Plan voor een veranderde bouwfinanciering m Binnenlands Nieuws VOOR DE ZONDAG Japanse kamer neemt wetsontwerp tegen opstandige activiteit aan Overstromingen in Japan jy?i AGENDA TERNEUZEN. BRESKENS. AXEL. SLUIS. VLISSINGEN. ZUIDZANDE. OVERSLAG. SAS VAN GENT. MIDDELBURG. SLUISKIL. De 70-jarige voorzitter van de woningbouwvereniging Volks belang" te Helmond, de heer Jos. van Wel, heeft een plan voor de bouw van 1.000 woningen en de daarvoor uitgedachte wijze van financiering openbaar gemaakt. Bouwkundig bezien heeft het plan naar zijn zeggen de instem ming van de minister van Weder opbouw verworven, doch voor de verkrijging der nodig geachte financiële faciliteiten deed hij tot op heden tevergeefs een beroep op de minister van Financiën. In zijn algemene beschouwing om tot verlaging der bouwkosten te komen bracht de heer Van Wel onder de aandacht, dat na de oor log te Helmond 514 woningen werden gebouwd, waarvan 8 maal de wegen moesten worden bewandeld, „welke zich slingeren door het ambtelijk labyrinth". Voor de bouw van al deze wonin gen was volgens hem 6 maal een aanbesteding nodig, waarbij even- zovele malen van aannemer werd veranderd. Dit hield in, dat elke aahnemer de voorbereidende werkzaamheden moest maken. Dit kostte de Helmondse woning bouwvereniging 60.000 aan ren; te en aflossingen. Daarom is hij gaan speuren naar een mogelijk heid om de oorzaken van deze kapitaalverspilling weg te nemen en tevens naar een andere wijze van financiering te zoeken. Een plan van duizend woningen, ont worpen door de architect Van Grinsven, heeft „Volksbelang op stapel staan. De bouwkosten van deze woningen, bestaande uit eensgezinshuizen, flats („drie in de pan", twee kleine bovenwonin gen en een grote benedenwo ning) variëren in Helmond van ƒ5.728 tot ƒ6.200 exclusief de grondkosten of gemiddeld 6.800 inclusief de grond. Deze wonin gen zullen in continubouw kun nen worden gebouwd, waardoor grote voordelen kunnen worden verkregen. Na een aanlooptijd van enige maanden zouden gedurende 37 maanden dertig woningen per maand volgens het Helmondse plan kunnen worden opgeleverd. Bij de bestudering van de finan ciële kant van de woningbouw is de heer Van Wel tot de mening gekomen, dat veertig percent der kosten geen noodzakelijke kosten zijn, maar uitsluitend betrekking hebben op uitgaven aan belastin gen en sociale lasten. Deze kos ten mogen volgens hem niet op de bouw drukken, maar dienen volledig voor rekening van het rijk te komen. De heer Van Wel gaat hierbij van de gedachten- gang uit, dat bij een wonmgbouw- programma van 50.000 woningen per jaar volgens officiële bereke ning ongeveer 480 millioen be schikbaar moet zijn. (De heer Van Wel sprak van 40.000 wonin gen.) Volgens het Helmondse plan zouden woningen voor 6800 per stuk in coritinu-arbeid kunnen worden gebouwd. Trekt men daarvan volgens berekenin gen van de heer Van Wel ƒ2800 De Here denkt aan mij'. Ps. 40 18b. De Here denkt aan mijStaan wij ook heden nog even stil bij aan belasting en sociale lasten af, dan zou de „kale kostprijs" per woning slechts 4.000 zijn. Honderdduizend woningen per jaar zouden dus „kaal" slechts 400 millioen kosten, hetgeen op een besparing van 80 millioen zou neerkomen. De door hem be rekende som van 280 millioen aan sociale lasten en belastingen (bij 100.000 woningen) zou de heer Van Wel ten laste van het rijk willen zien komen. Hij be- somt voorts een werkloosheids uitkering aan bouwvakarbeiders van 50 millioen per jaar, die bij de bouw van 100.000 woningen achterwege zou blijven, en een bedrag van 12 millioen aan bij dragen, die eveneens zouden ver vallen. Aan belastingen zou het rijk 32 millioen derven. Telt men besparing, belastingderving en achterwege blijven van werkloos heidsuitkering en bijdragen bij een, dan zou het rijk tenslotte volgens de heer Van Wel op de totaalkosten van ongeveer 110 millioen per jaar komen. Hij acht het in het kader van de door hem gewenste financie- ringsopzet gewenst, dat voor wo- ningwetbouw evenals voor parti culiere bouw een premie a fonds perdu in plaats van een jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort wordt gegeven. COMMENTAAR Een deskundige, die op een vraag van het A.N.P. bereid was commentaar op het plan van de heer Van Wel te geven, zeide, dat deze in feite slechts verschuiving van uitgaven beoogt. Ongeacht de „kale bouwkos ten" per woning geeft de heer Van Wel geen weg aan om tot een reële besparing van bouw kosten te komen. Het behoeft geen betoog, dat sociale lasten en belastingen op de een of andere manier moeten worden opge bracht. Of zulks geschiedt via de bouwbedrijvigheid of via de be lastingbiljetten, zal uiteindelijk sléchts verschil uitmaken voor hen die het geld moeten betalen. De heer Van Wel wenst vrijstel- lign van belastingen en sociale lasten om deze over de belasting biljetten van anderen uit te sme ren. Dat is in strijd met algemeen aanvaarde beginselen. Betwijfeld wordt, of inderdaad in geheel Nederland woningen voor 6800 inclusief grond, doch exclusief bijdrage woningwet- bouw of premie kunnen worden gebouwd. De feiten geven het tegendeel aan. Inderdaad kan door continubouw goedkoper ge bouwd worden, hetgeen ook waar mogelijk geschiedt. Het is voorts een vraag, of er voldoende bouwvakarbeiders in ons land zijn om honderdduizend woningen per jaar te bouwen. Er zijn thans 20.000 bouwvakarbei ders werkloos bij een programma van 50.000 woningen. Ruw ge schat geeft iedere woning gemid deld een vol jaar werk aan een bouwvakarbeider. Bovendien kan men niet in alle seizoenen wer ken, zodat men niet altijd aan het uitkeren van steun zal ontkomen. Afgezien echter van de vraag, of de heer Van Wel gelijk heeft met zijn idee om 100.000 wonin gen per jaar te bouwen, de moge lijkheden daartoe en de kostprij zen daarvan, alsook met de door hem becijferde besparingen, moet het volstrekt onaanvaardbaar worden geacht om belastingen en sociale lasten, die op het bouwen van woningen drukken, af te wentelen op de gehele bevolking, HEDENt TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vader plukt de vruchten". ZAAMSLAG: Kantoor secr.- penningmeester 34 uur: Extra zitdag Varkensver. „Onderlinge hulp". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Paul Vlaande ren en het Z.-Mysterie". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vader plukt de vruchten"; 4.30 uur: Middag voorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Paul Vlaanderen en het Z.-Mysterie"; 8 uur: Biosc. „Klopjacht". De Japanse kamer heeft het omstreden wetsontwerp van de regering inzake opstandige ac tiviteit aangenomen met kleine amendementen, die door de se naat waren aangebracht. De senaat nam het ontwerp Don derdag aan. Het ontwerp heeft in de af gelopen maanden 5 stakingen in het gehele land tot gevolg gehad en krachtige critiek van linkse zijde uitgelokt. Krachtens de wet worden commissies ingesteld met de be voegdheid een onderzoek in te stellen, arrestaties te doen ver richten en straf op te leggen. Tegenstanders hebben gezegd, dat de wet ten doel heeft de vrije meningsuiting en het recht der arbeiders op collectieve on derhandelingen te beknotten. Uit de Provincie dat woord, dat de morgenstond van elke nieuw geboren dag ons zo luide toeroept. De Here komt ons immers weer met Zijn zegeningen tege moet. Hij rekent met allerlei toe standen en behoeften. Hij houdt bemoeienis met ons werk, onze levenstaak, onze kleine kracht, onze moedeloosheid wellicht Welk een rijke vertroosting ligt er in deze gedachte, dat de Here aan ons denkt. Nu behoeven wij niet bekom merd te zijn. Wat wij niet kun nen, kan Hij. Hij rekent met onze zwakheid. Nu behoeven wij met moede loos te zijn over ons telkens terugvallen in de zonde. Als Hij aan ons denkt, is Hij ook gedach tig dat wij stof zijn. En als wij ontrouw zijn, Hij blijft de Ge trouwe. Zal Hij ons daarom de smart besparen, van het leed ontheffen, de beproeving van ons weg nemen? Neen, dat zou immers geen heilige liefde zijn! Daar door wil Hij ons opvoeden en op leiden en toebereiden tot de heer lijkheid, die Hij voor ons heeft bewaard. Maar Zijn denken aan ons ook in de nacht van leed, openbaart zich in de vertroos ting, die Hij ook dan ons toe voert. T J De Here denkt aan mi], Is dat ook de troost en de kracht van uw leven? Vergeet dan ook met Hem te loven en te danken. Met U is 't leed mij zelfs een zegen En duisternis is licht voor mij. Mijn Heiland, leid mij op Uw J [wegen, Dat ik mij in Uw gunst verblij. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje"). „ZEELANDS PROEFTUIN" LANDELIJK INSTITUUT? Zoals op een vergadering van „Zeelands Proeftuin" te Wilhel- minadorp bij Goes bleek, wil de overheid deze Zeeuwse vereni ging omzetten in een nationaal proefstation voor de vollegronds- fruitteelt in Nederland, de enige stichting van die aard, welke in ons land zal komen. Het bestuur van de nieuwe proeftuin zal dan gaan bestaan uit elf leden, waarvan vijf Zeeu wen en zes uit andere provincies, Tragisch ongeval Vrijdagmorgen is de heer L. A v d H., een algemeen bekend en geacht stadgenoot, tijdens het zwemmen in de Schelde vermoe delijk onwel geworden en ver dronken. Omstreeks één uur is het stof felijk overschot nabij de Ooste lijke havenpier geborgen en naar het ziekenhuis overgebracht. Hier heeft men, helaas tevergeefs, nog geruime tijd kunstmatige adem haling toegepast. De heer v. d. H., die als make laar in ruime kring bekendheid genoot en vele vrienden telde, laat een groot gezin achter. acclamatie) en als nieuw, be stuurslid de heer P. Verhei] in de plaats van de heer Huybregtse die wegens ziekte zijn bestuurs functie niet meer kan waarne men. Als afgevaardigden naar de al gemene vergadering op 16 Juli te Bereen op Zoom werden be noemd C. de Pooter Sr., C. de Pooter Jr. en P. Dourlijn te Sluiskil, L. v. d. Molen, G. Klaas- sen en D. de Braai (plaatsver vanger) té Terneuzen. De heer F. Boon hield daarna een inleiding getiteld „Jan leert geen vak" naar aanleiding van de klacht van een moeder die haar zwakzinnige jongen bezocht. In ons land werd het werk der zwakzinnigen ter hand genomen door dokter W. v. d. Berg, die be- gaan was met hun ellende, in 1890 werd de eerste patient te Ermelo opgenomen, waar een centrum der barmhartigheid ont- stond. Later werden nog vele van dergelijke inrichtingen gesticht. De inleider schetste verder de groei van de zwakzinnigenzorg, waarbij hij deed uitkomen dat ook in het Zuiden des lands een inrichting noodzakelijk is en alle Zeeuwen hier achter dienen te staan. Dan zal „Jan leert geen Fa Gebrs. visser, Breskens „geblokerd" te hebben ging het via Namen naar Dinant, waar de citadel werd beklommen en een boottochtje op de Maas kon wor- deiv gemaakt. Door het Maasdal ging het toen naar Huy ,(H°e0 waar wederom werd gepleisterd. De laatste étappe bracht de reislustige buurtbewoners naar Antwerpen en ook daar werd nog een uurtje van de inmiddels laat geworden avond doorgebracht. In goede stemming startte men toen huistoe. Geslaagd De heer P. Verpoorte Pzn te Axel slaagde te Arnhem voor het P.B.N.A.-examen bouwkundig tekenaar. Aanbesteding De architect I- J. de Groote te Zuidzande heeft aanbesteed, het bouwen van een suikerwerkfS- briek voor rekening van de N.V. Gebrs. Verduijn te Breskens. Ingeschreven werd als volgt: Fa Christiaansen, Oostburg 68.250,—, Fa De Bluck, Schoondijke 66.660,— onderwijs zullen in zalen van het Middelburgse stadhuis, van het Schuttershof en van het museum te zien zijn. De gehele verzameling, die vele unieke, nooit getoonde stukken omvat, werd voor dertig millioen Belgische francs verzekerd. Op de expositie zal men ook maquettes van een belangrijk waterstaatskundig werk, de ring vaart rond Gent en van een ge wenste oplossing voor sluiswer- ken bij Terneuzen ten- behoeve van de Gentse haven kunnen be studeren. De gouverneur van Oost-Vlaan deren, de heer M. van den Boo- gaerde, zal de expositie openen. Het nationaal orkest van België onder leiding van Louis Wee- maels; de Gentse oratoriumver eniging; het Gentse kamerkoor „Cresendo" en diverse Belgische muziekmaatschappijen zullen concerten geven. Het nationaal toneel van België komt een ver toning vail Shakespeare's „Ge temde Feeks" in Middelburg geven. Tijdens een juristendag zal prof. mr. dr. S. van Brakel, hoog leraar te Utrecht, een causerie houden over: „Het verdrag en de uniforme wet betreffende het in ternationaal privaatrecht in de Beneluxlanden". De „rotarians" van beide pro vincies zullen op een andere dag bijeen zijn. Voorts wordt een dag voor het technische onderwijs gehouden, welk onderwijs in Oost-Vlaanderen op hoog peil staat. De Zeeuwse leden van de Ned. ver. van gemeenten zullen met Belgische collega's bijeen komen en ook zal een grote volksdag, tevens een Belgisch- Nederlandse dag voor de land bouw worden gehouden. Ter ge legenheid van deze laatste sa menkomst zal een echte Vlaamse ,reuzenparade" met optocht van vendeliers en volksdansers wor den gehouden. De Oostvlaamse boerinnejeugd zal 't spel „Oogst- ubel" opvoeren. De organisatoren van deze „Oostvlaamse veertiendaagse" hopen, dat uit gans Nederland belangstellenden naar Middel burg zullen stromen. Zij zijn er van overtuigd het beste en schoonste te bieden van wat hun provincie aan oude en nieuwe kunstschatten en culturele waar den bezit. De tentoonstelling zal op Zon dagen uitsluitend voor het be zoek van gezelschappen open zijn. Tal van officiële plechtigheden en recepties, o.m. van de Com missaris van de Koningin, staan ter gelegenheid van „Oost- Vlaanderen vlagt te Middelburg op het programma. Volgens de laatste berichten zijn door overstromingen, die Z-Japan thans als gevolg van slagregens teisteren, 17 perso nen om het leven gekomen en 103 gewond. Drie personen worden ver mist. Ongeveer 20.000 mensen verden door de overstromingen getroffen, daar rijstvelden en vele huizen onder water staan Goed afgelopen. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur raakte het zoontje van de rijwielhandelaar K. in de Vlucht- haven te water. Een juist passerende knaap, p. W., sprong het ventje gekleed na en slaagde er na veel moeite in de jeugdige drenkeling op het droge te brengen. M.U.L.O.-examen. Bij de gisteren te Goes gehou den M.U.L.O.-examens slaagden voor diploma A de heren Jan F. de Bruijne, Arie C. de Feijter, Le- vien M. Dieleman, Jan Dieleman (Hoek), Francois C. de Putter (Zaamslag) en de dames Joke S. Scheele en Vijgje F. Oppeneer, allen leerlingen van de Chr. U.L.O.-school te Terneuzen. Terneuzens ensemble voor de radio. Het Terneuzense Hawaiian-en- semble de „Waikapua's" onder leiding van de heer C. Ribbens treedt hedenavond op voor radio- Gent om 9.40 uur. Vooral sinds het optreden van vorig jaar tijdens het zomerfeest der Terneuzense harmonie heeft dit ensemble meerdere bekend heid gekregen. Jaarvergadering „Stichting Vrederust". Gisteravond werd in Pro Rege de jaarvergadering gehouden van de afd. Terneuzen der „Stichting Vrederust". De voorzitter, de heer L. Mi- chielsen, heette na voorgaan in gebed de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt uit over de ge ringe opkomst, hoewel de afde ling 280 leden telt en gestadig is gegroeid. Na het verslag van de penning meester sprak de heer F. Boon, propagandist der Stichting zijn genoegen uit over de bijdragen die binnenkomen uit de afd. Ter neuzen, een bewijs dat er toch wel grote belangstelling bestaat voor de stichting. In het bestuur werden gekozen de heren J. C. Groenenberg (bij vak" geen waar meer zijn. Deze interessante inleiding werd met grote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Na een korte gedachtenwisse- ling werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het eindexamen op de M.T.S te Den Haag voor tekenaar, de heer J. Jansen van Roosendaal alhier Oriëntatierit. De Axelse motor- en automo bielclub „M.A.C.A." heeft tegen Maandag een geheel over ver harde wegen geprojecteerde oriëntatierit georganiseerd met een vastgestelde gemiddelde snelheid van 28 km per uur. Verschillende prijzen zullen daarbij worden uitgeloofd. Zo zal o.a. ook een fraaie beker be schikbaar worden gesteld voor degene die met de minste strai- punten uit de bus komt. Tijds- en geheime controle s zullen bij deze rit, die naar ver wacht wordt weer heel wat deel nemers zal trekken, worden in geschakeld. Met pensioen. J. van der Gouwe, Boldersvereniging In een vergadering van de boldersvereniging „De Molen" werd tot ere-voorzitter benoemd de heer H. Iserbijt te Sluis. Tevens werd besloten om op 17 Augustus een koningsbolling te houden met na afloop bal. Frans Naerebout, de voorloper van het geordende reddingswezen. Heden wordt te Vlissingen het nieuwe standbeeld van Frans Naerebout onthuld door de dir.-generaal van het Ne derlands loodswezen, schout bij-nacht J. Callenfels. H. M. de Koningin zal vertegenwoordigd worden door de chef van haar militaire huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. Frans Naerebout werd in 1748 te Veere geboren en ging op zijn 20e jaar naar Vlissingen. Hij was van beroep visser, maar verwierf zich vooral bekendheid door zijn onverschrokken red dingen voor de Zeeuwse kusten. Bovendien kende hij de vele moeilijke vaargeulen in de Wes- terschelde, evenals die van an dere zeegaten, uitstekend, zodat men gaarne van zijn diensten als loods gebruik maakte. Naerebout wordt thans alge meen beschouwd als de voorlo per van de geordende reddings diensten en van het loodswezen. Bekend is vooral de redding van vele schipbreukelingen van het schip „Woestduyn" van de O.- Indische compagnie, dat op 24 Juli 1779 juist op de Vlissingse kermis, op een zandbank onder Westkapelle liep. In 2 zware tochten met een eigen bootje wist Naerebout met zijn broer niet minder dan 86 mensen van het wrak te halen. Het verging Naerebout even als vele andere grote mannen: zijn laatste levensjaren sleet hij in armoede. Men gaf hem ten slotte de post van sluismeester aan het Sas van G-oes, waar hij op 29 Augustus 1818 onder kom mervolle omstandigheden over leed. Hij werd begraven in de grote kerk van Goes, waar later een fraaie steen op zijn graf werd aangebracht. In 1918 werd een comité gevormd, dat zich ten doel stelde gelden bijeen te brengen ter ere van deze een voudige visser, die in zo belang rijke mate had bijgedragen tot de ontwikkeling van het red- dings- en loodswezen. Het standbeeld werd echter in de tweede wereldoorlog to taal verwoest. Opnieuw werd een comité opgericht, dat gel den bijeenbracht voor een ge heel nieuw monument. In te genstelling tot het vorige, dat van zandsteen was vervaardigd, is dit nieuwe beeld van brons. Het is gegoten naar het ont werp van de beeldhouwer Flip te Klooster uit Veere. Aan de voorzijde van de sok kel staat gebeiteld: „Frans Naerebout 1748-1818" terwijl aan de zijkanten te lezen staat: „Onverschrokken loods en men senredder" en „Woestduijn, Zuiderburg ^en yoorland", de namen van enkele schepen, waarvan de bemanning destijds door Naerebout werden gered. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is het ingang van 1 Juli j.l. be noemd de heer W. Lems te Vlissingen. Schoolreis. De leerlingen van de klassen 4 tot en met 7 der openbare la gere school maakten onder lei ding van het personeel der school en de oudercommissie per bus een schoolreis naar Rot terdam. Op de heenreis werd eerst een wandeling door het Liesbos bij Princenhage gemaakt alwaar ook een speeltuin werd be zocht. Vervolgens ging de tocht naar Rotterdam, waar o.a. de tunnel, het bouwcentrum en de diergaarde werden bekeken. Tenslotte werd een rondvaart door de havens gemaakt terwijl op de terugweg nog een speel tuin in de buurt van Breda werd aangedaan. Om 11 uur des avonds arriveerden de kinderen weer in Zuidzande. Gouden huwelijksfeest. Heden zal het echtpaar H. VerplanckePollet alhier zijn 50-jarig huwelijksfeest vieren. De heer Verplancke is een zeer gezien persoon en zal Zon dag door de vissersmaatschappij van Overslag worden gehuldigd wegens 50 jaar lidmaatschap dezer vereniging. In de wijk De Bovenhoek waar het echtpaar woonachtig is, is door de buren een groot feest op touw gezet, MARINE ZEILSLOEP DOOR TEXELSE KOTTER BINNEN GEBRACHT. De Texelse kotter TX 15 is Donderdagmiddag bij zeer ruw weer met een zeilsloep van de marine de haven van Oude Schild binnengekomen. De kotter was uitgevaren nadat noodseinen van de marinesloep waren opgevan gen. De sloep, bemand met vijf mariniers, was op weg naar de Mok, het amphibie-oefenkamp gelegen aan de zuidpunt van het eiland. Op ruim een kilometer uit de kust kwam deze beman ning in moeilijkheden. De sloep maakte zoveel water, dat de op varenden met een opgeviste kist trachtten te hozen, terwijl de zei len moesten worden gekapt. In Oude Schild gearriveerd maakten de mariniers het vaartuigje weer zeilwaardfg, waarna zij opnieuw koers zetten naar de Mok. 66.000,— Gebrs. Maas, Breskens 63.300, Fa. Petri, Vlissingen 59.650, Fa P. v. d. Sande, Breskens 54.444,—. De begroting bedroeg 57.643,—. M.U.L.O.-examens. Te Goes slaagden voor het M.U.L.O.-diploma A: E. T. Bril, Schoondijke; H. J. van de Sande, Breskens en M. G. Sanders, Sluis. De heer kantonnier op de rijksweg Axel- Kijkuit, heeft met het oog op zijn pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Knol, voorheen wo nende te Hoek. „Ons Genoegen" Buurtver, op reis. De buurtvereniging Oude Wijk- Buthdijk ondernam ditmaal haar jaarlijkse trip per autobus naar de Belgische hoofdstad, de Ar dennen en een deel van het Maasdal met een 50-tal personen Allereerst werd te Brussel ge pleisterd, waar men de St. Ge- dule en het Justitiepaleis, bene vens het oorlogsmuseum bezocht. Ook de schilderachtige Grote Markt met het stadhuis en de beroemde gildehuizen werden be wonderd en na buiten de staa Oost-Vlaanderen, ontplooit de vlag in Middelburg. De Belgièche provincie Oost- Vlaanderen zal van 12 tot 26 Juli in de Zeeuwse hoofdstad een veertiendaagse culturele mani- I festatie gevpn, bestaande uit een tentoonstelling en tal van bijzon dere samenkomsten en concer ten. Deze manifestatie is de vrucht van bijna vijf jaar toena dering en samenwerking tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen, tus sen Middelburg en Gent. In Oc tober 1950 toonden de Zeeuwen te' Gent met hun expositie „Zie Zeeland" hun schatten en kun digheden. Thans zijn de Oost- Vlamingen aan het woord. Vlaamse en Zeeuwse gedepu teerden, de directeur van de stichting Zeeland, de heer C. Lijnzaad en de burgemeester van Aarctenburg Sjef van Dongen, hebben over deze samenwerking en de komende tentoonstelling een persconferentie belegd te Den Haag. In de Lairessezaal aan het Binnenhof zijn vele enthou siaste woorden over het komen de Oost-Vlaamse evenement op Zeeuwse bodem gesproken. De tentoonstelling zal groten deels gewijd zijn aan de cultuur schatten en culturele bedrijvig heid van Oost-Vlaanderen. Schilder- en beeldhouwwer ken uit oude en moderne tijd, handschriften, wiegedrukken, miniaturen en zegels, toppresta- ties van edelsmeedkunst, moder- ne sier- en interieurkunst, klas sieke en moderne kantwerkstuk- kan, specima van letterkunde en folklore alsook van Oostvlaamse stedebouw en van het technische Jubileum N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". Donderdag herdachten een 17- tal personen hun jubileum bij de NV. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". De directeur, de heer L. Callebaut, herdacht even eens het feit, dat hij reeds 40 ja ren aan het bedrijf was verbon den. Ter gelegenheid van dit ju bileum werd de heer L. Calle baut. benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Om half elf werden de jubila rissen in hotel „De la Bourse of ficieel gehuldigd in tegenwoor digheid van diverse officiële per sonen en het bestuur van Maat schappij voor Handel- en Indu strie. De jubilarissen ontvingen van de maatschappij een herin neringsmedaille. 's Middags werd aan de jubi larissen een diner aangeboden in het hotel „Zomerlust" bij de heer Faas te Axel. 's Avonds was er een cabaret avond in het bioscoopgebouw „Olympia" te Sas van Gent, op geluisterd door het Haarlems radio-cabaret onder leiding van Harry Meijer. Na afloop volgde een gezellig bal met medewer king van het dansorkest „Moluk se muziekvereriiging Soeara Ma loeko". Schoolreis. De service van de N.S. heeft een 50-tal leerlingen van de Chr. school en hun leiders in staat ge steld een prachtschoolreis te ma ken naar Rotterdam. Per autobus vertrokken ze 's morgens om 6 uur naar Kruiningen en van daar ging de reis per trein verder. In Rotterdam stond allereerst een bezoek aan Blijdorp op het program, verder een rondvaart door de havens en een bezoek aan Parkzicht. Tot het ogenblik van de terugreis aanbrak, had het weer zich goed gehouden. Daar na werd het minder. Tegen half tien 's avonds keerden allen uiter mate voldaan op Sluiskil terug. Grote aanvoer kolen. Momenteel heeft de aanvoer van kolen voor de cokesfabriek wel zijn maximum bereikt. Vele schepen liggen aan de kanaal oevers gemeerd. De beide oevers aan de noordzijde liggen momen teel ook vol. Een en ander brengt vooral voor de neringdoenden 'n extraatje mee. OUDE MAN ONDER TRAMLOCOMOTIEF. Donderdagmiddag is een 84 jarige voetganger, de heer Hen- geveld, wonende te Terborg, bij het uitwijken voor ander ver keer onder een rijdende locomo tief van de Gelderse tramweg maatschappij geraakt. Toen de tram was opgevijzeld, bleken de levensgeesten van het slachtof fer reeds te zijn geweken. AUTOONGELUK TE APELDOORN. Vier zwaargewonden. Donderdagmiddag omstreeks half vier is op de Zutphense straatweg te Apeldoorn een auto, afkomstig uit Hengelo (O.) ter hoogte van de buurtschap „De Kar" uit de bocht gevlogen en gebotst tegen een truck met oplegger, die van de andere kant naderde. De bestuurder van de perso nenauto, de heer J. B. P. uit Hengelo kreeg het stuur tegen zijn borstkas gedrukt. Ook zijn vrouw, die naast hem was ge zeten en hun beide achterin zit tende kinderen, werden ernstig gewond. Alle 4 de slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. DE BRAND IN HET MEISJES PENSIONAAT TE VUGHT. Naar het hoofd van de ge- meente-politie te Vught, hoofd inspecteur J. A. A. van 'tHof, mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat „Regina Coe- li" te Vught ontstaan door het gebruik van een gasolinevergas- ser bij het verfafbranden aan de dakkapellen. Dit is door de re cherche van de gemeente-politie vastgesteld. Tegen de betrokken schilder, de 60jarige T. uit Vught, is proces-verbaal opgemaakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer ƒ800.000 belopen. Het gebouw is verzekerd bij de kerkelijke brandwaarborg maatschappij „Sint Donatuste Amsterdam. Hoofdinspecteur Van t Hof tekent bij zijn mededeling aan, dat men gezien de branden door schilders- en loodgieters werkzaamheden veroorzaakt kennelijk niet op de hoogte is van de politie-verordening, welke in de meeste gemeenten bestaat ten aanzien van brandgevaarlijke werkzaamheden aan gebouwen en getimmerten. Het loodgie^ tersbesluit, steunend op de wet van 13 Januari 1923, was name lijk bij de brand van de Sint Wal- burgkerk te Zutphen in 1948 niet toereikend gebleken, reden waar om het departement van binnen landse zaken de gemeentebestu ren in overweging gaf een aan vullende regeling te treffen door wijziging van de plaatselijke po litieverordeningen. Zo werd in tal van gemeenten uitdrukkelijk gesteld dat geen werkzaamheden door schilders, loodgieters en andere ambachtslieden met brandgevaarlijke gereedschappen mochten worden verricht aan gebouwen en getimmerten, welke op een speciale lijst voorkwamen. Vóór dergelijke werkzaamheden mogen worden uitgevoerd, dient vergunning aan de burgemeester te worden gevraagd. Op de Vughtse gebouwenlijst, welke in Maart 1949 werd gepubliceerd en steeds ter inzage ligt, staat het meisjespensionaat „Regina Coe- li" vermeld. Wegens het over treden van de politieverordening en het veroorzaken van brand door schuld zal tegen de betrok ken schilder een strafvervolging worden ingesteld. VIERJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Vrijdagmorgen heeft de rivier politie te Rotterdam in de Maas haven het stoffelijk overschot aangetroffen van de vierjarige Wim de Graaf uit de Bloemfon teinstraat, die sedert Dinsdag jl. werd vermist. Het lichaam van het verongelukte ventje is naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli j.l. 1.684.564 tegen 1.677.458 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 482.807 aangesloten op het rijksradio- distributienet tegen 483.385 op 1 Mei. NIEUWE AANWINST VOOR HET LOODSWEZEN. De directeur-generaal van het Loodswezen heeft bepaald, dat het bij de Haarlemsche Scheeps bouwmaatschappij in aanbouw zijnde betonningsvaartuig de naam „Zaandam" zal ontvangen. De „Zaandam", een zeegaande tonnenlegger, is bestemd voor 't gebruik in de zeegaten. De kiel werd gelegd in November 1951. Men verwacht de tewaterlating tegen het eind van Augustus. Het schip is 39,2 m. lang, 7,5 m. breed en heeft een standaard waterver plaatsing van 250 ton. Diepgang is 2,5 m. De voortstuwing wordt gele verd door een Werkspoor diesel-* installatie van 430 pk bij 375 om wentelingen, die het schip een snelheid geeft van ongeveer 12 mijl. De „Zaandam" is voorzien van extra-verblijven voor een vol tallige lichtschip-bemanning, aan gezien zij ook dienst doet bij het aflossen van bemanningen van lichtschepen. Zij is de eerste van een serie van deze schepen en zal worden gestationneerd te Den Helder. De „Zaandam" wordt uitgerust met 10-tons laadgerei en ballast- tanks met het oog op de zware en hoog gestuwde lading. Vol beladen en met gevulde bal- lasttanks heeft het schip een ma ximum-waterverplaatsing van 410 ton.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2