Uit de Provincie Sportnieuws Kerkdiensten Binnenlands Nieuws VOOR DE ZONDAG Le Cirque Géant Sluiting van (abrieken VOETBAL TERNEUZEN. God: een toevlucht AXEL. OSSENISSE SLUIS. SLUISKIL. STOPPELDIJK TERNEUZEN 16 en 17 JULI a.s. Teruggave van omzetdelasting AGENDA Jd dut zd-eti izn Spoorwegongeluk in Oost Duitsland UIT ANGST VOOR STRAF DE BENEN GENOMEN. Cirque Géant te Terneuzen. Miss Atomia, een menselijk projectiel. Het alom bekende Cirque Géant, dat op Woensdag 16 en Donderdag 17 Juli onder leiding van de heer Jos. Mullens enige voorstellingen komt geven te Terneuzen, doet zijn haam van „reuzencircus" alle eer aan. Het rijk gevariëerde program ma van niet minder dan 25 num mers kan wedijveren met wat eenmaal door Sarassani en Gleich werd geboden en bereikt een cli max in het slotnummer, het menselijk projectiel dat uit een kanon wordt geschoten. Overal wist het Cirque Geant met dit programma adembene mende belangstelling te trekken, tot in Afrika, Zuid-Amerika en de grote steden in Noord-Ame- rika toG. Alle mogelijke nationaliteiten vindt men in dit circus verenigd, mensen zowel als dieren. Captain Bardia presenteert 9 ijsberen uit het Cirque d'Hiver te Parijs. Een groep Atlasleeu wen wordt in wilde dressuur voorgeleid door Emilien Mous- tier, terwijl Jefferson Cheriff zijn onverschrokkenheid toont met zes Bengaalse koningstijgers, de meest gevreesde roofdieren Here, Gü zijt ons geweest een toevlucht van geslacht tot geslacht. Ps. 90 1. God is ons een toevlucht. Is dat niet de hoofdgedachte van de Psalm, die zo indrukwekkend de broosheid van de mens stelt tegenover de eeuwigheid en grootheid van de Schepper? Eer de bergen geboren waren, eer de wereld voortgebracht was, bestond God, die verheven is boven alle wisseling der tijden. De mens aangaande: gelijk een bloem des velds alzo bloeit hij, als de wind daar over gegaan is, is hij niet meer. Die Eeuwige is echter ook de Almachtige en tegenover de zwakheid van ons leven open baart Hij zich in Zijn majesteit en heerlijkheid, maar ook in Zijn ontferming. Tot Hem mogen wij de toe vlucht nemen. Hij heeft zich al de eeuwen door betoond de Hel per te zijn van zielen in nood. Deze verzekering berust met op de mening van een of ander uitnemend gelovige. Zij berust zelfs niet alleen op het woord van de Waarachtige, maar ook op de ervaring van al Gods kin deren, van de oude als van de nieuwe tijd. Zij zal ook de erva- ring zijn van de komende ge- slachten van de nog ongeboren dag. Is het ook reeds onze ervaring. God is mij een toevlucht? Hij was in alle leed tot onze hulp ge reed, maar wij strekken wellicht niet de handen naar Hem uit. Wie zal zeggen wat deze dag ons brengen zal! Het leven is zo ongestadig. Vertroosten wij ons dan met deze zekerheid: God is een Toe vlucht! Uw trouw, schoon bergen vielen, Blijft steeds onwankelbaar! (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) uit het oerwoud. Voortreffelijke paardendres- suur, de balancerende Ted op de kogel, acrobaten en clowns vul len het programma aan, dat on getwijfeld hoogtepunten bereikt in het optreden van Jean Coustot met zijn olifanten uit Pakistan en van The Burketts, het beroemde luchtnummer, waarbij vijf men sen in levensgevaarlijke trapéze sensatie door de nok van het cir cus vliegen. Het Cirque Géant is 'n enorme onderneming en wij zijn ervan overtuigd, dat het van belang stellenden zal stromen om te ge nieten van een zeldzaam aan trekkelijk programma in de ge weldige tent, die met een capaci teit van bijna 5000 bezoekers, plaats biedt voor allen. H. M. „Evertsen." Gistermiddag om 5 uur liep H. M. torpedobootjager „Evertsen" de haven binnen en koos, na ge schut te zijn, ligplaats in de Wes telijke kanaalarm tussen het bin' nensluishoofd en het zwembad. Maandagmorgen zal de „Evert sen" weer vertrekken. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van „Her wonnen Levenskracht", die vori ge week alhier werd gehouden, heeft 206,59 opgebracht. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van Her wonnen Levenskracht bracht ƒ38,25 op. Uitreiking diploma's veilig verkeersdag. Donderdagmiddag vond in het parochiehuis te Sluis de uitrei king plaats van de diploma's van de Bond voor Veilig Verkeer aan de leerlingen der lagere scholen, die het theoretisch en practisch gedeelte van het examen met goed gevolg hadden afgelegd. De burgemeester van Sluis bracht in zijn openingswoord een woord van dank aan de opper wachtmeester der Rijkspolitie, de heer L .Meertens, voor het vele werk door hem verricht. Hierna werd het woord ge voerd door de heer L. Meertens die een toelichting gaf over de gemaakte fouten. Aan het theo retische examen werd aanvanke lijk door 76 leerlingen deelgeno men. Hiervan vielen er voor het practisch gedeelte 28 af. Van de resterende leerlingen kregen 37 een diploma. De diploma's werden uitge reikt door de burgemeester, ter wijl een aantal leerlingen d.ie zich bijzonder hadden onder scheiden, nog een extra prijs ont vingen. Alle deelnemende scholen ont vingen verder nog als aanden ken een fraai schild ijiet een voorstelling van „Jantje van Sluis" en vervaardigd door de plaatselijke meubelindustrie. Gevaarlijk spelletje. Dat de Sluise jeugd vinding rijk is, heeft zij reeds meer dan eens bewezen. Thans heeft zij weer een nieuw spel uitgevonden dat evenwel niet geheel zonder gevaar is. De laatste dagen wordt Sluis herhaaldelijk opgeschrikt door geweldige knallen en de oor zaak hiervan is, dat de jeugd car bid in de rioolputten gooit, waar op dan een brandende lucifer wordt gemikt. Ongelukken zijn er tot nu toe nog niet gebeurd, doch het is te hopen, dat de ouders de kinderen op het gevaar van hun spel zul len wijzen. Drukte aan de kade. De drukte bij de Comp. Néerl. de l'Azote is weer toegenomen. Wederom kwam een grote Spaan se zeeboot, het s.s. Santo Domin go, voor om een hoeveelheid zwa velzure ammoniak als los goed in te nemen. Ditmaal heeft de kunstmest de Canarische eilan den als bestemming. Rijkspolitie. De opperwachtmeester der Rijkspolitie, de heer A. Schelfaut uit Koewacht, werd aangesteld tot postcommandant alhier. Restauratie toren. De toren van de R.K. kerk, die in zeer bouwvallige staat ver keerde, wordt thans gerestau reerd. De uitvoering geschiedt door de gebr. Jonkheijm. Kermis. De jaarlijkse kermis staat weer voor de deur. Verschillende ker- veerd en zijn begonnen met het opbouwen van hun attracties. Het zullen dus Zaterdag, Zondag en Maandag voor jong en oud weer plezierige dagen worden. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Loonzakje verduisterd. „Brammetje", een landbouwers knecht uit Biervliet, bij de bur gerlijke stand bekend als A. J. B., had zich meester gemaakt van 'n loonzakje met de zuur verdiende centen van een ander. Zo iets is in een geordende samenleving natuurlijk niet geoorloofd en des wege had „Brammetje" zich deze week voor de Middelburgse poli tierechter te verantwoorden. Tegenover de politie had de verdachte reeds toegegeven, dat hij het loonzakje met inhoud van 38 niet aan zijn collega ter hand had gesteld, voor wie hij het op verzoek van zijn werknemer mee nam, maar dat hij het ten eigen bate had aangewend. In Terneu zen had hij het geld flink laten rollen. Voor de politierechter gaf ver dachte zoveel te kennen, dat hij aan de verleiding geen weerstand had kunnen bieden, toen hij al die „centen" op zijn hand zag lig gen. Het was alsof ze tegen hem gezegd hadden: „Brammetje, ver drink ons maar in Terneuzen". En Bram had dat advies prompt opgevolgd. De politierechter kon Brams handelwijze niet bewonderen en veroordeelde hem tot 80 boete, subs 40 dagen hechtenis en bo vendien een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een misexploitanten zijn reeds gearri- proeftijd van twee jaar. wordt dóór de vlammen heen uit het kanon geschoten. Dé sensatie van het Circus Barnum uit Amerika gebracht in Maandag a.s. zal Chrysler Cor poration wegens gebrek aan staal als gevolg van de staking in de staalindustrie al haar fa brieken van personen- en vracht auto's in de Verenigde Staten sluiten, behalve een aantal mon- tagefabrieken, die nog ongeveer een week zullen doorwerken. Door deze maatregel zullen circa 75.000 arbeiders zonder werk komen, voor het opmaken van de inventaris zullen onge veer 14.500 arbeiders nog enkele dagen in dienst worden gehou den. De Willy's-Overland motors corporation zou gisteren haar fa briek te Toledo in Ohio sluiten. Hierdoor zullen 8500 man perso neel zonder werk komen, waar van echter nog ongeveer 4500 ar beiders enige tijd in dienst zullen worden gehouden voor het op maken van de inventaris, voor het verzenden van geassembleer de producten en-voor het ver vaardigen van landingsgestellen voor vliegtuigen. Bij een spoorwegmaatschappij de Baltimore and Ohio Railroad zijn als gevolg van de staking in de staalindustrie reeds 10.619 ar beiders werkloos geworden. 10 uur Ds. A. C. ZATERDAG 12 JULI. NED. HERV. KERK Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 13 JULI. NED. HERV. KERK. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Voorb. H. Avondmaal)2.30 uur Ds D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Eerw. heer C. Boogaard, Cand. t. d. H. D. te Hoedekenskerke. Hulst: 10.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag, Sas van Gent: Honders. „r Philippine: 2.30 uur Ds. Joh. W Starrenburg, van Sluiskil. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star renburg; 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders, van Sas van Gent. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten 2.30 uur Eerw heer A. F. L. 1< Mat. 10 uur in „Bethel Dienst voor Jongeren. Voorganger: de heer D. van Es. Driewegen: 7 uur Eerw. heer A. 1 L. le Mat. Zaamslag: 9.30 Ds. G. Jansma (Voorb. H. A.)2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. Blom. iTT Biervliet: 9.30 uur Prof. Ds. W. A. Dekker, van Losdorp (Gron.). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Avondmaal). Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 11 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de OrfLfLff Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. T -o Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork. ■Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. A. Everts. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. E. H. Broekstra, em. pr. te Oegst- g00St. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman (Viering H. A. met dankzegging). Zaamslag: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur de heer J. Meilof, proponent te Axel. Terneuzen: 10 uur leesdienst; o uur Ds. Krijtenburg, van Zaam slag. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. rooms-katholieke kerk. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H Missen. Het is gebleken, dat vrij veel ondernemers, die in de termen vallen voor een gedeeltelijk te ruggaaf van omzetbelasting over de op 1 Juli j.l. bij hen aanwezige voorraden goederen, niet tijdig vóór 10 Juli 1952 een aangifte formulier bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen heb ben ingeleverd. De minister van financiën a. heeft daarom aanleiding gevon den toe te staan, dat ook nog de na 9 Juli bij de inspecteurs inge leverde aangifteformulieren voor vaststelling van een verreke ningsbedrag in aanmerking ko men, mits die formulieren vóór 20 Juli 1952 bij de inspecteurs der invoerechten en accijnzen zijn binnengekomen. Op na 19 Juli 1952 ingekomen formulieren zal geen teruggaaf meer worden ver leend. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Een banneling van de eilanden". Terrein Molendijk, 4.30 uur: Voetbalwedstrijd Tern. Boys IHoek I. GADZAND: (Dorp), Café Masclee, 5 uur: Openbare verkoop bij instel en toewij zing van een woonhuis met ondergrond, erf en tuin aan de Badhuisweg: 1 uur: ver koop van de inboedel aan gemeld woonhuis. AXEL: Terrein van Jans. Heijnsdijk, 2 uur: Verkoping van eiken biels, wisselhout enz. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Onder de he mel van Parijs". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Een banneling van de eilanden"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Onder de hemel van Parijs"; 8 uur: Biosc. „Salon Mexico". DE RONDE VAN FRANKRIJK. Pech voor Van Est. Vrijdagmorgen lag de Place de la Résistance in Perpignan te blake ren in een genadeloze zon. In de 200 km-rit van deze dag waren 2 moeilijkheden te overwinnen, n.l. de Col Campérie, 517 meter hoog en de Col du Portel, 600 m hoog, terwijl de verdere 124 km een lan ge afdaling was naar Toulouse. Bij de start werd vooral gespro ken over de speciale premies, wel ke zijn uitgeloofd voor de num mers twee en drie in het eindklas sement. Dit nieuws was belangrijk voor een groep renners, die nog een gooi naar de ereplaatsen kun nen doen achter Coppi. Men ver wachtte dan ook, dat dit bericht de strijdlust zou aanwakkeren. Onmiddellijk na de start waagde de Fransman Teisseire een uitloop poging, welke hij echter spoedig staakte, omdat de hitte bijkans on dragelijk werd. Er was geen wind je te bespeuren en het kwik wees meer dan 40 graden Celsius. Op de top van de Col Camperie bleek, dat er reeds een ..half uur achterstand was op het tijdschema en het liet zich aanzien, dat de wedstrijd andermaal een wande ling zou worden. De afdaling bracht geen tekening in de course, zomin als de daarop volgende klim naar het hoogste punt van de Por tel. Het voltallige pekton had bij de bevoorrading te Mirepoix 115 km) meer (jan een uur achterstand op het tijdrooster.' Na de doortocht van het stadje zorgde Wim van Est voor de nodi ge opschudding door samen met de Italiaan Baroni aan de haal te gaan Zij slaagden er in zich los te rijden en gingen in zo'n pittig gan getje door, dat ze te Pamiers 138 km) al meer dan een minuut voor sprong hadden. Te Auterive, 31 km voor de finish, was het verschil aangegroeid tot twee minuten. ï- vier en Faanhof reden toen samen een honderdtal meters voor het peloton uit en de achterstand van de koplopers op het tijdschema be droeg precies een uur. Tal van ren ners stelden herhaaldelijk pogingen in het werk om te ontsnappen en achter het leidend tweetal aan te gaan, maar de Nederlanders, voor al Faanhof, gaven blijk van een uitstekende ploeggeest en stelden alles in het werk om de vlucht van Van Est te dekken. Intussen had Bartali een buite ling gemaakt en bijna een halve km op de hoofdgroep verloren. Dit was voor Ockers en Close aanlei- ding om de vaart op te voeren De Belgen werden echter opgehouden door een lek bandje van Neyt, die werd opgewacht door Rosseel, v an Ende, De Cock en De Hertog. Na een jacht van een tiental km kreeg dit groepje weer aansluiting, even als Bartali, op wie Martini en Car- rea hadden gewacht. De nu volgende fase werd geken merkt door herhaalde aanvallen van Rosseel, aanvallen welke mis lukten door toedoen van de Neder landers. Maar ongeveer 20 km vóór de finish probeerde Rosseel het opnieuw, samen met Viviei-, Marinelli, Bianchi, Teisseire, Telot- te, Fernandez, Paret en Gold- schmidt. Ditmaal lukte de poging, want het groepje kwam los. Ros seel gaf nu het tempo aan voor een furieuze achtervolging en na 10 km waren Van Est en Baroni achterhaald. Er kwamen dus 12 renners de baan van Toulouse op gereden. Vivier lag vooraan. Bij na de laatste bocht ging de snelle Ros seel hem voorbij en schoot als eer ste door de finish, waarmee hij zijn tweede etappezege in deze ronde boekte. Van Est moest zich met de elfde plaats tevreden stellen en kreeg dus geen loon naar werken. Een minuut later reed een tweede groepje binnen met Diggelman aan het hoofd en daarna volgde op 18 seconden een derde groep met Van Breenen en Nolten. Het grote pe loton arriveerde een halve minuut later. De uitslag was: 1. Rosseel (B.) 6.52.52 (bonifica tie inbegrepen); 2. Vivier (W.Z.W. Fr.) 6.53.22; 3. Baroni (It.) 6.53.52; 4 Bianchi (It.); 5. Marinelli (Pa rijs); 6. Teisseire (Fr.); 7. Paret (N Afrika); 8. Telotte (Parijs); 9. Goldschmidt (Lux.); 10. De Hertog (B.)11. Van Est (Ned.); 12. Fer nandez (N. Afrika) allen in dezelf de tijd als Baroni. 13. Diggelman (Zw.) 6.54.22; 14. Soler (N. Afri ka) z.t.15. Rolland (Fr.) z.t. 21. Van Breenen in 6.55.10; Nol ten werd 24e in dezelfde tijd als Van Breenen. Voorts werden Faanhof en Wagtmans 25/67 ex aequo geplaatst samen met een grote groep renners bij wie o.m. Coppi, Bartali, Magni, Robic en Ockers in 6.55.39. Roks werd 68e in 6.58.20, Voorting 69e in dezelfde tijd en Dekkers 75e in 7.03.28. Het algemeen klassement. 1. Coppi (It.) 105.46.56; 2. Ockers (B.) 106.12.23; 3. Close (B.) 10612.49; 4. Bartali (It.) 106.13.12; 5 Dotto (Fr.) 106.14.42; 6. Magni (It.) 106.14.42; 7. Ruiz (Sp.) 10615.19; 8. Robic (Fr.) 106.15.30; 9 Carrea (It.) 106.23.52; 10. De Hertog (B.) 106.26.13; 11. Moline- ris (Z.O. Fr.) 106.27.20; 12. Weilen- mann (Zw.) 106.29.10; 13. Gela- bert (Sp.) 106.33.24; 14. Geminiam (Fr 106.38.58; 15. Van Ende (B.) 106.55.40. De Nederlandse renners bezetten de volgende plaatsen: 18 Van Est 107.05.00; 19. Wagt mans 107.05.33; 20. Nolten 107 09.26; 23. Voorting 107.16.43; 29. Roks 107.36.01; 68. v. Breenen 108.48.43; 70. Dekkers 108.53.37; 76. Faanhof 109.17.47. Het ploegenklassement. 1. Italië 317.23.03; 2. Frankrijk 317.30.00; 3. België 318.13.01; 4. Spanje 319.32.23; 5. Nederland 319.38.47. RONDE VAN STOPPELDIJK. Op Zaterdag 12 Juli a.s. draait in Stoppeldijk de eerste ronde van Stoppeldijk voor nieuwelin gen over een afstand van 80 km. Het parcours loopt van Rapen burg, waar om half vier gestart wordt, via Bossestraat, Campen- sedijk, Copwijkse-weg en Hengst- dijkse Kerkstraat terug naar Ra penburg, een afstand van ruim 6 km, die dertien maal moet wor den afgelegd. Onder de vele ren ners, die voor deze koers hebben ingeschreven, bevinden zich tal van nieuwelingen, die dit sei zoen reeds naam gemaakt heb ben, o.a. de Jongh uit Made en Van der Lijcke uit Groede. Naast Van der Lijcke is het Zeeuwse element vertegenwoor digd door o.a. Westdorp uit 's-Heerenhoek, Schuerman uit Hulst, Everaert uit Kloosterzan- de, Marcus uit Boschkapelle en nog vele anderen. Voor de muzi kale medewerking wordt gezorgd door de mondharmonicavereni ging „De Verenigde Vrienden" uit Boschkapelle. Tern. Scheepsb. MijWaterstaat 2—1. In een spannende wedstrijd hebben gisteravond de Water staatsmensen in de scheepsbou wers hun meerderen moeten er kennen. De rust ging weliswaar in met een 01 stand in het voordeel van Waterstaat, doch 20 minuten na rust kwam de stand op gelijke voet en 12 min. voor het einde bezegelden de scheeps bouwers de overwinning (21). Daar komt U zowaar met n Strand op de proppen en vervult mij»» liefste wens: een heerlijke Strand- sigaret ONTPLOFFING OP NEDERL. SCHIP EIST DRIE MENSEN LEVENS. Gistermiddag hebben zich op de Nederlandse kustvaarder „My- fem", die met een lading kolen van Cadiz op weg was.naar Rou- aan, twee ontploffingen voorge daan, die aan drie opvarenden het leven hebben gekost. De slacht offers, twee leden van de beman ning en een dochtertje van de ka pitein van het schip, namen een zonnebad op het dek. Tengevol ge van de ontploffingen die zich voordeden „in de luiken", werden zij overboord geslingerd. Hun BRAND OP GRIEKS M.S. TE ROTTERDAM. Vrijdagmiddag is brand uitge broken op het 7191 br. t. metende Griekse m.s. „Anna L. Condylis" van de rederij Condylis te Athe ne. Het schip lag in dok 2 van de Rotterdamse droogdokmaat schappij en klinkers waren aan bakboordzijde bezig met het vast klinken van spanten. Vermoede lijk is daarbij een vonk overge sprongen en terechtgekomen in olieresten en afval, die zich in ruim 3 bevonden. Plotseling scho ten onder in dat ruim vlammen omhoog, waardoor men het raad zaam achtte de fabrieksbrand- weer te alarmeren. Deze heeft onmiddellijk drie stralen op de vuurhaard gericht, maar waar schuwde tevens de Rotterdamse brandweer, die spoedig met groot materiaal uitrukte. Hoewel de brand zich aanvankelijk vrij ern stig liet aanzien, slaagde men er met vereende krachten in het vuur te blussen. De schade is door afwezigheid van kostbare lading nogal meegevallen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. BRAND OP NEDERLANDS SCHIP. MOSSADEQ KRIJGT OPDRACHT Vrijdagochtend is een keizer lijk decreet getekend, waarbij aan dr. Mossadeq de vorming van een nieuwe regering wordt opge dragen. ERNSTIG ONGELUK MET NED. AUTO IN DUITSLAND. Missen. Bi; een auto-ongeluk tussen Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uu M Konion is eisteren me- H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.5Ü uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Neuss en Keulen is gisteren me vrouw R. uit Rotterdam om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de heer A. R„ werd ernstig ge wond. Hij is in een ziekenhuis op genomen. De andere inzittenden van de auto: dochter, schoon dochter en zoon liepe lichte ver wondingen op. Het ongeluk ge beurde toen de door de heer R. bestuurde auto een vrachtwagen wilde inhalen. De personenauto kwam tegen een boom terecht. De familie was op vacantiereis naar Zuid Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. lichamen zijn nog niet gevonden. De „Myfem", die niet ernstig werd beschadigd, heeft de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van Port Jérome bij de mon ding van de Seine. De slacht offers zijn het 4-jarig dochtertje van de kapitein van de „Myfem", Van Genderen, de 26-jarige onge huwde machinist H. Schaar uit Vlaardingen en de gehuwde ma chinist Hagoort uit Rotterdam. De „Myfem" werd in 1951 ge bouwd en meet 472 brt. De kust vaarder is eigendom van de Transport- en Handelsmaatschap pij E. Lijnzaad N.V. te Rotterdam. De bemanning telde 10 koppen. Volgens te Berlijn aangekomen ooggetuigen zijn een hoge Sow- jetrussische generaal en ruim 160 Sowjetrussische soldaten om het leven gekomen bij een spoor wegongeluk bij Bottschow, ten O. van Frankfort a/d Oder gelegen, aan gene zijde van de Oder-Neis- selijn. De trein met verlofgangers van Frankfort naar Brest-Litowsk zou ontspoord, naar beneden ge stort en in een meer gevallen zijn. De Sowjetrussische machinist, de controlerende chef en alle Poolse spoorwegarbeiders tus sen Reppen en Bottschow zouden gearresteerd zijn, verdacht van sabotage. Naar het A.N.P. verneemt, is Vrijdagnamiddag brand uitgebro ken aan boord van het Neder landse schip „Myfem". Het vaart op de Seine bij Port Jerome en heeft sleepboothulp gevraagd. VROUW EN JONGETJE VAN 2/z JAAR GEDOOD. Donderdagavond omstreeks 7 uur werd op de hoge Merwede dijk in Hardinxveld een 2% jarig jongetje en een pl.m. 45-jarige vrouw gedood, toen een vracht wagen geladen met fruit, van de firma De Waard te Dordrecht van de steile Merwededijk afreed en tegen een hek tot stilstand kwam. De wagen reed op de hoge dijk in de richting Gorinchem en moest plotseling remmen, toen het kind onverwachts de weg overstak. Wellicht zou er niets gebeurd zijn, indien achter deze auto niet een grote bestelwagen van de Rederij op de Lek had gereden Deze kwam niet direct tot stil stand, met het gevolg, dat de fruitwagen van achteren werd geramd en van de weg af werd geduwd. Het kind, een zoontje van de familie De Ruiter, werd hierbij op slag gedood. De vrachtwagen van de Rede rij op de Lek reed vervolgens de ongeveer 45-jarige mevrouw Menne aan, die het kind wilde waarschuwen en zich ook op de weg had begeven. Zij werd ern stig gewond opgenomen in het ziekenhuis te Gorkum, alwaar zij bij aankomst overleed. De be stuurder kreeg geen letsel. De fruitwagen had twee inzit tenden, waarvan er wonder bo ven wonder slechts één licht ge wond werd. De wagen ramde krakend een hek, en bleef op de helling hangen. Enkele meters verder stond een bankje waarop kinderen zaten, die een bad had den genomen. Zij kwamen alle met de schrik vrij. AMELAND KRMGT EEN VLIEGVELD. Naar wij vernemen is besloten op Ameland een vliegveld aan te leggen. Het zal bij Ballum komen en zeventig hectare groot zijn. Binnenkort zal met de werk zaamheden worden begonnen. De gronden, eigendom van de ge meente, zullen moeten worden geëgaliseerd en gedraineerd. Daarna zal er gras worden in gezaaid. Voorlopig zal het vlieg veld, als het gereed is, voor lichte vliegtuigen dienst kunnen doen. Verwacht wordt dat het vlieg veld Ameland over anderhalf iaar in gebruik zal worden geno men. Het plan bestaat om ten behoeve van zwaardere vliegtui gen een betonnen start- en lan dingsbaan aan te leggen. Het vliegveld zal voorzien in de behoefte aan de verbinding met de „vaste wal", wanneer het ver voer te water stagneert. In het verleden hebben de luchtstrijd krachten herhaaldelijk uitkomst gebracht, o.a. door het vervoer van zieken van Ameland naar Leeuwarden. Donderdagnacht trof een agent van politie op het Pijnackerplein te Rotterdam een vijftienjarige knaap aan uit Amsterdam, die er doelloos rondliep. De agent in formeerde eens en kreeg zo n nerveus en onsamenhangend vei- haal te horen, dat hij de jonge man maar meenam naar het bu reau. Daar werd hij opnieuw aan de tand gevoeld. Toen kwam er uit, dat de jongen met een zoda nig slecht rapport van de Mulo in de. zak liep, dat hij niet naar huis was durven gaan en over 's Heren wegen aan het dwalen was geslagen. Hij is inmiddels naar de hoofd stad teruggezonden en hoopt nu maar, dat de vreugde van zijn ouders over de behouden terug keer groter zal zijn dan de boos heid over het slechte rapport. NIEUWE RECREATIE- OBJECTEN TE ROTTERDAM. Het ligt in de bedoeling te Rot terdam 22 nieuwe sportvelden aan te leggen, zowel aan de rechter- als de linker-Maasoever en ook in Hoek van Holland. Met de aanleg van een open zwembad in Zuid zal wellicht in de loop van dit jaar een aanvang worden gemaakt. Voorts zullen nog drie speeltuinen worden aangelegd en twee schoolwerktuinen, waarvan één in Hoek van Holland. Burg. en Weth. stellen de raad voor hiervoor een crediet van één millioen gulden beschikbaar te stellen. VIJFTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN. De vijftienjarige H. Westra uit Wijk bij Duurstede is bij het ba den in de Rijn verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, gleed van een autobinnenband, waarop hij in de rivier dreef en verdween in de diepte. Een vriendje, dat het zag gebeuren, riep om hulp. Enkele zwemmers trachtten de jongen te redden, doch door de grote diepte ter plaatse is dit niet gelukt. Om half tien 's avonds is het stoffe lijk overschot gevonden. ZIEK NA HET ETEN VAN SCHAPENKAAS. Bij verschillende personen in Bolsward hebben zich ziektever schijnselen voorgedaan, die deden denken aan vergiftiging. Deze verschijnselen waren opgetreden na het eten van schapenkaas. Met deze kaas was per auto ge vent. In Dokkum en Harlingen, waar ook met deze kaas was ge vent, deden zich dezelfde ver schijnselen voor. De stadsgenees heer dr J. de Bos Kuil, deelde me de, dat 't hier een vrij ongevaar lijk geval betrëft. Door de grote hitte van de laatste dagen en het vervoer per auto van de kaasjes moeten deze op een temperatuur zijn gekomen, die zeer bevorder lijk is voor de ontwikkeling van bepaalde bacteriën, die wel ziek teverschijnselen verwekken, maar die de smaak van de kaas niet aantasten. KUNSTMESTHANDELAAR STICHTTE BRAND. In Maart brandde in Winscho ten een pakhuis af, waarin een grote hoeveelheid kunstmest en veevoeder was opgeslagen. In het pakhuis bevond zich ook een aan tal varkens. Een uitgebreid on derzoek, dat werd ingesteld naar de oorzaak, resulteerde in de ar restatie van de eigenaar van de in het pakhuis opgeslagen kunst mest, de handelaar G. D. en een zekere H. uit Winschoten. De ar restaties geschiedden op vermoe den van brandstichting en tevens van het smokkelen van verdoven de middelén. Enkele dagen gele den heeft D. bekend, dat hij bij een handel in verdovende midde len betrokken is geweest. Giste ren heeft hij bekend, dat hij ook de brand heeft gesticht. Bij deze brand is voor een waarde van een kwart millioen gulden verlo ren gegaan.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2