Vrijere markt voor Pond en Franc Braziliaanse gevangenen in opstand Ook de vermiste Zweedse „Dakota" werd omlaag geschoten Israëlisch-Arabisch incident De strijd in Korea Nieuwe turfstrooiselfabriek in vlammen opgegaan Schotse mijnwerkers protesteren tegen Duitse herbewapening MAANDAG 23 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2067. NEDERLANDER IN BELGIE GEDOOD. TARIEF VERHOGIN G. BELG. SPOORWEGEN. ONGEREGELDHEDEN IN ODENDAALRUST. VERKLARING VAN TAFT. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. MORRISON OVER DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. onder .49 p I DE CANADESE STRIJDKRACHTEN. REDE VAN EISENHOWER. NOG STEEDS INSTORTINGEN. IN SUSSEN (B.) Hr. Ms. „Van Galen" TERUG UIT KOREA. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" NAAR KOREA. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Tot dusver kon vreemde valu ta door het bedrijfsleven hier te lande slechts worden gekocht en verkocht op basis van de officië le aan- en verkoopkoersen van de Nederlandse Bank. In dit systeem zal een wijziging worden gebracht in dier voege, dat de devisiezenbank met haar cliënten in bepaalde valuta's zul len kunnen handelen op koersen, liggende tussen de officiële aan- en verkoopkoersen van de Ne derlandse Bank. De spreiding tussen de offiële koersen zal iets worden vergroot. De handel met de cliënten in be doelde valuta's zal als regel ge schieden op koersen, die twee maal per dag ter beurze zullen tot stand komen. Op deze wijze zal er een vrijere koersvorming op de contante valutamarkt zijn. In de valuta's, die tot deze vrije re contante markt worden toege laten, zal ook handel op termijn door de deviezenbanken onder ling en met haar cliëntéle wor den toegestaan ter dekking van het koersrisico op reële goederen en dienstentransacties. Hierdoor zal voor deze valuta's een vrijere termijnmarkt tot stand komen. Gebroken zal worden met het thans bestaande systeem, waar bij alle termijncontracten bij de Nederlandse Bank moeten wor den overgesloten. De invoering van een vrijere coniante en termijnmarkt voor bepaalde valuta's zal aanvankelijk worden beperkt tot het pond sterling en de Franse franc. In Engeland en Frankrijk is een soortgelijk systeem reeds enige tijd van kracht. Om de banken gelegenheid te geven zich op het nieuwe systeem voor te bereiden, zijn ontwerpvergunningen en een ontwerp-circulaire Zaterdag aan hen toegezonden. De datum, waarop het nieuwe systeem voor het pond sterling en de Franse franc wordt ingevoerd, zal nader worden bekend gemaakt. Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd dat een en ander geen wijziging brengt in de voorschriften ten aanzien van de vereiste deviezen- vergunningen, aldus een commu niqué van de Nederlandse Bank. DE REACTIE IN GELD. EN BANKKRINGEN. „Een schuchtere en beschei den stap in de richting van een vrije wisselmarkt, zoals die hier voor de oorlog bestond", aldus de meest gehoorde commentaar. In geld- en bankkringen te Am sterdam was men van mening, dat door het nieuwe systeem de arbitragemogelijkheden iets wor den vergroot. Men meende ech ter, dat hieraan voorhands in de practijk nog weinig waarde kan worden toegekend, omdat de gul- densmarkt in het buitenland, ook vóór de oorlog, nooit groot is ge weest. Niettemin werden de maatregelen toegejuicht. Voor de goederenhandel kan de nieu we regeling gunstig worden ge acht. In financiële kringen te Amster dam vraagt men zich af, of de volgende stap van de betrokken Een vrachtauto, bestuurd door de 63-jarige heer G. H. uit Val kenburg (Nederland), is Vrijdag op de overweg te Geronsart ge grepen door een trein, komende uit Mariënbourg. De heer H. was op slag dood. Hij was in dienst van een firma te Hasselt. autoriteiten wellicht zal worden de invoering van een vrijere con tante en termijnmarkt, behalve voor het pond en de Franse franc ook voor de Amerikaanse dollar. In breder verband gezien is de nieuwe regeling zeker van bete kenis, aangezien ze een stap is naar liberalisatie van ons gehele economische leven, aldus deze zegslieden. AANTAL MOND- EN KLAUWZEERGEVALLEN VERMINDERD. Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek was het aantal met mond en klauwzeer besmette bsdrijven eind Mei 111 tegen 298 eind April. Eind Januari was het aantal besmette bedrijven nog 3196. (Advertentie) de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen onder medisch toezicht gedipl. haarkundige betere toiletartikelen, parfume rieën. In het goudmijnencentrum Odendaalsrust in de Oranje Vrij staat hebben inheemsen de poli tie, die optrad tegen een menigte stakers, met stenen bekogeld. Onlangs is bij relletjes in de zelfde plaats een inheemse man Vrijdag Met ingang van 1 Juli a.s. zul t len de tarieven der Belgische om het leven gekomen. 0 spoorwegen worden verhoogd. De begonnen de moeilijkheden toen retourbiljetten ondergaan een inheemsen in de Naturellenwijk, verhoging met 10%, behalve voor merendeels vrouwen, arbeiders de 2de klas. Het tarief voor een trachten te beletten naar hun enkele reis blijft ongewijzigd. I werk te gaan, vóórdat de begra- Abonnementen worden met 5 tot 25% verhoogd. De tarieven voor het goederenverkeer stijgen met gemiddeld 10%. De republikeinse senator Taft heeft Zaterdag op een persconfe rentie te Washington verklaard reeds te beschikken over de 603 of 604 afgevaardigden, die nodig zijn om zijn verkiezing tot repu blikeins candidaat voor het presi dentschap bij de eerste stem mingsronde op het nationale con gres te Chicago te verzekeren. De senator voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij ,,om tactische re denen" aan zekere afgevaardig den zou verzoeken, niet op hem te stemmen bij de eerste ronde. De secretaris-generaal van de beweging, die de candidatuur van Eisenhower propageert, Roberts, heeft deze verklaring van Taft „de belachelijkste van alle door Taft in zijn verkiezingscampagne geuite beweringen" genoemd. Volgens Roberts wil de senator zich bij voorbaat verontschuldi gen voor een eventuele nederlaag bij de eerste ronde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Aanhoudend tamelijk koud weer. DINSDAG 24 JUNI. v.m. n.m. Breskens 3.05 3.25 Terneuzen 3.40 4.00 Hansweert 4.20 4.40 Walsoorden 4.30 4.50 Herbert Morrison, de vroegere Labour-minister van Buitenland se Zaken, heeft op een politieke vergadering verklaard, dat de Labour-partij een beroep op de Sowjet-Unie zal doen om „werke lijke en radicale veranderingen" te brengen in de betrekkingen met Engeland na de aankomst van Gromyko als Russisch ambassa deur. Gromyko en het Kremlin dienden de verzekering te aan vaarden, dat geen enkele politie ke partij in Engeland een oorlog tegen Rusland wenst uit te lok ken. Morrison voegde daaraan toe: „Wij maken geen toespelin gen, dat de Sow jet-regering van plan is een wereldoorlog uit te lokken. Wij zien niet in, waarom zij dat zou wensen". „Volgens het handvest van de V.N. zijn alle landen verplicht elkaar tegen agressie te verdedi gen en wij dienen ook onze ver plichtingen na te komen als Rus land het slachtoffer van onuü- gelokte agressie wordt", aldus Morrison. fenis van de omgekomen man voorbij waren. De politie greep in om degenen, die naar hun werk wilden gaan te beschermen. Er is een vijftigtal arrestanties verricht. De nieuwe turfstrooiselfabriek in het Fochteloer-veen bij Ooster- wolde is door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Het vuur vond gretig voedsel, aangezien de fabriek grotendeels uit hout is opgetrokken. Door deze brand is een belangrijke industrie, die veel beloofde voor Oosterwolde en omgeving, verloren gegaan. Het gebouw kwam verleden herfst -pas gereed en was uitge rust met de nieuwe machines. De fabriek had wegens gebrek aan orders een tijdlang stil ge staan, doch was Donderdagmor gen juist weer beginnen te draaien. Door de brand is een 40-tal arbeiders gedeeltelijk zonder werk gekomen, daar het niet meer mogelijk is de turf tot pakken te persen. De fabriek was eigendom van de N.V. N. Nederlandse turfstrooiselfabriek te Assen. Verzekering dekt de schade. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat het Stockholmse politielaboratorium de Zweedse regering in kennis heeft gesteld van het resultaat van zijn onder zoek naar een rubber reddings boot, afkomstig van de vermiste Zweedse „Dakota". Het onder zoek heeft uitgewezen dat ook de Dakota", evenals later de „Catalina", die naar het vermiste toestel zocht, omlaag is gescho ten. In de rubberboot bevinden zich gaten, scheuren en verkleurin gen, die, naar door de laboranten is vastgesteld, door kogels zijn veroorzaakt. De resultaten van het onder zoek zijh ook ter kennis gebracht van de Zweedse legerleiding. Beide neergeschoten vliegtui gen waren, aldus is van Zweedse zijde gemeld, ongewapend. De „Dakota" bevond zich op 'n oefenvlucht. Zij had een 8 kop pen tellende bemanning aan boord. De Zweedse ambassadeur te Moskou heeft opdracht ontvan gen de Sowjetrussische regering mede te delen, dat bij proeven op het politie-laboratorium te Stock holm is gebleken, dat de vermis te Zweedse „Dakota" beschoten is vóórdat zij verdween op Vrij dag 13 Juni. De ambassadeur moet vragen of de Russen op het vliegtuig geschoten hebben en, zo ja, onder welke omstandigheden. De inhoud van het laborato- rapport is geheim. De pogingen, om het wrak van de „Dakota" te onderzoeken zijn gefaald en men heeft ze opgege ven. Met behulp van radio had men de plaats van het toestel waargenomen, doch toen duikers Zondag afdaalden vonden zij slechts een grote steen en een oude marineboei. De stormen van de laatste tijd hebben de zee blijkbaar zodanig bewogen, dat het wrak weggevoerd is, aldus Reuter. Ongeveer 350 zware misdadi gers, die gevangen zijn op het Braziliaanse eiland Anehieta, on geveer 250 km ten Z. van Rio de Janeiro, zijn in opstand geko men. Naar gemeld wordt hebben zij zich van schepen meester ge maakt en bedreigen zij de tegen over het eiland gelegen stad Uba- tuba. Vliegtuigen patrouilleren boven het gebied, waar zich de ontsnapten bevinden. De autori teiten van de staat Sao Paulo hebben de toestand ernstig ge noemd. Er zijn troepen naar Ubatuba gezonden ter beschikking van de stad. De gevangenen hebben ver scheidene bewakers gedood, zich van hun wapens meester ge maakt en zijn overgestoken naar het vasteland. Tachtig van 350 gevangenen, zijn thans opnieuw gevangen ge nomen. De overigen evenwel heb ben zich langs de kust verspreid na een landing op het vasteland. Op sommige plaatsen wordt hevig gevochten. Nieuwe verster kingen van de Braziliaanse vei ligheidsdienst zijn opgeroepen. Naar verluidt is een torpedo- bootjager naar de kuststad Para- ty in de staat Rio de Janeiro ge zonden om de plaats te bescher men tegen gevangenen, die daar heen oprukken. De stad Ubatuba is thans door militairen bezet. Eén van de verwoedste gevech ten heeft zich in de buurt van Taurate, ongeveer 250 km van Rio afgespeeld. De gevangenen zouden zware verliezen geleden hebben. Zij zijn gewapend met machinegeweren, geweren en an dere wapens, afkomstig uit het arsenaal van de gevangenis. Vliegtuigen trachten de bewe gingen van de gevangenen te volgen. Volgens berichten uit Sao Paulo zijn ongeveer 100 misdadigers door hun „kameraden" gedood, omdat zij weigerden aan de op stand deel te nemen. Op het eiland Anehieta heerst een grote brand. KONINKLIJK BEZOEK AAN ALKMAAR. Tijdens het bezoek van H.M. koningin Juliana en prins Bernhard aan Alk maar en West-Friesland, bezichtigde het koninklijk paar Vrijdagmorgen de kaasmarkt. Koningin Juliana en prins Bernhard kijken naar het wegen van de kazen in de Waag. Op een conferentie te Ayr van Schotse mijnwerkers is een reso lutie aangenomen, waarin het besluit van Frankrijk, de V. S. en Engeland om een nieuw Duits leger op te richten veroordeeld wordt. Volgens de resolutie zal het besluit een grote stap zijn in de voorbereiding tot een derde wereldoorlog. Aan alle afdelin gen van de Labourbeweging wordt verzocht, te eisen, dat het Britse parlement zal weigeren het plan te ondersteunen en on middellijk het initiatief zal nemen tot het houden van een 4-mogendhedenconferentie over Duitsland, „de enige weg om een verenigd, democratisch en vrede lievend Duitsland tot stand te brengen." ZON MAAN op onder op Juni. 24 4.20 21.04 5.55 22.46 25 4.21 21.04 7.08 23.04 26 4.21 21.04 8.21 23.17 27 4.22 21.04 9.32 23.29 28 4.22 21.04 10.43 23.39 29 4.23 21.04 11.53 23.49 30 4.24 21.03 13.06 Israëlische militaire politie heeft het bureau van de gemeng de wapenstilstandscommissie der V.N. te Jeruzalem bezet om te voorkomen, dat de commissie een vat van 200 liter opent, dat op 4 Juni bij een Israëlisch convooi in beslag is genomen. De V.N.-com- missie wil het vat in het bijzijn van Joodse en Arabische verte genwoordigers openen. Het convooi was, onder bewa king der V.N., op weg naar het Hadassa-ziekenhuis, waarvoor men door de Arabische linies moest. De V.N.-commissie is be voegd dergelijke convooien, die de Israëlische autoriteiten elke 14 dagen mogen zenden om het ziekenhuis en de nabij gelegen Joodse universiteit van het nodi ge te voorzien, te inspecteren. Na een woordenwisseling wil den Israëlische en Arabische mi litairen elkaar te lijf, maar een botsing werd voorkomen doordat generaal Bennet de Ridder, de Belgische voorzitter der V.N.- commissie, bevel gaf het vat naar zijn bureau te brengen, waar het in een afgesloten ruimte zou blij ven liggen totdat het Amerikaan se hoofd van de wapenstilstands commissie, generaal William Ri ley, een beslissing zou hebben ge nomen. De generaal was op dat ogenblik op weg naar New York. Op juridisch advies deelde de missie later mede, dat het vat zou worden geopend. Dit nu willen de Israëliërs verhinderen. Er is door de wapenstilstands commissie bij de Israëlische autoriteiten geprotesteerd, maar tot dusver zonder resultaat. Functionarissen van de V.N. zeggen dat het incident gevaar lijk kan worden voor het voort bestaan van de wapenstilstand. BOMONTPLOFFING IN WONING VAN ISRAE LISCHE MINISTER. Volgens mededelingen van de politie te Tel Aviv is Zondag ochtend vroeg een bom van slech te makelij in de woning van de Israëlische minister van verbin dingen, Zvi Pinkas, ontploft. Nie mand werd gewond. Wel was enige schade aangericht. Er wer den twee arrestaties verricht. In politiekringen wordt het voorgevallene in verband ge bracht met de nieuwe maatrege len van de regering ter besparing van benzine waarbij een rijver bod geldt voor vrachtauto's en particuliere auto's gedurende 2 dagen in de week. Volgens critici zou de minister op grond van zijn godsdienstige overtuiging er op gestaan hebben de Zaterdag als verplichte rustdag in te voeren. Blijkens een nader bericht is de bom niet in maar buiten de wo ning van de minister ontploft. De voordeur werd vernield. Er is nog een derde persoon, een jour nalist, gearresteerd. Een tijdelijk radar-netwerk, dat de noordzijde van Noord-Ameri- ka tegen luchtaanvallen be schermt, zal worden vervangen door duurzame installaties, aldus maakt het Canadese ministerie van defensie in een witboek be kend. Canadese en Amerikaanse luchtstrijdkrachten zullen daar worden gestationeerd. Het getal der Canadese strijd krachten bedroeg 31 Maart 95.394 man, ruim tweemaal zo veel als twee jaar geleden. Het ministerie stelt zich 115.000 in leger, vloot en luchtmacht als einddoel. Canada werkt hard aan onder zoekingen op defensiegebied, vooral om de moeilijkheden der radioverbindingen om en bij de Noordpool op te lossen. Het ministerie denkt in het lo pende financiële jaar twee mil liard dollar aan de defensie te zullen besteden, dat is ongeveer tienmaal zoveel als in 1948-1949. De bijdrage van Canada voor de Noordatlantische verdediging in Europa zou voornamelijk uit vliegtuigen bestaan en is van elf op twaalf eskaders gebracht, die in 1945 in Europa zullen Zijn aan gekomen, aldus dit witboek. Generaal Eisenhower heeft Za terdagavond de aanhangers van senator Taft in Texas beschul digd van „zwendel in afgevaar digden naar de nationale conven tie". Hij noemde dit „verraad aan de republikeinse partij en haar grondbeginselen' De generaal hield zijn eerste politieke rede „met de handschoe nen uit". Hij nodigde democraten en par tijloze stemmers uit om samen met de republiekeinen de huidige regering, die hij zwak en onbe kwaam noemde, op te ruimen. Hij wekte op tot een open-deur- politiek „die zou leiden tot vele bekeringen onder de democra ten". Hij beschuldigde „een kleine clique" republikeinen in Texas en Louisiana er van, dat zij de partij beschouwen als hun „per soonlijk, afgepaald terrein". Hij drong aan op eerlijk spel op de conventie te Chicago, volgen de maand. Met deze rede valt generaal Eisenhower voor het eerst in het openbaar de politieke tactiek aan van de aanhangers van senator Taft, zijn voornaamste mededin ger bij de benoeming tot republi keins candidaat. In het instortingsgebied van Sussen (B.) worden thans van overheidswege versterkingen aangebracht onder de ontruimde huizen. Het terrein is nog steeds gevaarlijk, getuige een nieuwe verzakking in een boomgaard, waardoor een kuil ontstond van c.a. 7 meter diep. Reeds in Fe bruari werd ook van Nederland se deskundige zijde gerappor teerd over de mogelijkheid van nieuwe instortingen en werden veiligheidsmaatregelen dringend noodzakelijk geacht. Philippijnse infanterie heeft Za terdag hevige Noordelijke aan vallen aan het Koreaanse front in het gebied van Tsjorwon afge slagen- Vierduizend Noordelijken be gonnen Vrijdagavond de aanval op heuveltoppen in dit gebied na vijfduizend mortier- en artillerie granaten op de geallieerde stellin gen te hebben afgeschoten. Te gen het aanbreken van de dag gaven de Noordelijken de strijd op. Volgens het achtste leger verloor de tegenstander 550 man aan doden en 35 aan gewonden. De cijfers der geallieerde verlie zen zijn niet bekendgemaakt. VRIJLATING VAN GEVAN GENEN OP KOREA. Het opperbevel van de V.N. heeft meegedeeld, dat het 27.000 Koreaanse gevangenen zal vrijla ten, van wie gebleken is, dat zij Zuidkoreaanse burgers zijn die of tot dienstneming in het Noord- koreaanse leger gedwongen zijn of door de troepen der V.N. langs de verschillende fronten om vei ligheidsredenen gevangen zijn genomen. Elk krijgt kleding en rantsoenen voor een maand. De gevangenen bevinden zich in kampen te Jongtsjon en Poesan. Verder verklaart het opperbe vel, dat de geïnterneerden, die vrijgelaten worden, zich niet op de lijst van krijgsgevangenen be vinden, welke bij de bestandson derhandelingen in December is overhandigd. KOJE. Amerikaanse leden van de lei ding van het krijgsgevangenen kamp op 't Zuidkoreaanse eiland Koje hebben Zondag medege deeld, dat 'n Amerikaanse bewa ker Zaterdag een Noordkoreaan- se gevangene, die stenen naar hem gooide, heeft doodgeschoten. Zondagochtend had men een ge vangene met doorgesneden hals aangetroffen. Vermoed werd, dat hij zelfmoord had gepleegd. In een nadere mededeling wordt gezegd, dat twee Noordkoreaan- se gevangenen in blok 4 een be waker vroegen er uit gelaten te worden omdat zij anti-commu nisten waren. Toen de gevange nen buiten de poort waren wierp één hunner stenen naar de bewa ker en deed een aanval op hem. De militair opende het vuur en trof de man dodelijk. De gevangene, die met openge sneden hals is aangetroffen, be vond zich in het „niet-communis- tische" blok nummer 62. De ge vangenen in dit blok wachten op transport naar kampen op het vasteland, die bestemd zijn voor hen, die verklaard hebben het communisme afgezworen te heb ben. Nadat de trossen van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", Zaterdagmorgen in de haven van Nieuwediep waren vastgelegd, hadden de 240 opvarenden er 90.000 mijlen op zitten. Hiervan hebben zij er sedert het vertrek op 16 Maart 1951 uit Den Helder ruim 50.000 in dienst van de Ver enigde Naties afgelegd voor pa trouille-tochten en bombarde mentsacties nabij Korea. Schip en bemanning hebben daarbij, on danks de soms felle bombarde menten niet over krijgsgeluk te klagen gehad. Het schip heeft namelijk geen enkele schade op gelopen, de enige gewonde aan boord is de commandant, A. M. Valkenburg, geweest, die bij een onschuldige val op de brug een beenbreuk opliep. Ter herinne ring aan de Koreaanse dienst liep de oorlogsbodem met de V.N.-vlag in top de haven binnen, waar de bemanning door duizenden fami lieleden en belangstellenden werd verwelkomd. In Maart j.l. werd het schip in Hongkong afgelost door de tor pedobootjager „Piet Hein". Het ligt in de bedoeling, Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" te bestemmen om te zijner tijd Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren te gaan aflossen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zou deze af lossing tegen het einde van het jaar geschieden. De Amerikaanse senaat heeft" Zaterdag zijn goedkeuring ge hecht aan het lenen van twee duikboten aan Nederland voor de tijd van maximaal vijf jaar. De schepen zullen eerst gemoderni seerd worden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1