Adenauer contra de Bondsraad PERSCONFERENTIE VAN TRUMAN L&z&xö dit' ft OUPE Sportief en toch gekleed PUROL puur Strijd om het veto-recht Margaret Trumans bezoek aan Europa KMX. BEPLEIT VERHOGING DER TOERISTENDEVIEZEN r Officiële Publicaties Prins Bernhard lid voor het leven der Aeroclub van Groot-Brittannië Franse senaat tegen glijdende loonschaal VOOR DE VROUW Met ceintuur en shawl DE NED. UITVOER NAAR DUITSLAND Eric de Noorman in „Het land der duisternis" ONDER DE TWEEDE BLAD Zaterdag 21 Juni 1952 7e Jaargang No. 2066 SLACHTOFFER VAN RAMP IN MARSDIEP AANGESPOELD "N E VRIJE ZEEUW Vandaag zal bondskanselier Adenauer de strijd om de Euro pese verdragen moeten aanbin den met de bondsraad. De inzet van deze strijd is vooralsnog de formele vraag, of de verdragen onder het recht van véto der negen landelijke regeringen val len. De met spanning tegemoet geziene stemming van de bonds raad over de verdragen zelf zal eerst plaats hebben, wanneer de ratificatie door de bondsdag een feit is geworden. Sensationeel zijn de debatten in de bondsraad nooit. Werke lijke debatten zijn er zelden en meestal ligt het reeds bij voor baat vast, hoe de beslissingen zullen uitvallen. Dat zal ditmaal niet het geval zijn. Reeds bij voorbaat heeft de bondsraad te verstaan gegeven, dat hij niet de mening van de regering deelt slechts een klein onderdeel der verdragen onder zijn recht van veto te doen vallen. Adenauer zal zelf zijn opvat ting komen verdedigen, maar er is hoegenaamd geen kans op, dat hij in dit opzicht met de lands regeringen tot overeenstemming zal komen. Het staat dus bij voorbaat vast, dat deze zitting de formele ope ning van een conflict tussen re gering en bondsraad zal brengen. Er is geen andere mogelijkheid om dit conflict tot een oplossing te brengen dan de inschakeling van het staatsgerechtshof, dat de grondwettelijke toelaatbaarheid der verdragen heeft te onderzoe ken. De beslissing over de omvang van het recht van veto van de „hoeders van de federatieve op bouw" in Duitsland is van emi nent belang, omdat de regering verre van zeker is over de steun, die zij voor de verdragen in de bondsraad kan verwachten. De politieke machtsverhoudin gen liggen zo, dat de regerings partijen aan het bewind zijn in vier der negen landen, namelijk Noord-Rijn-Westfalen, Beieren, Rijnland en Sleeswijk-Holstein. Daarmee beschikt de regering in de landenkamer over 18 van de 38 stemmen. Vijftien stemmen behoren aan de socialistisch ge regeerde landen Hessen, Ham burg, Bremen en Neder-Saksen. De vijf beslissende stemmen ho ren aan Würtemberg-Baden, waar een liberaal-socialistisch be wind is. De Würtembergse liberalen nemen een aarzelende houding in. Zij menen, dat de Duitse re gering tenminste nog een groot scheepse poging moet doen om de „big four" aan de conferentie tafel te brengen, alvorens een ra tificatie der verdragen gewettigd zou zijn. Niet weinigen in het regeringskamp in Bonn hebben meer hoop op een afvallen van de Bremer regering van de socia listische partijlijn dan op de stemmen van minister-president Maier uit Stuttgart. In Bremen regeert namelijk de socialistische veteraan Kaisen, die evenals zijn Berlijnse collega de Europese integratie met meer vertrouwen tegemoet treedt dan dr Schumacher. Het is intussen duidelijk, dat de socialisten de bondsraad tot hun voornaamste machtsmiddel tegen de regering hebben ge maakt. Dat zij dit konden doen, danken zij voornamelijk aan de partij van dr Adenauer, die bij de constructie van het West-Duit se staatsgebouw ernaar gestreeld heeft de federatieve landen door dit orgaan grote rechten tegen over het centrale bewind te ga randeren. Dr Adenauer plukt nu de vruchten van deze ijver. Hij ziet zich, om zijn politiek door te zet ten, genoodzaakt zoveel mogelijk af te dingen van de rechten der landen en haalt zich daarmede weer het misnoegen op het lijf van zijn eigen partijgenoten in de landelijke hoofdsteden. Zo heeft de christelijke minister-pre sident van Beieren, dr Ehard reeds aangekondigd, dat hij met de socialisten Adenauers aanval op het recht van veto van de bondsraad over de verdragen af wijst. De socialisten op hun beurt hebben zich als centralis-- ten vóór vier jaren zo krachtig mogelijk verzet tegen vergaande rechten van de landenkamer. Zij trekken thans echter profijt van de federatieve opbouw der repu bliek en verklaren de verdedigers der landelijke rechten te zijn. De leden van de bondsraad hebben zich voor een onderzoek van de constitutionele verwikke lingen van de verdragen door het staatsgerechtshof uitgesproken. De raad zal zich daarover echter thans niet meer behoeven uit te spreken, aangezien dit onder zoek inmiddels reeds door de bondspresident is gevraagd. De socialisten hebben in Bonn al te kennen gegeven, dat zij zullen aandringen op een opschorting van de gehele ratificatie, tot het hof zal hebben uitgemaakt, of het verdedigingsverdrag al dan niet strijdig is met de grondwet. Het parlement kan naar socia listisch inzicht niet zijn goedkeu ring aan het verdrag geven, zon der dat de constitutionele kwes tie is opgelost. Zou het de ratifi catie toch behandelen, dan zou het volgens de socialisten de autoriteit van het hoogste ge recht aantasten. Daas het ge recht wellicht drie maanden no dig zal hebben voor zijn onder zoek, menen de socialisten een belangrijke vertraging van de ra tificatie der verdragen te kunnen bereiken. Dr Adenauer echter wil zich met hand en tand tegen zulk een vertraging verzetten en hij blijft eisen, dat de bondsdag zo snel mogelijk zal ratificeren. De West-Duitse Bondsraad heeft Vrijdagmorgen eenstemmig de mening uitgesproken, dat de Europese verdragen in alle pun ten door hem zullen moeten wor den goedgekeurd. De vertegen woordigers der landen staan daarmee op de uitoefening van hun vetorecht over de verdragen Zij hebben zich daarmee ge plaatst 'tegenover de regering, die bij monde van Adenauer ver klaard had, dat zij slechts enkele onderdelen der verdragen aan het vetorecht van de raad wilde on derwerpen. Het geschil zal nu waarschijnlijk door het staats gerechtshof moeten worden op gelost. De bondsraad heeft vports de mening uitgesproken, dat met de ratificatie der verdragen zal moe ten worden gewacht totdat het staatsgerechtshof een uitspraak zal hebben gedaan over de grondwettelijke toelaatbaarheid ervan. De vertegenwoordigers der lan den zullen hun mening over de inhoud der verdragen zelf eerst vastleggen, nadat deze door ae bondsdag zijn afgehandeld. Het besluit van de bondsraad betekent een verdere moeilijk heid voor Adenauers pogingen, de verdragen nog in Augustus te doen ratificeren. Ondanks een tweede poging is de kanselier er nog niet in geslaagd de meerder heid van de bondsdag voor dit doel te bewegen tot een uitstel van de parlementaire vacantie. De bondsdag zal over het tijd schema der ratificatie Donderdag opnieuw beraadslagen. Margaret Trumans bezoek aan Europa, deze zomer, draagt er toe bij dat een record aantal Amerikanen Europa komt bezoe ken. De reisbureaux, die verwach ten dat deze zomer 750.000 Ame rikaanse toeristen de Atlantische Oceaan oversteken, zeggen, dat de reis van Trumans dochter bij de toeristen de vrees wegneemt, dat zij als gevolg van een oorlog in Europa zullen stranden. Naar aanleiding van berichten in de pers dat het in het voor nemen zou liggen nieuwe voor schriften uit te vaardigen, waar bij op de valutamarkt een gro tere vrijheid wordt toegestaan, maar dat het niet de bedoeling zou zijn ook de particuliere sec tor en met name het rijverkeer hierin te betrekken, heeft het bestuur van de K.N.A.C. zich tot de minister van financiën ge wend met het verzoek alsnog in overweging te willen nemen het toegestane reisbedrag te ver hogen. Het bedrag van ƒ400 is vast gesteld op een tijdstip, dat het prijsniveau in het buitenland in het algemeen 50 lager dan thans, in vele gevallen is dit ver schil zelfs een nog groter percen tage aldus de K.N.A.C. Het bestuur van de K.N.A.C. meent een verhoging, welke hiermede in overeenstemming is te mogen bepleiten nu is geble ken, dat het uitgaande toeristen verkeer ruimschoots door het in komende wordt gecompenseerd, een ontwikkeling, welke zich ook in het eerste kwartaal van 1952 heeft voortgezet. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij als gedele geerde van zijn staat, Missouri, naar de democratische partij- conventie zal gaan. Als zodanig zou hij het recht hebben zijn voorkeur voor een candidaat te kennen te geven. Hij zou niet tussenbeide ko men, als het er naar uit zou zien, dat de conventie een can- djidaat zou benoemen, die hij ook zou wensen. Mocht echter het tegendeel blijken, dan zou hij 't recht voor behouden zijn voorkeur uit te spreken voor de candidaat zij ner persoonlijke keuze. Reuter tekent hierbij aan, dat Tru mans „strategie" van belang wordt geacht, daar zijn stem wel eens de doorslag zou kunnen geneeskracht - gezondheid en zuiverheid voor Uw huid DE VRIJE VEREN. Houden wat wij hebben De strijd om de vrije veren op de Westerschelde is haast afgelopen. Het antwoord van minister Wem- mers aan een Kamerlid was al niet erg bemoedigend, maar nu nader hand bekend is geworden, dat Gedep. Staten reeds op de hoogte zijn gebracht van de nieuwe ta rieven, begrijpt iedereen, dat de strijd verloren is. De komende in terpellatie in de Eerste Kamer zal wel niet veel opleveren De stand- van 's lands financiën laat niet toe, dat het rijk nog langer voor de te korten opdraait en het is niet te verwachten, dat men in de Kamer de minister de voet zal dwarszet- ten. Of het zou moeten zijn, dat de verkiezingen hun schaduwen voor uit wierpen. Aannemelijk lijkt dit evenwel niet. Vermoedelijk zijn de politieke neuzen al geteld. Daar komt nog bij, dat Gedep. Staten in hun brief over deze kwestie de minister eigenlijk de pap in de mond hebben gegeven door hun verklaring dat het stand Op het strand bij de Mok op Texel is Donderdagmiddag 'n lijk aangespoeld. Men vermoedt, dat het een van de slachtoffers is van de ramp in het Marsdiep, waarbij een Nederlandse Thun- derjet tijdens een duikvlucht op een Engels patrouillevaartuig is neergestort. De identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen. Het stoffelijk overschot is naar Den Helder overgebracht. GEE» BEGRIP. Het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1951 wijst er nog eens weer op, dat er in alle sectoren van de overheidshuis- houding nog geen sprake is van een uiterst zuinig beheer. Dit blijkt onder meer uit gebruik van auto's voor overheidsdien sten. In het begin van 1952 heeft de rijkshoofdinspecteur uitgerekend dat nog liefst drie millioen op het gebruik van auto's zou kunnen worden bespaard. Wij weten nu al jaren, dat de rijkskas in zor gelijke toestand verkeert. Nu blijkt opnieuw, dat er in 1951 alleen voor onnodig rijden met auto's meer dan drie millioen is verspild. Hieruit kan geen an dere conclusie worden getrok ken dan dat men in overheids kringen nog onvoldoende begrip heeft voor de positie, waarin wij werkelijk verkeren. Dat is be treurenswaardig. Overigens kan men wel vast stellen, dat hier een voorbeeld wordt gegeven van de toestand in het gehele economisch leven in ons vaderland. Men beseft ook in talrijke privéhuishoudin- gen nog onvoldoende de toestand waarin men verkeert. Er worden nog duizenden, ja millioenen ver spild aan onnodige uitgaven, waarmee de positie van burgers en overheid zou kunnen worden verbeterd. Wie zich aan de re kenkamer spiegelt, spiegelt zich zacht. RECHT OP DE MAN AF. De heer Reijers, een Eerste Kamerlid en partijgenoot van de minister van justitie, heeft deze laatste in een nota trachten aan te tonen, dat de overheid in de geruchtmakende zaak-Menten geen recht doet. Het betreft hier de afwikkeling van een oude kwestie, waarbij het huis van de heer Menten te Bloemendaal di rect na de bevrijding werd leeg gestolen. Die zaak zelf is minder belang rijk dan hetgeen de heer R. over een aantal hoge ambtenaren op merkt. Een adviseur van het departement van justitie wordt in deze nota openlijk van minder fraaie handelwijzen beschuldigd. Er worden bezwaren ingebracht tegen de procureru-generaal van Amsterdam. Een inspecteur van politie wordt beschuldigd zijn on dergeschikten te hebben aange spoord tot het opmaken van valse processen-verbaal. Dit zijn opzienbarende onthul lingen, die niet in de doofpot kunnen worden gestopt. Men mag toch van 'n Eerste Kamerlid verwachten, dat hij zich behoor lijk heeft georiënteerd. Deze zaak-Menten is tot een groot schandaal geworden voor het departement van justitie. Vol gens de bedoelde nota is hier ge knoeid en gezwendeld tot in de hoogste instanties. Waarom is dit gebeurd? En als het waar is, waarom zijn deze mensen dan nog in functie? Waarom grijpt hier de rechter lijke macht niet op de juiste wij ze in? Deze zwendel moet volle dig worden uitgezocht. De heer Reijers verdient lof voor zijn op treden. HERHALINGSOEFENINGEN. Voor de militairen, die op Maandag 23 Juni 1952 in de leger plaats bij Oirschot voor herha lingsoefeningen onder de wape nen moeten komen, lopen de vol gende extra-treinen: Rotterdam D.P. v. 9.05; Feyenoord v. 9.13; Barendrecht v. 9.20; Zwijndrecht v. 9-27; Dordrecht v. 9.43; Lage Zwaluwe v. 9.57; Breda v. 10.12; Tilburg v. 10.31; Eindhoven a. 11.00. Een extra trein: Amsterdam C.S. v\ 9.41; Amsterdam M.P. v. 9.46; Amsterdam Amstel v. 9.51; Utrecht C.S. v. 10.17; Den Bosch v. 11-01; Eindhoven a. 11.32. Een extra trein: Zwolle v. 10.44; Deventer v. 11.14; Zutphen v. 11.37; Arnhem v. 12.07; Nijmegen v. 12.36; Eindhoven a. 13.57. Met deze treinen moeten rei zen de militairen, woonachtig in één der hier vermelde plaatsen en tevens de militairen, die via één dezer plaatsen naar Eindho ven reizen en derhalve op een dusdanig tijdstip van hun woon plaats moeten vertrekken, dat zij op het betreffende station aan sluiting hebben op de extra-trein. Militairen, komende uit het oos ten des lands, van de richting Enschede - Oldenzaal - Hengelo, moeten zonder bijbetaling via Deventer reizen, om vandaar met de vorengenoemde extra- trein verder te reizen. Militairen uit het noorden des lands en de overigen, die via Zwolle reizen, moeten eveneens van Zwolle af, zonder bijbetaling, met de extra- trein via Deventer reizen. STEMPLICHT MILITAIREN LEGERPLAATS BI,I OIRSCHOT. De militairen, die op Maandag 23 Juni 1952 in de legerplaats bij Oirschot voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen moeten komen en aldaar op 25 Juni a.s. hun stemplicht vervullen, wordt er op gewezen, dat zij aan de voorzitter van het stembureau naast de oproepingskaart het reeds in hun bezit zijnde rose formulier dienen te tonen, waar op de burgemeester van de plaats van inwoning de verklaring heeft gesteld, dat aan de kiezers wordt toegestaan in een andere ge meente aan de stemming deel te nemen. STEMPLICHT MILITAIREN. Alle stemgerechtigde militai ren, die op 25 Juni a.s. in werke lijke dienst zullen zijn en hun stem op genoemde datum in een andere gemeente dan hun woon plaats zullen uitbrengen, wordt er op gewezen, dat zij aan de voorzitter van het stembureau naast de oproepingskaart het reeds onder hun berusting zijnde rose formulier dienen te tonen, waarop de burgemeester van de plaats van inwoning de verkla ring heeft\ gesteld, dat aan de kiezers wordt toegestaan in een andere gemeente aan de stem ming deel te nemen. punt der regering in abstracto niet onredelijk was. Er is veel over de veren geschre ven en meerderen hebben zich aan overdrijving schuldig gemaakt. Zo heeft de Partij van de Arbeid m Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ter elf der ure ook nog een brief aan de ministerraad gestuurd. In dit schrijven werd zelfs de eis gesteld, de toestand van 1946 weer in te voeren, dus de totale vrijdom op de veren. Hiermee zijn de heren van de P. v. d. Arbeid hun doel voorbijgeschoten en ze hebben de zaak, waar het om ging, tevens vertroebeld. Mogelijk was het een soort verkiezingsmanoeuvre, maar dan was het in elk geval een slecht geslaagde. Men wilde in Zeeuwsch- Vlaanderen houden wat we heb ben (en nog niet eens algemeen). In het belang van de goede zaak hadden allen het dus eens moeten zijn. Daarom was het mis dat de P. v. d. A. de actie, die aan de gang was, ging doorkruisen met een eis, waarvan tevoren vaststond dat daar zeker niets van kon ko men. Velen hebben zich de vraag ge steld waarom alléén de P. v. d. A. in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zich tot de regering wendde. In het Westelijk deel wonen toch ook leden van die partij? Of waren die het met de actie niet eens? In de raad van Oostburg heb ben zich volgens de kranten een paar leden van de P. v. d. A. tegen de vrjje veren verklaard. Als een groot dagblad dan ook schrijft, dat heel Zeeuwsch-Vlaan deren terug wil naar de totale vrijdom op de veren, dan is dat er min of meer naast. Wie de laatste tijd heeft gelezen wat er over de Scheldeveren tus sen de regering en de Gedep. Sta ten is behandeld, heeft opgemerkt dat er in de toekomst hard gevoch ten zal moeten worden om te hou den wat we hebben, n.l. het veer van Terneuzen op Hoedekenskerke. Met eisen te stellen, die toch niet ingewilligd kunnen worden, schie ten we niets op. Het gaat voor Zeeuwsch-Vlaan- deren om twee dingen: 1. Het behoud van de gedeelte lijke vrijdom op de Schelde veren. 2. Het behoud van de lijn Ter- neuzenHoedekenskerke. Met dank voor de plaatsing, Een Oost Zeeuwsch-Vlaming. geven bij de candidaatsbenoe- mjng. Het ziet er thans immers naar uit, dat geen der demo cratische „adspirant-candida- ten" een overduidelijke meer derheid zal hebben op de con ventie. Het is bekend dat Truman 'n benoeming van gouverneur Ste venson van Illinois voorstaat. Deze heeft echter herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij er geen kan aanvaarden. Vele aanhangers van Truman trach ten niettemin steun voor hem te krijgen en met de steun van president Truman of de belofte daartoe zou zijn benoeming ze ker zijn. Vele onpartijdige waarnemers geloven, dat Ste venson generaal Eisenhower zou kunnen verslaan bij de presi dentsverkiezingen. Volgens be richt uit het pro-Stevenson- kamp zal de gouverneur, wegens zijn anti-isolationistische instel ling, de democratische candida- tuur aanvaarden als de repu blikeinen Taft als candidaat be noemen. Wegens zijn liberale opvattingen op het gebied van de binnenlandse politiek zou Stevenson het met Eisenhower uitvechten als de generaaal duidelijk te kennen zou geven, dat hij wil ingrijpen in d,e so ciale en economische maatrege len, die tussen 1932 en 1952 door regeringen van de New Deal en de Far Deal zijn genomen. Als Stevenson zou bijven wei geren een benoeming te aan vaarden, zal Truman waar schijnlijk Harriman steunen. Tijdens het Donderdagavond in het sociëteitsgebouw van de koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas" te Rotterdam gehouden diner ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nationale Luchtvaartschool N.V. heeft de vertegenwoordiger van de „Royal Aero Club" van Groot- Brittannië, de heer Joe Taylor aan Z. K. H. Prins Bernhard het lidmaatschap voor het leven aan geboden van deze club. Prins Bernhard nam het bewijs van dit lidmaatschap alsmede de daarbij behorende „badge" voor de auto in ontvangst. Het voorstel voor het verlenen van deze onderscheiding is uitge gaan van de voorzitter van de aeroclub van Groot-Brittannië Lord Brabazon of Tara. De Franse senaat heeft Don- deragavond met 180 tegen 116 stemmen 't wetsontwerp betref fende een glijdende loonschaal voor de minimumloi? 2n verwor pen. Premier Pinay moet nu tjrachten het ontwerf/ door de nationale vergadering opnieuw aangenomen te krijgen met de vereiste meerderheid, waardoor het veto van de senaat teniet wordt gedaan. Vervolgens hebben de senaats leden met 137 tegen 121 stemmen een andere versie, door hun eigen werkcommissie was opgesteld en tijdens het debat werd gewijzigd, verworpen. De tijd van de buitensporten j zijn van een stevige kou in de en de vacanties is weer aange broken en de gedachten van de meesten van ons gaan nu natuur lijk uit naar onze kleding voor deze gelegenheden. Vele dames zullen tobben met de grote moeilijkheid, dat spor tieve kleding niet gekleed genoeg is naar haar zin en daardoor zul len zij dikwijls verkeerde kleding dragen bij een vacantie-uitstapje of bij een bepaalde sport. Een van de mogelijkheden, die zich voordoet om toch cachet aan uw sportieve kleding te geven, is wel de moderne brede ceintuur. Zo'n ceintuur kunnen wij ge makkelijk zelf maken en behoeft dan niet veel te kosten, terwijl het effect buitengewoon aardig kan zijn. Ten eerste bepalen wij de kleur, die wij wensen in verband met de kleding, waarop de cein tuur zal worden gedragen. Zijn wij het daarover eens, dan kopen wij een strook vilt in de betrok ken kleur van ongeveer 10 cm breed en van een lengte, die ruim voldoende is om ons middel te omspannen. Dan beslissen wij, wat voor een gesp gebruikt zal worden. Koperen gespen doen het zeer aardig op dergelijke brede ceintuurs en zij zijn ook in diverse vormen in de handel. Het overbodige is eenvoudig en spreekt voor zichzelf. Wij knip pen de ceintuur op de vereiste lengte en breedte af en houden hierbij er natuurlijk rekening mee, dat wij iets meer in de lengte nemen voor de bevesti ging van de gesp. Daarna zetten wij de gesp eraan en de ceintuur is klaar. Indien gewenst kan de ceintuur langs de randen ook ge festonneerd worden met een af stekende kleur, hetgeen de cein tuur echter iets minder gekleed zomer. Voor hen, die iets ge kleder voor de dag wensen te komen, adviserén wij: draag de shawl niet geknoopt, maar drap- peer haar sierlijk en steek haar vast met een aardige sierspeld. Sierspelden zijn te kust en te keur in de winkels verkrijgbaar en dikwijls in een vorm, die van toepassing is op de sport, die u beoefent. Een dergelijke vorm is gekleder dan een grove knoop. Het zit hem niet zozeer in de kleding die u draagt. Die kan vlot en sportief genoeg zijn, maar het zijn de kleine dingen, die het cachet en eigen sfeer aan uw kleding geven en u er ondanks sportkleding toch verzorgd doen uitzien. Schenk daarom aandacht aan deze kle' .e dingen en u zult ver wonder' staan over het resul taat! De Westduitse autoriteiten heb ben 'n bedrag van 13,35 mil. mark beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 12,6 mil- maakt, lioen voor kaas, 350.000 voor Veel dames dragen op hun melkproducten, 400.000 voor vlas sportieve kleding een shawl of en vlasgarens en 100.000 mark halsdoek in verband met de soms voor houtwaren. kille wind, die de oorzaak kan 54. „Grijp hen!" sist Scorr als hij Eric en zijn beide makkers door het smalle gat in de wand ziet verdwij nen, maar hen niet bereiken kan. Hij wendt zich drif-' tig tot de Priester van de Beer, die hem heeft gewaarschuwd, dat hij de Noorman in de valkuil heeft ge lokt. „Dwaas! Waarom stelde je mij niet snel ler op de hoogte. Moet deze Noorse hond mij voor de tweede keer ontgaan! Vang hem! Neem alle krijgers die ge nodig hebt en door zoek dit gebouw! En wanneer ge hen niet vindt De voerman Alhabar lacht te vreden als hij het dreigende ge baar ziet waarmee zijn meester de laatste woorden aanvult. Intussen heeft Eric zijn mannen naar het einde van de smalle gang geleid. Die gang voert achter het v gat omhoog. De Noorman weet, dat Scorr alles in het werk zal stellen om hen in handen te krij gen, en in plaats van op Orm te letten, die somber mompelend het aantal doden opsomt wat een be hoorlijk zeeman in deze omgeving zoal kan sterven, wendt hij zich scherp tot de man van het Ver bond der Dolken. „Ge kent dit ge bouw. Snel. Denk na. Is er een plek waar wij ons verschuilen kun nen?" „Ik ken zo'n plaats, heer," knikt de man ernstig. „Maar zij is ver van hier verwijderd en het zal moeilijk zijn haar te bereiken." „Het is onze enige kans," zegt de Noorman kort: „We hebben geen keus. Wijs ons de weg. Wij volgen." Snel volgden zij de telkens ang stig rondspiedende man door het doolhof van gangen en trappen. Doch juist als zij een kruispunt bereiken, verneemt de Noorman in de verte een waarschuwend ge schreeuw. En op het zelfde ogen blik duiken enkele krijgers op.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5