Tegen ras-discriminatie Schoenproductie gestegen m mac M*S* „Prins Alexander" in aanvaring De kabinetsformatie KOREA 22 millioen aan deviezen Beginselverklaring van de republikeinse partij „Slamat" komt Grieks schip in de Rode Zee te hulp Verenigde vergadering Eerste en Tweede Kamer Verklaring van Eisenhower HET KAMP OP KOJE VRIJDAG 11 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2083. Westelijk antwoord aan de Sovjet-unie overhandigd Ongeregeldheden in West-Berfijn EERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: 'terneuzen DIrecteur-Hoofdredac._ur I. van tie Sanue fcedactle-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct.. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent) iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De commissie voor de beginsel verklaring der republikeinse par tij heeft een programma voor de buitenlandse politiek opgesteld dat door Taft en Eisenhower is goedgekeurd. In deze verklaring wordt het bestuur van Truman heftig aangevallen. De partij zal een politiek voe ren van samenwerking met be vriende landen om de vrijheid in de wereld te herstellen. Zij eist meer aandacht voor het Verre Oosten, waar volgens Stalin de weg naar de overwinning op het Westen ligt. De partij belooft de vorming van strijdkrachten voor de gemeenschappelijke veiligheid in West-Europa en elders aan te moedigen en te steunen. Door overleg had de oorlog in Korea voorkomen kunnen wor den, aldus deze verklaring. De in het programma uiteenge zette buitenlandse politiek wijst meer in de richting van interna tionale samenwerking, waarvoor Eisenhower de laatste weken heeft gepleit dan naar Tafts stel ling, dat de V.S. meer op haar eigen verdedigingskracht moeten steunen en minder op de hulp van anderen. De regering van Truman wordt verweten, dat het vasteland van China aan de communisten verlo ren is gegaan en dat de V.S. „be vriende landen" als Litauen, Letland, Estland, Polen en Tsje- ch'o-Slowakije in de steek hebben gelaten. De politiek van Truman betekende in feite voor de com munisten een uitnodiging, Zuid- Korea binnen te vallen, waarna het land gedwongen was oorlog te voeren onder ongunstige om standigheden, aldus deze verkla ring. In het programma wordt ge pleit voor een beperkte hulp aan het buitenland in die mate, dat de toewijzingen kunnen worden ge dragen, zonder dat de economi sche gezondheid of de gezonde fi nanciële toestand der V.S. gevaar loopt. Het programma bevat nog drie andere aanbevelingen: 1. Uitbreiding van de wereld handel en van wederzijdse han delsovereenkomsten, doch alleen op deze basis, dat „discrimineren de practijken" ten aanzien van de Amerikaanse export worden uit gebannen en de binnenlandse handel wordt gevrijwaard tegen „oneerlijke concurrentie van de import". 2. Het versterken van de ban den tussen de V.S. en de Ameri kaanse republieken. 3. Het aanwenden van de in vloed der V.S. voor het totstand- brengen van de uiteindelijke vre de tussen Israel en de Arabische Het motorschip „Slamat" van de Kon. Rott. Lloyd heeft ge meld, dat hulp wordt verleend aan het Griekse schip „Despi- na" aan boord waarvan een brand woedt. De schepen bevinden zich tussen Daedalus en het eiland Sheibara in de Rode Zee. De „Slamat" heeft geseind, dat 32 overlevenden van de „Despina' aan boord zijn genomen. De kapitein van de „Despina" heeft bericht, dat men probeert het schip aan de grond te zetten om mensenlevens, het schip en de lading te redden. Het Griekse schip staat bijna geheel van de boeg tot de achter steven in brand. De „Slamat", die in de buurt blijft, hoopt heden in Suez aan te komen. De beide kamers der Staten- Generaal zullen Dinsdag 15 Juli a.s. te kwart voor één in ver enigde vergadering bijeenkomen in het gebouw van de Tweede Kamer. DE „PIET HEIN" NAAR HELSINKI VERTROKKEN. Het koninklijk jacht „Piet Hein" is gisteren uit Amsterdam vertrokken met bestemming Hel sinki. De tocht zal omstreeks 10 dagen duren. Er wordt alleen overdag gevaren. Het jacht zal in Finland als tijdelijke woonplaats dienen voor prins Bernhard en zijn oudste twee dochters, die zich kort vóór de aanvang der Olympische spelen per vliegtuig naar Helsinki zullen begeven. staten en het bevorderen van het economische en sociale evenwicht in dat gebied. Wat de kwestie der burgerrech ten betreft, is de commissie van oordeel, dat de Amerikaanse re gering binnen de mogelijkheid van haar rechtsbevoegdheid ver dere stappen moet nemen om zich te verzetten tegen discrimi natie op het gebied van ras, gods dienst of landsaard. De mogelijk heid wordt opengelaten voor maatregelen tegen werkgevers, die bij het aannemen en ontslaan van arbeiders discriminerend op treden tegen negers en andere rassen. DE BEGINSELVERKLARING. In de ontwerp-beginselverkla- ring wordt de huidige regering beschuldigd van „corruptie" en „bescherming van verraders, die hooggeplaatste functies bekle den". „Door de wijze, waarop zij de regeringszaken afhandelen, heb ben de huidige leiders elk recht SUCCES VOOR GENERAAL EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft Donderdagochtend vroeg een be langrijke overwinning geboekt, doordat de republikeinse partij conventie zich met 607 tegen 531 stemmen uitsprak ten gunste van de 17 tellende delegatie van aan hangers van de generaal uit Georgia. Met deze uitspraak maakte de conventie het besluit van de commissie voor de ge loofsbrieven, dié de delegatie be staande uit aanhangers van Taft de wettige had genoemd, onge daan. Waarnemers zijn van mening, dat deze uitspraak van de con ventie mogelijk fataal is voor de kansen van senator Taft. Ook het Woensdagavond door de commissie van de geloofs brieven genomen besluit om de delegatie van Texas te splitsen in 22 aanhangers van Taft en 16 aanhangers van Eisenhower is ongedaan gemaakt. Zonder stem ming te eisen hebben Tafts aan- en voor Texas zullen 33 aanhangers van Eisenhower en 5 voor Taft zit ting krijgen. Voor de eerste maal heeft Eisenhower volgens de niet-offi- ciële telling nu de leiding. Deze schatting geeft Eisenhower 501 en Taft 485 candidaten. Pro-Taft delegatie van Iowa had de nieuwe verdeling van de delegatie van Texas voorgesteld. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. op vertrouwen van het volk ver- hangers toegegeven speeld", aldus deze verklaring. Pr—" Volgens dit document hebben re publikeinen gevallen van „ver duistering, omkoperij, begunsti ging en het verhandelen van in vloed" aan het licht gebracht. „Nauwe betrekkingen tussen de huidige regering en leden uit de onderwereld zijn onthuld", aldus de verklaring, waarin voorts pro test wordt aangetekend tegen het aanleggen van 'n „dubbele maat staf" bij het toepassen van de be lastingwetgeving. „Politieke gunstelingen, onder wie enige gangsters en oplich ters", waren volgens de beginsel verklaring mild behandeld, ter wijl eerlijke belastingbetalers we gens kleine onjuistheden waren vervolgd. In de verklaring wordt een lijst van schandalen gegeven, die door onderzoekingen van congrescom missies aan het licht zijn geko men en de regering wordt be schuldigd van het in gebreke blij ven om „schoon schip te maken". „De republikeinse partij belooft een einde aan corruptie te ma ken" aldus de beginselverklaring. Een ander deel van dit docu ment handelt over het communis me en de democraten worden er van beschuldigd „communisten en communistisch gezinden de gelegenheid te hebben gegeven zich in vele belangrijke departe menten in te werken". De bginselverklaring belooft een snelle opbouw van een „vol doende luchtmacht", iets waarop senator Taft steeds de nadruk heeft gelegd. Waarschijnlijk op voorstel van aanhangers van Eisenhower wordt tevens beloofd „gelijktijdige paraatheid van ge coördineerde lucht- ,land- en zee verbindingen, voorzien van alle noodzakelijke installaties, bases, voorraden en munities, inclusief atomische wapens". In het ongewoon lange docu ment beloven de republikeinen dat zij „schoon schip" zullen ma ken, de uitgaven van de regering zullen verlagen en verspilling en bureaucratie zullen verminderen. De redevoeringen, voorafgaan de aan de stemming voor de can- didaatsverkiezing, begonnen he dennacht om half twee, aldus deelde de voorzitter van de repu blikeinse conventie, Martin, mede. De stemming begint hedenmid dag om 16.30 uur. De conventie keurde onder luide bijvalsbetui gingen het beginsel-programma goed, dat door de desbetreffende commissie was opgesteld. Republikeinse leiders op de partijconventie te Chicago over leggen reeds officieus, hoe de sterk verdeelde groepen der par tij achter de candidatuur van Eisenhower te scharen. Men acht het bijleggen van de twee dracht in de partij een eerste voorwaarde, wil de candidaat zijn democratische rivaal in Novem ber verslaan. Zo zou Eisenhower, indien hij als candidaat gekozen wordt, b.v. een aanhanger van Taft als candidaat voor het vice- presidentschap kunnen uitkiezen. Men denkt in dit verband aan Ri chard Nixon uit Californië. Negen afgevaardigden, die tot nog toe geen voorkeur hadden uitgesproken, hebben zich achter Eisenhower geschaard, één ach ter Taft. De officieuze raming van de verdeling der stemmen is thans als volgt: Eisenhower 523, Taft 487, ande ren 110, onbekend 86. VOORSTEL VAN HOFFMAN. Paul Hoffman, de voormalige administrateur van de E.C.A., een van de voornaamste ijveraars voor de candidatuur van Eisen hower, heeft in een uitgezonden interview als compromis voorge steld Earl Warren, gouverneur van Californië, als candidaat der republikeinse partij voor het pre sidentschap te nemen, wanneer de conventie het niet eens zou kunnen worden over Eisenhower of Taft. Op uitnodiging' van de Kon. Nederl. Jaarbeurs heeft een aan tal journalisten een excursie ge maakt naar Noord-Brabant in verband met de beurs voor Ieder, schoenen, lederwaren en aanver wante branches, die van 21 tot en met 25 Juli te Utrecht wordt gehouden. Bezocht werden enige van de belangrijkste schoen- en lederindustrieën in Nederland. Gedurende deze excursie wer den verscheidene cijfers bekend gemaakt met betrekking tot de Nederlandse schoenindustrie. In totaal telt Nederland ca 400 schoenondernemingen met ruim 14.000 arbeiders. Er zijn enkele fabrieken met meer dan 1000 ar beiders en een 40-tal met meer dan 100 arbeiders, doch verreweg het grootste aantal wordt ge vormd door de kleine en middel grote fabrieken. Na de oorlog is de productie snel gestegen tot een niveau, dat aanzienlijk boven de vóóroorlog se kwam te liggen. De omzet bedroeg in 1939 negen en dertig millioen gulden, in 1951 niet min der dan 200 millioen gulden. In de jaren vóór de oorlog overtrof de import de export met ruim een millioen paren, maar in 1948 werd voor de eerste maal de im- Het Nederlandse m.s. „Prins Alexander", groot 2322 ton, sein de Donderdagochtend dat het op acht mijl van Goodwin Sands in Generaal Eisenhower heeft tij dens een onderhoud met de afge vaardigde van Nebraska ge waagd van „de dringende nood zaak tot terugkeer tot de gods dienst en de deugdzaamheid in alle regeringsafdelingen" „Een van de oorzaken, dat de Fransen zo zijn afgedwaald, is, dat zij zich er op beroemen, dat vijftig procent van hen atheïst is", zo voegde Eisenhower er aan toe. Toen enige aanwezige journa listen aan iemand uit Eisenho wers omgeving, de voormalige hoge functionaris van de M. S. A. Muilen, nadere verklaring over deze uitspraak vroeg, antwoord de Muilen: „De FransAmeri kaanse vriendschap is zo hecht, dat Frankrijk en de V. S. critiek op elkaar kunnen oefenen en er plezier in hebben". aanvaring was gekomen met de „N. O. Ragenaes". Het schip vroeg sleepbootassistentie, daar het veel water maakte. De passagiers zijn door de „N. O. Rogenaes" overgenomen. De reddingboot van Ramsgate voer ter assistentie uit. Later werd gemeld, dat ook de bemanning van de „Prins Alexan. der" zich aan boord van de „N. O. Ragenaes" bevond. Om acht uur Donderdagmor gen werd het noodverkeer opge heven. De ruimen 2 en 3 van de „Prins Alexander" stonden vol water. De machinekamer was echter droog. Omtrent de sity^tiq van het Nederlandse m.s. ituativj jJPrins Alexan- Donderdagochtend om half 11 verscheen in het kabinet van Dr. Drees de heer Tilanus, voorzitter der C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer. De heer Tilanus over handigde het antwoord van zijn fractie in verband met het door de formateur gewijzigde concept- regeringsprogram. Het antwoord hield in, dat dit programma voor de C.H.U. een aanvaardbare grondslag vormt om deel te ne men aan een regering. De heer Donker, voorzitter der P. v. d. A.-fractie, die later op de ochtend kwam, had reeds telefo nisch doen weten, dat het pro gram ook voor zijn fractie een aanvaardbare grondslag vormt. Ook de voorzitter der A.-R.-frac- tie, de heer Schouten, is bij Dr. Drees geweest. Hij vroeg op één bepaald punt van het concept program nadere opheldering aan de formateur. Dit impliceerde wel, dat met de andere punten accoord wordt gegaan. Het antwoord van de heer Romme was Donderdagochtend nog niet ontvangen, maar werd ieder ogenblik verwacht. De formateur zal de vraag van de heer Schouten betreffende het door deze genoemde punt nader onder het oog zien. Het is nog niet bepaald, of de A.-R.-leider 't antwoord van de formateur mon deling, schriftelijk of telefonisch zal ontvangen. Mogelijk zal Dr. Drees het eerst nog moeten op nemen met één of meer van de andere fractieleiders. Ook prof. Romme heeft thans de formateur medegedeeld, dat zijn fractie het door de de heer Drees ontworpen concept-rege ringsprogram een aanvaardbare grondslag acht. De formateur acht het gewenst opnieuw een bespreking te heb ben met de vier fractieleiders en wel in verband met de door de heer Schouten op een punt ge vraagde opheldering. Zo spoedig mogelijk zou deze bijeenkomst plaats hebben, wellicht Donder dag nog. Donderdagmiddag heeft de ka binetsformateur een bespreking gehad met de fractieleiders Don ker, Romme, Tilanus en Schou ten, waarbij onder liet oog is ge zien het punt uit het concept-re geringsprogram, waaromtrent van anti-revolutionaire zijde nog opheldering was gevraagd. Deze bespreking duurde vijf kwartier, waarna de heer Schou ten mededeelde, dat hij vandaag de formateur een definitief ant woord zou doen toekomen. In de namiddag heeft dr Drees H.M. de koningin telefonisch in gelicht over de stand van zaken. De regeringen van de V.S., En geland en Frankrijk hebben Don derdag de Sowjet-Unie haar ant woord doen toekomen op de Sow- jetrussische nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vredesverdrag, éénwording van Duitsland en de vorming van een regering voor geheel Duitsland werd voorge steld. In de antwoordnota wordt een spoedige viermogendhedenconfe- rentie voorgesteld om een onpar tijdige commissie te vormen tot onderzoek van de mogelijkheden van verkiezingen in geheel Duits land. De Westelijke mogendheden be schuldigen de Sowjet-Unie er in deze nota van, de verdeling van Duitsland, te vergroten door de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West-Duitsland geen verbinding meer kunnen hebben met die van Oost-Duits- land. Het Westelijke antwoord ver schilt in zoverre van de op 13 Mei door de drie mogendheden inge diende nota, dat wordt voorge steld de viermogendhedenconfe- rentie de commissie van onder zoek te laten vormen in plaats van alleen haar rapport te laten bespreken. Voorwaarde voor een spoedige bijeenkomst van vertegenwoordi gers der vier grote mogendheden is volgens deze nota, dat zij het eens worden over de noodzake lijkheid van vrije verkiezingen, als in de Westelijke nota om schreven, en van het deelnemen van een vrije regering voor ge heel Duitsland aan de onderhan delingen over het vredesverdrag. Op de viermogendhedenconfe- rentie zou de keuze der commis sieleden besproken moeten wor den en haar bevoegdheden. der" van de Oranjelijn vernamen wij nader van de rederij, dat het schip zich bij de haven van Dover bevond. Hoewel er veel water bin nenkwam en leden van de beman ning zowel als passagiers op het andere schip waren overgestapt, schijnt de schade nogal mee te vallen. Waarheen de „Prins Ale xander" zal gaan om gerepareerd te worden, zal nog nader worden beslist. De „N. O. Ragenaes" heeft vol gens een bericht van Reuter de „Prins Alexander" op sleeptouw genomen. Het Nederlandse schip heeft een gat van drie bij vier meter aan stuurboord. De „Prins Alexander" behoort toe aan de firma Anthony Veder en Co te Rotterdam. Het schip was uit Rotterdam vertrokken op weg naar Montreal. Het vaart in de „Oranjelijn". De twaalf passagiers van het Nederlandse motorschip „Prins Alexander", dat bij de Goodwin Sands met het 7.000 ton metende Noorse schip „N. O. Ragenaes" in aanvaring was gekomen, zijn 's middags te Dover aan land ge bracht. Geen der passagiers is gewond, doch vier vrouwelijke passagiers klaagden over ge schokte zenuwen. De passagiers waren aanvanke lijk aan boord van het Noorse schip gebracht, doch zijn later naar de reddingsboot van Dover overgebracht, die zich op radar peiling door de mist naar de plaats van de aanvaring had ge spoed. De „Prins Alexander", die zwaar slagzij aan bakboord maak te, werd eerst door het Noorse schip op sleeptouw genomen. La ter hebben twee sleepboten het Nederlandse schip de haven van Dover binnengesleept. Het Noor se schip heeft zijn reis voortge zet. port door de export overtroffen met 1000 paren. In 1951 overtrof de export de import met ruim een millioen paren, hetgeen ons land niet minder dan 22 millioen gulden aan deviezen opleverde. De voornaamste landen van ex port waren Indonesië, België, Luxemburg, Zweden, West-Duits- land, Engeland, de Verenigde Sta ten en Canada. In het algemeen kan men zeg gen, dat Nederland op schoen- gebied een goede reputatie heeft verworven en het bewijs heeft geleverd tegen de buitenlandse concurrentie opgewassen te zijn. Onder de bezochte instellingen bevond zich ook het lederinsti tuut T. N. O. te Waalwijk, welks directeur ir J. Roelofs Heyrmans de bedoeling en de opzet van het instituut heeft uiteengezet. In dit betoog betrok spreker ook de middelbare vakschool voor de leden- en schoenenindu strie te Waalwijk. Hij wees er o.a. op, dat het lederinstituut als eerste opdracht speurwerk ten bate van de leder- en de schoen industrie verricht, waarbij de problemen in de looi-industrie en in de schoenfabrieken geheel an ders liggen. Dit speurwerk is dringend no dig om ervoor te zorgen, dat de beide industrieën niet bij die in het buitenland ten achter raken. Spr. wilde voor één onderwerp van speurwerk een uitzondering maken en dit bespreken, omdat dit onderwerp als voorbeeld kan worden beschouwd van hetgeen door systematisch natuurweten schappelijk onderzoek kan wor den bereikt. strie en in de lederindustrie in 1950 25.000 mannen en vrouwen een werkkring vonden. Er werd 48% millioen gulden verloond en een omzet bereikt van bijna 400 millioen gulden. Van de 163 thans in Nederland gevestigde leerlooierijen zijn er 134 in Noord-Brabant gevestigd met 83 van het totale perso neel. Te Gilze-Rijen alleen vindt men 58 looierijen. In totaal zijn 4800 personen in deze tak van in dustrie werkzaam, met een pro ductie die kan worden geschat op 164 millioen gulden. De export bedroeg in 1950 35 millioen, in 1951 ruim 34 mill, gulden. De lederimport bedroeg in die jaren 23 millioen en 31 mil lioen gulden. De uitvoer ge schiedt naar vrijwel alle landen, in het bijzonder naar België, Luxemburg en West-Duitsland, maar ook de V. S. zijn grote af nemers. In de zoolleerindustrie zijn werkzaam plm. 1600 arbeiders en de omzet steeg van 1939 met ruim 11 millioen kg en een waar de van ruim 12 millioen gulden tot meer dan 11% millioen kg met een waarde van ruim 52 mil lioen gulden in 1951. Gecombineerd zooileder. ïelooid Men is er n.l. in geslaagd door systematisch onderzoek een ge combineerd gelooid zoolleder (dus eerst een gedeeltelijke looiing met chroom en daarna een plantaardige looiing, welke nu veel sneller verlopen kan) te bereiden, hetwelk alle goede eigenschappen bezit van plant aardig gelooid zoolleder en die in de helft van de tijd welke voor de looiing van zuiver plantaardig gelooid zoolleer nodig is, kan worden klaargemaakt. Voorts wijdde de heer Roelofs Heyrmans nog aandacht aan de „keuring", aan de „voorlichting" en aan het onderricht. Ten aanzien van de looi-indu- strie vernamen de journalisten, dat in de looierijen, schoenindu- MOSSADEQ AANVAARDT HET PREMIERSCHAP. Dr Mohammed Mossadeq heeft gisteravond besloten het premier schap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit besluit, nadat hij bespre kingen had gevoerd met een de legatie van de Kamer. Verwacht wordt, dat de sjah binnenkort dr Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. TOEWIJZING VOOR DE AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN President Truman heeft een wet getekend, waarbij het ministerie van Defensie 46,5 milliard dollar krijgt toegewezen voor de Ame rikaanse strijdkrachten in 't jaar, dat 30 Juni 1953 eindigt. Dit be drag is ongeveer 3 milliard dollar minder dan waarom Truman ge vraagd heeft. De luchtmacht zal mede, dank zij het gewezen bedrag, kunnen worden uitgebreid tot de voorge stelde 143 groepen in 1955. De marine krijgt in deze wet toestemming een tweede vlieg- dekschip van 65.000 ton te bou wen, doch nieuwe gelden zijn er niet voor uitgetrokken. Na een demonstratie-bijeen komst in West-Berlijn tegen de ontvoering van dr Linse is het tot ongeregeldheden gekomen, omdat een grote menigte niet wilde uiteengaan. Er ontstonden relletjes tussen groepen voor- en tegenstanders van het communis me, In de Amerikaanse sector ver stoorden communistische beto gers een openbare bijeenkomst. De woede der menigte keerde zich tegen hen en een Westber- lijnse politieploeg moest de com munisten tegen de menigte in be scherming nemen. Verschillende gewonden moesten per zieken auto worden vervoerd. Aan het Oostelijke front in Korea is Woensdag verbitterd gevochten om een belangrijke heuvelrug aan de rivier de Nam bij de kust. Het hoofdkwartier van het achtste legéY meldt, dat 42 Noordelijken zijn gesneuveld en 65 gewond bij twee tegenaan vallen waarbij van geallieerde zijde een zwaar spervuur werd onderhouden. Elders aan het front is de actie te land van ge ringe omvang geweest, hoewel volgens een woordvoerder in klei ne gevechten de Noordelijken nog 1129 man aan doden en gewon, den verloren hebben. Jachtbommenwerpers en su perforten hebben Woensdag spoorweg-emplacementen en be voorradingsinstallaties aangeval len. Donderdag zijn de onderhande laars te Panmoendjon 40 minuten in geheime vergadering bijeen geweest. Ook Vrijdag zal met ge sloten deuren vergaderd worden. AFP meldt verder, dat volgens een communiqué van het achtste leger 24 communistische krijgs gevangenen Woensdagavond bij onderlinge gevechten in 't kamp Monsan bij Taedjon in Zuid- Kojrea gewond geraakt zijn. Ame rikaanse militairen herstelden snel de orde zonder te vuren en zonder gebruik te maken van traangas. 16 Gevangenen hebben gepoogd van de gelegenheid ge bruik te maken om te ontsnap pen. Zij werden echter weer ge vat. 14 Gewonden zijn naar het ziekenhuis te Taedjon vervoerd. De overige gewonden zijn ter plaatse door Amerikaanse artsen behandeld. Het Amerikaanse 8e leger heeft meegedeeld, dat de laat ste 2500 Chinese krijgsgevange nen van Koje naar het eiland Tsjedjoe zijn overgebracht. Er zijn thans alleen nog Noordko- reanen op Koje. Het 8e leger deelde verder nog mee, dat in de heuvels nabij het krijgsgevangenkamp op Ko je 7 Noordkoreanen zijn gegre pen, die onlangs uit het kamp waren ontsnapt. Een van hen werd neergeschoten, toen hij trachtte te ontvluchten, aldus het communiqué. Tot dusver heeft men 18 van de 28 gevangenen, die op 2 en 4 Juli wisten te ontsnappen, kunnen achterhalen. De naspo ringen naar de overige 10 wor den voortgezet. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Iets warmer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind. Iets warmer. ZATERDAG 12 JULI. v.m. n.m. Breskens 5.24 5.45 Terneuzen 5.59 6.20 Hansweert 6.39 7.- Walsoorden 6.49 7.1( ZON MAAN op onder op ondej Juli. 11 4.33 20.57 22.51 9.51 12 4.34 20.56 23.03 11.16 13 4.35 20.55 23.17 12.40 14 4.36 20.54 23.32 14.02 15 4.37 20.53 23.51 15.23 16 4.39 20.52 16.43 17 4.40 20.51 0.16 17.56

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1