wakke in Korea Noodweer boven ons land Minister Pearson over de internationale toestand De verklaringen van Lord Alexander Bende-activiteit op Java De parlementaire crisis Panmoendjon DE WESTELIJKE NOTA AAN DE SOWJET-UNIE DE KABINETSFORMATIE Prinses Wilhelmina Amerikaanse priesters vrijgelaten Blikseminslag in Boerderijen en Woonhuis AMERIKA EN FORMOSA Afsluiting van gedeelte weg s-Gravenhage-Amsterdam Jaarverslag van Truman over de V. S, en de V. N. Indonesië \VEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Het bombarderen van electrische centrales Plan van Acheson voor coördinatie Frankeriiig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande £edactle-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur VRIJDAG 4 JULI 1952. 7e Jaargang No- 2077. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Volgens het verslag van de „Times" heeft Churchill Woens dag in zijn uiteenzetting omtrent door minister van defensie Lord Alexander gemaakte opmerkin gen over de situatie in Korea woordelijk het volgende gezegd: „Dinsdagavond heeft Lord Alex ander, voor de vuist weg spre kend op wat hij als een besloten bijeenkomst van de Canada-club beschouwde, volgens de door mij ontvangen inlichtingen waar- meer Lord Alexander het eens is gezegd, dat er zwakke plekken in Korea waren, waarvan hij er een niet wilde noemen in het Hogerhuis. Toen er gasten rie pen: Waarom niet? antwoordde hij: „Omdat men mij gevraagd heeft er niet over te spreken uit een oogpunt van geheimhouding. Ik zou het veel prettiger vinden, wanneer generaal Van Fleet wat meer reserves tot zijn beschik king had. Ik denk dat de Chine zen, wanneer zij een volledig of fensief ondernemen, het front op sommige plaatsen tot een diepte van enkele mijlen zullen door breken. Doch ik geloof dat het achtste leger, gezien zijn effi- ciëncy en vuurkracht, een offen sief tot stilstand zal kunnen bregen." Het woord „geheimhouding", aldus Churchill volgens de „Times", dat' Lord Alexander als een ingeving van het moment gebruikte, was ongetwijfeld on gelukkig gekozen. Wat hij be doelde te zeggen was, dat zijn opmerkingen, indien gemaakt in een openbare rede, verkeerd op gevat zouden kunnen worden en niet, dat zij de militaire veilig heid betroffen, wat zij naar mijn inzicht ook niet deden." Churchill zeide vervolgens dat Alexander de voornaamste pun ten van de verklaring, welke hij in het Hogerhuis wilde afleggen, tevoren aan generaal Omar Bradley (de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs) had la ten zien. De generaal had toen gezegd, dat hij er de voorkeur aan gaf, dat geen openbare ver wijzing zou worden gedaan naar de omvang van de reserves, doch dat hij geen bezwaar had tegen de verklaring in de vorm van een meningsuiting. Alexander had daarom in zijn verklaring Vijf leden van de Darul Is lam zijn bij een vuurgevecht met een eenheid van het Indo nesische leger in de desa Ka- ranganjuar in het regentschap Madjalengka gedood. Onder de doden bevond zich Abdul Hamid' die zich resident van de Darul Islam in het gebied van Cheri- bon noemde. Het leger nam bij deze gelegenheid een voorraad wapens in beslag. Een politieman is fedood en twee militairen zijn verdwenen, toen gevechten zijn geleverd in de omgeving van Tegal. Een bende, vermoedelijk be horend tot de Darul Islam, plunderde de even buiten Te- gal gelegen fabriek van de Ja- va-textielmij. De schade be draagt ongeveer 25.000 rupiah. Donderdagmiddag hebben ruim 100 terroristen een aanval gedaan op een trein, die van Bandung naar Taskimalaja reed. Zij beroofden de passa giers van hun kostbaarheden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Plaatselijke buien. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijke buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige Noord-Oostelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG 5 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.52 12.27 1.07 1.17 voor het Hogerhuis alle verwij zing naar de reserves weggela ten. In de vorm, waarin Alexan der zijn opmerking over de re serves had gemaakt op de bij eenkomst van de Canada-club, die naar hij dacht besloten was, aldus zette Churchill uiteen, was zij geheel onschadelijk. Churchill maakte de Britse pers een compliment, dat zij lou ter op Alexanders verzoek de op merking over de reserves niet had gepubliceerd. Shinwell (Labour) zeide hierop dat de bijeenkomst van de Cana da-club niet als besloten kon worden beschouwd, daar de pers tegenwoordig was en dat de be trokken verklaring, voordat de pers werd verzocht haar als ver trouwelijk te beschouwen, was uitgereikt, ook aan het persbu reau Tass. Hij vroeg, of Lord Alexander van de regering order had gekregen de verklaring weg te laten uit het verslag aan het parlement. Cchurchill antwoordde, dat Alexander niet precies had ge weten, dat de pers aanwezig was, aldus het verslag van de „Times". Be Zuiilkoreaanse nationale vergadering heeft besloten de stemming over de grondswets- wijziging tot vandaag uit te stellen. Donderdagochtend was het aan tal aanwezige parlementsleden tot 84 gestegen. Volgens functio narissen van de assemblée heb ben 34 voorstanders van de po gingen van premier Tsjang Taik Sang om tot een compromis te komen aan de eerste oproep ge hoor gegeven. Slechts weerspan nige afgevaardigden moesten door de politie binnengebracht worden, aldus de functionarissen. Premier Tsjang verklaarde dat 20.000 politiemannen over het ge hele land zijn ingeschakeld om „vermiste" afgevaardigden naar het parlement te brengen. President Syngman Rhee heeft order gegeven nog tien parle mentsleden, die zich sinds de po litieke crisis in hechtenis bevon den, vrij te laten. Woensdag wer den drie afgevaardigden vrijge laten. Er bevindt zich thans nog één parlementslid in de gevan genis, «beschuldigd van moord op een Zuidkoreaanse kapitein. Elf van de betrokken parle mentsleden werden naar het ge bouw van de nationale vergade ring overgebracht, waar zij door hun collega's met gejuich werden begroet. Zeven van hen ver klaarden op vrije voeten te zijn gesteld op voorwaarde, dat zij de zittingen van het militaire ge rechtshof, dat een onderzoek in stelt naar een communistisch complot om de Zuidkoreaanse regering omver te werpen, dage lijks bijwonen. Zij worden n.l. van medeplichtigheid aan dit complot beschuldigd. Tegen de middag waren 140 parlementsleden aanwezig, zo dat het quorum van 92 leden was bereikt. Premier Tsjang Taik Sang deelde mee, dat de afgevaardig den over het algemeen geen be zwaar hebben tegen het voorstel van president Rhee om de pre sident voortaan door het volk te laten kiezen. Er bestaat echter wel verschil van mening over de uitbreiding van het parlement en een voorstel om de macht van de president te beperken, aldus de premier. NIEUWE VOORSTELLEN DER NOORDELIJKEN. De wapenstilstandsonderhan delaars te Panmoendjon hebben gisteren na een vergadering van een kwartier de zitting ver daagd. De Noordelijken drongen er op aan vandaag een besloten vergadering te houden voor het bespreken van een nieuw voor stel van hun kant voor de re patriëring van krijgsgevange nen. De Verbondenen zeiden de zaak te zullen bestuderen. Volgens de woordvoerder der V. N., brigade-generaal William Nuckols, kan het nieuwe Noor delijke voorstel „op alle moge lijke manieren" worden uitge legd. Op tenminste één punt wordt het voorstel beschouwd als een concessie aan de opvat ting van de Verbondenen. De Noordelijken stellen voor, dat alle Zuidkoreanen, die zij eerst hebben gevangen geno men en gedwongen hebben in hun legers dienst te nemen en die vervolgens door de Verbon denen krijgsgevangen zijn ge maakt, direct naar huis kunnen gaan. Een ander punt van het voor stel is niet volkomen duideijk. De Noordelijken willen de overi ge gevangenen van beide par tijen opnieuw naar nationali teit en de lijsten, waarop hun namen voorkomen, herzien teneinde de repatriëring te ver gemakkelijken. De Noordelijke generaal Nam II stelde voor, dat de bijeen komst van heden geheim zal zijn. Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn er van overtuigd dat, indien u accoord gaat met ons voorstel, hetwelk 'n „practische" overeenkomst betreffende de ZON MAAN op onder op onder Juli. 4 4.27 21.01 18.31 0.55 5 4.28 21.01 19.48 1.31 6 4.28 21.— 20.50 2.25 7 4.29 21.— 21.32 3.40 De Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, heeft in een persgesprek ver klaard, dat men zich dient voor te bereiden op een vergroting van de spanning in W.-Europa. De mogelijkheid, dat men „per ongeluk" in een oorlog be trokken zou geraken zou in de komende 2 of 3 maanden toe nemen, totdat over de ratifica tie der conventies van Bonn en het verdedigingsverdrag door West-Duitsland „op de een of andere wijze" beslist zou zijn. De Sowj et-Unie zou alles doen „op het beginnen van een oor log na", om de Westduitse in- Bondskanselier Adenauer heeft Donderdag aan de Wes telijke geallieerde hoge commis sarissen voorstellen met be trekking tot de Westelijke ant woordnota aan de Sowj et-Unie overhandigd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de voorstellen van grote politieke betekenis zijn, zodat de regeringen der Westelijke mogendheden zich hierover moeten beraden. tegratie dn het Westelijke de fensieprogram te voorkomen. Over de politieke gevolgen van de bombardementen van de Noordkoreaanse krachtstations zeide hij zich nog geen oordeel gevormd te hebben. „Dit kan ik wel zeggen, de krachtstations liggen binnen het Koreaanse gebied en de Verbondenen heb ben deze 2 jaar met rust gela ten. Naar mijn mening is dit 'n bewijs van een aanzienlijke ma te van terughoudendheid van de zijde van het Verbonden commando". uitwisseling der krijgsgevange nen mogelijk maakt, een wa penstilstand in Korea onverwijld kan worden bereikt". Het feit, dat de Britse rege ring niet van te voren op de hoogte is gesteld van het be sluit om de hydro-electrische installaties in Noord-Korea te bombarderen spruit voort uit een gebrek aan coördinatie tussen de Amerikaanse minis teries van buitenlandse zaken van defensie, aldus heeft de Amerikaanse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken David Bruce in een persconfe rentie verklaard. In een uitgegeven communi qué van de V. N. is bekendge maakt. dat alle 13 centrales in Noord-Korea, die de vorige week werden gebombardeerd, onklaar zijn gemaakt. Het communiqué gaf de de finitieve raming van het resul taat van het bombardement van de installaties, die voorheen electrische, energie leverden aan Noordkoreaanse oorlógs industrieën. Bruce zeide verder, dat deze lacune geenszins betekende, dat de 2 ministeries afwijkende op vattingen huldigen wat betreft de noodzaak om de bondgeno ten van de V.S. in te lichten en te raadplegen omtrent de oor logvoering in Korea. Naar te Washington verluidt zou minister Acheson voorstan der zijn van het instellen van een politieke commissie van ad vies, die het aan landen, welke strijdkrachten in Korea hebben, mogelijk zou maken met elkaar te beraadslagen over politieke aspecten in de Koreaanse cam pagne. Minister Acheson, die dit plan bij zijn recente besprekingen te Londen zou hebben aangeboden als alternatief van het Britse verzoek om een Britse politieke ad'viseur van de opperbevelheb ber der V. N., Mark Clark, te be noemen, zou van mening zijn, dat de eerder genoemde adviesgroep die haar politieke wensen via de Amerikaanse commissie van staf chefs kenbaar zou kunnen ma ken, doeltreffender zou werken dan een adviseur of een advies groep, die ondergeschikt zou zijn aan de opperbevelhebber in het Verre Oosten. Van officiële zijde is geen com mentaar op dit bericht verstrekt. De bespreking, welke de ka binetsformateur Dr Drees gis teren heeft gehad met de frac tievoorzitters, de heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus, heeft ongeveer vier en een hali uur geduurd. De fractievoorzitters wensten, alvorens weer met de forma teur samen te komen, overleg met hun fracties. Een nieuwe bijeenkomst van Dr Drees met dezelfde voorzitters is vastge steld op Maandagochtend a.s. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat er mogelijkheden voor overeenstemming bestaan. De particuliere secretaris van prinses Wilhelmina meldt, dat de prinses voornemens is medio Juli enkele weken met vacantie naar het buitenland te gaan. De Sowjetrussische autoritei ten hebben 3 Amerikaanse priesters, die Woensdag door Oostduitse politiemannen aan de grens van W.-Berlijn werden gearresteerd, vrijgelaten. PRINSES BEATRIX OPENT „MADURODAM." Prinses Beatrix heeft Woensdagmiddag in Den Haag het miniatuurstadje „Madurodam" officieel geopend. Rechts: de loco-burgemeester der „stad", de 16-jarige Ronny van Beuge, leerling van het Vrijzinnig Chr. Lyceum te Den Haag, hangt de Prinses, als teken van haar waardigheid, de ambtsketen om. Links: Prinses Beatrix wandelt als burgemeester door haar „stad," vergezeld door Prinses Irene en de leden van de gemeenteraad. Zij passeert haar „ambtswoning," welke haar bijzondere aan dacht heeft. De democratische senator John Stennis (Mississippi) heeft verzocht, dat de Amerikaanse militaire hulp aan Formosa bo ven die van West-Europa ge steld zal worden en dat de troe pen daar per divisie snel worden opgeleid, „teneinde bruikbaar te zijn op Formosa en Korea". Reuter tekent hierbij aan, dat aanhangers van steun aan Tsjang Kai Sjek vrezen, dat de onlangs aan Indo-Chna toege zegde militaire hulp een ver mindering van de steun aan Formosa zou betekenen. Genoemde personen achten een snelle opleiding der Chine se nationalisten van groter be lang dan die der Westeuropese landen, daar in 't Verre Oosten daadwerkelijk wordt gestreden en in Europa niet. Het feit, dat ons land zich Don derdagavond in het overgangsge bied bevond van de wegtrekken de warmere lucht en de van de Oceaan komende koelere lucht stromingen, is de oorzaak ge weest van zware onweders, die gisteravond boven een groot deel van ons land hebben gewoed. Verscheidene onweersbuien kwa men uit het Zuid-Westen opzet ten en gingen veelal gepaard met zware regenval en uiterst krach tige windstoten. Zo werd bijvoor beeld uit Gilze-Rijen een wind stoot gemeld van niet minder dan 57 knopen. Vrijwel alle stations van het K. N. M. I. in het land hebben on weer gemeld. Het liet zich hierbij aanzien, dat het Oosten er min der van te lijden heeft gehad dai\ het Westen en Zuiden van het" land. In Haarlem deed zich, ondanks het zware weer, geen enkele blik seminslag voor. Wel werd de avond gekenmerkt door een uit zonderlijk groot aantal aanrijdin gen tengevolge van het slechte zicht, doch er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Ver scheidene verkeers. en reclame borden sneuvelden, alsmede een boom. Het onweer boven de hoofd stad. In 4 schoorstenen is tijdens het hevige onweer, dat ook boven de hoofdstad woedde, de bliksem in geslagen. De Amsterdamse brandweer kreeg niet minder dan 25 meldin gen binnen, waarop 16 maal werd uitgerukt. Hoofdzakelijk betrof fen de meldingen blikseminslag, omgewaaide bomen en schuttin gen. Om 19.51 kwam het alarm blikseminslag in de Stadsschouw burg, en zoals gebruikelijk bij brand in grote openbare gebou wen, rukte terstond op dit eerste bericht groot materiaal uit. Van alle zijden reden de rode wagens met schril sirene-geloei het Leidseplein op. Aan de rechterzijde van het ge bouw was de bliksemafleider op een zwakke plek in het metaal doorgebrand. De bezoekers van de schouwburg hebben er dan ook niets van gemerkt en de brandweerwagens konden dan ook weer spoedig naar de kazer nes inrukken. Bij twee winkels in de binnen stad sloeg de bliksem in op de neonverlichting en Veroorzaakte kortsluiting, waar vermoedelijk de regen ook niet geheel onschul dig aan is. In het water van de Oostelijke Handelskade trof de bliksem een meerpaal, die in brand geraakte. Met enkele emmers water werd het vuur geblust. Bliksem in woonhuis. Tijdens het zware onweer, dat zich gisteravond boven de Krim- penerwaard ontlastte, is de blik sem ingeslagen in het woonhuis van de heer L. Slingerland aan de Broeksteeg in de gemeente Berg ambacht. Het woonhuis en de daarbij gelegen schuur zijn afge brand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Boerderijen getroffen. Tengevolge van blikseminslag is gisteravond te circa kwart voor negen brand uitgebroken in de boerderij „De Hut", bewoond door de familie J. Engelbert te Ros malen. Daar het dak gedeeltelijk uit riet opgetrokken was stond het gehele gebouw spoedig in vol le vlam. De familie, bestaande uit een gezin met 7 kinderen, moest in allerijl het brandend woonhuis verlaten. Toen de Bossche brand weer arriveerde, was men bezig de huishoudelijke inboedel te red den. Verzekering dekt de schade. Tijdens het ongekend hevig on weer is gisteravond te ongeveer 8 uur de bliksem geslagen in .de boerderij van de heer W. Schep aan de Lekdijk te Lopik. De brand kreeg direct een grote omvang. Het vuur vond in een partij van 28 voer hooi, die pas op de zolder was geborgen, gretig voedsel. De brandweren van Lo pik en Lopikerkapel konden niet voorkomen dat het grote pand geheel uitbrandde. Enig huisraad kon worden gered. De boerderij was juist gehee) verbouwd. Huis en inboedel zijn verzekerd. De brandweer heeft het vuur met 12 stralen bestreden en is gedurende de nacht bij het smeulende hooi blijven waken. Boerderij behouden. De brandweer van Willigelange- rak werd gisteravond gealar meerd voor blikseminslag in de grote boerderij „Rozenburg", waarvan de schoorsteen werd ge troffen en een gat in het dak is gebrand. Hier slaagde de brand weer er in de kapitale boerderij te behouden. Onder Lexmond zijn twee ka pitale boerderijen in brand ge raakt na blikseminslag. Toen de eerste brand werd ontdekt, alar meerde men de brandweer van Lexmond, die zich direct op weg begaf. Onderweg, ongeveer an derhalve km vóór de brandende boerderij, ontdekte de brandweer een andere boerderij, die even eens in brand stond. De brand weer ging terstond aan het blus sen. Van deze boerderij, die be woond werd door de heer Van Duuren, zal waarschijnlijk het woongedeelte behouden kunnen blijven. Intussen wachtte men bij de eerste boerderij tevergeefs op de brandweer, die niet kwam opda gen. Tenslotte heeft men de post Lexmond-Vianen gealarmeerd, van waaruit de brandweer ter as sistentie trok. Deze boerderij, van de heer Kortlever, is totaal afge brand. Vermoedelijk na blikseminslag is tijdens het onweer van gister-^ avond omstreeks kwart' over acht' een grote hooiberg in brand ge raakt, behorende bij de boerderij van Van Dijk in Schalkwijk. De Schalkwijkse brandweer was zeer spoedig ter plaatse, waar aan het te danken is, dat de boer derij niet in brand is geraakt. De windrichting was gunstig voor het blussingswerk. De in middels gearriveerde brandweer uit Houten behoefde geen assis tentie meer te verlenen. Noodweer boven Utrecht. Boven de stad Utrecht is gis teravond een hevig onweer los gebroken, dat zodanig in omvang toenam, dat van noodweer kan worden gesproken. Pas na tien uur werden de blik sem en de donderslagen, die ver gezeld gingen van harde wind en regen, minder in hevigheid. Op den duur konden de riolen het water niet meer opnemen en op verschillende plaatsen in de stad moest de brandweer ondergelo pen kelders leegpompen. In het Wilhelminaparkkwartier werden enige bomen ontworteld. Onder het spoorwegviaduct aan de Am sterdamse straatweg stond om 10 uur niet minder dan. 38 cm wa ter, zodat alle verkeer hier ge stremd was, doch geleidelijk zak te het water. Het gedeelte van de rijksweg 's-GravenhageAmsterdam tussen de brug over de Ring vaart van de Haarlemmermeer bij Schiphol en het luchtvaart laboratorium is, naar de K.N. A.C. ons meldt, met ingang van vandaag wegens herstelwerk zaamheden voor het verkeer gesloten. Alle verkeer wordt thans over de westelijke rijbaan geleid. Zo als bekend is op herstel van dit sterk golvende weggedeelte her haalde malen door de K.N.A.C. aangedrongen. Automobilisten wordt ver zocht op het gedeelte met twee- richtingverkeer de nodige voor zichtigheid in acht te nemen. President Truman heeft bij het congres een jaarverslag in gediend over de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Ver. Naties. In een begeleidend schrijven zegt Truman, dat de Sowjet russische /veroveringspolitiek" onweerstaanbaar had kunnen zijn, indien deze niet voor het forum der wereldopinie in de V. N. was gebracht. „Wij kunnen het niet vrede winnen, doch wij kunnen het niet alleen winnen. En boven al kunnen wij het niet met geweld alleen winnen. Wij kunnen de vrede alleen winnen door het werk voor de internationale rechtvaardigheid en morele be ginselen door middel van de V. N. voort te zetten", aldus Tra- min.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1