Nieuwe Egyptische regering Persconferentie van Acheson te Wenen Gemeenteraad van Zaamslag De verkeerde vrouw Westelijke hoge commissarissen protesteren opnieuw Gemeenteraad van Cadzand Uitslag bekroningen Landbouwtentoonstelling te Axel De inbeslag genomen Duitse droogdokken Generaal Ridgway in Oslo Emigratie naar Canada Brand bracht wapens aan het licht P E R Z I c AGENDA Aanbesteding 427 woningen en 56 garages De strijd in Korea De treinoverval bij Sagari Sluiting van bladen Amer. documenten over arbeidstoestand in de Sowjet-Unie Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk 5 flci Naar thans bekend is geworden heeft de in Egypte populaire staatsman Sirry Pasja een nieu we regering gevormd. Berichten hierover zijn door de Egyptische censuur meer dan een volle dag tegengehouden. Een telegram van Reuters vertegenwoordiger in Egyptische bijvoorbeeld, was Zaterdag in de vroege middag verzonden en kwam pas kort na middernacht (Zondag) in Londen aan. De Egyptische bevolking had Zondagavond nog niets over de verandering vernomen, daar de radio hierover volkomen bleef zwijgen. Politieke waarnemers, aldus Reuter, noemen de nieuwe pre mier een „realistisch politicus van een grote integriteit, een schrandere staatsman met grote bestuursgaven". Hij is reeds tweemaal Egyptes „crisispremier" geweest en wel in 1940 en in 1949. Sirry Pasja is expert op het gebied van be vloeiing. In 1950 trad hij op als chef van het koninklijke kabinet, nadat de Waf disten aan de macht kwamen. Zelf is hij partijloos. Het kabinet-Hilaly was in de laatste weken aanzienlijk ver zwakt. Bij de politieke partijen heerste een grote activiteit en men streefde van verschillende zijden naar een verbreding van de regeringsbasis met het oog op de in kracht toenemende aanval len der Wafdisten. Er heerste bij velen een aan zienlijke ontevredenheid over de handhaving van het standrecht en de censuur op de pers. In Maart werd het parlement bij decreet ontbonden, doch de da tum van de in het vooruitzicht gestelde verkiezingen werd niet genoemd. De premier heeft tegenover Reuter verklaard, dat het kabinet uit partijlozen zou bestaan. Iedere portefeuille zou naar een export op het desbetreffende gebied gaan. De samenstelling zou hij Maandag bekend maken. Zaaloek Pasja, minister van propaganda in het afgetreden kabinet, verklaarde, dat een van de oorzaken voor de val der re gering gelegen was in de ontdek king van een „samenzwering" om haar te doen aftreden. Drie vooraanstaande Egyptenaren van wie er een bekend stond als pro- Wafdistisch, hadden de Ameri kaanse ambassadeur verzocht de positie der regering onhoudbaar te maken. Kort geleden heeft Sirry Pasja in een persgesprek verklaard, Van Britse officiële zijde is in Bonn medegedeeld, dat de Britse hoge commissie de goedkeuring der Westduitse regering afwacht voor de verkoop aan de Duitsers van de 16 drijvende droogdokken, welke indertijd door de Britten als oorlogsbuit in beslag waren genomen. Tussen Britse en West- Duitse deskundigen is een voor lopige overeenstemming bereikt, waarbij door de Duitsers een be drag zal worden betaald van 1,25 millioen pond sterling. Zeven van de dokken, welke vroeger eigendom waren van de Duitse marine, zouden aan de West- Duitse regering toevallen en de resterende zouden aan de oude eigenaars worden teruggegeven. dat Egypte niet het juiste ogen blik gekozen heeft voor een rege ling van zijn dispuut met Enge land. „Wij kunnen Engeland niet tegemoet treden als een eenheid, daar onze partijen verschillende standpunten huldigen en onze inspanning versnipperd wordt". Officieel is bekend gemaakt, dat het nieuwe kabinet geheel uit onafhankelijken bestaat. Bevestigd werd, dat Sirry Pas ja behalve premier ook minister van binnen, en buitenlandse za ken zal zijn. Hoessein Sirry Pasja beheert de belangrijkste portefeuilles van buiten- en binnenlandse zaken in het nieuwe Egyptische kabinet, dat Maandag is gevormd, aldus verneemt Reuter uit gezagheb bende bron. De zegsman verklaarde voorts, dat Karim Tabet Pasja minister belast met „paleisaangelegen heden" wordt. Dit is een nieuwe post. Minister van oorlog en marine is Ahmed Mortada el Maraghi Pasja, die dezelfde functie be kleedde in het vorige kabinet. Generaal Matthew Ridgway en zijn echtgenote zijn Maandag ochtend per vliegtuig in Oslo aan gekomen. De generaal zal in Noorwegen een inspectiereis van drie dagen maken. In de ochtend uren hadden communisten op verschillende plaatsen portretten van de generaal opgeplakt met 't opschrift „De pest-generaal". HET SNUIVER-APPARAAT GESLAGEN? Volgens de militaire medewer ker van de „Daily Herald" kan het snuiver-apparaat, dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blijven, thans op kilometers afstand door 'n nieuw soort radar, dat in Engeland ont dekt is, opgespoord worden. Dit betekent, dat dit apparaat, „de basis van het Sow jet-Russische plan voor de bouw van de groot ste onderzeevloot die ooit bestaan heeft", thans geslagen is, aldus de „Daily Herald". Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, heeft te Wenen op een pers conferentie verklaard, dat er Amerikaanse troepen in Oosten rijk zullen blijven, totdat de vrij heid van dat land verzekerd is. Amerika betreurde het, dat het verblijf van Amerikaanse troe pen in Oostenrijk noodzakelijk was. Over de kwestie vqp^et staats verdrag zei de minister, dat Ame rika zou blijven aandringen op een verdrag, dat Oostenrijk de volledige souvereiniteit zou geven, waarop het recht heeft. „Vergist u niet; van de vier be- zettingsmogendheden in Oosten rijk willen er drie naar huis". Amerika streefde er voorts naar, de Oostenrijkse economie weer op krachten te brengen. Eens zou de tijd komen, dat Oos tenrijk weer een volledige rol in de familie van vrije landen zou spelen. Oostenrijk diende als lid van de V. N. te worden toege laten. In antwoord op de vraag, of als gevolg van het feit, dat de Russen de kwestie-Triëst koppe len aan het Oostenrijkse pro bleem, de totstandkoming van een staatsverdrag nog steeds wordt belemmerd, zei Acheson dat dit inderdaad het geval is. „Rusland heeft steeds getracht verband tussen de beide vraag stukken te leggen, ofschoon zij geen verband met elkaar hou den". Acheson zei dat noch op de westelijke nota van Maart noch op die van Mei over een verdrag met Oostenrijk antwoord van de Sowjet-Unie was ontvangen. Amerika zou blijven aandringen op aanvaarding van een verkort verdrag. De moeilijkheid bij het voorleggen van de kwestie van het staatsverdrag aan de Ver enigde Naties was, dat een der gelijk verdrag een viermogend- De drie Westelijke hoge com missarissen in Duitsland hebben Maandag opnieuw bij het hoofd van de Russische controlecom missie, generaal Tsjoeikof, ge protesteerd tegen het sluiten van de zonegrens. In de nota zeggen zij, dat het Russische antwoord op hun eerste protest van 29 Mei slechts zeer ten dele verband houdt met de aan de Oost-Duitse zijde van de grens genomen maatregelen. De lange uiteenzetting in de Russische nota over de onlangs met West-Duitsland onderteken- De commissaris voor de emi gratie deelt mede, dat met ingang van 1 Juli a.s. de aanmelding voor emigratie naar Canada voor het jaar '53 is opengesteld. Voor alsnog zullen echter uitsluitend de aanmeldingen aanvaard wor den van de navolgende catego rieën a. landbouwers; b. zij, die reeds over werk en huisvesting in Canada beschik ken; c. zij, die emigreren op uitno diging van reeds in Canada ge vestigde naaste familie. Om er zeker van te zijn, dat men in het voorjaar van 1953 zal kunnen vertrekken, dienen ge gadigden zich in de komende maanden Juli, Augustus en Sep tember bij de daarvoor aangewe zen kantoren te melden. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat het in het algemeen, doch wel zeer in het bijzonder voor landbouwers, een gebiedende eis is reeds in het vroege voorjaar in Canada te arriveren, wil men er zeker van zijn, dat de plaatsing aldaar geen moeilijkheden zal opleveren. de overeenkomsten achten de hoge commissarissen niet ter za ke dienende. Voorts wijzen zij het Russische argument, dat de bondsrepubliek een dertig kilo meter brede strook langs de zonegrens heeft afgesloten, van de hand. Volgens hen betreft, de West-Duitse wet, die generaal Tsjoeikof in dit verband ge noemd heeft, alleen de instelling van een gemotoriseerde afdeling van de grenspolitie en het afba kenen van het operatiegebied van deze troepen. Ook de argumentering van ge neraal Tsjoeikof, dat afsluiting van de zonegrens noodzakelijk was teneinde Oost-Duitsland tegen „spionnen, tweedracht zaaiers, smokkelaars, terroristen en saboteurs" te beschermen, wordt als „onnamelijk" van de hand gewezen. Tenslotte zeggen de drie Wes telijke hoge commissarissen in hun protest, dat de Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen, door de gevolgen welke zij voor de bewo ners van het grensgebied hebben, in strijd zijn met het besluit van de geallieerde controle commis sie betreffende het vergemakke lijken van het grensverkeer voor arbeiders. hedenverdrag moest zijn. De Ver- Naties konden niet zelf een ver drag opstellen. Of deze aange legenheid voor de V. N. zou wor den gebracht, zou er van afhan gen, of dit de totstandkoming van een verdrag zou vertragen of bespoedigen. De Oostenrijkse regering zou hierin moeten wor den geraadpleegd. Acheson sprak als zijn mening uit, dat de Russen helemaal geen verdrag willen en voordeel zien in de bezetting van een deel van het land. INBREKERSBENDE TE AKEN INGEREKEND. De Akense politie is erin ge slaagd een uit acht jongelieden van 16 tot 21 jaar bestaande ih- brekersbende, welke zichzelf de „Messerbande" noemde, in te rekenen. Deze bende heeft min stens 23 diefstallen en inbraken op haar geweten. De meeste jongelui, die ertoe behoorden, waren van huis weggelopen en woonden o.m. in de kelders van gebombardeerde huizen. Zij leef den geheel van de opbrengst van hun diefstallen. In Agen in Z. W.-Frankrijk heb- ben brandweerlieden Zondag 'n grote wapenopslagplaats ontdekt toen zij bezig waren met het blus sen van een brand in een garage, die door twee plaatselijke com munistische leiders is gehuurd. Nadat de brand was uitgebro ken deden zich ontploffingen voor. Tien lichte machinegewe ren, losse patronen, een hoeveel heid tijdschriften en communis tische propagandavluchtschriften zijn geborgen. Twee mannen, die zeggen, dat de wapens nog uit de verzetstijd dateren, worden ver hoord. TWEE BRITSE SOLDATEN BIJ WEST-BERLIJNSE GRENS GEARRESTEERD. Sowjet-Russische manschappen hebben Maandag twee Britse sol daten te Staaken, aan de West- Berlijnse grens, gearresteerd. Britse legerautoriteiten hebben de Russen om inlichtingen over de twee soldaten gevraagd. Een woordvoerder van het Britse le ger verklaarde, dat de soldaten zich volgens berichten van Duit se ooggetuigen op het ogenblik van hun arrestatie op Oostber- lijns gebied bevonden. Hij zei, dat de grens in dit gebied slecht is aangegeven en vergissingen ge makkelijk kunnen voorkomen. Krachtens 'n viermogendovereen- komst is het westelijke geallieer de onderdanen verboden Oost duits gebied te betreden. De verkiezing van de voorzit ter van de Perzische Tweede Ka mer is Zondag, nadat afgevaar digden van het nationale front waren weggelopen, tot heden uit gesteld. In politieke kringen wordt deze verkiezing beschouwd als een van de belangrijkste kwesties, waarin premier Mossa- deq de overwinning moet beha len om zijn Premierschap te kun nen continueren. Volgens de uit slag van de eerste stemming heeft het onafhankelijke lid dr. Hasan Imami, Imamdjoemah (hoge priester) van Teheran, 33 stemmen der 73 aanwezige af gevaardigden gekregen. Drie andere candidaten, on der wie een lid van het nationale front en een aanhanger van Mos- sadeq, kregen minder stemmen. TJoen de waarnemende vporzitter om herstemming verzocHt, verlie ten de afgevaardigden van het nationale front de zaal zodat er geen quorum meer was. Een woordvoerder van de Per zische regering heeft medege deeld, dat in een onderhoud, dat Mossadeq met de sjah heeft ge had, de Perzische premier o.m. verklaard heeft, dat indien Per- zië zijn onafhankelijkheid wil be waren, het de politiek van het af gelopen jaar moet bevestigen. FINNEN smokkelden AMER. SIGARETTEN. In samenwerking met de Vel- sense recherche hebben ambtena ren van de douane in IJmuiden een Fins zeeman gearresteerd, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan het smokkelen van 10.000 Amerikaanse sigaretten. Het complot was opgezet aan boord van een houtboot, die bij Van Gelders papierfabriek lag. De sigaretten werden door een vletje Van boord gehaald en daar na aan een chauffeur van een personenauto overgegeven, die er een goed adres voor wist. De douane, die het vletje zag gaan, greep in, zodat één van de smokkelaars kon worden gear resteerd. De chauffeur ging er met de wagen Vandoor. Enige weken geleden is in Vel- sen eveneens een grote partij Amerikaanse sigaretten opge spoord, die Ook aan boord van een Finse boot de haven van IJmuiden was binnengebracht. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Houdt de moed er maar in". Nieuw Neuzenpolder A 20, 2 uur: Openbare verko ping van meubilaire goede ren, daarna het huis met erf. Bethel. 7.30 uur: Evan gelisatie-samenkomst. AXEL: Kerkdreef 16, Open bare les Landbouwhuishoud- school. MORGEN: AXEL: „Het Centrum", 8 uur. Abbof en Costello en (3e on zichtbare man. De directeur van de volkshuis vesting te Rotterdam heeft na mens B. en W. aanbesteed de bouw van 427 woningen en 56 garages op een terrein in de Klein-Polder Oost. Ingeleverd werden 17 biljetten. De laagste inschrijver was N.V. Schiewijk 4 met 4.720-000, de hoogste inschrijver bouw- en aannemingsbedrijf Omme en De Groot voor 5.499.000, De gunning werd aangehouden- In de Maandagmiddag gehou den vergadering van de gemeen teraad van Zaamslag waren met uitzondering van de heer Van der Beek alle leden aanwezig. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring door Gedep. Sta ten van de begrotingswijziging 1952 betreffende de verbetering van de Puntstraat en de riolering van nieuw Zaamslag. De voorzitter deelt mede, dat bestek en tekening van de stra ten en riolering klaar zijn, zodat spoedig tot aanbesteding kan worden overgegaan. Aan de bekende moties van Terneuzen en Hulst inzake de Scheldeveren zal adhaesie wor den betuigd. De heer De Feijter drukt er zijn spijt over uit, dat de minis ter de bewoners van Zeeuws- Vlaanderen als „inboorlingen" heeft aangeduid. De voorzitter stelt voor de stenen, die uit de straten zijn ge komen, aan de polder te verko pen. De raad gaat hiermee ac- coord. Het ziekengeld voor de ge meente-ambtenaren wordt vast gesteld op 60 voor gehuwden en 30 voor ongehuwden. Een voorstel tot wijziging der politieverordening wordt aange nomen. Het betreft hier het scheppen van een mogelijkheid tot het bouwen van één of meer woningen tussen de Geref. kerk (art. 31 .O.) en de 13 woningen buiten de kom. Aan het gemeentepersoneel zal een vacantietoeslag worden toe gekend ter bedrage van 2 °/o van de jaarwedde met een maximum van 75 voor gehuwden en 50 voor ongehuwden. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur wordt met 8 stemmen herbenoemd de heer C. Duerink, D 167, op de heer A. J. Stoffels zijn twee stemmen uitgebracht. Een voorstel tot delegatie van bevoegdheden wegenverkeers reglement wordt behoudens en kele opmerkingen over voorrang en borden goedgekeurd. Bij een wijziging van de be groting vragen B. en W. ƒ1100,- In een door Radio-Moskou aan gehaald Noordkoreaans legerbe- richt wordt gezegd, dat de Noor delijken Zondag ten N. W. van Jongtsjon in een „hevige strijd" zijn gewikkeld en „herhaalde aanvallen", gesteund door tanks en vliegtuigen, hebben afgesla gen. Aan geallieerde zijde sne i- velden 510 man. De Noordelijke luchtverdediging schoot drie ge allieerde vliegtuigen omlaag. Naar thans door de Zuid- Koreaanse politie wordt gemeld, zijn bij de treinoverval bij Sagari niet 46 doch 91 personen omge komen. Tachtig personen zijn gewond. Onder de gedoodden bevinden zich twee Amerikanen, die deel uitmaakten van de trein- bewaking, die ingesteld is tegen guerilla-activiteit. De trein werd, zoals gemeld, 24 Juni door gue- rillastrijders overvallen en met bommen bestookt. Vier bladen in Vietnam moe ten sluiten doordat de regering het verlenen van subsidies tot een bedrag van ongeveer 600.000 gulden zal staken. Een vijfde blad moet sluiten op bevel van de eerste minister, zo verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Saigon. De maatregel tegen dit blad, dat te Hanoi verscheen, zou zijn genomen wegens een „defaitistische houding". Waar nemers zeggen, dat het blad veel critiek op de regering heeft ge leverd en het door de opstandige Vietminh-re gering „bereikte" heeft geprezen. voor een maaimachine voor de parken en het sportterrein; ƒ250 voor een waterpas voor de op zichter en 500 voor de onbezol digd ambtenaar Andr. de Feijter. Nadat de voorzitter in ant woord op een vraag van de heer De Koeijer een en ander heeft toegelicht, worden de gevraagde bedragen goedgekeurd. De voorzitter doet vervolgens enkele mededelingen over het uitbreidingsplan. Op Zaamslag zouden nog enige woningen kun nen worden geplaatst in aanslui ting aan de andere nieuwe wo ningen; op Cthene een rijtje hui zen in het straatje naast de school; op de Griete enkele wo ningen naar de Val aan de rech terkant; in de Val aan de dijk (westzijde); op Spui aan de west zijde van de provinciale weg; op de Reuzenhoek naast de schuur van Verlinde en aan de andere kant van de weg en ten slotte op het Veer aan de zuidzijde onder aan de dijkkant. De heer Wieland vraagt of in de Puntstraat nog huizen kunnen worden gebouwd tot aan de put. De voorzitter antwoordt ont kennend. Bij de rondvraag informeert de heer Van Hoeve, of een bouw vallige woning op Othene kan worden afgebroken. De heer Wieland wijst op een veld met brandnetels aan het eind van de Puntstraat. Verder informeert hij naar wat er moet gebeuren met een bouwvallig huisje in de Achterstraat. De voorzitter zegt, dat de wo ningen een particuliere aangele genheid vormen. Dit is ook het geval met de brandnetels, maar hiernaar zal een onderzoek wor den ingesteld. Hierna sluiting. De raad der gemeente Cadzand kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. De heer I. van Cruijningen was met kennisgeving afwezig. Van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting was de mededeling ontvangen dat de rijks bijdrage in de riolering waarschijn lijk 10.000 ongunstiger zal uitval len dan aanvankelijk was voorzien. Van de bewoners van de Tien Honderdpolder was een verzoek binnengekomen om medewerking te verlenen in de aansluiting op het electrische net. Binnen afzienbare tijd zullen hierover nadere mededelingen wor den gedaan. Aan het gemeentepersoneel werd de jaarlijkse vacantietoeslag en de z.g. compensatieuitkering toege staan. Ook de kinderbijslagrege ling werd volgens rijksnormen na der geregeld. De Ringdijk. De Ringdijk, eigendom van het waterschap „Het Vrije van Sluis" verkeert in desolate toestand. Voor de badplaats is deze Ringdijk van groot belang. Daarom verzocht „Het Vrije van Sluis" om een bijdrage in de kos ten van de verbetering. 65 wordt bijgedragen door het rijk en het prov-, wegenfonds, terwijl „Het Vrije van Sluis" 35 zou moeten bijdragen. Het Vrije verzocht nu de gemeente Cadzand deze 35 sa men te delen. Dit komt voor de ge meente op een bedrag van 28.000 te staan. De onderhoudsplicht blijft echter bij het waterschap. Wethouder Van Iwaarden oor deelde de Ringdijk van groot be lang voor Cadzand als badplaats. Een goede toegang tot de duinen is van het allergrootste belang. Vooral met het toenemende snel verkeer is het hard nodig, dat er een snelverkeersweg komt. De heer De Neef zeide dat het Vrije voor 35 in de totaalkosten wel een behoorlijke weg kan aan leggen. De heer Cappon deed een voor stel voorlopig geen financiële me dewerking te verlenen. Bij de stemming over dit voor stel bleken de stemmen te staken. Tegen de medewerking stemden de heren Kools, Cappon en De Neef. Tijdens de rondvraag vróeg de heer De Neef aandacht voor het parkeren in de duinen. Auto's mo gen niet in de duinen parkeren. De politie zal opdracht krijgen dit on gewenst parkeren te voorkomen. De Amerikaanse regering heeft de commissie der V. N., die de kwestie van dwangarbeid bestu deert, een groot aantal documen ten doen toekomen, waarin ge zegd wordt, dat dwangarbeid in de Sowjet-Unie een aanzienlijke rol speelt, niet alleen als maat regel tegen politieke tegenstan ders, maar ook als economische factor. De documenten bevatten meer dan 18.000 getuigenissen van oud geïnterneerden, van wie sommi gen voormalige Duitse krijgs gevangenen verklaren, dat zij tot 1950 in kampen hebben door gebracht, waarna zij amnestie verkregen. Op grondslag van deze docu menten verklaren Amerikaanse deskundigen, dat in alle grote in dustriële projecten van dwang arbeiders gebruik wordt ge maakt. Personen zouden vaak meer ter vergroting van het aan tal goedkope arbeidskrachten dan om politieke redenen ge arresteerd zijn. De schatting omtrent het aan tal geïnterneerde personen va rieert sommige getuigen van twee-en-een-half millioen geïnter neerden, andere van twaalf mil lioen. Volgens de documenten be staat er in de kampen overwerk, onmenselijke huisvesting, hon- gerdieet en gebrek aan medische verzorging. VARKENS. Gedekte zeugen, geb. in 1950: la. eig. E. G. M. de Waal, Osse- nisse; la. eig. F. P. de Kubber, Zaamslag; lb. eig. F. P. de Kub ber, Zaamslag. Vrouw, loopvarkens, geb. 30 Juni 1951—1 April 1952: la. eig. E. G. M. de Waal, Ossenisse; .la. eig. F. P. de Kubber, Zaamslag; lb. eig. F. P. de Kubber, Zaam slag. AFDELING KONIJNEN. In verband met de plaatsruim te vermelden wij enkel de voor naamste uitslagen: Witte Vlaamse reuzen, Ram men jong: 4 x le z.z.g., eig. G. Apers, Koewacht. 9H< 30) Nadruk verboden. Jan gaf tenslotte toe, een beetje zenuwachtig, maar aan de an dere kant innerlijk verheugd, dat hij uitgenodigd werd door de zoon van de rijke fabrikant Van der Ham. In de weken, dat hij nu in Delft was, had hij van de an deren al vernomen, dat Van der Ham eigenaar was van een grote machinefabriek in Den Haag, waar een paar honderd man werkte. Dus dat was iemand, die wel wat in de melk te brokkelen zou hebben. Daarbij kwam nog, dat je nooit kon weten, waar het goed voor was, meende Jan in stilte. De gunst van de zoon was al een voordeel, de gunst van de invloedrijke vader zou misschien nog belangrijker kunnen zijn met het oog op zijn aanstaande titel en bekwaamheid als werktuig kundig ingenieur. Zo'n kruiwa gen zou niet te versmaden zijn. Half twee toog Jan met Gerard in de Chevrolet naar Wassenaar, waar de fabrikant Van der Ham een grote villa bezat. Toen de wagen voor het grote huis stil stond, kreeg Jan wel even een vreemd gevoel, doch dat overwon hij al spoedig. De kennismaking viel mee. Jan werd, ondanks het feit, dat vier aardige jongedames hem onder de loupe namen, door Gerard vlug op zijn gemak gesteld, en Van der Ham, de machtige fabri kant was een, goedlachs, fami liaar mannetje. Was dat nu de grote man? dacht Jan in zich zelf. Het gesprek wprd al gauw vlot. Mevrouw Van der Ham bleek een innemende dame te zijn, die belangstellend infor meerde naar Jan's toekomstplan nen. Jan vertelde, dat hij Sloor een buurman financieel in 'de ge legenheid werd gesteld om voor werktuigkundig ingenieur te stu deren, iets, wat* z'n ideaal was Van der Ham antwoordde hierop lachend, dat hij geen titels en evenmin graden had, maar toch evenveel van practische werk- tdigkunde wist als een afgestu deerd ingenieur. „Ik heb alleen maar de practijk geleerd," zei hij, „OP dat is de beste leerschool." „Bent u dan niet voor theore tische vorming?" vroeg Jan. 'i/Sóms ben ik geneigd vaktheo- rië 'tè beschouwen als een nood zakelijk kwaad," was het be dachtzame antwoord van de fa brikant. „Er wordt tegenwoordig veel meer geleerd dan volgens mij strikt noodzakelijk is. Alles, wat men geleerd heeft, is in de practijk niet altijd nodig en dus energieverspilling. Denk je, dat wij in onze jonge jaren zo veel wisten van wiskunde? La rie. En ik had het nog niet eens nodig ook. Ik kon zonder gebruik te maken van formules nog wel een locomotief in elkaar zetten en uit elkaar halen." Van der Ham vertelde van de fabriek en nodigde Jan uit die eens te komen bezichtigen. „Daar kun je dan eens wat opsteken van de practijk," zei hij lachend. „Dan moet je op school maar eens controleren, of het klopt met de theorie". Gelukkig kwam een dienst meisje binnen met thee en zo doende kwam het gesprek op andere dingen. Van der Ham bleek een prettige verteller te zijn en was zelf het meest aan het woord. De vier dochters za ten verveeld te luisteren en tuur den bij tijd en wijlen naar de weg, als er een tram langs reed. Jan had tijdens de gesprekken zo nu en dan even gelegenheid om de vier meisjes gade te slaan, toen de oudste, Suus, zich in het gesprek mengde. Ze waren onge twijfeld knap, dacht Jan. Maar een sneeuwpop kan ook mooi zijn en het leek wel, of er een muur van ijs om de meisjes stond. Wel licht waren ze zich bewust van hun aantrekkelijkheid en dat ver grootte 't pantser, dat ze zichzelf ongetwijfeld aangemeten hadden. Ze deden hem denken aan vier prachtige kasbloemen, wier schoonheid voor iedereen te be wonderen was, maar voor nie mand te bereiken, daar het glas hen beschermde. Gerard vertelde een mop van de school en een der meisjes lachte. Maar die lach was niet echt, dacht Jan. Ja, Gerard had wel een beetje gelijk gehad met zijn definitie over de zusters. Jan wist dat ze tussen de acht tien en vierentwintig jaar waren; dat had Gerard hem verteld. Na de thee stelde Van der Ham een wandeling voor. ,,'t Is mooi weer voor de tijd van het jaar," zei hij. „Laten we liever gaan rijden," zei Gerard, die een hekel aan lo pen had. Dit vond ook bij de dames meer bijval. „Maar", opperde er een, die Thea genoemd werd, „kunnen we met z'n zessen in jouw wagen?" „Dat zal niet gaan, nog geen vijf", antwoordde Gerard. „Is jullie wagentje niet in orde?" „Puik, maar daar kunnen er ook geen zes in". „Zeg, vader, mogen we de grote wagen dan hebben voor een toertje? Ik rijd zelf." „Dat zul je ook wel moeten, want Henk is vrij vandaag," zei Van der Ham. „Als je maar kalm rijdt. Waar gaan jullie heen?" „O, dat zullen we nog wel zien. Bedankt, paps, we brengen hem zonder een schrammetje weer thuis. De wagen bedoel ik. Kom lui Hij stond al op laten we even een boulevardje maken." (Wordt vervolgd.) Witte Weners, Rammen oud: le z.z.g., eig. Ph. A. Knieriem, Axel. Groot Zilver, lichtbruin, Ram men cud: le z.z.g., eig. D. de Put ter, Axel. Belgische hazen, Rammen oud: le z.z.g., eig. Jac. Dhert, Axel. Hollanders, Rammen jong: le z.z.g., eig. P. J. de Visser, Zaam slag. Kampioen afd. Konijnen: eig. P. de Visser, Zaamslag. AFDELING PLUIMVEE. Patrijs Leghorns, hennen oud: kampioen, eig. Jac. Lensen, Axel. Zilver Braekels, lianen oud: res. kampioen: eig. P. Verijzer, Axel. AFDELING KRIELEN. Tomen 15, bedrijfsras; Aus- tralorps, oud: le z.z.g., eig. J. VisserKoole, Axel. Mooiste Kriel Patrijs Wyan dotte: eig. A. van Loenen, Axel. AFDELING SIERDUIVEN. Hollandse kroppers, doffers oud: le z.z.g. eig. I. de Hullu, Axel. Hagenaars, doffers oud: le z.z.g. eig. I. de Hullu, Axel. Kampioen afd. Sierduiven: eig. I. de Hullu, Axel. BEDRIJFSINVENTARISSEN. A. Samengestelde inventaris sen der dorpsafdelingen: le pr. Axel (40 ha) 77% p.; 2e pr. Hoek (40 ha) 77 p.; 3e pr. Zaamslag (50 ha) 75 p.; 4e pr. Terneuzen (50 ha) 74 p. B. Individuele inventarissen bekroond bij de inventariswed strijd der studieclubs: le pr. A. Ramondt, Sluiskil (40 ha); 2e pr. Gebr. Maris, Zaamslag (60 ha); 3e pr. J. Weijns, Zoute Spui (57 ha)4e pr. wed. P. Dieleman, Walsoorden (40 ha)5e pr. J. W. Scheele, Boschkapelle (102 ha). WEDSTRIJD HOEFBESLAG. De wedstrijd in het hoefbeslag had tot uitslag, dat aan de vol gende deelnemers een medaille kon worden uitgereikt. J. van Arenthals, Axel; M. Boer man, Axel; Jac. Boerman, Axel; F. Hartogh, Lamswaarde; Ed. van Hurk, Westdorpe; B. Kindt, Kloosterzande; P. Kindt, Stoppel dijk; A. v. Nieulande, Koewacht; Jos. Dupuis, Sluiskil; J. A. Schie man, Axel en Jac. Willemsen Pz„ Zaamslag.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2