De Z*L*M*~dagen te Axel VOOR DE ZONDAG KERKDIENSTEN De DAG van de LEVENDE HAVE De uitslag der keuringen De rijtoer De tentoonstelling Uit de Provincie BRUINISSE. SLUISKIL. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. AGENDA Het Lagerhuis en de bombardementen in Korea Huis van algevaardigden doei veto van Truman ie niet 8* .«V Gij hebt U met een wolk be dekt, zodat er geen gebed iit doorkwam. Klaagl. 3 44. V^at dat inheeft voor een men senziel, dat heeft de Kananese moeder in Jezus' dagen, geduren de een korte spanne tijds, die haar een eeuwigheid was, er varen, toen de Heiland doof scheen voor haar zielsgebed om ontferming voor haar kind. Zij echter heeft ons een voorbeeld gegeven, door haar aanhouden op hoop tegen hoop, hoe men door dat wolkgordijn kan heen dringen. \yat dat inheeft voor ons ziele- leveri, ja, voor heel ons aards be staan, als God Zijn aangezicht voor ons verbergt, de meesten onier weten er van te spreken in bepaalde tijden van hun leven. Een andere vraag is echter, of wij ook gezocht hebben naar de oorzaak van die geestelijke duis ternis, die ons zo kan beangsti gen en terneerdrukken. Altijd toch heeft de Here ons daarmede iets te zeggen. Willekeur bestaat niet bij Hem. Doorgaans is het onzê schuld, dat de gemeen schapsdraad is afgebroken. Is daar ook een kleinachten en voórbijzien van Zijn beloften bij ons* geweest? Waren of zijn er ook zonden, die wij koesterden en bedekten voor Hem? De Here ontdekt ons aan ons zelf. Vragen wij Hem daarom, ook dan als wij menen, dat de hemel gesloten is. Laat alles in onze'verhouding tot Hem geheel open en klaar zijn. Dan trekken ook de wolken voorbij Gods aan gezicht weg! Vaak keren als verschrikte boden Mjjn beden ledig tot mij weer. Maar, Here, Gij aanschouwt [mijn noden Ëb 'k vrees dus geen [verwerping meer. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje"). ZATERDAG 28 JUNI. NED. HEKV. KERK, Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 29 JUNI. NED. HERV. KERK. Post Zeeuws-Vlaanderen. Axel.:' 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop); 2.30 uur Eerw. heer Hoogendam, van Vlaardin- gen. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Honrtpnisse9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (VOÖrb. H. Avondmaal). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur in „Bethel": Dienst voor Jongeren. Voorganger: de heer J. L. Hamelink. Ïriewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. aamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer2.30 uur Ds. G. *Jansma (Bed. H. Doop). West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uuj- Ds. J. H. van Wétosekom (Bed. H. D.); (Voorb. TT. Avondmaal)6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Jeugddienst). Cadzand: 10 uur Ds. M. Enker, van Koudekerke. GrOftde: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 11 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Ni «few vliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. P. J. Barnouw, van Schiedam. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Vaterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman. DONDERDAG 3 JULI. Hulst: 3.30 uur Ds. J. Homan (Hu welij ks-inzegening GEREFORMEERDE KERK. Hoek: Geen opgaaf. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. ZaamslagGeen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. OIR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. C. Smits, van Sliedrecht. Axel: 7 uur (in de Bewaarschool, Nieuwstraat)Ds. C. Smits, van Sliedrecht. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. KOOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. ENORME BELANGSTELLING UIT ALLE STREKEN. Nimmer sedert mensenheuge nis werd Axel door zovelen be zocht als gisteren, de officiële openings- en tevens „top"dag van de landbouwtentoonstelling. Reeds in de vroege ochtenduren dreunden de Axelse straten onder de zware hoeven der massale trek paarden van het zo hooggeprezen en internationaal vermaarde Zeeuws-Belgische ras. De edelste exemplaren uit de al lerbeste stallen waren naar Axel gekomen om onderworpen te wor den aan de critische ogen van de juryleden. Honderden merries en hengsten, naar 's lands gebruik met wol en linten in de sprekendste kleuren in de gladgekamde manen uitgedost en „opgedirkt", werden aangevoerd en vrijwel nimmer zag men een zodanige „show" van prachtig gebouwde paarden op een keuring bijeen. Doch ook het rundvee was van superieure klasse! Wat geen ver wondering hoeft te baren, indien men let op de marktprijs en de daarmee verband houdende geste gen kwantiteit. De weliswaar op de tweede plaats komende rundveestapel in het Oost Zeeuws-Vlaamse land be weegt zich door een permanente selectie in een steeds omhoog gaan de lijn. Kwalitatief zullen door de keuringen en de verschillende in stanties, die werkzaam zijn aan controle en t.b.c.-bestrijding, nog grotere mogelijkheden worden ge schapen. Zo was het begrijpelijk, dat de belangstelling zich vooral zou richten naar deze dag van de levende have. Officiële openingsdag. Met spanning heeft Axel en de gehele landbouwende stand in onze streek dan ook uitgezien naar deze dag, die een record-bezoek deed verwachten. Deze verwachtingen zijn niet beschaamd! Reeds vroeg demonstreerde zich dat door een gedurige stroom van auto's, bussen en ander verkeer dat zich richtte naar de Kinderdijk. De fietsen- en motorstallingen werden bestormd, de parkeerplaat sen voor auto's, tevoren in wijde omtrek op last van de burgemees ter aangewezen en uitgebreid, wer den in een minimum van tijd be zet. Een groot parkeerterrein was geïmproviseerd beoosten de Ka naalkade en een speciale toegangs weg door het voormalige kanaal tje was met man en macht in en kele dagen gelegd. Toch zou dit probleem nog blij ven knellen, toen de stroom al meer en meer bleef rijzen! Gelukkig had het plaatselijk ge zag voorzien, dat het er op Vrijdag zou spannen en dat speciaal aan het verkeer de hoogste aandacht moest worden besteed. Als hoofd der politie beschikte de burgemees ter over een corps van 80 man. Verkeersagenten zorgden ervoor dat het verkeer in de juiste banen werd geleid en geen opstoppingen ontstonden. Eén van de hoogtepunten op de ze dag was wel de officiële ope ning door Jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot in zijn kwaliteit van Commissaris der Koningin. Tegen het tijdstip der officiële opening betrad onder het spelen van opgewekte marsen de Chr. fan fare „Hosanna" het terrein. Toen de Commissaris der Konin gin arriveerde werd het „Wilhel mus" ten gehore gebracht, waarna de heer A. Haak in korte bewoor dingen de hoogste provinciale autoriteit verwelkomde. De Commissaris zeide gaarne te voldoen aan het hem gedane ver zoek om deze tentoonstelling te openen. Vol waardering was hij over wat de heer Haak en zijn staf hier tot stand hebben gebracht. De kring Axel heeft na 26 jaar thans een schitterende prestatie geleverd en z'n beste beentje voorgezet, ja, het is op voortreffelijke wijze uit zjjn slof geschoten. Zodoende steekt deze tentoonstelling ook ver uit boven voorgaande en hij hoop te dat men op een groot succes zal mogen rekenen. „Ik ga nu over tot het verrich ten van de symbolische opening", zo eindigde Jhr mr De Casembroot zijn korte rede en andermaal ging de Z.L.M.-standaard omhoog, waar na de Chr. fanfare „Hosanna" in viel met het Zeeuwse volkslied. Ir Geuze dankte als voorzitter der Z.L.M. de Commissaris voor zijn bereidheid die hij nu al voor de derde keer" betoont en waarin h\j een bewijs ziet van zijn mede leven met de Zeeuwse boer en de Zeeuwse landbouwer. Een bondig woord van de heer Haak was het slot van deze offi ciële gebeurtenis, waarop allen naar „Het Centrum" vertrokken, waar onder leiding van ir M. A. Geuze de algemene vergadering werd gehouden. IR M. A. GEUZE Algemeen Voorzitter der Z. L. M. De voorzitter der Z.L.M. hield na de verwelkoming van de be stuursleden, afgevaardigden der kringen, de spreker van deze dag prof. Orban van de Vlaamse hoge school te Gent en de gasten, zjjn gebruikelijke jaarrede, waaraan wjj het volgende ontlenen: Weinigen van U, geen Axelaar zijnde, zullen zich vanmorgen, toen ze door het rijke Zeeuws- Vlaamse polderland hierheen ge reden kwamen, gerealiseerd heb ben, dat ze deze dag zouden ver toeven in een voormalige handels haven aan de zee. Volgens de le gende is Axel door de Noorman nen gesticht. De oude glorie van weleer is eeuwen verdwenen ge weest. De aanvallen der Gente naren waren radicaal en uiteinde lijk verzandde de verbinding met de zee. Gisteravond konden wij op het stadhuis nog bewonderen het schilderij van omstreeks 1600, ver toonde het trotse Axel aan de Scheldearm. En thans zien we 'n nieuw Axel met moderne woon wijken en een levendige activi teit. In dit weer groeiende Axel, in dit landbouwcentrum willen wij vandaag de hoogtijdag van '52 van onze Z.L.M. vieren. Het probleem van de vee voedervoorziening. In ons boerenvak is één van de grote problemen heden ten dage dat van de veevoedervoorziening. Het is niet alleen een landbouw probleem, het is een nationaal probleem. De zuivere exportbij- drage van landbouwzijde beloopt een orde van grootte van om streeks 30% van onze gehele ex port. De export van veehouderij producten is daarbij het grootst en bedraagt veel meer dan 1 mil liard gulden. Iedere korrel vee voeder op eigen bodem voortge bracht betekent winst, immers hoeft niet door het na 1940'45 zo arme Nederland aan het bui tenland te worden uitgegeven. De veevoedervoorzineing is voor Ne derland wat men met een mo dern vreemd woord pleegt te noe men een bottle-neck, een flesse- hals, een obstakel, dus, waarop een belangrijk deel van de Neder landse economie elk moment zou kunnen spaak lopen. Slechte oogsten, strenge win ters, hoge prijzen, deviezen- schaarste, al dit soort factoren kunnen van grote invloed zijn. Minister Mansholt hamert reeds jaren aan een stuk op de belang rijkheid van de vergroting van onze veevoederproductie. De po sitie voor de nabije toekomst.van de „coarse grains", de zetmeel- houdende granen, dus van gerst, haver, maïs, enz. ziet hij als zeer bezwaarlijk. De veevoederrant soenen voor varkens en kippen zijn voor het komende-wintersei zoen reeds met 10% verminderd. De dollarschaarste zal acuut zijn. De directeur-generaal voor de voedselvoorziening komt- uit Ro me terug met het bericht: geen veevoeder. Ondertussen consta teert de binnenlandse producent van veevoeder omgekeerd een niet onaanzienlijke prijsdaling in de gehele veevoedersector, die zelfs tot tijdelijke onverkoopbaar heid van sommige producten leidt. Hij leest, dat de overheid ruim 40Ó.000 ton voorraad heeft opgeslagen, dat is dan voor een half jaar verbruik, ergo reeds tot Januari 1953. En het begint de boer enigszins te duizelen, wat moet hij eeloven? De theorie voor de nabije toekomst of de practijk van het ogenblik. Lastenverhoging door W. W.-verze kering. In dit verband heeft de lasten verhoging uit hoofde van de Werkloosheid- en Wachtgeld ver zekering velen onzer weer met onrust vervuld. De werknemers zijn volledig voor deze nieuwe premielast schadeloos gesteld; de werkgevers niet. De landbouw moet daarboven de hoogste pre mie betalen; de D.U.W. is bij het landbouwfonds ingedeeld, ook al betreft het geen landbouwarbei- ders, doch mensen afkomstig uit andere beroepen. Reeds is aange kondigd, dat wij 4 Juli a.s. voor de eerste 500 D.U.W.-arbeiders met uitkering zullen moeten aan vangen. We helpen het de be windhebbers van harte hopen, dat de landbouw deze lasten zal kun nen blijven betalen, wij zijn er allesbehalve van verzekerd. Zeker niet wanneer we zien hoe snel het rationalisatie-proces in de land bouw in de toekomst zal kunnen blijven verlopen, gezien b.v. de nieuwste resultaten van chemi sche onkruidbestrijding en de daartegenover in onze provincie helaas nog steeds zeer geringe belangstelling voor emigratie. Vereenvoudiging loonadmi- nistratie in zicht? Een gelukkiger geluid kon ver nomen worden op het gebied van de loonadministratie; vereenvou diging schijnt eindelijk in zicht. Een staatscommissie onder lei ding van de heer A. J. v. d. Tem pel heeft een rapport uitgebracht aan de regering over de mogelijk heden tot vereenvoudiging van de administratieve werkzaamhe den, die een gevolg zijn van de heffingen op het loon. Zij heeft in dit rapport voorstellen gefor muleerd die bij verwezenlijking een besparing van enkele tiental len millioenen guldens voor het bedrijfsleven zouden betekenen. Inpolderingen en het Drie- eilandenplan. Donderdagmiddag bracht ons hoofdbestuur een bezoek aan de inpolderingswerkzaamheden in de Braakman. Mochten de weers omstandigheden Zaterdag mee werken, dan zullen 1300 ha door het sluiten van de dijk aan de Zeeuwse bodem worden toege voegd. Een resultaat, waarvoor we Waterstaat van harte dank baar mogen zijn. Hoewel hier over geen officiële mededelingen zijn gedaan, wordt vrij algemeen aangenomen, dat de eerstvolgen de inpoldering in Zeeland het Noord-Sloe zal zijn. Mocht dit het geval zijn, dan zal daarmee het zogenaamde drie-eilandenplan wel voor zeer lange tijd van de baan zijn. Hoe blij we zijn met het Noord-Sloe ook weer zullen zijn, voor de bewoners van het eiland Noord-Beveland moet dit bericht zeer teleurstellend zijn. Welke mogelijkheden zou trou wens ook de vorming tot één massief van Midden-Zeeland voor de gehele provincie niet geven. Het is ons nog immer niet duide lijk, dat in verband met de alge mene scheepvaartbelangen en het Belgische Verdrag, beslist aan 'n kanaal door de Zandkreek, als verlenging van het kanaal door Walcheren, zou moeten worden vastgehouden. Is hiervoor in minnelijk over leg, gezien toch het bestaan van het veel belangrijker kanaal door Zuid-Beveland, geen oplossing te vinden. Wij zijn de eerste om toe te geven, dat wij dit vraagstuk niet voldoende kunnen overzien of beoordelen, doch ons bezwaar is in eerste instantie, dat men nu al jaren over het drie-eilanden- plan spreekt, maar dat er blijk baar, gezien ook het recente ant woord van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten van Zee land, nog nooit een gedegen stu die van gemaakt is, zodat er thans bij inpoldering van het Noord-Sloe wellicht een kostbare gelegenheid voorbij zal gaan. Verzekeringen bewijzen goede diensten. Schade is er ook geweest door hagel, niet het minst in verschil lende fruitteeltbedrijven. Mocht ik vorig jaar hen, die geen be zwaren tegen verzekeringen heb ben, wijzen op de onderlinge ver zekering voor motorvoertuigen een zaak die tussen twee haak jes tegen het einde van dit jSar een duizend polissen hoopt te hebben afgesloten met het oog op deze hagelschade wil ik thans nu eens de aandacht vestigen op de Onderlinge Fruittelers Hagel- verzekerings Maatschappij, wel ke in 1949 op initiatief van de Z. L. M. werd opgercht. In 4 jaar tijds groeide deze vereniging uit van een ledental van 17 tot een ledental van 72, terwijl de ver zekerde oppervlakte momenteel 500 ha bedraagt tot een waar de van 1.500.000,De sprei ding der bedrijven blijkt in de practijk zeer goed te zijn. Een ongekende belangstelling bleek ook het door ons opgerich te Voorlichtingsinstituut op Ver- zekeringsgebied te ondervinden. Zeer velen van onze leden maken gebruik van de voorlichting, die dit instituut biedt, terwijl in 't bijzonder de poliscontröle die verricht wordt een buitengewoon dankbaar onthaal vindt. Op het terrein van brandverze kering vinden nog steeds onder handelingen plaats. Groeiend onderwijs. Groei aan alle kanten vertoont het ondewijs. Bij het landbouw- huishoudoriderwijs vergt deze groei zelfs veel van onze krach ten en zeker van onze 60 leer krachten. Aan de 7 scholen en daarnaast de cursussen bedraagt het aantal leerlingen nu 1300. In vergelijking tot vorig jaar is dat een uitbreiding van ruim 10%. Dit is te danken aan de totstand koming van een school te Axel, welke met ingang van 1 Septem ber '51 is gestart en aan het or ganiseren van 5 huishoud-, naai en 2 kookcursussen te Haamstede vanaf 1 November '51,' Hier in Axel mag ik speciaal het gemeen tebestuur nog eens dank zeggen voor het goede onderdak ons be zorgd en tevens dank brengen aan de dames van de commissie van toezicht voor propaganda en toezicht op de schooi. Laat u niet ontmoedigen döor het huwe lijk reeds van uw eerste directri ce. Ons bestuur staat, ik zou haast zeggen dagelijks, zo niet, dan toch maandelijks voor dat soort moeilijkheden. Zo reilt en zeilt het in uw or ganisatie, een organisatie die leeft. Moesten wij vorig iaar een vanzelfsprekend ledenverlies boe ken vanwege het vertrek van vele onzer Walcherse leden naar de N O. P., er is sederftlien weer sprake van ledenwinst over de gehele linie. Ook het aantal niet- medelevenden is sterlj vermin dert, dat bewijzen trouwens deze dagen wel. Zo staat ons werk voor de ge meenschap van onze Zeeuwse boe ren nooit stil; zo zullen wij steeds trachten te arbeiden in de geest van de Prediker, waar hij schreef: „Zaai Uw zaad in den morgenstond, en trek Uwe hand des avonds niet af, want gü weet niet. wat recht wezen zal, of dit of dat, of dat die beide tezamen goed zullen zijn". melden, die in de hoofdbranche die de landbouwwerktuigen uiter aard vormen, exposeerden, valt ten enenmale buiten ons bestek. Daaromtrent heeft de uitvoerige catalogus voldoende licht ver schaft en de belangstellenden wegwijs gemaakt. De inmiddels op het terrein ge arriveerde harmonie „Concordia" verhoogde de blijde stemming met vrolijke marsmuziek. Na afloop der paardenkeuring verschenen de bekroonde paar den voor de tribune en werden de prachtige bekers en verder be haalde prijzen uitgereikt. DE MODE-SHOW. Waarlijk één van de hoogtepun ten van deze tentoonstelling en een evenement op zichzelf was de in de Jeugdherberg gehouden mode-show van de firma Visser- Koole, in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen, waarin .de hoogzomercollectie domineerde en de talrijke dames een voorproefje te zien kregen van wat de komende herfstmode zal brengen, daar, zoals bekend, de mode altijd vooruit is. Dank zij de relaties der firma Visser-Koole werden hier model len gedemonstreerd, die zelfs in Parijs nog niet werden vertoond, De allernieuwste creaties van Chr. Dior, de bekende modeko ning, brachten de talrijke dames, die de show met intense belang stelling volgden, in verrukking. Hetgeen hier gebracht werd is geïnspireerd op de Parijse mode met dien verstande, dat het meer is aangepast aan de specifieke verlangens van de Nederlandse vrouw. De show bracht voor elk wat wils, zowel voor de dames met de meest verwende smaak, als voor de vrouw met goede smaak doch een bescheidener beurs. Kortom het was een show van de allerhoogste orde en met vol doening zulien de dames na af loop huiswaarts zijn gekeerd, dankbaar voor hetgeen hen hier te bewonderen werd gegeven. DE VELUWSE BOEREN DANSERS. De avonduren stonden in het te ken van de algemene feestvreug de van deze gloriedag voor Axel Ook nu was de drukte allerwege groot. De Veluwse boerendansers ble ken wel een buitengewone aan trekkingskracht op het publiek uit te oefenen. De Markt was volgepropt met belangstellenden van heinde en verre zowel als van uit den omtrek. Hun karak teristieke dansen in de typische hoerendracht van de Veluwe ble ken zelfs de nieuwsgierigheid der buitenlanders te hebben opge wekt. Het werd dan ook voor de V.V.V. die dit onderdeel van de feesten had verzorgd een dave rend succes. De heer De Gans, leider van dit ensemble had er al aanstonds de slag van het gisteravond waarlijk duizendkoppige publiek op de Maarkt onder zijn suggesties te brengen. Het was wel jammer dat door de omvang van het po dium een paar leden van het ge zelschap moesten worden uitge schakeld, doch dit had generlei nadelige invloed op de uitvoering die behalve uit dansen en een ko misch babbeltje ook nog bestond uit refrein- en samenzang. Het gezelschap en daarmede ook V.V.V. oogstte groot succes en 't slot van de avond dat gewijd was aan het marsconcert en de muzi kale omwandeling werd 'n waar dig slot van deze voor Axel on vergetelijke record- dag met haar niet minder dan op 20.000 be zoekers in totaal te schatten be zoekers. Sinds gisteren zijn een drietal monteurs van de fa. De Kadt in de weer om het veelbelovende en bij uitstek schitterende vuurwerk dat de Z. L. M.-tentoonstelling en de Landbouwdagen van 1952 zal besluiten gereed te maken. Met de andere festiviteiten op het tentoonstellingsterrein zal waarlijk een indrukwekkende reeks van een drietal onvergete lijke feestdagen worden beëin digd. AFDELING PAARDEN. Hengsten grote maat: grote maat: kampioen) t A. Mangnus Verstrate, 'G van 5 jaar en ouder, 1. Nero van Oudenpol- le pr. (tevens res. f) v. Oudenpolder, v. jschkapelle en Em. uw. Voor de rijtoer, die was georga niseerd dwars door het polderland van de Kring, bestond een gewel dige belangstelling. Verscheidene honderden auto's en bussen namen er aan deel. Begeleid door rijkspo litie en wegenwacht reed de einde loze file onder stralend zomerweer langs de vruchtbare landouwen van Oost Zeeuws Vlaanderen, waar het gewas een bewijs van de vruchtbaarheid van de Zeeuws- Vlaamse bodem bood. Een rijke oogst wacht Zeeuws-Vlaanderen. Tegen één uur vertrok de lange rij voertuigen uit Axel en om kwart voor drie stond men weer terug bij de tentoonstelling. De route leidde de deelnemers langs Kijkuit, Zaamslag-Veer, Zaamslag, Reuzenhoek, Poonhaven, De Val, Driewegen, Terneuzen, Hoek, Sluiskil en door de cité weer naar Axel. Op meerdere plaatsen stonden de schoolkinderen langs de weg op gesteld, die met vlaggetjes de voor bijrijdende feestgangers enthou siast toejuichten. Een onzer mede werkers te Sluiskil schrijft dat de indrukwekkende rij auto's en bus sen een half uur lang de brug al daar passeerde. Het was geweldig! Met deze rijtoer heeft de betrok ken commissie onder leiding van de heer W. de Feijter alle eer in gelegd. Zij heeft de vele vreemde lingen onze mooie streek laten zien onder ideale omstandigheden. De regeling was in één woord af. Overal op straathoeken, kruispun ten en bruggen stonden de man schappen van de rijkspolitie en de marechaussee opgesteld om het verkeer in goede banen te leiden. Een woord van lof voor de politie is dan ook alleszins op zijn plaats. In de middaguren werd het nog drukker en nooit beleefde Axel zulk een enorme toeloop van vreemdelingen bij enige hier nlaats gehad hebbende feestelijke gebeurtenis.. Meerdere kolommen vulden wii reeds over de groei van deze ex positie, die nu in „optima forma" voltooid zijnde een show te aan schouwen gaf die onze streek nog nimmer leverde. Het is ondoenlijk alles te rele veren wat aan noviteiten op me chanisch gebied in de landbouw vermeldenswaard is. Alle standhouders apart te ver- Hengsten van 3 jaar en ouder, kleine maat: le pr. Herseur v. Al- stein, v. P. J. Boënne, Graauw. Hengsten van 4 jaar: le pr. Nico v. d. Klef, v. Jac. de Putter, Axel; Osw. Kerckhaert, Westdorpe; Jac. Dieleman, Axel, en J. K. de Putter, Axel; 2e pr. Dirk v. Aldengoor, v. A. Serrarens, Ossenisse; 3e pr. Paul, v. R. Buijsse, Graauw. Hengsten van 3 jaar: 1. Nico v. Eversdam, v. C. A. Dekker, Axel; Hengsten van 2 jaar, grote maat: le pr. Herder v. d. Schaapshoeve, v. A. Serrarens, Ossenisse. Hengsten van 2 jaar, kleine maat: le pr. Nico v. Helpeney, v. Jac. de Putter, Axel; 2e pr. Albion van 't Hoogland, v. A. Serrarens, Osse nisse. Hengsten van 1 jaar, grote maat: le pr. Karei v. Rozenberg, v. Jac. de Putter, Axel; 2e pr. Nico v. Neerbroek, v. Jac. de Putter, Axel W. Bens, Mill; 3e pr. Urbain v. d. Sassing, v. D. Dekker-de Regt, Axel 4. Nico v. Kamerberg, v. Jac. de Putter, Axel W. Bens, Mill; 5. Gudon v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel. Hengsten van 1 jaar, kleine maat: 1. Brillant v. d. Kief, v. Jac. de Putter, Axel; 2. Nico v. Boterpad, v. Jac. de Putter, Axel W. Bens, Mill; 3. Leo v. Ewinkel, v. Jac. de Putter W. Bens, Mill. Hengstveulens geb. vóór 1 Mei: 1. Klaas v. d. Molenwijk, v. C. Re- mortel, St. Jansteen; 2. v. J. B. v. Acker en C. H. M. Plasschaert, Absdale; 3. Ben to v. Passluis, v. Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; 4. Matador v. Zuiddorpe, v. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; 5. Elegant v. Capellehof, v. Jac. de Putter, Axel; 6. Edelman van't Hoogland, v. A. Serrarens, Ossenisse; 7. Clai- ron v. Evaline, v. Edg. Kockuyt, Zuiddorpe; 8. Herman v. Hoek, v. 5. v. Hoeve Hoek; 9. Harry, v. H: P. Wolfert, Terneuzen; 10. Antoon v. Zaamslag, v. J. Haak-Dees, Zaamslag; 11. Carlo v. Dirk, v. E. J. Verpoorte, Zaamslag; 12. Karel v. Duboishoeve, v. W. L. den Ha mer, Axel; 13. Kluko v. Axel, v. Iz. de Feijter-de Mul, Axel; 14. Incon- nu, v. P. Dieleman, Hoek. Hengstveulens geb. na 1 Mei: 1. Nickel v. Pauwvliet, v. A. v, Hoe- ve-Haak, Zaamslag; 2. Victor v. Caline, v. C. A. Dees, Zaamslag; 3. Cavalier v. Annie, v. A. J. de Smet, Westdorpe; 4. Winston v. d. Punt- hoeve, v. M. Dieleman, Zaamslag; 5. v. P. Mol, Hoek; 6. Barend v. Capellehof, v. Jac. de Putter, Axel; 7. Antoon v. Kloosterzande, v. A. J. v. Waterschoot, Kloosterzande; 8. Herseur v. Eversdam, v. C. v. Over- loop, Zuiddorpe; 9. v. J. v. Hoe ve, Sluiskil; 10. Mon jour, v. G. Scheele, Hoek; 11. Paul, v. H. van Looy, St. Jansteen. Hengsten met afstammelingen: 1. en kampioen Nico v. d. Klef, v. Jac. de Putter, Axel; Osw. Kerck haert, Westdorpe; Jac. Dieleman, Axel, en J. K. de Putter, Axel; 2. Dirk v. Aldengoor, v. A. Serrarens, Ossenisse; 3. Herseur v. Alstein, v. P. J. Boënne, GraauW. Merriën van 9 jaar en ouder, grote maat: 1. Annie v. Nico, v. Osw Kerckhaert, Westdorpe; 2. Blondine v. Willemskerke, v. A. Tollenaar, Hoek; 3. Maria v. Pas sluis, v. Wed. C. H. v. Waes, West dorpe; 4. Mirza v. Catharinahoek, v. Iz. de Feijter-de Mul, Axel; 5. Fanny, v. C. v. Overloop, Zuiddor pe; 6. Mimie, v. J. C. den Hamer, Koewacht. Merriën van 9 jaar en ouder, kleine maat: 1. Bianca v. Nico, v. A. Serrarens, Ossenisse; 2. Beauté v. Zuiddorpe, v. Adh. v. Waes, Zuiddorpe; 3. Flora v. Zaamslag, v. A. Haak, Zaamslag; 4. Stella, v. E. Fassaert, Boschkapelle5. Frioda v. Driekwart, v. P. C. Verhelst, Westdorpe; 6. Celina, van J. B. van Acker en van C. H. M. Plasschaert, St. Jansteen; 7. Rozet- te v. Passluis, v. Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; 8. Irene, v. Iz. de Feijter-de Mul, Axel; 9. Boutu re, v. Wed. A. Serrarens, Vogel waarde; 10. Ineke v. Passluis, v. Wed. C. H. v. Waes, Westdorpe; 11. Robbie, v. A. Murre-van Driel, Sluiskil; 12. Metha v. Othene, v. P. Dieleman-Jansen, Hoek; 13. Martha v. Othene, v. Joh. Dekker, Zaamslag. Merriën van 5 tot en met 8 jaar, grote maat: 1. en kampioen Irma v. Clairon, v. Gebr. Van Mol, Graauw; 2. Nelly v. Anny, v. Osw. Kerckhaert, Westdorpe; 3. Miran- ca v. Cathalijnhof, v. A. Verschue- ren, Kuitaart; 4. Fanny, v. C. van Overloop, Zuiddorpe; 5. Flora, v. D. Dekker-de Regt, Axel; 6. Jabina v. Sluiskil, v. J. v. Hoeve, Sluiskil; 7. Esperance v. Pauwvliet v. A. v. Hoeve-Haak, Zaamslag; 8. Flora v. d. Zeedijk, E. A. J. Daelman, Westdorpe; 9. Margriet v. Axel, v. Iz. de Feijter-de Mul, Axel; 10. Car- la v. Marquis, v. A. Goethals, West dorpe; 11. Anna v. Cathalijnhof, v. A. Verschueren, Kuitaart; 12. Ju dith v. d. Zeedijk, v. J. A. Quaak- den Hamer, Axel; 13. Miep van Brienshoek, v. Jac. de Putter, Axel; 14. Maria-Christina v. Jaap, v. M. Dieleman Mzn., Zaamslag; 15. Martha v. Zaamslag, v. A. Haak, Zaamslag; 16. Gamiene v. Zuiddor pe, v. M. A. B. Puijlaert, Zuiddor pe; 17. Frida v. Esperance, v. V. Barbé, Philippine; 18. Marijke van Zorgvliet, v. L. W. de Regt, Zaam slag; 19. Clairona v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel. Merriën van 5 tot en met 8 jaar, kleine maat: 1. en res. kampioene Evina v. Catharinahoek, v. Wed. Jac. de Feijter, Axel; 2. Luci van Zuiddorpe, v. Adh. v. Waes, Zuid dorpe; 3. 4. Jenny v. Stella, v. C. v. Overloop, Zuiddorpe; 5. Mina v. Zuiddorpe, v. Adh. v. Waes, Zuid dorpe; 6. Greta v. Cathalijnhof, v. A. Verschueren, Kuitaart; 7. Erna v. Marquis, v. B. Plasschaert, Koe wacht; 8. Oda v. Dierkensteen, v. L. W. de Jonge-Rieme*is, Hoek; 9. Annie v. Passluis, v. Wed. C. H. v. Waes, Westdorpe; 10. Carla van Marquis, v. P. J. de Waal, Axel; 11. Maja, v. L. J. v. Damme, Hontenis- se; 12. Annie v. Axel, v. Iz. de Feij ter-de Mul, Axel; 13. Bella van Othene, v. Joh. Dekker, Zaamslag; 14. Nelly, v. W. Koster, Overslag; 15. Gonnie v. Axel, v. Iz. de Feijter- de Mul, Axel; 16. Jeanne v. d. Me- lo, v. J. d'Hert, Westdorpe; 17. Rei- na v. Melo, v. P. Dieleman Mzn., Hoek. Merriën van 4 jaar, grote maat: 1. Addy v. Annie, v. Osw. Kerck haert, Westdorpe; 2. Lea v. Pauw- vliet, v. A. v. Hoeve, Zaamslag; 3. Olga van Othene, van J. Dekker, Zaamslag; 4. Annie, v. A. J. de Smet, Westdorpe; 5. Hermine, v. P. Tollenaar-de Feijter, Axel. Merriën van 4 jaar, kleine maat: 1. Sarina v. Sluiskil, v. J. v. Hoeve, Sluiskil; 2. Annie, v. H. P. Wolfert, Terneuzen; 3. Zita v. E.d.R., v. P. C. Verhelst, Westdorpe; 4. Èea v. Kijkuit, v. A. Haak, Zaamslag; 5. Nicole v. Zuiddorpe, v. M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe 6. Gerda van Othene, v. J. Dekker, Zaamslag;'7. Olga v. 't Plaatje, v. P. de Putter- Jansen, Axel. Merriën van 3 jaar, grote maat: 1. Marianne v. Axel, v. Iz. de Feij ter-de Mul, Axel; 2. Lassie v. Melo, v. J. A. Quaak-den Hamer, Axel; 3. Paul v. Stoppeldijk, v. Omer Ver bist, Boschkapelle; 4. Elegante, v. Gebr. Laurijs, Westdorpe; 5. Trees v d. Zeedijk, v. Kindr. H. Daelman, Westdorpe 6. Juliana v. Zaamslag, v. A. Haak, Zaamslag; 7. Leny v. Zorgvliet, v. L. W. de Regt, Zaam slag; 8. Jenny, v. Osw. Kerckhaert, Westdorpe. Merriën van 3 jaar, kleine maat: 1. Honda v. Oudenpolder, v. A. van Waes, Zuiddorpe; 2. Hermine v. d. Melo, v. C. Steyaert-Plasschaert, Graauw; 3. Bianca v. 't Hoogland, v. A. Serrarens, Ossenisse? 4. Inoja, v. Cathalijnhof, v. A. Verschueren, Kuitaart; 5. Mirza v. Ronde Put ten, v. M. v. Fraayenhove, Axel; 6. Yolanda v. Cathalijnhof, v. A. Ver schueren, Kuitaart; 7. Juliana v. Willemskerke, v. A. Tollenaar, Hoek; 8. Norma, v. P. Dieleman, Hoek; 9. Mirza v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 10. Giséle v. Zuiddorpe, v. A. C. Puylaert, Zuiddorpe; 11. Donna v. Antoon, v. A. Goethals, Westdorpe; 12. Ce lesta v. Kijkuit, v. Gebr. Schieman, Axel. Merriën van 2 jaar, grote maat: 1. Farida, v. R. Buysse, Graauw; 2. Marie v. Willemskerke, v. A. Tol lenaar, Hoek; 3. Crandu v. Her seur, v. P. Sujj, Absdale; 4. Alice v. d. Melo, v. C. Steyaert-Plas schaert, Graauw; 5. Cantorine v. 't Windgat, v. J. de Regt-Dieleman, Zaamslag. Merriën van 2 jaar, kleine maat: 1. Bertha v. d. Melo, v. C. Steyaert- Plasschaert, Graauw; 2. Hilda van Zuiddorpe, v. A. C. Puylaert, Zuid dorpe; 3. Honda v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 4. Dorina v. Spui, v. Jac. Dieleman, Spui; 5. Elsa, v. A. L. Scheele, Axel; 6. Ger da, v. E. Verstrate, Graauw. (Wordt vervolgd.) De „Verwisseling", gelicht. Nadat 110 ton steen uit de vo rige week na een aanvaring in het Slaak gezonken motorschip „Adjo" uit Wemeldinge, is de „Verwisseling" Donderdagmiddag door de drijvende bok „Grutto 2", geassisteerd door de bergings vaartuigen „Arie" en „Zeearend" van de bergingsmaatschappij Van den Akker te Rotterdam ge licht en nabij de haven van Brui- nisse op de slikken neergezet. Assistentie werd daarbij ook ver leend door de sleepboot „Zuider zee". Het schip heeft een gat in de achtersteven, ontstaan door de aanvaring. De boot is tenge volge van het schuren op de Krammerplaat gebroken. De ber ging was verre van eenvoudig, daar de boot al ver in het zand was weggezakt. Schoolreis. Donderdag was het de beurt voor de kinderen van de 3e, 4e en 5e klas van de R.K. school om 'n uitstapje te maken. Via Woens- drecht, waar het vliegveld werd bezichtigd, ging men naar het einddoel Teteringen. In deze plaats, die bekend staat om de prachtige bossen, is dan ook veel genoten. Op de terugreis werd Bergen op Zoom aangedaan, waar menig mandje kersen op de jeugdige toeristen stond te wach ten. Zij hebben dit heerlijk pro duct alle eer aangedaan. Rond half acht kwam men terug in de Kersstraat, opgewacht door vele ouders. De oudste klassen 7 en 8 kregen op hun reis, die zij enkele weken geleden maakten een toe gift. Voor hen organiseerde men een fietstochtje naar Goes. Daar werd het ziekenhuis St. Joanna bezichtigd, waarna ook hier de kersen in het middelpunt der belangstelling stonden. Concert „Geduld Overwint" De plaatselijke muziekvereni ging zal Zondag 29 Juni een bui tenconcert geven in de kiosk op de Markt. De volgende nummers zullen worden gespeeld. 1. Het 12e Regiment bravourmars Th. Furter 2. Operette „Gri-Gri" Paul Klincke 3. De Vogelkoopman, operette S. v. Leeuwen 4. Old Pamama, mars L. Alford Pauze. 5. Seasar en Cleopatra ouverture G. Boedijn 6. Handelian, suite conc. nummer Denis Wright 7. Engelandvaarders, mars J. Alfort Gevonden voorwerpen. Een snoer witte parels, inl. Zaamslagveer B 88; portemonnaie met inhoud, inl. Grote Huissens- polder C 188; vulpen, inl. Florus- sen, Inlage C 135; dubbeltjesarm bandje, inl. slager Basting. MORGEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Eva"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Hotel Sahara"» 8 uur: Biosc. „Abbot en Costello en de onzichtbare man". Een links Labourlid van het Britse Lagerhuis, Emrus Hughes, heeft een motie ingediend om het bombarderen van krachtcentrales in Korea te verbieden. Volgens 'deze motie zal dit bombarderen de militaire opera ties verlengen, meer slachtoffers eisen en het lijden van de bur gerbevolking in Korea vergroten. Aan de regering wordt verzocht op een onmiddellijke bijeenkomst van de Ver. Naties aan te drin gen. Nader wordt gemeld, dat de Labourfractie een motie heeft in gediend ter bespreking in het lagerhuis, waarin wordt betreurd dat de regering er niet in ge slaagd is een doeltreffend over leg te verzekeren over het tijd stip van de luchtoperaites in Korea. Politici achten de Labour- motie gematigd, doch merken op, dat premier Churchill, zo hij dit wil, kan interpreteren als een motie van afkeuring. Toen de motie bekend was ge maakt, belegde Churchill een speciale, kabinetsvergadering ten einde voorstellen te overwegen ter verbetering van de militaire en politieke verstandhouding tus sen de Engelsen en Amerikanen in Korea. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft Donderdag het veto van president Truman over het fel omstreden immigra tie-wetsvoorstel met 278 tegen 113 stemmen te niet gedaan. Zoals bekend had president Truman zijn veto uitgesproken, omdat het ontwerp z.i. niet in overeenstemming is met de tijd en op bepaalde punten onrecht vaardig. De democratische senator Pat McCarran, die het ontwerp mede heeft opgesteld, noemde het veto „een van de meest on-Ameri- kaanse daden, die hif ooit in zijn loopbaan had meegemaakt".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2