De betekenis van margarine voor de voedselvoorziening Grote geallieerde luchtaanval in Korea Uit de Provincie De verkeerde vrouw Rede van Prof. Rijkens WEK DE GAL- IN UW LEVER OP NOG STEEDS ONRUST IN TUNESIE De geallieerde patrouilles op de weg BERLIJN—HELMSTEDT SPIONNAGEZAAK IN W.-DUITSLAND Westduitse arbeiders weer vrijgelaten PLAN TOT VERBREKING VAN DE IMPASSE. TERNEUZEN. BIERVLIET BRESKENS BRUINISSE. AXEL. EEDE. GROEDE. HULST. SLUISKIL. IJZENDIJKE Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk AGENDA In de te Rotterdam onder voor zitterschap van de heer dr Paul Rijkens gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders der Unilever N.V. werd het dividend op de gewone aandelen over 1951 vastgesteld op 12 De voorzit ter heeft een rede gehouden over „De betekenis van margarine voor de voedselvoorziening". Spr. begon met er op te wijzen, dat een van de belangrijkste pro blemen van de tegenwoordige tijd wel is, hoe niet alleen het wel vaartspeil in de hoger ontwikkel de landen kan worden gehand haafd, of zo mogelijk verbeterd maar vooral ook hoe dat peil in de minder ontwikkelde gebieden kan worden verhoogd. Het zal moeilijk blijken de superioriteit in voedingswaarde van boter ten opzichte van mar garine, vooropgesteld dat men aan de margarine zodanige hoe veelheden van de vitaminen A en D toevoegt, dat het gehalte ge lijk wordt aan dat van boter". Het prijsverschil tussen boter en margarine hangt uiteraard af van de grootte van het aanbod van beide producten. De prijsver houding wordt mede bepaald door de hoeveelheid melk, die tot boter wordt verwerkt. Door diverse oorzaken, zoals stijging van het verbruik van melk, grotere productie van kaas, gecondenseerde melk en melk poeder is de wereldproductie van boter thans 16 lager dan vóór de oorlog, terwijl de wereldbevol king sindsdien met ongeveer 14 is gestegen. Vervolgens wees spr. op de be- levensstandaard van de staag1 perkende wettelijke bepalingen groeiende bevolking te handha ven op het huidige peil. Omtrent de vooruitzichten op lange ter mijn was hij niet al te pessimis tisch, want hij heeft vertrouwen in de vindingrijkheid van de mens. Unilever is bij dit probleem in het bijzonder betrokken voor wat betreft oliën en vetten, welke een noodzakelijk bestanddeel van de menselijke voeding uitmaken. Overal ter wereld houdt het ge middelde verbruik van eetbare vetten per hoofd nauw verband met het algemene welvaartspeil. Dit nauwe verband verklaart mede de enorme stijging van de vraag naar vetten in de negen tiende en twintigste eeuw, met name in West-Europa en in de Ver. Staten. Om in deze vraag te voorzien, waren er althans in theorie in de eerste plaats de van ouds her bestaande bronnen: varkens- mesterij, vetweiderij en melkvee houderij. Het hieruit voortvloei ende aanbod is echter weinig elastisch. De productie van boter bijv. wordt beperkt door natuur lijke factoren. Een andere factor, die het aanbod van boter beperkt heeft gehouden, is het stijgende verbruik van verse melk. Het is duidelijk, dat de enorme hoeveelheid eetbare vetten, waar aan met het stijgen van de wel vaart en de groei der bevolking behoefte was, alleen konden wor den verkregen door uitbreiding van de productie van oliehouden de zaden. In vloeibare vorm be antwoordden de oliën, die uit deze zaden worden verkregen, niet aan de eisen die de meeste verbrui kers stelden. Wat zij nodig had den, was een vet in vaste of smeerbare vorm. Het is de mar garine-industrie geweest, die in deze behoefte heeft voorzien. In West-Europa (inclusief Duitsland) was de productie van margarine in 1913 520.000 ton. In 1929 was zij gestegen tot 1.075.000 ton per jaar en in 1938 bedroeg zij nog 991.000 ton. Deze daling was voornamelijk te wij ten aan de overheidsmaatregelen in Duitsland en Nederland. Bij het doen van een keuze tus sen boter en margarine behoeft de consument zich volgens dr Rij kens niet te bekommeren om verschillen in voedingswaarde, waarvoor hij refereerde aan de conclusie van dr G. Smits, des tijds verbonden aan het centraal instituut voor voedingsonderzoek te Utrecht, neergelegd in het tijdschrift „Voeding" van Augus tus 1950, welke luidt: „Er zijn geen goede bewijzen voor een door sommigen veronderstelde die in verschillende landen aan de margarine-industrie werden opgelegd. Desondanks zal de af zet van margarine en aanverwan te eetbare vetten zich in de toe komst nog voortdurend uitbrei den. Naarmate de wereldbevol king groeit, zal de noodzaak van een zo doelmatig mogelijk ge bruik van de grond zich steeds sterker doen gevoelen. In dit ver band geeft het ernstig te denken, dat voedingsgewassen, die wor den gebruikt als veevoeder in plaats van voor menselijke con sumptie, ten minste twee derde van hun calorische waarde ver liezen, alvorens zij weer beschik baar komen in de vorm van melk en vlees. Nagenoeg alle grond, die rede lijk bruikbaar is voor het voort brengen van menselijk voedsel, is reeds in gebruik, hoewel de op brengst per hectare nog voor vergroting vatbaar is. Wil men het areaal uitbreiden, dan zal het nodig zijn gebieden te ontginnen, die voor de meeste gewassen minder geschikt zijn. Dit zijn voornamelijk de aequatoriale woudgebieden in Zuid-Amerika, Afrika en Zuid-Oost-Azië, waar het uitzonderlijk warm en voch tig is. Graangewassen kunnen in deze gebieden niet groeien; voor de rijstteelt zijn zij ongeschikt; veehouderij is er practisch niet mogelijk. De palmboom echter is in deze gebieden thuis. Iedere toeneming in het gebruik van palmolie voor margarine vermin dert de vraag naar andere oliën en vetten en kan daardoor grond vrijmaken voor de teelt van an dere voedingsgewassen. Vandaar dat de uitbreiding van de olie- palmcultuur voor de volkeren van West-Europa van het groot ste belang is. Spr. vestigde tenslotte de aan dacht op het belang van een ra tioneel gebruik van de grond en gaf uitdrukking aan de bij de Unilever sedert lang bestaande overtuiging, dat de vraag naar margarine steeds verder zal toe nemen, naarmate de industriali satie voortschrijdt en de bevol king der wereld groeit. U ruit '5 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. Gewapende verzetslieden hebben Maandagochtend een buitenpost van de politie te El Hamma bij Gabes overvallen. Zondagavond is een bom ge worpen op een café-terras te Gabes (Zuid-Tunesië). Vijf per sonen liepen verwondingen op. Het opleven van de activiteit van verzetslieden valt samen met het einde van het Moham medaanse „Ramadan-feest", voor de duur waarvan (30 da gen) de avondklok in geheel Tunesië was opgeheven. Het hoofdbureau van het Tu nesische algemene vakverbond in Bizerta is door een bom ver woest. Ook in Tunis zijn twee bommen ontploft. De schade is echter gering. Waarnemers voorspellen een groeiende spanning in Tunesië na het verleden week in de Franse nationale vergadering gehouden debat over de hervor mingen in Tunesië. De politie heeft enkele hui zen doorzocht in het dorp El Hamma, 25 km van Gaabes, na dat onbekenden ongeveer 20 schoten hadden gelost op het politiebureau. Het Tunesische vakverbond heeft verklaard, dat Franse re actionairen verantwoordelijk zijn voor de vernieling van het hoofdbureau van het verbond in Bizerta. Volgens het verbond hebben grote Franse onderne mers, verstoord door het voor gestelde Tunesische hervor mingsplan, de vakverenigingen tot hun „mikpunt" gemaakt. De 3 Westelijke hoge commis sarissen hebben Maandag in ge lijkluidende nota's aan de Rus sische autoriteiten opnieuw het recht opgeëist militaire patrouil les over de autoweg tussen W.-Berlijn en W.-Duitsland uit te sturen. De nota's, die aan generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russi sche controlecommissie voor Duitsland zijn overhandigd zeg gen, dat de Russische besnoei ing van de laatste tijd met deze patrouilles het recht van de ge allieerden om de autoweg te ge bruiken heeft beperkt. De ge allieerden achten dit „een dui delijke schending van de over eenkomsten tussen de 4 mo gendheden van 4 Mei en 20 Juni 1949, met betrekking tot de vrije toegang tot Berlijn". De geallieerde hoge commissa rissen verklaren, dat de patrouil les zich op generlei wijze met het verkeer zelf inlaten. Dit bleek o.m. uit het feit, dat zij vaak „be- leefdheidspatrouifles" werden ge noemd. De nota's zijn een antwoord op een schrijven van generaal Tsjioekof van 9 Juni, dat weer een protest der hoge commissa rissen van 29 Mei beantwoordde. Generaal Tsjoeikof schreef, dat de militaire patrouilles in strijd waren met de overeenkomsten tussen de vier mogendheden en betoogde, dat het toezicht op het verkeer uitsluitend een Russische aangelegenheid was. De geallieerden verzoeken thans de Russische autoriteiten de kwestie opnieuw te bezien en „de willekeurige maatregelen" tegen de patrouilles op te heffen Naar van de zijde van het hoofdkwartier van de 5e lucht macht is medegedeeld, zijn vijf zeer belangrijke water-krachtcen trales in Noord-Korea bij de grootste luchtaanval van de ge hele Koreaanse oorlog verwoest. Meer dan 500 vliegtuigen van de vijfde luchtmacht en van de vloot hebben aan de aanval deel genomen. Bommenwerpers heb ben o.a. hydro-electrische centra les aan de Jaloe, die een groot deel van Mandsjoerije van stroom voorzien, vernield. De centrales waren anderhalf jaar geleden door de geallieerden gespaard, toen zij zich bij de Ja loe bevonden. De vijf centrales in Noord-Korea, die vóór de tweede wereldoorlog door de Ja panners zijn gebouwd, voorzagen de industriecentra van Noord-Ko rea van stroom, in het bijzonder Pjongjang en Tsjinampo en een groot gebied van Mandsjoerije. De luchtmacht maakt bekend, dat één der centrales, op drie na de grootste ter wereld, volledig werd verwoest. Geen der gealli eerde vliegtuigen ging verloren. DE KWESTIE DER KOREAAN SE KRIJGSGEVANGENEN. Een officiële woordvoerder te New Delhi heeft het bericht te gengesproken, dat'Amerika, En geland en India een plan overwo gen, Koreaanse krijgsgevange nen, die niet naar hun haardste den wilden terugkeren, naar In dia te zenden. „Een dergelijk voorstel is niet aan de autoritei ten in India gedaan of te hunner kennis gebracht", aldus deze woordvoerder. Amerika, Engeland en India bespreken een nieuw plan ter verbreking van de impasse bij de bestandsonderhandelingen in Korea. Men wil de communisten aanbieden de Noordelijke krijgs gevangenen die weigeren naar huis terug te keren, naar India te zenden. Volgens gezaghebbende bron nen te Washington wil men het plan, dat wordt besproken dooi de regeringen van Amerika, En geland, India en andere landen, laten gelden voor gevangenen aan beide zijden die niet gere patrieerd willen worden. De gevangenen zouden dan in India onder „neutraal" toezicht van de Indische regering kun nen beslissen of zij in India willen blijven naar huis terug willen keren of naar een ander land willen gaan dat bereid is hen op te nemen. Waarnemers zijn van mening dat dit plan door de Chinese communisten kan worden aan vaard zonder dat zij hun ge zicht verliezen, gezien de be trekkelijk vriendschappelijke verhouding tussen China en India. India heeft grote er-' varing in repatriërngsprobie- men. Bij de deling van Brits- Indië in India en Pakistan moesten millioenen mensen worden uitgewisseld en gerepa trieerd. Premier Nehroe zou het voor stel gunstig gezind zijn. Hij zou evenwel de zekerheid wensen, dat het met succes kan worden uitgevoerd. Het Westduitse openbaar mi nisterie heeft een gerechtelijk onderzoek bevolen tegen de ac trice Maria Knuth en 3 ambte naren van de politie te Frank fort, „wegens het verstrekken van inlichtingen over bezet tingstroepen en de politieke toe stand aan een buitenlandse in lichtingendienst". De actrice beschikte over een geheime radiozender, waarmede zij met personen in het buiten land in verbinding trad. Zij zou o.m. hebben getracht gegevens te krijgen over W.-Duitslands bijdrage Atot een Europees leger. De naam van de buitenlandse mogendheid wordt niet ge noemd, maar de politie heeft eerder meegedeeld, dat de be trekkingen van de actrice met Polen werden onderzocht. Zij is 2 maanden geleden ge arresteerd door de Amerikanen en onlangs aan de Duitse auto riteiten overgegeven. Zij is af komstig uit Müjheim. Het is het eerste spionnage- geval dat door de Duitse autori teiten wordt onderzocht. De eerste bomen geveld. Gisteren werden de eerste van de bomen, die de Axelsestraat nog sierden geveld met het oog op de komende vernieuwing van deze verkeersweg. Zo op het eerste gezicht valt de kaalheid nogal mee, omdat de beplanting in de tuintjes voor de woningen ter plaatse door het verwijderen der bomen beter uit komt. De huizen komen nu ook beter tot hun recht. Daar de wo ningtypen van een zeer uiteen lopende aard zijn, vormt alles toch nog een afwisselend geheel, waaraan men spoedig zal wen nen, zoals de moderne mens in de moderne wereld went aan alle veranderingen. De Koninklijke Harmonie had bezoek uit Angerlo. De koninklijke muziekvereni ging Harmonie van Biervliet heeft het muziekgezelschap van Angerlo (Gelderland) op bezoek gehad. Het gezelschap, dat naar het door de Biervlietse Harmonie te geven concert kwam luisteren, werd Zaterdagavond 6 uur in het clublokaal J. van de Sande ont vangen, waarna de bezoekers met hun „pleegouders" naar huis gingen voor de maaltijd. Om 8 uur kwamen de verenigingen weer bijeen en met het Biervliet se gezelschap voorop ging het naar de Markt, waar de Harmo nie van Biervliet een prachtig concert ten gehore bracht. Tijdens de pauze debuteerde de deze winter opgerichte zangver eniging „Excelsior" onder leiding van de heer A. Jansen uit Ter- neuzen niet onverdienstelijk. Na de pauze zette de Kon. Har monie, onder leiding van haar di recteur Jasper Anthonisse, het concert voort tot 10 uur. Hierna kwamen de verenigingen weer bijeen in café Van de Sande. De heer C. B. Jansen, voorzit ter der Biervlietse vereniging, verwelkomde nogmaals de bezoe kers. Deze toespraak werd be antwoord door de voorzitter van Angerlo, die zijn grote dank uit bracht voor de grote gastvrijheid. Hierna sprak de burgemeester van Biervliet de heer A. P. Kos- tense tot de aanwezigen, terwijl hij met name de in Biervliet gebo ren H. Willems noemde, die thans onderwijzer te Angelo is en als de promotor van het contact ge zien moet worden. Tot het nachtelijk uur bleef 't gezelschap bijeen. Zondagmiddag vertrokken de bezoekers weer naar Angerlo, met prettige her inneringen aan Biervliet. De 43 Westduitse arbeiders, die Zondag bij Hohnsleben aan de zonegrens door Oostduitse volkspolitie zijn aangehouden en naar de Sowj et-zone overge bracht, zijn weer vrijgelaten. Maandagochtend vroeg be trokken detachementen Britse troepen en Westduitse grenspo litie de wacht langs het deel van de zonegrens waar het in cident Zondag is voorgevallen. Het innemen van deze posities geschiedde zonder incidenten. Hohnsleben ligt een 20-tal km ten Z. van de grensovergang Helmstedt. De arbeiders werden aange houden „wegens het illegaal betreden van Oostduits grond gebied". DE KRIJGSGEVANGENEN OP KOJE. De leiding van het V. N.-krijgs gevangenenkamp op het eiland Koje heeft meegedeeld, dat zij Maandag een begin zou maken met het onderzoek naar de ante cedenten van 54.000 gevangenen, die tot dusver nog niet onder vraagd zijn. Noordelijk protest. De Noordelijke onderhande laars hebben Maandag te Pan- moendjon geprotesteerd tegen de voorgenomen vrijlating van 27.000 gevangen genomen bur gers door de geallieerden. Zij zeiden, dat zij de herclas sificatie van deze gevangenen nooit hebben erkend. Generaal Nam II beschuldigde de Ver bondenen van eenzijdig optre den. Verlenging van Rhee's ambts termijn goedgekeurd. De Zuidkoreaanse assemblée heeft Maandag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij president Syngman Rhee's ambtstermijn wordt verlengd tot de verkiezing van een nieuwe president. Het wetsontwerp is aangeno men met 62 tegen 0 stemmen, bij 35 onthoudingen. Volgens de oppositieleiders is de stemming ongrondwettig. Een lid van de oppositie zei later dat de meeste van de 86 afwe zige afgevaardgden of in de ge vangenis of zich verborgen hou den. Bestuur v.v. Breskens legde het bijltje er bij neer. In een buitengewone algemene vergadering van de v.v. Breskens werd mededeling gedaan van het in z'n geheel bedanken van het bestuur, zijnde de heren C. C. J. de Pree, voorzitter; P. Woittiez, vice-voorzitterJoh. Duin, secr.- penningm.; J. Koole en B. Zegers leden, zulks in verband met ge rezen moeilijkheden. In hun plaats werden gekozen de heren C. J. Erasmus, voorzit ter; A. Fenijn, vice-voorz.; J. Ja cobs, secr.-penningm. en P. J. Faas, P. Kramer, A. J. de Baare, J. Neufeglise en W. Vergouwe, commissarissen. Ter herdenking van het beha len van het kampioenschap door het 3e, 4e en juniorenelftal zal op 12 Juli een feestavond worden ge geven. Engels jacht in nood. In de nacht van Zondag op Maandag voer de reddingboot „President Wierdsema" uit naar het nabij Cadzand in nood verke rend Engels jacht „Blue Bird". Aan boord van het jacht be vond zich slechts één persoon die reeds gedurende 36 uur met zijn jacht in moeilijkheden verkeer de. Toen de reddingboot arriveer de bleek de Engelsman zó ver moeid te zijn, dat hij niet in staat was de sleeptros vast te maken. Een lid van de bemanning der reddingboot begaf zich hierop aan boord van 't jacht, dat daar op op sleeptouw werd genomen en veilig de haven van Breskens werd binnengesleept. Vismijn. In de week van 1522 Juni werd aan de vismijn alhier aan gevoerd 2808 kg bot 4916 ct; 3331 kg schar 54—16 ct; 2164 kg schol 4816 ct; 626 kg tong 1.65 81 ct; 5 kg tarbot 1.20—99 ct; 261 kg rog 4516 ct; 54 kg wij ting 2016 ct; 251 kg vis bleef onverkocht; 6464 kg exportgar nalen 1,4160 ct; 1842 kg bin- nenl. garnalen 7960 ct. Sanering van de veestapel op Schouwen Duiveland. Na een bespreking met de di recteur van de gezondheidsdienst is besloten tot versnelde sanering van de veestapel, ter vrijmaking van rundertuberculose. Het doel is Schouwen Duiveland op 1 Mei 1953 t.b.c.-vrij te doen zijn. Het besluit werd genomen met 88 tegen 5 stemmen. In de periode van 1 November 1952 tot 1 Mei 1953 moeten daar voor 195 bedrijven, omvattende 460 reactiedieren worden gezui verd. Oesterbroed. Dr P. Korringa, bioloog van het instituut voor visserij-onder zoek, verwacht dit jaar een rijke productie van oesterbroed in de Oosterschelde en derhalve een goede aanslag op de collecteurs. Hij grondt deze verwachting op de grote hoeveelheid moeder - oesters en de goede gezondheid der oesters, die zich op de ban ken in Zeeland bevinden. De eerste grote broed valt op (afge leid uit de maanstand en de daar mee in verband staande getijden werking in het water) wordt ver wacht omstreeks 2 Juli. Thans is het nog te koud om met kans op succes, oestercollecteurs te water te brengen. Voorlopig wordt nog geen aanslag ver wacht. Albert Heijn werd vroeg gewekt. Gisterochtend omstreeks 6 uur kreeg een door de Noordstraat rijdende autobus plotseling een defect aan de stuurinrichting, waardoor deze via het trottoir in contact kwam met een der grote winkelruiten van de firma Albert Heijn. Hiertegen was de ruit niet bestand en met een groot lawaai vlogen de scherven in de rondte. Het mag een geluk genoemd worden, dat op dit ongeval zich in de vroege ochtenduren voor deed, waardoor persoonlijke on gelukken uitbleven. Een zeldzaam jubileum. Blijkens het speciale Oost Zeeuws-Vlaanderen nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad ter gelegenheid van de jaarvergade ring der Z.L.M. en de landbouw tentoonstelling alhier zal de heer Iz. de Feijter Wzn alhier bij de a.s. grote paarden- en rundvee keuring het feit herdenken dat dit de 150ste keuring is, die door hem is georganiseerd. Zeer zeker een -zeldzaam jubileum, dat wijst op een eervolle staat van dienst. Aanbesteding boerderij met schuur. Ten verzoeke van de heer E. Hamelinck alhier werd gister aanbesteed het bouwen van een boerderij met schuur. Hoogste inschrijver was J. de Daansen voor 37.850; laagste H. J. van der Elten voor 33.148. De raming bedroeg 34.000. „Feest van glas". In Groede zal onder de naam „Feest van glas" van 1 tot 14 Augustus een tentoonstelling worden gehouden van kristal, waarbij o-m. een collectie aan wezig zal zijn, die welwillend be schikbaar werd gesteld door H. M. de Koningin. Tot deze ver zameling behoort ook een bokaal, die het eigendom is geweest van prins Maurits. Ook zal de bokaal, die door president Truman aan koningin Wilhelmina werd aangeboden ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum, te zien zijn. De expositie is bedoeld om Groe de als bdaplaats in het middel punt van de belangstelling te plaatsen en gaat uit van de Ver eniging voor vreemdelingenver keer. Notarieel examen. Voor het eerste gedeelte van het notarieel examen slaagde te 's-Grarvenhage de heer G. F. Giele te Hulst. Ouderavond C.J.M.V. In een van de schoollokalen van de Chr. school organiseerde de jongensclub „Eben Haëzer" van het C.J.M.V. een ouderavond voor ouders en donateurs. Het lokaaltje was tjokvol, toen de voorzitter zijn welkomstwoord tot de aanwezigen richtte. Op deze bijeenkomst werd tevens de jaarvergadering gehouden. Het wel en wee der jongensclub pas seerde de revue. Het gebrek aan een lokaliteit werkte zeer belem merend. Niettegenstaande dat werden er in het afgelopen jaar mooie resultaten bereikt. De ver eniging groeide uit tot 27 jon gens. Aan handenarbeid werd veel aandacht besteed, hetgeen mocht blijken uit de resultaten die de leden hebben behaald op de onlangs gehouden tentoonstel ling voor handenarbeid, georga niseerd door de Terneuzense jeugdraad. Na het officiële ge deelte volgde het meer komische. Op provisorische wijze had men een toneeltje in elkaar gezet en de hierop voor het voetlicht ge brachte sketches deden het pri ma. „Aan het loket" en „De be drieger bedrogen" werden door de jongens goed gespeeld, terwijl „In de scheersalon" en „De koop man in tandpijnpoeder" danig op de lachspieren der aanwezigen werkten. De avond werd besloten met een dagsluiting door een der jon gensleiders. De vlieger ging niet op. Op weg naar Axel kwam Za terdagmorgen de chauffeur van de zuivelfabriek „De Eensgezind heid" uit IJzendijke tot de ont dekking, dat hij een kist room boter had verloren. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de politie, die de kist opspoorde onder de kranen van de fabriek. De kist was hier van de vrachtwagen ge vallen. Dit werd door enkele ar beiders opgemerkt, die zich over een deel van de inhoud ontferm den. Bij onderzoek bleek, dat er een 10-tal kilo's uit verdwenen was. De politie liet het hierbij niet zitten. Onder werktijd wer den Maandagmorgen enkele ar beiders aan de tand gevoeld om zich voor de verduistering der boter te verantwoorden. Een koningschutter. Zaterdag hield de handboog maatschappij „Sint Sebastiaen" haar jaarlijkse schieting om het koningschap op de staande pers. Na harde strijd wist de heer L. de Milliano de koningstitel voor het seizoen 1952/53 te behalen. Auto in de sloot. Een luxe-auto van Belgische nationaliteit geraakte in de bocht aan de Tivoli uit de bocht en sloeg over de kop in de langs de weg liggende sloot. De inzitten den kwamen er wonder boven wonder met de schrik af. Een kraanwagen moest de auto weer op de weg zetten. 24) (Nadruk verboden). Na het eten besloot Jan maar eens naar de overkant van het portaal te gaan. Bij de deur hoor de hij, dat er al een ander in de kamer was. Even bleef hij be sluiteloos staan. Kom, hij was toch uitgenodigd. Hij klopte aan. „Come in," klonk het van de binnenkant. Jan draaide de knop om en opende de deur. In de kamer zaten, heel gezellig in een club- fauteuille Gerard en een andere jongeman te roken. Jan ver moedde dadelijk, dat het de be wuste primus was. Enigszins be sluiteloos bleef hij op de drempel staan, toen hij de blikken van de beide jongelieden op zich voelde. Gerard stond echter dadelijk op en zei: „Hallo, daar hebben we onze groen. Kom verder en plaats jezelf in één van m'n ne derige zetels. Maar laat ik eerst de heren even voorstellen: Jan Reising, vandaag pas gearriveerd uituit, o ja, de Beemster, en de Hoogedelgeboren heer Eduard van Waelsdorp." De beide jongelui begroetten elkaar: Eduard enigszins nieuws gierig, Jan teruggetrokken. Toen ging de tuinderzoon ook in club zitten. Gerard zag z'n verwonderde blikken door de kamer glijden. „Ja," lachte hij, „dit is een beet je anders dan bij jou, he? Maar schop onze brave hospita geen standje, want toen ik hier kwam, was dit meer een hok dan een kamer. De meubels zijn van mij zodoende is het hier een beetje bewoonbaar geworden." Door de gemoedelijkheid van Gerard raakte Jan al spoedig op z'n gemak en weldra waren de drie jongelui in een geanimeerd gesprek geraakt. Jan vertelde natuurlijk en ongekunsteld, hoe hij in de gelegenheid was gesteld door z'n buurman om voor inge nieur te leren en Jan kwam te weten, dat Eduard van Waels dorp zo juist terug was van een lange reis door Frankrijk. Hij schilderde in levendige beelden z'n indrukken, zodat Jan, die nog nooit verder geweest was dan Bergen en Delft, een en al oor was. Na een paar uur stond Eduard op en Jan begreep, dat ook hij nu moest gaan. „Hoe zit het," vroeg de eerste, terwijl hij omslachtig een peuk je sigaret uit een zilveren pypje peurterde, „is de soos al open?" „Ja zeker," antwoordde de gast heer, „deze week weer voor het 6Grst." „En is onze nieuwe vriend ook van de partij?" „Jan weet waarschijnlijk met, wat onze soos is. Dat is een af korting van „sociëteit" en iedere student aan de technische hoge school heeft er toegang. Indien je lust hebt, kunnen we je van avond introduceren. Het behoeft je niets te kosten en je kunt tevens kennis maken met de lui. Bevalt het je niet, dan kun je al tijd wegblijven. Heb je idee?" Jan dacht enkele ogenblikken na. Die soos zou wel niet anders zijn dan een verkapte kroeg en hij was niet van plan een kroeg loper te worden. In Purmerend was ook een soos, waar de nota belen van de stad enkele avon den per week samen kwamen en hij had wel eens gehoord, dat daar van tijd tot tijd behoorlijk geborreld werd. Nee, dat was niets voor hem, afgezien nog van het feit, dat z'n zakgeld daar niet toereikend voor zou zijn. Maar hij wilde zo'n studentensoos toch wel eens van binnen bekijken en daarom stemde hij toe. Gerard, de oppervlakkige, was dadelijk weer enthousiast. „Na tuurlijk, dat wist ik wel. Je zult eens zien, wat een prettig leven men heeft als student. Dus tot vanavond dan." Eduard van Waelsdorp was de weinige seconden, dat Jan aar zelde, niet ontgaan. En hij con cludeerde daaruit, dat de „boe renjongen", zoals hij hem in stil te al had genoemd ,een voorzich tig man was. Hij lachte grimmig onder het naar huis gaan, hij had al een plan met de „groen". Die avond reed een kleine auto door de straten van Delft naar de studentensoos. Gerard, de jon geman, die yan zijn jeugd af nimmer zorgen had gekend en min of meer in weelde was grootgebracht, had zich geamu seerd, toen Jan de auto bezich tigde. Vol bewondering bekeek de eenvoudige jongen de wagen van binnen en buiten. Maar die was toch niet van hem? En Ge rard moest zich heel wat moeite getroosten om Jan aan het ver stand te brengen, dat die wagen wel zijn eigendom was, geschon ken door zijn vader. Zodoende zou hij gelegenheid hebben om, behalve Zondags, ook een paar malen in de week een avondje aan te wippen in het ouderlijk huis. Toen had de tuinderszoon het begrepen en was tot de con clusie gekomen, dat Gerard's va der dan zeker wel rijk zou zijn. (Wordt vervolgd). Door een hond gebeten. De krantenbezorger A. v. V. werd bij het bezorgen van de krant bij een abonné door een op de cour liggende hond aange vallen. Behalve een vernielde broek werd hij ook aan zijn hand gebeten. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. ISRAËLISCH—JORDAANSE GE VECHTSH ANDELIN GEN Het Arabische blad „Falastin", dat in de oude stad Jeruzalem wordt uitgegeven schrijft, dat Zaterdag een hevig vuurgevecnt is geleverd tussen leden van het Arabische legioen en Israëlische wachtposten op de berg Scopus. Volgens het blad zijn Israëli sche troepen door de gedemilita riseerde zone Jordaans gebied binnen gedrongen en hebben zij geweigerd zich terug te trekken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tomahawk". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tomahawk". Terrein Molendijk, 6.30 uur: Zomeravondvoetbal.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2