i De Braakman behoort tot het verleden Interparlementaire Benelux-Unie ült> fflae De georg» landbouw en de melkprijs Centrale bond van onderling beheerde Ziekenfondsen De gemeente Hoek met ongeveer 1140 ha uitgebreid In Philippine de vlag halfstok Het transportwezen Verhoging der premie tot 4,4 DINSDAG 1 JULI 1952- 7e Jaargang No. 2074. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen De kabinetsformatie ««Éïllliiri ..iH De Zuidkoreaanse nationale vergadering HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—-57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. E ZEEUW Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Daar verwacht werd dat talio-1 om de uiteindelijKe afsluiting van j IJun n 1 n v» 4-rt 7 1 t AO 1 O Tl zen het grote moment van de af sluiting van de Braakman zouden willen gadeslaan en de werk zaamheden van het Hollands Aannmersbedrijf Zanen Ver stoep N.V. ta 's-Gravenhage van deze buitengewone belangstelling geen hinder zouden ondervinden werden reeds in de morgenuren de wegen die naar de Braakman leiden door de rijkspolitie afgezet. De belangstellenden werden zodanig gedirigeerd dat zij toch het machtig werk zouden kunnen gadeslaan zonder dat de werk- de Braakman te voltooien. Grote krammat zinkstukken en een aantal met bazaltstenen geladen bakken lagen zowel ten Noorden als ten Zuiden van de afsluitdam gereed om na de af sluiting de dijk te verstevigen, terwijl een dragline voortdurend nog grond verplaatste en een tweetal zandzuigers vol ongeduld wachtten op het sein dat ook zij in werking zouden kunnen gaan om de afsluitcaisson te doen zin ken. Als bijen voeren de sleepboten heen en weer en alles was in boten staakten hun arbeid om daarna dc caisson wat verder op te duwen. Nogmaals klonk het fluitsig naal en met volle kracht der sleepboten werd de caisson in de ooening geduwd. "Te 1.58 uur begonnen de sire nes van alle vaartuigen te loeien, vlaggen werden gehesen: de Braakman behoorde tot het ver leden. Het machtig werk was vol tooid! Loopplanken werden van de caisson uitgelegd en terwijl de eersten vaste voet op de Ooste lijke oever zetten, begonnen de zandzuigers reeds het gevaarte vol te spuiten. Van alle zijden werd de heer Zanen geluk gewenst met zijn met succes bekroonde arbeid, die Zeeuws-Vlaanderen met 1520 ha heeft uitgebreid, waarvan ge- do rite tot de gemeente Hoek zal behoren en ongeveer gedeelte ORIËNTERENDE BESPRE KINGEN. Zoals reeds werd medegedeeld, heeft de kabinetsformateur, dr. W Drees, informatieve gesprek ken gehad met de fractieleiders uit de Tweede Kamer prof. Rom- me en dr. Schouten- Deze bespre kingen vonden plaats in een vriendschappelijke sfeer en wer den niet gevoerd aan de hand van een program. Zij droegen een algemeen oriënterend karakter. Maandagavond heeft dr. Drees de heer Tilanus ontvangen. De bedoeling van de heer Drees is na een algemeen oriën terend onderhoud met de fractie leiders, waarbij hij een duidelijk beeld ontvangt vdn de politieke situatie, ds basis van een nieuw kabinet onder het oog te zien. Het heeft ook in het voorne men van de formateur gelegen een bespreking te houden met mr Oud. Na een bekendmaking vaii het hoofdbestuur van de V.V.D. ziet hij echter op 't ogen blik weinig nut hierin. Ware deze publicatie uitgesteld tot na de bespreking, dan zou de forma ten! dit wel een pretige geste hebben gevonden, zo deelde een woordvoerder van de formateur mede. De vijfde w - beraadslagingen van de conferentie der Belgisch- Nederlands-Luxemburgse inter- parlementaire unie waren giste ren gewijd aan de coördinatie van het vervoer in de Benelux- landen, waaromtrent de heren Van de Kieft (Nederland), De Block (België) en Wehenkel (Luxemburg hadden gerappor teerd. De conferentie verenigde zicli na uitvoerige debatten met een resolutie tot het instellen van een werkcommissie ter bestude ring van het transportvraagstuk in dc Beueluxlanden. De Nederlandse rapporteur, de heer Van de Kieft, heeft opge merkt dat het vervoer al veel verder is dan in de gedachten- gang van het publiek het geval is- Het transportwezen is interna tionaal van betekenis geworden door de phenomenale uitbreiding ervan. Voor wat Nederland be treft zeide spreker, dal er blij kens de cijfers van 1 Juni 1.1. 200.000 bromfietsen waren tegen 167.000 personenauto's, 62.000 autobussen, 86.000 vrachtauto's, 150.000 motorrijwielen en 10.000 speciale voertuigen. Bij het transportwezen zijn ont- voorgesteld. In het Schumanplan keurde spr. af, dat men verplicht is toe te staan aan het door hem bedoelde lichaam dictatoriale zagliik veel mensen betrokken macht te geven, zodat de parie en er zijn geweldige investerin- menten niet tussenbeide kunnen sen m gedaan. komen./ Naar het oordeel Van de rap- De oplossing van dergelijke porteur is het noodzakelijk, dat vraagstukken moet aan de basis het internationale transportwe- beginnen en met aan de top, zo- zen op peil wordt gehouden. Uit als bij het Schumanplan. De par- de verslagen van de heren De lementen moeten zich- vooraf Block (België) en Wehenkel kunnen uitspreken, zo meende de (Luxemburg) blijkt een zekere heer De Block. De Beneluxlanden vrees Zouden we er als parle- moeten trachten de productie- mentsleden maar niet afblijven, prijzen zo laag mogelijk te stel- is de tendens Opmerkend, dat len. Samenwerking tussen de het Nederlandse parlement ƒ35 Nederlandse en- de Belgische millioen heeft moeten voteren spoorwegen achtte spr. goed. Men om verliezen van de K.L-M. bij zou echter een gelijk, tarief moe- te nassen en bovendien 50 mil- ten krijgen in Europees verband lioen aan nieuw kapitaal heeft Overigens was de heer De Block verstrekt zeide de heer Van de van mennig, dat er drie vraag- Kieft van mening te zijn, dat de stukken moeten worden opge- parlementen maar niet ja en lost: Het aantal ongelukken op amen behoeven te zeggen op wat de weg moet worden verminderd; deskundigen en ambtenaren heb- gestreefd moet worden naar ver ben uitgekiend. Z.i. moet uit de laging van de kosten van de parlementen de grootst mogelij- wegenbouw en ten aanzien van ke invloed worden uitgeoefend het wegvervoer moet men komen om de internationale samenwer- tot coördinatie op de weg zelf, king te bevorderen. De trans portvraagstukken zijn van West- Europese betekenis, zo betoogde hij. „Ze zijn niet op te lossen in Benelux-verband. De heer De Block (België) zei de accoord te kunnen gaan met de instelling van een raadgevend lichaam, ten doel hebbend de coördinatie van het transportwe zen te verwezenlijken, zoals de Franse afgevaardigde Bonne- fous bij de consultatieve verga dering van Straatsburg heeft met voer, aanpassing aan ander ver- zaamheden hiervan enige hinder ondervonden. Te ongeveer 10 uur begon de trek naar de Braakman en naar mate het middaguur naderde be gonnen de dijken ten N. en ten Z. van de afsluitdam zich te vullen. Voor de genodigden was door het gemeentebestuur van Hoek een ruimte gereserveerd, terwijl het de genodigden van de directie der N.V. Zanen Verstoep toege staan was het werkterrein zelve te betreden en zo van nabij het grootse moment bij te wonen. Door de reeds tot 63 m ver nauwde Braakmanmond begon toen de eb begon in te zetten het water met een geweldige kracht uit de Braakman te stro men en de onophoudelijk met technici rondvarende bootjes had den de grootste moeite om tegen de krachtige stroom op te tornen. Onderwijl gingen de werkzaam heden aan de versteviging van de reeds gereedgekomen dijkgedeel- te onverpoosd voort, hetgeen voor de belangstellenden de tijd bekortte van 't wachten op het ogenblik dat het logge gevaarte van de reeds te 7 uur in de mond van de Braakman liggende cais son, ter grootte van 63 m lengte, 13 m breedte en 12 m hoogte, in beweging zou worden gebracht hoogspanning wachtende op het sein dat de sleepboten „Hollan der II" en „En avant XIV" met medewerking van nog een drietal kleinere sleepboten voor de be sturing, de caisson in beweging zouden brengen. Te 12.10 uur was de stroming bijna tot stilstand gekomen. De zware trossen werden aange trokken en langzaam zette de caisson zich in beweging op weg naar de 63 m opening van de af sluitdijk. De invaringsmanoeuvre stond onder leiding van de heer T. Mul ler, directeur van de internatio nale sleepdienst Muller te Dor drecht. Te 1 uur lag het gevaarte voor de opening en werd aan de Wes telijke zijde vastgemaakt, waar mede het beslissende ogenblik was aangebroken. Fluitsignalen klonken en alle beschikbare sleepboten begonnen met hun ar beid om het logge gevaarte in de opening te zwaaien. Uiterst behoedzaam, Hollands glorie' waardig, stuwden de sleepboten de zijwand in de goede richting. Nog een korte wijle en de af sluiting was voltooid, doch er scheen een stagnatie te dreigen. Scherp klonk een sein, de sleep- tot de gemeenten Biervliet en Phlippine. Vreugde was er alom, maar in de verdroogde haven van Philip pine lag een eenzame oude hoog aars met de vlag halfstok ge hesen. De Stichting voor de Land bouw en de federatie van Ned. zuivelfabrieken (F.N.Z.) betreu ren het, dat de overheid heeft afgezien van een begin van aan passing van de melkprijs. In een brief aan de minister DODELIJK ONGELUK. Zondagavond is in het tenten kamp te Zandvoort door nog niet opgehelderde oorzaak een zweef- paal afgeknapt. Eén van de vijf personen, die in de nabijheid aan het bouwen waren, de 35-jarige J. Alberts uit Amsterdam, werd door de top van de paal getrof fen. Na aankomst in het St. Elisabeths Gasthuis is hij over leden. De politie stelt een onder zoek in. Bij de opening van de jaarver gadering van de centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen te Utrecht heeft de voor zitter, de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven, een overzicht ge geven over wat hij noemde de twee belangrijkste onderwerpen van het afgelopen jaar, te weten: de verhouding van de zieken fondsen tot de medewerkers (apothekers, tandartsen, specia listen en huisartsen) en voorts dc financiële toestand, waarin de ziekenfondsen zich bevinden, meer speciaal wat betreft de ver houding tot de verplicht verze kerden. Met de maatschappij ter be vordering van de pharmacie is men voor de komende drie jaar tot een overeenstemming geko men. Dit besluit is vorige week door de ziekenfondsraad goedge keurd. Met de maatschappij tot be vordering van de tandheelkunde is per 1 Januari 1952 een nieuwe honorering tot stand gekomen op basis van de betaling. Enige on gerustheid is in het eerste kwar taal 1952 ontstaan, doordat een aantal tandartsen van de rege ling van de honorering per ver richting ^n zodanig gebruik heeft gemaakt, dat het sociaal niet meer verantwoord is te noe men. Wanneer dit niet binnen de normale verhoudingen is terug te brengen, zal een ander sys teem onder het oog moeten wor den gezien, aldus de heer Van Lienden. Met de specialisten is eveneens per 1 Januari een nieu we regeling aangenomen. In de nieuwe regeling is weing gewij zigd. De belangrijkste verande ring is, dat de honorering aan een plafond gebonden is. In de Koninklijke maatschappij tot bevordering van de genees kunst heeft zich een aantal spe cialisten verenigd tol een opposi tiegreep, die zich heeft gekeerd tegen het vastgestelde plafond. Zelfs zijn circa 100 specialisten die zich met de nieuwe regeling niet kunnen verenigen, uit de or ganisatie getreden. De kernen van de oppositie zijn gelegen in Breda, Tilburg en Amersfoort. Ofschoon een en an der aanleiding tot moeilijkheden kan geven, zijn de ziekenfonds organisaties van mening, niet aan de bezwaren van de opposi tie tegemoet te kunnen komen. De maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heeft beslo ten de regeling ook voor 1953 te doen gelden. Men meent een op lossing voor de moeilijkheden te hebben gevonden door de bepa ling, dat bij overschrijding van het begrotingsbedrag het verschil zal worden gedragen door de zie kenfondsen en de specialisten organisaties, ieder voor de helft. Ook al zouden de dreigende moeilijkheden werkelijkheid wor den, dan zouden de fondsen vol gens de heer Van Lienden hun houding nog niet kunnen wijzi gen, omdat de ziekenfondsen geen grotere financiële offers kunnen opdragen. De overheid zou optreden als beschermer van het algemeen belang, thans met een bindende prijsbepaling moe ten komen. van landbouw delen beide orga nisaties mede, dat de consequen ties, verbonden aan een even tuele handhaving van de tegen woordige consumptiemelkrege- ling, na afloop van het lopende „melkprijsjaar'' (tot 2 Nov. a.s.) geheel voor rekening van de overheid dienen te blijven. Dan zal beslist kunnen wor den over een melkprijsgarantie en een al of niet in stand houden van een zuivelfonds voor het jaar November 1952Nov. 1953, zonder dat daarbij de door de or ganisaties niet langer te aanvaar den gevolgen van een consump- tiemelkregeling nog een rol kun nen spelen. Een oplossing kan slechts worden gevonden door het loslaten van de maximum-con sumentenprijs, aldus menen de organisaties. In het jaar tot Nov. 1951 werd rond 45 millioen gulden aan toe slagen op consumptiemelk door het landbouw-egalisatiefonds (overheidssubsidie) uitbetaald. Uit het zuivelfonds, dat uit hef fingen op voor alle bewerkingen en bestemmingen geproduceerde melk wordt bijeengebracht door de veehouders, werd 70 millioen gulden als toeslag op consump tiemelk betaald. De veehouders in het westen des lands hebben geen vrijheid hun melk te ver kopen, waar zij willen. Boven dien scheppen de genoemde toe slagen mogelijkheden tot ontoe laatbare concurrentie tussen zui velbedrijven, temeer reden, al dus de organisaties, om de ma ximumprijs voor consumptiemelk los te laten. AANVARING TUSSEN EEN FRANS EN EEN BELGISCH SCHIP. Maandagmorgen vroeg zijn in het Kanaal het Franse schip „Granville" (511 ton) en het Bel gische schip „Mahenge" (7647) ton) met elkaar in aanvaring ge komen. De „Mahenge" is gezon ken. De bemanning is aan boord van een ander schip gebracht. Het Noorse s.s. „Ringas" heeft Maandag de 47 leden der beman ning en de drie passagiers van het Belgische schip „Mahenge" te Cherbourg aan land gebracht. De lading van de „Mahenge", voor een groot gedeelte bestaan de uit lucifers voor de Belgische Congo, vatte vlam en spoedig na dat de opvarenden op de „Ringas" waren overgegaan, verdween het schip in de golven. Het vuur, dat op de „Granville" was overgeslagen, kon worden geblust, waarna het vaartuig op eigen kracht de haven van Cher bourg wist te bereiken. Het heeft aanzienlijke schade aan de boeg boven de waterlijn opgelopen. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, heeft in een bood schap aan de nationale vergade ring verklaard, dat hij niet langer kan wachten met de ontbinding der vergadering. De zestig aam wezige leden, die alle aan de zijde van de president staan, toonden hun instemming met Rhee's boodschap, die werd voorgelezen door minister-president Tsjang Taik. De president heeft aan de na tionale vergadering meegedeeld, dat hij heeft besloten het parle ment binnen twee en drie dagen te ontbinden. Hij voegde er aan toe, dat hij dit besluit heeft ge nomen, omdat de vergadering er niet in geslaagd is, een compro mis tot stand te brengen inzake de amendementen op de grond wet. Tegenstanders van Rhee ver klaarden, dat de grondwet geen bepaling bevat, welke Rhee machtigt de nationale vergade ring te ontbinden of welke de vergadering recht geeft zichzelf te ontbinden. reikt. Tussen de ziekenfonds- V EERSVERWACHTING organisaties en de ziekenhuizen wordt over een plaatselijke rege ling onderhandeld, waardoor men hoopt tot andere en betere ver houdingen te komen. Sprekende over de financiële toestand deelde de voorzitter mede, dat het jaar 1951 over schotten voor de ziekenfondsen zal opleveren die nog niet te schatten zijn, omdat dit jaar nog niet is afgesloten. De overschotten vinden een oorzaak in de verhoging van de premies, besnoeiing van de ver strekkingen en de verlaagde overheidssubsidie. Voor 1953 wordt er een verlies geschat van circa dertig millioen gulden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond-, Vacantieweer. Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. WOENSDAG 2 JULI. Voortgaande met zijn beschou wing, deelde de voorzitter mede, dat de besprekingen met de huis artsen zich in een moeilijk sta dium bevinden en dat hij nog niet weet, hoe daaruit te komen. Met de huisartsen is een voorlopige regeling getroffen, die een verho ging met 46 cent per ziel per jaar inhoudt met een maximum van 3000 verzekerden per praktijk. Een door de ziekenfondsen voorgestelde verhoging met 58 cent voor apotheekhoudende art sen is door dezen afgewezen. Over honorering van verlos kundige hulp door huisartsen is evenmin overeenstemming be- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.44 9.19 9.59 10.09 n.m. 9.05 9.40 10.20 10.30 Aangezien de heer Van Lien den een verdere afkapping van verstrekkingen niet mogelijk acht, is naar zijn mening een premieverhoging van 3,8 tot 4,4 pet. dc enige oplossing. Zou het voor de werkgevers niet mogelijk zijn de volle pre mieverhoging te dragen, dan rijst de vraag, of de overheid een deel voor haar rekening kan nemen, zoals dit gebeurt bij de premie van de werkloosheidswet. De heer Van Lienden achtte stabili satie van de premievaststelling voor de eerstkomende drie of vier jaar in het grootste belang van het ziekenfondswezen. ZON MAAN op onder op ondei Juni. 30 4.24 21.03 13.06 Juli. 1 4.24 21.03 14.22 2 4.25 21.02 15.42 0.13 3 4.25 21.02 17.06 0.31 4 4.27 21.01 18.31 0.55 5 4.28 21.01 19.48 1.31 6 4.28 21.— 20.50 2.25 7 4.29 21.— 21.32 3.40 DE BRAAKMAN AFGESLOTEN.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1