Uit de Provincie m. SPORTNIEUWS m Eric de Noorman in „Het land der duisternis" A '•wrJB t» isitói TERNEUZEN. BRESKENS. Jachtje omhoog gevaren. Tijdens de Zondagnamiddag plotseling opkomende onweers bui, gepaard met hevige rukwin den, raakte een Nederlands jacht je op de zandplaat de Hoge Sprin ger ten Oosten van de haven van Breskens in het ongerede, waar op de reddingsboot „President Wierdsma" uitvoer. Ter plaatse J. H. van Dalestraat op het ter rein naast de school. Het onderwerp voor de bijeen komsten, die 's avonds om 7.30 uur aanvangen, zal zijn: „De on zekerheid van het leven". SLUISKIL. CADZAND. Druk strandbezoek. Het buitengewoon warm zo merweer had duizenden naar ons mooi strand gelokt en er heerste een grote bedrijvigheid op het strand en in de omgeving. Om kwart over 4 kwam plotse ling een onweersbui opzetten en de baders moesten in allerijl het verkwikkende water verlaten, waardoor het een gedrang van je welste was in de op het strand staande kleedgelegenheden, ter wijl de restaurants de bezoekers niet konden bergen. Tijdens de regenbui vielen er stukken ijs ter grootte van dui veneieren. MIDDELBURG. Schoolreis Openb. lagere school. De leerlingen van de eerste en tweede klas maakten met hun onderwijzeres en enkele moeders per autobus een reisje naar Wal cheren. De tocht ging via Perk polder daar in een Zuid-Beveland- se kersenboomgaard de kinderen feeks" van Shakespeare opvoe- de gelegenheid geboden zou wor- ren krachtens het uitwisselings programma van het Belgisch- Nederlandse culturele accoord. SLUIS. VLTSSINGEN. ZAAMSLAG. TENNIS. ZWEMMEN, ZEILSPORT. WIELRENNEN. 70 51 7£3?',57: 30* NoIten Wk IR I *hu mlm d6Jan Fietersz. Coenstraat te Den Haag is de 26-jarige kan toorbediende F. p. van D met lu?naet0iegen een gekeerde auto en daarna tegen de gevel van en huis gereden. Hij bleek TnïZl de* P°^ie °nder drantón vloed te zijn. Bij onderzoek bleek, 6Jen te voren de d0°r hem bestuurde wagen in de J. P. Coen straat had weggenomen. D is ter ontnuchtering overgebracht naar het bureau, waar processen-ver baal tegen hem zijn opgemaakt. VERDRONKEN. Te Olst (Gld) is het 17-jarige meisje D. C.. die niet kon zwem men, bij het baden in de IJssel verdronken. Haar twee zusjes, die met haar waren gaan zwem men, konden geen hulp bieden BENOEMINGEN BIJ WATER SCHAPPEN EN POLDERS. Bij K.B. zijn benoemd met in gang van 1 Juli j.l'. tot dijkgraaf van het waterschap Ellewouts- dijk D. J. Dees, te Oudelande; met ingang van 1 Aug. '52: tot gezworene van de polder de Vier- Bannen-van-Duiveland, J. A. van Nieuwenhuijze te Nieuwerkerk en C. J. van Westen te Zierikzee. Scheepsbouwers op stap. De reisclub „Onder ons" van de Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij maakte Vrijdag j.l., een uitstapje naar Gelderland, 's Morgens werd via Perkpolder naar Breda gereden waar bij Har ry Mols de morgenkoffie werd gebruikt. Daarna werd de lange trip naar Nijmegen aangevangen waar bij aankomst de stad werd bezichtigd. Het diner werd ge bruikt in hotel „Erica" iri Berg en Dal, waar, na dit onmisbaar onderdeel van de reis te hebben beëindigd, de omgeving werd be zichtigd. Om 5 uur werd, na veel geno ten te hebben, de terugreis aan vaard. Harry Mols in Breda kwam er nogmaals bij te pas, dit maal met een dansje en toen het klokje de vertrektijd aanwees, scheidden velen met weemoed, zo dat allen welvoldaan in Terneu zen arriveerden. De hevige regenbui van gisteravond was oorzaak dat verschillende stadsgedeelten on der water kwamen te staan. In de Walravenstraat drong het wa ter de woningen binnen. Met be hulp van de brandweer werd het overtollige water weggetrokken en in nabijgelegen zinkputten ge loosd. Ongeveer kwart voor 10 kwam de Vlooswijkstraat over de gehele lengte blank te staan en de Nieuwediepweg over 'n gedeelte Zowel in de Vlooswijkstraat als in de Nieuwediepweg was het water te ongeveer half 12 via de riole ringen weggezakt. Schuur afgebrand. Een blussing met hindernissen. Zaterdagmiddag ontdekten be- van Philippine, op weg naar de in de schuur van de firma Goo- sens, waarin behalve enkele ma chines ook z.g. klodden vlas wa ren geborgen. Een juist op sur veillance zijnde agent van politie was direct in volle actie om hulp van de brandweer in te roepen. Doch dit bleek ditmaal niet zo eenvoudig en de blussing van de brand heeft heel wat complicaties medegebracht. Het toeval wilde, dat juist deze middag vrijwel al le brandweercorpsen afwezig wa ren wegens de te Zaamslag ge houden wedstrijd van brandweer corpsen. Dit is dan ook oorzaak, dat de schuur tot op de grond is uitgebrand en het mag nog een geluk bij een ongeluk genoemd worden, dat de wind uit 'n goede richting kwam, waardoor 'tvuur niet op de aangrenzende percelen is overgeslagen. De brandweer van Sluiskil was reeds naar Zaamslag vertrokken doch er naderde de brandweer van Philippine,, op weg naar de kamp te Zaamslag. Zij kon di rect aan de slag, maar had niet voldoende slangen bij zich en kon zodoende slechts met een straal water geven, waarbij nog kwam dat er weinig druk op de water leiding stond. De brandweer van Terneuzen stuurde een reserve wagen, doch daar het met de mo tor vertrouwde personeel naar Zaamslag was vertrokken, duur de het geruime tijd voor deze spuit water kon geven. Ook het brandweercorps van Sluiskil werd telefonisch gewaar schuwd en dit spoedde zich naar Sluiskil. De pech bleek nog niet uit, want toen de brandweer van Sluiskil voor de brug arriveerde, bleek deze opengedraaid en on danks haar loeiende sirene moest zij nog een poosje geduld oefe nen. Pas toen commandant Ver meulen met z'n manschappen op het terrein van de brand was ge arriveerd, kon men spreken van brandbestrijding. Met een flink aantal stralen werd nu de brand aangepakt en de vuurhaard open- getrokken. Het was toen echter gekomen was het jacht inmiddels al te laat. De grote vlammen, geheel droog gevallen en keerde door de wind aangewakkerd, had- de reddingsboot naar dê haven I den reeds victorie gekraaid en er terug, na de opvarenden van het bleef niets meer over dan een jachtje geseind te hebben, dat smeulende puinhoop, men bij opkomend water zou te- De burgemeester en de secreta- rugkeren indien mocht blijken. zulks nodig Het Antwerps Kon. Ned. Schouwburg komt. De Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen zal op Dinsdag 22 Juli te Middelburg de „Getemde ris der gemeente Westdorpe, waartoe Strodorpe behoort, stel den zich kort na 't uitbreken van de brand persoonlijk op de hoog te. Naar wij vernemen moet de oorzaak van dé brand gezocht worden in het spelen met lucifers door een knaapje. Kunstmestverscheping. Eind voorgaande week kwam al hier aan de kade der Ammoniak- fabriek het Portugese stoomschip „Lisboa" om een lading kunst mest in te nemen. Daar het schip reeds gedeeltelijk afgeladen was met andere artikelen, o.a. auto's, moesten deze eerst weer aan de wal gezet worden, vóórdat de la ding kunstmest kon worden inge nomen. Eep en ander trok veel bekijks. Zuidertent evangelisatie. In de periode van 9 tot en met 13 Juli a.s. zal de „Zuidertent Evangelisatie", uitgaande van de Ned. Herv. kerk, de Gereformeer de kerken en de vrij evangelische gemeenten in samenwerking met verschillende zangkoren bijeen komsten houden te Sluis. De tent zal zijn opgesteld in de ONGEVAL OP VLIEGFEEST BIJ LYON. Op het vliegveld Bron bij Lyon is Zondag gedurende een vlieg- feest een vliegtuig neergestort. Het tweemotorig toestel kwam brandend op een akker neer. De acht inzittenden, onder wie de bekendste na-oorlogse Franse pi lote Aryse Bastie, kwamen om het leven. Honderdduizend toe schouwers zagen het ongeluk ge beuren. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Op de onbewaakte overweg bij de Zuidendijk te Dordrecht is Za terdag een groentenwagen door een uit de richting Moerdijk ko mende goederentrein gegrepen. De wagen werd totaal vernield en het paard op slag gedood. De bestuurder, de heer A. de Geus uit Dordrecht, werd ernstig ge wond. De man had, gewaar schuwd door de knipperlichtin stallatie, gewacht tot een trein uit de richting Dordrecht was ge passeerd. Hij wilde toen de over weg oversteken, maar had geen erg in de goederentrein, die uit de richting Moerdijk kwam. den zich te goed te doen aan dl heerlijke kersen, hetgeen natuur lijk met vreugde werd begroet. Vervolgens werd de reis voort gezet en werd een bezoek ge bracht aan de hoofdstad der pro vincie, waarna een rondrit over het mooie Walcheren werd ge maakt. Het weer werkte mee en de kinderen kwamen hoogst vol daan over het genotene te Sluis kil terug. Woensdag en Donderdag zijn de leerlingen der hogere klassen aan de beurt. Zij zullen 'n tweedaags uitstapje naar Zuid-Holland ma ken, waarbij wordt overnacht jn de jeugdherberg „Ockenburg" bij Loosduinen. ht hebben ploïna be an Idagen. De „Zeeland" opende haar zomerdienst. Vrijdag heeft de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" haar zo merdienst op de lijn Vlissingen Folkestone v.v. geopend. Deze dienst, die thans zijn vierde jaar na de oorlog ingaat, wordt uitge voerd van 4 Juli tot en met 7 September, iedere Vrijdag en Zondag. Hij wordt onderhouden met het stoomschip „Mecklen burg." In Folkestone heeft men eventueel aansluiting op de boot trein naar Londen. Doel van deze dienst is voorna melijk de toerist de mogelijkheid te bieden een interessante zeereis te comhineren met een kort be zoek aan het mooie heuvelland van Zuid-Engeland, en de Engel sen een bezoek aan Zeeland te vergemakkelijken. Het hart van de „Mecklenburg"- officieren en bemanning klopte Vrijdag bij de eerste afvaart een beetje harder dan anders. Niet louter vanwege de gebruikelijke bedrijvigheid in de machineka mer, maar meer omdat veertig lieftallige en vrolijke Westkappel- se meisjes in hun fraaie volks dracht aan boord kwamen. Het Westkappelse dameskoor, bekend onder meer uit de film „De dijk is dicht," luisterde onder leiding van de dirigent de heer P. de Rooij, deze reis op. Vrijdagavond werd in de mu ziektent op de boulevard van Fol kestone gezongen. Ter af\yijsse- ling van een programma van muziek en dansen van de kapel van het eerste bataljon der „Roy al Scots Fuseliers", en daarop volgde een officiële ontvangst in de Leas Cliff Hall. In dit concertgebouw werden die avond juist „old-time" dan sen beoefend. Nadat het koor door de burge meester van Folkestone was toe gesproken en het ook enige num mers had uitgevoerd, noodden de Engelse gentlemen de Westkap pelse meisjes ten dans. We gelo ven niet, dat er één heeft gewei gerd. Het was voor Folkestone een gebeurtenis, en óók voor de meisjes, die hun mooiste gouden strikjes en „beuqjes" droegen. België's kuststeden hebben ze al bezocht, maar dit was hun eerste bezoek aan Engeland, waarvan ze de volgende morgen per auto car het schone landschap van Kent nog konden bewonderen. Al waren ze graag nog wat geble ven, de terugreis was toch ook weer aanlokkelijk, want... tot Maandag is het nog kermis in Westkapelle. Om kwart voor zes leverde de „Mecklenburg" het koor weer veilig en wel in Vlis singen af. Jaarlijkse wedstrijd voor Brandweercorpsen. Zaterdagmiddag had op de hof stede van de heer Anth. Dekker in de Polderstraat alhier de jaar lijkse wedstrijd plaats van brand weercorpsen in Oost Zeeuw.s- Vlaanderen. Verondersteld werd een brand te blussen in de land- bouwschuur, waarin zich paarden en koeien bevonden, terwijl ook een auto moest gered worden. Ieder corps moest met 2 stralen water geven en verder een opga ve in de kortst mogelijke tijd uit voeren. Er heerste een sportieve geest onder de deelnemende corpsen en met spanning werd na afloop de uitslag van de jury tegemoet ge zien. In de avonduren was de jury, die in het café van de heer R. J. v. d. Veke zitting had geno men, met haar taak gereed. De uitslag was als volgt: le prijs Hontenisse met 593 pun ten en speciale prijs voor de bes te brandweercommandant, de heer Dumoleijn te Kloosterzande; 2e pr. Hulst met 552 punten; 3o pr. Terneuzen met 471 p.; 4e pr. Zaamslag met 449 p.; 5e pr. Koe wacht met 436 p.; 6e pr. Zeedorp en Sluiskil beide met 403 p.; 7e pr. St. Jansteen met 376 p.r-8e pr. Sas van Gent met 326 p.; 9e pr. Philippine met 318 punten. Geslaagde Fiets-stertocht. De ring „Jonge Kracht" van de jongensclubs van het C. J. M. V. hield Zaterdagmiddag voor haar leden 'n fiets-stertocht. De route was voor elke club: Axel, Zaam slag, Othene, Driewegen, Terneu zen, Hoek, Sluiskil, Axel. Tussen Hoek en Sluiskil was een interes sante oriëntatietocht ingelast. Ongeveer 60 jongens namen er aan deel en voor hen, die deze zo goed geslaagde stertoch uitgereden werd een dip! schikbaar gesteld. Reis ouden vanJdagen. Vrijdag gingen de ouden van dagen op hun jaarlijks uitslapje, georganiseerd door de Oranje vereniging. Deze keer ging de tocht naar Schouwen en Duive- land. 2 Grote bussen van 50 per sonen waren geheel gevuld. Het is een ongewone reis geworden, 's Morgens bij het vertrek begon het al, toen op Zaamslag-Veer bleek dat een der leiders op het dorp was achtergebleven en per auto naar Perkpolder gebracht moest worden. Via Kruiningen, Bergen op Zoom, Steenbergen, Anna Jacobapolder-Zijpe ging het op Zierikzee aan, waar koffie werd gedronken. In Zierikzee werd nog een uur gewinkeld en gewandeld. Vandaar ging het, on der leiding van de bekende vogel kenner de heer J. Vijverberg, via Noordgouwe, Zonnemaire, Renes- se naar Haamstede. In Renesse werd langs het slot Moermond gereden en werd een ogenblik stil gehouden op de plaats waar in Dec. 1944 tien bewoners van Schouwen door de Duitsers wer den opgehangen. lp Haamstede werd de inwendige mens ver sterkt. Langs mooie plekjes ging het daarna aan op het natuurre servaat. Hier werden door de heer Vijverberg en een opzichter van de beplanting de broedplaat sen van de zilvermeeuwen ge toond. Nesten met eieren, pas uitgekomen meeuwen en grotere jongen waren er in groten getale, intussen cirkelden honderden en honderden meeuwen boven de hoofden van het gezelschap, boos over de gestoorde rust die anders in het reservaat heerst. Het was prachtig en volop ge noten de ouden van dagen van de natuur en de vogels. Op het vast gestelde uur stonden de bussen weer voor vertrek gereed. Toen bleek echter dat één persoon af wezig was. Direct werd de omge ving afgezocht onder leiding van de opzichter. De stemming daal de en reeds werd besloten dat 4 leiders zouden achterblijven om onder leiding van de opzichter en met hulp van de bevolking ver der te zoeken, toen plotseling be richt binnenkwam dat de verlo rene in Burgh op het tramstation was, gereed om op eigen gelegen heid naar huis te gaan. Vlug was alles weer geregeld, maar intus sen waren 2 uren verlopen. Via de Zuidroute ging het op Zijpe aan. Door de ongelukkige boot verbinding en het lage water kon maar één bus gelijk worden over gezet. Daardoor ontstond weer vertraging in Steenbergen, waar nog eenmaal gestopt moest wor den om de intussen droog gewor den kelen te laven. De boot van 9.20 u. in Perkpolder kon niet meer worden gehaald en men moest wachten tot half elf. Tot overmaat van ramp kon toen weer maar één bus gelijk worden overgezet. Dit viel natuurlijk erg tegen. De eerste groep kwam om eif uur thuis en de tweede groep om 12 uur. De gebruikelij ke ontvangst met muziek en toe spraken bleef hierdoor achterwe ge. Ondanks alles was het een mooie reis, wat zeker niet in het minst te danken is geweest aan de goede begeleiding van de heer Vijverberg. De oudjes zullen ze ker nog veel over deze réis te vei tellen hebben en dankbaar zijn dat ook 'dit jaar weer een reis vöor hen werd georganiseerd. 2 MANNEN VERDRONKEN BIJ SLUIS TE MAASBRACHT. Zaterdag is bij de sluis in het Julianakanaal bij Maasbracht een ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee mannen die in dienst waren van de Rijkswaterstaat het leven heeft gekost. Aan het benedenhoofd van de sluiskolk, aan de buitenzijde, wa ren de 50-jarige T. S. en de 45-ja- rige M. H., beide afkomstig uit Roosteren, staande in een bootje bezig met het aanbrengen van nieuwe houten ter bescherming van de sluisdeur. De sluiskolk was gevuld met water en,het ver val bedroeg ongeveer zeven en een halve meter. Toen schepen uit de kolk voeren door de deuren aan het bovenhoofd werd het wa ter opgestuwd tegen de deuren aan het benedenhoofd. Zoals wel meer in dergelijke omstandighe den schijnt te gebeuren, sloeg er een golf water uit de sluiskolk over de deuren. Vermoedelijk is deze stortvloed op één zijde van het bootje terechtgekomen, ten gevolge waarvan het kantelde en S. en H. te water geraakten. Ze konden geen van beide zwemmen en verdronken. Hun lichamen werden binnen tien minuten boven water gehaald. Langduri ge kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. De Zeeuwse tenniskampioen schappen. Onder ideale Weersomstandighe den werden Zaterdag de eerste ronden (dames- en herenenkel spel) voor de Zeeuwse tenniskam pioenschappen gespeeld. Jammer was het, dat reeds in de kwartfinales enkele sterke Terneu- zense spelers tegen elkaar kwa men. Een uitstekend spelende G. Vernimmen scheen voor de eerste verrassing te zullen zorgen. Hij won de tweede set van de titelhou der Jurry Jr. en kwam zelfs 3^—0 vóór in de derde, doch de „finishing touch" ontbrak en Jurry won. In de tweede kwartfinale ver kocht J. Drok zijn huid zo duur mogelijk tegen de andere candidaat voor de titel C. van der Pejjl. Ook hier won de speler met de meeste routine, zij het dan ook in 3 sets. Uitslagen D E.Mevr. DikötterMevr. Krug 64; 4—6; 4—6; Mej. De Booy- mej. Van Mossevelde 62; 61; Mevr. Spaasmevr. Mal corps 79; 57; Mevr. Krug mej. De Booy. 1—6; 0—6; Mevr. Thomaes—mevr. Malcorps 61; 63; Mej. Blommaertmevr. Spaas 06; 16; Mevr. Dikötter Mej Van Mossevelde 06; 16. H.E.: G. VernimmenD. Haak 75; 61; J. DrokH. Westerhof 6—3; 62; S. LaurensH. Berlage 63; 62; W. NevejanH. Drok 6—0; 6—2; C. Binkhorst—Th. Ver- helst 6—3; 2—6; 3—6; P. Stabi le. Langenhorst 46; 46; P. Staal—D. Haak 6—1 6—0; J. Drok B. Dumolejjn 62; 75; C. BinkhorstH. Drok 6—0; 60; A. ThomaesP. Staal 64; 64; C. Jurry Jr.G. Vernimmen 64; 26; 64; W. van RemortelW. Nevejan 6—0; 8—6; E. Bleijenberg T. H. Verhelst 4—6; 5—7. Kwartfinale J. DrokC. van der Peijl 57; 7—5; 1—6, Door de tropische hitte kon gis teren het overvolle programma niet geheel worden afgewerkt. De finales in het gemengd dubbelspel en het herendubbelspel zullen nu a.s. Zaterdag worden gespeeld. In het damesenkelspel scheen mevr. Thomaes regelrecht op de zege af te gaan. Ze won de eerste set (61), maar in de tweede kwam de reactie. In de derde set weer een 52 voorsprong, die evenwel door mej. De Booy op keurige wij ze werd ingelopen, doch mevr. Thomaes won uiteindelijk met 8—6. Toen dè grote strijd, de finale herenenkelspel tussen J. Jurry Jr. en C. van der Peijl. Een meester lijk spelende Van der Peijl won de eerste set in enkele ogenblikken (60). In het begin van de tweede set kreeg Jurry kramp. Toen na een kwartier de strijd kon worden voortgezet, bleek Van der Peijl er volkomen uit. De tweede set won Jurry met 6—1. In de derde set ging het gelijk op, maar nadat Van der Peijl op 54 voor Jurry twee „match points" had weggeslagen won Jurry de partij met een schit terend geslagen bal (64). Het damesdubbelspel leverde een zege op voor het paar mej. De Booymej. Baert uit Hulst. Uitslagen H.E. J. Jurry Jr.C. Binkhorst 3—6; 6—3; 6—4; H. Westerhof— H. Berlage 16; 46; T. Verhelst A. Thomaes 57; 6—3; 62; S. LaurensH. Berlage 62; 64; S. LaurensW. v. Remortel 06; 36; Halve finales: T. Verhelst C. van der Peijl 79; 06; J .Jur ry Jr.W. v. Remortel 61; 63. Finale: J. Jurry Jr.C. van der Peijl 06; 62; 64. Jurry kam pioen. D.E.: Mevr. Thomaesmej. R. van Mossevelde 61; 61; mej. De Booymevr. Spaas 61; 60. Finale: Mevr. Thomaesmej. De Booy 61; 26; 86. Mevr. Tho maes kampioene. Heren-dubbel: S. Laurens en D. HaakE. Verstraeten en F. Ver- straeten 60; 64; C. Binkhorst en G. VernimmenE. Bleijenbergh en W. van Remortel 2—662; 57; C. Jurry Jr. en H. Berlage S. Laurens en D. Haak 62; 6—1. Finale nog te spelen. Dames-dubbel: Mej. De Booy en mej. Baertmevr. IJsebaert en me.i. Van Mossevelde 63; 61. Finale: Mevr. Thomaes en mevr. Spaasmej. De Booy en mej. Baert 2—6: 6—2; 4—6. Mej. De Booy en mej. Baert kampioenen. Gemeng-dubbelMevr. v. d. En- de en B. Dumoleijnmej. Wau- ters en M. Nevejan 46; 0—6; Mevr. Thomaes en J. Jurry JE mevr. Malcamps en D. Haak 6—1; 61; Mevr. Westerhof en H. Wes terhofMevr. Spaas en C. van der Peijl 06; 3—6; Mej. Wauters en M. Nevejanmevr. Spaas en C. van der Peijl 36; 57. Finale nog te spelen. POLO-TOURNOOI. Het Zaterdag in het zwembad aan de Westelijke kanaalarm te Ter neuzen door de Zwem- en Poloclub „De Schelde" gehouden tournooi is in alle opzichten geslaagd. Er werd aan deelgenomen door zeven tallen van de „Zeehond" te Vlissin gen, „Luctor" te Middelburg, „S. Z. V." te Souburg, de „Bruinvis" te Sas van Gent en de „Schelde" te Terneuzen. Het weer werkte in alle opzichten mee en de belang stelling was groot. Van 4 tot 7 uur hebben de toeschouwers van sportieve en spannende wedstrij den kunnen genieten. Voor dit tournooi waren een wis selbeker en twee medailles be schikbaar gesteld. De wisselbeker werd gewonnen door de „Zeehond" in een zeer spannende finale tegen de „Bruinvis". Nadat de Bruinvis een 10 voor sprong verkreeg, maakte Zeehond gelijk. Weer hernam Bruinvis de leiding en voor de tweede maal bracht de Zeehond de stand op ge lijke voet. De spanning nam voort durend toe tot het de Zeehond ge lukte het winnende doelpunt te scoren. De beide medailles bleven in Ter neuzen, dank zij het uitstekend werk van de doelverdediger van het eerste herenzevental, de heer Baart, en van de doelvrouwe van het eerste dames-zevental van de Schelde, mej. De Vos. De uitslagen waren als volgt: Afd. I heren: Luctor I -Zeehond I 02; Schelde IBruinvis I 04. Afd. II: Schelde IIBruinvis II 21; Luctor IIBruinvis II 21. Dames: S.Z.V. II—Luctor II 5—0; Luctor ISchelde I 03. Finales: Heren: Zeehond I Bruinvis I 32 (wisselbeker); Schelde IILuctor II 21 (me daille). Dames: Schelde IS.Z.V. II 21 (medaille). VOOR DE DERDE MAAL DE „BLAUWE WIMPEL." Bij de Zaterdag j.l. op de Wester- schelde gehouden zeilwedstrijden eindigde onze stadgenoot de heer G. J. W. van der Peijl als eerste en veroverde daarmede met zijn jacht „Honte" na spannende strijd voor de derde maal de „blauwe wim pel, in drie achtereenvolgende sei zoenen. TERNEUZEN Baankoers te Breskens. Keepers uit Roosendaal winnaar. De Zondag te Breskens ter ge legenheid van de kermis gehouden baankoers voor nieuwelingen over een afstand van 65 km, in 80 ron den, trok veel belangstelling. Tengevolge van een bepaling dat renners die tweemaal gedubbeld werden de baan moesten verlaten, moest een tweetal deelnemers, toen Keepers hen na 60 ronden voor de tweede maal passeerde, de strijd staken, doch toen een 5-tal ronden met uitzondering van P. van der Lijcke uit Groede, alle overige renners voor de tweede maal werden gedubbeld, mochten deze tóch blijven doorrijden, zodat allen de eerste twee genoemde renners de dupe werden van deze bepaling. De uitslag was: 1. C. Keepers, Roosendaal; 2. P. van der Lijcke, Groede, op 1 ron de; op 2 ronden: 3. H. Hulstenman, Wouw; 4. W. Daamen, Oud-Gas tel; 5. J. Westdorp, 's-Heerenhoek; 6. F. Luijcks, Halfweg; 7. A. v. d. Kloot, Etten; 8. Osc. Quekelberghe, Groede; 9. Th. v. d. Wefjchen, Goes; 10. M. Willemstein, Vlissin gen. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Wederom Coppi. De elfde etappe van Le Bourg d'Oisans naar Sestrière was vrij kort, n.l. 182 km, maar een van dc zwaarste van de hele ronde want er zaten vier geduchte bergpassen in. Om half elf plaatselijke tijd zet te de karavaan zich in beweging. Het parcours viel voor een deel sa men met dat van de tiende etappe, maar nu in omgekeerde richting. In een tropische hitte begon de beklimming van de pas van de Glandon. De Fransman Geminiani deed de eerste aanval maar de Spanjaard Gelabert reageerde on middellijk en samen konden ze 150 meter uitlopen op het eerste groepje. Toen werd Coppi lichtelijk ongerust, hij begon te spurten en was in enkele minuten bij de kop lopers. Maar ook Lauredi, Ockers, Dotto, Ruiz, Zelasco en Molineris, die hem achterna gegaan waren, voegden zich spoedig bij de leiders. Wat later splitste het groepje zich want bij .Quatre Maisons" demar reerde Conpi opnieuw, zodat hij het hoogste punt van de Glandon passeerde met 1 min. 13 sec. voor sprong op Lauredi, die zich tot het uiterste ingespannen had om niet al te veei terrein te verliezen. Van de Glandon naar de pas van de Croix de Fer is het slechts 2 a 67. Orm en de man van het Verbond der Dolken kijken vra gend naar de Noor man. „Ik meende een stem te horen", zegt Eric zacht. „Roept daar niet iemand in de verte? Luister! Daar is het weer...!" Orm prevelt onder zijn snor. „Ik hoor niets. Maar alles is nogelijk in dit moeras. Het zal een water geest zijn, die honger heeft...". Hij wendt verschrikt het hoofd als hun gids eensklaps een lange, klagelijke zangerige kreet laat horen. Klagelijk klinkt het geroep over de ne velige vlakte. Een ogenblik meent de Noorman dat de kreet uit de verte beantwoord wordt. Maar het ge luid is te zacht om zeker te zijn. Dan wenkt hun gids hen hem te volgen „Was dit een teken van uw 3 km. Lauredi kreeg een inzinking en werd gepasseerd door de in eikaars gezelschap rijdende Gemi niani en Gelabert. Ook Dotto en Lazarides haalden I.auredi in, en Ockers, Molineris, Bartali en Ruiz kwamen dreigend opzetten. Intus sen klom Coppi in zijn soepele, ge makkelijke stijl verder zonder zich te bekommeren om wat achter hem gebeurde. Hij kwam het eerst op de top door, wat hem een tijd- bonificatie van 40 sec. bezorgde, met 53 sec. voorsprong op Geminia ni en Molineris. Daarna volgde de lange afdaling naar het 67 km van de start op 569 m hoogte gelegen St. Jean de Maurienne. Coppi daalde met veel meer omzichtigheid dan vroeger zijn gewoonte was, Geminiani daar entegen liet zich als een steen naar beneden vallen, en zo arriveerden ze samen te St. Jean met twee mi nuten voorsprong op hun onmid dellijke achtervolgers. Zij zetten hun inspanning echter niet voort en in de buurt van Pont d'Arc kwam het tot een hergroepering, waarbij een peloton van een 25-tal renners. Na een korte afdaling begon de strijd tegen de zwaarste hindernis van de etappe, een klim van 1100 m over een afstand van 17 km naar- het hoogste punt van de ge duchte Galibier. Andermaal ging Coppi alleen omhoog, de anderen ver achter zich latend, en op de top verwierf hij wederom een bonifica tie van 40 sec. Op 2 min. 40 volgde Ruiz, op 2 min. 55 Le Guilly, op 4 min. 25 Bartali en Ockers^ op 4 min. 35 Close, op -5 min. 03 Gela bert, op 5 min. 30 Geminiani en op 5 min. 36 de tengere, pezige Robic. Bij de afdaling van de Galibier en de Lautaret nam Coppi geen enkel risico, maar handhaafde zijn voorsprong, welke te Le Monetier (135 km) 2 min. 30 bedroeg op zijn 5 achtervolgers die aangevoerd werden door Ruiz en Bartali. Op het 15 km lange stuk van Le Monetier naar Briancon gaf Faus- to echter de volle maat. met het gevolg dat hij het verschil met Bar tali, Le Guilly, Ockers en Ruiz en Close vergrootte tot 4 min. 30. Tijdens de beklimming van de col van de Mont Genèvre, aan de Italiaanse grens, wist Robic, die nu reed als in zijn beste dagen, het eerste groepje van 5 achtervolgers in te halen, maar op het hoogste punt lag Coppi nog steeds alleen aan kop met 4 min. voorsprong op het eerste zestal. In de afdaling naar Cesana-Torinesse (170 km) zag men Coppi op topsnelheid en met al zijn virtuositeit door de haarspeldbochten omlaag suizen. Na Cesana ging de weg steil om hoog voor een 11 km lange klim naar Sestrière waar de finish op. 2033 m hoogte was ingericht. Op dit laatste stuk liet Robic zich duchtig gelden want hij liep gelei delijk op Coppi in zodat zijn ach terstand 7 km vóór Sestrière ver minderd was tot 3 min. 30. Jammer genoeg voor de Breton moest hij in de laatste kilometers tot twee maal toe afstappen om een band wat bij te pompen, met het gevolg dat hij eerst door Ockers en Ruiz en daarna ook door Bartali, Le Guilly en Close ingehaald en voor bijgelopen werd. Even vóór de top, op het moment dat Coppi reeds lang als triomfator de streep had overschreden, kon Ruiz zich met een krachtige demarrage van Ockers ontdoen wat hem de twee de plaats bezorgde. Als tiende ar riveerde Wout Wagtmans meer dan een kwartier na Coppi, maar nog vóór bergspecialisten als Ge miniani, Dotto en Carrea, een uitstekende prestatie, Het klassement van de 11 etappe luidt: 1. Coppi (It.) 182 km in 6.34.19 (hierbij meegerekend een tijdboni- ficatie van 2 min. 40 sec.); 2. Ruiz (Sp.) 6.44.08; 3. Ockers (B.) 6.46.32; 4. Le Guilly (Z.O. Fr.) 6.46.55; 5. Bartali (It.) 6.47.08; 6. Close (B.) 6.47.10; 7. Robic (Fr.) 6.48.23; 8. Molineris (Fr.) 6.51.44; 9. Weilenmann (Zw.) 6.51.45; 10. Wagtmans (Ned.) 6.52.38; 11. De Hertog (B.) 6.52.48; 12. Geminiani (Fr.) 6.54.27; 13. Dotto (Fr.) 6.54.28; 14. Bartaina (Z.O. Fr.) 6.54.29; 15. Carrea (It.) 6.54.40. 17. Lazarides (Fr.) 6.56.47; 19. Gelabert (Sp.) 6.56.52; 21. Magni (It.) 6.57.47; 25. Lauredi (Fr.) 7.00.39; 27. Nolten (Ned.) 7.01.58; 35. Roks (Ned.) 7.07.23; 43. Yoor- ting (Ned.) 7.11.13; 67. Van Est (Ned.) 7.20.02; 75. Dekkers (Ned.) 7.25.08; 76. Faanhof (Ned.) 7.26.06; 77. Van Breenen (Ned.) 7.26.07. Opgegeven hebben Metzger (Z.) en La .Joie (N.O.C. Fr.). De Noordafrikanen Guercy en Zaaf, en de Luxemburgers Kep en Diederich hadden zich nog niet ge meld toen de limiet voor de tijds overschrijding (tijd van de winnaar vermeerderd met 20 procent) be reikt was en de controle werd ge sloten. Het algemeen klassement. 1. Coppi (It.) 69.26.34; 2. Close (B.) 69.46.31; 3. Carrea (It.) 69.47.00; 4. Magni (It.) 69.51.52; 5. Ruiz (Sp.) 69.51.58; 6. Ockers (B.) 69.52.12; 7. Bartali (It.) 69.53.20* 8. Lauredi (Fr.) 69.57.55; 9. Robic (Fr.) 69.58.55; 10. De Herto" (B 70.01.45; 11. Molineris (Z.O Fr') 12. Weilenmann (Zw.) 70.04.59* 13 Geminiani (Fr.) 70.05.54; 14 Dot- Sp.^7o!l3.22°8 0915' G6labert De Nederlanders zijn als volgt geklasseerd 21. Wagtmans 70.30.05 22 Voor tuig 70.30.55; 24. Van Est 70.37.57* 70.5142; 58. Dekkers 71.27.48; 60 72S06 Me0nen 7129-48: 79* Faanhof Het ploegenklassement. 9nQn^lië,208-38-02 2. België X? 1 Frankrijk 209.05 14* ■Nederland 210.25.23; 5. Spanje Li?' vrienden Van het Verbond der Dol ken?" vraagt de Noorman kort, terwijl zij steeds dieper het moeras intrekken. De man knikt, zonder een woord te zeggen en verhaast zijn pas. Hun stappen veroorzaken een zuigend geluid in de zachte bo dem. De nevel wordt steeds dich ter. Zelfs Eric kan niet meer be palen in welke richting zij thans gaan. Maar hun gids aarzelt geen ogenblik. Langs spookachtige be groeide bomen, over steeds nieu we kronkelende paden gaat hij hen voor en onderbreekt alleen hun tocht om even stil te staan en opnieuw het geheimzinnige, zange rige geroep uit te stoten. Scherpt luistert de Noorman of hij opnieuw het antwoord uit de verte zal ho ren. Doch inplaats daarvan dringt een geheel ander geluid tot hen door: een kort, boosaardig gehuil dat achter hen nadert „Scorrs wolven!" prevelt Eric. „Zij hebben ons spoor in het moe ras weten te vinden..." 210.26.45. ONDER DE INVLOED IN GESTOLEN AUTO.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3