Amerikaanse nu moderne gangsters zakenlui Uitstekende verzorging van Korea-gewonden r OUPE yHugc(m De verkeerde vrouw „Do you need something more De voorgenomen reis van de Koningin naar Orange WANNEER EINDIGT EEN VOORRANGSWEG TWEEDE BLAD Zaterdag 12 Juli 1952 7 e Jaargang No. 2084 CHARLES GIOE VERDIENT 20.000 DOLLAR PER WEEK ONDERZOEK SENAATSCOMMISSIE BRACHT VELE FEITEN AAN HET LICHT. Sedert jaren is de commissie van onderzoek van de senaat bezig een diepgaand onderzoek in te stellen naar de grote misdadigersbenden, die in de Verenigde Staten bestaan. Met enige zekerheid kan thans wor den gezegd en dit heeft de commissie ook wel als bewezen verklaard dat de tijden van Al Capone, de man die met zijn lijfwacht en blonde vriendinnen nachtclubs, bankgebouwen en rijke burgers overviel, voorgoed voorbij zijn. Ook in de gangsterwereld gaat men met zijn tijd mee en dergelijke stunts behoren practisch tot de geschiedenis. ONDER DE Overstromingen in Japan BOERDERIJ OP TEXEL AFGEBRAND. 104-jarige te Nijmegen Moeilijkheden bij Ned. Herv. Gemeente te Tjalleberd c.a. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldehrijk De Belgische oppositie verlaat de Kamer De gangsters en hun trawanten schijnen tegenwoordig achtens waardige zakenlieden en op hun levenswijze is niets aan te mer ken. De heren bezitten grote en comfortabele ingerichte landhui zen en villa's voorzien van een staf van trouwe bedienden. Zij zijn goede echtgenoten en prima huisvaders. Zij stappen 's mor gens bijtijds in hun formidabele auto's en rijden naar hun bu reaux. Zij doen daar hun zaken af en keren dan weer per auto huiswaarts. Vele van deze gangsters geven grote geldsommen voor liefdadi ge doeleinden en hebben zitting in comité's van liefdadigheid. Zij kleden zich zeer modern, doch nimmer opvallend en op hun kan toren doen knappe secretaressen de in- en uitgaande post af. Met ijver en nauwgezetheid contro leren zij van achter hun schrijf- bureaux banken, warenhuizen, transportondernemingen, hotels en automobielfabrieken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de gangsterbenden in geheel Amerika bijkantoren en filialen hebben en de jaarlijkse omzetten worden berekend op een slordige 20 milliard dollar; voorwaar geen peulschilletje. Het is wel vanzelf sprekend, dat deze bedragen niet worden verkregen ,,bij het zetten van een kraak", of het doen van een roofoverval. Voor het uitvoe ren van speciale opdrachten wor den bepaalde mensen uit de ben de aangewezen en zij doen hun werk geruisloos. Mocht het niet temin voorkomen, dat politie of justitie roet in het eten gooien, dan staan rechtsgeleerden met een uitstekende reputatie als strafpleiters ter beschikking, om recht te praten wat krom is. Helpt ook deze methode niet, dan wordt getracht de ambtena ren van justitie en politie om te kopen, hetgeen in bepaalde ge vallen ook heeft plaats gehad. De senaatscommissie heeft dan ook verschillende hogere politie chefs in staat van vervolging doen stellen. ST. VALENTINE. De gangsterbenden zijn in Ame rika al oud en zij hebben dien overeenkomstig een huivering wekkende staat van dienst. Men herinnert zich wellicht „de slach ting van Sint Valentine," toen in de morgenuren van de 14e Febru ari 1929 in een garage aan de North Clarkstreet no. 2122 in Chi. eaga zeven mannen door kogels uit machinegeweren van een gangsterbende letterlijk werden doorzeefd. De slachtoffers bleken allen lid te zijn van een concurrerende „gang" en zij waren door de te genpartij tegen de muur gezet in letterlijke en figuurlijke zin en daarna zonder vorm van pro ces neergeknald. Het ergste van alles was wel, dat de moorde naars waren gekleed in unifor men van de gemeentepolitie van Chicago en dat zij kwamen voor gereden in een overvalauto van die politie. Justitie en politie stel den een diepgaand onderzoek in, dat echter geen enkele resultaat opleverde; de zaak werd dan ook nimmer tot klaarheid gebracht. De Amerikaanse misdadigers zijn in hun vak zeer bekwaam en zij zijn, zoals overal elders ter wereld, gespecialiseerd. De gang ster, die b.v. altijd werkzaam is geweest in verdovende-middelen racket, zal er niet aan denken om te gaan werken in een black mail (chantage) racket. Men vraagt zich af, hoe in een land als Amerika al die lieden elkaar hebben weten te vinden. Het antwoord hierop is vrij een' voudig. De leidende figuren heb ben veelal Italiaanse namen en het zijn voor het merendeel men sen van Italiaanse nationaliteit, hetgeen niet wil zeggen, dat on der hen geen Amerikaanse staatsburgers zouden zijn. In de jaren kort vóór de eerste wereld oorlog verlieten grote groepen Italianen, waaronder bewoners van Sicilië en het Franse eiland Corsica, hun vaderland en ves tigden zich in de States, zoge naamd om werk te zoeken. Veel van deze lieden keerden echter om een geheel andere reden hun oude vaderland de rug toe. Zij waren lid van geheime genoot schappen, zoals de welbekende „Zwarte Hand" en de „Maffia". De Amerikaanse politie stond vooral in de begin-periode, mach- -1 teloos tegen deze illegale over- schrijding van de Amerikaanse grenzen. De heren waren im mers in het bezit van'paspoorten en visa, doch pas later bleek, dat vele van deze bescheiden vals waren. GELD IS MACHTIG. Tijdens het onderzoek door de senaatscommissie is tevens eens aan het licht gekomen, dat ook bij de Amerikaanse politie onge wenste toestanden bestaan. Om koping was en is een feit, dat vrij veelvuldig voorkwam en in de rapporten der commissie wordt hierover meermalen ge rept. Zo komt het ook, dat in dat land de particuliere recherche- bureaux zo'n grote vlucht kon den nemen. Deze bureaux oefe nen een groter invloed ten goede uit dan de officiële politiedien sten. De particuliere recherche- bureaux van Pinkerton en Wil liam J. Burns zijn beroemd in de V. S. en hebben er veel toe bijge dragen, corruptiezaken aan de kaak te stellen. Typerend is voorts, dat Amerikaanse autori teiten aan deze bureaux belang rijke regeringsopdrachten heb ben verstrekt. Het rapport der senaatscom missie heeft vastgesteld, dat Amerika het werkterrein is van twee grote gangsterbenden. De ene heeft haar hoofdkantoor in Chicago met bijkantoren in Sara toga, Philadelphia, New Orleans en Miami. Deze groep noemt men in „vakkringen" het „Ca- pone-syndicaat" en de chefs dezer organisatie zijn allen oud gedienden van de beruchte Al Capone. De leidende figuren zijn genaamd Tony Accardo, Charles Fischetti en Jake Guzik. Een bij zondere specialiteit van deze bende is het (onwettig) afsluiten van weddenschappen bij wedren nen. Bij deze groep zijn enkele honderden bookmakers en agen ten betrokken. De tweede bende is genaamd „New York-syndicaat". Het hoofdkantoor is gevestigd in Manhattan. De leider hiervan is een zekere Frank Costello en zijn plaatsvervanger is Joe Adonis, bijgenaamd „Zwarte Joe". Deze bende verdient haar geld met het in het leven roepen van bij de wet verboden speelclubs en speel- casino's. Deze bende houdt zich ook nog bezig met het (onwet tig) in de handel brengen van zogenaamde „geluksautomaten". Dit zijn zo de hoofdzaken en de senaatscommissie kon dan ook aan de hand van de rappor ten verklaren, dat de wedden schappen en de geluksautomaten een winst per jaar hebben opge leverd van rond 26 milliard dol lar. De bookmakers-organisatie, onderdeel der bende, verdient per jaar de slordige som van 6 a 7 millioen dollar. Een zekere Charles Gioe, lid van het Capone-syndicaat, is thans compagnon van een kan toor voor clandestiene wedden schappen bij wedrennen, welk bureau per week een 20.000 dol lar winst oplevert, terwijl één ge- luksautomaat een zuivere winst per week van 50 dollar opbrengt. OOK EEN PERSBUREAU. Verder is nog aan het licht ge komen, dat er ook een soort van persdienst bestaat, welke luistert naar de schone naam van „Con tinental Press Service". Deze persdienst behoorde voorheen aan de gangster James Ragen. Op deze man werd door „colle ga's" een revolveraanslag ge pleegd. De ijzersterke kerel lag zwaar gewond in het zuidelijke stadsdeel van Chicago. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht en na enige tijd was hij alweer aan de beterende hand. Op zekere morgen werd Ragen echter dood in zijn. bed aange troffen. Er werd sectie op zijn lichaam verricht en het onder zoek wees uit, dat hij door de tegenpartij was vergiftigd. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het persbureau kwam vervol gens in andere handen en een zekere Mickey Mc Bride, een vriend van Tony Accardo, werd leider van deze dienst. Mickey vermaakte de „Continental Press Service" aan zijn zoon Edward Mc Bride, student in de rechts wetenschappen aan de universi teit van Miami. Het doel van de persdienst is het doorgeven van nieuws van en over wedrennen in alle delen van de wereld, per telefoon en telegraaf, aan de bookmakers en agenten, zodat deze heren a la minute over de nieuwste gegevens beschikken. EEN EIGEN RECHT SPRAAK. Het „Kangeroegerecht" waakt en zorgt, dat de leden zich strikt houden aan de vastgestelde nor men. Bij overtreding van de regels komt de schuldige voor de rechtbank en wordt dienovereen komstig gestraft. In bepaalde ge vallen, b.v. bij verraad, wordt de doodstraf opgelegd. Uit dit alles blijkt, dat het misdadigerswezen in Amerika een staat in de staat vormt. Als gemeenschappelijke ver trouwensman der twee genoem de benden treedt op een zekere Lucky Luciano, een der meest beruchte ex-gangsterleiders. Lu ciano werd in 1946 uit Amerika verwijderd en hij keerde naar zijn vaderland (Italië) terug; hij woont thans in Palermo. De se naatscommissie meent bewijzen in handen te hebben, dat deze man thans nog de geheime leider is van het Amerikaanse gang- sterdom. Een nieuwigheid is, dat de heren ook aan politiek doen. Zo is o.m. vastgesteld, dat de ver- kiezingscampagne's van Forest Smith, gouverneur van Missouri, en van Fuller Warren, gouver neur in Florida, werden gefinan cierd door voornoemde gangster benden. Over de achtergronden hiervan zijn vele vragen ge rezen. Wanneer de kabinetsformatie vóór 29 Juli a.s. haar beslag heeft gekregen zal H. M. de Ko ningin op die dag de gast zijn van het gemeentebestuur van het Franse plaatsje Orange. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin in dat geval om half vijf des mid dags per trein in Orange zal aan komen. H. M. zal op het stad huis worden ontvangen door de gemeenteraad en worden toege sproken door de burgemeester. De Koningin zal daarna een kort dankwoord spreken. Na de overblijfselen van het kasteel van Orange te hebben bezocht, zal de Koningin een re ceptie houden voor ongeveer 200 gasten. Omstreeks zes uur zal H. M. aankomen op het Neder landse consulaat. Des avonds wordt ter ere van H. M. een diner gegeven in „La Salie du Conseil Municipal" van het stadhuis van Orange en om negen uur begint dan in het „Theatre Antique", de opvoering van Vondels „Joseph WERKGELEGENHEID. De voorzitter van één onzer vakbonden heeft gepleit voor de instelling van een afzonderlijk ministerie voor de werkgelegen heid. Hiermee zouden garanties worden geschapen, dat er aan dit vraagstuk alle aandacht wordt besteed. Laat ons hopen, dat deze stem niet die van een roepende in de woestijn is geweest. De kwestie van de werkgelegenheid is één der belangrijkste, waarmee wij in Nederland te doen hebben. Dit vraagstuk doet niet onder voor dat van de woningbouw, waarvoor ook een speciaal de partement is ingesteld. Boven dien zou de emigratie dan ge coördineerd kunnen worden met de werkgelegenheid, hetgeen een verbetering zou betekenen. Ook aan de landverhuizing wordt nog onvoldoende aandacht besteed. Laat men deze twee on derwerpen gezamenlijk regelen in een afzonderlijk departement. Daardoor wordt de belangstel ling van ons volk voor deze kwesties ook nog versterkt. De komende winter zal wel bewijzen, hoezeer concentratie van alle krachten noodzakelijk is. ZIEKE ZIEKENFONDSEN. Op een vergadering van een bond voor ziekenfondsen is weer eens gebleken, hoe wij in Neder land nog tobben met het pro bleem van een afdoende ziekte verzekering. Men verwacht over 1953 een tekort van ruim dertig millioen bij deze nuttige instellin gen en dat is ten enenmale on toelaatbaar. Men worstelt met twee pro blemen. Enerzijds acht men de premie voor verplicht verzeker den te laag, anderzijds zijn de artsen en huisartsen ontevreden over de hun toegekende vergoe ding voor de behandeling van fondspatiënten. Het eerste vraagstuk, dat van de premie, hangt direct samen met de loonvorming, maar het moet mogelijk zijn een inzicht te verkrijgen in het probleem van de vergoeding aan artsen en spe cialisten. Kan er van overheids wege niet een neutrale commis sie worden benoemd, die bepaal de normen opstelt voor de art senvergoeding? Het is logisch dat de artsen voor de verleende diensten een vergoeding moeten ontvangen overeenkomstig hun opleiding en het daaraan bestede kapitaal. Anderzijds mag ook op dit terrein de grens der redelijk heid niet worden overschreden. Uit vele publicaties der laatste jaren krijgt men dikwijls de in druk, dat er een soort koehandel wordt bedreven met de zieken fondspatiënten. Een dergelijke gedachte is onaangenaam en wakkert slechts de mening aan, dat aan zieke en gestorven men sen meer wordt verdiend dan aan de gezonde mensheid. in Dothan". De regie wordt ge voerd door Johan de Meester. Verscheidene acteurs van de Comedie Frangaise komen voor deze gelegenheid naar Orange. De Koningin zal de nacht niet in het stadje doorbrengen, doch zal zich begeven naar Avignon, dat zij de volgende dag incognito zal bezoeken. Daarna zal de Koningin de terugreis naar Nederland aan vaarden. Ten gevolge van overstromin gen zijn in midden- en West- Japan in de afgelopen drie dagen van zware regenval tenminste 27 personen om het leven gekomen. 51 mensen liepen verwondingen op, 23 worden vermist. Tot dusver zijn 51 bruggen weggeslagen en ongeveer 14.000 huizen ondergelopen. In het betrokken gebied liggen de steden Hirosjima, Osaka en Kyoto. Weerdeskundigen hebben voor speld, dat de regenperiode spoe dig zal eindigen. Blijkens de laatste berichten zijn 34 mensen om het leven ge komen en 63 gewond. 32 perso nen worden vermist. Naar ver luidt zijn 11 personen door aard verschuivingen bedolven. Een geweldige rust heerst in de geallieerde hospitalen in Tokio. Die rust is in volslagen tegenstelling met de eeuwig durende drukte op straat, waar het verkeer dag en nacht raast en schettert. Maar in de hospitalen merkt men daar niets van, want de meeste liggen achteraf, in oasen van stilte. Daar kunnen de ra men open blijven staan om ieder zuchtje wind binnen te laten teneinde de zwoele atmosfeer te verzachten, die hier momenteel heerst. In de geallieerde legerhospita- len liggen duizenden militairen van velerlei landaard in volledige harmonie bijeen. Gelukkig is slechts een klein percentage van hen in de Koreaanse oorlog ge wond. De meesten hebben een of andere ziekte, die zij ook over al elders ter wereld hadden kun nen krijgen. Tussen die duizen den van andere nationaliteit lig gen op het ogenblik negen Neder- landers. Onder hen bevinden zich twee oorlogsgewonden: de ernstigste is sergeant Van Hijum uit Ferwerd in Friesland, die enkele dagen vóór hij zou af zwaaien op een verraderlijke boo bytrap liep en daarbij een been verloor. De tweede gewonde, Jezeer, heeft een flinke vleeswond aan het bovenbeen, maar hij zal spoe dig geheel genezen zijn. Wij praten met de kok Koomen uit Den Haag, die in Yokohama waar eveneens verscheidene geallieerde hospitalen zijn ver pleegd wordt voor geelzucht. Zijn saffraankleurige oogappels ge tuigen nog van deze ziekte, maar Koomen geneest snel en zal wel spoedig naar Korea terug gaan. Daar heeft hij nog niet veel meer gezien dan Poesan, waar men meteen na zijn aankomst zijn ziekte constateerde. Terwijl wij over koetjes en kalfjes spreken, komt 'n vriendelijke Rode Kruis- zuster langs met op een wagen tje een grote verscheidenheid goederen. Alle zusters hier zijn vriendelijk, omdat dat hun aard is. Het lijkt erop, of aangeboren vriendelijkheid een vereiste is om in Japan als zuster te kunnen werken. „Do you need something more?" vraagt ze. Koomen is 'n beetje blase geworden. De zuster heeft hem reeds eerder van alles voorzien, waar een zieke maar behoefte aan kan hebben: siga retten, zeep, kauwgom, lectuur, snoepgoed, tandpasta, een nieu we tandenborstel en knutselgerei om de tijd te doden. „No, thank you, ma'am". De zuster steekt -hem nog een dikke reep heerlijke melkchocolade toe, denkt waarschijnlijk, dat hij slechts weigert? uit overmatige bescheidenheid. Wie hier onder de zieken even eens uitstekend werk verricht, is pater Schins, de legeraalmoeze nier, die in Korea is gedeta cheerd, maar thans door de hoofdaalmoezenier naar Tokio is gezonden om van de vermoeie nissen uit te rusten. De patiën ten zouden hem niet graag meer willen missen, maar pater Schins ging het liefst dadelijk terug naar Korea. Hij is een rustige, nobele fi guur, die de energie heeft om een hele brigade geestelijke en morele verzorging te geven. De medische verzorging van de zieken en gewonden in de ge allieerde hospitalen is voortreffe lijk. Als men in Nederland van een nieuw geneesmiddel hoort, kan men er staat op maken, dat het hier reeds wordt toegepast. Zo ligt in een der ziekenhuizen in Tokio een Amerikaanse sol daat, die door een napalmbom zeer zwaar werd getroffen. Zo'n patiënt was nog maar betrekke lijk kort geleden ten dode opge schreven, maar deze Amerikaan geneest nu snel door toepassing van auromycine. Zulke gevallen zijn er meer. Het grote belang van 'n goede verzorging (en dit geldt voorna melijk voor de morele verzor ging) van de patiënten, ïs dat zij vroeg of laat naar het front wor den teruggestuurd met de ge sterkte overtuiging, dat een we reld achter hen staat, die waard is te worden beschermd. (Oorlogscorrespondent J. Ruys aan de legervoorlichtingsdienst.) De bestuurder van een bromfiets had zich voor de kantonrechter-plaatsvervanger te Delft, mr. H. P. Bennewitz, te verantwoorden omdat hij geen voorrang zou hebben verleend aan een van rechts komende auto. De bromfietser had ge reden op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam en wilde bij de verbindingsweg even voor bij Delft naar rechts gaan. Daar bij ontstond een aanrijding met een uit Delft komende auto. De verdediger van de brom fietser, mr. Hoek, was van me ning dat zijn cliënt geen voor rang had behoeven te verlenen. Hij reed op een voorrangsweg, want het fietspad behoort tot de weg. De auto daarentegen reed op een weg die geen voorrangs weg is. De ambtenaar van het O. M. was het met de verdediger eens dat de rijksweg een voorrangs weg is en de verbindingsweg niet. Hij stelde zich echter op het standpunt, dat dit recht van voor rang ophoudt zodra men die weg verlaat door via een oversteek plaats op een niet-voorrangsweg te gaan rijden. Op het moment van het oversteken reden dus zo wel de bromfietser als de auto bestuurder op een gelijkwaardige weg, waardoor dus de auto bestuurder voorrang had. Conform de eis van de ambte naar werd de bromfietser een boete van zes gulden of twee da gen opgelegd, aangezien hij deze zaak als principieel beschouwde en dus graag de mogelijkheid van hoger beroep opengesteld wilde zien. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen'muggebeten. Donderdagavond is de boerde rij van de heer J. Schraag te Zuid-Haffel op Texel met de ge hele voorraad hooi tot de grond toe afgebrand, alleen het woon huis bleef behouden. Het blus water moest over een afstand van een kilometer worden aan gevoerd, daar men op Texel met grote droogte te kampen heeft. Eerst drie kwartier na het uit breken van de brand kon met blussen worden begonnen. Intus sen bestreed men het vuur met zand. Verzekering dekt de schade. Mej. E. Schultz, die in Polen werd geboren en thans wordt verpleegd in „Levensavond" te Nijmegen, zal ïjeden in verband met haar 104e verjaardag wor den gehuldigd, tenminste als er geen hittegolf komt. Zij is verheugd over het feit, dat zij thans de oudste ingezetene van Nederland is. Zij vertelde dat vrede en geloof de beste waarborgen zijn voor een hoge ouderdom. 40) (Nadruk verboden). „Je kunt gemakkelijk met een andermans geld smijten." „Daar is geen cent van een ander bij. Alleen de studie en kost en inwoning worden voor mij betaald. De rest verdien ik zelf en op een eerlijke manier. Hoe ik dat doe, gaat jou overi gens niet aan. Wij doen namelijk nog wel eens wat anders dan pretmaken en uitgaan, zie je?" Toen kwam de vader binnen. „Wat is dat voor een herrie hier?" zei hij op z'n gewone brommerige toon. „O, is Jan daar en benne ze al aan 't ruzie maken? Dat is wel een prettige thuiskomst zou ik zeggen. Jij bent het zeker weer, hé Kor? Wat kom je hier doen?" Kor stoof op. „Wat ik hier kom doen? Wel, dat zal nog mooier worden, dat ze me vra gen, wat ik hier kom doen. Mag ik soms niet meer thuiskomen? Je kan beter aan die meheer daar vragen, wat die hier komt doen. Het zal wel geen wonder wezen, als je weer niet wat tegen mij had. Toen ik nog niet getrouwd was, kon je' me wel gebruiken, hé, voor de tuin. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. En nou ik de deur uit ben en op een spulletje zit, waar geen hypo theek op rust, nou deug ik niet? Zal ik je eens wat zeggen ouwe? Dat is niks als de kift. Je kunt beter die opvreter en nietsdoener tien dagen de kost geven. Je lie veling, hé? Nou, hij is weer thuis hoor, dan kun je hem vertroete len. Veel plezier met de feestda gen, maar mij en m'n wijf zie je hier niet meer!" En weg was hij. Op het erf vloekte hij nog tegen het knech tje, omdat hij aan de bel van Kor's roestige fiets zat. Toen werd het stil. Na een poosje verbrak de oude Reising, die inmiddels was gaan zitten, de stilte. „Dat is een mooi „welkom Reeds enige tijd hadden inge wijden de indruk, dat er door het college van pastorievoogden en notabelen van de Ned. Herv. ge meente Tjalleberd c.a., een ge meente, die zeer rijk is aan roe rende en onroerende goederen, vreemd met het beheer van deze goederen werd omgesprongen. De beide predikanten, Ds C. van 't Riet en Ds C. Riegstra, heb ben thans in overleg met de drie kerkvoogden een accountantson derzoek doen instellen. Volgens een ruwe schatting van de ac countant zou er in een tijdvak van 30 tot 40 jaar voor enige tienduizenden guldens op won derlijke wijze zijn verdwenen. Een oud-notabel zou op en ge geven moment enige duizenden guldens in de kerkkas hebben teruggestort. Verder zouden pri- vérekeningen met kerkeraads- geld zijn betaald. Ook kreeg de accountant de indruk, dat 't toe zicht op het beheer van de vaste eigendommen (de gemeente bezit vele boerderijen en landerijen) te wensen overlaat. De predikanten, die in de loop der jaren in de gemeente hebben gestaan, moesten, naar ons werd megedeeld, bij hun komst een verklaring tekenen, waarin zij zich verbonden nimmer tegen de thuis" Jan, maar trek je er maar niks van aan. Hij gunt jou je studie niet, dat is alles. Hij vreet zichzelf op van nijdigheid, omdat jou het geluk ten deel viel om wat meer te worden dan een tuinder." „Alsof dat niet goed genoeg is," mengde de tweede zoon, die verloofd was en zich klaar maak te om naar z'n meisje te gaan, in het gesprek. ,,'t Is best, maar wie de kans krijgt om wat anders te worden, die moet het met beide handen aangrijpen." Gerrit bromde wat in z'n baard en liep toen zonder groet de deur uit. Ook de anderen verdwenen, als gewoonlijk op Zaterdagavond één voor één het huis. Tenslotte was Jan nog met z'n ouders in het achterhuis overgebleven. „Trek je maar niks van je broers en zusters aan, Jan," zei de oude Reising met enige ver bittering in zijn stem. „Ze hebben hier niks te vertellen. Zolang ik nog leef, ben ik baas in huis en jij bent hier altijd welkom, dat weet je toch zeker? Is 't niet waar, moeder, voor onze Jan staat de deur ook altijd open hé?" „Natuurlijk," antwoordde de vrouw en er klonk enige teder heid in haar stem. De jongen werd er geroerd onder. Ja, het was toch z'n ouderlijk huis, het pastorievoogden te protesteren. De politie heeft inmiddels ambtshalve een onderzoek inge steld. Het ligt niet in de bedoe ling van de Ned. Herv. gemeente de betrokken personen, voor zo ver zij nog in leven zijn, gerech telijk te doen vervolgen. Wel zal getracht worden de gelden zoveel mogelijk te achterhalen en terug te doen storten. Donderdag heeft de oppositie van de Belgische nationale verga dering de zaal verlaten en het zo onmogelijk gemaakt, dat een wetsontwerp zou worden aange nomen. De C.V.P. had namelijk voorge steld, dat wegens collaboratie op gelegde boeten in bepaalde geval len zouden worden terugbetaald. De socialisten en andere opposi tieleden verzochten hierop dit voorstel met voorrang te behan delen. Bij een stemming werd dit verzoek echter verworpen, waar na de 104 oppositieleden de zaal verlieten. De vergadering werd verdaagd. waren toch z'n vader en moeder. Hij stond op en drukten beiden de rimpelige vereelte handen. „Jullie bent beste mensen," was alles, wat hij antwoordde, doch de oudjes verstonden hem. Een uur later was hij bij zijn buurman en weldoener. Deze zat met z'n vrouw en dochter in het achterhuis op hem te wachten. Wat een verschil, dacht hij, op 't moment, dat hij het propere huis van Meijer binnenstapte, wat een verschil, hier of thuis. Doch hij had geen gelegenheid om te mijmeren, want de tuinder trad met een joviale lach hem tegemoet. „Daar hebben we onze student" zei hij op z'n gewone lichtige manier. „Hoe gaat het jongeman, hoe gaat het? Daar doe je goed aan, dat je je oude buren nog es opzoekt. Pak een stoel, Jan en vertel eens wat van Delft en de professors. Zijn ze werkelijk al lemaal zo verstrooid, als men in de moppenbladen verteld?" „Nee," lachte Jan, „dat laatste gaat wel. Ze hebben tenminste nog nooit vergeten ons werk op te geven, waar je de rest van de dag zoet mee bent!" „Je kunt wel aan hem merken, dat hij niet meer op het pad woont," mengde de tuinders vrouw zich in het gesprek. „Je ziet bleekjes." (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5