De positie van Dr Adenauer De republikeinse conventie Spoedig stappen inzake Nieuw-Guinea Dc kabinetsformatie Geallieerde tanks langs het ijzeren gordijn? Het komende debat in de Westduitse Bondsdag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Juli. 8 4.30 20.59 22.01 5.11 9 4.31 20.58 22.22 6.47 10 4.32 20.57 22.38 8.21 11 4.33 20.57 22.51 9.51 Frankering bij abonnement: Ier neuzen üiracteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Aedactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 8 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2080. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Westduitse bondsdag zal Woensdag en Donderdag in eer ste lezing de wetsvoorstellen tot ratificering van de Europese ver dragen behandelen. Ofschoon de besprekingen niet minder heet lijken te worden dan de lucht, die om het witte parlementsgbouw aan de Rijn trilt, gaat dr Adenau er deze eerste ronde van zijn par lementaire strijd in met het volle vertrouwen, dat een kleine meer derheid de plannen tot militaire inschakeling van de bondsrepu bliek bij de Westelijke verdedi ging zal goedkeuren. Hoeveel weerstand de kanse lier heeft te overwinnen, is al ge bleken uit de omstandigheid, dat hij zijn eigen coalitie "niet heeft kunnen winnen voor een snelle ratificering. In het gunstigste ge val zal het toch nog herfst wor den, voor de Duitsers definitief de militaire banden met het Wes ten zullen hebben aanvaard. Het belangrijkste criterium voor de beoordeling der verdra gen blijft de vraag, in hoeverre ze dienstbaar kunnen worden ge maakt aan de verwezenlijking van de hereniging van Duitsland. De heftige discussies, die daar over in het laatste jaar in de bondsrepubliek zijn gevoerd,'heb ben de openbare mening slechts in beperkte mate beïnvloed. Wel iswaar heeft het aanvankelijke parool „ohne mich" gaandeweg plaats gemaakt voor meer beza digd inzicht, doch de voor- en te genstanders van de verdedigings plannen hebben hun fronten slechts verstard. De' herhaalde verkiezingswinsten van de socia listische partij hebben getoond, hoe groot de aarzeling in het volk is om de definitieve band met het Westen aan te gaan, zolang over het lot van Oost-Duitsland nog niet is beslist. Dr Konrad Adenauer, de 76-ja- rige kanselier, die in het afgelo pen jaar al zijn energie aan het tot stand komen der verdragen heeft gegeven, zal Woensdag een poging doen om ook de laatste weerstanden in de regeringsfrac ties te overwinnen. Hij zal de ver dragen in een rede van drie uren verdedigen en hij verwacht vol gens insiders, dat zijn rede na 20 jaren nog zal worden gelezen. Men kan aannemen, dat de kan selier deze uren voornamelijk zal besteden om het volk, dat de gro te debatten in de bondsdag per radio kan volgen, zijn overtuiging bij te brengen, dat de binding van West-Duitsland aan de Atlanti sche gemeenschap de eerste stap zal zijn naar een hereniging van Duitsland. De Duitse regerings leider stelt de Europese integra tie in rangorde van tijd voor de Duitse eenheid. Hij zal er echter geen twijfel aan laten bestaan, dat ook voor hem de herwinning van Oost-Duitsland het uiteinde lijke doel blijft. Slechts de kracht van een geïntegreerd Westelijk Europa zal de Russen er volgens hem toe kunnen brengen hun greep op de achttien millioen Duitsers uit het Oosten los te la ten. Een terugkeer op de weg der militaire aansluiting van West- Duitsland bij het Westelijk blok is volgens Adenauer niet moge lijk. Hij heeft steeds duidelijker de overtuiging geuit, dat een ac coord met de Sowjet-Unie slechts mag worden aanvaard, wanneer deze een verenigd Duitsland vrij laat, zich bij het Westelijke ver- dedigingsblok aan te sluiten. Iedere gedachte aan een neutrale positie van Duitsland wordt door dr Adenauer afgewezen, aange zien zij het land in een gevaarlij ke isolering zou kunnen voeren. Adenauers tegenstanders en ook vele twijfelaars uit zijn eigen rypn vrezen, dat op deze basis geen accoord met de Russen te bereiken is. Willen Duitsland en zijn partners werkelijk ernst ma ken met de oplossing van het vraagstuk der Duitse verdeling, dan moeten zij bereid zijn de Rus sen een prijs te betalen voor hun aftocht uit Oost-Duitsland, zo me nen zij. Die prijs zou dan moeten bestaan in het uitsluiten van Duitsland uit de plannen tot een making van Europa, tenminste uit de militaire plannen. Deze prijs wenst dr Adenauer niet te betalen. In de laatste we ken heeft hij zijn woordvoerders nadruk laten leggen op zijn stel ling, dat de Duitsers aan de geal lieerden op het stuk van de Duit se eenheid niets schuldig zijn en dat zij alleen maar eisen hebben te stellen „op grond van het na tuurlijke recht van een volk op zijn eenheid". De Russen moeten, zo hoort men nu in regerings kringen, gedwongen worden on voorwaardelijk de Oostelijke zone te ontruimen. Tegen deze opvatting is in de laatste maanden ook toenemend verzet in de rijen der regerings fracties gerezen. Talrijke stem men zijn daar opgegaan, die deze weg te gevaarlijk vinden, omdat zij vrezen, dat de Russn nooit on voorwaardelijk hun positie in Duitsland zullen prijsgeven. Ade nauer heeft wekenlang een kruis tocht tegen deze aarzeling ge voerd en schijnt er thans van overtuigd te zijn, dat slechts en kele afgevaardigden zich niet aan de partijtucht zullen onderwer pen. Scherpe critiek is er in vele bladen geoefend op een wijze, waarop de „rebellen" in de rege ringsfracties „tot de orde geroe pen" zijn. „Ieder lid van een rege ringspartij, dat het waagde een afwijkende mening te uiten, is onder beroep op zoiets als een politiek onfeilbaarheidsdogma tot zwijgen gebracht", zo heeft de liberale minister-president van Wurttemberg, dr Maier, ver klaard. Hoe zeker de Duitse kanselier zich voelt, kan worden afgeleid uit zijn jongste interventie bij de geallieerden inzake het antwoord aan Moskou. Ondanks het uit a! hoeken en alle partijen komende verlangen, het eerst nog eens met een conferentie van vier te proberen, heeft Adenauer het Westelijke compromis aangeval len, omdat dit het voor de Russen te gemakkelijk zou hebben ge maakt een langdurige en vruch teloze conferentie uit te lokken, die de verwezenlijking der Euro pese verdragen in de weg zou kunnen staan. Dit jongste initiatief van de kanselier zal tijdens de debatten wel scherpe aanvallen van de op positie uitlokken. De socialisti sche leider Ollenhauer heeft reeds eerder de verdenking uit gesproken, dat Adenauer de Duitse eenheid zou blokkeren uit een oogpunt van „katholieke machtspolitiek". Dat de socialis ten hun half-Franse prof. Carlo Schmid als eerste woordvoerder in het strijdperk laten treden, kan er overigens op wijzen, dat zij breed hun oude argument zullen willen uitspelen, dat de Europese verdedigingsplannen eerst aan de Rijn zouden beginnen en daarme de het grootste deel van Duits land geen bescherming en wel verbrande aarde zouden brengen. Schmid heeft zich al eerder in deze argumentering laten mee slepen tot de stelling: „Beter on geschonden bij de Russen dan kreupel". Hoofdmotief van de gehele op positie blijft overigens, dat de be faamde „bindingsclausule" der verdragen de Fransen het recht van veto over de Duitse eenheid zou geven. Voor de socialisten weegt dit bijzonder zwaar, daar zij van Frankrijk niet anders ver wachten dan een belemmering van de vorming van een blok van zeventig millioen Duitsers. Een zelfde vrees wordt ook door re geringsaanhangers gekoesterd. Zo heeft het katholieke arbeiders blad „Ketteler Wacht" nog pas beweerd: „Voor Frankrijk bete kent Europa niet meer dan veilig heid jegens Duitsland, welks her eniging men ondanks anders lui dende verklaringen gaarne zou voorkomen". Een belangrijk motief, dat bij de Duitse beoordeling der ver dragen in het spel is, is de in druk, die deze op de bevolking van de Sowjetzone maken. Prof. Hans Kohier heeft onlangs in het Westduitse regeringsbulletin een bericht gegeven over de stem ming onder de achttien millioen Duitsers, die in Oost-Duitsland op het beëindigen van de Sowjet-be- zetting wachten. Ook daar over heerst volgens prof. Kphler de hoop op een conferentie met de Russen. Men vreest er, aldus dit bericht, dat de politiek van sterk te van het Westen te ver zou kun nen gaan en tot militaire verwik kelingen zou kunnen voeren en men legt er nadruk op de over tuiging, dat men van een bevrij ding door middel van een oorlog geen heil verwacht. In elk geval heeft de discussie over een Duit se militaire rol er ernstige vrees doen ontstaan. Het is dan ook begrijpelijk, dat de regering van Bonn thans de opvatting propageert, dat ook de ratificatie der verdragen niet het einde van de kansen op bespre kingen met de Russen zou be tekenen. Het één moet volgens dr Audenauer volkomen onafhan kelijk van het ander worden be schouwd. In zijn gedachtengang zou juist de ratificatie en de in werkingtreding der verdragen de Russen tot overleg bereid maken. De bejaarde, doch nog steeds zo overheersende en levendige leider van de Westduitse regering zal een zware taak hebben om in dit eerste debat met dit inzicht over de volksopinie te zegevieren. De socialisten en hun volgelingen hebben zich niet 'alleen opge maakt tot een strijd tegen de ver dragen, doch zij gaan „all out" tegen de regering en de huidige parlementaire meerderheid. Nieuwe verkiezingen en een uit stel van alle beslissingen, tot het staatsgerecht de verdragen aan de „onmilitaire" grondwet zal hebben getoetst, zullen daarbij tot hun troeven behoren. Volgens de laatste berichten zal de Duitse partij, de rechtervleu gel van Audenauer's coalitie voor de ratificatie stemmen. Deze par tij heeft 26 van de 402 zetels in de bondsdag. Politieke waarne- mers te Bonn beschouwen dit als een versterking van Audenauer's positie. De aanhangers van generaal Eisenhower hebben voorgesteld betwiste gedelegeerden niet te laten stemmen over kwesties van toewijzing van betwiste conven tiezetels. De voorzitter van de republikeinse partij heeft toe gezegd, dat ter conventie snel op een besluit over dit voorstel zal worden aangestuurd en het schijnt wel zeker, dat de kwes tie zal worden behandeld voor MacArthur zijn aangekondigde rede zal houden. Als dit voorstel wordt aange nomen en de meeste afgevaar digden schijnen te menen dat ingeval van stemming de be slissing ten gunste van het voorstel zal uitvallen, kan dit senator Taft 50 stemmen kosten. Taft heeft verklaard van 510 afgevaardigden telegrammen te hebben ontvangen, waarin hem steun wordt toegezegd. Er zijn nog 27 telegrammen onderweg, aldus de verklaring, zodat het totaal aantal stemmen 537 zal bedragen. „Nog nooit is iemand met een dergelijke steun naar de conventie gekomen", aldus Taft. De conventie is Maandagmid dag gopend met officiële rede voeringen en met het aanbieden van het verslag der commissie voor- de geloofsbrieven. Donderdag zullen deze bespre kingen worden voortgezet en mogelijk zal generaal MacAr thur zijn rede ter omlijning van de parij-poliiek pas Woensdag uitspreken. Eerst daarna zullen de stemmingen over de aanwij zing van een candidaat begin nen. Voor het begin van de repu- blikeinse conventie is Maandag in Chicago de nationale con ventie van de Amerikaanse pro gressieve partij geëindigd. Tot candidaat voor het president schap van deze partij is be noemd Vincent Hallinan, een 56-jarige advocaat uit San Francisco, die op het ogenblik, veroordeeld wegens minachting van een gerechtshof, in een ge vangenis verblijft. Mevrouw Charlotta Bass, een 62-jarige negerin uit New York, is be noemd tot candidaat voor het vice-presidentschap. De voormalige Amerikaanse vice-president Henry Wallace, die aan het begin van de Kore aanse oorlog uit de progressieve partij trad, behaalde bij de pre sidentsverkiezingen in 1948 1.156.103 stemmen als candidaat van deze partij. De Amerikaanse progressieve partij streeft naar een bestand in Korea, samenwerking met de Sowjet-Unie, ontwapening en gelijke burgerrechten voor al len. De bijeenkomst, die poogde tot een compromis te geraken, is op niets uitgelopen. De aanhangers van generaal Eisenhower trach ten thans hun amendement op d procedure aangenomen te krij gen. Een aanvaarding zou bete kenen, dat de „betwiste" afge vaardigden van Texas, Louisiana en Georgia, die voor het meren deel door het nationale comité aan senator Taft waren toegewe zen. niet zouden stemmen. Zoals reeds gemeld, zou dit een verlies van 50 stemmen voor Taft bete kenen. Senator John Bricker (Ohio) heeft voorgesteld, dat de conventie zich zal houden aan de procedureregels van die van '48. Gouverneur Arthur Langlie (staat Washington) diende daar op het voorstel van de groep- Eisenhower in. De over het algemeen invloed rijk geachte gouverneur van Pennsylvania, John Fine, heeft verklaard, dat aanvaarding van het amendement reeds zou bete kenen, dat Eisenhower tot can didaat zou worden benoemd. Men acht deze verklaring van belang, omdat Fine de controle Heeft over een blok stemmen, die de nederlaag van Taft zouden kun nen veroorzaken. Een verwerping van het amen dement met meer dan honderd stemmen, aldus Fine, zou een overwinning voor Taft beteke nen. De expert op het gebied van buitenlandse zaken John Foster Dulles heeft meegedeeld, dat ge neraal Eisenhower onvoorwaar delijk zijn goedkeuring aan een verklaring over de buitenlandse politiek heeft gegeven. Dulles zou deze ontwerp-verklaring ook met senator Taft bespreken. Een vooraanstaand geestelijke van de Lutherse kerk ging voor met gebed. Voorzitter Gabrielson zeide in zijn openingswoord o.m. dat dit een „eerlijke conventie" zou worden. De enige overheer sende wil zou die van de meerder heid der 1.206 afgevaardigden zijn. „Er kan geen plaats zijn voor onenigheid. Wij moeten de gelederen sluiten tegen de ge meenschappelijke vijand". Voor de algemene discussie be gon, was er een strijd over de microfoons. De aanhangers van Eisenhower wensten dat de mi crofoons onafgebroken met de luidsprekers verbonden zouden blijven, opdat iedere afgevaardig de het woord zou kunnen nemen. Voorzitter Gabrielson meende echter, dat de microfoons uitge schakeld dienden te zijn, totdat de voorzitter een afgevaardigde het woord zou geven. Reuter tekent hierbij aan, dat het blok-Eisenhower kennelijk geen vertrouwen stelde in de on partijdigheid van de voorzitter. Na dit argument ontstond een groot tumult. Vele onbevoegden drongen zich naar voren en ver schenen niet alleen temidden van de afgevaardigden doch ook op de spreekgestoelten. Tenslotte werd de orde hersteld en begon het debat over het amendement. -Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zaterdag ter hoogte van Macao 200 personen verdron ken, doordat een vissersvloot in de wervelstorm terecht kwam, die langs de kusten van China woedde. De P.N.I. (Partai Nasional In donesia), één der grootste partij en van Indonesië, dringt er in een verklaring op aan, dat zeer spoe dig stappen zullen worden geno men om West Nieuw-Guinea bij het Indonesische grondgebied te voegen en wel door het instellen van een eigen provinciaal bestuur voor dat gebied. Deze verklaring werd Maandag uitgegeven, nadat de partijleiding van de P. N. I. Zondag de huidige toestand in Indonesië had bespro ken. Ten aanzien van West Nieuw- Guinea zegt de verklaring: „Om verbetering in de verhouding tus sen Indonesië en Nederland te kunnen bereiken, dienen de on derhandelingen over het uniesta tuut en West-Irian aan een gron dige beschouwing te worden on derworpen en zeer spoedig tot resultaten te worden gebracht. De betrekkingen tussen beide volkeren schijnen tengevolge van de steeds opnieuw voorkomende gebeurtenissen voordurend slech ter te worden. De aanslag op overste Harjono is één van de redenen van deze toestand. Vóór dien was de verhouding tussen beide landen echter reeds ver troebeld door het mislukken der onderhandelingen over West- Irian, waardoor de overdracht van de souvereiniteit over dit ge bied thans reeds twee jaar werd uitgesteld". Hierop volgden verschillende belangrijke gebeurtenissen, zo als het smokkelen van wapens en munitie in verscheidene schepen, waaronder de „Talisse" en de „Blitar". Het vervoer van troepen en militaire uitrustingsstukken naar Irian, zowel door de lucht als met behulp van Britse sche pen, heeft sterk de aandacht ge trokken. Het openen van een luchtlijn van Nederland naar West-Irian over de Philippijnen, zonder dat daarbij de onder Indo nesisch gezag staande gebieden worden aangedaan, heeft achter docht gewekt voor de mogelijk heid van militaire ontwikkelin gen in West-Irian. Gezien het bo venstaande dienen de kwesties inzake de unie en Irian spoedig tot oplossing te worden gebracht. In afwachting van deze oplossing dient het Indonesische volk zich gereed te houden voor eventueel te nemen maatregelen voor het geval haar inspanningen vergeefs mochten blijken, zoals bijv. het unilateraal opzeggen van het ver drag. Zeer spoedig dienen stap pen te worden genomen om West- Irian bij het Indonesische grond gebied te voegen en wel door het instellen van een eigen provin ciaal bestuur. DE VEILIGHEID. Over de veiligheid wordt in de verklaring o.m. gezegd, dat er een neiging bestaat, dat de orde verstoringen worden beïnvloed van het buitenland uit. Vervol gens wordt gewezen op de zaak- Westerling; de relletjes te Ma kassar, waarbij „K.N.I.L.eenhe den genoemd worden, die toen nog onder commando van Neder landse autoriteiten stonden"; ver der de opstand op de Molukken, waarvoor steun in geld en wa pens van het Nederlandse leger te Makassar werd verkregen; de ordeverstoringen op Java door benden onder leiding van de Ne derlandse militairen en politie mannen Bos, Smit en Van der Meulen, „die zich nu hebben aan gesloten bij de strijdmacht van de Darul Islam en die reeds vele malen trachtten verbinding met buitenlandse instanties en verte genwoordigingen te zoeken"; de inbeslagneming van clandestiene wapens op de „Talisse" en de „Blitar", „welke gebeurtenissen het wantrouwen wekten, dat po gingen worden gedaan om wa pens te smokkelen, die in handen kunnen vallen van benden"; de moordaanslag op luit.-kolonel Harjono in Nederland „die, toen bleek, dat de aanslag verband hield met Westerling, de overtui ging vaster deed postvatten, dat de verstoringen van rust en orde in Indonesië beïnvloed 'worden van het buitenland uit of althans door buitenlanders". De P.N.I. meent, dat bovenge noemde feiten door het gehele Indonesische volk moeten wor den gesignaleerd. De regering wordt aangespoord bij het zoeken naar wegen ter oplossing van de veiligheidskwestie in de eerste plaats haar aandacht op deze fei ten te richten, indien nodig, scherpe doch ordelijke controle uit te oefenen op de verbindingen met het buitenland en de gedra gingen van de buitenlanders. Tenslotte spoort de P.N.I. de par tijen aan met de regering samen te werken bij het zoeken van een oplossing om de veiligheid te her stellen. EEN VROUW IN DE REGERING? De kabinetsformateur Dr Drees, heeft Maandagochtend een bespreking van bijna 4 uur gehad met de fractieleiders Donker, Romme, Tilanus en Schouten. Intussen heeft het lid- der Tweede Kamer, mej. Mr Tende- loo (P.v.d.A.) een schrijven ge- ?'icht tot de kabinetsformateur Dr Drees, waarin zij er op aan dringt, dat de regering in een eventueel af te leggen rege ringsverklaring duidelijk zal doen uitkomen, dat de Neder landse regering handhaaft het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw naar de strekking, zoals die is neerge legd in het door minister Wij- ers bij de Kamer ingediende ontwerp (opheffing van de ma- ritale macht). Tevens wordt in dit schrijven verzocht om bij het vormen van een kabnet in ernstige overwe- gng te willen nemen daarin al thans één vrouw als minister op te nemen, c.q. als staatssecre taris daarin te verbinden. Gisteravond hebben de kabi netsformateur en de vier fractie voorzitters, de heren Donker, Romme, Tilanus en Schouten op nieuw gedurende vier uur verga derd. Zij waren dus deze dag ge durende ongeveer acht uren bij een geweest. Voor de formateur was het wel een zeer vermoeien de dag, aangezien hij des middags ook nog de ministerraad had ge presideerd. Als resultaat van deze langduri ge besprekingen werd het volgen de vernomen. De formateur zal heden een ge wijzigd regeringsprogram opstel len; uiteraard gewijzigd naar aan leiding van de opmerkingen door de fractieleiders gemaakt. Dit gewijzigd program zal, zo enigszins mogelijk, hedenmiddag op schrift worden gesteld en wor den verzonden aan de vier frac tieleiders, die dan, naar aangeno men mag worden, Woensdag met de fracties zullen vergaderen. De voorzitters zullen dan uiter lijk Donderdagochtend aan de formateur bericht geven. Er is geen mondelinge, bespre king meer afgesproken, maar het blijft natuurlijk mogelijk, dat door de formateur of door de fractieleiders om een nieuwe be spreking gevraagd zal worden. H. M. de Koningin wordt door de formateur telefonisch op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Van gezaghebbende zijde te Bonn is het volgende verklaard: Waarschijnlijk door een indis cretie werd bekend, dat bonds kanselier Adenauer mondeling en schriftelijk contact met de Ho ge Commissarissen heeft opge nomen over de mogelijkheid of noodzakelijkheid van versterkte bescherming door geallieerde troepen van de grens met de Sowjet-zöne. Aanleiding tot deze stap waren ongetwijfeld de door de z.g. volkspolitie en ook Sow- jettroepen veroorzaakte inciden ten en grensschendingen. De wens van de kanselier naar versterking van de grensbewa king is gezien het kidnappen van 43 Westduitse arbeiders naar de Sowjet-zöne en de willekeurige grenswijzigingen ten gunste van de Sowjets volkomen begrijpe lijk. De vele hieraan voorafgega ne gebeurtenissen in Berlijn be wijzen, dat men iedere dag met nieuwe incidenten moet rekenen. Men heeft echter volkomen misplaats getracht uit de on derhandelingen van de bonds kanselier een sensatie te maken. De gehele wereld weet, dat de geallieerde troepen in Duitsland de verplichting op zich hebben genomen de bondsrepubliek te gen iedere aanval en tegen inci denten te beschermen. Dit is in talrijke geallieerde documeftten vastgelegd. Ook voorheen waren voortdurend geallieerde troepen in de directe nabijheid van de zönegrens gestationeerd. In Ber lijn hebben meerdere malen ge allieerde politie-eenheden en troepen bij incidenten of door de Sowjets veroorzaakte of dreigen de acties ingegrepen. Hier zij slechts herinnerd aan het recente optreden door Engelse militaire politie tegen het gebouw van de Berlijnse (communistische) radio- omroep. Het is ook bekend, dat er een nauwe samenwerking tussen de Duitse en geallieerde autoritei ten bestaat. Het is meer dan eens voorgekomen, dat Duitse instan ties de betrokken geallieerde autoriteiten op de noodzaak van versterking van het toezicht van het een of andere punt van de zóne grens opmerkzaam hebben gemaakt. Ook de bondsregering heeft dit gedaan. Wanneer de bondskanselier thans zelf spreekt over de nood zaak van bescherming der grens en van de aldaar bedreigde be woners van de bondsrepubliek door geallieerde troepen, dan is hier geen aanleiding tot politieke sensatie, doch slechts sprake van een normale procedure, die ge dragen door nauwe samenwer king haar r,ut reeds eerder heeft bewezen. „THE OBSERVER" WAS FOUT. Op schriftelijke vragen van de heer Goedhart (Arb.) in verband met een publicatie in „The Ob server" betreffende bezwaren, welke hier te lande tegen een eventuele binding in het kader van de Europese defensiege meenschap zouden bestaan heeft de minister van Buitenlandse Za ken geantwoord, dat de betrok ken mededelingen van de diplo matieke correspondent van het Londense blad „The Observer" van elke grond ontbloot zijn. PRINS BERNIIARD NAAR BOGOTA? Naar Reuter meldt, heeft de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger te Bogoita ver klaard, dat prins Bernhard een uitnodiging van de Columbiaanse regering, om een bezoek aan het land te brengen, heeft aanvaard. Hij zou dit doen na de opening van de tentoonstelling van Ne derlandse producten in Mexico. Het bezoek zou mogelijk tussen 8 en 12 November worden ge bracht. Het A. N. P. kon Maandagavond geen officiële bevestiging van bovenstaand bericht verkrijgen. Het mag echter niet uitgesloten worden geacht, dat de prins na zijn verblijf in Mexico een of meer Zuid-Amerikaanse staten zal bezoeken. Mocht.dit inderdaad het geval zijn, dan zal een bezoek aan Bogota op het program staan. DE OOSTELIJKE GRENS VAN WEST DUITSLAND. Vijf Tsjechoslowaakse straal jagers hebben volgens het hoofd kwartier van de Beierse grens politie in de afgelopen week op verschillende dagen boven Bei erse grenspolitie in de afgelopen week op verschillende dagen bo ven Beieren gevlogen. Zaterdag heeft het ministerie van binnenlandse zaken van Ne- der-Saksen verklaard, dat een Russisch vliegtuig Vrijdag boven een zendstation van de West duitse regering te Forleben had gecirkeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Kans op onweer. Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Aanhoudend warm. WOENSDAG 9 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.57 3.32 4.12 4.22 n.m. 3.17 3.52 4.32 4.42 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1