Korea - de droeve puzzle De herdenking van de Guldensporenslag Kabinet van 4 partijen in Nederland Eisenhower candidaat! y Straaljagerpiloten vertellen hun avontuur INDONESIË Doelstelling van het Westen onveranderd Na Panmoendjon wat nu? De toestand aan het front Nixon candidaat voor vice-president ZATERDAG 12 JULI 1952. Uitvoer van tomaten naar Engeland gestagneerd -' EERS VERWACHT ING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bi' abonnement: 'terneuzen Dlrecteur-Hoofdredac ur I. van (ie Sande tedactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal: per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW jp. 7e Jaargang No. 2084. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De „Manchester Guardian" had het onlangs over de „droevige Korea-puzzle". Stellig hebben de gebeurtenissen van de laatste weken ertoe bijgedragen, dat de situatie voor velen verwarder is geworden dan zij ooit was. Er zijn eindeloze voortslepende onderhandelingen over het sta ken van het vuren geweest, toen een staken van het Vuren al maanden geleden met vertrouwen tegemoet werd gezien, en dien tengevolge een toenemende be zorgdheid, dat er elk ogenblik een hervatting der vijandelijkheden op grote schaal kan worden ver wacht. Er is de vervelende ge schiedenis geweest van het krijgsgevangenkamp op Koje en de kennelijke terugslag hiervan op de kwestie van de uitwisse ling van gevangenen. En dan was er nog het verontrustende schouwspel van de strijd om de macht in Zuid-Korea tussen pre sident Synghman Rhee en de assemblée met alle verwikkelin gen, die daar weer uit kunnen voortvloeien. Dit alles heeft het heldere oor deel van velen ongunstig be- invloed en de communistische propaganda was er dan ook da delijk bij om hier profijt van te trekken. Deze gebeurtenissen hebben de aandacht van de grote feiten, waar het werkelijk om gaat, afgeleid. Het schijnt, dat velen van ons door de bomen het bos niet meer kunn ~i zien en dat wegens een paar lelijke woud reuzen, die ons uitzicht schijnen te belemmeren. DOELSTELLING BLEEF. Waar het werkelijk om gaat, wat de politiek van de Verenigde Naties beoogt, is nog precies wat het nu juist twee jaar geleden was, toen de Noord-Koreaanse strijdmacht een goed ontworpen en op touw gezette invasie in Zuid-Korea begon. De Zuid-Koreaanse politieke geschillen, de gebeurtenissen op het eiland Koje en de impasses te Panmoendjon zijn niet onbe langrijk, maar niet ter zake die nende. Zij zijn niet van invloed op het grote geheel, op dat waar het werkelijk om gaat. De doelstelling van de Verenig de Naties, waarom troepen naar Korea werden gezonden en de gehele militaire operatie werd ondernomen, is dadelijk bij het begin door de Veiligheidsraad in zijn resolutie van 27 Juni 1950 vastgelegd. Die resolutie advi seerde de ledenstaten om „zulke bijstand te verlenen aan de repu bliek Korea als nodig kan zijn om de gewapende aanval af te slaan en de internationale vrede en veiligheid in dat gebied te her stellen." Deze doelstelling is nog evenzeer van kracht in 1952 als in 1950. De politiek van de Ver. Naties in Korea beoogt nog meer, n.l. „de oprichting van een verenigde, onafhankelijke en democratische regering van Korea". In de reso lutie van de assemblée van 1 Fe bruari 1951 vindt men na de be vestiging van het besluit van de Ver. Naties om de actie in Korea, teneinde de agressie het hoofd te bieden voort te zetten, de beves tiging dat „het de politiek van de Ver. Naties zal blijven steunen, om te trachten een staken van de vijandelijkheden in Korea door vreedzame middelen te verkrij gen". CONCLUSIE. Samengevat beoogt de actie van de Verenigde Naties dus: ten eerste (door gewapend geweld, omdat er geen andere manier is) de aanval van de Noord-Korea- nen af te slaan; ten tweede de vrede te herstellen en ten derde door vreedzame middelen tot de oprichting van een verenigd on afhankelijk en democratisch Ko rea te komen. Volgens dit programma wer den dus de militaire operaties met volle kracht voortgezet, tot er een gunstige gelegenheid zou zijn om over een staken van het vuren te onderhandelen. Deze ge legenheid scheen zich vorige zo mer voor te doen. Het is stellig niet de schuld van de Verenigde Naties, dat deze onderhandelin gen slepende blijven. Het is nu nodig, dat alle krach ten worden ingespannen om de impasse te Panmoendjon te ver breken. Alle mogelijke militaire voorbereidingen moeten worden getroffen om een eventuele her opening van de vijandelijkheden hetzij vóór of na het officiële ver breken van de onderhandelingen over het staken van het vuren, 't hoofd te bieden. Dit zijn de dingen, die vereist zijn en die gedaan moeten wor den volgens de resoluties van de assemblée en zij worden ook ge daan. Al het andere is niet ter zake dienende. De geschillen van president Synghman Rhee met zijn politieke tegenstanders b.v. hebben hier op het ogenblik niets mee te maken, tenzij deze zich dusdanig zouden ontwikkelen, dat zij de militaire operaties in gevaar zouden brengen. Er moge verwarring heersen over kleinigheden; sommige van de „bomen" kunnen een onplei- zierige aanblik opleveren, maar het „bos" zelf verandert niet en blijft duidelijk zichtbaar. En ik zie dan ook weinig reden om over een verwarde situatie en een droevige puzzle te spreken. W. N. EWER. In 'n communiqué van de Ver enigde Naties wordt gezegd, dat de Verbondenen Donderdag met steun van tanks ten Noordwes ten van Tsjorwon aan het Weste lijke front drie heuvelposities hebben veroverd. Zij werden echter gedwongen zich terug te trekken na een krachtige tegen aanval van de Noordelijken. Een aanval door de Noordelij ken ter sterkte van een peleton op een vooruitgeschoven positie van de Verenigde Naties ten Westen van de rivier de Oekhan in Oost-Korea werd door 'n sper vuur van de artillerie afgeslagen. Te Panmoendjon hebben ge allieerde en communistische on derhandelaars 26 minuten ver gaderd. Morgen komen zij weer in geheime zitting bijeen. In een communiqué van de luchtmacht is bekend gemaakt, dat een serie luchtaanvallen op communistische opslagplaatsen rond Pjongjan, Hwagdjoe en Sa riwon zich ontwikkelt tot het zwaarste bombardement, dat tot op heden in Korea is uitgevoerd. Vrijdagavond (plaatselijke tijd) vlogen nog steeds de vliegtuigen af en aan naar de doelen, die men opzettelijk enige maanden met rust had gelaten om de commu nisten gelegenheid te geven voorraden aan te leggen. Op de eerste golf van 400 vlieg tuigen volgde een tweede van 250. Laat in de middag is een derde golf Amerikaanse vliegtui gen uitgegaan. Voorlopige berich ten gewagen van zware en om vangrijke schade. Meer dan 100 straalvliegtuigen werden ter dek king van de aanvallen gebruikt. De doelen zijn o.m. industriële installaties, luchtdoelgeschut, her- stellingswerkplaatsen voor tanks en voertuigen e.d. Volgens het Sowjet-Russische persbureau Tass hebben „Ameri kaanse luchtpiraten" Vrijdagoch tend een barbaarse aanval op de woonwijken van Pjongjang" on dernomen. „Driehonderd bom menwerpers en straalvliegtuigen namen aan de massale aanval op vreedzame doelen zonder enige militaire betekenis deel. Er wer den meer dan 1700 bommen ge worpen. Amerikaanse vliegtuigen vuurden uit machinegeweren en kanonnen op particuliere wonin gen van een hoogte van duizend meter. Honderden vreedzame in woners, merendeels vrouwen, kin deren en ouden van dagen wer den gedood." Volgens de Noordkoreaanse ra dio zijn 10 vliegtuigen der Ver enigde Naties neergeschoten, en zeven beschadigd door luchtdoel geschut. De vliegtuigen, aldus de radio, hebben Pjongjang en om geving gebombardeerd zonder on derscheid van doel te maken. Vele huizen werden vernield en burgers gedood. Vlaanderen heeft met grote luis ter de Guldensporenslag her dacht: de slag op het Groeninge- veld bij Kortrijk, waar op 11 Juli 1302 de Vlaamse ambachtslieden een Frans ridderleger vernieti gend versloegen. Te Antwerpen begon de herden king Vrijdagochtend vroeg met concerten op de openbare pleinen. Te Mechelen werd in de St. Rom- boutskerk een plechtige mis op gedragen. Brugge begon de dag met een beiaardconcert. Vele verenigingen en organisa ties in het gehele Vlaamse land hebben herdenkings-bijeenkom- sten belegd. Het centrum van de feestelijkheden was uiteraard te Kortrijk. Daar werd in de namid dag een historische optocht ge houden die, evenals het open luchtspel dat reeds een week lang elke avond wordt opgevoerd, een FLESSENMELK 1 CENT GOEDKOPER. Met ingang van Maandag wor den de thans geldende maximum consumentenprijzen voor flessen- melk en melkproducten met een cent per liter verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk, door dat de verwerkingskosten lager zijn gebleken dan die, waarop de bestaande maximumprijs wordt gebaseerd. uitbeelding gaf van de gebeurte nissen op het Groeningeveld. De optocht werd gadegeslagen door prins Albert die zijn broer, koning Boudewijn, vertegenwoor digde, door kardinaal Van Roey, primaat van België, door ver schillende leden van de regering en vele duizenden toeschouwers. Onder de kransen, bij het Groe- ningemonument neergelegd, was er een van het Algemeen Neder lands Verbond. Men wilde daar mede tot uiting brengen dat de overwinning in de Guldensporen slag van buitengewone betekenis was, niet alleen voor Vlaanderen, maar voor de Nederlanden als geheel. De Vlaamse pers wijdde hoofd artikelen aan de herdenking. De „Gazet van Antwerpen" zegt o.m., dat de overwinning bij Kort rijk de Vlaamse vrijheids- en on af hankelijkheidswil bevestigde. Meer dan anders is 11 Juli de Vlaamse feestdag. „Wat ons in de eerste plaats moet bezielen is 'n gevoel van rechtmatige Vlaam se fierheid om de grootheid van ons verleden, om de historische rijkdom waarvan wij de erfgena men zijn, fierheid om de taak die daaruit voortvloeit: heden en toe komst het verleden waardig te maken. In de tweede plaats moet deze herdenkingsdag de vaste wil in ons bevestigen, onversaagd de Vlaamse strijd voort te zetten". P.v.d.A., K.V.P., C.H. en A.R. De voorzitter van de A.R. Twee de Kamerfractie, dr J Schouten, heeft gisteren de formateur een definitief antwoord gegeven. De heer Schouten kwam het per soonlijk overhandigen en deelde de formateur mede, dat de A.R. fractie in meerderheid van oor deel is, dat op de grondslag van het ontwerp-regeringsprogram medewerking kan worden ver leend aan de formatie van een kabinet. De formateur begint in ver band hiermede thans aan de der de phase der kabinetsvorming. Hij zal nu trachten op basis van vier partijen een kabinet te vormen en personen te zoeken voor de ministerszetels. Hij is voornemens het weekend te ge bruiken ter voorbereiding van deze derde phase. De uitvoer van tomaten is voor de komende veertien dagen ge stremd. De Britse regering heeft de havens voor dit product geslo ten. De aanvoer van Engelse na- tuurtomaten op de Britse markt is op het ogenblik zo overstel pend, dat aanvoer van buiten af de reeds slechte markt nog ern stiger zou verstoren. Onder deze omstandigheden heeft men tot bovenvermelde maatregel moeten besluiten. Een en ander zal naar ver wacht wordt geen ernstige terug slag op de Nederlandse markt hebben. De uitvoer naar andere landen, speciaal naar Duitsland, is bevredigend. Hoewel dit jaar lagere prijzen worden gemaakt dan in 1951, spreekt men toch van een redelijke opbrengst. De top-aanvoer van in de open lucht gekweekte „natuur"- tomaten zijn in de meeste landen enige weken vroeger dan in jaren met een normaal verloop van het weer. De aanvoeren zijn over het algemeen groter dan voorheen. In ons land spreekt men van record-aanvoeren. Desondanks zal, naar in tuin- bouwkringen wordt verwacht, de afzet van tomaten voorshands bevredigend verlopen. „De Standaard" noemt de grote waarde van de herdenking: „dat het strijdende Vlaanderen zijn troepen schouwt en aldus zijn kracht en pracht opstelt tegen hen, die ons nog steeds machte loos wanen." „De Nieuwe Gids" schrijft, dat in 1302 voor het eerst en wel licht voor goed met de wapens werd beslecht, dat Vlaanderen zijn eigen weg zou gaan en geen Frans gewest zou worden. „Wan neer iemand raakt aan de ge meenschap der lage landen, die naar wij hopen eens het oerbeeld zullen worden van de Westerse gemeenschap, moeten wij steeds de slag bij Kortrijk herdenken." In „Het Laatste Nieuws" schrijft de liberale oud-minister Hoste, dat de dag „wederom niet wordt gevierd met de passende Vlaam se eensgezindheid. Willen wij de Vlaamse zelfstandigheid dienen, dan moeten wij ook de nodige zin hebben voor de gang der tijden in de wereld. Wij moeten de ven sters van ons huis openstellen voor de inwerking van andere beschavingen. Wij kunnen die in vloeden alleen goed verwerken, als wij op elk gebied, en vooral wat taal en volksontwikkeling be treft, voor ons Vlaams zelf standig leven, door stijl en zelf bewustzijn de nodige eerbied we ten te verwerven. Van de Frans-talige bladen her dachten de Libre Belgique" en de „Nation Beige" de slag. Het eerste blad zegt, dat de grootheid van de gebeurtenis van 1302 schuilt in haar nationale strek king. „De overwinnaars hebben in dat jaar onze toekomstige zelfstandigheid gered". De „Na tion Beige" zegt, dat aandacht moet worden geschonken aan het sociale zowel als aan het natio nale karakter van de slag. Het moderne België heeft zeker reden om die strijd te herdenken. Eisenhower is officieel gekozen als candidaat van de republikein se partij voor het presidentschap der Ver. Staten. Bij de eerste stemming kwam hij slechts negen stemmen tekort. Negentien stemmen van Min nesota gingen van Stassen over naar Eisenhower en vier stem men van Texas volgden, waar door Eisenhower 618 stemmen of wel 14 stemmen meer kreeg dan nodig voor de benoeming. De eerste stemming leverde Eisenhower 595 en Taft 500 stem men op. Van de 96 stemmen van New York gingen 92 stemmen naar Eisenhower en twee naar sena tor Taft, zo heeft gouverneur Dewey medegedeeld. Na de stemming verenigden de gedelegeerden zich in een luid ruchtige groep achter hun can didaat en trokken de grote zaal rond. Nadat de voorzitter de officiële eindcijfers had bekendgemaakt, stelde senator Bricker uit Ohio, de staat van Taft, voor, de be noeming van Eisenhower met al gemene stemmen te doen ge schieden. Het voorstel werd met wild enthousiasme door de con ventie ontvangen. In een luid ruchtige, uitgelaten stemming werd de verklaring, dat de be noeming met algemene stemmen geschied was, aangenomen. Vervolgens werd de zitting tot 22 uur (Ned. tijd) verdaagd. Dan zal een candidaat voor het vice- presidentschap worden gekozen. Eisenhower begaf zich naar het hotel van Taft, hier schudden zij elkaar met een brede glimlach de hand. Wat zij zeiden, ging in het lawaai verloren. Taft vroeg om stilte en zei: „Ik wil generaal Eisenhower met zijn verkiezing geluk wensen en verzeker hem, dat ik al het mogelijk voor hem zal doen bij zijn actie en wanneer hij tot president wordt gekozen". Eisenhower zei, dat hij hierheen gekomen was „om een vriend schappelijk bezoek te brengen aan een zeer groot Amerikaan". Toen Eisenhower het hotel ver liet, volgde hem een juichende menigte. Minstens twintigduizend mensen bevonden zich in de om ringende straten. Het Franse persbureau A.F.P. schetst de gang van zaken bij de stemming als volgt: De voorzitters der delegaties worden om beurten in alfabeti sche volgorde naar de beginletter van hun staat opgeroepen en mel den voor de microfoon het aantal afgevaardigden en de verdeling van hun stemmen over de candi- daten, hetgeen ijverig door de pers en de andere aanwezigen wordt genoteerd. De spanning stijgt en als tenslotte als laatste de enige afgevaardigde der Maag deneilanden (Virgin Islands) zijn stem heeft uitgebracht, blijkt Eisenhower 595 stemmen te heb ben verworven, hetgeen negen te weinig is om gekozen te zijn, en Taft 490. Voorzitter Martin ha mert enige malen vergeefs om stilte om dit mee te delen en op de perstribune ratelen de telex machines en de morsetoestellen reeds het nieuws de wereld in, dat een herstemming noodzake lijk is, als plotseling de voorzitter van de delegatie uit Minnesota opstaat en het woord vraagt. De ze beroept zich op een artikel van het reglement van orde, volgens hetwelk elke delegatie haar stem mag wijzigen, zolang de telling niet officieel is gesloten, en deelt mede, dat de gehele delegatie van negentien man haar stemmen van Stassen op Eisenhower over hevelt. Een oorverdovend gejuich klinkt op uit vijftienduizend ke len: Eisenhower is gekozen, Stas sen heeft hem de overwinning ge- bracht. NIXON CANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENTSCHAP. Richard Nixon uit Californië is bij acclamatie door de republi keinse conventie tot candidaat voor het vice-presidentschap der V.S. gekozen. DE REACTIE DER MARKTEN. De beslissende zitting van de republikeinse conventie te Chica go heeft vrij grote invloed gehad op de stemming op de effecten- markt en van de goederenmarkt. De gunstige kansen op een be noeming van Eisenhower tot can didaat voor de presidentsverkie zingen had Vrijdagmorgen en vooral aan het begin van de mid dag een vrij sterke stijging van de noteringen op de effecten beurs tengevolge, die nadat de benoeming van Eisenhower be kend was geworden echter werd gevolgd door een lichte daling. Op de markten voor landbouw producten had de benoeming van Eisenhower een daling van de no teringen tengevolge. Deze daling houdt verband met de mogelijk heid, dat bij verkiezing van Eisenhower tot president in No vember a.s. de landbouwpolitiek der regering minder gunstig voor de landbouwers zal zijn dan de thans gevolgde politiek. DODELIJK MIJNONGEVAL, Donderdagavond is de 36-jarige houwer J. M. E. uit Meerssen bij het losmaken van de kool in een schuifpijler op de 455 meter ver dieping van de staatsmijn Mau- rits onder vallend gesteente be dolven en vrijwel onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. DE „SLAMAT" IN SUEZ. De „Slamat" ypn de Kon. Rot terdamse Lloyd, die Donderdag hulp heeft verleend aan het Griekse s.s. „Despine", aan boord waarvan brand was uitgebroken, hoopte Vrijdagmiddag in Suez te zijn. De Griekse kapitein heeft aan de directie van de Lloyd een telegram gezonden, waarin hij zijn erkentelijkheid betuigt voor de hulp, door kapitein, officieren en bemanning van de „Slamat" verstrekt. In een personderhoud hebben zowel de commandant van het 327ste squadron, waartoe de ver ongelukte vliegtuigen behoorden, majoor J. Wansink, als de beide sergeanten-vliegers C. Groenen dijk uit Den Haag, oud 23 jaar, en J. de Nijs uit Vlissingen, oud 22 jaar, medegedeeld, wat er nu eigenlijk boven Baarn is gebeurd. Het was de eerste gelegenheid in Nederland om van de veilig heidsinrichting der straaljagers medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. KOELER. Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Mati ge, af en toe vrij krachtige Z.W. tot W. wind. In het uiterste Z.O. van het land aanvankelijk nog vrij warm, overigens koeler. ZONDAG 13 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.11 6.30 Terneuzen 6.46 7.05 Hansweert 7.26 7.45 Walsoorden 7.36 7.55 MAANDAG 14 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.59 7.17 Terneuzen 7.34 7.52 Hansweert 8.14 8.32 Walsoorden 8.24 8.42 ZON MAAN op onder op onde) Juli. 12 4.34 20.56 23.03 11.16 13 4.35 20.55 23.17 12.40 14 4.36 20.54 23.32 14.02 15 4.37 20.53 23.51 15.23 16 4.39 20.52 16.43 17 4.40 20.51 0.16 17.56 18 4.41 20.50 0.51 18.59 gebruik te maken, dat is dus van de schietstoel. Men was onder commando van majoor Wansink met 9 toestellen uit Leeuwarden vertrokken voor een oefenvlucht in verschillende formaties. Het was de bedoeling te Soesterberg te landen en het bevel van de middelste formatie van drie toe stellen was in gesloten formatié achter elkaar gaan vliegen, zo zeide majoor Wansink. „Ikzelf moest dus voorop vliegen, Groe nendijk nr 2 en De Nijs nr 3. Ver moedelijk is Groenendijk wat ver der weg geweest, zodat hij zich tussen mij en sergeant De Nijs moest voegen. Daarbij is de staart van toestel nr 2 getipt tegen de vleugel van toestel nr 3. De staart van toestel 2 brak daarbij af. Van toestel nr 3 brak een stuk van de vleugel. Het staartloze toestel schoot naar boven en daarna naar beneden. Het andere toestel werd zeer slecht bestuurbaar," zo be sloot majoor Wansink. „Ik vloog nog 10 seconden nor maal verder, bemerkte toen een siddering en moest steeds meer roer geven," vertelde sergeant De Nijs. „Vrijwel automatisch handelend op grond van ge staag oefenen maakte ik de „hoed" van het toestel los en ver richtte de manipulaties, waardoor de schietstoel in de lucht werd geschoten. De kracht, waarmede dit geschiedt, is 18 maal die van de zwaartekracht en men ver krijgt daarmee een aanvangssnel- heid van 300 km per uur. Na vijf seconden verliet ik de stoel en daalde met de parachute op één kilometer afstand van het geval len toestel." Sergeant De Nijs bleek in het minst niet geschokt. Sergeant Groenendijk raakte door het naar boven schieten van zijn toestel even buiten westen. Toen het staartloze toestel ech ter begon te vallen (het was na tuurlijk volkomen onbestuurbaar geworden), heeft ook hij de nood zakelijke handelingen verricht. Hij daalde met zijn parachute bij Baarn. Majoor Wansink hoorde via zijn radioverbinding gedurende de vlucht dat er iets aan de hand was. Na de landing kreeg hij na dere bijzonderheden te horen. In Soesterberg is natuurlijk de goede afloop feestelijk gevierd. Vrijdagmorgen gingen beide ser geants alweer de lucht in om psy chisch de gevolgen van het avon tuur te boven te komen. DE ACTIE TEGEN KAHAR MUZAKKAR IN ZUID- CELEBES. De benden van Kahar Muzak- kar hebben in de kampong Mara 30 personen en in het gebied van Ulawong 60 personen vermoord, omdat deze mensen weigerden zich aan te sluiten bij de benden, aldus een communiqué van het Indonesische leger, waarin voorts wordt gemeld dat Muzakkar in enkele gebieden in Zuid-Celebes een belasting heft van rp. 2.50 en een liter rijst maandelijks. ONDERGRONDSE VERSTER KING IN WEST-JAVA. Het communiqué maakt voorts melding van de ontdekking van een ondergrondse versterking in de omgeving van Djudang in West-Java, waarin zich ongeveer 400 bandieten schuilhouden. De versterking bevindt zich in een grot van ongeveer 100 vierkante meters grootte. BRIEFCENSUUR OP BUITEN LANDERS IN INDONESIË? Naar aanleiding van de ver klaring van de P.N.I. breekt het te Semarang verschijnende blad Suara Merdeka in een hoofdar tikel een lans voor het instellen van briefcensuur voor buitenlan ders, die in Indonesië woonach tig zijn. Het blad acht de door de F-N.I. gewenste controle op bui tenlanders aanbevelenswaardig en wil deze zien uitgebreid tot hun correspondentie en hun geld zaken. Met deze aanbeveling be doelt de Suara Merdeka niet de verwezenlijking van een politie staat, aldus het betoog; het zou een en ander slechts willen zien ingevoerd als een tijdelijke nood maatregel.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1