, dat de maatregel de verbruikers jaarlijks 2 mil liard dollar zal kosten. President Truman verklaarde, de wet te hebben getekend, om dat hij een einde maakt aan be paalde onbehoorlijke concurren- tiemethoden en daardoor kleine zakenlieden voor de ondergang zal behoeden. De wet heft echter tegelijk enige der concurrentiemogelijk heden op, die feitelijk behouden moeten blijven in de progressie- Hein". ve vrije economie der Verenigde Staten en de president gelooft derhalve, dat nog niet de beste oplossing is gevonden voor het probleem, waarin de wet beoogt te voorzien. Om deze reden ver zoekt de president het congres een grondig onderzoek in te stel len op dit gebied, waartoe niet alleen de onderhavige wet be hoort, doch waarmede ook de verwante problemen van prijs- discriminatie en anti-trustpoli- tiek samenhangen. uiteraard een nauwe samen hang bestaat. Met de andere fractievoorzit ters zal de formateur in de ko mende dagen ongetwijfeld con tact opnemen over hetzelfde on derwerp. Intussen gaat hij ver der met het polsen van a.s. can- didaten voor een ministerschap, waarbij in de eerste plaats ge dacht wordt aan de belang rijkste zetels. In politieke kringen doet men thans enige indrukken op over de gedachten van de formateur. Diens aanvankelijke voornemens schijnen uit te gaan naar een verhouding 5 Partij van de Ar beid; 5 K. V. P.; 2 C. H. U. en 2 A. R.-ministers, waarbij het niet uitgesloten moet geacht worden, dat wanneer de moge lijkheid hiertoe blijkt, nog een vak-minister zal worden aange trokken. Voorts schijnt het wel vast te staan dat behalve de heer Stikker ook prof. Van den Brink geen ministerszetel meer wenst te aanvaarden. Met betrekking tot het huidi ge departement van uniezaken en overzeese rijksdelen bestaat de indruk, dat, wanneer de unie zaken overgaan naar het de partement van buitenlandse za ken, gestreefd zal worden naar een afzonderlijk ministerie voor de overzeese rijksdelen. Dit mi nisterie zou dan uiteraard van een meer bescheiden omvang zijn dan het huidige. DE KONINGIN ONTVANGT KAMERVOORZITTERS. De voorzitter der Eerste Ka mer, Mr Jonkman, is Dinsdag ochtend in het paleis Voorhout door H. M. de Koningin ontvan gen ter beëdiging als lid der Eerste Kamer. Ook Mr Kortenhorst is door H. M. ontvangen. Hij werd be ëdigd als lid der Tweede Kamer. Tegen 1 uur verliet de minis ter van binnenlandse zaken, dr. Beel, in een gala-hofrijtuig het, paleis Noordeinde om zich naar het Binnenhof te begeven. Nadat de voorzitter der ver enigde vergadering, mr. Jonk man, de bijeenkomst had geopend werd minister Beel ontvangen door een commissie van in- en uitgeleide. Deze bestond uit de Eerste Kamerleden Kropman (voorzitter) en Vixeboxe en leden der Tweede Kamer Schilthuis, Van der Weijden en Roosjen. Nadat minister Beel achter de regeringstafel had plaats geno men, sprak hij de volgende rede uit: De Koningin heeft mij opge dragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in Haar naam te openen. Het stemt de regering tot ver heugenis, dat gij, leden der Sta ten-Generaal, aan wie het Neder landse volk vorige maand zijn vertrouwen schonk, heden uw taak aanvangt. In het komende korte zittings tijdvak zal in de eerste plaats uw aandacht worden gevraagd voor de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp strekkende tot uitbreiding van het aantal leder der Tweede Ka mer. De beslissing omtrent de totstandkoming van deze voor ziening mag immers als urgent worden beschouwd. Gelijktijdig wordt ingediend het voorstel voor de behandeling in tweede lezing van het ont werp tot verandering van de grondwet op het stuk der buiten landse betrekkingen. Hoewel kort van duur, zal der halve deze zitting door de aard der te verrichten werkzaamhe den van bijzonder belang zijn. Moge God uw werk rijkelijk zegenen, opdat het tot heil zal strekken van land en volk. Door Hare Majesteit daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. Hierna heeft de minister het Kamergebouw weer verlaten, uitgeleide gedaan door de voor noemde commissie. Toen deze laatste in de zaal was terugge keerd, sloot de voorzitter de ver gadering. De Wafd-partij heeft besloten een politieke wapenstilstand in acht te nemen tegenover de re gering van Sirry Pasja, aldus heeft de secr.-generaal van de Wafd voor zijn vertrek naar Frankrijk, waar hij zijn vacan- tie zal doorbrengen, verklaard. „Wij willen de regering van Sirry Pasja steunen, indien zij de nationalee verlangens ver werkelijkt en zullen haar aan vallen, indien zij van het na tionale pad afdwaalt". Hij verklaarde, dat de Wafd de spoedige opheffing van de staat van beleg en perscensuur eist en onmiddellijke vrijlating van politieke gevangenen. Gedurende het tijdvak van 14 tot en met 28 Juli is de ge legenheid opengesteld aan de militairen behorende tot het Nederlands detachement V. N. in Korea, niet-aangetekende pakjes tot een maximum ge wicht van 500 gram per lucht post te verzenden tegen beta ling van het zeeposttarief. He adres moet als volgt luiden: Rang. Naam en voorletters. N.D.V.N. Napo 5100. Amsterdam-Schiphol-militair. Deze faciliteit is niet van toe passing t.a.v. pakjes voor de opvarenden van Hr. Ms. „Piet Nabij Hieflau in Opper-Stier- marken is Dinsdag een rangeren de locomotief kort voor een brug over de Enns in de flank van een passagierstrein gereden. Eén goederenwagen en vier passa giersrijtuigen liepen uit de rails Drie van de laatsgenoemde rij tuigen stortten in de rivier. Volgens een mededeling van de Oostenrijkse spoorwegen zijn drie personen om het leven gekomen en werden 20 a 25 mensen ge wond. Volgens een nader bericht wer den drie personen gedood en 46 gewond. Van vijf gewonden is de toestand zo ernstig, dat aan hun behoud wordt getwijfeld, vijf an dere liepen inwendige verwon dingen op, terwijl de overige licht werden gewond. De spoorwegautoriteiten stel len een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. De opvatting, dat president Truman terug dient te komen op zijn besluit niet candidaat te staan bij de komende presi dentsverkiezingen schijnt in de mocratische en vakbondskrin gen in Washington meer en meer terrein te winnen. Vol-^ gens bepaalde kringen is Tru-" man slechts in staat generaal Eisenhower te verslaan. De grote Amerikaanse vak bonden hebben reeds talrijke afgevaardigden naar de orec.- dent gezonden en verscheidene figuren uit de democratische partij hebben, sedert de benoe ming van Eisenhower tot repu blikeins candidaat, hun druk op Truman vergroot. de Noordelijken alles zouden ge bruiken wat maar noodzakelijk zou zijn. „Dat sluit echter bacteriolo gische oorlogvoering uit", aldus de generaal. Binnen 2 jaar zul len de V. S. artilleriegranaten met atoomlading gereed heb ben, verklaarde Collins. Vliegtuigen der Verbondenen hebben opnieuw aanvallen ge daan op doelen in het getlied van Pjongjang, de Noordkore- aanse hoofdstad en aan het Westelijke front. Men meldt di recte treffers. Het Amerikaanse hoofdkwar tier meldt, dat sedert het be gin van de Koreaanse oorlog meer dan 10.000 jonken en sam pans tot zinken zijn gebracht of buit gemaakt. Verklaard wordt, dat de Noor delijken bewapende jonken in plaats van grotere schepen ge bruiken om de blokkade van beide kusten te breken. Generaal Boatner, die de on geregeldheden in de gevangen kampen op het eiland Koje heeft bedwongen, is benoemd tot bevelhebber over alle krijgs gevangenkampen in Korea. Hij zal verantwoordelijk zijn voor ongeveer 1,0.000 NoordOereanen SïïS'/dTg Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de Russische ambassade te Washington bevolen de publi catie en verspreiding van vlug schriften in de Verenigde Staten stop te zetten. In de mededeling en Chinese krijgsgevangenen. Verklaring van gen. Collins over atoomgranaten. Generaal Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft bij zijn terugkeer van Korea te To kio verklaard, dat de V. N. tegen Emil Sachs, voormalig secre taris-generaal van de vakbond van arbeiders in de kleding industrie in Zuid-Afrika, is gis teren te Johannesburg tot zes maanden dwangarbeid veroor deeld. Sachs was ervan beschuldigd openbare bijeenkomsten te heb ben toegesproken ondanks een verbod van de minister van jus titie. De veroordeling geschiedde op grond van de wet op de on derdrukking van het communis me. blicatie van een tijdschrift in de Russische taal, genaamd „Ame rika" genaamd, in de Sowjet- Unie hebben opgeschort. Beide maatregelen zijn een ge volg van het feit, dat de Russen aan de verspreiding van „Ame rika" moeilijkheden in de weg leggen, aldus de verklaring. Een woordvoerder van het mi nisterie zei, dat het tijdschrift in de Sowjet-Unie zo populair was, dat het in de kiosken, waar de Russische regering de verkoop ervan geen moeilijkheden in de weg legde, binnen enige uren was uitverkocht, terwijl tweedehands exemplaren soms op de zwarte markt vele malen de oorspronke lijke prijs van 10 roebel opbrach ten. Voorts is meegedeeld, dat de verspreiding van het driemaande lijkse tijdschrift „Arabisch Ame rika" in het Nabije Oosten zal worden gestaakt. Het in Servië verschijnende en in Joego-Slavië verspreide blad „Slab" zal onder een andere opmaak verschijnen, aldus het ministerie van Buiten- l landse Zaken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1