De Nederlandse Marine bouwt nieuw type onderzeeboot Hel noodweer boven Nederland De onderhandelingen fe Panmoendjon Het Deense tankschip voor Rusland De Amerikaanse hulp het buitenland aan Zware slagregens en hagel Ledentallen vakorganisaties PROTEST VAN GENERAAL TSJOEIKOF De Kabinetsformatie WEERSVERW ACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Amerikaans protest Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Sj*dactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks ZATERDAG 5 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2078. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Naar het A.N.P. verneemt, wor den de vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de marine op stapel staan, gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats van de bij alle onderzee boten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, waar in alle apparatuur is onderge bracht, is een drie-cylindertype gekomen. Dit type, dat in Neder landse marinekringen revolution- nair wordt genoemd, is een vin ding van de Nederlandse oud-ma rine ingenieur, ir M. F. Gunning, thans verbonden aan de Verenig de Nederlandse Scheepsbouwbu- reaux (Nevesbu). Geen enkele zeemogendheid beschikt nog over dit nieuwe model onderzeeboot. Nederland had reeds vóór de oorlog een goede naam op het ge bied van onderzeebootbouw. De kundigheid en durf van onze ma rinemensen en scheepsbouwdes- kundigen kreeg internationale vermaardheid door de reizen van de onderzeeboten K XIII en K XVIII. In een tijd, dat geen en kele marine er aan dacht onder zeeboten zonder escorte over de oceanen te zenden, voer de K XIII in 1926 geheel alleen om Kaap de Goede Hoop via Austra lië naar het toenmalige Neder- landsch-Indië. De K XVIII over trof deze prestatie nog door in 1934 via het Panama-kanaal en de Stille Zuidzee naar Indië te varen. Ook het tussen 1933 en 1940 tot ontwikkeling gebrachte snuiverapparaat, dat tijdens de bezetting door de Duitsers werd buitgemaakt, getuigde van de Nederlandse vindingrijkheid. In de laatste wereldoorlog werden steeds zwaardere eisen aan de onderzeeboten gesteld. Soms wa ren deze eisen tegenstrijdig, zo dat men steeds moest zoeken naar een bevredigend compromis. Ingenieur Gunning, die zich reeds geruime tijd met dit probleem had bezig gehouden, kwam in de oorlog tot de conclusie, dat ge broken moest worden met de en kelvoudige cylindervorm. Zijn idee werd na de oorlog door de marine onderzocht in samenwer- het T.N.O. en de rijksverdedi gingsorganisatie. Na jarenlange voorbereiding voor één onder zeeboot moeten ongeveer vijftien a twintigduizend tekeningen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard en de uit werking opgedragen aan de hoofdafdeling materieel van het ministerie van Marine. HET NIEUWE MODEL. In een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. vertel de de vlagofficier materieel, de vice-admiraal F. Stam, enkele bijzonderheden over het nieuwe model. De traditionele enkelvou dige cylindervorm, een lange si gaar, waarvan beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een driecylindertype. Van bovenaf gezien bestaat de nieu we onderzeeboot uit één lange cylinder met aan weerszijden schuin daaronder twee iets korte re cylinders. Alle cylinders zijn aan de uiteinden toegespitst. Een tekening in doorsnee zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel de doorsnee van een cylinder) be vindt. In de bovenste cylinder zijn de verblijven voor de bemanning en de commandovoering onderge bracht alsmede de bewapening; in de twee onderste cylinders de apparatuur voor de voortstu wing boven en onder water, n.l. de batterijen voor de onderwater vaart en de dieselmotoren voor het varen boven water. Door deze constructie, zo zei vice-admiraal Stam, wordt ruimte gewonnen en het gewicht en de grootte vermin derd. Dit geeft de nieuwe onder zeeboot o.m. een grotere snelheid. Deze grotere snelheid en een uiterst moderne bewapening ma ken deze onderzeeboot tot een veel gevaarlijker aanvalswapen dan de tot dusver gebouwde duik boten. De bouw van één onder zeeër kost ongeveer twaalf mil- lioen gulden. Vice-admiraal Stam verklaarde, dat de kosten veel groter zouden zijn, indien men dezelfde aanvalskracht, welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwe zenlijken. DE BOUW. De onderzeeboten worden ge bouwd bij Wilton-Feijenoord (2) en bij de Rotterdamse droogdok- maatschappij (2), Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Bij zonderheden over bewapening, snelheid e.d. worden niet vrijge geven. Vice-admiraal Stam ver klaarde voorts nog, dat dit nieu we model onderzeeboot voorlopig geen concurrentie heeft te duch ten van de door atoomkracht aangedreven onderzeeboot. „Naar mijn mening zal het nog menig jaar duren, vóórdat men met een atoomonderzeeboot kan varen". In het buitenland bestaat voor het nieuwe model grote belang stelling. Meer behoudzuchtige geesten hebben hier en daar uiting gegeven aan hun twijfel over de mogelijkheden van deze niet-traditionele bouw, maar vice- admiraal Stam is ervan over tuigd, dat de Nederlandse tech nische deskundigen de verwach tingen zullen verwezenlijken. De eerste onderzeeboot van dit type zal in de loop van 1955 gereed ko men. De onderhandelaars der V. N. hebben Vrijdag ingestemd met het Noordelijke voorstel om ge heime besprekingen te houden over een Donderdag door gene raal Nam II ingediend plan ter oplossing van de kwestie der uit wisseling van krijgsgevangenen. De Verbondenen stelden echter de voorwaarden, dat deze gehei me besprekingen te allen tijde kunnen worden beëindigd, bij wederzijds goedvinden of na aan kondiging van een der partijen, en dat zij worden gevoerd in overeenstemming met de bij vo rige besloten bijeenkomsten ge volgde gedragslijn. Het nieuwe voorstel van de Noordelijken wordt te Tokio op king met tal van instanties, o.m. tenminste één punt beschouwd Vrijdag is een spoedbijeenkomst van het Deense kabinet gehou den in verband met het Ameri kaanse protest tegen de levering van een in Denemarken gebouwd tankschip aan de Sowjet-Unie. De minister-president, Erik Eriksen, onderbrak zijn vacantie om naar Kopenhagen terug te keren voor de kabinetsbijeenkomst. In regeringskringen te Kopen hagen toont men zich enigszins verbaasd over het Amerikaanse protest. Men denkt dat er aan -te zaak weinig meer te doen zal zijn. Het betrokken tankschip zou reeds naar Rusland onderweg zijn geweest, als de Russen niet op het laatste moment om kleine wijzigingen hadden verzocht na de proefvaart. Het schip, de ,,As- pheron", dat ongeveer 13000 ton meet, is reeds door de Russen overgenomen. Men beschouwt 't onmogelijk voor de Deense rege- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Iets warmer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Kans op enkele buien, maar ook op vele plaatsen zonneschijn. Iets warmer. ZONDAG 6 JULI. v.m. n.m. Breskens 0.18 12.44 Terneuzen 0.53 1.19 Hansweert 1.33 1.59 Walsoorden 1.43 2.09 MAANDAG 7 JULI. v.m. n.m. Breskens 1.12 1.37 Terneuzen 1.47 2.12 Hansweert 2.27 2.52 Walsoorden 2.37 3.02 MAAN ZON op onder Juli. 5 4.28 21.01 6 4.28 21.— 7 4.29 21.— op onder 19.48 20.50 21.32 1.31 2.25 3.40 ring om te eisen, dat men alsnog op de levering terug zal komen. Er is reeds een Russische be- manning aan boord. Het bouwcontract voor de ,,As- pheron" is volgens Deense func tionarissen reeds in 1948 gete kend, dit is drie jaar voordat de Amerikaanse regering het wets ontwerp betreffende verbod van export van strategische goederen naar oostelijke landen indiende. Het contract omvatte mede de bouw van nog een tankschip, dat nog niet klaar is, en van yijf koelschepen van welke er reeds twee te water zijn gelaten. In het contract is gestipuleerd, dat het benodigde staal en hout door de Sowjet-Unie zou worden geleverd. Volgens de statistieken heeft Rusland in 1949 inderdaad ijzer en staal ter waarde van 1,6 millioen kronen en hout voor 18,2 millioen kronen naar Denemar ken geëxporteerd. Alles omtrent dit contract is in de Deens-Rus sische handelsovereenkomst van 1948 gepubliceerd. In Deense bladen schrijft men het Ameri kaanse protest toe aan het optre den van een onlangs benoemde functionaris bij het Amerikaanse bureau voor economische samen werking te Kopenhagen. als een concessie aan de verlan gens van de V. N. De kern van het plan zou zijn een voorstel om de lijsten met uit te wisselen krijgsgevangenen te wijzigen ten einde de repatriëring te verge makkelijken. De Verbondenen hopen, dat dit inhoudt, dat de Noordelijken bereid zijn de na men van de communistische ge vangenen, die hebben meege deeld, niet te willen repatriëren, van de lijsten te schrappen. Tot dusver stonden de Noordelijken er op, dat alle gevangenen zou den worden gerepatrieerd. De V. N. zijn steeds van mening ge weest, dat men gevangenen, die niet naar huis willen, niet hiertoe moet dwingen. De Noordelijken hebben Don derdag, volgens een woordvoer der der Verbondeneh, verklaard, dat het noodzakelijk is, dat de gevangenen van beide zijden „worden heringedeeld naar natio naliteit en gebied". De lijsten zouden moeten worden gecontro leerd „om de algehele repatrië ring te vergemakkelijken". „Dat wil zeggen, dat het ge vangen genomen personeel van de strijdkrachten der V. N. of van de vrijwilligers van het Chi nese volk allen moeten worden komst in deze te geraken in over eenstemming met paragraaf 51 van de ontwerp-wapenstilstand, want, zo vervolgde de omroep, „generaal Nam II heeft met vreugde kennis genomen van het standpunt van de Amerikaanse zijde, dat blijkt uit de verklarin gen, dat zij bereid zijn tot onder handelen". In Tokio, zo tekent Reuter hierbij aan, is men voorzichtig met commentaar, doch algemeen is men geneigd aan te nemen, dat de Noordelijken de gelegen heid zullen aangrijpen 'n formule te aanvaarden, waarbij de Noor delijken niet hun prestige ver liezen. De parlementaire crisis. In het Zuid-Koreaanse parle mentsgebouw waren Vrijdagoch tend 153 afgevaardigden aanwe zig. voor de behandeling van het compromisvoorstel ter regeling Van het geschil tussen de presi dent en de volksvertegenwoordi ging. Voor vele afgevaardigden was Donderdagnacht de tweede welke zij in 't parlementsgebouw doorbrachten. Zoals bekend gaf de regering Woensdagavond, toen bleek, dat het quorum wederom niet aan- EERSTE EMIGRANTEN- VLUCHT NAAR Nw. ZEELAND. Het eerste emigranten-vliegtuig dat op het zuidelijk eiland van Nieuw Zeeland zal landen, ver trekt vandaag van Schiphol naar Christchurch. Het is de K.L.M.- skymaster „Schiedam" met 57 passagiers aan boord, n.l. 25 jon ge vrouwen, die zich bij hun resp. echtgenoten gaan voegen, 21 mannen die hun resp. vrouwen of verloofden vooruitreizen en 3 gezinnen. Eén van vrouwelijke passagiers heeft 'n mooie bruids jurk in haar bagage, want onmid dellijk na aankomst van „De Vliegende Hollander" zal zij in haar nieuwe vaderland in het hu welijk treden. Deze eerste emigrantenvlucht naar Zuid Nw.-Zeeland was aan leiding voor dr A. Plesman, pre sident directeur van de K.L.M. om een oorkonde mee te geven, bestemd voor de burgemeester van Christchurch. stuurd", aldus de verklaring, die voortgaat: van het bevan gen genomen personeel van het Zuid-Koreaanse leger of van het Koreaanse volksleger moeten diegenen, wier woonplaats is in het gebied waar zij worden vast gehouden, direct naar huis kun nen worden gestuurd zonder te worden gerepatrieerd". „Wij stellen voor, dat de krijgs gevangenen heringedeeld en de lijsten gecontroleerd worden in overeenstemming met de begin selen, die in de paragrafen 51 en 52 (van de ontwerp-wapenstil- standsovereenkomst) worden ge stipuleerd". „Indien uwerzijds met ons voor stel accoord gaat, opdat er een redelijke overeenkomst moge worden bereikt, zijn wij er van overtuigd, dat onverwijld een wa penstilstand in Korea tot stand zal komen." Radio-Peking over de wapen stilstandsonderhandelingen. Radio-Peking heeft naar aan leiding van de jongste ontwikke ling te Panmoendjon verklaard, dat „de Amerikanen toegegeven hebben, dat een oplossing van de kwestie der repatriëring van krijgsgevangenen tegemoet zal komen aan de wensen van beide partijen. Zij (de Amerikanen) gaven zelfs te verstaan bereid te zijn tot een redelijke overeen- Blijkens mededelingen van het K. N. M. I. heeft het binnendrin gen van koelere lucht van de oceaan op vele plaatsen in Euro pa aanleiding gegeven tot zware onweersbuien. De warme lucht handhaafde zich in Oost-Frankrijk, Midden- en Zuid-Duitsland en in het Z. O. van ons land. In Maastricht liep het kwik op tot 28 graden, maar op dezelfde tijd meldde Groningen maar een temperatuur van 14 graden. Aan de scheidingslijn tussen de warme en de koudere lucht ontwikkelden zich boven Frank rijk en België onweersbuien, die tegen de avond ons land binnen dreven. Gelijktijdig stak langs de kust een harde N. O.-wind op, maar ook in het binnenland kwamen tijdens de buien hevige wind stoten uit allerlei richtingen voor. Sommige onweersbuien gingen met zware slagregens en hagel gepaard. In Schiphol, Twente en Eindhoven werd 35 tot 40 milli meter afgetapt, in Gilze-Rijen en Deelen 58, in De Bilt 66, Culem- borg 73 en in Woensdrecht 90 millimeter. In De Bilt onweerde het bijna, 10 uur achteréén. Tegen de ochtend namen de buien af en trokken via de Noor delijke provincies naar de Duitse bocht. Boerderij afgebrand te Apeldoorn. menswaardige verwondingen op gelopen. Het lage gedeelte van Helmond met arbeiderswoningen stond blank. De bewoners moesten met hun huisraad „hogere regionen" in hun woningen opzoeken. In middels was ook de lichtleiding van de centrale defect geraakt. Grote boerderij te Exloër- mond in de as gelegd. Tengevolge van blikseminslag is de grote boerderij van de Gebr. Naayer te Tweede Exloërmond in de as gelegd. De beide eigenaars waren per auto weggeweest. Opgehouden door het noodweer kwamen ze eerst om half drie thuis. Toen zagen ze hun boerderij in brand staan. Slechts enig meubilair, een tractor en de in de stal aan wezige paarden konden worden gered. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. Huis te Nunspeet bliksem getroffen. door gerepatrieerd en naar huis ge--wezig de politie opdracht de 0 1 ijnrmictn otnrmioorrlirrnon m „vermiste" afgevaardigden, me rendeels tot de oppositie beho rend, op te sporen. Ook werden 11 afgevaardigden, die zich reeds ruim een maand in voorarrest bevonden op beschuldiging van ondermijnende acties, naar het parlementsgebouw overgebracht. De Zuid-Koreaanse Natio nale vergadering. De Zuid-Koreaanse nationale vergadering lieeft Vrijdag haar bevoegdheid om de president der republiek te kiezen prijsgegeven. De vergadering stemde er met 163 tegen nul stemmen mee in, dat de president direct door het volk zal worden gekozen. Tijdens de hevige onweers buien, die Donderdagavond gedu rende circa vier uren vrijwel on afgebroken op de Veluwe hebben gewoed, is kort na tien uur de bliksem ingeslagen in de met een rieten dak gedekte boerderij van de heer R. Veldhuis aan de bin nendijk te Apeldoorn. Hoewel de regen neerstroomde en de Apel- doornse brandweer spoedig met twee tankwagens in actie kwam, kon niet worden voorkomen, dat het vuur, dat gretig voedsel vond in een grote partij hooi, de ge hele boerderij in de as legde. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Ook het vee werd behouden, evenals een aan grenzende houten schuur. Van de inboedel werd echter niets ge red. De heer Veldhuis is wel ver zekerd, maar laag. Blikseminslag te Vaassen en Epe. Ook de brandweren van Vaas sen en Epe moesten wegens blik seminslag uitrukken. In Vaassen was het een hooiberg, in de di recte nabijheid van de boerderij van de landbouwer Riphagen, ge legen aan de Wetering, die door het hemelvuur was getroffen. De hooiberg ging in vlammen op, doch de boerderij kon gespaard blijven. In Ernst onder Epe werd een schuur van de landbouwer Gas- selman door de bliksem getrof fen. De schuur brandde tot de grond toe af. Het lage gedeelte van Hel mond stond blank. Bij Helmond heeft de bliksem een boom geveld, die dwars over de straatweg kwam te liggen. Een luxe-auto, die er tegen aan reed, werd zwaar beschadigd. De be stuurder heeft echter geen noe- branden. Eerst werden getrof fen de boerderijen van G. J. van Schooten in Hulzen; van A. J. Reimink aan de Elerweg te Hel- lendoom; van W. Dubbink te Elen en Raan. Vrijdagmorgen moest de brandweer van Hellen- doom weer uitrukken voor een brand, ontstaan door kortslui ting als gevolg van waterschade in de boerderij van de weduwe Van de Vegte te Hankate bij Hel- lendoorn. In Daarle brandde na blikseminslag de boerderij van de familie Nagel geheel af. Hooi berg en schuur konden behouden blijven. Enige koeien werden door de bliksem getroffen en gedood. In alle gevallen was de schade groot. Vrijdagmiddag zijn vergaderin gen gehouden door de C.H.U., de A.-R. en de K.V.P.-fracties uit de Tweede Kamer ter bespreking van het door de kabinetsforma teur ontworpen concept-rege ringsprogram. De P. v. d. A.- fractie zal vandaag vergaderen. De formateur wacht nu verder af, wat het resultaat dier bijeen komsten zal zijn. De woordvoerder van de for mateur zeide nog, dat het wel duidelijk is, dat gestreefd wordt naar een kabinet op zo breed mo- Tijdens een hevig onweer, dat Donderdagavond en gisternacht boven de Noord-Veluwe woedde, is het hemelvuur geslagen in een huis te Nunspeet, bewoond door de familie J. Pap. Hoewel geen brand uitbrak werden vrijwel alle meubelen en ruiten vernield. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat een ledikantje waarin een kindje lag te slapen, door de blik- gelijke basis. Hoe breed hij die op 't ogenblik mogelijk is voor ieder waarneem- sem in tweeën werd gespleten en dat later bleek, dat het kind ge heel ongedeerd was. Het hevig onweer met zware regenbuien heeft gisternacht in de Betuwe grote schade toege bracht aan het kersengewas ten gevolge waarvan de pluk eerder geëindigd zal zijn. In Ooster hout (gem. Valburg) werd een 'andbouwsohuur van de heer Den Hartog getroffen, die geheel af brandde. Het gestalde vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Met het oog op net grote gevaar voor omliggende panden moest in allerijl de hulp van de brandweer der gemeente Eist woren ingeroepen. Op verschei dene plaatsen is tevens belang rijke waterschare toegebracht. In een tweetal boerderijen sloeg gisternacht de bliksem in. Door zeer snel ingrijpen van de plaatselijke brandweer wist men één woonhuis te behouden. De in 1950 gebouwde boerderij van de wed. H. Pruntel te Koekange brandde geheel af. Enkele var kens een aantal kippen en de ge hele inboedel gingen verloren. Jongeman door de bliksem gedood. Gisternacht is de bliksem ge slagen in de houten noodwoning van het landbouwgezin Bosch te Balkbrug (Ov.). De zestienjarige zoon Klaas werd daarbij gedood. Er brak geen brand uit. Tien jaar geleden is de boerde rij van 't gezin Bosch afgebrand. Sindsdien woonde men in de noodwoning. In de omgeving van Balkbrug zijn talrijke runderen door de bliksem gfedood. Vier boerderijen door de bliksem getroffen. In de omgeving van Hellen- doorn zijn Donderdagnacht vier boerderijen door blikseminslag getroffen en ontstonden ernstige basis acht, baar. Op de vraag, of gedurende de besprekingen met de vier fractie voorzitters ook over de verdeling der ministerszetels is gesproken, bleef hij het antwoord schuldig. Op een verdere vraag, of het concept-program ook is toegezon den aan de heer Oud, antwoord de de woordvoerder, dat hem niet bekend was, dat zulks is ge schied. Het aantal leden van de ver schillende vak-organisaties blijft stijgen. Uit een opgave van het C.B.S. blijkt, dat het N.V.V. 423.900 leden telde per 1 April j.l. tegen 420.800 per 1 Jan. Bij het christelijk nationaal vakver bond waren op 1 April 177-100 leden aangesloten tegen 174.800 per 1 Jan.; bij de Katholieke ar beidersbeweging 325.600 tegen 321.500. De Nederlandse vakcen trale bleef op 17.000 leden onge wijzigd. Van de eenheidsvakcen trale is geen cijfer per 1 April verstrekt. Na de goedkeuring door de Amer. senaat is thans een bedrag vastgesteld van 6.001.947.750 dol lars, bestemd voor militaire hulp aan het buitenland. Van het totaal is 4.410.657.750 dollar bestemd voor Europa. Oorspronkelijk heeft president Truman voor de komende 12 maanden een bedrag van 7.900.000.000 dollar verzocht voor de hulp aan het buitenland. Zoals echter blijkt is het bedrag met bijna twee milliard vermin derd ondanks de verklaring van generaal Eisenhower, die zeide, dat reeds een vermindering van 'n milliard „het gehele Europese defensiestelsel in gevaar brengen". Van de hulp aan Europa is 3.128.224.750 dollar bestemd voor oorlogsmateriaal, zoals tanks, kanonnen en vliegtuigen. De som van 1.282.433.000 is be stemd voor de steun van de her bewapeningsactiviteit. (Truman verzocht hiervoor oorspronkelijk 4.145.000.000 en 1.819.200.000 dol lar). Het merendeel van de econo mische en militaire steun is be stemd voor de landen van het Atlantisch pact, die het plan heb ben dit jaar 50 divisies voor een defensief leger op de been te brengen en een luchtmacht te vormen van 4.000 oorlogsvlieg tuigen. De rest is verdeeld volgens ge bieden: Het Nabije Oosten en Afrika ontvangen 499.116.500 dol lar aan militaire hulp en 181.114.000 dollar aan economi sche hulp. Hierbij zijn inbegre pen 60.063.250 dollar voor Ara bische vluchtelingen uit Palesti na en 70.228.000 dollar voor zou vluchtelingen in Israël. De president had voor het in ternationale kindernoodfonds 24.000.000 dollar verzocht. Het congres wees echter slechts 6.666.667 dollar toe. De president heeft de volmacht sommen tot tien prcent van het ene fonds in het andere over te hevelen. Spanje zal tenminste 25.000.000 dollar ontvangen uit het Europe se fonds, behalve de vorig jaar door het congres toegezegde 100.000.000. Dit geld is nog niet uitgegeven, daar een en ander afhangt van het gebruik van mi litaire bases in dit land door Amerika. Uit het Europese militaire fonds mag een bedrag tot 1.000.000.000 dollar worden ge bruikt voor het plaatsen van or ders bij Europese bewapenings- fabrieken. Dit zou betekenen dat een deel van de bewapening van het pact in Europa zelf gefabri ceerd wordt en dus niet uit Ame rika behoeft te worden aange voerd. DE BERLIJNSE OMROEP- Het hoofd van de Russische controlecommissie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft bij de Britse hoge commissaris Kirk- patrick geprotesteerd tegen de Engelse maatregelen, welke de vorige maand zijn genomen tegen de onder Russisch toezicht staan de omroep van Berlijn, die in de Britse sector is gelegen,. Generaal Tsjoeikof verklaart, dat de West-Berlijnse politie on der bescherming van de Britse autoriteiten „een tijd lang'' de normale functionnering van de radio heeft opgehouden, leden van het personeel van de omroep onwettig gearresteerd en provo cerende invallen in het gebouw heeft ondernomen. Verder ver klaart de generaal, dat West- Berlijnse autoriteiten op last van de Engelsen enkele keren de stroomtoevoer van de omroep hebben afgesneden. Generaal Tsjoeikof noemt de Britse maatregelen een schen ding van overeenkomsten tussen de grote vier over de status van radio-Berlijn, die in 1945 zijn ge sloten. West-Berlijnse politie en Britse politie bewaken het gebouw reeds een maand. Zij hebben op dracht, personen die het gebouw willen verlaten ongemoeid te laten, doch niemand binnen te laten, die geen speciale vergun ning heeft. A.D.N. meldt verder, dat gene raal Tsjoeikof ook een protest heeft gezonden aan de Ameri kaanse en Franse hoge commis saris. Daarin somt hij enkele ge vallen op van de laatste tijd van „grove schendingen van Oost- Duits gebied door Amerikaanse en Franse vliegtuigen". Na de beschieting op 29 April van een vliegtuig van de Air France door Russische jagers boven Oost-Duitsland hebben de Russen talloze malen gepro testeerd tegen overtredingen van de luchtvaartreglementen en het vliegen buiten de officiële lucht- corridors naar Berlijn. NEDERLANDSE EMPLOYE VERMOORD IN BANTAM. De Nederlandse employé A. H. Brand van de door Francis Peek and Co beheerde rubberonderne ming Tjikadu in Bantam is in de nacht van 2 op 3 Juli door een bende vermoord. Bij de aanval van deze bende werd zijn echtge note gewond. DE RESTITUTIE VAN WEGGE VOERDE EFFECTEN. De minister van Financiën, prof. Lieftinck, heeft op 30 Juni j.l. aan de voorzitter der Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennis geving doen toekomen drie exem plaren van een verslag met bij lagen inzaUe de restitutie van tijdens de oorlog uit Nederland weggevoerde effecten. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft deze stukken doen nederleggen ter griffie ter ver trouwelijke kennisneming door de leden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1