ESTES KEFAUVER EEN FENOMEEN! W aterkrachtcentrales opnieuw gebombardeerd Senator met de berenmuts doorbreekt conservatisme van het Zuiden Verkiezingscampagne op eigen houtje** Korea JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG IN ITALIË GELAND DE WERELD VOEDSELVOORZIENING dank li W-e£ Ontslag dienstplichtigen wegens algemene dienstaindiging Pickup in ravijn terechtgekomen ZATERDAG 28 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2072. Onder de palmen van Florida, de Amerikaanse Rivièra, heeft zich de laatste weken een politiek schouwspel afgespeeld, zoals deze staat sinds tien tallen jaren niet heeft beleefd. Evenals de andere Zuidelijke staten behoort Florida tot het democra tische bloc van het „solid South", waarin de republi keinen weinig kansen hebben- Maar ditmaal zijn de voorverkiezingen nergens zo fel geweest als hier. De trage rust van zelfverzekerdheid der oude poli tieke „bosses" en hun partij machines in stad en land werd ruw verstoord en duidelijk is gebleken, dat zie in het Zuiden der Verenigde Staten een grote ver andering heeft voltrokken; er is een „nieuw zuiden ontstaan, waarvan de vitaliteit zich ook internatio naal zal doen gevoelen. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. Dr. Drees Kabinetsformateur Werktijdverkorting en Werkloosheidswet I 7rWti££h i '■rnm'im ZON- en MAAN- STANDEN. CENSUUR IN ZUID-KOREA OPGEHEVEN. Tijdvak Seizoenopruiming Koning ïalal op weg naar zijn land INDONESIË PERSSTEMMEN OVER DE VERKIEZINGEN Acheson over het bombarderen van de Noord-Koreaanse centralen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Twee mannen hebben hier wekenlang op de bordessen van de vriendelijke, witte raadhuizen op geïmproviseerde tonelen te midden van de bloemenpracht van een sub-tropische flora, in herbergen, scholen, schuren en machtige stadions een homerisch duel uitgevochten. En het was een vreugde en een belevenis, senator Estes Kefauver in actie te zien. Deze man, die door geen par tijmachine wordt gesteund en onder een zuurzoete neutraliteit van president Truman door de Verenigde Staten trekt om op eigen houtje een verkiezingscam pagne te voeren, is een feno meen. Zijn enige concurrent tot nogtoe in de democratische par tij, Averell Harriman rijk, scherp denkend, met vele politie ke verdiensten, maar een droge redenaar en weinig geschikt om het grote publiek voor zich te winnen heeft van zijn politieke vrienden een groot aantal gede legeerden op 'n presenteerblaad je aangeboden gekregen. Kefau ver echter, de man uit Tennesse, senator en schrik der gangsters, is met de hardnekkige bezeten heid van een sterke wil dag na dag en nacht na nacht van het Noorden naar het Zuiden en van het Oosten naar het Westen ge reisd. POLITIEK KRUISVAARDER. Wanneer men hem hoort, voelt men de vastberadenheid van een doelbewuste wil. Hij behoort tot het type van de politieke kruisvaarder. Hij spreekt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, de beroemde berenmuts op het hoofd. Tot dusver „deed" hij gemiddeld zes plaatsen per dag en het was eigenlijk een wonder, dat hij, na een korte slaap in zijn reiswagen ontwakend, werkelijk steeds wist waar hij was. Maar wanneer hij dan voor de micro foon stond, met een groot aantal medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. ZOMER. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets warmer dan gisteren. ZONDAG 29 JUNI. kinderen aan zijn voeten gezeten en de burgers, in hun fleurige zomerkleding, de bordessen en pleinen vulden, lieten zijn orato rische gaven hem geen ogenblik in de steek. Natuurlijk schudde hij ook duizenden en duizenden handen, want dat behoort nu eenmaal zo. „Mijn naam is Estes Kefauver. Ik ding naar de verkiezing tot president en ik zou het prettig vinden, indien u mij daarbij wilt helpen". Dat is ongeveer zijn in leiding, in het persoonlijk gesprek of in de vergadering. Daarbij heeft hij het in het geheel niet nodig, zich voor te stellen. Iedereen kent hem als de man, die voor het eerst sinds lange tijd de Amerikaanse onderwereld zelfs die in elegante schoenen weer eens laten sidderen. Kefauver trok door het Zuiden als een man, die de Verenigde Naties, het Atlantisch Pact, het Marshall-plan, het punt-vier- programma en andere vooruit strevende wetten had gesteund, dus als een man, die een echte internationalist was en die, een vriend ook van een progressieve sociale wetgeving, zich van de meeste conservatieve senatoren van het Zuiden onderscheidde. Maar het Zuiden is niet meer 't oude Zuiden. In het bijzonder Florida is door de toestroming uit het Noorden de sterkst door nieuwe ideeën beïnvloede staat. De plaatselijke democratische partijleiders kregen de schok var, hun leven en haalden de beste sprekers uit Washington om de officiële vertegenwoordiger der partijhiërarchie, senator Richard Russell uit Georgia, te helpen. RUSSELS „OVERWINNING". Russell is de erkende leider van het elf staten omvattende Zuidelijke bloc der democraten, dat veel conservatiever is dan 't Noordelijke bloc en zich dikwijls tegen president Truman keerde. Hij is een ervaren en verstandige politicus, die indertijd als voor- zitter van de senaatscommissie, welke een onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur moest instellen, uitstekend ver zoenend werk deed. Nu had men verwacht, dat Russell in de voorverkiezingen voor de partijdag alleen al door het feit, dat hij de steun genoot van alle partij-organen en -instan- ties, Kefauver gemakkelijk tegen de muur zou kunnen drukken. In werkelijkheid was Russell's overwinning zo weinig impone rend (360.000 tegen 282.000 stem men), dat Kefauvers aanzien door deze nederlaag in de gehele States nog is gestegen. Russell zal vermoedelijk met 200 gedelegeerden naar Chicago gaan en daar een belangrijke rol spelen. Maar de tegenstand van de Noordelijke democraten tegen de sociaal-reactionaire politiek van de leiders der Zuidelijke sta ten zal hem de weg naar succes afsluiten. Deze tegenstand name lijk is bijzonder versterkt door Kefauvers succes en een sue ces was het in Florida. De be tekenis van dit succes kan men misschien het best in het nega tieve omschrijven: Russells tac tiek om Kefauver als 'n „linkse' te brandmerken" ging niet on. Klaarblijkelijk zijn de oude conservatieve leiders voor vele kiezers in het Zuiden geen ideale figuren meer. Er groeit ook daar een nieuwe generatie op, die zich langzamerhand ontwor stelt aan de traditie van rassen discriminatie en die de moderne ontwikkeling van de economie in het Zuiden ook in politieke be grippen wil zien uitgedrukt. Het gaat niet overal even snel in de elf staten, maar de Kefauver- campagne heeft tocli duidelijk onthuld, dat ook een liberale fi guur weer eens kans heeft in een gebied, waar men nog slechts twee jaren geleden van progres sieve politici niets moest hebben. Hare Majesteit de koningin heeft aan dr W. Drees de op dracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Ter vermijding van misver stand wordt er van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken de aandacht op gevestigd, dat ook na het inwerking treden van de werkloosheidswet op 1 Juli art. 8 van het buitengewoon besluit arbeidsverhouding 1945 geldig blijft. Dit betekent, dat de werk gever, om zijn bedrijf korter dan 48 uur per week te laten werken, ook na genoemde datum vergun ning van de arbeidsinspectie no dig heeft. v-■ Zondag 29 Juni viert Prins Bernhard zijn 41e verjaardag. Opname W. Schurman N-.F.K. geen groter plezier doen dan met een Strand. Daar haalt geen an dere sigaret bij. v.m. n.m. Breskens 6.09 6.23 Terneuzen 6.44 6.58 Hansweert 7.24 7.38 Walsoorden 7.34 7.48 MAANDAG 30 JUNI. v.m. n.m. Breskens 6.54 7.08 Terneuzen 7.29 7.43 Hansweert 8.09 8.23 Walsoorden 8.19 8.33 ZON MAAN op onder op onder Juni. 28 4.22 21.04 10.43 23.39 29 4.23 21.04 11.53 23.49 30 4.24 21.03 13.06 Juli.* 1 4.24® 21.03 14.22 2 4.25 21.02 15.42 013 3 4.25 21.02 17.06 0.31 Het hoofdkwartier voor de luchtmacht in het verre Oosten heeft Vrijdag medegedeeld, dat honderdvijftig straalgevechtsbom- menwerpers de waterkrachtcen trales in Noord-Korea, die reeds door eerdere aanvallen ernstig waren beschadigd, opnieuw heb ben gebombardeerd. De aanval, die Donderdag ge schiedde, werd uitgevoerd op de centrales te Foesen en Tsjang- djin (Tsjosen). Bovendien werden een gebouw met transformatoren en twee hoogspanningsstations ten N. en N. W. van Hamhoeng aan de N. O.-kust van Korea aangevallen, aldus 'het hoofdkwartier. Maandag vielen 500 vliegtui gen de centrales aan, Dinsdag 200. DE VERBONDENEN VER LIETEN DE BIJEENKOMST TE PANMOENDJON. De afgevaardigden van de Ver bondenen op de wapenstilstands besprekingen te Panmoendjon zijn Vrijdag uit de bijeenkomst weggelopen, toen de Noordelijke afgevaardigde generaal Nam II een aantal opmerkingen maakte. Zij zeiden, dat zij gedurende drie dagen niet zouden terugkomen. Generaal-majoor Harrison, lei der van de delegatie der Verbon denen, zei later tegenover ver slaggevers, dat generaal Nam II „zeer boos" was. „Hij had grote moeite om zich te beheersen", al dus Harrison. Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, heeft Vrijdag bevel gegeven, alle censuur in Zuid- Korea op te heffen als demon stratie dat de republiek „een vrij en democratisch land" is. De censuur werd op 25 Mei krachtens de staat van beleg in gevoerd. Enige Amerikaanse tijd schriften en enige dagbladen werden verboden wegens critiek op de politiek van Rhee. De rege ring staakte tevens de heruitzen dingen van de „Stem van Ame rika", de dienst van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Rhee verklaarde thans: „Wij hebben niets te verbergen voor de buitenwereld of het volk van Korea". OPNIEUW ARRESTATEIS. De politie meldt, dat zij op nieuw twee leden van de oppo sitiepartij heeft gearresteerd in verband met de aanslag op Syngman Rhee. In totaal zijn thans vijf personen in verband met deze aanslag gearresteerd. Rhee aanvaardde Vrijdag de ontslagaanvrage van het hoofd van politie te Poesan en hij gispte drie andere hoge politiebeamb ten, omdat zij naar zijn zeggen geen veiligheidsmaatregelen had den genomen. HET ONDERZOEK OP KOJE De „schifting" van alle krijgs gevangenen op het Zuidkoreaan- se eiland Koje is Vrijdagmiddag beëindigd, aldus is in een com muniqué van het achtste leger medegedeeld. De leiding van het kamp beschikt thans over onge veer 47.000 kaarten, waarop o-m. voorkomen de vingerafdrukken van de krijgsgevangenen en de antwoorden, die zij hebben gege ven op vragen over hun repa triëring. Binnenkort zal een algemene maatregel van bestuur worden afgekondigd, waarbij voor de aanstaande seizoenopruiming het tijdvak, aanvangende op 12 Juli en eindigende op 9 Augustus 1952, wordt aangewezen voor de navolgende groepen van winkel neringen: de kleinhandel in electrische verbruikstoestellen; in glas, por- celein en aardewerk; in huishou delijke artikelen; in luxe- en kunstnijverheidsartikelenin ga lanterieën; in speelgoed; in gou den en zilveren werken en ju welen; in koffers en lederwaren; in meubelen; in parfumerieën, cosmetische artikelen en toilet artikelen; in schoenen; in textiel- goederen in al zijn vormen; de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten ten tenslotte de warenhuizen. Ingevolge de dienstplichtwet eindigt de dienstplicht: a. voor dienstplichtigen zon der rang met ingang van 1 Oct. van het jaar, waarin zij 35 jaar oud worden; b. voor dienstplichtige onder officieren (korporaals daaronder begrepen) met ingang van 1 Oct. van het jaar, waarin zij 40 jaar oud worden; c. voor uit de dienstplicht voortgekomen reserve-officieren met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 45 jaar oud worden. Dit ontslag is echter na 1 Oct. 1938 in verband met de buiten gewone omstandigheden niet meer verleend. Bij K.B. is thans bepaald, dat de opschorting van ontslag net ingang van 1 Juli 1952 eindigt, behalve voor reserve-officieren en overig reserve-personeel van de landmacht en enkele groepen van vrijwillig dienenden en geen beroepsmilitair zijnde. Als gevolg' hiervan worden de desbetreffende dienst plichtigen met ingang van 1 Juli 1952 uit de dienst ontslagen, zodat na deze datum op hen geen dienstplicht meer rust. Ter voorkoming van een enorme administratieve arbeid zal slechts in de gevallen, waarin een be langhebbende dienstplichtige er bijzonder prijs op stelt een schrif telijk bewijs van dat ontslag te ontvangen (bijv. in verband met emigratie), een zodanig bewijs op aanvraag worden toegezonden. Om te weten te komen, tot wel ke autoriteit een zodanige aan vraag moet worden gericht, kan de dienstplichtige inlichtingen vragen ter gemeente-secretarie van zijn woonplaats. Koning Talal van Jordanië is Vrijdag per trein uit Lausanne in Venetië aangekomen. Hij Is op weg naar zijn land. De koning weigerde vragen van journalis ten te beantwoorden. Hij zal zich aan boord begeven van het Italiaanse schip „Esperia" dat Zaterdag naar Beiroet vertrekt en onderweg Alexandrië aandoet. Het in Italië gelande Joego slavische vliegtuig met 27 perso nen aan boord is naar Joego-Sla- vië teruggekeerd. De drie passa giers, die door bedreiging met wapens de landing op Italiaans gebied bewerkstelligd hebben, zijn achtergebleven. Aan hen is asyl in Italië verleend. Te Rome werd vernomen, dat de Joego-Slavische regering heeft verzocht het toestel vrij te geven. De Italiaanse regering heeft hier op laten weten, dat het vliegtuig, een Douglas C-47, naar Joego slavië kan terugkeren met hen, die zulks wensen. Sinds het begin van het jaar zijn 155 personen uit Joego-Sla- vië naar Italië uitgeweken, van wie 21 in deze maand. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son heeft op een besloten bijeen komst van Britse parlements leden verklaard, dat Engeland „tengevolge van een administra tieve fout" niet op de hoogte was gesteld van het plan om de elec trische centrale aan de Jaloe te bombarderen, zo is van betrouw bare zijde vefnomen. Volgens deze bron gaf Ache son deze uitleg zonder te doen voorkomen, dat Engeland auto matisch het recht had, te worden geraadpleegd. De republikeinse fractieleider in de Amerikaanse senaat, Brid ges, verklaarde geschokt te zijn door een persbericht uit Londen, dat „minister Acheson zich tegenover leden van het Britse parlement verontschuldigd heeft over het feit, dat Engeland niet van tevoren gekend is in het plan om de centrale aan de oever van de Jaloe te bombarderen". Zijn partijgenoot senator Know- land eiste, dat de volledige tekst van Achesons verklaring aan het congres zal worden bekendge maakt. Hij zei in de senaat van mening te zijn, dat de in het La gerhuis geuite protesten het Kremlin in de kaart spelen. De republikeinse senator Alexander Smith verklaarde: „Ik ben ge schokt door het'bericht dat onze regering in het Britse parlement wordt gecritiseerd". Waarnemers, die bekend zijn met het dagelijks overleg tussen Britse en Amerikaanse functio narissen te Washington, verkla ren moeilijk in te kunnen zien wat voor „administratieve fout" had kunnen verhinderen, dat de V. S. Engeland van het bomba- deren der centrales op de hoogte stelden en de politieke gevolgen er van bespraken. De Britse am bassadeur, sir Oliver Franks, had vier dagen voor de bombarde menten nog een onderhoud met minister Acheson. Verder heeft Michael Moder- mott, de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Woens dag verklaard, dat Engeland niet was geraadpleegd of ingelicht, omdat „het niet nodig werd ge acht dit te doen" op grond van de politiek ten aanzien van de vijandelijkheden in Korea. Over de uitslag' van de ver-1 kiezingen in Nederland zijn tot nu toe slechts twee perscom mentaren beschikbaar, n.l. van Pemandangan en de Nieuws gier. De avondbladen van Donder dag hebben zich beperkt tot de berichtgeving en legden er daarbij in de koppen de nadruk op, dat de Partij van de Arbeid thans de grootste partij in Ne derland is. De Nieuwsgier acht de uitslag van eminent belang voor de binnenlandse verhoudingen in Nederland. „Aan Mr Romme blijft, dunkt ons, de moeilijk heid bespaard om nu eindelijk een beslissing te nemen over de vraag, of hij min.-president zou willen worden of niet", al dus het blad, dat het niet vreemd zou vinden, indien Dr Drees weer aan het hoofd der legering zou komen te staan. Het blad noemt de mogelijkheid, dat de verkiezingsuitslag invloed zal hebben op de betrekkingen tot Indonesië, niet groot en acht deze zelfs te verwaarlozen, in dien dr Drees eventueel minister president zou worden. Ook Pemandangan is van me ning, dat de overwinning van de Partij van de Arbeid van meer betekenis zal zijn voor het Nederlandse binnenlandse be leid dan voor de buitenlandse aangelegenheden. Met betrek king tot de verhouding tot In donesië koestert het blad niet de verwachting, dat de over winning van de Partij van de Arbeid een belangrijke wijzi ging in de politiek teweeg zal brengen. Het blad noemt Dr Drees een starre figuur. Nederlandse administrateur kwam om het leven. Door een tot nog toe onbe kende oorzaak is Maandag een pickup van de onderneming Santosa in het gebied van Pen- galengan uit een bocht gevlogen en 60 meter lager in een ravijn terechtgekomen. De bestuurder, de administra teur F. B. J. Koning werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en 7 kinderen achter. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft er in Brussel voor gewaar schuwd, dat de wereld binnen enkele jaren een ernstige voed- selcrisis zal beleven, hetgeen al gemene hongersnood zal beteke nen, tenzij snel preventieve maat regelen worden genomen. Hij verklaarde: „Wij moeten geen ogenblik vergeten, dat de wereldbevol king zich snel uitbreidt. Indien geen extra-maatregelen worden genomen, maatregelen die wer kelijk van belang zijn, zal er binnen enkele jaren een ernsti ge voedselcrisis uitbreken. Ik ben van mening dat het hoog tijd is, dat wij zonder uitstel plannen beginnen te maken voor een kruistocht tegen de eeuwenoude vijanden van de mensheid: armoede, ziekte en menselijke ellende". Lie zcide voorts, dat de ge beurtenissen in de afgelopen 7 jaar hebben aangetoond dat de Ver. Naties zich op de goede weg bevinden naar vrede en vooruitgang.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1