ANNA PAUKER ontslagen als minister Nationaal monument op de Dam te Amsterdam Algemene vergadering van de A*V*R*0* Staking van broodbezorgers te Rotterdam De strijd in de Republikeinse partij De toestand in Korea Perzië Het ontslag van de heer WVogt ZEEPOST De kabinetsformatie \VEERSVERW ACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Sedactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 '.i-tronummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks MAANDAG 7 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2079. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het officiële Roemeense nieuws bureau heeft medegedeeld, dat Anna Pauker, de Roemeense mi nister van buitenlandse zaken, thans ontheven is van haar func tie als zodanig. Y Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, gewezen ambas sadeur van Roemenië in Moskou. Zoals bekend werd Anna Pau ker kort geleden gecritiseerd „wegens rechtse en linkse afwij kingen van de partijlijn" en uit het politieke bureau der partij ge royeerd. Eens werd van de 58-jarige Anna Pauker gezegd, aldus Reuter, dat zij op zo goede voet met maar schalk Stalin stond, dat zij hem kon opbellen, wanneer zij maar wilde. Stalin zou vijf jaar gele den van haar gezegd hebben, dat zij „de knapste vrouwelijke com munist buiten de Sow jet-Unie" was. Haar naam was echter niet te vinden op de herziene lijst van leden van het politbureau, die 29 Mei werd gepubliceerd. Daar voor werd zij beschouwd als het op één na machtigste lid van het politbureau, het politieke orgaan van de Roemeense communisti sche partij. Anna Pauker stond in nauw contact met Vasila Luca, wiens uitstoting uit het centrale partij- comité een dag eerder gemeld werd. Anna Pauker heeft haar oplei ding in Moskou gehad. „Towa- risjtsj Annie" had zeven bedien den en een kogelvrije auto en kleedde zich naar de Panjse mode. Zij aanvaardde haar func tie in 1947. Reeds in 1949 werd hier en daar gefluisterd, dat zij bij het Kremlin in ongenade was geval len; haar positie in Roemenië bleef echter onbetwist. Gedurende een korte tijd na de tegen haar uitgebrachte beschul diging werd niets over haar ver nomen, totdat de Roemeense vak- verenigingen haar weer beschul- digden van verraad, sabotage en klassevijandschap. Een Weens blad concludeerde hieruit, dat haar zaak in het Kremlin onder zocht was en dat zij voor een „uiteindelijke zuivering, berech ting en veroordeling" stond. In bevoegde kringen te Wenen neemt men aan, dat een en ander een versterking van de comin- form-lijn betekent, daar Georghiu Dej, secretaris-generaal van de communistische partij, thans de leidende rol speelt. Hij geldt als een volgeling van Stalin en ver tegenwoordiger van het „Com- inform-element". Hij zou zich van twee rivalen ontdaan hebben door het ontslag van de minister van Financiën, Luca, en Techan Georgescu, minister van Buiten landse Zaken. Hij werd 2 Juni voorzitter van de raad van minis ters Hij heeft alle sociaal-demo craten uit de bestuurslichamen van de „Arbeiderspartij" verwij derd en zo zelfs de schijn wegge wist, dat de partij een heterogene samenstelling was van commu nistische en niet-communistische elementen. Thans, zo zegt men, is de partij een zuiver orgaan van de comin- form geworden. Anna Pauker blijft vice-presi dent van de Roemeense minister raad. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Boekarest wordt even wel aangenomen, dat zij geleide lijk van alle functies, die zij thans nog bekleedt, ontheven zal wor den. Berichten uit Boekarest bren gen de maatregelen tegen Anna Pauker in verbinding met moei lijkheden in de industriële en agrarische productie van Roeme nië. Persberichten uit Boekarest gewagen van grote onrust onder de arbeiders, die klagen over schaarste van verbruiksgoederen te weinig loon, de gezondheids voorzieningen, huisvesting en recreatie-faciliteiten. Ook onder de arbeiders op de olievelden van Ploesti zou onrust heersen. Volgens een bericht van Tass is de Roemeense ambassadeur in de Sowjet-Unie, Boegici, Vrijdag per vliegtuig uit Moskou ver trokken. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar voor individuele haar- en huid verzorging geven wij gaarne in lichtingen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië, m.s. Sumatra (17 Juli)Nieuw Guinea, m.s. To sari (17 Juli); Antillen, m.s. Wil lemstad (8 Juli); Suriname, s.s Cottica (9 Juli)Canada, s.s. Nw- Amsterdam (9 Juli); Unie van Zuid Afrika, Z.W. W.-Afrika, m.s. Bloemfontein (8 Juli); Argenti nië, Bolivia, Chili, s.s. Entre Rios (9 Juli); Uruguay en Brazilië, m.s. Aldabi (16 Juli)Australië en Nieuw Zeeland, via Engeland (7 Juli). Het belangrijkste feit uit het kabinet van de formateur was Zaterdag wel, dat hij zijn 66ste verjaardag vierde. Vrijdag ver gaderde de K. V. P.-, A.-R- en de C. H. U.-fracties uit de Tweede Kamer over de door dr Drees op gestelde hoofdpunten uit zijn con ceptprogram. De formateur ontving Zaterdag ochtend een schriftelijk antwoord van de C. H. U.-fractie. Het werd hem gebracht door de heer Tila- nus, die de heer Drees tegelijk gelukwenste met zijn verjaardag. Vernomen werd, dat de forma teur geen streefdatum heeft voor het bereiken van zijn einddoel. De verjaardag van de forma teur is voor hem niet ongemerkt voorbijgegaan. De journalisten, die zich bezig houden met de ge beurtenissen rondom de kabinets formatie nodigden dr Drees uit in hun midden te verschijnen. Namens hen heeft dr E. van Raalte de formateur gelukge wenst en gezegd, dat de journa listen het huidige contact op gro te prijs stellen. Zij zijn ervan overtuigd, dat de formateur zich ten volle geeft aan het landsbe lang en de manier, waarop hij dat doet, veel offers van hem vraagt. Dr. Van Raalte bood dr Drees bloemen aan in kleuren „op zo breed mogelijke basis." Dr Drees zeide deze geste zeer bijzonder op prijs te stellen en noemde de attentie een aardig moment zowel op zijn verjaar dag als binnen het raam van zijn pogingen tot formatie. Er is hem wel verweten zeide hij te rughoudend te zijn tegenover de pers. Hij heeft echter veel zorg, dat in 't algemeen niets bekend wordt omtrent onderhandelingen vóór er afsluiting is bereikt. Als men al te veel van zijn standpunt laat blijken, verliest men vaak aan prestige. Mocht hij minister-president blij ven zo zeidp dr Drees dan zal hij gaarne blijvend contact met de pers opnemen. De formateur had Zondagavond schriftelijk antwoord ontvangen van de C.-H. U.-, de A.-R.- en de K. V. P.-fracties uit de Tweede Kamer in verband met het door hem in grote lijnen opgestelde concept-regeringsprogramma. Hedenochtend vroeg verwacht hij het antwoord van de P. v. d. A.-fractie, zodat, als de bespre kingen beginnen, hij over alle vier de nota's de beschikking zal hebben. B. en VV. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad voorgesteld voor de stichting van een natio naal monument op het Dam- plantsoen te Amsterdam het daarvoor benodigde deel van het midden-Damterrein kosteloos be schikbaar te stellen. Destijds is voor de stichting van het natio naal monument een bedrag van f 150.000 bijeengebracht. Dit bedrag is niet voldoende om daaruit de kosten van de op richting van een definitief mo nument zoals men zich voor ogen had gesteld, te financieren. Deze omstandigheid is de oorzaak ge weest, dat een tijdlang geen voortgang kon worden gemaakt met de plannen tot stichting van het monument. De regering heeft er onlangs mede ingestemd, dat het nog ont brekende bedrag beschikbaar wordt gesteld uit een door de oor logsomstandigheden ontstaan fonds Om tot de bouw te kunnen geraken, is echter de medewer king der gemeente Amsterdam nodig zijn. B. en W. zijn van me ning, dat deze medewerking ver leend dient te worden. Zij zien dit als een offer, dat ter wille van de totstandkoming van het monument in Amsterdam moet worden gebracht. Het monument is ontworpen door de architect J. J. P. Oud. De beeldengroepen zullen worden vervaardigd door de beeldhouwer J. Raedecker. Deze beide kunste naars werken in nauw contact sa men aan de uitvoering van hun opdracht en plegen bij de nadere uitwerking van hun plannen voortdurend overleg. Van het voorlopige project is een maquet te gemaakt. Het huidige Dam- plantsoen wordt vervangen door een bestrating van dezelfde soort als die, welke op het verhoogde gedeelte van het Damplein aan wezig is. Om aart dit gedeelte van de Dam (Damplantsoen een be langrijke positie in het Dambeeld te geven, heeft de ontwerper de kern van het monument uitge beeld als een grote, in doorsnee ellipsvormige zuil, die meer dan 20 meter hoog is en geplaatst wordt op een niveau, dat onge veer één met«r boven dat van de Dam ligt. Hierdoor zal tegenover het paleis een belangrijke tegen waarde worden geschapen, die 't geheel van de Dam meer harmo nisch zal maken en het doodse karakter van deze hoek wegne men. De zuil zal worden geplaatst op een verhoogd plateau, dat het middelpunt is van cirkelvormige, brede treden. De urnengalerij, die veertien urnen zal bevatten, zal worden gemaakt in een eenvou dige dikke fnuur, waarin open ruimten voor de urnen worden uitgespaard. Het ligt in de bedoeling, dat 't monument na de totstandkoming aan de gemeente Amsterdam zal worden overgedragen. B. en W. zijn van mening, dat de gemeente hiermede kan instemmen, omdat daardoor de grond eigendom der gemeente blijft en dus de meest juiste eigendomsverhouding wordt verkregen. Het onderhoud van het monument zal voor re kening van de gemeente Amster dam geschieden. De voorzitter van de A. V. R. O. de heer G. de Clercq heeft Zater dag in de te Maastricht gehouden algemene vergadering medege deeld, dat aan de heer W. Vogt door het algemeen bestuur van de A. V. R. O., Vrijdagavond te Utrecht bijeen, met algemene stemmen op diens verzoek om ontslag op zo kort mogelijke ter mijn, dit ontslag met onmiddel lijke ingang is verleend. Vóór de bijeenkomst, waarop vele leden en afgevaardigden van gewestelijke besturen in de grote sociëteit te Maastricht bijeen wa ren heeft de A. V. R. O.-voorzitter aan de heer Vogt Jr., zulks mot het oog op de goede orde en gang van zaken, verzocht de vergade ring te verlaten. De heer Vogt Jr. had namelijk niet vóór de aange geven datum een schriftelijk ver- zoek ingediend om de bijeenkomst bij te wonen. Zowel de heer W. Vogt als de heer Vogt Jr. protesteerden met klem tegen dit verzoek, maar de voorzitter hield vast aan zijn uit nodiging, waarna de heer Vogt Jr. de vergadering verliet. De punten van de agenda van deze bijeenkomst, waaronder no tulen van de vorige vergadering te Almelo, het financieel verslag van de penningmeester en de be groting 1953 werden zonder eni ge bespreking goedgekeurd. De heer De Clercq herkozen. De heer G. de Clercq is daarna met 59 stemmen tegen één stem voor een periode van 3 jaar her kozen als voorzitter. Er waren 6 blanco stemmen. De onder-voorzitter, dr H. Mol- huysen uit Den Haag. dankte de heer De Clercq voor diens bewih liging tot aanvaarding van zlJS herbenoeming. Spreker herinner de aan vele moeilijkheden, welke vooral in het laatste jaar waren gerezen en waarbij de heer De Clercq niet voor conflicten uit de weg is gegaan, maar vast uitge stippelde richtlijnen in het belang van de A. V. R. O. volgde. Hij hoopte, dat de onder leiding van de herkozen voorzitter onder nomen reorganisatie zal slagen, dat de tegenwerking zal verdwij nen en het goede, zij het dan langzaam, zal doorwerken. De heer De Clercq dankte voor het geschonken vertrouwen, dat, in de mate waarop dit geschied de, hem ten zeerste heeft ver heugd. Hij vertrouwde, dat, met volle steun van het dagelijks- en algemeen bestuur en met de me dewerking van de gewestelijke besturen, voor de A. V. R. O. een nieuw tijdperk zal komen. Hoe onaangenaam bepaalde maatre gelen ook waren, ze werden ge nomen in het belang van de om roep. Hij dankte de gedelegeer den voor de wijze, waarop zij de reorganisatie op korte termijn aanpakten. Toen het agendapunt: verslag van de directeur van het omroep bedrijf over hét afgelopen jaar, aan de orde kwam, wenste de voorzitter dit stuk slechts for meel aan de orde te stellen en het voor kennisgeving te doen aan nemen, omdat de heer Vogt niet meer als directeur aanwezig is. De heer Vogt verzocht niette min een toelichting op zijn werk te mogen geven, maar de voor zitter wees dit af. Toen de heer Vogt daarna in een beroep op de vergadering verzocht om alsnog een toelichting te mogen geven als oud-directeur, ontstond er even spanning. De kwestie van het ontslag en wat daaromheen hing, wilde de A.V.R.O.-voorzitter, als zijnde niet aan de orde, niet in het ge ding zien gebracht. De heer Vogt verklaarde zich alle rechten te willen voorbehou den over de vraag of de algemene vergadering al dan niet het ont slag mag bekrachtigen. De voorzitter herinnerde er aan dat de heer Vogt zelf zijn ontslag had gevraagd en dat hem dit, op zijn verzoek, was verleend eveneens op verzoek van de heer Vogt, met onmiddellijke ingang. De heer Vogt zeide zich neer te leggen bij de beslissing, omdat bij de rondvraag nog gelegenheid bestond om toch te spreken. Zaterdagmorgen is het bezor- gerspersoneel van een viertal grote Rotterdamse bakkerijen in staking gegaan, hetgeen beteken de dat ongeveer 400 bakkerswa gens niet zijn uitgereden, de filia len van deze bakkerijen niet be voorraad konden worden en vele huisvrouwen geen brood op tafel Herber Hoover, de enige nog in leven zijnde voormalige Ame rikaanse president, heeft er in een telegram aan het nationale comité van de republikeinse par tij op aangedrongen een „vriend schappelijke en onpartijdige" re geling te treffen voor het geschil over de delegatie van 38 man van Texas naar de nationale conven tie. Twee weken geleden had de oud-president voorgesteld een „kleine groep van vooraanstaan de personen, die beide partijen (Eisenhower en Taft) aanhan gen", de gehele toestand te laten bestuderen. Dit voorstel was door de leider van Eisenhowers ver kiezingscampagne, senator Cabot Lodge, afgeslagen, aldus dit tele gram. Senator Millikin, Foster Dul les en Budington Kelland hebben aan het belangrijke onderdeel over de buitenlandse politiek ge werkt. Zij hebben geen bijzonder heden willen meedelen, doch an dere leden van de commissie heb ben verklaard, dat in dit onder deel ernstige critiek wordt gele verd op de Verenigde Naties, om-^ dat zij in gebreke zijn gebleven de leden van de V.N. aanwijzin gen te geven voor meer hulp aan de Verenigde Staten bij de strijd in Korea. Tevens verklaarden deze leden, dat het program aan vrijheidlie vende landen militaire en econo mische hulp belooft. Senator Taft heeft meegedeeld dat hem is verteld, dat generaal MacArthur een voorstel om re publikeins candidaat voor het vice-presidentschap te zijn „niet zou verwerpen". Hij kon niet zeg gen wie zijn zegsman -was ge weest. Als eigen mening gaf hij dat „er behalve MacArthur vele geschikte personen zijn voor het vice-presidentschap. Het republikeinse nationale co mité heeft met 60 tegen 41 stem men 22 van de omstreden stem men van Texas aan senator Taft toegewezen en 16 aan generaal Eisenhower. Besloten is, dat Porto Rico ver tegenwoordigd zal zijn door drie gedelegeerden, die voor Taft zul len stemmen. Volgens een niet-officiële tel ling is de stand thans als volgt: Taft 520 stemmen, Eisenhower 427 stemmen, anderen 131 stem men en 121 stemmen, die zich tot konden brengen. Vrijdagavond waren de brood bakkers-bezorgers en de brood bezorgers op initiatief van de plaatselijke bedrijfsunie van werknemers in het bakkerijbe- drijf .bijeengeroepen. In deze ver gadering werd met algemene stemmen het bfsluit genomen om Zaterdagmorgen de broodbe zorging te staken bij vier grote bedrijven te Roterdam, n.l. J. Jansse Wzn„ Van der Meer en Schoep, de coöperatie Vooruit gang en T. den Hartigh. De oorzaak van deze actie is gelegen in het feit, dat de Rotter damse werkgevers in het bakke- rijbedrijf zouden weigeren de gul den loonsverhoging, waartoe on langs het college van rijksbemid delaars toestemming hadden ver leend. uit te keren. Deze werkge vers mgnen, dat zij die loonsver hoging kunnen korten op de pro visie, die de broodbezorgers se dert 1945 genieten. De uniebestu- ren stellen zich op het standpunt, dat daarmee de loonsverhoging teniet wordt gedaan. Zij nemen het standpunt in, dat de werkge vers op dezelfde wijze zouden kunnen handelen, indien er even tueel een looncompensatie zou komen. Voorts was volgens hen de bedoeling van minister Mans- holt, toen hij enige tijd geleden besloot de broodprijs met een cent te verhogen, dat hierdoor verschillende sociale verbeterin gen mogelijk zouden worden ge maakt. De besturen van beide partijen zijn met het genomen besluit in kennis gesteld en Zaterdagmor gen zijn onmiddellijk besprekin gen begonnen, maar die hebben nog niet tot enig resultaat geleid. De werkgevers stelden o.m. voor commissie, bestaande uit een werkgevers- en werknemersver tegenwoordiger en een onpartij dige voorzitter uitspraak te laten doen, werd afgewezen. Na een pauze welke de voorzit ter inlegde heeft deze medege deeld dat de heer Vogt er van af zag om voor deze vergadering over zakelijke aangelegenheden nog het woord te voeren. De heer De Clercq benutte deze mogelijk heid om aan de heer Vogt te ver klaren, dat het verlenen van het gevraagde ontslag geen enkele denigratie inhoudt van de heer Vogt. De A.V.R.O.-voorzitter ver klaarde dat allen het heengaan van de heer Vogt betreuren, want de heengaande functionaris heeft ongetwijfeld vele jaren be langrijk werk gedaan voor de A.V.R.O., zodat hij terecht als de grondlegger mag worden be schouwd. „Ge hebt daarmee uw naam onsterfelijk gemaakt", al dus de heer De Clercq. Hij herinnerde aan de goede samenwerking van het bestuur met de heer Vogt vele jaren lang en aan de eensgezinde wijze waarop indertijd het bestuur op de bres stond om de toen aange taste eer en goede naam van de heer Vogt te verdedigen. Bij dit afscheid sprak de heer De Clercq voor allen dank en waardering. Afscheidswoord van de heer Vogt. De heer Vogt verklaarde daar op dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad om op de algemene vergadering bittere woorden te spreken, of tegen de A.V.R.O. iets te zeggen of te doen dqt deze om roep zou kunnen schaden. De di recteur van een omroepbedrijf is echter een man met trots en veel gevoel van eigenwaarde, zo zeide hij. Deze zaken zijn in het geding gebracht in zijn verhouding met het bestuur en daaraan ligt ten grondslag zijn conclusie dat het bestuur hem de leiding niet meer verder toevertrouwde. Hij wees op de resultaten van zijn werk waarbij men moet er kennen dat hij de A.V.R.O. in al lerminst deplorabele toestand achterlaat bij zijn heengaan. Hij was evenmin bitter gestemd te genover de gedelegeerden die een reorganisatie wensten door te voeren. Hij is ervan overtuigd dat zij de vele moeilijkheden van het programma samenstellen zeer goed zouden zien. De voorzitter mag echter niet onkundig blijven van het feit, zo zeide de heer Vogt, dat hem de spreker soms het bloed onder de nagels werd uitgehaald. U hebt mij niet altijd op de goede wijze behandeld, en als is dit geen ver wijt, het is een verklaring voor het elkaar op den duur minder verstaan. Met de beste wensen voor de A.V.R.O., welker bloei voor hem steeds verheugend zou zijn, beëindigde de heer Vogt zijn afscheid. Hij heeft daarna de le den van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur alsmede de gedelegeerden de hand ten af scheid gegeven en de bijeenkomst verlaten. Bij de rondvraag zijn nog en kele mededelingen gedaan door leden die meningen van groepen leden over de gebeurtenissen rond de reorganisatie eventueel nog schriftelijk aan het bestuur zullen doorgeven. De voorzitter heeft tenslotte medegedeeld, dat de algemene vergadering der A.V.R.O. 1953 zal worden gehouden in Gronin gen. Hij kondigde aan dat het da gelijks bestuur van de A.V.R.O. op Donderdag 10 Juli a.s. om half elf 's morgens in 't A.V.R.O. restaurant te Hilversum een persconfrentie zal houden waarin verschillende situaties en toestan den bij de A.V.R.O. zullen worden uiteengezet. Conflict in het bakkersbedrijf te Rotterdam opgelost. Volgens een aan de pers ver strekt communiqué is het conflict in het bakkersbedrijf te Rotter dam tot een gunstige oplossing gekomen. Op de vergadering, die de be drijfsunie van voedings- en genot middelen Zondagavond met de stakende broodbezorgers heeft gehouden, is een overzicht gege ven van de besprekingen met de werkgevers en de bereikte resul taten. De vergadering ging er mede accoord hedenochtend nor maal aan de arbeid te gaan. De verkregen oplossing, die aan de wensen van de broodbezorgers tegemoet komt, behoeft nog de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars. In ieder geval zal de broodbezorging te Rotter dam met ingang van heden geen stagnatie meer ondervinden. geen candidaat verplicht hebben. jje vverKgevers sieiaen o.m. vuui Een candidaat heeft tenminstehet conflict voor te leggen aan 604 stemmen nodig. 11 Generaal Eisenhower heeft te Bonne verklaard, dat duidelijk is gebleken, dat de groep van sena tor Taft poogt haar wil op te dringen aan de partij-afgevaar digden. het college van rijksbemiddelaars maar de uniebesturen hebben dit afgewezen, omdat dit college reeds een besluit ter zake had ge nomen, naar zij meenden. Een ander voorstel van de werkgevers, om een arbitrage- Mossadeq Kabinetsformateur. Het Perzische parlement heeft zich uitgesproken voor Mossadeq als kabinetsformateur. Van da 60 aanwezige afgevaardigden stem den 52 voor Mossadeq. Hij zal door de sjah met de vorming van de nieuwe regering worden be last en daarna in het parlement moeten verschijnen om de inves tituur te verkrijgen. Zondagmorgen hebben 25.000 arbeiders in de olie-industrie te Abadan en Kermansjah een alge mene staking ter ondersteuning van Mossadeq uitgeroepen. De geallieerde en Noordelijke onderhandelaars op Korea heb ben Zondag te Panmoendjon 33 minuten achter gesloten deuren vergaderd. Na afloop weigerden de geallieerde gedelegeerden iets meer te zeggen dan dat er Maan dag wederom met de Noordelij ken zal worden onderhandeld. Volgens een woordvoerder van het achtste leger is de activiteit te land aan het front geringer ge weest dan ooit in de afgelopen 2 maanden. Lichte bommenwerpers der V. N. hebben Noordelijke bevoorra dingscentra aangevallen. Piloten meldden, dat 22 vrachtauto's ver nield werden. Volgens de Amerikaanse lucht macht hebben Amerikaanse ja gers van het type „Sabres F-86" bij de Jaloe 12 „Migs" van de Noordelijken neergeschoten. De Noordelijke vliegtuigen poog den een aanval van jachtbom menwerpers af te slaan doch werden op hun beurt door de ver gezellende jagers aangevallen. De aanval der Verbondenen was gericht op gebouwen van het hoofdkwartier te Saktsjoe. „Het doel bleef als een rokende ruïne achter", aldus de desbetref fende verklaring. Voorts is een opleidingsschool voor officieren bestookt. Men neemt aan, dat op het ogen blik van het bombardement 1500 cadetten aanwezig waren. Australische piloten vielen con- vooien op de wegen aan. Een woordvoerder heeft ver klaard, dat van beide zijden van te voren klaargemaakte verkla ringen zijn voorgelezen. De on derhandelaars lieten zich niet af leiden door een aanval van vier Amerikaanse straaljagers op de communistische stellingen vlak bij de neutrale zóne, waardoor de tenten en gebouwen 'ce Panmoen djon schudden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Minder warm. Veranderlijke bewolking niet enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit ver anderlijke richtingen. Minder warm dan gisteren. DINSDAG 8 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.05 2.40 3.20 3.30 n.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 ZON MAAN op onder op onder Juli. 7 4.29 21.— 21.32 3.40 8 4.30 20.59 22.01 5.11 9 4.31 20.58 22.22 6.47 10 4.32 20.57 22.38 8.21

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1