De economische vooruitzichten voor de V. S. in 1950-1975 De relletjes te Brussel Het oliegeschil voor het Intern* Gerechtshof De emigratie naar Nieuw-Zeeland Explosie bij rninps Wolkbreuken teisteren Japan Mossadeq ontving de Pers Krachtige aardbeving geregistreerd De 25.000 er uit Amok op Philippijns emigrantenschip DINSDAG 24 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2068. \VEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Vertrouwen in de uitspraak van het Hof Slachtoffer van ramp bij Den Helder gevonden GEEN SLACHTOFFERS Bridgway in Duitsland Premie werkloosheidswet Kalk en verkiezingen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De presidentiële commissie voor de grondstoffen heeft een rapport gepubliceerd omtrent de vooruitzichten voor de jaren 1950 en 1975. Daaraan is het volgende ontleend: Er bestaat een grondstoffen- vraagstuk, dat buitengewoon ernstig is en dat de Verenigde Staten en de industriële landen van West-Europa treft. Zo lang dit vraagstuk niet werkelijk tot oplossing is gebracht, worden de economische ontwikkeling en de veiligheid op lange termijn van de Verenigde Staten en van an dere landen ernstig in gevaar gebracht. In het rapport wordt opge merkt, dat tijdens de laatste hon derd jaar de totale productie der V. S., op het gebied van alle goe deren en alle diensten (het bruto nationale inkomen) jaarlijks met een gemiddelde van 3 procent volgens de progressie der samen gestelde interestberekennig is toegenomen. Een dergelijke toe neming betekent dat alle 25 jaren deze productie ongeveer verdub beld is (hetgeen neerkomt op een productie, waarvan de aanvanke lijke omvang in een eeuw tijd 19 maal zo groot wordt). In 1950 was het bruto nationale inkomen in de V. S. ongeveer 283 milliard dollar groot. Bij het onderzoek naar de komende kwarteeuw is de commissie een voudig uitgegaan van het prin cipe dat het bruto nationale in komen zich in hetzelfde tempo zal blijven ontwikkelen, een tem po, dat het gemiddelde was van de afgelopen eeuw, wanneer men rekening houdt met „booms" en crises. In het midden van de .jaren 1970—1980 zou het bruto nationa le inkomen dan ongeveer 566 milliard dollars bedragen, ge waardeerd in dollars met de koopkracht van 1950. De bedreiging, welke het grond- stoffenvraagstuk inhoudt, zo ver volgt het rapport, is er niet een van absolute schaarste. Zij be staat in de stijging der prijzen, welke de verhoging van de levensstandaard kan ondermij nen, de dynamische aard van het Amerikaanse kapitaal in gevaar kan brengen en de economische bases van de nationale veiligheid kan verzwakken. Het rapport schat, dat de vraag naar mineralen in het algemeen, d.w.z. naar metalen, brandstof fen en niet-metaalachtige mine ralen, met 90 pet. zal gaan toene men en zich dus bijna zal ver dubbelen. De vraag naar agrarische pro ducten zal met ongeveer 40 pet. toenemen. Bovendien zal de vraag naar energie in alle vor men zich verdubbelen en de vraag naar water voor de indus trie zal met 170 pet. toenemen. De vraag naar ijzer, koper, lood en zink kan ten opzichte van de laatste kwarteeuw slechts met 40 tot 50 procent toenemen, maar voor andere grondstoffen zullen de toenemingen als volgt zijn. Fluorine 300 pet-, aluminium- bauxiet 400 pet., magnesium 1800 tot 2000 procent. Van de bomen in het gebied van de bosbouw is een groot per centage geveld en er is volgens het rapport zeer weinig tot ver vanging daarvan gedaan. Wan neer er geen wijziging komt in het programma voor het herstel van de bossen, zal de toestand voor bouwhout omstreeks 1975 critiek worden. Een aantal agrarische produc ten als katoen, wol, vetten en oliën, zijn belangrijke grondstof fen voer de industrie. De vraag naar deze agrarische niet voor de voedselvoorziening dienende pro ducten kan tot 1975 met 25 pet. toenemen. Nog belangrijker toe nemingen zijn te verwachten voor de voedselproducten, welke ongeveer uitmaken van de totale agrarische productie. Een toeneming met ongeveer 40 pet. van de Amerikaanse agrarische productie kan nodig zijn, wan neer men wil kunnen voldoen aan de vraag naar voedsel- en niet-voedselproducten. De theoretische mogelijkheden tot vergroting van de agrarische productie zijn vrijwel onbe grensd. Uit een op verzoek van de commissie ingesteld onderzoek Zondag is te Bbgota (Colum bia) een krachtige aardbeving geregistreerd met een epicen trum ongeveer 920 km weg. De plaats is niet nader aan geduid. Gevreesd werd echter voor schade in een bevolkt ge bied. De seismograaf te Boston in de V. S. plaatst het epicentrum aan de Z. W.-kust van Chili. De trillingen hielden anderhalf uur aan. Na afloop van een zangfeest van het Vlaamse „Algemeen Ne derlands Zangverbond", is het Zondagavond in het centrum van Brussel tot vrij ernstige ongere geldheden gekomen. Toen de deelnemers aan het zangfeest zich in optocht en on der het zingen van Vlaamse lie deren van het Sportpaleis naar het centrum van de stad bega ven, werden zij nabij het Brou- ckereplein opgewacht door een aantal lieden, die een zeer vijan dige houding tegen hen aanna men. De kreten van de leden van het Algemeen Zangverbond: „Amnestie, amnestie" werden be antwoord met scherpe opmerkin gen aan het adres van de Vlaam- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Aanvankelijk zonnig. Aanvankelijk vrij zonnig. In de loop van de dag toenemende be wolking maar overwegend droog weer. Meest matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 25 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.41 4.16 4.56 5.06 n.m. 3.58 4.33 5.13 5.23 ZON MAAN op onder op onder Juni 25 4.21 21.04 7.08 23.04 26 4.21 21.04 8.21 23.17 27 4.22 21.04 9.32 23.29 28 4.22 21.04 10.43 23.39 29 4.23 21.04 11.53 23.49 30 4.24 21.03 13.06 se leiders tijdens de oorlog en al spoedig kwam het hier en daar tot een handgemeen. Opschriften, die in de stoet van het zangver bond werden meegedragen en waarop eveneens amnestie werd geëist voor Vlaamse collabora teurs, werden door de tegende- monstranten verscheurd. Nadat de politie tussenbeide was geko men, trokken de leden van het A. N. Z. zich terug op een club lokaal in de Lakensestraat, ge volgd door een vijandige menigte. Nog voordat de politie had kun nen optreden, werden de ramen van dit café verbrijzeld waarbij, zoals later bleek, een vrouw door glasscherven ernstig werd ge wond. Een vlag met de Vlaamse leeuw, werd, nadat de menigte in koor „de vlag naar beneden" had geroepen, ingehaald. Tegen negen uur was de rust in het centrum van Brussel nog niet teruggekeerd. Overal in de bin nenstad was de politie versterkt, terwijl zelfs overvalauto's van de gendarmerie rondreden. Toen de leden van het zangverbond, die uit alle streken van Vlaande ren naar Brussel waren gekomen, na negen uur de stad in autobus sen verlieten, werden zij door de tegendemonstranten nagejouwd en werden er stenen naar hen geworpen. is gebleken, dat de tegenwoordi ge productie per acre (o,4 ha) in 1975 met 200 pet. vergroot kan worden, wanneer elke boer mest stoffen gebruikt in de mate die de economische grenzen toelaten en minstens de helft van de methoden toepast, die bekend zijn, voor het bereiken van een beter rendement en men mag een toeneming van 75 pet. verwach ten alleen door een overvloediger gebruik van meststoffen. Om te voldoen aan de eisen, welke het bruto nationale inko men stelt, waarvan men ver wacht, dat het zich zal verdub belen, zal de énergie-productie zich eveneens moeten verdubbe len. Op die basis is het waar schijnlijk te achten, dat de leve ring van electrische stroom moet toenemen met ongeveer 260 pet., d.w.z. stijgen van 389 milliard kWu in 1950 tot 1400 milliard kWu in 1975. Alle hierboven opgesomde fei ten zijn verschijnselen van een zelfde toestand: de Verenigde Staten, beginnen hun werkelijke verbruiksbasis van de nationale hulpbronnen te overschrijden. Uit een algemeen oogpunt be zien zijn er voor de Verenigde Staten drie mogelijkheden om de vraagstukken tot oplossing te brengen, die gesteld worden door het grote verbruik, het voorzich tige beheer van de hulpbronnen en van de nationale basis-hulp bronnen, welke ten opzichte vap de Amerikaanse behoeften ver minderen. Deze zijn: 1. Het kunnen ontdekken van nieuwe grondstoffen, waarvan de V. S. behoefte kunnen hebben en zo niet, het vergroten van het be schikbare gedeelte van de totale basis-hulpbronnen. 2. Het wijzigen van de plan nen en het exploiteren van de overvloedige hulpbronnen liever dan van die hulpbronnen, waar over de V. S. slechts in kleine hoeveelheden kunnen beschik ken. 3. De V. S. kunnen ook gro tere hoeveelheden grondstoffen uit andere landen van de vrije wereld gaan invoeren, onder om standigheden, die zowel voor verkoper als voor koper voorde lig zijn. Ter bevordering van de buiten landse handel en voor het ver schaffen van nieuwe materiaal bronnen voor de vrije wereld beveelt de commissie aan, dat de V. S. onderhandelen over over eenkomsten tussen de regeringen met de landen, die over hulp bronnen beschikken, welke over eenkomsten ten doel hebben de enorme investeringen aan te moedigen en te beschermen, die nodig zijn voor het scheppe.-i van nieuwe bronnen voor de produc tie van materialen in het buiten land. De Verenigde Staten zouden de credieten bestemd voor techni sche steun op het gebied van geologische waarnemingen, voor lopige prospectie en technische raden voor de mijnen in de lan den, welke over hulpbronnen be schikken, misschien tot 4 mil- lioen dollar per jaar moeten ver groten, teneinde er zeker van te zijn, dat deze regeringen gunsti ge omstandigheden scheppen voor de ontwikkeling van nieuwe aldus ontdekte minerale hulp bronnen. PRINS BERNHARD ZAL LI3ÏBURGSE ANJERACTIE OPENEN. Prins Bernhard zal Donderdag een bezoek brengen aan kasteel Hoensbroek, teneinde daar de speciale Limburgse actie ten ba te van het anjerfonds te openen. Deze actie is op initiatief van de commissaris der koningin in Limburg, mr dr E. Houben, op touw gezet door de Limburgse bladen en de regionale omroep Zuid. Zij zal bestaan uit een ste- dencompetitie op cabaretterrein door Limburgse kleinkunstbeoe- fenaren. Er zullen in totaal 16 cabaretvoorstellingen worden ge geven in 16 verschillende Lim burgse plaatsen en wel tussen September en December a.s. Het Limburgse publiek, dat elke voorstelling zal kunnen volgen via regionale omroep, zal de ge legenheid krijgen te stemmen over de samenstelling van een Limburgse gala-cabaretavond die in Maatstricht zal worden gehou den. Donderdag zal prins Bern hard in kasteel Hoensbroek door middel van loting uitmaken, in welke volgorde de 16 plaatsen aan de beurt komen. In de 516e staatsloterij, 3e kl., Ie lijst, is de prijs van 25.000 gevallen op no. 3823. De Engelse woordvoerder Sir Eric Beckett heeft een krachtig beroep gedaan op het hof om alle politieke overwegingen buiten zijn beslissing te houden in het Brits-Iraanse oliegeschil. In dit verband herinnerde hij aan het beroep van prof. Rolin, de advocaat voor Iran, waarbij deze had gezegd, dat het hof moest vaststellen, dat het geen rechtsbevoegdheid had, omdat een dergelijke beslissing het Iraanse volk zou sussen. „Wat ook de juiste betekenis van het woord „appeasement" (sussing, kalmering) is, het is duidelijk, dat prof. Rolin bedoelt, dat uw oordeel in laatste instantie ge deeltelijk op politieke gronden moet worden gebaseerd. Daar voor zijn andere organen der V.N., zo merkte hij op. Waar Iran aanvoerde, dat het oordeel „eerst en voornamelijk" op wet telijke overwegingen most zijn gebaseerd, verklaart Groot-Brit- tannië dat dit „alleen" op zulke Met de „Zuiderkruis", die gis teren 700 uit Indonesië repa- triërenden te Rotterdam heeft ontscheept, is met verlof aange komen de Nederlandse immigra tie- en landbouwattaché in Nieuw-Zeeland, de heer H. de Bruijn. Deze verklaarde o.m., dat de in 1949 in -Nieuw-Zeeland aangeko men 18 Nederlandse landarbei ders en de kort daarop gevolgde 400 uit Indonesië gedemobiliseer de Nederlandse militairen de eigenlijke wegbereiders zijn ge weest voor de later gekomen emigranten. Hun aantal is reeds tot 7000 gestegen en men hoopt dit cijfer nog dit jaar tot 10.000 te kunnen opvoeren. De vraag naar arbeidskrachten is in Nieuw-Zeelnad bijzonder groot. Het enige probleem is de huisvesting. Men is bezig met de aanleg van verscheidene stuw dammen voor het opwekken van electriciteit en daarvoor zijn veel arbeidskrachten nodig. Hoe ver legen men in het algemeen om werkers zit, blijkt daaruit dat prachtige kersenboomgaarden moeten worden omgehakt, omdat er geen mensen zijn om de ker sen te plukken. De voorbereiding door de emi granten zelf laat jammer genoeg nogal eens te wensen over. Men kan b.v. op het schip, dat hen vervoert, nog les krijgen in de Engelse taal, maar meermalen komt het voor, dat vóór Curacao zo goed als niemand zich op de cursussen laat zien. Teleurstel ling komt sporadisch voor, maar meestal is die dan te wijten aan het feit, dat men zo goed als geen Engels kent. Nieuw-Zeeland laat in principe alleen vrijgezellen toe, maar in de practijk komt het wel voor, dat gehuwden zonder kinderen in de landbouw worden toegela ten, mits het vakmensen zijn. Wat de intellectuëlen betreft, in beginsel erkent Nieuw-Zeeland Twee mannen op een emi grantenschip in de haven van Zamboange (Philppijnen) zijn in een aanval van verstands verbijstering hun medepassa" giers met messen te lijf gegaan. Er ontstond een paniek. 12 Personen verloren het le ven, 18 werden gewond en vele worden vermist. Eén der amok- makers werd door de politie ge dood, de andere werd gewond en gaf zich over. Het Zuidelijke deel van het Japanse eiland Kioesjoe wordt door een weorvelstorm be dreigd. 1000 woningen in het district Foekoeota staan reeds door zware regenval gedeeltelijk onder water. De wind wakkerde aan tot stormkracht, In Juni gaan de wervelstor men gewoonlijk langs het eiland waarna zij in de Chinese zee uitrazen. Men vreest ditmaal, dat de wervelstorm dezelfde weg zal volgen als de orkaan van 21 Juni 1949, welke het eiland Kioesjoe in zijn gehele lengte overtrok en in de Japanse Zee uitwoedde. Daarbij verloren 108 mensen het leven en werd voor 30 millioen yen schade aange richt. Reuter meldt nader, dat in het district Nagasaki Maandag 48 mensen zijn bedolven door 'n aardverschuiving. 32 Mensen werden snel he vrij d. 5 Lijken zijn geborgen en 11 personen worden vermist. Van ambtelijke zijde is ver klaard, dat de aardverschuiving veroorzaakt is door wolkbreuken als voorboden van een wervel storm. De weer berichtendienst van Ja pan heeft de waarschuwing, dat het eiland Kioesjioe door de wer velstorm wordt bedreigd, inge trokken. Wel werd het mogelijk geacht, dat nieuwe stortregens aardverschuivingen teweeg zul len brengen. De wervelstorm is in een gebied van lage druk te rechtgekomen, waardoor wel zware regen, maar geen vernie lende stormwinden verwacht worden. geen enkel diploma, maar ook hier wordt de theorie soms door de practijk verdrongen. Zo heeft de Nieuwzeelandse regering on langs nog zes landbouwingenieurs uit Wageningen laten komen, wier diploma wel degelijk in aanmerking werd genomen en men doet nu ook moeite een 20- tal Delftse ingénieurs' te krijgen voor de weg- en waterbouw. Er is vooral gebrek aan land- bouwarbeiders, zuivelarbeiders, typografen, bouwvakarbeiders, lassers en machinebankwerkers. Voor de Nederlandse jongens in Nieuw-Zeeland zou het goed zijn als er meer Nederlandse meisjes kwamen, aldus de heer De Bruijn. Zij kunnen volop werk krijgen, b.v. in het hotelbedrijf, in de huishouding en als steno typiste (in het Engels). Ouders behoeven voor hun dochters niet bevreesd te zijn, ook niet in het hotelbedrijf. Wie in de huishou ding komt, is geen dienstbode, want rangen en standen kent men niet. Ten aanzien van de geestelijke verzorging worden de katholie ken het best opgevangen, omdat in Nieuw-Zeeland de „Fathers van Mill Hill" werkzaam zijn, bijna allemaal Nederlanders. Voor de protestanten is er tot nu toe slechts één dominéé. overwegingen moet zijn gegrond vest. Sir Beckett was het met Iran eens, dat het hof zowel een sociale als een juridische taak heeft. Maar deze sociale taak was volgens hem de wettelijk voorge schreven verplichting in interna tionale geschillen volgens het recht te beslissen. Wanneer dat vertrouwen wordt beschaamd, zullen alle hoop en verwachting voor de regels van het recht in rook opgaan, aldus sir Beckett. In het verloop van zijn rede had sir Beckett nog opgemerkt, dat nationalisatie in hoofdzaak een onteigening is op grote schaal, zodat de regels van inter nationaal recht, wanneer het bui tenlanders betreft, van toepas sing zijn. Op de laatste dag der openbare behandeling van het Brits-Iraan se oliegeschil door het interna tionaal gerechtshof ontving pre mier Mossadeq enige tientallen journalisten uit binnen, en bui tenland. Hij las een verklaring voor, waarna hij enige vragen beant woordde. 1. „Wat denkt u van 't in beslag nemen van de „Rose Mary?". „Mijn inlichtingen over dit on derwerp zijn terug te brengen tot de berichten der persagent schappen. Hoewel de inbeslagne ming onmiddellijk de eigenaren van de olie betreft, welke met de „Rose Mary" wordt verscheept en welke bij ons is gekocht, ben ik van mening, dat wij ons op nieuw tegenover een willekeuri ge daad zien gesteld, welke men door niets zou kunnen rechtvaar digen". 2. Indien het hof zou besluiten Maandag is het stoffelijk over schot van de telegrafist J. W. Bailey, die tot de slachtoffers be hoorde van het ongeval, dat kort geleden met een thunderjet en 'n Britse patrouilleboot bij Den He1- der gebeurde, te Harwich aan land gebracht. Het stoffelijk overschot was 21 Juni door de Britse patrouilleboot 5051 in de Noordzee gevonden. Generaal Ridgway, de geallieer de opperbevelhebber in Europa, is Maandag uit Parijs naar Duits land vertrokken, waar hij voor de eerste maal geallieerde eenhe den zal inspecteren.. Maandagmorgen omstreeks half zes heeft zich bij Philips te Eindhoven een zware ontplof fing voorgedaan op de 4de étage van de gloeilampenfabriek van het gebouwencomplex aan de Emmasingel. De slag was tot ver in de om trek hoorbaar. Vele Eindhove- naren werden er door uit hun slaap opgeschrikt. Onmiddellijk kwamen de Phi- lips-hulpdiensten in actie. De explosie had brand ten gevolge, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur kon echter worden beperkt en om ongeveer half acht was men de brand meester. Ofschoon aanvankelijk werd gevreesd dat de ontploffing slachtoffers had geëist bleek dit gelukkig niet het geval te zijn. Door de explosie werden tal van ruiten vernield, niet alleen in het fabriekscomplex, doch ook daarbuiten, in woningen aan de Gagelstraat en de Wil lemstraat. Behalve de eigen bedrijfs brandweer is, op verzoek van Philips, ook de Eindhovense gemeentebrandweer uitgerukt. Deze brandweer, die haar kazerne op slechts 400 meter afstand van de plaats van de ontploffing heeft, verscheen met 2 motorspuiten waarbij la ter nog een derde kwam. Met 6 stralen bestreden beide brand weren het vuur. Een lid van de Philipsbrand- weer heeft een middenvoets beentje gebroken doordat hij 'n raam op zijn voet heeft gekre gen. Omdat men aanvankelijk vreesde dat er meer gewonden zouden zijn, zijn verscheidene ziekenauto's uitgerukt. De ontploffing heeft zich voorgedaan in een laboratorium waar op dat ogenblik niet werd gewerkt. Ook gedurende het weekeinde zijn er geen werk zaamheden verricht. Behalve de door de ontploffing aangerichte schade is er ook veel water schade. De Eindhovense recherche verricht het onderzoek naar de oorzaak. Volgens voorlopige gegevens bestaat het vermoeden dat een explosief mengsel, ontstaan toen de gastoevoer in het labo ratorium die voor verrichten van reparaties enige tijd afge sloten is geweest, werd hersteld, tot ontploffing is gekomen. In het complex Emmasingel, waar toe het getroffen gebouw be hoort, heeft de productie slechts enkele uren moeten stilstaan. Op het ogenblik wordt weer gewerkt behalve in de afdelin gen, die door de ontploffing zijn geteisterd. De schade is nog moeilijk te overzien, maar moet zeer groot zijn. Op de vierde étage, waar de ontploffing geschiedde, zijn zeer grote vernielingen aangericht, op de 2e en 5e étage zijn vooral ruiten vernield. Machinerieën zijn daar niet beschadigd. De fabriek beslaat een oppervlakte van ongeveer 150 vierkante me ter. tot het samenvoegen van het ge schil over de rechtsbevoegdheid en de eigenlijke zaak, wat zal dan uw houding zijn? „Ik kan slechts de wens uit spreken, dat het hof niet een der gelijke beslissing zal nemen, wel ke een nadelige toestand voor de beide landen zou verlengen en 'n herhaling van maatregelen als de inbeslagneming van de „Rose Mary" zou aanmoedigen". 3. Wat zal de Iraanse houding zijn, als het hof zich bevoegd ver klaart? „Het geloof, dat wij in de recht vaardigheid onzer zaak hebben, geeft ons de overtuiging, dat 't hof niet in gebreke zal blijven te erkennen, dat het niet bevoegd is in een zaak, die tot het terrein behoort van de nationale souve- reiniteit en de interne Iraanse rechtsbevoegdheid. Ik weiger op het ogenblik 'n andere onderstel ling onder het oog te zien". 4. De Britten beweren, dat de Iraanse regering door het natio naliseren van de olie-industrie de installaties en de eigendommen van de ex- Anglo Iraanse olie maatschappij heeft geconfis- keerd. In welke mate zijn deze beweringen gefundeerd? „Men kan niet van confiscatie spreken, dan nadat mijn regering zich zonder enige vergoeding de installaties van een genationali seerde industrie heeft toegeëi gend. Opdat u zich rekenschap kunt geven, in hoeverre onze voorstellen juist en practisch wa ren, is het voldoende te zeggen dat, als de ex- oliemaatschappij had aanvaard een ontvangstbe wijs te geven voor de olie, die haar werd geleverd door de Iraanse oliemaatschappij, de dis tributie van onze olie niet zou zijn stopgezet. De verkoop van de verscheepte olie zou sedert een jaar een bedrag van 150.000.000 pond sterling hebben opgebracht, waarvan 20% volgens de wet zou moeten worden gedeponeerd op een bank, teneinde een fonds te vormen, waaruit het bedrag der schadevergoeding zou worden opgenomen. Mossadeq dankte tenslotte de regering en het volk van Neder land voor de hartelijke ontvangst en voor de gastvrijheid, die de Perzische delegatie ten deel is ge vallen. „Mijn collega's en ik zul len steeds met genoegen aan ons verblijf in Nederland denken", al dus de premier. Hij sprak de hoop uit, dat hot internationale hof zich onbevoegd zou verklaren in het oliegeschil en dat daardoor een einde zou komen aan de Britse tegenmaat regelen. De premier hoopt voorts, dat „een juist begrip van de fei ten, gebaseerd op eerbied voor het recht van elk land op vrijheid en onafhankelijkheid", spoedig een einde zal maken aan het ge schil, dat voor beide partijen gro te verliezen meebrengt. MOSSADEQ VERTROKKEN. Maandagmiddag om half vijf is de Iraanse premier dr Mossadeq met het lijntoestel van de K.L.M., de constallation „Friesland" van Schiphol naar Teheran vertrok ken. Volgens schematijd zou de pre mier, die met zeven leden zij nor delegatie reist, hedenochtend om 8.30 uur plaatselijke tijd in Tehe ran arriveren. De Staatscourant van gisteren bevat de beschikking, waarin de premie krachtens de werkloos heidswet opnieuw wordt vastge steld. Deze premie bedraagt thans 2,4 procent van het loon en komt voor een vierde voor reke ning van de werkgever, voor een vierde van de werknemer en voor de helft van het rijk. Verder bevat de Staatscourant een beschikking, volgens welke de werknemer, die werkloos wordt en niet als werkzoekende bij het orgaan der openbare ar beidsbemiddeling is ingeschreven verplicht is zich als zodanig te doen inschrijven op de eerste dag, waarop de gelegenheid daartoe na het intreden van zijn werk loosheid openstaat. Hoewel de verkiezingsactie over het algemeen kalm verloopt, heeft de politie toch tweemaal 'n Den Haag moeten ingrijpen bij kalk-activiteit. Tijdens het afge lopen weekend zijn twee ijveraars die met kalkpotten rondliepen, in de kraag gepakt. Het is namelijk in de periode vóór de verkiezin gen bij politieverordening ver boden met kalk- en plakmateriaal in het openbaar rond te dwalen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1