RECHTSZAKEN De verkeerde vrouw GEMEENTERAAD VAN PHILIPPINE Lezers die schrijven Vrije Veren, een recht van Zeeuws-Vlaander en VEILIGHEIDSSTROOK bij vliegtochten van Britse koninklijke familie Bestrijding AARDAPPELMOEHEID onverzwakt voortgezet HET LEGER VAN VIETNAM TERNEUZEN. BRUINISSE. AXEL. HULST. XLOOSTERZANDE. RETRANCHEMENT. SCHOONDIJKE. !v ST JANSTEEN. AGENDA SLUIS. ZAAMSLAG. PASGEBOREN KIND GEDOOD. "WITTE KRUIS" KIPPEN COCKTAILS VOORDELIGER. MIJNONGELUK IN BELGIE. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk Uit de Provincie ZEEUWS VLAAMSE KOREN WONNEN EEN EERSTE PRIJS TE BORSSELE. Op het jaarlijkse concours van de Zeeuwse Zangersbond dat dit maal te Borssele werd gehouden behaalde „Crescendo" uit Hoek in de ere-afdeling een eerste prijs met 202 punten. Het Ned. Herv. kerkkoor uit Axel behaalde in de 2e afdeling gemengde koren eveneens een eerste prijs met 205 punten. EXAMEN POLITIEDIPLOMA. Van het personeel, behorende tot de Koninklijke Marechaus see Zeeland, zijn de wacht meesters J. M. Komijn; M. van den Berg; E. van Loo; J. van der Bie; P. Olievier; C. L. van den Hoven en de marechaussees J. Moerdijk; H. Dorenbosch; C. van der Velde; W. van RijA. L. van den Meulenreek; H. Ooster broek; J. de Kuiper; L. Klaas-> sen en E, Voskamp geslaagd voor het examen tot het ver krijgen van het politie diploma. Bovendien slaagde de wacht meester J. M. Komijn voor het politiediploma met aantekening. Jubileumreis Chr. reisvereniging. Ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan der chr. reisvereni ging „Voorwaarts" had het be stuur de vorige week een drie daagse jubileumreis georgani seerd naar Luxemburg. Ruim 40 leden namen aan deze reis deel. Zij hebben op deze tocht kunnen genieten van het natuurschoon in het druk bezochte toeristen- land. Een bezoek aan de stad Lu xemburg bood de dames ruim schoots gelegenheid om te win kelen, waarbij zij echter al spoe dig moesten constateren, dat de „frankskes" heel duur waren. De hotels en de verzorging wa ren prima, zodat het hele gezel schap met uitbundige woorden van lof over de prachtige reis in Terneuzen terugkeerde. Het bestuur heeft eer gehad van deze jubileumtrip. De reis vereniging heeft in haar 20-jarig bestaan getoond in een werkelij ke behoefte te voorzien. Moge het zilveren feest in 1957 onder de allergunstigste omstandighe den worden gevierd. Vernielingen in de plantsoenen. De gemeentelijke plantsoen dienst maakt ons er op attent, dat het afsnijden van bloemen en het vernielen van struiken in de gemeentelijke beplantin gen een dergelijke omvang aan neemt, dat tegen deze hande lingen ten strengste zal worden opgetreden. De laatste dagen zijn boven genoemde feiten herhaaldelijk geconstateerd aan de Grenu- laan, Van Steenbergenlaan, Baandijk en Willem de Zwijger laan. Laat alle bewoners medewer ken onze beplantingen, welke met vele kosten en zorgen tot stand gekomen zijn, in ere te houden. De ouders zullen er goed aan doen hun kinderen op het hart £e drukken, dat ze uit de plant soenen wegblijven. Uitstapje. Zaterdag was het uitgaansdag voor een groot deel van de jeugd uit het Oranjekwartier. Onder leiding van leden van de buurt vereniging trokken de 10 tot 12- jarigen per bus naar Antwerpen, waar de altijd interessante dieren tuin werd bezocht. De 13 en 14- jarigen maakten per fiets een tochtje door Zuid-Beveland. Een bezoek aan de speeltuin te Goes en het kerseneten in een boom gaard waren de hoogtepunten van dit uitstapje. Aanbesteding. Door B. W. werd aanbesteed het uitvoeren van grondwerken aan de Azaleastraat. Er waren 2 inschrijvingen en wel van de fa J. Moerland te St. Annaland voor 2960 en van de fa Gebr. De Bokx te Terneuzen voor 2400. Het werk is gegund aan de Gebr. De Bokx. Postzegelvereniging. In lunchroom „Koene" verga derden onder voorzitterschap van de heer H. A. Lyppens de leden van de postzegelvereniging „Zeeuwsch-Vlaanderen". Wegens ziekte van de penningmeester kon in deze vergadering nog geen fi- nantieel verslag over 1951 wor den uitgebracht. Een onder de leden gehouden enquête tot een gezamenlijk bezoek aan de te Utrecht te houden Internationale Postzegeltentoonstelling naar aanleiding van het 100-jarig be staan van de Nederlandse postze gel, had fot resultaat, dat we gens te weinig deelname niet per bus kon worden gereisd. Wèl zul len enige leden individueel deze tentoonstelling bezoeken. Geslaagden. Bij de aan de Pontschool te Terneuzen gehouden examens slaagden voor typen: de dames E. M. de Visser, M. I. L. Werd- müller-von Elgg, C. van Wijck, B. M. David te Sluiskil; C. J. Flipse, F. J. Galle, C. E. Jansen Verplanke te Zaamslag; E. M. Dieleman te Hontenisse; C. van Langevelde, E. Overdulve, J. M. de Hullu, G. A. M. van der Bilt, C. Beerens te Axel; D. S. Cor- nelis te Philippine; E. J. de Regt, M. van der Gouwe, P. Lau rens, L. van Bemmelen, M. C. A. de Bruijn, G. A. van Eek te Ter neuzen; en de heren J. de Putter, J. Hubregtse, A. Abrahamse te Terneuzen; R. J. A. den Bog- gende te Axel en F. D. Heyens te Philippine. Bij het te Utrecht gehouden examen stenografie slaagde mej. E. M. Dieleman te Hontenisse. Roode Kruis-actie. Het comité voor de inzame lingsactie Roode Kruis 1952 trachtte Zaterdag door een aan trekkelijke actie de opbrengst der gelden ten bate van het Roo de Kruis te verhogen. In de Nieuwstraat was een licht, en schietstand geplaatst waarvoor veel belangstelling bestond. De aardige prijzen die te winnen waren lokten velen een kansje te wagen. Het financiële resultaat, een netto opbrengst van ongeveer 200 was dan ook een bevredi gende beloning voor het belange loze werk der comitéleden en hun helpers. Motorschip na aanvaring gezonken. Het 179 ton grote motorschip „Verwisseling", schipper L. Booy, Hoorn, geladen met steen van Angeren op weg naar Middel burg, is in het Slaak aangevaren door het 1300 ton metende motor tankschip „Stern" uit Bazel, ge laden met benzine. De „Verwisseling" zonk bijna onmiddellijk. De opvarenden, man, vrouw en zoon, werden door de Stern aan boord geno men. Assistentie werd daarbij verleend door het motorschip „Lena", schipper Vogel uit Har- dinxveld. De mensen werden in de vluchthaven te Zijpe aan de wal gebracht. Begin van brand geblust. Zondagavond ontstond door toe doen van spelende kinderen in een ledig varkenshok van J. P. op de Oude Weg een begin van brand, die gelukkig tijdig kon worden geblust. Onze reeds tendele in het ge weer gekomen brandweer behoef de niet in actie te komen. Eindexamen H.B.S.-B. Aan het Janseniusylyceum te Hulst slaagden voor het eindexa men H.B.S.-B A. Borm, Biervliet; H. van Duijsse te Clinge; C. D'hondt, Hulst; H. Maas te Over slag; P. de Bakker, Kloosterzan- de en J. Mangnus, Hontenisse. Olga Lowina jodelde. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden waren gis teren toch nog een 3500-tal bezoe kers op het sportterrein aanwe zig om Olga Lowina, de bekende jodel-zangeres, te beluisteren. Zoals te verwachten was had zij met de door haar gezongen liede ren groot succes. Ook de andere medewerkenden mochten zich in een grote bijval verheugen, zodat het geboden programma bij de bezoekers ten zeerste in de smaak is gevallen. Reparatie toren Dezer dagen is men aangevan gen met het herstel van de toren van het Nederl. Herv. kerk, die eigendom is van de burgerlijke gemeente. Het herstel van het kerkgebouw, dat reeds 300 jaar oud is, werd reeds 2 jaar gele den uitgevoerd. Verkeersongeval. Op de rijksweg Schoondijke Breskens geraakte door nog on opgehelderde oorzaak Zondag avond omstreeks half acht in de buurt van Baarzande een luxe auto van de weg af. De auto werd bestuurd door mevr. M. G. uit Schoondijke. Naast haar zaten de heer T. uit Hoofdplaat met zijn 2-jarig doch tertje. Nadat de auto een betonnen muurtje had vernield, reed zij de vrije hoge dijk af om tegen een knotwilg tot stilstand te komen. Mevr. G. die een lichte hersen schudding opliep, werd vrij ern stig aan het hoofd en been ge wond, terwijl de heer T. slechts enkele lichte ontvellingen aan het hoofd bekwam. Het meisje had geen letsel. De eerste hulp werd verleend door de doktoren Ossewaarde en Van der Maas uit Breskens. Mevr. .G. werd na verbonden te zijn nafefr'het ziekenhuis te Oostburg, vervoerd. De auto, die zwaar was bescha-l <jjgd, werd door een kraanwagen van de heer Bliek uit Breskens; de garage Gebr. Van de San- de 'té IJzendijke gesleept. Aanbesteding. In opdracht van B. W. werd door de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Ge meentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen aanbesteed het ma ken en plaatsen van een tweetal hekwerken in metsel- en beton werk aan de Oude Dreydijk te St Jansteen. Ingeschreven werd als volgt: C. Verstraeten, Hulst 3200; D. Freyser, St Jansteen 3200; L. de Bruyn, Hulst 3240; A. de Potter, Hulst 3260; Gebr. De Potter, Hulst 3600; A. Strobbe, Axel 3750; C. Biesbrouck, Hulst 3750; J. van Troost, Graauw 3970 en P. F. Voet, Kloosterzan- de 4000. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Het teken van Don Marcos". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Een gevaarlijk be roep". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Tomahawk". RECHTBANK MIDDELBURG. Na brandstichting op familie bezoek in Den Haag. De 40-jarige P. H. te Clinge had zijn huis in brand gestoken en was daarna in zijn auto gestapt om op familiebezoek te gaan in Den Haag. Hij was in een wilde bui, ver klaarde hij voor de rechtbank. Hij had veel tegenslag in zaken ge had en zag geen andere uitkomst meer dan te trachten door de brand uit de brand te geraken. Verdachte bekende dat het zijn bedoeling was geweest in het be zit te komen van de verzekerings gelden. Hij had in zijn woning een brandende kaars bij een kuip benzine geplaatst. Het hele geval zette hij op bed, waarna hij er in zijn auto vandoor ging. De goeie man had evenwel bui ten de waard gerekend. Of beter gezegd buiten een ontploffing. De brand had men weldra geblust en H. werd in Den Haag gearres teerd. Mr P. van Empel, de president van de rechtbank, meende dat er nogal wat geknal in Nederland zou ontstaan, als ieder die in financiële moeilijkheden verkeer de, op die manier zou trachten uit de misère te komen. De officier van justitie eiste 8 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hij stelde er de voorwaarde bij, dat H. onder toezicht zou worden ge plaatst van de R.K. reclassering. Uitspraak 2 Juli a.s. Meisje met een hamer aan gevallen. Dader niet toe- rekenbaar. De Middelburgse rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de 26-jarige W. L. v. d. O. te Hulst, die indertijd een meisje uit Nieuw Namen, dat huiswaarts fietste na een bezoek aan haar vader in het ziekenhuis te Hulst, onderweg ernstige verwondingen met een hamer toebracht. Zelfs toen het 21-jarige slachtoffer al gevallen was, sloeg de onverlaat haar nog met de hamer op het hoofd en in het gelaat. Het meisje riep om hulp, maar een passerende motorrijder hoor de of zag niets. Vlak daarna kwam er een wielrijder langs en in doodsangst vloog zij op hem af. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. De dader was ontsnapt, maar een glas van een bril, dat op de plek van het misdrijf was achter gebleven, werd hem noodlottig. Via een opticien, die het glas had geleverd, kon de politie de hand leggen op v. d. O. Deze be kende geslagen te hebben. Hij was in een „pestbui" geweest, maar hij wist niet of het zijn be doeling was geweest het meisje te doden. De man bleek al eerder met de justitie in aanraking te zijn geweest. De officier van justitie eiste ontslag van rechtsvervolging, omdat de dader het gepleegde feit niet kan worden aangere kend. Hij eiste voorts terbeschik kingstelling met drie jaar proef tijd onder voorwaarde, dat be klaagde wordt opgenomen in de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. De rechtbank, onmiddellijk uit spraak doende, achtte de zware mishandeling bewezen en veroor deelde de aanrander overeenkom stig de eis. Cvj Zeer geachte Redactie, Bezoek Belgische congresleden. Vrijdagmiddag werd door de deelnemers aan het congres van de bond der Belgische steden en gemeenten, dat dezer dagen te Heist aan Zee wordt gehouden, een bezoek gebracht aan Sluis. De deelnemers van het congres, dat in het teken staat van de ur banisatie, werden op het gemeen tehuis door het gemeentebestuur van Sluis ontvangen. De burge meester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, heette de bezoe kers welkom en wees op de vele moeilijkheden, die na de bevrij ding in Sluis overwonnen moes ten worden. Hij sprak de hoop uit dat dit bezoek aan Sluis niet het laatste zal zijn. Hierna werd door de stedebouwkundige, ir F. H. Klok ke uit Middelburg, een uiteenzet ting gegeven over de historische wording en ontwikkeling van Sluis en over de herbouw na 1944. Na deze inleiding werd een rondgang door de gemeente ge maakt, waarna de congressisten in Hotel Sanders-de Paauw nog een verversing werd aangeboden. Uitstapje reisvereniging. Vrijdag maakte een 40-tal leden van de reisvereniging te Zaam- slag-Veer een uitstapje naar Val kenburg en omgeving. Om 5 uur arriveerde een tou- ringscar van de garage Cito uit Axel en via Antwerpen ging het in één ruk door naar Scherpen- heuvel waar gepauzeerd werd om een maaltijd te gebruiken. Na een uur oponthoud werd de tocht voortgezet om te Koenho- ven voor de tweede maal de Bel gische grens te passeren om daarna Maastricht te bereiken, waar het gezelschap de stad be zichtigde. Vervolgens werd gere den naar Margraten waar het kerkhof van de in de laatste we reldoorlog gevallen strijders werd bezocht. De volgende plaats was Vaals, waar werd genoten van het fraaie heuvellandschap, om daarna Valkenburg te berei ken. Na het gebruiken van een maaltijd werd door het gezel schap de omgeving van Valken burg bezocht en genoot men van de mooie natuur. Ook werd een miniatuur steenkolenmijp bezich tigd. Te 5 uur was de tijd van ver trek aangebroken en via Antwer: pen, waar nog even werd ver toefd, kwam het gezelschap hoogstvoldaan over de mooie dag omstreeks middernacht te Zaam- slag-Veer aan. Voor een der reisgenoten, moe der van 8 kinderen, was het wel een bijzonder mooie tocht, want zij was vóór dit uitstapje nooit verder geweest dan Hulst. H. uit Beltrum, gemeente Ei bergen, had op 14 December 1951 een pasgeboren kind gedood. De rechtbank te Zutphen heeft hem deswege veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. U zoudt mij ten zeerste verplich ten indien U onderstaande regelen in Uw blad zoudt willen opnemen. In „De Vrije Zeeuw" van Zater dag j.l. las ik een ingezonden schrij ven over de „Vrije Veren" door een anonymus (jammer, dat er nog steeds mensen zijn, die er de voor keur aan geven te spreken vanuit het duister). De Partij van de Arbeid heeft, volgens deze in de duisternis ge hulde figuur „ter elfder ure ook nog een brief aan de Ministerraad gestuurd." Inzender leest óf nooit kranten óf hij zegt zomaar wat. Anders zou hij weten, dat de uit drukking „ook nog" zowel als „ter elfder ure" beide even dwaas zijn, daar de Partij van de Arbeid de eerste partij was die een brief aan de Ministerraad stuurde en wel zo spoedig mogelijk nadat alle ge gevens over de voornemens van Mi nister Wemmers bekend waren. Inderdaad, wij eisen totale vrij dom. Zó alleen wordt de zaak prin cipieel gesteld. Evenals wij nog al tijd op het standpunt staan, dat Zeeuwsch Vlaanderen zijn spoor wegverbinding met België terug dient te krijgen, niet alleen tot Clinge of Hulst maar tot Terneu zen. Onmogelijk? Absurd? Waarde heer er zijn in het verleden door de Partij van de Arbeid reeds zo vele voorstellen gedaan die in die tijd nog veel onmogelijker werden genoemd dan deze kwestie en die thans, zelfs door U, als de meest normale zaak worden aanvaard, dus ik zou zeggen, laten we dit dan ook maar aan de geschiedenis over laten. Van verschillende gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen zijn reeds adhaesiebetuigingen ontvan gen op de desbetreffende door de gemeenteraad van Terneuzen aan genomen motie. Het is volstrekt onjuist in dit opzicht een tegenstel ling te construeren tussen Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen. Dat de gemeenteraad van Oostburg geen adhaesie aan genoemde motie heeft betuigd wil zeker niet zeggen dat deze raad tegen de vrije veren zou zijn gekant. Ik vind het erg prettig dat inzen der zoveel belang stelt in de orga nisatorische aangelegenheden van de Partij van de Arbeid. Welnu, brave Anonymus, wij vergaderen over algemene zaken districtsge- wijs. Dit is zuiver een kwestie van orde en niet om te voorkomen dat verschil van mening zou ontstaan. En nu tot slot. Waarom Anony mus dit stukje heeft geschreven is mij niet duidelijk. Het meest waar schijnlijk is nog dat hij de Partij van de Arbeid onaangenaam wil zijn. Vandaar misschien ook dat hij zijn naam verzwijgt, want intuïtief zal hij voelen dat hij er dan bij werkend Zeeuwsch Vlaanderen naast is! Indien het schrijven af komstig is van een belanghebbende of van iemand van buiten Zeeuwsch Vlaanderen die geen kans heeft gezien het Zeeuwsch Vlaamse volk te begrijpen dan is dit, hoewel af te keuren, nog enigs zins te begrijpen. Is dit stuk afkom stig van een geboren en getogen Zeeuwsch Vlaming dan plaatst hij zich hiermede buiten de Zeeuwsch Vlaamse gemeenschap. Dit, Anonymus, is n.l. geen zaak van de Partij van de Arbeid en wij bedrijven met de Zeeuwsch Vlaam se belangen, zoals U in Uw duister nis veronderstelt, geen verkiezings propaganda. Dit is een zaak voor het gehele Zeeuwsch Vlaamse volk. En nu voelen wij er niets voor bij onze strijd voor de Zeeuwsch Vlaamse rechten door mensen uit Zeeuwsch Vlaanderen zelf een stok tussen de benen ge stoken te krijgenAls het dan toch moet had inzender dit vuile werkje aan mensen buiten Zeeuwsch Vlaanderen moeten overlaten. Onze gevoelens over de preciese uitwerking van de gedachte der vrije veren mogen enkele nauw waarneembare verschillen in doel stelling kennen, wij hopen allen vu rig dat de socialist Kramer a.s. Dinsdag bij zijn interpellatie toch minstens een zodanig succes zal hebben dat een nieuwe Kamer en naar we hopen een nieuwe minis ter hierover het hunne kunnen zeggen. Of deze hoop ijdel is? We zullen het Dinsdagavond weten. Hopelijk hebben vele Zeeuwsch Vlamingen gelegenheid a.s. Dins dag op de publieke tribune van de Eerste Kamer te luisteren naar de debatten over deze Zeeuwsch Vlaamse aangelegenheid. Ik hoop van harte dat de tegen standers dan, ondanks de pogingen van inzender, niet zullen kunnen spreken van troebelen in onze eigen kring. U, geachte redactie, dank ik zeer voor de mij verleende plaatsruimte. S. W. HENRY. POEDERS-TABIETTEN-CACHETS Blijkens ervaring stellen Ame rikaanse pluimveehouders meer prijs op speciaal gekruiste ras sen, dan op raszuivere kippen. Door hybridiseren, d.w.z. inteelt van rassen met fixeren van goe de eigenschappen en kruisingen nadien, is men tot hoendervarië teiten gekomen, die 192 in plaats van 152 eieren per jaar leggen, met minder voer genoegen ne men en minder broeds zijn, dan gewone raskippen. Voorspeld wordt, dat binnen vijf jaar 15% van alle leghennen in de V. S. tot de hybridensoorten zullen beho ren. In 1951 werden 34 millioen hybridenkuikens afgeleverd en dit jaar reeds 42 millioen. De nu aan leg zijnde 135 millioen hoen derhybriden zullen het inkomen der Amerikaanse pluimveehou ders in totaal met 65 millioen dollar over 1952 verhogen in ver gelijking met vroegere jaren. Naar opvatting van Amerikaan se pluimveehouders zijn kippen van hybridensoorten minder vat baar voor ziekten, dan raszuivere kippen. Berekend wordt, dat in de afgelopen tien jaar door het toe passen van hybridlsering de ge middelde leg in de V. S. met 35% is toegenomen. Dit percentage, dat ten dele aan betere selectie en exploitatie van hoenderparken kan worden toegeschreven, zal door voortschrijdende hybridise- ring nog kunnen worden ver hoogd. Het Britse ministerie van bur gerluchtvaart heeft duidelijk omschreven bepalingen bekend gemaakt voor het instellen van een veiligheidsstrook voor vlieg tuigen, die leden van de Britse koninklijke familie vervoeren. Langs een route, die het ko ninklijke vliegtuig volgt, zullen tijdelijke contrólecorridors wor den ingesteld, „purperen lucht wegen" genaamd. Deze veilig heidsstrook zal zestien kilometer breed en een tot drie kilometer hoog zijn. Binnen deze strook zal zich geen ander vliegtuig mogen begeven uitgezonderd met spe ciale goedkeuring van de con trole-stations. Een deputatie van volkstuin ders uit Almelo heeft gelegen heid gekregen bij minister Mans- holt haar bezwaren kenbaar te maken tegen het verwijderen van op de met aardappelmoeheid besmette terreinen geteelde aard appelen. Hoewel in Almelo tegen het wettelijk verbod in aard appelen op besmet volkstuinter rein zijn geteeld, heeft minister Mansholt een tegemoetkoming in de geleden schade in uitzicht gesteld. Het is namelijk geble ken, dat in Almelo de ministe riële verbodsbepaling, die ten ge volge van de uitgebreidheid der besmetting ter plaatse laat af kwam, door het gemeentebe stuur niet opvallend genoeg be kend is gemaakt. De aardappelmoeheidziekte vormt een ernstige bedreiging voor onze aardappelteelt en voor onze export van land- en tuin bouwproducten. Alle noodzake lijke maatregelen, ook het ver wijderen van in strijd met de voorschriften geteelde aardappe len, moeten naar het ministerie mededeelt, in het gehele land met onverminderde kracht wor den uitgevoerd. Vietnam zal dank zij de ver groting van de Amerikaanse mi litaire hulp aan het eind van dit jaar twee nieuwe gevechtsklare divisies voor de oorlog in Indo china hebben, zo heeft de presi dent van Vietnam, Ngoeyen van Tam, aan Reuter meegedeeld. Vietnam zou 45.000 geoefende reservisten van het leger weer kunnen oproepen, die verleden jaar wegens gebrek aan uitrus ting met verlof werden gezonden. Het Vietnamese leger telt op het ogenblik 65.000 man in vaste dienst en 65.000 man hulptroepen. Van de geregelde strijdmacht waren slechts vier divisies (48.000 man) voor de strijd te veld^ uit gerust. In de nacht van Vrijdag op Za terdag te 1 uur heeft zich een in storting voorgedaan in de mijn „St Emmanuel" van de „Char- bonnage de Bois du Luc" te Hou- deng-Aimeries in de Belgische provincie Henegouwen. Van de vijf tengevolge van de instorting bedolven mijnwerkers. 3 Belgen en 2 Italianen, zijn één Belg en één Italiaan naar boven gehaald. De Belg overleed tijdens zijn overbrenging naar het zie kenhuis. De Italiaan, vader van 1 kind, is ter verpleging opgeno men. Men koestert geen hoop meer de andere drie nog te kun nen redden. Afwezig de heer R. de Bock. Vóór d'e aanvang van de ver gadering gaf de heer Roelans, directeur van het centraal bouw- en woningtoezicht, een breedvoerige uiteenzetting van de plannen die omtrent de ver vallen haven bestaan. De haven zal geheel met zand worden gevuld ter hoogte van de straat. Alle opritten en dijken rond ae haven worden geslecht. Het polderwater loopt door aparte rioolbuizen naar het kanaal. Het dorpsrioolwater zal door een buis worden gevoerd naar een zuiveringsinstallatie, die zal worden ingericht op het eind van het eiland. Van hier loopt het gezuiverde water in het kanaal. In het kanaal dat uitgediept wordt zal naar schat ting 1 meter water blijven staan. Hetzelfde geldt voor het kanaal aan de Isabellasluis. 23) Nadruk verboden- „Niet erg, ik evenmin." Gerard wuifde luchtig, terwijl hij een leren sigarettenkoker uit z'n zak haalde en er zorgvuldig een ro kertje uitkoos, die hij achteloos tussen de lippen stak. Toen de brand er in was, vervolgde hij: „Ik heb geen klap zin om te blokken. Die hele ingenieurstitel kan me gestolen worden, hé? Maar ja, papa wil het en om hem nu maar voorlopig tevreden te stellen, heb ik het eerste jaar zo'n beetje geleerd. Het gaat bij mij gelukkig nog al gemakkelijk en papa is tevreden. Doch nu ben ik van plan wat kassian te doen. Er zijn wel belangrijker dingen dan formules en logarith- men. Brr. Wat heb je daar aan? Een vrolijke avond en een aar dig grietje is me meer waard. Maar pardon, ik rook en laat jou maar toekijken." De nieuwe kennis haalde voor de tweede maal zijn koker voor de dag en hield hem geopend voor. „Waar geef je de voorkeur aan? Turkse links en rechts Griekse. In het midden liggen nog een paar Engelse, als je daarvan soms houdt. Jan bedankte kalm. „O sorry. Geen trek?" De tuinderszoon gevoelde, dat de weigering wel wat beledigend was. ,,'t Is heel vriendelijk," verdui delijkte hij, maar ik rook hele maal niet-" De sigaret viel de ander bijna uit de half geopende mond. „Wat zeg je? Je rookt niet? Je meent het? Alle goden, dat is wat bi- zonders, dat heb ik nog nooit meegemaakt. Je wilt me toch, hoop Ik, niet wijs maken, dat je ook geen sigaren rookt?" „Zeker, ik rook geen sigaret ten, sigaren en ook geen pijp Mjets. Ik heb nog nooit gerookt." „Allémachtig! O, excuseer m'n verbazing, maar dat is een uni- cwm gewoonweg. Dat heb ik nog npoit meegemaakt. Lieve kelp, uit wat voor land kom je? Roken ze dpar helemaal niet?" („Jawel", antwoordde Jan, die ■tt> ee zich amuseerde over de reactie van de ander. „Maar ik ben mis schien de uitzondering op de regel. Als je frisse hersens wilt houden., moet je niet roken. Het is niet bevorderlijk, als je nog enkele jaren van studie voor je hebt." „Ja," antwoordde Gerard enigs zins ontnuchterd. „Gelijk heb je. Dus je wilt werkelijk gaan leren?" Nu was het de beurt van Jan om verbaasd te kijken. „Hoe be doel je? Ja, natuurlijk kom ik hier om te leren. Dacht je soms, dat ik voor m'n plezier naar Delft gekomen ben?" „Nou," meesmuilde de ander," voor je verdriet hoef je hier ook niet te zitten. Delft is een lollig stadje en je bent bovendien dicht bij het Haagje ook. Maar ja, als je wilt leren, een nobel streven, werkelijk. Je denkt misschien, dat ik je voor de gek houdt, maar ik meen het werkelijk als ik zeg, dat ik de lui bewonder, die avond aïn avond over hun boeken en schriften gebogen zit ten. Brr. Ik kan het niet. Het is een heel mooi leven als student, maar het leren kunnen ze van mij cadeau krijgen. Enfin, dat geeft ook niet. Als je zin hebt, kgp dan straks maar eens even op mijn kamer kijken. Als je bij voorbeeld na het broodeten komt, kun je kermis maken met de leepste van de hele tech. Hij is vierdejaars. Saluut." Weg was hij weer. Jan lachte enigszins onzeker, hij had nog niet voldoende mensenkennis en hij wist niet goed, hoe of hij zich houden moest. Als die Gerard hem maar niet lomp had gevon den. Enfin, in vredesnaam, niets aan te doen. Maar zou hij wel in gaan op de vriendschap van die snuiter? 't Leek Jan wel een leuke vent, maar ja, zo één-twee drie kennis maken, dat was toch wel wat vreemd. Toen z'n hospita 's middags met z'n twaalfuurtje kwam, vroeg hij voorzichtig, wat die Van der Ham voor iemand was. „O", zei de spraakzame vrouw, „hebt u al kennis gemaakt met mijnheer Van der Ham? Een aar dige jongen, een hele goeie jon gen. Als u die tot vriend hebt, bent u niet slecht af. En hij is zo eenvoudig, enfin z'n vader ook. Die is laatst hier zelf geweest, ziet u, om naar zijn zoon te infor meren. Ja, mensen met centen zijn niet altijd verwaand. Mijn heer z'n vader heeft een grote machinefabriek in Den Haag, en een prachtige villa in Wassenaar. Echte chique." Gelukkig klonk er een belletje, waarop juffrouw Bloemers haas tig het vertrek verliet, anders had hij misschien het hele ge boorteregister van de Van der Ham's te weten gekomen. (Wordt vervolgd.) De sloot langs het gebouw van het Wit Gele Kruis wordt niet gedempt. Vervolgens werden de moei lijkheden betreffende woning bouw onder de ogen gezieil. Be treurd werd dat Philppine niet tot de kanaalzone wordt gere kend, ofschoon ook vele mensen in fabrieken te Sas van Gent en Sluiskil werken. Voor huurkoopwoningen waren geen gegadigden te vinden. Hierna sprak de voorzitter mede namens de raad 'n woord van dank tot de heer Roelans voor zijn uiteenzettingen. De agenda van de raadsver gadering bleek maar enkele punten te bevatten, waaraan de raad niet dadelijk zijn zegen kon geven. Het voorstel van B. W. tot toekenning van een tegemoet koming volgens art. 13 der L. O.- wet aan T. de Graeve werd goed gekeurd. B. W. hadden met 2 afge vaardigden van de winkeliers vereniging een bespreking ge had over de nieuwe winkelslui tingswet welke op 1 October in- Op verzoek zal de raad voor stellen op werkdagen de winkèls open te stellen tot 17 uur en op Zondag wegens het vele vreem delingenverkeer van 912 en van 15 tot 20 uur. B. W. stellen voor de wo ning van de wed. Dhooge op de markt op haar eigen verzoek te laten afbreken voor het ma teriaal van afbraak. De raad keurde dit voorstel goed, wanneer hieraan bepaalde voorwaarden werden verbonden. Bij de rondvraag besprak de heer Antonissen het gebrek aan water op het Olmendijkje. De voorzitter beloofde de bewoners van water te voorzien. De heer Brouwer, bijgestaan door de heer F. Barbé, kon zich niet verenigen met het besluit van B. W. betreffende de op dracht van het werk in de Ver bindingstraat. De gemoederen stegen hier even tot aan het kookpunt. De heer Rammeloo infor meerde naar de leegstaande woning in de Schoolstraat en op de Posthoorn. De voorzitter deelde mee uat beide woningen gevorderd zijn maar dat hiertegen verzet is aangetekend.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2