LAGERHUISDEBAT over het bombarderen van Noord-Koreaanse centralen Minister Lieftinck nam afscheid van de Pers Eerste Kamer-verkiezing Nieuwe luchtaanvallen op Noord-Korea De fractieleiders in de Tweede Kamer Betaalde vacantie voor landbouwarbeiders K. V. P. wint een zetel ten koste van de C. P. N. De Sowjet-nota over Triest De erkenning van koning Faroek VERKLARING VAN E1SLER Japan wil geraadpleegd worden DE KABINETSFORMATIE Eva Peron ernstig ziek Geen Benelux-unie op hor te termijn Joegoslavisch vliegtuig in Italië geland SS VRIJDAG 27 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2071. ,De New York Times" over de verkiezingen Framkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Temeuzen Telefoon 2510 NéL 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Britse minister van bui tenlandse zaken, Eden, heeft bij het debat over het bombar deren van electrische centralen in N -Korea in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn regering niet V8.n tevcren w^s geraad pleegd oyer deze actie Hij voegde hier echter aan toe: „Nu de beslissing genomen is, moeten wij, hoewel wij het betreuren, dat wij er niet in gekend zijn, onze bondgenoten in deze kwestie volledig steu nen". Volgens de minister zijn bij de luchtaanvallen door de V. N, 5 doelen bestookt 4 hiervan ver van de Mandsjoerijse grens verwijderd en de vijfde aan de rivier de Jaloe gelegen. Deze laatste centrale leverde niet minder dan 40 procent van de electrische stroom van Noord- Korea. Hij nam aan, dat de opperbevelhebber der V N. in Korea het plan voor het bom bardement aan Washington had voorgelegd en dat de Ame rikaanse autoriteiten de actie hadden goedgekeurd. Eden zeide, dat de luchtaan vallen deel uitmaakten van een algemeen iplan om te pogen de militaire voordelen, welke de communisten in de loop van de bestandsbesprekingen hebben behaald te neutraliseren. In Juli van het vorige jaar waren de Noordelijke strijdkrachten te land, volgens de minister, een verslagen leger iets meer dan 500.000 man in aanzienlijke wanorde. Thans tellen de Noordelijke legers weinig minder dan een millioen man, waarbij de over grote meerderheid van de nieu we troepen uit Chinezen be staat, aldus Eden. Verder be schikken de Noordelijken over meer dan 500 tanks en gemo toriseerde stukken artillerie' en ongeveer 1000 straaljagers. „De communisten zijn thans in staat een groot offensief te be ginnen en de. druk van hun eerste aanvallen een aanzien lijke tijd te handhaven", zo verklaarde Eden ernstig. Hij noemde de electrische centrale met nadruk „volkomen wettige militaire dcelen". De conservatieven juichten de minister toe, toen deze met de volgende woorden eindigde: „Ik geloof, dat het huis ons beter kan helpen een wapen stilstand te bereiken door eens gezindheid te tonen, dan door te pogen een wig te drijven tussen ons en onze vrienden en bondgenoten". De rede van minister Eden vormde een antwoord op een verklaring van de leider der Labour-cppositie, Attlee, die de bombardementen een „grote psychologische fout" had ge noemd, die „de kansen op een wapenstilstand zal verminderen en ons wellicht gevaarlijk nader tot een algemene brand in het Verre Oosten zal brengen". Attlee zeide, dat niemand krachtiger dan premier Chur chill had verklaard, niet te willen worden gewikkeld in een oorlog op grote schaal met China. Volgens hem hadden alle betrokken landen van te voren in het plan tot bombar deren der centralen moeten worden gekend. „Er zijn wel licht enige bijzondere reden van militaire aard", aldus Attlee, „maar het is een feit dat deze actie ellende en wanhoop aan honderdduizend burgers zal brengen, die in het geheel niet bij de strijd zijn betrokken. Het betekent voor deze mensen een toestand van totale oorlog". De leider van de linkervleugel in de Lahour-partij, Bevan, verklaarde, dat „het Britse volk geen steun zal geven aan een oorlog tegen China". Hij deed een beroep, te streven naar een „politieke oplossing" van de Koreaanse kwestie en zeide dat, als een militaire oplossing de enige mogelijkheid was, ,,'wij ons een derde wereldoorlog op de hals halen". Hij viel lord Alexander, die op de galerij toeluisterde, aan, omdat hij gezegd heeft de actie der V. N. te steunen. „Het ka binet moet als geheel het odium voor deze verklaring dragen, of hij moet aftreden'aldus Be- van. Volgens hem kon een be stand in Korea gemakkelijk worden bereikt, als de Chinese communisten de toezegging kregen, dat het Westen bereid is hen als lid van de Veilig heidsraad te aanvaarden en de strijdkrachten van Tsjiang Kaï Sjek op Formosa te ontbinden. De Labour-ioudminister van defensie Shinwell was van me ning dat Engeland „zich niet slaafs moet voegen naar de Ver. Staten", doch „zo ronduit mogelijk" met het State De partment en zo nodig met het Pentagon moet spreken. „Wij moeten niettemin de grootste zorg betrachten om iedere verzwakking van de Brits- Amerikaanse verhouding te ver hinderen", aldus Shinwell, die er aan twijfelde of „militaire operaties de Koreaanse oorlog tot een succesvol einde kunnen brengen. Hij zeide, dat de oppo sitie, indien minister Eden geen bevredigende verzekeringen zou doen, wellicht op een stemming over de kwestie zal staan. Minister van staat Selwyn Lloyd, die zojuist met lord Alex ander van een bezoek aan Ko rea en de V. S. is teruggekeerd, deelde mee, dat hij de dag na het bombardement functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gezegd, dat het be treurenswaardig was, dat En geland niet van de actie op de hoogte was gesteld. Persoonlijk was hij van mening, dat het gebeuren geen politiek effect zou hebben. Hij ontkende, dat minister Eden het opperbevel der V. N. „carte blanche" had gegeven. Ook hij was van me ning, dat de centralen zuiver militaire doelen waren. Het debat eindigde zonder dat er over de kwestie werd ge stemd Het „State Department" over het bombarderen der Noordkoreaanse centralen De perschef van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, McDermott, heeft een correspondent meegedeeld, dat het ministerie de Britse regering niet over het bombar deren van de electrische cen trale aan de Jaloe heeft geraad pleegd, „omdat men het geheel als een militaire beslissing, in overeenstemming met de be staande politiek beschouwde". De internationale arbeidsorga nisatie (I.L.O.) heeft op haar con ferentie te Genève met 124 tegen 16 stemmen bij 51 onthoudingen haar uiteindelijke goedkeuring gehecht aan een internationale overeenkomst inzake betaalde vacantie voor landbouwarbei ders. Deze overeenkomst bepaalt, dat arbeiders, werkzaam in land bouwondernemingen en aanver wante bedrijven, jaarlijks met behoud van loon vacantie moeten krijgen, wanneer zij een bepaal de tijd onafgebroken bij eenzelf de werkgever in dienst zijn ge weest. De landen, die deze over eenkomst ondertekenen, zijn vrij te beslissen op welke wijze zij deze bepaling willen uitvoeren. Spanje, West-Duitsland en In dia zullen binnenkort koning Faroek als „koning van Egypte en Soedan" erkenen, aldus wordt in officiële Egyptische kringen verklaard. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de jongste Sowjetrussische nota over Triest van de hand gewe zen. Het ministerie noemt haar „een nieuwe poging van de Sowjet-propa'ganda, in troebel water te vissen". Volgens de nota werd het vredesverdrag met Italië ge schonden door de overeenkomst tussen de V. S„ Engeland en Italië, waarbij Italië meer be voegdheid kreeg bij het bestuur van Triëst. De provinciale staten in de elf Nederlandse provinciën hebben gisteren de uit 50 leden bestaan de Eerste Kamer gekozen. Verschuivingen van betekenis heeft deze verkiezing, zoals trou wens te verwachten was, niet op geleverd. De K.V.P. heeft een zetel ge wonnen. Dit geschiedde ten koste van de C.P.N., welke partij in al le vertegenwoordigende lichamen steeds verder aftakelt. De overige partijen behielden hun zetelaantal. De Eerste Kamer telt nu 17 leden van de K.V.P. (winst 1)14 P.v.d.A.; 7 A.R.; 6 C.H.; 4 V.V.D. en 2 C.P.N. (verlies 1) Niet terug keren de K.V.P.-le- den mr B. M. Berger, P. A. Kers- tens, mr Th R. J. Wijers en mr H. A. M. T. Kolfschoten; de P.v.d.A.-leden S. de Jong, J. van der Kieft en J. van Tilburg; de A.R.-leden mr J. A. de Wilde en dr P. H. Woltjer; de C.P.N.-leden J. van Santen en J. P. Schalker. Nieuwe leden zijn: K.V.P.: mr F. G. C. J. M. Teulings, C. Q. A. Mertens, mr E. J. M. A. Sas sen, ir A. L. H. Roebroek en J. A. M Derksen. P.v.d.A.: mr G. J. P. Cammel- beeck, mr P. Lieftinck en mr dr J. in 'tVeld. A.R.: dr I A Diepenhorst en H. J. Hellema. C.N.P.: C. Geugjes. Het hoofd van de Oostduitse voorlichtingsdienst, Eisler, heeft te Berlijn verklaard van mening te zijn, dat de Russische troepen in O.-Duitsland blijven, ook wanneer dit gebied de be schikking zal hebben over een eigen strijdmacht. Eisler, die in O.-Berlijn over Korea sprak, voegde hieraan toe, dat, indien vijandelijkhe den in Duitsland zouden be ginnen, de strijd zich zeker over de Oostelijke nabuurstaten zal uitbreiden. Hij achtte de Oostduitse ^veiligheidsmaatregelen" aan de zonegrens onvermijdelijk, „omdat niemand zich op zijn gemak kan voelen iriet generaal Ridgway in de buurt." H. M. de Koningin heeft Don derdagmiddag in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag achtereenvolgens ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer, Mr. J. M. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer Mr. L. G. Kortenhorst en de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Woensdag is te Buenos Aires van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de toestand van Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, snel slechter wordt. Er zijn tot dusver nog geen medische bulletins over mevr. Perons gezondheidstoestand uitgegeven. De Japanse minister-president Sjigeroe Josjida heeft in het par lement gezegd dat, indien de strijdkrachten der V. N. stappen gaan nemen, die misschien de ge hele toestand in het Verre Oosten zouden beïnvloeden, Japan het recht heeft, geraadpleegd te wor den. Hij voegde eraan toe, dat Ja pan niet van te voren op de hoog te is gesteld van de jongste bom bardementen in Noord-Korea. De landstrijdkrachten van de V. N. hebben Donderdag ten N. W. van Jontsjon verscheidene lichte proefaanvallen uitge voerd. De luchtmacht viel Woensdag aanvoerwegen en een spoor brug ten N. van Hoeitsjon aan. Er zijn 900 vluchten gemaakt. De luchtaanvallen werden voortgezet. Lid van de Zuidkoreaanse nationale vergadering ge- gearresteerd. De 'Zuidkoreaanse politie heeft Donderdag Kim Si Hyon, lid van de nationale vergade ring, gearresteerd. Kim behoort tot de democra- tisch-nationalistische (opposi tie) partij. Volgens de politie heeft hij bekend de persoon, die Woensdag een mislukte aanslag cip president Syngman Rhee pleegde, een revolver te hebben verstrekt en ook an derszins medeplichtig te zijn geweest. Woensdag is aan 3 oppositie- leden, huisarrest opgelegd. De politie te Poesan heeft de eerder gedane mededeling dat de revolver, waarmee de aan slag is gepleegd, van Ameri kaanse makelij was, ingetrok ken. Het is gebleken dat het wapen van Duits fabrikaat is. De ipolitie heeft later nog een lid van de oppositie in de nationale vergadering gevan gen genomen op beschuldiging van samenzwering tot het ver moorden van Rhee. Het is Nou Ki Jong. Thans bevinden zich 14 parlementsleden in arrest. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat verscheidene vooraanstaande functionarissen van de politie zijn ontslagen naar aanleiding van de aanslag op de president. Onder hen be vindt zich ook een luitenant van de lijfwacht van Rhee. De Zuidkoreaanse Volksver tegenwoordiging. Een 100-tal aanhangers van president Rhee hebben voor het gebouw van de nationale ver gadering uiting gegeven aan hun misnoegen over „het zich bemoeien met Zuidkoreaan se binnenlandse aangelegenhe den" door de Amerikaanse am bassadeur Muccio en de verte genwoordigers der V. N. Zij eisten ontbinding van het parlement, opdat» Rhee bij de volksstemming voor een nieuwe ambtstermijn kon worden ge kozen. De vergadering van het par lement kon niet doorgaan om dat het quorum niet aanwezig was. Nehroc keurt bombardement af. De Indische premier Nehroe heeft in 't parlement zijn afkeu ring uitgesproken over de bom bardementen voor de V. N. van de installaties aan de Jaloe. De demonstraties in Japan. Bij de communistische de monstraties in het land zijn 45 politiemannen gewond. Det meeste demonstranten waren volgens de politie Koreanen die demonstreerden ter gelegenheid van het feit, dat 2 jaar geleden de Koreaanse oorlog uitbrak. De „New York Times" zegt in een artikel dat de Nederlandse kiescampagne „even flegmatiek en onopwindend is geweest als de onze bruizend en opwindend is". Het betreft hier niet slechts een teken van Nederlands fleg ma en ordelievendheid, maar Ne derland is nog steeds het zelfde oude stoere, waardige land, dat zulk een grote plaats in de ge schiedenis en zoveel eerbied on der de vrije volken van de wereld heeft gewonnen. Een algemene verkiezing kan deze structuur evenmin in de war brengen als 'n presidentsverkiezing bij ons, al dus het blad. Zondag 29 Juni hoopt Prins Bernhard zijn 41-ste verjaardag te herdenken. Deze foto toont ons Z. K. H. aan zijn bureau temidden van papieren en rookgerei. Hij studeert hier de problemen, die hem worden voorgelegd, alsook taal en volk van de landen, die hij gaat bezoe ken om good-will te kweken voor Nederland. Prins Berhard is een harde werker voor de belangen van Nederland en het Nederlandse volk. lste rij v.l.n.r.: Prof. mr C. F. M. Romme, mr L. A. Donker, dr J. Schouten en mr H. W. Tilanus. 2de rij v.l.n.r.: Mr P. J. Oud, ds P. Zandt", mr Ch. J. I. M. Welter en G. Wagenaar. Een Joegoslavisch vliegtuig met 23 personen aanboord is te Foligno, 120 kilometer ten N.O. van Rome, geland. Boven Joego slavië namen drie gewapende mannen de leiding in het vlieg tuig over en lieten het koers zet ten naar Italië. Het toestel was op weg naar Polax, op het schiereiland van Istrië. Prof. Mr. P. Lieftinck heeft gisteren in zijn laatste als minis ter van Financiën gehouden persconferentie afscheid genomen van. de parlementaire en finan ciële pers en daarbij een terug blik geworpen op de afgelopen 7 jaar, waarin hij de functie van minister van Financiën heeft be kleed. Als de voor hem het meest op de voorgrond tredende punten van de thans afgesloten periode gewaagde de minister met waar dering van de samenwerking in deze 7 jaren met de ministers Drees en Mansholt en hij her dacht de vriendschap, welke hem in die jaren had verbonden met de in zijn ambtsperiode overleden ambtgenoten, wijlen de ministers Huysmans, Fievéz en Van Maar- seveen. Het contact van de minister met de Kamers was hem steeds een groot genoegen geweest en hij heeft het parlementair? werk een der bloeiende kanten van zijn functie gevonden. „Parlemen taire strijd, daar houd ik wel van", aldus de minister. Wat de taak van een minister van Finanviën betreft, wees prof. Lieftinck op het grote verschil tussen de vóór- en de na-oorlogse periode. De taak van de minister van Financiën is veel omvang rijker geworden, waarvoor hij noemde het monetaire probleem met de daarmede verband hou dende vraagstukken als de beta lingsbalans, de specifieke na-oor logse vraagstukken, zoals de oor logsschade, de subsidies, de pro blemen op het gebied van de fi nanciering buiten de overheids sector (woningbouw, spoorwegen, N.V. Breedband enz-), verder de na-oorlogse juridisch-financiqjp vraagstukken, verband houdende met het rechtsherstel. Wat de huidige financieel-eco- nomische positie van ons land be treft, meende de minister te mo gen vaststellen, dat het binnen landse monetaire evenwicht als hersteld mag worden beschouwd en dat de betalingsbalanspositie thans veel gunstiger is dan men enkele jaren geleden had durven hopen of dromen. Het dollarprobleem blijft ech ter voor Nederland even onop losbaar als dit voor de andere Europese landen het geval is. Al les tezamen genomen meende de minister te mogen zeggen, dat de problemen der betalingsbalans van ons land met meer vertrou wen tegemoet mogen worden ge zien dan vroeger. Omtrent zijn besluit om nu af te treden deelde de minister mede, dat hij reeds ongeveer 2 jaar geleden een sterke neiging had gehad heen te gaan. Hij heeft zich toen ondanks, persoon lijke bezwaren laten overreden aan te blijven, doch had daaraan toen de voorwaarde verbonden, dat hij niet gehóuden zou zijn in het kabinet te blijven tot de ver kiezingen van 1952. Tenslotte is hij nog tot het einde toe geble ven, waardoor een aantal nog hangende vraagstukken zover is gevorderd, dat hij deze met een gerust hart aan zijn opvolger meent te kunnen overlaten. Nu de minister is afgetreden, krijgt hij, zoals hij zeide, de ge legenheid om afstand te nemen van de in Nederland bestaande vraagstukken en is voor hem een periode van rustige bezinning mogelijk geworden, waaraan hij dringend behoefte heeft. De minister meent in Turkije als speciale vertegenwoordiger van de Wereldbank nuttig werk te kunnen doen, waarbij hij voor al het belang van de economische ontwikkeling van Turkije voor de gehele wereld als het aspect noemde, dat hem bij het aan vaarden van deze functie heeft aangetrokken. Tenslotte heeft de minister nog zijn visie gegeven op de toekomst van de Benelux. De minister zei de hiertegenover niet zonder ver trouwen te staan, doch wees er op, dat nog veel vraagstukken moeten worden opgelost, voor dat het zover is, niet alleen wat de interne voorwaarden, doch ook vooral wat de externe voor waarden op het gebied van de financieel-economische samen werking-in West-Europa be treft. Zelfs bij gunstige interne voorwaarden zal vlogens de mi nister zonder gunstige externe voorwaarden zal volgens de mi- Benelux-unie mogelijk zijn, waar bij de minister speciaal wilde wijzen op het probleem van de omwisselbaarheid der valuta. Minister Lieftinck sprak als zijn mening uit, dat men zich niet moet voorstellen, dat op korte termijn perspectieven be staan voor het verwezenlijken van de volledige unie. Niet zonder trots toonde de scheidende minister aan de aan wezige journalisten de door hem aangelegde collectie van spot prenten en andere vormen, waar in hij in de afgelopen 7 jaren werd gehekeld, welke collectie twee lijvige boekdelen .omvat. Wat de veelvuldig op hem ge oefende critiek betreft, zeide de minister, dat hij deze critiek al tijd heeft gewaardeerd als de ge zonde uiting van democratie, waarbij hij wat de in de pers tegen zijn persoon gerichte cri tiek betreft het steeds bijzon der heeft gewaardeerd dat deze critiek, hoe scherp soms ook, toch steeds binnen de grenzen is gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1