Nieuwe regeling voor de omzetbelasting voorgesteld RADIO? SPORTNIEUWS Wat brengt de HET GEVANGENISOPROER IN BRAZILIË De grens tussen Oost en West-Duitsland ZUID-AFRIKA Lezers die schrijven OVER DE VRIJE VEREN VOETBAL 0 -bed is ook voor U ideaal! ZWEMMEN. TENNISSPORT Handboogsport Eric de Noorman in „Het land der duisternis WIELRENNEN MARKTBERICHTEN GEMEENTERAAD VAN NIEUWVUET NED. VISSERSCHEPEN VASTGEHOUDEN. Teruggave omzetbelasting Japan en de V.N. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. '•25 Bij de Tweede Kamer is inge diend het ontwerp van wet op de omzetbelasting 1952, hetwelk een geheel nieuwe regeling voor de omzetbelasting bevat. Hoewel in Benelux-verband naar een unui- eatie van de omzetbelasting wordt gestreefd en de voorberei ding van een geunifieerde rege ling reeds ver is gevorderd, heen de regering gemeend in het Be lang van de kleinhandel met ger met de indiening van een nieuwe nationale regeling voor ,1e omzetbelasting te moeten wachten. In technisch opzicht bevat deze regeling veel, waar over waarschijnlijk overeenstem ming met België en Luxemburg zal worden verkregen. De totale opbrengst en de to tale druk van de omzetbelasting zullen door de nieuwe regeling geen wijziging ondergaan. Aan het ontwerp ligt ten grondslag een stelsel van herhaalde hef fing ook wel cascadestelsel genoemd met dien verstande, dat de leveringen door hande laren aan particulieren van om zetbelasting zijn vrijgesteld. Naar schatting zullen ongeveer 100.000 ondernemers geen om zetbelasting hebbben te voldoen. Het stelsel van heffing uitslui tend bij de bron is door de rege ring afgewezen. In verband met de vrijstelling voor de kleinhandel is het alge mene percentage van heffing voor leveringen van goederen door fabrikanten en voor invoer van goederen verhoogd van 4 tot 5. Dat is ook het geval met het percentage van heffing we gens 't verrichten van diensten aan ondernemers. Voor het ver richten van diensten aan par ticulieren, hetgeen veelal plaats vindt door middenstanders, is de bestaande 4 procent heffing uit sociaal-economische over" wegingen gehandhaafd. Voor de diensten, bestaande uit het ver voer van personen en goederen en uit de oplevering van een werk in onroerende staat, on dergaat de belastingheffing evenmin wijziging. Het bestaande percentage van 3 blijft daarvoor gelden. Van het wijzigen van de percentages WOENSDAG 25 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gew. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9 00 Voor de zieken9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Piano- 12.30 Mededelingen12.33 Gram.; 12.37 Kerkdienst; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.13.15 Causerie; 13.20 Gev. muziek; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Piano; 15.30 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Or gel; 17.40 Sport; 17.50 Vraag gesprek; 18.00 Nws.; 18.15 Kwin tet; 1830 Causerie; 19.00 Ver kiezingsuitslagen; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Gram.; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nws.; 20.10 Ver kiezingsuitslagen; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Verkiezings uitslagen. HILVERSUM H; 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Po- litiekapel; 12.30 Mededelingen; 12.38 Piano; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuz.; 13.50 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15. Orkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano; 15.30 Voor de zieken16.00 Voor de jeugd; 17.15 Accordeon; 17.40 Ronde van Frankrijk; 17.50 Re geringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Cau. serie; 19.15 Gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Ver. kiezingsuitslagen23.00 Nieuws; 23.15 Verkiezingsuitslagen. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Kwin tet; 12.50 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Ronde van Frankrijk; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.40 Boekbespreking 18.00 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 20.45 Gram.; 21.15 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kwartet; 23.00 Nieuws. DE RADIOPRIJSVRAAG VAN HET ROODE KRULS. Notaris Grootenboer, ten over staan van wie de uitslag van de radioprijsvraag van het Neder landse Roode Kruis bekend zal worden gemaakt, heeft zijn werk zaamheden elf dagen moeten verschuiven in verband met een derde uitzending op veler ver zoek, die door welwillende mede werking van de K.R.O. in het programma van 5 Juli a.s. (te 20.40 uur) en van de A.V.R.O. in het programma van 3 Juli a.s. (te 20.40 uur) wordt opgenomen. De sluitingsdatum voor inzen ding is in verband met deze der de uitzending gesteld op 14 Juli, terwijl de prijzen op 26 Juli be kend worden gemaakt. voor leveringen door groothan delaren is afgezien. Die percen- tEiigcs zijn dcrhcilvc 6cn ïis-lvc en 1 procent gebleven. De bestaande vrijstellingen voor goederen voor noodzakelijk levensonderhoud zijn vrijwel ongewijzigd gehandhaafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 procent voorgesteld voor leve ringen door fabrikanten en bij invoer van enige bepaalde goe deren, t.w. boeken, petroleum en poeliersproducten. Het bestaande tussentarief van 7 procent is verhoogd tot 10 procent. De in de kleinhan del weggevallen 3 procent hef fing is bij de 7 procent opge teld. De weeldetarieven van 15 en 30 procent zijn ongewijzigd ge bleven. Door verhoging van het alge mene percentage zouden de in de omzetbelasting nog bestaan de ruwheden ernstige gevolgen met zich mede brengen. Daarom is gestreefd naar een zoveel mogelijk wegnemen van al te grote ongelijkheden in de hef fing. Zo is de reeds vroeger voorgestelde heffing bij ge- integreerde bedrijven wegens het beschikken over zelfver vaardigde grondstoffen weder opgenomen en zijn enkele wij zigingen in het begrip levering aangebracht, hetzij om een be staande tekortkoming te on dervangen, hetzij om een juiste re afbakening tegenover de diensten te verkrijgen. De plaats van levering en de plaats van dienst zijn uitdrukkelijk in de wet vastgelegd. Heffing van omzetbelasting naar het kasstelsel (de ont vangsten) zoals thans in het algemeen plaats vindt, is verla ten en vervangen door heffing naar de verkopen (facturen), zoals ook voor 1941 geschiedde. Nu de kleinhandel is vrijgesteld, bestaat daartegen uit dien hoofde geen bezwaar. In ver band daarmede is de omschrij ving van verkoopprijs, aanne mingssom en vergoeding gewij zigd. In de plaats van het vol dane bedrag wordt het in reke ning gebrachte bedrag veelal beslissend. Voorts wijkt het ontwerp o.m. op het punt van het z.g. loonwerk, de onderaan" neming van onroerend goed en de aansprakelijkheid voor de voldoening van de belasting af van de bestaande wetgeving. Het ligt in de bedoeling om op ruimer schaal dan tot dusver het geval was voor bepaalde takken van bedrijf afwijkende regelingen in het leven te roe pen, teneinde tot een vereen voudiging in de heffing te ko men of om bijzondere onbillijk heden, welke uit de gewone hef fing zouden voortvloeien, weg te nemen. Naar eerst thans officieel be kend wordt, zijn ongeveer twaalf dagen geleden drie visserschepen varende onder Nederlandse vlag en afkomstig van Aruba, aange houden door de kustwacht van Columbia. De schepen zouden, zo bericht de Nederlandse gezant te Bogota, zonder geldige scheeps papieren in de Columbiaanse te- ritoriale wateren zijn aangetrof fen en daarna zijn opgebracht naar Santa Maria. Bijzonder tra gisch is, dat de kapitein van een van de drie schepen, een Venezo laan, door het gebeurde mogelijk zó geschokt was, dat hij tengevol ge van een hartverlamming over leed. Inmiddels kon het gezant schap nog niet zeggen, wanneer de schepen weer worden vrijge- AUTO KANTELDE EN WERD ZWAAR BESCHADIGD. De 30-jarige D. G. uit Rotter dam is Zondagochtend met zijn personenauto op rijksweg no. 13 geslipt, waarschijnlijk doordat de wagen na het remmen op de natte keien weggleed. De auto raakte een lantaarnpaal, kantelde en bleef, zwaar beschadigd, in de weegberm liggen. Behalve de bestuurder had de wagen nog vijf inzittenden. De 35-jarige verzekeringsagent G. W. Glimmerveen en zijn echtge note uit Dordrecht, moesten resp. met inwendige kneuzingen en een hersenschudding in het zieken huis Bergweg worden opgeno men. De 34-jarige leerbewerker Th. Schroots uit Dordrecht kon na behandeling het ziekenhuis weer' verlaten. Nu de Eerste Kamer het ont werp van wet tot technische her ziening van enige tabellen voor de omzetbelasting heeft aanvaard en de wêt in het Staatsblad is afgekondigd, ligt het in de bedoe ling de daarbij voorziene belas tingverlagingen op 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Voor de desbetreffende goede ren, welke op die datum bij de handel (kleinhandelaar, groot handelaar, grossier, importeur) in voorraad zijn, zal een terug gaaf van belasting worden ver leend. Om voor teruggaaf in aanmer- geven. Een en ander had nogal wat be roering gewekt in de Antillen, in het bijzonder op Aruba, temeer daar enkele kranten hadden ge meld, dat de kapitein van de schoener „Carmen" door de Co lumbiaanse kustwacht zou zijn neergeschoten. Het wordt overi gens niet uitgesloten geacht, dat de schepen smokkelwaar aan boord hadden, hetgeen een ver klaring zou zijn voor het strenge optreden van de Columbiaanse kustwacht. Op het gevangeniseiland An- chieta voor de Braziliaanse kust, waar honderden gevangenen in opstand zijn gekomen, is de orde thans volledig hersteld. Volgens in Rio binnengeko men berichten is de gevangenis door brand verwoest. Enkele der gevangenen die naar 't vasteland zijn ontsnapt zouden nog strijd leveren tegen regeringstroepen. In genoemde berichten wordt verder gezegd, dat slechts 128 van de 433 op standelingen naar 't vasteland zijn overgestoken. 44 Van hen waren weer gevangen genomen en enkelen gedood. De opstand is Vrijdag uitge broken. 11 Militairen en 5 be wakers werden gedood. De ge vangenen voorzagen zich van wapens uit het arsenaal van de gevangenis. Vliegtuigen hebben getracht de bewegingen van de ontsnap te gevangenen, die zich na de landing op het vasteland ver spreidden, te volgen. Vele dor pen zijn geterroriseerd. Een tor- pedobootjager zou naar de kustplaats Paraty zijn gezon den. Oostduitsers te Harbke, aan de grens tussen O. en West- Duitsland, hebben, na een on langs gepleegde sabotage- poging op de centrale aldaar, een intensievere „vredeswacht" georganiseerd, zo meldt het O. Duitse nieuwsbureau A.D.N. Het nieuwsbureau geeft geen bijzonderheden over de aanslag maar beschuldigt „de Westelijke oorlogsstokers". ,J>e gebeurte nissen van de afgelopen dagen hebben de strijdgeest van onze grensbevolking aangewakkerd" heeft de burgemeester van Harbke volgens het nieuwsbu reau verklaard. Premier Malan van Z-Afrika heeft te Kaapstad verklaard, dat zijn regering het verzoek van de provinciale raad van Natal voor het houden van een „natonale conventie" niet in overweging kan nemen, omdat dit verzoek van de zijde van slechts een der 4 deelstaten komt. De prov. raad van Natal acht te een bijeenkomst van een na" tonale conventie noodzakelijk teneinde „de handhaving van het democratische karakter van de unie te verzekeren en een einde te maken aan het bewind van de nationalistische partij". Natal is de kleinste van de 4 provincies, waarvan de verte genwoordigers in 1910 op een conventie de grondwet voor de unie hebben opgesteld. king te komen, dienen belang- zijn vrouw er mee in het hoofd, hebbenden vóór 10 Juli 1952 op Zij kon gelukkig, na m het zie- een daartoe kosteloos verkrijg baar formulier van bedoelde voorraad aangifte te doen bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. De politie te Rotterdam heeft de 28jarige constructie-schilder H. B. aangehouden. De man heeft Zaterdagnacht onenigheid gehad met zijn echtgenote, die tenslotte door de keuken naar de tuin vluchtte. B., die haar achterna liep, greep in de keuken een mes en in de tuin gekomen stak hij kenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. De dader werd bij familie aangetroffen en aan gehouden en naar het politiebu reau overgebracht. De raad van Nieuwvliet kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. C. Everaars. De voorzitter deelde mede, dat de verordening op de zomerhuisjes door G. S. werd goedgekeurd. Door het bestuur van „Rozenoord" te Sluis werd dank betuigd voor de toegezegde subsidie. Een-verzoek om subsi die voor Simavi werd in verband met de financiële toestand der gemeente afgewezen. Adhaesie werd betuigd aan het adres varf de gemeenteraad van Sint Maar tensdijk inzake ^verpleegkosten van armlastige krankzinnigen. Voorzitter merkte op, dat het beter is jaarlijks 250 te betalen voor andere gemeenten, dan zelf verpleegden te hebben. Op de adressen van de gemeente Hulst en Terneuzen en van de P.v.d.A. district Oost Zeeuwsch-Vlaande- deren inzake de wederinvoering van de tarieven voor de veren over de Westerschelde gaf de voorzitter een uitvoerige toelich ting. Namens B. W. stelde de voorzitter voor bij eventuele in voering der tarieven de instan ties te verzoeken 'n matig tarief in te stellen, terwijl gesugereerd wordt aan de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen vrijdom van veergelden te verlenen op vertoon van een eventueel door de gemeenten af te geven kaar ten met pasfoto's. De raad ging met het voorstel van B. W. ac- coord. Besloten werd de toegang tot de algemene begraafplaats te be tegelen Het Terlingen-fonds heeft het mogelijk gemaakt voor een aantal woningen in Zeeland een subsidie te verstrekken voor woningverbetering, en wel van 50% van de herstelkosten, indien de gemeente bereid is deel dezer 50% bijdraagt. Op voorstel van B W. werd besloten deze mogelijkheid van woningverbete ring voor de woning St Jansdijk 2 te benutten en deel van 1400 voor dit doel te voteren. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Quaars namens de ouden van dagen dank voor de mede werking die de ouden van dagen van het college van B. W. heb ben ondervonden bij het organi seren van de jaarlijkse rijtoer. Toen wij in ons eerste stukje de opmerking maakten, dat som migen in de kwestie der vrije ve ren niet aan overdrijving waren ontkomen, hadden wij niet ge dacht, dat de juistheid onzer stel ling zo gauw zou worden bewe zen. De heer Henry toch begint maar ineens iemand buiten de ge meenschap te plaatsen, die het niet met hem eens is. Foei! Is dat nu die zo hoog ge prezen democratie, die in de P.v.d.A. nog vóór het socialisme komt Als de heer Henry meent, dat we terug moeten naar de alge hele vrijdom op de veren, ac- coord! Maar laat hij niet doen als of hij het alleen weet! Wij (en velen met ons1 staan op het standpunt, dat het dwaasheid is in dit stadium onvervulbare eisen te gaan stellen. De heer Henry schermt verder met zogenaamde „rechten". Waar staan die rechten beschreven? Er is sedert 1946 een en ander ver anderd in de wereld. De heren Van Schaik en Schermerhorn wis ten toen nog niet, dat onze defen sie-uitgaven nog eens zouden op lopen tot IVa milliard per jaar. Daarnaast zijn de sociale voorzie- Japan heeft Maandag het ver zoek ingediend, als lid tot de or ganisatie der V. N. te worden toe gelaten. De Japanse consul-gene raal te New York, Sjimadzoe, deed het hoofdkwartier der V. N. drie documenten toekomen: 1. Een verzoek om het lidmaat schap. 2. Een verklaring, dat Ja pan de in het handvest vervatte verplichtingen aanvaardt. 3. Ge loofsbrieven voor Sjimadzoe als waarnemer bij de veiligheidsraad. ningen geweldig toegenomen. Wij wijzen alleen maar op de ouderdomszorg en nu per 1 Juli de werkloosheidswet. Het moet op den duur uit de lengte of de breedte komen! Bovendien, als wij hier in Zeeuwsch Vlaanderen „rechten" zouden hebben, hoe zit het dan met Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland, de Zuid-Hollandse eilanden en de Waddeneilanden? Daar betalen de mensen nog al tijd het volle pond om naar „de overkant" te komen. Als de heer Henry nog eens in West Zeeuwsch Vlaanderen komt, moet hij eens met de za kenmensen gaan praten, vooral in Breskens. Daar zal hij wel an dere geluiden horen. En heus, die mensen staan niet allemaal bui ten de gemeenschap. Integendeel, ze staan er middenin, zo goed als de heer Henry. Tenslotte, waarom zwijgt de heer Henry over de toekomst van het veer TerneuzenHoedekens- kerke? Was de positie van deze lijn in het verleden, zelfs in het jongste verleden, zo safe? De heer Henry weet wel beter. Alge hele vrijdom van vervoer op de Scheldeveren zou in de toekomst tot opheffing van de dienst Ter neuzenHoedekenskerke (kun nen) leiden. Ware dat ooit het geval, dan zaten we nog dieper in de put. Wij handhaven daar om onze zienswijze. Behoud van het gedeeltelijke tarief zou als een gunst voor Zeeuwsch Vlaan deren welkom zijn. Een recht kunnen wij met de beste wil van de wereld niet ontdekken. Maar ver daar boven uit staat het hoogste belang voor de bevol king van midden-Zeeuwsch Vlaanderen! Behoud van de dienst TerneuzenHoedekens kerke! DE OOST ZEEUWSCH-VLAMING POLITIE—DOUANE 1—0. Maandagavond vond op het terrein aan de Molendijk een ontmoeting plaats tussen een elf tal van de gemeentepolitie en de douane (post Terneuzen). Vóór de rust ging de strijd ge lijk op, waarbij aan weerszijden opgelegde kansen werden gemist Tien minuten na de hervatting bezorgde Penne z'n ploeg de lei ding (10). Hierna kwam geen verandering meer ondanks het overwicht der douanen, voor»l in het laatste kwartier. De hechte verdediging van de politie riep de douanevoorhoede bij iedere aanval een kordaat halt toe, waarbij keeper Vader in laatste instantie z'n doel voor doorboring vrijwaarde. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Uitslagen van de Zaterdag j.l. ge houden schoolwedstrijden in het kanaalbad Westsluis. 25 meter schoolslag: Meisjes 13—14 jaar: 1. L- Boers, 23 sec.; 2. C. de Bruin, 23.4 sec.; 3. S. Oostdijk, 24 sec.; 4. M. Die- leman 24.3 sec.; 5. C. Verschel ling, 24-6 sec. Jongens 13—14 jaar: 1. H. Sam- pon, 18 sec.; 2. P. van Breda Vriesman, 21 sec.; 3. J. Orlebeke, 21.1 sec.; 4. J. de Hullu, 21.2 sec.; 5. A. Dieleman, 24 sec. Meisjes t/m 12 jaar: 1. A. Wie- land, 25.2 sec.; 2. M. de Buck, 26.2 sec.; 3. E. Smink, 26.4 sec.; 4. J. Fieret, 27-2 sec.; 5. en 6. E. de Nie en L. van Es, 28.3 sec. Jongens t/m 12 jaar: 1. G. Christiaanse, 21.2 sec.; 2. J. Cas- teleyn, 21.3 sec.; 3. E. Dingeman- se, 25 sec.; 4. H. v. d. Boom, 28 sec. 50 meter schoolslag. Meisjes 15 jaar en ouder: 1. M. Hol, 48.2 sec.; 2. J. Ribbens, 48.8 sec.; 3. A. Mazure, 51 sec.; 4- F. Laurens, 54 sec. Jongens 15 jaar en ouder: 1. A. Sampon, 37.1 sec.; 2. J. J. Smit, 42.1 sec.; 3. J. van Akkeren, 43 sec.; 4. J. Baert, 43.5 see.; 5. T. Riemens, 45 sec. 25 meter rugslag. Meisjes t/m 12 jaar:: 1. C. Ver meulen, 28.4 sec.; 2. A. Wieland 31.2 sec.; M. de Buck, 31.5 sec- 4. E. de Nie, 34 sec. Jongens t/m 12 jaar: 1. J. Cas- teleyn, 24.1 sec.; 2. F. Wisse, 24.2 sec. Meisjes 1314 jaar: 1. L. Boers 24.2 sec. Jongens 1314 jaar: 1. H. Sam pon, 20.2 sec.; 2. P. Mazure 24.2 sec. 50 meter rugslag. Meisjes 15 jaar en ouder: A. Mazure, 54.5 sec.; 2. J. Ribbens, 54.5 sec. Jongens 15 jaar en ouder: 1. A. Sampon, 41 sec.; 2. J. J. Smit, 44 sec.; 3. J. Baart, 49.2 sec.; 4. H. Spaas, 49.4 sec. 25 meter borstcrawl. Jongens t/m 12 jaar: 1. J. Cas- teleyn, 15.3 sec.; 2. F. Wisse, 18 Gec. Jongens 1314 jaar: 1. H. Sam pon, 17.1 sec.; 2. P. van Breda Vriesman, 18.2 sec.; 3. L. Kaijser, 18.4 sec.; 4. J. Louwerse, 22 sec. 50 meter borstcrawl- Jongens 15 jaar ne ouder: 1. A. Sampon, 33 sec.; 2. en 3. J. J. Smit en H. Spaas, 35 sec. Sehictmj tc Sluiskil. Op de weide van de fam. Meert hield de handboogmaatschappij „De Herleving" te Sluiskil een schieting op de staande wip. Door het minder gunstige weer waren er maar een 23-tal schut ters komen opdagen. Niettemin was het een felle strijd. De hoog vogel bleef in eigen home door een schot van Aug. Meert; de le zijvogel kwam in het bezit van M. Stockman te Sluiskil, 2e zij vogel bij A. Goossen te Zelzate. Op de kallen legden de Sluiskil- lenaren eveneens beslag. Zij vie len resp. door een schot van P- van Esbroeck en M. Stockman. De meeste vogels waren voor R. Begheijn uit Terneuzen. B EN C-TOURNOOI TE HULST. Het eerste weekend in het B en C-tournooi te Hulst, waaraan de sterkste spelers van „Animo" niet mochten deelnemen, is suc cesvol geweest. Alle Terneuzense spelers en speelsters wisten zich te handhaven. Zondag konden de wedstrijden voor het tournooi pas om 2 uur beginnen in verband met de pro motiecompetitie van Hulst. Hulst I—Kruiningen I (53)- Hulst I promoveert naar de 3de klasse. Hulst IIBergen op Zoom II (71). Hulst II promoveert naar de 3de klasse. Zaterdag a.s. worden de wed strijden voortgezet, terwijl Zon dag de finales worden gespeeld. De uitslagen luiden: Heren-enkel: J. BelderokW. van Remortel 16, 06; C. Binkhorst (A)J- Haak 7—5, 2—6, 6—2; T. Verhelst F. Zaman 6—1, 6—1; J. Deltour J. Goossens 8—6, 6—4; J. Cas- pariC. v. Remortel 4—6, 26; R. NelemansJ. Drok (A) 0—6, 26; G. Vernimmen (A)P. Haag 6—0, 6—3; J. Drok (A)—C- van Remortel 64, 63; A. IJsebaert (A)W. Langenhorst 64, 64. Dames-enkle: A. KerkhaertA. Haantjes- Dekker 6—8, 6—2, 7—5; R. van Mossevelde (A)A. Haantjes- Dekker 64, 6—3; R. Buisrogge— M. Bakker 64, 46, 63; T. GoossensS. van Waesberghe 61, 62; H. BuysseR. v. d. Heijden 60, 86. Heren-dubbel: P. de Schutter, J. Goossens— F. Zamen, J. Huibert 61, 62; J. Deltour, v. WaesbergheJ. Belderok, J. Haak 64, 119; P. Haag, J. DrostH. de Groot, A. Eggermont 60, 62. Gemengd dubbel: Mej. R. v. d. Heijden, C. van Remortelmej. M. de Bakker, H. de Groot 68, 64, 62; mej. A. Kerckhaert, A- IJsebaert Jr. (A) mej. v. Dorselaer, Nelemans 6—0, 6—0. Dames-dubbel: Mevr. J. IJsebaert (A), mej. R. van Mossevelde (A)mevr. T. Goossens, mej. M. Buisse 64, 6—1. Schieting te Terneuzen. Zaterdag j.l. hield de Terneu zense handboogmaatschappij haar jaarlijkse koningschieting. Dit was de 65ste maal dat deze ge beurtenis plaats vond. Door de minder gunstige weers omstandigheden was de opkomst niet groot. In de 13e ronde wist de heer Jos. de Klerck de ko ningsvogel af te schieten, waar mee hij de koningstitel voor het komende jaar op zijn naam bracht en tevens het recht ver kreeg op 28 Juni a.s. te Wol- faartsdijk mee te dingen naar het provinciaal kampioenschap van koningen en keizers. Daarna werd een prijsschieting gehouden, waarbij de nieuwe koning de hoogvogel afschoot. Na afloop verenigden de leden zich aan een maaltijd, waarna de jaarvergadering werd gehouden en huishoudelijke zaken werden afgedaan. 56. Het lijkt de drie mannen een wonder, als de stappen hen voorbijgaan en zij niet worden opgemerkt. Op nog geen drie passen afstand trek ken Scorr's krijgers voorbij en als hun stemmen in de verte wegsterven, kijken zij elkaar een ogenblik zwijgend aan. Orm vertolkt alle gevoelens als hij zuch tend het zweet van zijn voorhoofd veegt en vol ongeloof mom pelt: „We leven nog! Bij alle geesten van de zee, dit is onmoge lijk „Het belangrijkste is, dat we in leven blijven ook." zegt de Noorman haastig, zich overbuigend naar de man van het Verbond der Dolken. „Gij weet een plek waar wij ons kunnen ver bergen, nietwaar?" „Ja heer! Daarheen!" En snel gaat hij hen voor. „Het is niet slechts een plek waar wij ons kunnen verbergen. Neen, beter nog, het is een plaats van waaruit wij dit oord van Scorr's macht kunnen verlaten. Ziet!" En snel opent hij een deur. Een groot, ijskoud vertrek strekt Verhelst 3e te Caprijke. Gisteren reed de amateur Ri- nus Verhelst uit Axel in een 150 km baankoers te Caprijke, waar hij als derde door de finish ging achter de Vlaamse renners De smet en Craey. DE RONDE VAN SLUIS. De tweede ronde van Sluis voor amateurs, die Zaterdagmid dag werd verreden, is voor de wielersportvereniging „Sluis" een groot succes geworden. Onder grote belangstelling gaf de heer Calon om 14.30 uur het startsein. Er waren 30 renners aan de start verschenen. Reeds direct werd in een hoog tempo gereden en na 12 ronden deden C. Anraad en J. Rovers een poging om te ontsnappen. Na 20 ronden had het jagende peleton hen echter weer ingelopen. 12 ronden daarna wist C. An raad zich van het peloton los te maken en na 10 ronden had hij een voorsprong van ongeveer 1 minuut. Koning en Rovers zagen nog kans een kleine voorsprong te nemen op het peloton, maar de koploper konden zij toch niet meer bereiken. De uitslag was: 1. C. Anraat, Oud-Gastel; 2. J. Konings, Breda; 3. J. Rovers, Etten; 4. H. v. d. Els- hout, Made; 5. K. Ingels, Sas van Gent; 6. H. v. d- Kloot, Zundert; 7. J. Inghels, Maldegem; 8. L. Craeyt, Adeghem; 9. A. van Oos terhout, Lage Zwaluwe en 10. P. Verwijmeren, Terheijden. VEEMARKT ROTTERDAM. 23 Juni. Totale aanvoer 1341. Vette koeien 873; varkens 468. Prijs per kg. Vette koeien le kw. 2,85 tot ƒ3; 2e kw. 2,65 tot 2,80; 3e kw. 2,45 tot 2,65. Varkens (lev. gew.) le kw. 2,22; 2e kw. 2,20; 3e kw. 2,17. Overzicht. Vette koeien aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen staande, prima boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vlot, prijzen iets hoger. zich voor hen uit. Zware schadu wen tekenen de wanden, die als enige versiering uitgehouwen berenkoppen vertonen. Er heerst een drukkende stilte. „Scorr's eigen vertrek", fluistert de man van het Dolkenverbond. „Hier bevindt zich een toegang tot het netwerk van geheime gan gen, dat onder dit gebouw ligt, en een van de gangen leidt naar bui ten. Gij kunt mij vertrouwen, heer," zegt hij snel, als antwoord op de onderzoekende blik die de Noorman hem toewerpt. „Het ver bond der Dolken zond mij speciaal als spion hierheen om deze toe gang te vinden. Maanden heb ik als slaaf Scorr's wreedheid verdra gen om de geheime toegang te vinden, die de krijgers van het Verbond gelegenheid zou verschaf fen om eenmaal een heimelijke overval op dit bolwerk van de Beer te ondernemen. Doch juist toen ik de toegang vond, betrapten Scorr's mannen mijen indien gij mij niet gered hadt „Dus ge kent de toegang?" vraagt de Noorman kort. „Ja heer! Achter gindse trap... Maar wij moeten ons haasten," onderbreekt hij zichzelf angstig. Als men ons hier vindt zijn wij verloren. Dit is onze enige kans op ontsnappen „Misschien voor U! Niet voor mij!" Ze kijken hem verbaasd aan als Eric's heldere stem deze woor den spreekt. „Ik ben hier binnen gedrongen om mijn drie vrienden te vinden, die Scorr gevangen houdt. En niet eerder verlaat ik dit gebouw voor ik weet waar zij zich bevinden!" „Maar dat is zelfmoord!" fluis tert de slaaf bezwerend. „Wees verstandig, heer. Niemand ont snapt aan de macht van Scorr. Vergeet Uw vrienden. Volg mij! Dit is Uw enige kans! Gebruik haar, of ge zijt voor altijd verloren. Deze Scorr is niet te bevechten!" „Juist!" klinkt het spottend uit de deuropening. En als de Noor man zich met een ruk omwendt, staart hij in het duivelachtige, lachende gelaat vanScorr! GRAANBEURS ROTTERDAM. 23 Juni. Binnenlandse granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe naar kwaliteit, onver anderd 25,50 tot 27. Voedergranen, kalm prijshou dend. Zomergerst 34,50 tot f 36,50. Haver 28,50 tot 30,75. Rogge 30,50 tot 31.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3