Goed verzorgd uiterlijk schenkt groter zelfvertrouwen „CASTANETS een leerzame oefening Oorlogsschade aan onroerende goederen en huisraad Wat brengt DE RADIO? i« 4 Eric de Noorman in „Het land der duisternis Onthoudt dit voor altijd Ribbens levert kwaliteit Uit het boek der Duizend Wijsheden H Zit 'm niet in de nylonkous DE RUSSISCHE „ZENUWOORLOG" „Karei Doorman" voor anderhalf jaar uit de vaart Prof. Lieftinck niet in de Eerste Kamer f 7 AUTO-, MOTOR-, MACHINE-, CYLINDER-, TRANSFORMATOR-, WEERSTAND-, SPOEL-, BOOR-: ELECTRO-, CARDAN-, TRACTOR OLIE WAGENSMEER-, CONSISTENT-, SCHROEFKOKER-, KOGELLAGER-, CARDAN-, SPUIT VET nylon-benen. tt RIBBENS' OLIËN en VETTEN Er zijn niet veel vrouwen, die er niet graag zo voordelig moge lijk uitzien en daarvoor met ple zier wat moeite over hebben. Wél zijn er heel wat vrouwen, die niet goed weten hoe zij het moeten aanpakken om er voordelig uit te zien of die, wat even erg is, één onderdeel van haar uiterlijk verwaarlozen, waardoor het ge hele effect wordt bedorven. Het heeft immers geen zin goedge maakte, smaakvolle kleren te dragen als daar een niet-om-aan- te-zien kapsel bovenuit steekt; haar dat niet schoon en glanzend gehouden is door een wekelijkse shampo-beurt en tweemaal per dag borstelen. Een luxe bonbondoos die, na geopend te zijn, niets anders dan zoute drop en kattetongetjes blijkt te bevatten, zal enerzijds verbazing, anderzijds hilariteit, verwekken. Maar hebt u er wel eens aan gedacht, dat het precies zo gesteld is met de vrouw, die haar modieuze handschoenen uit trekt en dan een paar onverzorg de in plaats van soepele handen en met zorg onderhouden nagels onthult? t Precies eender is het met de vele vrouwen, die nylon-kousen dragen, maar die daarom nog niet allen „nylon-benen" hebben. Toch is het zo een kleine moeite er met een ontharingsmiddel en iedere dag met warm water en zeep borstelen en daarin incrc- men, voor te zorgen, dat de kou sen haar geld werkelijk waard Z1Een vale of ruwe gezichtshuid, die niet is verwend met nacht crème en overdag met dagcreme een fluwelen teint heeft gekre gen, fletse lippen, die met door wat lippenstift het gezicht opfleu- ren, zij bederven alle andere on derdelen van het toilet, hoeveel zorg daaraan ook mag zijn be- St<Als wij echter ons zelf hebben beloofd niets te zullen vergeten, is daarmede nog niet gewaar borgd, dat wij volgens de goede methode te werk gaan. Een be kend dichter uit de vorige eeuw heeft eens geschreven: Wees u zelve, zei ik iemand, Maar hij kon niet, hij was [niemand! Velen hebben zich nadien het hoofd gebroken over de diepzin nige betekenis van deze regelen, maar zeker is het, dat wij onszelf dienen te kennen, ons type en ons karakter, en dat wij daarnaar onze kleren, ons kapsel en onze gehele schoonheidsverzorging moeten kiezen. Dan zal het ons in ieder geval niet overkomen, dat wij niemand zijn! WEES OOK EENS EIGENWIJS! Nooit mogen wij ons uiterlijk slaafs aanpassen aan de gelden de mode. Het is goed zich dooi de mode te laten leiden het kan catastrofaal zijn, zich er door op sleeptouw te laten nemen. Wat 'n andere vrouw goed staat, is immers nog niet voor ons ge- schikt Hoofdzaak is, dat wij ons pret tig voelen en wanneer we om dat te bereiken, tegen de mode moeten ingaan, wel, laten we dan maar eigenwijs zijn. Indien wij dit initiatief niet durven ne men, zullen wij ons niet lang ge lukkig voelen en het best ver zorgde uiterlijk is een mislukking als de bezitster ervan zich onbe haaglijk voelt en met een onte vreden gezicht rondloopt. De verzorging van ons uiterlijk kan alleen slagen, als wij onszelf tevoren nauwkeurig hebben be studeerd en het er over eens zijn geworden wat bij ons past. Dan zijn de moeiten en de kosten (die toch ook weer niet zo hoog behoe ven te zijn) een goede belegging. De rente is immers groter zelf vertrouwen! ,,De oefening-Castanets is bij zonder leerzaam geweest, vooral ten aanzien van de verbindin gen", aldus verklaarde ons com mandeur F. T. Burghard na af loop van deze Nato-vlootoefe- ning. Het hoofddoel van deze oefening was het beproeven van de bevelcoördinatie op het vaste land en de verbindingen tussen de wal en de schepen op zee. Het resultaat is niet in alle op zichten bevredigend geweest. Dikwijls ontstond er grote ver traging bij het overbrengen van bevelen van de wal naar de sche pen. De verklaring hiervoor moet naar het oordeel van de commandeur, gezocht worden in de omstandigheid, dat de Engelse vloot voor deze oefening een groot aantal reservisten had op geroepen, mensen die, doordat zij geruime tijd uit de vloot zijn weggeweest, niet voldoende wa ren ingewerkt. Commandeur Burghard wees er verder op, dat in deze oefening bewezen is, dat een schip als de „Karei Doorman" op de Atlanti sche oceaan moet opereren en niet in de Noordzee. Hij was te vreden over de verrichtingen van de marine-mensen aan boord. De seiners b.v. konden een vergelij king met hun Engelse collega's zeer goed doorstaan. Een bijzon der woord van waardering had de commandeur voor de drie squadrons aan boord, squadron 860 (Seafuries) en de squadrons 2 en 4 (Fireflies), die op deze oefening 120 vluchten hebben gemaakt. Bij de steeds gevaarlijk blijvende deklandingen kwamen slechts twee kleine ongelukjes voor. 15 vijandelijke vliegtuigen werden door de marine-vliegers neergeschoten, één raider tot zinken gebracht. Het totaal aan tal vluchten van de „Karei Door man" is tijdens deze oefening ge stegen tot 2346. De „Karei Doorman" werd 5 maal tot zinken gebracht. Gedurende het tweede gedeel te van de Nato-vlootoefening „Castanets" is de „Karei Door man" door vliegtuigen, kikvors- mannen en onderzeeboten vijf- maal tot zinken gebracht (één maal in het eerste deel der oefe ning). De communiqué's van de leider der oefening, de Britse ad miraal sir Arthur J. Power, waarin een en ander was bekend gemaakt, maakten geen melding van de omstandigheden, welke tot de ondergang van het schip hadden geleid en lieten daardoor ruimte voor het vermoeden, dat de veelvuldige vernietiging van het schip wel eens te wijten zou kunnen zijn aan een tekort aan zeemanschap bij de Nederlan ders. „In Holland zal men nog gaan denken, dat de marine een groot schip als de „Karei Door man" niet waard is, zei een der marine-officieren. Een dergelijke gedachte zou onrecht doen aan cle mannen van de „Karei Door man", die in de afgelopen oefen periode door hard werken ge groeid zijn tot een goed geoefend team, dat de mogelijkheden van dit schip weet te gebruiken en te benutten. Daarom hieronder de toedracht van het gebeurde. Kikvorsmannen in actie. Mist hing over de Firth of Forth, de brede fjord in de Schot se kust nabij Edinburgh, toen de „Karei Doorman" in de morgen, even voorbij de beroemde 1% mijl lange brug over het fjord, aan een boei meerde. Ook de an dere schepen waren daar na af loop van het eerste deel der oefe ning voor anker gegaan. Om de haven en kustverdedi ging te beproeven zouden deze schepen aangevallen worden door dwergduikboten onder zeeërs met een bemanning van vijf koppen en kikvorsman nen. De aanval kwam in de mid dag. Al spoedig bleek, dat de havenverdediging niet bij mach te was de indringers tegen te houden. Eenmaal binnen het fjord gekomen hadden zij vrij spel, want de verdedigingstactiek in oorlogsomstandigheden, de schroeven te laten draaien en dieptebommen gooien, werd van zelfsprekend niet toegepast. Zo doende konden Engelse kikvors mannen in de nacht vijf ton ex plosieven (voorgesteld door een pleister) onder de „Karei Door man" aanbrengen, een wél wat onwerkelijk succes, waarvoor de falende havenverdediging verant woordelijk was. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1952. (Bijdragen in oorlogsschade aan onroeren de goederen en huisraad.) Blijkens de memorie van toe lichting, ondertekend door minis ter Lieftinck, heeft de regering zich in verband met de huidige stand van de werkgelegenheid genoodzaakt gezien zich nader te beraden over de vraag, in hoe verre het mogelijk en gewenst is, naast het treffen van andere maatregelen, alsnog tot enige versnelling van de oorlogsschade uitkeringen over te gaan ten einde te trachten daardoor ver betering in de werkgelegenheid te brengen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat het in derdaad verantwoord is thans alsnog tot enige versnelling van de onderhavige uitkeringen over te gaan. Zij heeft daarbij in de eerste plaats gedacht aan ver snelling van de uitkeringen voor schade aan onroerende goederen, aangezien hiermede de werkge legenheid in de bouwnijverehid rechtstreeks wordt bevorderd. Voorgesteld wordt dan ook een verhoging van het voor deze uit keringen voor 1952 uitgetrokken bedrag met 28,5 millioen gulden. De bovenvermelde overweging heeft eveneens geleid tot de ver hoging van de huisraadschade- uitkeringen voor 1952 met een bedrag van 14,5 millioen gulden. Daarbij is tevens overwogen, dat het in de begroting voor 1952 voor de onderhavige uitkeringen uitgetrokken bedrag ad 74 mil lioen gulden niet voldoende zal zijn om aan alle getroffenen, die nog niet in aanmerking kwamen voör uitbetaling van de eerste termijn der aanvullende bijdrage voor geleden huisraadschade, reeds dit jaar deze termijn ter beschikking te stellen. Als gevolg hiervan zou een aantal getroffe nen deze termijn eerst in 1953 hebben ontvangen. De voorge stelde verhoging van het onder havige artikel zal nu tevens de mogelijkheid bieden aan de hier- bovenbedoelde groep van oorlogs slachtoffers reeds in dit jaar de hun toekomende eerste termijn der aanvullende bijdrage uit te keren. Daarmede zal dan tevens worden voldaan aan de door de minister aan de Kamer gedane toezegging, dat de vaststelling der aanvullende bijdragen voor huisraadschade in 1952 groten deels zal worden beëindigd. De Amerikaanse hoge com missaris McCloy heeft de West- Duitsers verzekerd, dat hij al het mogelijke zal doen om ver dere „incidenten in de Russische zenuwoorlog" langs de grens tussen O. en W.-Duitsland te verhinderen. McCloy zeide, dat hij nog geen definitief antwoord kon geven op het verzoek van bonds kanselier Adenauer om de Ame rikaanse patrouilles aan de grens te versterken. Dit verzoek werd Dinsdag gedaan in een brief aan McCloy. McCloy, die een afscheidsreis door W.-Duitsland onderneemt, voordat hij aan het eind van de maand naar de V. S. terugkeert, deelde verslaggevers te Wies- baden mee, dat hij de inciden ten van de laatste tijd aan de zonegrens beschouwde als „ge bruikelijke Russische pogingen om onrust te verwekken". Het was zaak hiertegenover zijn kalmte te bewaren, maar aan de andere kant ook steeds waakzamer te zijn. Met een convooi troepen transportschepen naar Noorwegen. De volgende dag voer de „Stri king Force" weer de zee op om een langzaam varend convooi bestaande uit troepentransport schepen naar Noorwegen te be geleiden. In oorlogsomstandig heden zou de „Karei Doorman" nooit op een dergelijke onder neming zijn meegezonden, omdat het schip in de nauwe Noordzee veel te kwetsbaar is voor vijande lijke vliegtuigen, die in grote ge tale van de wal af kunnen ope reren. Het schip heeft te weinig jagers aan boord maximum aantal 32 om zich tegen aan vallen te kunnan verdedigen. De commandant van de „Striking Force", de Engelse rear-admiral Robson, scheen echter en andere mening te zijn toegedaan, want hij nam het Nederlandse vlieg kampschip toch mee. De gevol gen deden zich al spoedig voelen. Nauwelijks op zee werd de „Ka- rel Doorman" aangevallen door zes Engelse Fireflies en „tot zin ken gebracht". Dit was niet nodig geweest, want de „Karei Doorman" had een kwartier te voren geseind, dat er vliegtuigen klaar stonden om te starten, die de aanval had den kunnen onderscheppen, niet de lucht in mochten. De Hol landse Jannen, die intens mee leefden met de oefening waren op dat ogenblik bijzonder weinig te spreken over de Engelse ad miraal. De stemming werd ech ter wat beter, toen even later be kend werd, dat de „Evertsen" een Engelse onderzeeboot tot zin ken had gebracht. De Engelse admiraal was bovendien sportief genoeg om toe te geven, dat hij van het manoeuvreren met vlieg kampschepen nog niet geheel op de hoogte was. Hij liet de lucht verdediging hierna geheel aan de Nederlanders over. Nederlandse Fireflies bren gen raider tot zinken. Het convooi stoomde op tot on geveer 40 km bewesten de Har- danger-fjord in Noorwegen en keerde toen naar Schotland terug. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen, die het convooi pro beerden te schaduwen, werden door de Nederlandse marinevlie gers neergeschoten. Zes Fireflies waren de lucht in gezonden om uit te kijken naar de „Apollo", een zeer snelle En gelse mijnenlegger, die voor een vijandelijke raider doorging. De „Apollo" werd in verrassend kor te tijd gevonden. De eer van de ontdekking kwam toe aan de lui tenant ter zee-vlieger Wiebe de Vries. De vlieger riep de andere Fireflies op. Zij verzamelden zich 15 mijl bezuiden de „Apollo", gingen in formatie liggen en vlo gen toen vlak boven het water oppervlak op de „Apollo" aan. De verrassing was volkomen. Op de'„Karel Doorman" liep de com mandant zelf naar de radio om deze overwinning om te roepen. Ieder lid van de bemanning kreeg gratis een fles bier en de 1400 glazen bier, die toen die avond zijn gedronken hebben de teleur stelling over de resultaten in het begin van de oefening volledig weggespoeld. Admiraal Robson seinde geluk wensen over en berichtte aan de leiding op de wal, dat de lucht verdediging zeer goed function- neerde. De commandant van het Ne derlandse smaldeel, de comman deur F. T. Burghard nam hierna het bevel over de „Striking For ce" over. Een vijandelijke jager, de Engelse „Ulster" werd bij een poging om in het convooi door te dringen tot zinken gebracht. Toen onverwacht het einde van de oefening werd aangekondigd, had geen van de onderzeeboten, die langs de Schotse kust op de loer lagen, kans gezien een slag te slaan. Vijandelijke vliegtui gen, die opereerden vanaf het Engelse vliegkampschip „Illus trious" zeggen nog enige succes sen behaald te hebben, maar de waarde hiervan is zeer betrekke lijk, omdat de „Illustrious" of schoon het een walbasis voor stelde, steeds achter het convooi aanvoer en zelf niet mocht wor den aangevallen. Vrijdagmorgen vroeg is Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" in Rotterdam binnenge lopen na afloop van de Nato- vlootoefening „Castanets". Maandagmorgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren rond Scandinavië. Daarbij zullen o.m. Stavanger en Kopenhagen worden aangedaan. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart genomen, omdat er o.m. enige herstellingen moeten worden ver richt. Zo zal het vliegdek wor den verstevigd, dit in verband met de nieuwe, zwaardere vlieg tuigen, die voor de marine lucht vaartdienst zullen worden aange kocht. ZONDAG 29 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Orkest; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Kwartet; 9,30 Nws.; 9.45 Orkest; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gr.; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.- 13.10 Lunchconcert; 13.35 Uit het boek der boeken; 13.50 Or kest; 14.45 Causerie; 15.00 Gr.; 16.10 Causerie; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.15 Voor de padvinders; 19.00 Gram.; 19.15 Causerie; 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gev. progr.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Causerie; 8.40 Orgel; 9.02 Sport; 9.05 Gram.; 9.45 Causerie; 10.00 Voor de jeugd; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Sport; 12.30 Voor de heren; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.05 Gram.; 13.20 Orkest; 13.55 Boekbespreking; 14.15 Gram.; 14.30 Orkest; 15.00 Film; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Sport; 17.00 Causerie; 17.30 Arbeidersmuz.; 17.50 Sport; 18.30 Cabaret; 19.00 Orkest19.30 Radiolympus 20.00 Nws.; 20.05 Gev. muziek; 20.55 Hoorspel; 21.25 Gram.; 22.00 Kwartet; 22.30 Klassieke muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Weekoverzicht; 23.25 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Opera; 16.00 Sport; 16.35 Gr.; 17.00 Sport; 17.05 Verzoekpro gramma; 17.40 Gram.; 17.45 Sport; 17.50 Gram.; 18.00 Ver zoekprogramma; 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.30 Orkest; 20.00 Gram.; 20.30 Orkest; 21.45 Piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Ork.; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. Als zeker kan worden aan genomen, dat in verband met de opdracht die prof. Lieftinck in Turkije voor de Wereldbank zal gaan vervullen, hij zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer niet zal aanvaarden. In zijn plaats zal nu worden aangewezen de heer J. van Tilburg te Rotterdam. De heer Van Tilburg, die thans wethou der en tevens waarnemend burgemeester is van de ge meente Rotterdam, heeft te genover het A.NP. verklaard, zijn benoeming aan te nemen. 11 60. „Volg mij thans naar de plaats die Uw vrienden gaan verla ten, Noorman!" zegt Scorr met een vreem de lach. „En waar ge zelf verblijf zult hou den." Hij gaat Eric voor door nauwe gangen, die langzaam hellend naar omlaag voeren. Een koude tocht waait hen tegemoet. De Noorman krijgt het gevoel dat de gan gen in de vorm van een dalende spiraal zijn gebouwd. Juist als hij meent het diepte van de spiraal te naderen opent Scorr een tweede deur en voor hen strekt zich een grote holle ruimte uit. „Kom mijn waarde!" Als zij de ruimte doorlopen klin ken hun stappen hol in de stilte. Met afgrijzen merkt de Noorman op hoe aan weerszijden zware kooien in de muur zijn gebouwd. Soms klinkt daaruit een zacht ge- roep en eenmaal ziet hij de witte vlek van een gelaat tegen de tra lies gedrukt. Voor een tweede deur, waarboven een grote beren- kop star voor zich uit staart blijft Scorr opnieuw staan. „Wel, mijn vriend, zijt ge nog zo bereidwillig om Üw leven in mijn Waar zijn zij handen te geven als ik Uw vrien den los wil laten?" klinkt het sle pend. Eric haalt de schouders op. „Wat ik gezegd heb, geldt! Laat mij toezien hoe ge heer Haifa en de anderen de vrijheid hergeeft... en ik geef U in ruil mijn zwaard. Scorr's ogen vestigen zich met een eigenaardige uitdrukking op de Noorman. „Ge houdt Uw woord? Ahuitstekend. Let dan op hoe ik het mijne houdt." Hij wijkt terug naar de muur. „Uw armzalige vrienden zijn in mijn macht." Hij stoot een korte, honende lach uit als zijn vingers de stenen wand beroeren. „En gü eveneens, Noorse hond Op hetzelfde ogenblik springt boven hen een verborgen luik open, en een dun net stort zich als een web over de Noorman uit... MAANDAG 30 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.10 Sport; 8.20 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.00 Orgel; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Piano; 11.30 Zomeravondconcert; 12.10 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 12.58 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr. 15.20 Piano; 16.00 Lezing; 16.30 Piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Piano; 17.30 Voor de kin deren; 17.45 Regeringsuitzend. 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Causerie; 18.30 Gram.; 19.15 Causerie; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; NATIONAAL PRO GRAMMA; 20.00 Nieuws; 20.08 Geeft acht; 21.10 Lichte muz.; 21.35 El principe Bernardo; 22.05 Ontmoetingen met prins Bernhard; 22.15 Gev. program ma; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest; 23.45 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 11.00 Voordracht; 11.15 Orkest; 12.00 Gev. muziek; 12.30 Mede delingen; 12.38 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Orgel; 14.00 Causerie; 14.20 Gram.; 14.50 Voordracht; 15.05 Kwartet; 15.35 Hoorspel; 16.10 Orkest; 16.50 Causerie; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gr,; 17.50 Commentaar; 18.00 Nws.; 18.15 Lichte muziek; 18.50 Sport; 19.00 Gram.; 19.20 Cau serie; 19.30 Gram.; 19.45 Rege ringsuitzending 20.00 NATIO NAAL PRORAMMA (zie Hilver sum I). BRUSSEL VI.; 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Kamermuziek; 15.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.30 Sport; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Orgel; 23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6