De strijd tussen Eisenhower en Taft Uit de Provincie Actie tegen troepen van het Britse gemenebest in Japan De verkeerde vrouw S?w srre JmiMa Nieuwe oliebron in Perzië DE MEDEZEGGENSCHAP DER WEST-DUITSE ARBEIDERS Negenjarige jongen liet Rheinpfeil-expresse ontsporen DE HITTEGOLF IN DUITSLAND Mossadeq treedt 5 Juli af RUSSISCH VETO IN DE VEILIGHEIDSRAAD DE DEENSE DEFENSIE Indonesië en het bombar dement aan de Jaloerivier ££>e.la*y'jk! GROEDE. KLOOSTERZANDE. VLISSINGEN. AGENDA AXEL. BRESKENS OVERSLAG. SLUIS. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk IJZENDIJKE ZAAMSLAG. De strijd om het candidaat- schap van de republikeinse par tij tussen Eisenhower en Taft na dert zijn hoogtepunt. Volgens Amerikaanse dagblad- en radio commentators plukt senator Taft nu de vruchten van „het bewer ken" van personen die, naar be kend was. de leiding van de re publikeinse nationale conventie zouden hebben. Naar raming heeft Taft in alle belangrijke conventiecommissies een meer derheid van twee tegen één op Eisenhower. Het belangrijkste gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat ondanks voorkeur van de kiezers in Texas, Georgië en ver scheidene andere zuidelijke sta ten voor generaal Eisenhower in totaal meer dan honderd concur rerende afgevaardigden voor Taft uit deze staten het recht zullen krijgen de conventie bij te wonen en dit aantal kan beslis send zijn. Er zijn echter ook pro-Eisen howerkrachten aan het werk. Één hiervan is de wijdverspreide mening van de republikeinse partij, dat de republikeinse can- didaat in staat moet zijn onaf hankelijke kiezers aan te trek ken, teneinde de numeriek ster kere democratische partij te kunnen verslaan. Het nationale comité van de republikeinse partij heeft een be sluit genomen, dat een zware slag betekent voor de aanhan gers van Eisenhower. Het comité behandelde Woensdag de kwes tie van de status van vier afge vaardigden van de delegatie voor Georgië, waarover geschil was gerezen. Na de voorverkiezingen in Georgië was de delegatie van zeventien man samengesteld uit veertien aanhangers van Eisen hower, twee aanhangers van Taft en één afgevaardigde zonder voorkeur. Het comité besloot de commissie voor de geloofsbrie ven van de nationale conventie uitspraak te laten doen over alle zeventien afgevaardigden. Men meent dat zowel het nationale comité als de commissie voor de geloofsbrieven beheerst worden door politieke „bazen", die Taft steunen. Het besluit van het co mité zou in dat geval kunnen be tekenen dat voor Georgië zeven tien aanhangers van Taft tot de conventie zullen worden toege laten. Volgens het New Yorkse blad „Journal American" heeft presi dent Truman, in het geheim de gehele vijfde verdieping van ho tel „Blacstone" in Chicago afge huurd, ingaande een week vóór de opening van de democratische nationale conventie in Chicago. Volgens dit bericht zou dit kun nen beduiden^ dat „Truman van mening is veranderd en besloten heeft te trachten het candidaat- schap te verwerven of dat hij tenminste een krachtige invloed wil hebben op de verkiezing van de democratische candidaat". Officieel wordt meegedeeld, dat op een diepte van 2200 me ter olie is aangeboord in het gebied van Kum, 175 km ten Z. van Teheran. De boringswerkzaamheden al daar zijn ongeveer 1 jaar gele den door de nationale Iraanse oliemaatschappij begonnen met medewerking van Zwitserse geologen en Amerikaanse tech nici. De vooruitzichten voor een overeenstemming tussen de re gering en het Westduitse vak verbond over de regeling van de medezeggenschap der arbeiders in de fabrieken worden thans uiterst slecht geacht. Men rekent in Bonn op een spoedig afbreken van de on derhandelingen tussen een de legatie van het parlement en van de D.G.B., die zijn begon nen. Dit zou een hervatting van de stakingsacties van het vak verbond tengevolge hebben. De parlementaire delegatie die be sprekingen heeft gevoerd, bracht daarover aan Dr Adenauer rap port uit. Zij heeft moeten ver klaren dat de standpunten zo ver uiteenlopen, dat een com promis moeilijk te bereiken zal zijn. Naar de opvatting der dele gatie trachtte de D.G.B. slechts tot uitstel van de aanvaarding der door de regering ontworpen bedrijfswet te komen. De Duit se partij, de meest rechtse par tij der regeringscoalitie, heeft ondanks Dr Adenauers uit drukkelijk verzoek geweigerd deel te nemen aan het overleg met de D.G.B. Daarentegen zullen afgevaar digden dezer partij en van de liberale partij met de onder nemersbonden besprekingen voeren over de bedrijfswet. Uit het onderzoek door de po litie naar de oorzaak van de ontsporing van de Rheinpfeil- express op Maandagavond te Venlo is gebleken, dat het onge val is te wijten aan het feit, dat er een steen op de rails lag. De steen was er door een 9- jarig jongetje neergelegd. Naar aanleiding hiervan is de Ven losse ouders er nog eens op ge wezen, dat het betreden van de spoorbaan is verboden. De brouwerijen in München hebben Woensdag auto's voor passagiersvervoer moeten inscha kelen voor het vervoer van bier. De vrachtauto's van de brouwe rijen konden de afnemers niet snel genoeg meer van bier voor zien. Uit verscheidene steden is een tekort aan water eemeld. In Nie- der-Olm Hessen wasten de men sen zich Woensdag met mineraal water. In Frankfort is Woensdag een temperatuur van 38.2 graden Cel- cius gemeten. De hittegolf heeft tot nu toe in de bondsrepubliek voor zover bekend 29 slachtoffers geëist, de meeste als gevolg van ver drinking. De warmte heeft Woensdag in Frankfort recordhoogten van 39 graden bereikt, doch gisteren was de temperatuur lager. Daarentegen worden nieuwe recordtemperaturen verwacht voor het komende weekeinde. Het kabinet-Mossadeq izal 5 Juli zijn ontslag indienen, aldus is officieel bekendgemaakt. Volgens de parlementaire tra ditie volgt het aftreden van het kabinet onmiddellijk op het ogenblik, dat de sjah de nieuwe kamerleden ontvangt. Donderdagmorgen was de nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer gereed. Mossadeq heeft aan de sjah pp<?r»hrpvpn i „Mijn aftreden is geen teken van onvermogen van mijn re gering om het bestuur voort te zetten, maar is bedoeld om de aandacht van het volk te rich ten op de critieke toestand van het land en op de noodzaak om onmiddellijke besluiten te ne men. Indien de Madj lis mij vraagt een nieuwe regering te vormen, zal ik hier gaarne op ingaan en ben ik bereid verder te regeren en de plannen te vol tooien, die ik met steun van de sjah heb nagestreefd. De actie in de Japanse pers tegen de troepen van het Britse gemenebest, welke zijn gelegerd in de voormalige Japanse vloot- basis Koere, neemt toe. De Sowjet-Unie heeft Don derdag in de Veilgheidsraad haar veto uitgesproken over het Amerikaanse verzoek om een onpartijdig onderzoek in te stellen naar de communistische beschuldiging, dat de geallieer den zich in Korea aan bacterio logische oorlogvoering schuldig maken. Dit was de 49ste maal, dat de Sowjet-Unie gebruik maakte van haar vetorecht sedert de Veilig- heidsraad in 1946 voor het eerst bijeenkwam- Aan het eind van het debat, waaraan Malik niet had willen deelnemen verzocht de voorzitter van de raad, sir Gladwyn Jebb (Engeland) de Russische afge vaardigde geen veto uit te spre ken en zich van stemming te ont houden. Hij vroeg de Swjet-Unie zich te beraden, alvorens de kloof tussen oost en west te ver breden. Na de stemming diende de Amerikaanse afgevaardigde, Gross, een nieuwe resolutie in, waarin werd verklaard, dat met het oog op de houding van de Sowjet-Unie de Veiligheidsraad diende te concluderen, dat de be schuldigingen „zonder grond en vals" waren. Tevens vroeg Gross de raad „het verspreiden van dergelijke valse beschuldigingen die de spanning tussen de lan den vergroten en die bedoeld zijn om de pogingen van de V. N. in Korea te ondermijnen, te ver oordelen". Gross vroeg niet om een onmiddellijke stemming, doch hij hoopte, dat de Sowjet-rege- ring zijn resolutie zorgvuldig zou bestuderen. Malik verklaarde, dat de nieu we Amerikaanse resolutie even „lasterlijk" was als de voorgaan de en de Sowjet-Unie had geen tijd nodig om over verwerping ervan na te denken. Malik her haalde het Sowjet-standpunt, dat over de kwestie van bacte riologische oorlogsvoering de raad geen debat kon houden of maatregelen nemen zonder aan wezigheid van vertegenwoordi gers van communistisch China en Noord-Korea. Het debat is tot Dinsdag a.s- verdaagd. Het conservatieve blad „Asahi", dat een oplage van vier millioen exemplaren heeft, verklaarde Donderdag, dat genoemde troe pen zich schuldig makèn aan een groeiend aantal misdrijven, o.a. het aanranden van Japanse vrouwen. De bladen „Nainitsji" en „To kio Sjimboen" hebben de afgelo pen weken ook krachtige aanval len op de Britten gedaan. De opperbevelhebber van de gemenebesttroepen, luitenant- generaal Bridgeford, en de Aus tralische ambassadeur te Tokio, Walker, bespraken de situatie na het verschijnen van de „Asahi".. Een woordvoerder der betrokken troepen deelde later mee, dat gewerkt wordt aan een verkla ring naar aanleiding van de be schuldigingen. Een verklaring van de Britse minister van staat, Selwyn Lloyd in het Lagerhuis, dat Engeland de basis Koere wenst te behou den, heeft in Japanse kringen een sterke reactie verwekt. Men is te Tokio van mening, dat En geland het feit negeert, dat Ja pan zijn souvereiniteit heeft te ruggekregen. Een woordvoeder van het Ja panse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard, dat de troepen van het Britse gemene best niet op dezelfde bevoor rechte positie kunnen rekenen als de Amerikaanse troepen heb ben krachtens het Amerikaans- Japanse verdrag voor wederzijd se beveiliging. Het ministerie maakt echter haar standpunt niet bekend, zolang de onderhande lingen met het gemenebest nog gaande zijn, aldus de woordvoer der. Sinds de ondertekening van het Japanse vredesverdrag heb ben niet-Amerikaanse troepen in feite niet het recht in Japan te blijven. Krachtens een overeen komst tussen de Japanse rege ring en het opperbevel der Ver enigde Naties mogen genoemde troepen echter blijven, in af wachting van een regeling van hun rechtspositie. Een hoge functionaris van het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft aan de Japan se pers meegedeeld, dat de be richten over sexuele misdragin gen van buitenlandse soldaten in de buurt van Koere onjuist zijn. „De toestanden zijn niet zo erg als men heeft doen voorkomen", aldus deze woordvoerder. Een officiële woordvoerder van het Britse gemenebest heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de beschuldigingen van „ter reur en schending" tegenspreekt „De meeste gevallen, waarover geklaagd is, waren van minder belang. De cijfers wijzen uit, dat het aantal vergrijpen in Koere niet groter is dan in enige an dere plaats ter wereld, waar troepen gelegerd zijn", aldus deze woordvoerder. Deense luchtbasis zullen in vredestijd ter beschikking wor den gesteld van de Atlantische mogendheden, zo heeft de Deense minister van Defensie Patersen, voor de radio ver- Voorts verklaarde hij o.m., dat dit jaar de Amerikaanse wapenzendingen naar Dene marken eenheden voor de ma rine, zware tanks en talrijke vliegtuigen zullen omvatten. Voor de opbouw van de gemeen schappelijke verdediging zal 240 millioen kronen (132 millioen gulden) worden uitgegeven. De helft van deze som zal door Denemarken worden betaald, de rest door de V. S. en Cana da, aldus Patersen. MULO-EXAMENS. Bij de te Goes gehouden Mulo- examens slaagden voor het A- diploma J. Rosseel te Aarden- burg, C. Deseijn te Biervliet en A. Luteijn te Groede. Voor het B-diploma slaagden M. Kousemaker te Aardenburg, M. van den Broecke te Breskens, F. van Daalen te Sluis en G. de Bruijne te Waterlandkerkje. U.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Voor het candidaatsexamen politieke en sociale wetenschap pen slaagde aan de R. K. uni versiteit te Nijmegen de heer J. P. van Twitst te IJzendijke. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Voor het candidaatsexamen geneeskunde slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heren M. A. J. M. Nevejan te Sas van Gent en F. G. C. Buijse te Goes. Voor het candidaatsexamen tandheelkunde de heer P. A. Sonke te Kruiningen. TECHNISCHE HOGESCHOOL TE DELFT. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden: Voor het propadeutisch exa men electrotechnisch ingenieur de heren H. Lindenbergh te Terneuzen, E. A. B. Langehorst te Hulst en C. J. Koopman te Zierikzee; Voor het ingenieursexamen werktuigkundig ingenieur de heer J. H. Bun te IJzendijke; Voor het ingenieursexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer J. L. Overbeeke te Goes. Hoogspanningsleiding aangeraakt. In het schakelhuisje van de P.Z.E.M. te Groede kwam gister middag omstreeks 5 uur de mon teur Kesteloo uit Schoondijke in aanraking met de hoogspanings- leiding. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Autobotsing. Om 5 uur kwam op de hoek van de Noordstraat en Bleeke- straat, vermoedelijk door het slechte zicht, een Belgische auto bus in botsing met de luxe auto van de loondorser J. Becu. De auto van laatstgenoemde werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Vrachtauto te water. Woensdagavond passeerde te Kloosterzande een vrachtwagen tje, geladen met kersen, in de richting Hulst. Tengevolge van het springen van een band raak te de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt. Hij reed pardoes te water en wel zodanig dat de wagen voorover in de modder kwam te zitten. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De heer Tieleman heeft met zijn vracht auto het wagentje op het droge getrokken. Een en ander had uiteraard veel bekijks. Geslaagd. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor onder wijzeres mej. A. Bax uit de Cloosterstraat. Zij slaagde daar na ook voor het examen nuttige handwerken en handenarbeid. Afscheid bij het loodswezen. Het Nederlandse loodswezen te Vlissingen heeft deze week afscheid genomen van zijn oudste loods, de heer C. L. van Oppen. Tijdens een intieme bijeen komst ten kantore van het loodswezen is de scheidende toegesproken door de directeur van het loodswezen te Vlissin gen, de kapitein-ter-zee F. j. E. Krips. Deze merkte op, dat het weinig voorkomt, dat een loods tot zijn 65e jaar in dienst blijft, want het is een vermoeiende baan. Spr. spelde hem de ereme daille in zilver op, behorende bij de orde van Oranje Nassau. Voorts bracht hij hem o.a. ge lukwensen over van de direc teur-generaal van het loodswe zen, vroeger directeur te Vlis singen, schout bij nacht J. W. Callenfels. De heer J. W. Ponte sprak woorden van afscheid als collega. Deze spreker herinner de er aan, dat de heer Van Op pen een grote populariteit heeft verworven, hetgeen onder meer tot uiting kwam bij de belood- sing van het laatste schip door de scheidende: bij de sluis te Antwerpen werd hij gehuldigd door sluismeester Scheffer in tegenwoordigheid van het ge hele sluispersoneel. Tenslotte werd het woord ge voerd door de commissaris van het loodswezen, de heer E. Bak ker. De heer Van Oppen is een telg van een loodsenfamilie, want zijn vader was reeds loods, evenals 4 van zijn broers. Hij heeft met zijn 39 dienstjaren een record bij het loodswezen gevestigd. De Indonesische minister van voorlichting heeft meegedeeld, dat het bombarderen van de Jaloerivier door de luchtmacht van de V. N. „politiek gezien betreurd moest worden". Hij zei tegen journalisten dat, ofschoon het bombarderen mi litair gerechtvaardigd kon wor den, het uit politiek oogpunt be treurd moest worden, omdat 't blijkbaar werd gedaan zonder zorgvuldige overweging van mogelijke politeke consequen ties. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uuiBiosc. „Vader plukt de vruchten". Pro Rege, 7.30 uur: Vergadering Stichting Vrede rust. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vader plukt de vruchten". ZAAMSLAG: Kantoor secr.- penningmeester 34 uur: Extra zitdag Varkensver. „Onderlinge hulp". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Paul Vlaande ren en het Z.-Mysterie". Schuur getroffen door bliksem. Tijdens het vrij langdurige en hevige onweer van gisteravond sloeg de bliksem om 6.50 uur in in de Noordhoek van de land- bouwschuur van de heer J. L. Dieleman-de Feijter op de hoeve Vaartwijk, nabij de Magrette. Aanstonds waren de bewoners en omwonenden in de weer om met man en macht het vuur te bedwingen, terwijl ogenblikkelijk de brandweer werd gealarmeerd, die na een kwartier ter plaatse was en water gaf, dank zij het moderne materiaal waarover men thans de beschikking heeft. In de grote schuur die een op pervlakte heeft van 35 bij 15 m2 was o.a. opgeslagen 80.000 kg vlas, 7.000 kg karwijzaad, hooi, stro en nog tal van andere waar devolle landbouwproducten, als mede tot de inspan behorende materialen, wagens en een groot deel der levende have. Door het doortastend optreden van de brandweer was na een kwartier alle gevaar geweken en beperkte deze brand zich slechts tot geringe afmetingen en nave nante schade. Firma Van Melle op bezoek, Gisteren was 900 man van het personeel van de firma Van Melle te Rotterdam op bezoek te Bres kens en aan de Belgische kust. Te Knocke had mej. A. B. uit Rotterdam het ongeluk in de speeltuin haar been te breken. Wegverbetering. In de vergadering van stembe voegde ingelanden van de pol ders Varempé, Moerbeke en Overslag werd met algemene stemmen goedgekeurd een bij drage te verlenen in de kosten van wegverbetering Zuiddorpe- Rode Sluis. Daar de beide gemeenten ook dit voorstel steunen en even eens een bijdrage zullen verle nen, bestaat er grote kans, dat eindelijk aan de verbetering zal worden begonnen. Honderden chauffeurs klagen steen en been en verklaren, dat het onverant woordelijk is de weg te gebrui ken met een snelheid boven 40 km. Ook voor de landbouwers zal het een groot gemak en onkos- tenbesparing meebrengen. Geslaagd. Onze dorpsgenote Diane Hil- laert slaagde te Lokeren voor het examen coupeuse. Waardering voor Weder opbouw. Enkele dagen geleden maakten De werd Loodsdienst voor kleine schepen gestaakt. loodsdienst te Vlissingen Donderdagavond tijdelijk Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam 33) Nadruk verboden. merig. Gelukkig is hij niet zo gevaar lijk voor degenen, die tevergeefs naar de oplossing van het raad sel zoeken," lachte Jan. Maar Bep lachte niet. „Wie weet", zei ze enkel. „Als ik hem zie, moet ik altijd denken aan een actopus, aan een poliep. Brr. Ik heb een afkeer van hem. Neem me niet kwalijk, dat ik zo ongegeneerd mijn mening zeg, maar ik houd er niet van om die onder stoelen en banken te ste ken. Ik ben er vast van over tuigd, dat hij een slechte invloed op mijn broer uitoefent." Enkele ogenblikken heerste er stilte, terwijl het tweetal naar de dansende paren in het midden der zaal keek. Tussen de paten door zag Jan één moment de lange Van Waelsdorp. In dat éne moment, was zijn blik op het tweetal aan het tafeltje gericht hetgeen Bep niet zag, omdat ze verstrooid voor zich heen keek. En nu kreeg Jan ook een onbe haaglijk gevoel over zich, dat hij echter onmiddellijk weer van zich afschoof. Wat drommel, wat had hij feitelijk met die arristo- craat te maken? Dat hij hem en kele malen zag, was natuurlijk niet te vermijden, maar overi gens bemoeide hij /ich toch niet met hem. Wel nee, wat had hij met die knul uit te staan? Een nieuwsgierige blik was ze spottend? bracht hem weer tot de werkelijkheid terug. „Pardon," verontschuldigde hij zich, „ik vrees, dat ik geen aan genaam gezelschap ben, doch ik heb nooit met andere dames om gegaan. Mijn zusters en mijn buurmeisje kan men natuurlijk niet als „dames" beschouwen." De vrouw in Bep vermoedde dadelijk, dat er iets tussen dat buurmeisje en hem bestond. „Vertel eens iets van je zus ters endat buurmeisje, ver zocht ze. „Daar valt niet veel van te vertellen," zei hij lachend; „m'n ;usters zijn gewone alledaagse tuindersdochters." „Hoeveel heb je er?" „We zijn met ons elven thuis. Feitelijk nu met minder, want een paar zijn er getrouwd. Ik heb vier broers en vier zusters. M'n oudste zuster is al jaren getrouwd en loopt tegen de veertig; m'n jongste zuster is ruim twintig. Ik ben de jongste uit het nest." „Daarom mocht je zeker wat anders worden dali tuinder?' Het gelaat van Jan werd weer hard. „Nee, dat heb ik te dan ken aan m'n vader, die me naar de H.B.S. stuurde, ondanks de kosten en de zure gezichten van m'n broers en zusters, die liever gehad hadden, dat ik meehielp in de tuin. Maar voornamelijk heb ik het te danken aan m'n buur man, die alle kosten voor deze studie betaalt- Hem ben ik veel verschuldigd. Bij mij thuis zou den ze deze dure studie, jaren lang, nooit kunnen betalen. „En dat buurmeisje?" vroeg Bep schalks. „Jan kleurde. „O", zei hij, zo gewoon mogelijk, „dat is een speelgenoot uit m'n jeugd. Ze is tien dagen ouder dan ik. We zijn samen opgegroeid." Bep zou graag nog wat meer willen weten van dat buurmeisje wij melding van een bezoek aan Sluis door deelnemers aan het congres van de Belgische bond van steden en gemeenten, dat te Heijst aan Zee werd gehouden- De enige Franse genoegde op dit congres was mede naar Sluis gekomen en dezer dagen ontving het gemeentebestuur een zeer waarderend schrijven van deze genodigde, die de directeur bleek te ziin van het Franse blad „Journal des Maires et des con- seils municipaux", het maand blad voor de gemeenten. De heer J. Névo schrijft als volgt: „Ik was zeer getroffen door het vele wederopbouwwerk, dat uw burgers hebben verricht. Wij hebben in Frankrijk nog lang niet die resultaten bereikt als U. Ik weet zeker en ik feliciteer daar hartelijk mee, dat het Nederlandse volk tijd noch moei te spaart voor de welvaart van het koninkrijk. Ik voel mij verplicht het in uw stad verrichte werk hier als voorbeeld te stellen en ik zal geen enkele gelegenheid laten voorbij gaan om mijn landgeno ten aan "te bevelen dit zelf in ogenschouw te komen nemen, omdat het beslist de moeite loont. Wandelsport vereniging. Door verschillende omstandig heden konden de wandeltochten, gestaakt voor kleine schepen. N.V. haven van, Vlissingen. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. haven van Vlissin gen. Het bunkeren van olie nam in 1951 belangrijk toe (van 828 schepen in 1950 tot 1100 sche en in 1951), maar het bunkeren vr.n kolen nam iets af (van 188 schepen tot 131 schepen). Dit laatste is een gevolg van de ko- lenschaarste in het eerste half jaar van 1951. Gedurende de tweede helft van 1951 was de toestand meer bevredigend. De stoomvaartmij „Zeeland" nam in 1951 haar nieuwe werkplaatsen in gebruik. In totaal werden daar 6 schepen behandeld. De vroegere aanleg plaatsen van de mij „Zeeland" zijn nog niet hersteld. Na de voorgeschreven afschrijvingen en een storting in 't fonds voor buitengewoon onderhoud en vernieuwing werd een winstcij fer bereikt van 154.263. Daar van zal een bedrag groot 21.000 worden toegevoegd aar de rekening-reserve herstel oor logsschade, die dan 150.000 zal bedragen. Een toevoeging aan deze re serve werd nodig geacht omdat er nog steeds niets met zeker heid te zeggen valt over de af wikkeling van de oorlogsschade. Uit het resterende winstbedrag kan zeven en een halve procent dividend worden uitgekeerd. Op de balans 1951 komt een bedrag aan oorlogsschade voor van ruim 659.000, waarop aan voorschot is ontvangen 543.000. Op de winst- en verliesreke ning' 1951 is aan exploitatie re sultaten opgenomen een totaal bedrag van 312.688, daaronder vallen havengelden ad 79.763 en algemeen 182.703. Uit de toelichting op de balans blijkt, dat de gebouwen en bestrating nog te boek staan na aftrek van afschrijvingen voor 289.975, maar de dans was afgelopen en de jongelui kwamen bezweet te rug en viel zakdoekzwaaiend in de stoel neer. 1 Nadat men wat gedronken had, stapte het zestal weer op, daar het tegen etenstijd liep en het nog een flink kwartier rijden was naar Wassenaar. Eduard, hoewel rd°°£ ^ront- die"jaarlijks door de plaatselijke g"nY't®^d maar en bleef in V.V.V. worden georganiseerd nog Leiden Od df terugweg zat Jan I geen doorgang vinden. Om ech- i. ?pt Vuur terwijl Bep ter ook dit jaar deze in geheel omdat hij de weg' niet precies Zeeland bekende tochten te kun- r">t dh»W fat. Veef «le- «„houden, i. ee» ««dejjpot.- ^1Su0ma"tnt inraten""was ser "ech- i vereniging „Sluis" opgericht. zitter; G- Coppens, secretaris; J. woordelijkheid beseffend, al z'n aandacht moest besteden aan de druk bereden weg. Toch kwam nog even het gesprek op Eduard en Gerard. Het was het meisje opgevallen, dat beiden nogal veel dronken. In het korte poosje, dat men in de dancing was, had Gerard een paar glazen whiskey en later port gedronken en Eduard voorburg. Aan de luid ruchtige stem van Gerard, die achterin zat en met de drie zus ters grapjes maakte, was het wel te horen, dat hij iets aangescho ten was. „Drinkt hij op de soos ook al tijd zooveel?" vroeg Bep bezorgd. Jan weifelde even, voor hij antwoord gaf en keek het meisje naast hem even aan. (Wordt vervolgd.) Smoorenburg, penningmeester en de heren J. Cortvriendt en J. Keijmel, bestuursleden. Er werd besloten, de wandel tochten dit jaar te houden op 26 en 27 Juli a.s. Zaterdag 26 Juli zijn er twee tochten, één voor ouderen van Sluis over Zuidzande, Cadzand, Retranchement en terug naar Sluis en een jeugdtocht van Sluis over Zuidzande, Potjes, terug naar Sluis. Zondag 27 Juli gaat de tocht grotendeels door België. De rou te loopt van Sluis over Middel burg (België), Moerkerke (B.) naar Damme, waar gerust wordt Van Damme gaat de tocht langs de Damsevaart terug naar Sluis Reisvereniging „De Ver kenners". In het café van de heer L. Jaumotte kwamen de leden van bovengenoemde vereniging bij een ter bespreking der te hou den reis. Besloten werd een rondrit in België te maken en de volgende plaatsen aan te doen: Gent, Ieperen, Dendermonde, Nieuw- poort, Oostende en Brugge. Dat deze vereniging niet alleen aan zichzelf denkt blijkt wel uit het feit dat ze een bedrag van 19,60 bijeen bracht en dit af stond aan het comité voor de eis voor ouden van dagen. Schoolreis. Dinsdagmorgen om half negen vertrokken de leerlingen van de openbare school met 2 bussen van de Z.V.T.M. met het onder wijzend personeel en vele ouders voor een uitstapje naar Antwer pen. Bij aankomst aldaar wer den de kinderen getracteerd op limonade. Daarna ging men door de voetgangerstunnel en werd een bezoek gebracht aan de dok ken. Na de maaltijd ging men te voet naar het stadhuis, dat be zichtigd werd. Vervolgens stond de dierentuin op het programma. Ongeveer 9 uur was het gezel- schap weer op Zaamslag, waar ieder kind nog een ijsco ontving. Het was een mooie dag ge weest, waaraan oud en jong nog lang met genoegen zal terugden ken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2