mm tfldmae Sportnieuws S. V. P. EN! AMERIKAANS van model is de EZO KEUKEN De Griekse erkenning van de titel van koning Faroek RADIO? Eric de Noorman in „Het land der duisternis HET AMERIKAANSE ATOOMPROGRAM DREIGENDE STAKING IN DE AMERIKAANSE VLIEGTUIGINDUSTRIE Eerste verkeersongeluk op nieuwe weg Opsporingswerkzaam heden naar de Zweedse Dakota voortgezet De vuurkracht der Amerkaanse strijdkrachten Strenger optreden tegen rijden zonder rijbewijs Het woningtekort in Amsterdam neemt af Alexander in Engeland terug WIELRENNEN Bondsdag C.J.B.T.B, en C.B.P.B. Arrestatie van communisten in Cuba Verrassing voor stemmende oud-burgemeester BILJARTEN. Het spiounageproces te Stockholm VERKLARING VAN LIE DUIVENSPORT De Paus ontvangt Mr Van Heuven Goedhart VOETBAL x9 o* J. BOOR "i:&laroru»vn,i.nden geeteld nietwaar?" de rode kruis radio PRIJSVRAAG. APART AGENDA Op de Landbouwtentoonstelling kunt U ome stand bezichtigen met fgj g* f* gv %J stoffen, welke in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen en Goed Wonen worden vervaardigd Enorme sortering GORDIJNEN en BONTJES Ideaal voor elke hulsvrouw, bied elke mogelijkheid en voor elke keuken geschikt ZIE STAND PLATTELANDSVROUWEN!!! TENT No 2 Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat zijn regering „diep getroffen en teleurgesteld" is over de me dedeling, dat Griekenland de koning van Egypte zal erkennen als „koning van Soedan Engeland had de Griekse rege ring niet in twijfel gelaten over de „ongunstige indruk", die dit besluit teweeg had gebracht. Hij zeide, dat Griekenland En geland op de hoogte heeft ge steld van zijn voornemen, alvo- rens hierover een bekendmaking uit te geven. De Griekse ambassadeur n Londen heeft een ^zoekge- bracht aan Sir William Strang secretaris-generaal vanhetF eign Office, om over deze kwes tie te spreken. Er was geen ver andering gekomen in het door Engeland ten aanzien van Soe dan ingenomen standpunt, aldus <le woordvoerder. WAT BRENGT DE 58. Woede en haat verwringen Scorr's trekken als hij moet toezien, hoe Eric s zweepslagen zijn man nen terug doen dein zen. „Sta!" grauwt hij hen toe. Dan richt hij zich dreigend tot de Noorman. „DwaasWerp U wapens weg en geel U over. Denkt gU dat sni deze overmacht kimt weerstaan. Ge kunt mij laten doden," zegt de Noor man rustig. „Doch ik vermoed dat van Uw mannen mij voor zullen gaan door de Groote Poort der Duisternis. En ik zal de^eerste ztTscor'rflk kan mijn vrienden die in Uw-handen zijn ge vallen niet meer bevrijden, peinzend strijkt de Hogepriester »»n de Beer zich over het litteken Eric's zweepslag op zvjn •m**® MASTEN dat gelaat Ik bracht hen hier! Zij kozen mij als hun leider. Ik ben verant woordelijk voor hun lot. Genoeg gepraat, Scorr Een ogenblik," mompelt de an der slepend. „Ge zijt wel zeer be gerig naar Uw dood, mijn vriend. Ziin ogen vernauwen zich. ,,kn gesteld dat Uw leven Uw vrienden kon vrijkopen. Zoudt ge dan nog zo begerig zijn De Noorman staart hem strak aan, zonder antwoord te geven. Werp Uw zwaard weg en geef Uin mijn handen over Deze zweepslag eist een lange afreke ning mijn vriend. Ik zie U graag levend in mijn kelders. Werp Uw zwaard weg en geef U over...... en ik beloof U dat uw armzalige vrienden hun vrijheid zullen krij gen Zij staren elkaar een ogen blik aan. Dan knikt de Noorman. „Accoord mijn leven voor mijn vrienden. Doch niet eerder geef ik U mijn zwaard dan dat ik gezmn heb hoe gij hen in vrijheid stelt Ook deze argwaan komt in re kening, mijn vriend, mompelt Cf»nrT* effen. „Ge kunt mij volgen naar mijn kelders en toezien, hoe ik hen los laat, zo ge daar op staat. „En Uw mannen blijven hier vult de Noorman kalm aan. Even aarzelt Scorr. Dan be- kruipt er een sluwe glimlach om ^"Accoord! Noorse Hond! Mijn mannen blijven hier. Gij en ik dalen thans in mijn kelders af. Alleen VRIJDAG 27 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8 15 Gram.; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano 11.30 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14 00 Causerie; 14.15 Orkest; I5l00 Gram.; 15.20 Ensemble; 15.40 Voordracht; A6-00. P'ÏÏfJn muz; 16.30 Voordracht; 16.5U Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Reportage; 17.40 Gram., 17.45 Fries programma; iö.uu Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Gr., 18.50 Piano; 19.15 Regeringsuit- zending; 19.35 Gram.; 19-40 diokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Radiodrama; 21-10 j 22.30 Ensemble; 22.45 Gebed, 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7-00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram., 8D0 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgel, 11.15 Voordracht; 11.30 Piano, 12 00 Orkest; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Sport; 12.50 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Kookpraatje 14.20 Gram.; 15.15 Boekbespre king; 18.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd* 17.00 Koor; 17.20 Cause rie- 17.50 Ronde van Frankrijk; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.0U Piano; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws- 20.05 Boekbespreking; 20.15 Koor; 20.30 Benelux; 20.40 Causer e; 21.00 Cabaret- 21.35 Causerie; 21.55 Overzicht; 22.10 Lichte muziek; 22.40 Cau serie; 2215 Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Ronde van Frankrijk; Gram.; 17.00 Nieuws-, 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Filmmuziek; 19.50 Causere; 20.00 Film- 20.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. De eerste her-uitzending van de Rode-Kruis-radioprijsvraag over Hilversum I op 3 Juli a.s. zal niet om 20.40 uur geschieden doch om 21.20 uur. Die op 5 Juli over Hilversum 2 blijft ge steld op 20.40 uur. De sluitings datum van de antwoord-inzendin- gen is vastgesteld op 15 Juli a.s Een subcommissie van de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft een pro gram voor uitbreiding van de atoomindustrie ten bedrage van 1450 millioen dollar goedge keurd. Het program voorziet in de levering van atoomwapens aan de strijdkrachten. De commssie voor atoom energie heeft om 3191 millioen dollar voor haar program voor uitbreiding tijdens het begro tingsjaar beginnende op 1 Juu verzocht. De voorzitter van de commis sie verklaarde tegenover de subcommissie, dat het gebruik van atoomwapens in de opera tieplannen van alle 3 onderde len der strijdkrachten is opge nomen. Het grootste deel van het geld is bestemd voor een nieuwe atoomfabriek, waarschijnlijk in de Ohio-vallei. De Amerikaanse regering heeft een dringend beroep ge daan op 25.000 arbeiders, die werkzaam zijn bij de productie van „Sabre"-straalj agers voor Korea om de aangekondigde staking niet te laten doorgaan. De betrokken arbeiders zijn werkzaam in 4 fabrieken, 3 in Californië en 1 in Ohio. Het hoofd van de federale arbitragedienst, Cyrus Ching verzocht de vakvereniging de staking uit te stellen. De arbeiders eisen een loons verhoging van 28 dollarcent per uur. Nabij Cincinnati zijn 4000 ar beiders reeds een week in sta king. Zij maken motoren voor de straaljagers, die in de door de staking bedreigde fabrieken worden gemaakt. Heden overleed onze ge liefde Man en Vader, de Heer JAN FANOY, in leven Notaris te Axel, in de ouderdom van ruim 51 jaar. L. FANOY—BOONE JAAP en Verloofde ELLA Axel, 24 Juni 1952. Noordstraat 17. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrij dag 27 Juni a.s., om 3 uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Op de nieuwe onlangs ge opende weg EemnesHoevela ken is het eerste verkeersonge luk gebeurd. De 76-jarige heer R. Koller uit Hoogland stak de kruising van de weg over en werd daar bij gegrepen door een vracht auto uit Amsterdam. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Het Zweedse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de opsporingswerkzaamheden naar de vermiste Zweedse Dako ta na een onderbreking van twee dagen wegens de Zweedse zomer- vacantie, thans hervat zijn. Twee mijnenvegers en twee andere vaartuigen zijn naar de plaats gezonden, waar men het wrak van de dakota vermoedt Naar gemeld wordt is het wee. SUDe itockholmse bladen schrij ven, dat de vermiste Dakota 13 Juni om acht minuten over elf volgens een door het toestel uit gezonden radio-boodschap onge veer 90 kilometer van de plaats verwijderd was, waar volgens de Sowjet-nota twee Zweedse toe stellen de grens zouden hebben geschonden. Een blad zegt, dat de Sowjet- Unie een einde wenst te maken aan de discussie over de zaak. Dit zou Zweden echter niet weer houden het onderzoek voort te zetten. De Amerikaanse minister van defensie, Lovett, heeft verklaard, dat de Amerikaanse troepen een vuurkracht hebben, die zes maal zo groot is als die van de Sowjet-troepen. Dit, zo voegde hij er aan toe, is mogelijk door de tegenwoor- dige wapens en de „geweldige hoeveelheden ammunitie. De minister, die deze verkla ring aflegde voor een huiscom missie vcor de uitgaven trad niet verder in bijzonderheden betreffende deze eerste verkla ring over de vuurkracht ten opzichte van de Sowjet-troepen. Gedurende de laatste maan den blijkt het veelvuldig voor te komen, dat men zonder het voorgeschreven rijbewijs met motorrijtuigen rijdt, aldus maakt de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam bekend. In overleg met de justitie zal, om hieraan een einde te ma ken, in het vervolg bij dergelijke overtredingen steeds het be trokken motorrijtuig in beslag worden genomen. ■Vanzelfsprekend, zo besluit de bekendmaking, zal daar naast de overtreding op de nor male wijze gerechtelijk worden vervolgd. STEUR VAN 2.50 METER GEVANGEN. Voor het eerst na dertien jaar is in de Nieuwe Merwede een steur gevangen. De vis werd ver schalkt in een zalmnet door twee broers, afkomstig uit Hardmx- veld, die tegenwoordig in Rot terdam een rustig leven leiden. Zij bevonden zich in een kleine houten roeiboot en wisten de enorme vis, die 2.50 meter lang was en 205 pond woog, binnen boord te krijgen. Toen later drie andere vissers waren aange klampt werkte men de vangst direct buitenboord en nam hem op sleeptouw. Een steur van der gelijke afmetingen kan namelijk gemakkelijk een roeibootje uit elkaar slaan. Aan de afslag te Hardinxveld werd de buit ge kocht door de heer R. van de Bout, die de vis doorverkocht aan de firma Wijnbelt in Wou- dricbem. De steur bevatte n gro te hoeveelheid kuit, welke juist de waarde van deze vis uitmaakt, omdat daarvan kaviaar wordt gemaakt. De vis heeft in Hardinxveld veel bekijks getrokken. Voor het eerst sinds de be vrijding is het woningtekort in Amsterdam gedurende vier achtereenvolgende maanden verminderd. In de maanden Jan., Febr. en Maart is het woningtekort met 143 omlaag gegaan. Voor de maand April zijn de cijfers nog niet bekend, doch verwacht mag worden, dat de inhaling op het tekort in die maand het getal 400 zal overtreffen, zodat de eerste 4 maanden van dit jaar een totale vermndering van het tekort met ten minste 543 wo ningen zullen opleveren. Op dit ogenblik is de bouw in uitvoering van diverse com plexen met een totaal van 365U woningen, terwijl de bouw van ongeveer 5000 woningen wordt voorbereid. Verwacht mag derhalve wor den, dat thans een einde is ge komen aan de voortdurende stijging van het woningtekort en dat geleidelijk het nog altijd zeer ernstige tekort van Amster dam zal worden ingelopen. De Britse minister van defen sie, Alexander, is Woensdag per vliegtuig uit Washington in Londen aangekomen. Hij deelde de pers bij zijn aankomst mede, dat hetgeen hij in Korea had gezien een zeer gunstige indruk op hem had gemaakt. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Eva". AXEL: Marktplein, 7.30 uur; Veluwse boerendansers na afloop groot marsconcert. tier opende de linksbuiten Quak- kelaar de score, vijf minuten la ter gevolgd door een doelpunt van Piet Leunis (2—0). Hierna verslapte de druk van de druk kers enigszins en maakte de mid- voor van de werf, Vos, een tegen- punt. Vlak vóór de rust maakte Piet Leunis er 31 van. Al begon de vermoeidheid een woordje mee te spreken, wisten de drukkers ook tegen de wind hun veldmeerderheid te handha ven. Nog tweemal vonden de ty pografen het net, waartegen de scheepsbouwers slechts éénmaal doelpuntten. Zo kwam het eind met een verdiende 52 zege voor de drukkerij. DE RONDE VAN FRANKRIJK. De eerste étappe van de ronde van Frankrijk, Brest-Rennes (246 km) is gewonnen door de Belg Rik van Steenbergen in 6 uur 27 min. 31 sec., voor Blomme (B.) en Pardoen (N. O. Frankrijk). De Nederlandse christelijke jonge boeren- en tuindersbond (C.J.B.T.B,) en de bond van christelijke boerinnen, boeren dochters en andere plattelands vrouwen en meisjes in Neder land (C.B.P.B.) houdn op 1 en 2 Juli in Breda hun bondsdag en jaarvergadering, t Op 1 Juli is er 's avonds een begroetingssamenkomst. Op 2 Juil de afzonderlijke jaarvergaderingen der beide or ganisaties en daarna de ge meenschappelijke bondsdag. Het Tweede Kamerlid de heer F. H. van de Wetering zal spre ken over „Jeugd en toekomst verwachting", Mr W. Rip zal het slotwoord spreken. Het hoofd van de Cubaanse politie heeft meegedeeld op dracht te hebben gegeven alle communistische leiders te ar resteren, zulks naar aanleiding van een vuurgevecht met onge veer 30 communisten in de straten van Havanna. Een omstander werd ernstig gewond. Toen mr. P. J. Oud, oud-burge meester van Rotterdam en zijn echtgenote Woensdagmorgen hun stem gingen uitbrengen in het stemlokaal in de school voor slechthorende en spraakgebreK- kige kinderen aan de Baan te Rotterdam, wachtte hun een ver rassing. Een der leerlingen, Truusje Van Doorn, een slechthorend meisje, bood mevrouw Oud bloe men aan. De school wilde hier mede dank betuigen voor het geen mr. Oud als burgemeester voor het onderwijs heeft gedaan en haar blijdschap uiten over zijn herstel. Martin Enbom, een jongere broer van Fritjof Enbom, die de leider zou zijn van een commu nistische spionnagegroep, die thans terechtstaat, heeft ver klaard, dat hij onder invloed van zijn broer aan Sowjetrus- sische functionarissen belang rijke inlichtingen heeft ver strekt over Zweedse militaire verdedigingswerken. Aan een te zijner ere gegeven noenmaal te Londen heeft de secr.-generaal der V. N„ Trygve Lie, verklaard, dat de voortzet ting van de Koreaanse oorlog de grootste hinderpaal is vcor een hernieuwde poging tot het vestigen van de wereldvrede. Het was zeer ontmoedigend, dat de onderhandelaars na een jaar van onderhandelen nog geen overeenkomst konden be reiken. Desondanks moesten de onderhandelingen worden voort gezet. „De totstandkoming van een wapenstilstand zal in de eerste plaats betekenen een rechtvaar diging van het beginsel van collectieve veiligheid tegenover agressie. Het vraagstuk van een vrij, verenigd en onafhankelijk Korea zal nog altijd bestaan. Daarachter doemen de grotere vraagstukken van het Verre Oosten op". TOURNOOI TE SLUISKIL OM ZILVEREN LAUWERTAK. De biljartvereniging „Onder Ons" te Sluiskil organiseerde in café Krijger een biljarttoumooi om een zilveren lauwertak- M. Stockman, die de laatste partij tegen P. van Pienbroek won, werd ongeslagen kampioen. Dit heuglijk feit werd Dinsdagavond herdacht met een diner, door de winnaar aan zijn tegenstanders aangeboden. De uitslag was: 1. M. Stockman, 2. H. du Puy, 3. F. Mollet, 4. P. van Pienbroek, 5 A. van Esbroeck, 6. C- Scheele, 7 G. Wullems, 8. V. David, 9. A. Dourleyn, 10. Johan Hemelsoet. De hoogste serie (23 caram boles) werd gemaakt door A. van Esbroeck. De op deze avond gehouden wedstrijd had het volgende resul- taat: 1. M. StockmanF- Mollet, 2. J. KrijgerH. du Puy, 3. G. Wul lems—A. de Krijger, 4. P. van PienbroekC. Scheele; 5. J. He melsoet— A. Dourleyn. De paus heeft een audiëntie verleend aan de hoge commis saris der Ver. Naties voor vluchtelingenzaken, de heer Van Heuven Goedhart. De paus zeide bij deze gele genheid, dat het droevige lot van de vluchtelingen hem noopte een beroep te doen op de regeringen en sociale en charitieve instellingen, om sa men te werken tot verlichting van de noden dezer vluchtelin gen. DRUKKERIJ v. d. SANDE— SCHEEPSWERF 52. Voor de zomeravond-competi tie werd gisteravond aan de Molendijk de belangrijke wed strijd Drukkerij Van de Sande Scheepswerf gespeeld. Vóór de rust hadden de drukkers de wind in de rug en oefenden zij met slechts 10 man spelend en hun naam eer aan doend een felle druk uit op het Scheepswerf-doel. Na een kwar- „Verwachting" - Axel. Wedvlucht uit Moescron. Jonge duiven. Snelheid 1ste duif 1803.7 meter. Uitslag: 1. P. Ortelee, 2. J. Heijnsdijk, 3. A. Wijna, 4. D. Faas, 5. M. van Eénennaam, 6, 9 en 10 P. Deij, 7. J'. Vinke, 8. M. den Engelsman. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1823.4 meter. Uitslag: 1 en 3 H. Dippens, 2. D. Faas, 4. P. Ortelee, 5. M. van Eenenaam, 6. H. v. d. Bosch, 7. J. Gijs, 8 en 9 J. Engels, 10. T. J. Borgstijn. „Vrije Vlucht" - Sasput en E.D.B. - Schoondijke Prijsvlucht uit Dourdan. Snel heid eerste duif 1543 m. 1. C. de Jonge; 2. Th. de Smidt; 3. Gebr. Calon; 4. C. de Wever; 5 Gebr. Huijgh; 6. Ed. Blaakman; 7. A. Filebert; 8. en 9. G. de We ver; 10. D. Sieben. Prijsvlucht jonge duiven uit Moescroen. Snelheid eerste duif 1582 m. 1. J. Velde; 2. en 9. H. Riemens; 3. D. Sieben; 4. en 8. A. de We ver; 5. Cyr. Pijcke; 6. P. Geer- naert; 7. P. Ceynesael; 10. C. ie Poorter. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1530 m. T 1. P. Ceyns2. en 5. I. Leen- houts; 3. Gebr. Geernaert; 4. en 7. M. Goethals; 6. E. van Opdurp; 8. P. Dobbelaer; 9. W. Dobbelaer; 10. P. Cornelis. ATTENTIE Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij het overlijden van onze dierbare Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Groot vader, CLEMENT BENEDICTUS ANTHEUNIS, betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam, Wed. C. B. ANTHEUNIS— v. d. IERSSEL. Axel, Juni 1952. TANDARTS SAS VAN GENT houdt Vrijdag, Zaterdag en Maandag géén spreekuur. Axel Fa B. H. POT

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3