OFFICIËLE DE OPENING JEUGDHERBERG BLEIJE HAGHE" Eerste emigrantenvlucht naar „Zuidelijk eiland" van Nieuw-Guinea Gaullistische „rebellen' besluiten lidmaatschap op te zeggen Dr VAN ROYEN IN NEDERLAND Conferentie van zeehavens uit Noordwest Europa te Hamburg m De verkeerde vrouw Axel stond in teken van de jeugd I Beroep op het Amerikaanse volk ""N Winkeltje spelen die schrijven Windstoten te Kethel Aardappels niet in West-Berlijn toegelaten AGENDA Belangrijke prijsverlaging Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk Toen burgemeester Van Oeveren de geheel met genodigden gevulde raadszaal Zaterdagmiddag verwel komde, richtte hij zich op deze ken schetsend door hem genoemde „Dag der Jeugd" in het bijzonder tot de heer C. Philipse, die ter ver vanging van de Commissaris der Koningin, als oudste Gedeputeerde de Axelse jeugdherberg officieel zou openen. Tevens begroette hij de deputa tie van de Ned. Jeugdherberg Cen trale, i. c. de vice-voorzitter dr Schamhard, aan wie hij reeds van af deze plaats een felicitatie richt te in verband met deze nieuwe schakel in de keten van jeugdher bergen in ons land. Zeeuws-Vlaan deren is trots op haar eerste jeugd herberg Vandaar dan ook het feestelijk aanzien dat aan deze dag der officiële opening werd gege ven. „Feestelijk," zeide spr. „maar sober, zoals het aan de jeugd be taamt." Daarop verzocht spreker alle ge nodigden de inmiddels voor het stadhuis opgestelde stoet bestaande uit de beide plaatselijke muziekge zelschappen en voorafgegaan door de Landelijke Rijvereniging „De Oranjeruiters" te volgen naar de „Bleije Haghe." Onder het spelen van marsmuziek marcheerde het gehele gezelschap daarop naar 't recreatie-oord aan de Kinderdijk, waar het prachtige jeugdgebouw, weelderig met inter nationale vlaggentooi versierd en omringd met gazons van fraaie bloemperken, de gasten wachtte voor de opening, die bepaald was op des middags 3 uur. De vader en moeder, het echtpaar Van de Ree't Gilde, stonden met een staf van Z. P. M.-meisjes in de mooie Axelse klederdracht hun op wachting te maken op 't zij-terras. DE OFFICIËLE OPENING vond onmiddellijk daarop plaats &"or de heer C. Philipse. Deze richtte zich in de allereerste plaats tot de wnd,-voorzitter der N. J. H. C. en de burgemeester van Axel met woorden van gelukwens. Het aas hem een voorrecht deze taak te mogen verrichten in de plaats van de Commissaris der Koningin wiens tegenwoordigheid werd ver eist bij de onthulling van het mo nument van Frans Naerebout. Zelf maakt spr. wel geen deel meer uit van de jeugd, doch mid den in het leven staande, gaat niet temin zijn sympathie daarnaar uit. En nu dit zo is, meent hij de jeugd ■ian Nederland, en inzonderheid die van Zeeuws-Vlaanderen, te mo gen gelukwensen. Hij gevoelt iets van hun grote blijdschap nu hier deze nieuwe schakel aan dat grote geheel wordt toegevoegd. Hij denkt aan de tijd van 50 jaar terug en de beklemmende problemen met betrekking tot de jeugd van deze onheilszwangere tijd doen ons tel kens vragen „waar gaan wij heen Spieker meent een ernstig ver- maar* hier op de juiste plaats deze vraag in het juiste licht te stellen, afgezien van de op Godsdienstig en maatschappelijk terrein rijzen de verschillen. Alles om ons heen in de wereld van dit moment be schouwende, is daar veel dat ons doet huiveren. Spreker hoopt daar. om, dat ook deze jeugdherberg na tionaal en internationaal onder de jeugd banden zal helpen vormen en begrip zal kweken, die bij zullen dragen tot karaktervorming en wederzijdse waardering. Zó gezien, is hier een felicitatie dubbel en dwars op haar plaats. Moge de jeugd hier een rustpunt vinden Niet alleen voor de plaatselijke afdeling, maar ook voor het be stuur der N. J. H. C. hoopt hij op groei en bloei en bidt hen toe, dat deze jeugdherberg een rustpunt moge zijn voor vele trekkers. Onder het spelen van het Wilhel mus opende de wnd.-Commissans met het ontplooien der nationale driekleur de „Bleije Haghe." Onmiddellijk hierop onthulde de 4-jarige Paula v. d. Berg het naam bord, waarna bij monde van dr Schamhard de overdracht van de jeugdherberg aan het plaatselijk bestuur van Axel geschiedde. Spr. verheugde zich in het bijzonder op de tegenwoordigheid van de wnd.- Comntissaris en een vertegenwoor diger van het ministerie van On derwijs en prees het hier volbrach te werk, dat aan uw aller initia tief en inzonderheid aan de werk kracht van de heer Van den Berg te danken is, zeide spr. Hij hoopt, dat de blijdschap wederkerig moge zijn en blijven bij de overdracht aan het plaatselijk bestuur in wier hoede hij het gebouw aanbeveelt, Burgemeester Van Oeveren enthousiast, zich nogmaals- richtend tot de wnd.-Commissaris en de vertegenwoordiger van de Minis ter, noemde het een voorrecht hen te mogen danken en daarbij te mo- ^en wijzen op het mooie resultaat van dit voltrokken plan, waarvoor de secretaris der N. J. H. C., de heer Leijenaar, zo vaak met reorgam- serende ideeën kwam en dikwijls weer verloren terrein moest wor den herwonnen. Spr. is verheugd voor onze jeugd en ook voor die van over de grenzen. Hij hoopt, dat zij allen blijk zullen geven van de zelfde idealen en verlangens en men na deze feestdag van de jeugd vele trekkers zal mogen ontvan gen, die hier in deze mooie om geving een rustpunt mogen vinden. Als vertegenwoordiger van de mi nister van Onderwijs werd door dr Oosterlee, hoofd der afd. buiten schoolverband ten departemente, nog een bondig woord gesproken. Spr. wees op het scepticisme door hem opgemerkt t.a.v. deze „uit- hoek" van het land, waarvoor ech- ter geen aanleiding bestaat als hij ziet op dit jeugdgebouw. De Ned. Jeugdherberg Centrale heeft in luttele jaren tijds 't restje leeggestolen en geplunderde jeugd herbergen in den lande opgevoerd cot een nieuw net, dat zich uit strekt van Zuid tot Noord. Ook deze spreker richtte zich met hartgrondige gelukwensen tot landelijk en plaatselijk bestuur en daarmede was deze officiële ope ning bezegeld en begaven allen zich op verzoek van de burgemees ter naar het voor-terras van het gebouw waar de volksdansgroep ,,L. J. G. Streek O. Zw.-Vlaanderen" onder leiding van wika Lubbers Rei- en Volksdansen uitvoerde, waarbij een toelichtend woord werd gesproken. Ondertussen hadden de plaatse lijke muziekkorpsen zich doen ho ren en werden vervolgens de vele genodigden in de grote zaal van de jeugdherberg verzocht voor het gebruiken van de thee. In deze meer intieme sfeer wer den o.a. nog woorden van geluk wens gesproken door burgemees ter Pujjlaert van Zuiddorpe, Ds. Couvee en de heer J. Dieleman. Eerstgenoemde richtte zich mede in zijn kwaliteit van voorzitter der V. V. Z. F., in 't bijzonder tot bur gemeester Van Oeveren en dankte namens deze vereniging voor het kleine „herbergske", dat toch ook in dit gebouw voor zijn vereniging kon worden geserveerd in de vorm van de bestuurskamer om dienst te kunnen doen bij de keuringen. Ds. Couvee hoopte, dat in deze herberg ook plaats zal zijn voor Jezus Christus, die in de meest over de wereld bekende herberg eenmaal geen plaats kon vinden. De heer Dieleman, sprekende na mens de voetbalver. „Axel", hoop te dat de jeugd hier ook verdraag zaamheid zal worden bijgebracht, waardoor het Nederlandse volk een duw in de goede richting zal be komen. Burgemeester Van Oeveren. dankte allen, die in enigerlei op zicht hadden medegewerkt aan het totstandkomen van dit mooie ge bouw. Hjj richtte zich ook speciaal tot iemand, die nu eenmaal niet gaarne genoemd wordt, n.l. archi tect M. van den Berg. Het gebouw spreekt voor zichzelf over de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Ontvangen geschenken. Hierna werd door de heer D. v. Berg, secretaris van het bestuur der jeugdherberg een opsomming gegeven van een reeks van fraaie en doeltreffende geschenken, be staande uit klokken, barometer, lampen, diverse spelen, schilderijen, etsen etc., waarna een verversing werd aangeboden. De heer Jos. Moerdijk, gem.-se cretaris van Zuiddorpe toonde in het intieme samenzijn weer eens zijn capaciteiten als bas-zanger en wist de aanwezigen te inspireren tot het gemeenschappelijk aanhef fen van een door hem inderhaast bedachte „canon", die bestond uit de telkens herhaalde slagzin: „Wij zijn blij met onze jeugd herberg Deze samenzang had een gewel dig succes en voerde de prettige stemming eens te meer op. De Jeugdherberg. Groepsgewijs gingen de aanwezi gen daarna over tot de bezichti ging van het gebouw vanuit de grote conversatiezaal, die plaats biedt aan 250 personen. Links ach ter heeft men toiletten en rechts de bestuurskamer. Een eenvoudig keurige ouderwetse haard, waar omheen de trekkers zich bij guur weder kunnen groeperen, geven sfeer aan het geheel. De verlich ting is op moderne wijze inge bouwd. Een fraaie brede vestibule geeft toegang tot deze ruime con versatiezaal. In deze vestibule heeft men toe gang tot het aan de voorzijde gele gen privé-kantoor, waarnaast een ruimte is gelegen voor de berging van de bagage der trekkers. Aan de linkerzijde van de hoofdingang bevindt zich een modern ingerichte keuken met daarnaast een bijkeu kentje voor de „zelfverzorgers", die hun „eigen potje" willen koken. Via het trappenhuis bereikt men de eerste étage, die 4 zalen bevat voor meisjes, met 2 ruime badge- legenheden, waarvan telkens door een 12-tal meisjes gebruik gemaakt kan worden. Tevens bevinden zich hier 4 ingebouwde W. C.'s en een speciaal ziekenkamertje. Het is alweer het trappenhuis dat ons naar de 2de étage voert met haar 3 zalen voor jongens, met douche-cellen voor 12 jongens en een 3-tal ingebouwde W. C.'s. Ook hier is een ziekenvertrekje gere serveerd. In totaal is er plaats ruimte voor eën 100-tal trekkers. Als noviteit vermelden we nog dat op elke étage een vluchtheu vel is, waaruit men in geval van brand direct via een glijbaan vei lig buiten komt. Tenslotte is het gebouw omgeven door plantsoenen en wandelpaden met een 8 ha groot sportterrein voor het beoefenen van allerlei sporten. Door de „Oranjeruiters" werden in de vooravond voor de genodig den nog verschillende demonstra ties gegeven. Resumerend mogen wjj besluiten met de verzekering, dat Axel fier is op haar fraaie jeugdherberg. Mogen duizenden jongeren er rust en aangename verpozing vin den. Dak van zes huizen gelicht. Nadat enkele maanden geleden de daken van een aantal z.g. „Air- ey"-woningen in het tuindorp Kethel bij Schiedam tengevolge van een Noordwester storm af gewaaid waren, is Zondagavond tussen kwart over tien en half elf bij Zuid-wester windstoten over een lengte van 40 meter het dak van z.g. „Welschen"-systeein- bouw-woningen opgelicht en in :1e achtertuintjes der huizen terecht gekomen. Verscheidene der naar schatting 25 bewoners der getroffen huizen zijn bij buren ingetrokken. De kinderen zijn naar familie in Schiedam gebracht. Er is één lichtgewonde, n.l. de heer De Jager. Deze heeft het dak op zijn schouder gekregen, maar doordat de heer De Jager voorover viel en het dak op de heggen tussen de tuintjes is blij ven hangen, is dit ongeluk nog go^d afgelopen. Er is veel waterschade in de huizen ontstaan. De Oostduitse politie heeft een zending van 30 vrachtautoladin gen aardappels, bestemd voor W. Berlijn, bij de zonegrens terugge zonden „omdat onder de aardap pels coloradokevers voorkomen". Hetzelfde is geschied met 'n zen ding van 14 wagonladingen. Westberlijnse autoriteiten heb ben verklaard, dat genoemde maatregel nog geen aardappelte kort in West-Berlijn veroorzaakt. Het vorige jaar gebeurden der gelijke dingen eveneens. Reuter tekent hierbij aan, dat de Oostduitse boeren een grote campagne voeren tegen de co loradokever, teneinde een plaag zoals zich in 1950 .voordeed, te voorkomen. In plaats van de passagiers „een goede vlucht" toe te wensen, werd de luchtreizigers, die Zater dagochtend met de K.L.M. Sky- master „Schiedam" van Schiphol vertrokken, „een gelukkig huwe lijk" toegewenst. Hiertoe bestond ook wel voldoende reden. De „Schiedam", het eerste emigranten vliegtuig, dat op het Zuidelijke eiland van Nieuw Zee land zal landen, had namelijk 57 passagiers aan boord, onder wie 25 jonge vrouwen, die zich bij hun respectieve echtgenoten Op een levensmiddelenbeurs te Düsseldorf is ook een winkel straat voor kinderen ingericht. De straat is honderd meter lang en men kan er, precies zoals de volwassenen doen, levensmidde len kopen. Betaling geschiedt met speciaal „kindergeld" en de ver kopers zijn ook kinderen van be zoekers. Kasregisters én op schrijfboekjes zijn in miniatuur uitgevoerd. Gediplomeerde 'kin derverzorgers zullen toezicht op de gang van „zaken" houden. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vader plukt de vruchten". Café La Belle Vue, 7.30 uur: Jaarvergadering voet balclub „Terneuzen". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Om een vrouw te behagen". HJOEK: Wed. W. A. Nieuwe- link, 4 uur: Vergadering stembevoegde ingelanden Oud-Westenrij kpolder Een aantal afgevaardigden en senatoren van de partij van De Gaulle, de R.P.F., heeft Zaterdag avond besloten het lidmaatschap van de partij op te zeggen, naar aanleiding van het feit, dat de nationale raad van de R.P.F. een resolutie heeft aangenomen, die van de Gaullistische parlements leden verlangt, dat zij zich aan de partijdiscipline onderwerpen, telkens wanneer belangrijke be sluiten in het parlement geno men moeten worden. Amendementen, bedoeld om de „rebellen" tegemoet te komen, werden door de commissie van orde goedgekeurd, doch sommige afgevaardigden achtten de reso lutie, die tenslotte werd aange nomen, nog te „dictatoriaal". Zij verlieten luid protesterend de vergadering. De resolutie werd met 478 tegen 56 stemmen aan genomen. Een groot aantal afge vaardigden onthield zich. Leiders van de „opstandige" Gaullistische afgevaardigden heb ben bekend gemaakt, dat een „aanzienlijk aantal afgevaardig den" heeft besloten uit de Gaul listische beweging te treden. De verklaring is afgelegd na afloop van een besloten vergadering van ongeveer 20 Gaullistische afge vaardigden en senatoren, die uiterst teleurgesteld zijn over het besluit van de nationale raad. Men meent, dat 30 tot 35 van de 115 afgevaardigden en onge veer 20 van de 70 senatoren waarschijnlijk de beweging zul len verlaten en binnenkort een nieuwe parlementaire groep zul len vormen. Onder de „rebellen" bevinden zich de afgevaardigde Edmond Barrachin en generaal Billotte. Laatstgenoemde zeide, dat Dins- dag een lijst zal worden bekend gemaakt van afgevaardigden, die hebben besloten de partij van De Gaulle te verlaten. Volgens de Zaterdagavond uit gegeven vorenvermelde verkla ring is het dooj het congres van de R.P.F. in genomen standpunt op grond waarvan de stemmen van parlementsleden aan uit drukkelijke instructies van buiten af onderworpen zijn, niet verenig baar met democratische beginse len en met de waardigheid van het parlement. O n rr Met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn arri veerde Zaterdagmorgen in ons land met zijn gezin, dr J. H. van Royen, de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten. Sprekende over het koninklijk bezoek aan Amerika, zeide dr Van Royen, dat hierdoor „good will" is geschapen én hij noemde het belangrijk, dat, nu de tijd er rijp voor is, men er op econo misch-, politiek- en cultureel ge bied gebruik van zal maken. Hij heeft dan ook het voornemen in Nederland verschillende ministe ries hierop te wijzen. De ambassadeur vertelde ons vele brieven te hebben ontvan gen, waarin hem gevraagd was of het koninklijk bezoek inder daad zo'n succes was geweest als de kranten hadden geschreven. Ook over de nieuwe immigratie- wet in Amerika, die voor ons land een aantal van 3000 emi granten noemt (voorheen 3200), sprak de ambassadeur. Hij zeide het teleurstellend te vinden, dat door deze wetgeving personen, die al enige tijd in Amerika zijn, op losse gronden uit het land gezet zouden kunnen worden. De rechtszekerheid is voor hen VAN IJZER EN STAAL. De prijzen van de Belgische en Luxemburgse walswerken van ijzer en staal zijn zeer belangrijk verlaagd. De Nederlandse ijzer handel heeft haar prijzen voor levering uit hier te lande aan wezige voorraden met onmiddel lijke inwerkingtreding aan de nieuwe Belgisch/Luxemburgsche prijzen aangepast. door deze wetgeving verminderd, meende spreker. Dr Van Royen zeide verder, dat hij verbaasd was over de verkie zingsuitslag in ons land. Een vergelijking trekkend met 1939, toen dr Van Royen ook in Amerika was, sprak hij van een geweldige ommekeer. Toen was ieder isolationist en nu wil nie mand zich zo noemen. Wie ook president wordt in Amerika, al dus de mening van onze ambas sadeur, in dit land zal men de klok niet weer achteruit zetten. Amerika's standpunt ten opzich te van Nieuw Guinea is er een van volstrekte neutraliteit. Tenslotte zeide de ambassadeur, die twee maanden in ons land hoopt te blijven, de indruk te hebben, dat dr Drees' bezoek aan Amerika effectief is geweest. gaan voegen en 21 mannen, die hun vrouwen en verloofden voor uit reizen. Een der vrouwelijke pasagiers heeft zelfs een fraaie bruidsjapon in haar bagage, want onmiddellijk na aankomst van de vliegende Hollander zal zij in haar nieuwe vaderland in het hu welijk treden. Het is Atey Zwet, een 20-jarige Brabantse uit Hee- ze. Het hoofd van de afdeling emi gratie van de K.L.M., mr dr J. P. G. Schmitze zeide voor het ver trek, dat niet alleen de emigran ten verlangend hebben uitgezien naar deze eerste vlucht naar Christchurch op het Zuidelijke puntje van Nieuw Zeeland, maar dat ook de K.L.M. dit heeft ge daan. De vlucht zal langer duren dan oorspronkelijk werd ver wacht, omdat bij de regering ver scheidene telegrammen zijn bin nengekomen uit Nieuw Zeeland met het verzoek er niet op Zater dag te landen. De Nieuw Zeelan ders houden er n.l. niet van om op hun vrije Zaterdag te werken. De „Schiedam" zal daarom eerst Maandag over een week in Christchurch landen. De K.L.M. heeft er echter voor gezorgd, dat de passagiers zich niet zullen ver velen. Het weekend vóór de aan komst zal men in Sydney blijven en besteden aan excursies in Zuid Wales. Behalve de 57 emigranten be vindt zich onder de lading een oorkonde van dr Plesman aan de burgemeester van Christchurch en een herinneringsbord voor het stadhuis in deze stad. Daar de Skymaster de naam „Schiedam" draagt, ontvangt dé burgervader van deze Nieuwzeelandse stad uit handen van gezagvoerder O'Reil ly een kruik met Schiedams vocht. 35) Nadruk verboden. Zonder te weten waarom, stak hij de trambaan over en liep in de richting van de soos. In de verte hoorde hij de luidruchtige stemmen van de studenten. Hij liep naar binnen, langs de por tier, die hem met een vriende lijke knik doorliet. In de garde robe ontdeed hij zich van jas en hoed en had de knop van de deur reeds in de hand om naar bin nen te gaan. Door het glas keek hij naar binnen en in de vaste hoek zat weer het oude viertal te kaarten: Gerard, Eduard, Frits en de dokter, een gesjeesde medi sche student, die nu een inge nieurstitel wilde halen. Jan wilde reeds de deurknop omdraaien, toen hij iets zag, dat hem weerhield binnen te gaan. De bleke had de kaarten geschud en gegeven en het viertal nam de kaarten nu op en bekeek ze. Toen zag Jan, dat de bleke Eduard twee keer op zijn tenen trapte. Deze deed op zijn beurt hetzelfde bij de „dokter" en toen werd er gespeeld- Er was een hoge inzet en Gerard verloor. De jongen smeet de kaarten op tafel, dronk zijn glas leeg en bestelde op luidruchtige toon een nieuw rondje. Hij haalde een porte feuille voor de dag en nam er drie briefjes van tien gulden uit, waarvan hij er iedere medespe ler één gaf. Toen werd er weer geschud en gegeven. Ditmaal was het de dokter, die het eerst een voetenseintje gaf aan Eduard en deze gaf het weer door aan de bleke. Ook nu verloor Gerard weer. Jan begreep onmiddellijk, dat er vals gespeeld werd. De deur knop trilde in zijn hand en hij voelde een woede in zich opko men. Hij moest zich beheersen om niet naar binnen te gaan en de drie schurken neer te vellen. Maar dit zou dwaasheid zijn. On getwijfeld zou hij onmiddellijk geroyeerd worden wegens wan gedrag, als de politie er niet aan te pas kwam en hij was boven dien onmogelijk geworden onder zijn medestudenten. Alleen kon hij niets bewijzen, er moesten meer getuigen zijn. Even was hij besluiteloos- Binnengaan? Nee, dan zouden ze misschien op hun hoede zijn, want Jan had al lang gemerkt, dat Eduard hem niet vertrouwde. Nu, de liefde was in dit opzicht wederkerig en waarlijk niet zon der grond, dat had hij zoëven ge zien. Hij was getuige geweest van een schurkenstreek. Maar hij moest getuigen hebben. Hoe kreeg hij die, zonder binnen te gaan. Opeens kreeg hij een idee. Hij ging terug naar de portier en zei: „Wim, ik wil liever niet naar binnen gaan. Wees zo vriendelijk en roep jij even Binnendijk en Van Ginkel, je weet wel, de voor zitter en de secretaris van de sociëteit. Waarschijnlijk zitten ze ergens te lezen of biljarten ze. Vraag even, of ze naar buiten willen komen, maar noem mijn naam niet, wil je?" Jan liet een kwartje in zijn hand glijden en de portier knik te. „In orde mijnheer. Ze zijn met een minuut hier." Twee verwonderde jongglui kwamen even later achter de portier aan uit de sociëteitszaal naar de gang, waar ze Jan zagen „Dat zal ik je vertellen, heren antwoordde Jan op grimmige toon. „Kom eens hier bij mij staan, voor de deur, zo. Hé, Wim dit tot de portier kom jij er ook eens bij, hoe meer getuigen, hoe beter. Juist zo. En willen de heren nu eens kijken naar het tafeltje, waaraan de heren Van der Ham, Van Waelsdorp, De Wilt en de z.g. dokter Willertsma zitten? Ja, daar in de nis, vrijwel geheel verborgen voor alle an dere aanwezigen. Dat is wel met een speciale bedoeling gedaan. U ziet, de heren zijn aan het kaarten. Kijk de bleke geeft weer. Zo, nu heeft ieder zijn kaarten en bekijkt die. Mag ik nu uw scherpe aandacht vestigen op de benen, meer in het bizonder de voeten van de drie laatstge noemde heren? Daat gaat het spelletje weer beginnen. De heer Van Waelsdorp geeft een seintje aan de bleke, ziet U wel? Een trap op zijn voet, nog één, nog één. En nu krijgt de dokter het zelfde seintje, gezien, heren? Laten we nu eens even kijken, wie de gelukkige winnaar zal zijn." Er heerste een pijnlijk zwijgen in de halfduistere gang, alwaar vier heren voor de half beslagen ruit in de deur het verloop van het spel gadesloegen- (Wordt vervolgd.) De havendirecties en de direc teuren der zeehavenbedrijven van Antwerpen, Gent, Rotterdam en Amsterdam zijn uitgenodigd voor* een bijeenkomst te Hamburg op 8 Augustus a.s. Zij zullen dan be raadslagen met de vertegenwoor digers der Duitse havensteden over samenwerking van de ha vens in het gebied van Noord- West Europa. De eerste voorzitter van de cen trale bond van Duitse zeehaven bedrijven welke bond het ini tiatief tot deze bijeenkomst nam deelde op een persconferentie te Hamburg mede, dat de agenda bewust zich zal beperken tot een j realistisch gesprek op het eigen-1 lijke havenvlak. Er is echter ge-1 dacht aan een concrete organisa- j torische werkkring, voorlopig in de vorm van een unie van Noord- continentale havenbedrijven. De besprekingen zullen slechts betrekking hebben op bedrijfs- en I kosten-vraagstukken. Men zal af- S zien van debatten over ten dele nog omstreden verkeersvraag- stukken als spoorwegtarieven en Rijnvrachten. Men wil eindelijk een begin maken met gemeen schappelijke gesprekken van ver tegenwoordigers der deelnemen de concurrerende havens en aan tonen, dat de havens van West- De Russische auteur en journa list Ilja Ehrenburg heeft op het congres van de wereldvredesraad in Oost-Berlijn een beroep ge daan op het Amerikaanse volk om zij aan zij met het Russische volk voorwaarts te schrijden „evenals vroeger tegen het fas cisme." Duitsland geen discriminaties toepassen. Eén eventuele over eenstemming zou met het oog op de integratie-gedachte van de O. E. E. S. en het verlangen naar een West-Europees gezagsorgaan op verkeersgebied een grote stap vooruit zijn. Hij verzocht het Amerikaanse volk een grote delegatie te zen den naar het volgende congres van de wereldvredesraad, dat in November gehouden wordt in een nader te bepalen plaats. Volgens Ehrenburg zijn velen in de wereld minder bevreesd voor de Sowjet- Unie dan voor de mogelijkheid dat de Verenigde Staten „een atoomoorlog kunnen ontkete nen." Ehrenburg zeide, dat de in ternationale spanning niet ver ergerd, maar ook niet vermin derd is. Het Amerikaanse volk moest zijn leiders bevelen „niet meer te bluffen en met de Sow- jet-Unie en andere grote mogend heden aan de conferentietafel plaats te nemen en voortdurend te trachten overeenstemming te bereiken." De Russische schrijver wekte verder de Amerikanen op, zich de idealen voor ogen te houden welke hun voorvaderen hadden bezield. De Verenigde Staten be leefden thans hun beslissende uur, aldus Ehrenburg. Vandaag wordt het congres van de wereldvredesraad besloten met een persconferentie. TRYGVE LIE UIT OOSTEN RIJK VERTROKKEN. De secretaris-generaal der V. N„ Trygve lie, is uit Oostenrijk, waar hij 3 dagen heeft vertoefd, vertrokken. Hij heeft het plan 'n bezoek aan de Scandinavische hoofdsteden te brengen en vervol gens, indien de tijd daartoe hem gegund is, naar Bonn te reizen. LEZERS Naar aanleiding van de open brief van de heer J. E. van Bra- kel gericht aan de verantwoor delijke personen van het vanda lisme in de Axelsestraat, wel ke brief werd gepubliceerd in Uw blad van Vrijdag 4 Juli jj. moge ik het volgende opmerken. Vooropgesteld zij, dat de quin- tessens van de zaak (de al of niet noodzaak van het rooien der bo men o.m. aan de Axelsestraat) ook m.i. ongetwijfeld ter discus sie staat. Waar ik mij (hoewel voor de gang van zaken geen verant woording dragende) hartgrondig aan geërgerd heb, is de toon van het schrijven, die m.i. getuigt van het ontbreken van alle innerlijke beschaving. Een dergelijke stijl zou men allerminst verwachten van iemand, die aanstoot neemt aan de wijze waarop de prachtige bomen zijn geveld (hetgeen m.i. nu ze toch verdwenen zijn er ove rigens weinig aan toedoet). Van iemand, die spreekt van ons door overheidspersonen geterroriseer de (wat een groot woord!) vader land, doch jarenlang zelf deel uitmaakte van dit overheidsper soneel Iemand, die zich beheerst, me neer Van Brakel, U weet het, is sterker dan hij die een stad in neemt. Jammer dat U zich niet eerst die beheersing hebt eigen ge maakt, alvorens U in de pen bent geklommen. Een vruchtbare dis cussie met hen die terzake com petent zijn en die, naar ik aan neem, zeker niet over éénnachts- ijs zijn gegaan, ware dan wellicht mogelijk geweest. Thans komt het mij voor dat U de discussie helaas reeds in de kiem hebt ge smoord. Overigens, meneer Van Brakel, hoop ik van harte met U en met zéér velen die het wel met onze plaats menen, dat door de aan plant van bomen (kon het zijn bos recreatieoord hoe lan ger hoe meer ons starre bestaan, ook te Terneuzen aan de natuur herinnerd zal mogen worden. U, Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte. RICHARD HOL.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2