De Landbouwtentoonstelling te Axel Kerkdiensten Binnenlands Nieuws RECHTSZAKEN De verkeerde vrouw Een tentenstad zal verrijzen Lezers die schrijven Parkeerplaats voor 3000 auto's VOOR DE ZONDAG Britse nota over IJslandse territoriale wateren Als dat niet helpt, helpt niemendal! Gevonden Voorwerpen. Oorspronkelijke roman Hedtoft, oud-minister zonder pas Veldmaarschalk Paulus in Moskou De Rotssteen gereformeerde kerk ten Hove. OHR. GEREFORMEERDE KERK. AGENDA door Maart je Zeldenrijk Na 26 jaren smaakt Axel weer het voorrecht als gastvrouwe te mogen optreden van de andere 8 in de Z. L. M. met haar georgani seerde zusterafdelingen en de sfeer van de naderende tentoon stelling met drie drukke en fees telijke ,,landbouwdagen" is thans reeds duidelijk voelbaar. De watertoren, die als een .ba ken op uren afstand de vele dui zenden wenkt, die van boven de Schelde en ook van buiten de provincie naar Axel zullen tijgen, zal nog nimmer in zijn schaduw zulk een groot opgezet gebeuren hebben aanschouwd als deze expositie van landbouwwerktui gen, beestiaal, zaaizaden, mest stoffen en alles wat daarnaast door de handel en neringdoende middenstand wordt geoffreerd. Landbouw, handel en coöpera tie zullen met elkaar wedijveren om op aanschouwelijke wijze te tonen, wat inzonderheid de Kring Axel kan demonstreren. Het aloude Oost Zeeuws-Vlaam se agrarische centrum Axel stelt er een eer in wederom te zijn uitverkoren voor deze zo veelom vattende taak en aan de vele dui zenden het welkom te mogen toe roepen op de historisch geworden sportterreinen van de V. V. Z. F. zullen worden Wie is God behalve de Here, en wie is een rotssteen be halve onze God? God is mijn sterkte en mijn kracht en Hij heeft mijn weg vol komen geopend. 2 Sam. 22 32, 33. Het was koning David, die zo sprak, na jaren van de bangste strijd, van de meest onbillijke vervolging en der diepste verne dering. In heel deze moeilijke tijd was het zijn ervaring ge weest, dat in de donkerste uren de Here het meest nabij was. Dat hij nimmer bedrogen was uitge komen, waar hij zijn ganse be trouwen had gesteld op de Rots steen zijner sterkte. Nog iets anders had hij ge leerd. Hij had de grootste kruis- les reeds bij aanvang verstaan: door de diepte gaat het alleen blijvend naar de hoogte. Alleen wie klein is geworden, kan door God groot gemaakt worden, i ï'-.i, LU Hn r waar op 26, 27 en 28 Juni zich een 150-tal vlaggen zullen ont plooien van de bij de Verenigde Naties aangesloten landen. De propaganda heeft het hare ejr wel toe bijgedragen om aan deze tentooostelling de grootst mogelijke bekendheid te geven. Tot zelfs in Spanje, Italië, Frank- rijk en Argentinië toe, om van West-Duitsland, Engeland en de Beneluxpartners niet eens te spreken, strekte zich de groots opgezette reclame-campagne uit Een oppervlakte van 10.000 na zal alleen reeds door de land bouwwerktuigen in beslag wor den genomen om te laten zien welke vorderingen de mechanisa tie nog steeds maakt. Verder zal een 4000 m2 tentoppervlakte in allerlei opzicht dienstbaar worden gemaakt aan het onder brengen van alle mogelijke bran ches in huishoudelijke artikelen, textiel, meubels en andere waren, waarbij geen enkele tak zal ont breken en ook op technisch ge bied de vernuftigste producten van „zuigfles" tot „naaimachine" zullen kunnen worden bewon derd. Een der grootste stands is toe gewezen aan de landbouwvoor- lichtingsdienst en de diverse rijksdiensten. O.m. zullen daar verschillende instanties de diver se gewassen zelf demonstreren en de resultaten tonen. Zodoende is een meer doeltreffende voor lichting dan voorheen verzekerd, omdat zelfs de L.V.D. over tal van benodigde gegevens nog niet eens de beschikking heeft. Het Inst. voor Rationele Suikerpro ductie is daarbij ingeschakeld, terwijl verder de Stichting Coör dinatie voor cultuur en onder zoek uit Wageningen het brood graan en het Nat. Comité Brouw- gerst de onder hen ressorteren de aangelegenheid zullen behan delen. Dit geldt verder voor het Ned. Vlasinstituut en de Peulvrucn- tenstudie-comblnatie, beide even eens te Wageningen gevestigd. Omtrent de bewaring van aard appelen en de maiscultuur zal uitgebreide deskundige voorlich ting worden verstrekt. De Ned. Alg. Keuringsdienst zal demon streren, hoe de keuring van voor zaad bestemde gewassen ge schiedt. Deze dienst is te Goes gevestigd. Maar natuurlijk zal het agra risch element op ondubbelzinnige manier domineren. Een wed Daarom belijdt hij na de dank- bare erkenning, hoe God hem op striid van landbouw-inventaris wondere wijze geleid had op ef fen paden: Eerst toen Gij mij verootmoedigd hadt, o mijn God, en ik klein was geworden voor U, als niets zijnde en niets bezit tende, eerst toen heeft Uw arm met macht mij groot gemaakt en opgeheven. Zo is het nog en zo zal altijd blijven de ervaring van Gods kin deren. De juichtoon: -God is mijn sterkte en mijn kracht wordt eerst dan waarheid in ons, als wij door de diepte zijn heen gegaan en geheel hebben leren afzien van onszelf. Ik wandel gaarne in het licht Van Gods vertroostend aangezicht 'k Gevoel met vreugd, dat In mijne zwakheid wordt^^ sen waaraan ook de vijf bekroon de inzendingen zullen deelnemen, zal de aandacht vragen en in het brandpunt van de belangstelling van jongeren zowel als van oude ren staan. Donderdagmorgen om 10 uur zal het hoofdbestuur van de Z. L. M. in „Het Centrum" ver gaderen, waarna om 13 uur de openstelling der tentoonstelling volgt. De heer Ir. M. A. Geuze, de algemeen voorzitter der Z. L. M„ zal deze taak officieus verrichten. Na de gezamenlijke koffiemaal tijd volgt de rondrit van de leden van het hoofdbestuur met de ad viseurs en genodigden, waarbij o.a. onder leiding van Ir. N. Bie- zeveld de inpolderingswerken van de „Braakman" bezichtigd. s Avonds zal het gemeente bestuur van Axel het gezelschap ten stadhuize ontvangen. Terwijl deze plechtigheid plaats vindt, zal het Chr. fanfarecorps „Ho sanna" een serenade brengen. In de avonduren zal „Mond- accordeola" op het marktplein concerteren. Onderwijl zal Donderdags ook reeds de gelegenheid worden opengesteld voor M.U.L.O.-, land bouw- en leerlingen der hoogste klassen van lagere scholen de tentoonstelling te bezoeken, waarbij doeltreffende voorlich ting zal worden verstrekt. Ook zullen in het kader van de Benelux enige Belgische onder wijsinrichtingen, o.a. de land bouwschool uit Sinay (B.)de tentoonstelling bezoeken. VRIJDAG DE DAG VAN „DE LEVENDE HAVE Aldus betitelde de voorzitter der propaganda-commissie, de heer W. Koster Jz„ op kernachtige wijze de tweede Axelse land- bouwdag die des morgens in het teken van de officiële opening zal staan door de Commissaris der Koningin. De algemene vergadering der Z. L. M. in „Het Centrum", zal worden gevolgd door een rijtoer die opgesteld zal worden op de Kanaaldijk (in de richting Kijk uit) om daarna een route te ne men door de voornaamste pol ders, liggende in de gemeenten Axel, Zaamslag, Terneuzen en Hoek, die deel uitmaken van de Kring Axel. Reeds thans kan de deelname van een kleine 200 auto's, bene vens ruim 40 autobussen, verze kerd worden geacht. Zoals boven aangegeven zal op deze dag het beestiaal domineren in de keuring van 'n 300-tal van de beste paarden der meest ge- rommeerde Zeeuws-Vlaamse fok- stallen. Nog altijd geldt de roem van de paardenfokkerij, speciaal van Oost Zeeuws-Vlaanderen, dat terecht genoemd wordt „de ba kermat" van de Nederlandse paardenfokkerij Hiernaast zullen een 170-tal der beste exemplaren van het t.b.c.- vrije rundvee worden aange voerd, alsmede een grote ver scheidenheid van pluimvee, ko nijnen, enz. Ook varkens zullen niet ontbreken, zodat deze dag met de hieraan verbonden de monstraties terecht kan worden betiteld als de „dag van de leven de have!" Het muziekgezelschap „Con cordia" zal een en ander opluis teren en in de avonduren ook nog een muzikale wandeling maken. Een grote publieke attractie zal deze drukste dag der tentoon stelling besluiten met het optre den der „Veluwse Boerendan sers" uit Putten (G.). Dit uit 26 leden bestaande en semble geniet een wijdvermaarde reputatie en trad zelfs op voor H. M. de Koningin. Na dit hoogtepunt zal het mu ziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent een marsconcert geven op de markt De tentoonstelling blijft natuur lijk op al deze landbouwdagen het culuminatiepunt van de be langstelling der duizenden vreem delingen. Zij zal geopend zijn Donderdag van 13 tot 18 uur, op Vrijdag van 9 tot 18 uur en Zaterdag van 9 tot 18,30 uur. Natuurlijk zal ook de sluitings dag worden aangevuld met at tracties, voornamelijk ook op het tentoonstellingsterrein. De landbouwjongeren zullen op deze dag worden ingeschakeld en in de voormiddag zal een korf balwedstrijd tussen de L. J. G. van Oost en West Z.-Vlaanderen worden gespeeld. Daarna zullen de jongeren met muziek en zang openbaar op treden. Om 16 uur volgt dan het klein- festval, waaraan ditmaal behalve door 't z.g. „driemanschap" ook zal worden deelgenomen door de Chr. fanfare „Hosanna" uit Axel. Naar men zich zal herinneren, behoorden op het jongste con cours te Biervliet de korpsen van Hoek en Zaamslag tot de eer ste prijswinnaars in de afd. uit muntendheid en eerste afdeling, zodat er van goede muziek zal zijn te genieten. Al deze corpsen zullen 's avonds met het Goese pijperscorps „Ex celsior" een muzikale wandeling door Axel maken. Laatstgenoemde vereniging zal om 8 uur op de markt een con cert geven. Tenslotte zal een vuurwerk, bestaande uit 'n aantal nummers van 239 verdeeld over 26 afdelin gen, het slot van deze tentoon stelling vormen. Zo zal Axel in de laatste helft ZATERDAG 21 JUNI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 22 JUNI. NED. HERV. KERK. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. W. J. Fourmer, van Öostburg. rj00«. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, 2 30 uur Ds. Joh. W. Starren- bure. van Sluiskil. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst*' 10.30 uur Ds. J. H°™a£- Sas van Gent 10 uur Ds. A. C. PMippine2.30 uur Ds. A. C. Hon- Slufskil: 10 uur Ds. Joh. W Star renburg; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v et Vlugt; 2.30 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel": Dienst voor Jongeren. Voorganger: de heer J. van Kooten. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M Breskensf io uur Ds. J. Schol ten van Terneuzen; 6.30 uur Ds. J van de Graaff, van Nieuwvliet Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. T Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eggen Groede: 9.30 uur Ds. C. B Boere. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. P. L. Groenveld, van Sluis. Oostburg: 9.30 uur Ds. W. J. Four nier. Retranchement: 2 uur Ds. B. Gast, bevestiging van Eerw. heer J. B van Bork; tevens intrede van Ds. J. B. van Bork. Sluis: 9.30 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds J van de Graaf, van Nieuwvliet Schoondijke: 9.30 uur Eerw. heer W. H. Schutte, van Knokke. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoon- IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. Pijlman, van Katwijk aan Zee. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: Geen opgaaf. (Onderh. art. 81 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K Deddens. T Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Slagboom, van Middel burg. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het teken van Don Marcos". Voetbal, terr. Molendijk 4 uur Tern. Boys'sH. Arends- kerke AXEL: Het Centrum, 630 en9 uur: Biosc. „Tarzans Won- derbron". Het Centrum, 2.30 uur: Vergadering L.J.G. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het teken van Don Marcos"; 4.30 uur: Mid dagvoorstelling. AXEL: Het Centrum-, 4.15 uur: Biosc. „Tarzans Won- derbron"; 8 uur: „Een ge vaarlijk beroep". der volgende week tonen, wat in deze zo rijk door God gezegende landbouwstreek door landbou wers, fokkers, handel, midden stand en coöperatie kon worden gepresteerd. Wij zouden nog kolommen kun nen vullen met te beschrijven wat door de Landbouw Voorlich tingsdienst, het Staatsbosbeheer en andere Rijksdiensten zal wor den gedemonstreerd. De vertoning van landbouw- films, een modeshow (dank zij het initiatief onzer plattelands vrouwen-organisatie), de puzzle- stand, waar men door het con stateren van diverse fouten prij zen zal kunnen winnen, enz. Onze Zeeuws-Vlaamse land bouw zal te Axel zijn roemrijkste tradities voortzetten. Geleid door een aantal jonge en vooruitblikkende landbouwers, die een open oog hebben voor de toekomst, zal de Kring Axel deze landbouwtentoonstelling ander maal maken tot een manifestatie van moed en kracht, doch tevens van vertrouwen op de toekomst. Gastvrij zal ieder worden ont vangen en naast de tentoonstel ling zal men kunnen genieten van wat de plaats zelf te bieden heeft aan ondernemingsgeest en streven naar vooruitgang. Bij de watertoren, die even eens met deBoerenkamer ter be zichtiging zal worden openge steld, zal Axel zijn naam op voor beeldige wijze hoog houden. Tot heil van de Z. L. M. en de gehele agrarische gemeenschap van streek en gewest. INBRAAK IN CANADEES IMMIGRATIEBUREAU. Donderdagnacht is ingebroken het Canadees immigratie bureau aan de Alexanderstraat te 's-Gravenhage. Er is een be drag van 100 aan vreemd geld toebehorend aan een dokter, ont vreemd. IN SPEELCLUBZAKEN. UITSPRAKEN Het Haagse gerechtshof heeft Vrijdag arrest gewezen in een twintigtal strafzaken tegen func tionarissen van speelclubs. In de meeste zaken werden door de politierechter gewezen vonnissen van 25 tot 1000 gulden boete en voorwaardelijke straffen van 10 dagen tot 6 maanden gehand haafd. In twee gevallen vielen iets lichtere boetes. Eten club-1 0nder het locomotiefje van het bouw en op de gevolgen die hier van eventueel voor de Neder landse export te verwachten zou den kunnen zijn. Dr. Ir. Louwes zag daarom als dwingende noodzakelijkheid een bevordering van de exportsprei ding op zuivelgebied, opdat niet de vóóroorlogse situatie, toen de Nederlandse zuivelexport hoofd zakelijk afhankelijk was van een klein aantal grote afnemers, zich weer zou herhalen. In het bijzon der zal het zich toeleggen op uit breiding van de export naar een groot aantal kleinere afzetmark ten van belang zijn voor een ver delging van risico's. JONGEN ONDER LOCOMOTIEF Nabij dé haven van 't Beatrix- kanaal te Eindhoven is gis teren de 11-jarige H. de Fouw MELKFABRIEK KREEG 67.500,- BOETE. De economische politierechter te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de co- operatieve melkfabriek „De Om melanden" te Groningen. Deze fabriek was gedagvaard wegens het overtreden van de zuivelverordening. Zij had een voorraad suiker van 430.000 kg niet aangegeven, maar later toen de suikerprijs werd ver hoogd, verkocht, waardoor de fabriek een extra winst boekte van 60.000. Deze transactie was verricht door de assstent- directeur. Deze werd hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 750, terwijl de fabriek werd veroordeeld tot een geld boete van 67.500. dezelfde verdachte onder Sebal- daburen een handkar aangere den, maar toen hij de bestuurder weer zag opstaan, was hij maar doorgereden, om even later een fietsende jongen aan te rijden. De procureur-generaal verweet verdachte, dat hij de meisjes langs de weg bang maakte, door op haar in te rijden, hetgeen ver dachte ontkende. Uitspraak 26 Juni a.s. 1 JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlST. De 20-jarige Van der V., chauf feur te HarkemaOneinde, hoor- de Vrijdagmiddag voor het ge rechtshof te Leeuwarden een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en bovendien vijf jaren ontzet ting van de rijbevoegdheid, om dat hij op 24 November 1951 on der Doezum een dodelijke aan rijding heeft veroorzaakt. Met een gehuurde Chevrolet was verdachte naar Grootegast gereden, keerde weer terug om een meisje te ontmoeten en ver volgde daarna zijn weg via de gemeentelijke weg, genaamd de bovenweg. Met een snelheid van minstens 70 km reed hij voort over deze bolronde weg, die door de regen glad was. De auto was in een dusdanige toestand, dat van de voorwielen slechts het rechterwiel remde. Toen ver dachte dan ook plotseling een meisje van links naar rechts zag oversteken en hij afremde, maak te de wagen allerlei capriolen. Het kind werd door de wagen aangereden en op slag gedood. De broer van het slachtoffer verklaarde, dat zij ter linkerzijde van de weg had gelopen. Toen de wagen slingerend op hen af kwam, is zijn zuster naar de an dere kant van de weg gevlucht. De procureru-generaal, mr. Be sier, kon zich niet verenigen met het vonnis van de Groninger rechtbank, die één jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk had opgelegd. Omdat verdachte zich een ware wegpiraat heeft ge toond, eiste spreker één jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf -met bovendien de reeds op gelegde ontzegging. Reeds eer der, n.l. op 14 Augustus, had Engeland heeft IJsland in een nieuwe nota doen weten, dat En geland zich het recht voorbe houdt vergoeding te eisen voor elke bemoeienis met Britse vis serschepen, die voort zou komen uit de jongste uitbreiding van de IJslandse territoriale wateren. Engeland verklaart opnieuw, dat deze uitbreiding niet in over eenstemming is met het interna tionale recht en herinnert er aan, dat Nederland en België even eens de mening zijn toegedaan, dat geen staat in het algemeen verplicht is een grotere afstand dan drie mijl uit de kust als ter ritoriaal water te erkennen. secretaris kreeg vermindering van straf van 250 tot 150 gulden boete en 2 in-plaats van 3 maan den voorwaardelijk. AANTAL AANGEGEVEN GEVALLEN VAN BESMETTE LIJKE ZIEKTEN. De Staatscourant van Vrijdag bevat de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Juni. Blijkens deze opgave zijn in de genoemde periode in totaal in Nederland dertig gevallen van kinderver lamming aangegeven. Vijf en twintig gevallen; kwarrien voor in Limburg, n.l. in Arcen en Vel den, Bunde, Grevenbicht, Kerk- rade, Maastricht, Nuth, telkens één; in Elsloo, Geleen, Obbicht en Papenhoven, telkens twee; in Horst drie; in Venray vier; in Venlo zes. In Friesland werd één geval aangegeven. (Dokkum), in Dren the (Emmen), Noord-Holland Wervershoofd), Zuid-Holland (Schoonrevoerd) en Noord-Bra bant (Gemert) eveneens. In Groningen, Overijssel, Gelder land, Utrecht werden geen ge vallen aangegeven. Van Zeeland is geen opgave ontvangen. BEVORDERING VAN EXPORTSPREIDIN G. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging van kaasexporteurs op 18 Juni j.l. te Utrecht, heeft de directeur-gene raal voor de voedselvoorziening, dr. ir. Louwes een causerie ge houden. Spr. begon met een uit eenzetting over de huidige we reldsituatie op landbouwgebied en wees op het huidige wereld tekort aan dierlijke eiwitten, waarvoor een aanvulling slechts te vinden is in de eiwitten in kaas en consumptiemelk. De directeur-generaal zag hierin goede mogelijkheden voor een volledige opname van de Neder landse zuivelproductie. Hij vestigde de aandacht op de aan de gang zijnde structuur verandering in de Duitse land- kipwagentje geraakt en op slag gedood. De machinist was even tevo ren van zijn locomotiefje ge sprongen om enige jongens weg te jagen, die brokken klei op de rails legden om de locomotief te laten slippen. De jongen De F. wilde weglopen, doch strui kelde daarbij en werd door het doorrijdende locomotiefje over reden. 80.000 KG STRO VERBRAND. Waarschijnlijk tengevolge van een storing in de dieselmotor, waarmee een stro-pers werd aangedreven, is een hevige -brand uitgebroken in de opslag plaats van de boerenbond te Snolgen. De pers, alsmede -ongeveer 80.000 kg stro en 450 pakken turfstrooisel, gingen in vlam men op. De Meerlose brandweer wist het gebouw grotendeels te redden. DRIE MAN OPGEPIKT BIJ WIGHT. Volgens een mededeling van radio-Niton te vijftien uur Vrij dagnamiddag heeft een amphi- bievliegtuig van het type „Sea- otter" op 5 mijl ten Z.O. van het eiland Wight aan de Engelse Zuidkust drie man uit een rub berboot opgepikt. DE VRIJE VEREN. In het bezit gekomen van het bekende request tegen het voor nemen van de minister van Ver keer en Waterstaat Wemmers om de tarieven van de veren over de Westerschelde weder te ver hogen, zond ik dit aan het Twee de Kamerlid, de heer Ch. J. I. M. Weiter, waarop ik onderstaand antwoord mocht ontvangen: „Naar aanleiding van Uw schrijven van 18 dezer kan ik U mededelen, dat ik voor mij van oordeel ben dat een verdere be lasting of verhoging der reeds bestaande tarieven voor perso nen^ en goederenvervoer over de Westerschelde achterwege moet blijven, zodat ik mij daartegen in de Kamer zal verzetten. Mijn overweging hierbij is, dat Zeeuws-Vlaanderen geografisch en economisch reeds zó op Belgia is georiënteerd, dat uit een na tionaal oogpunt alles moet wor den gedaan om te trachten het op Nederland te oriënteren. Op die grond zou ik ook geen bezwaar hebben tegen vrij ver voer van personen met fietsen over de Westerschelde. U kunt hieraan desgewenst publiciteit geven". Tot zover de heer Weiter. Wanneer nu alle fractieleiders zich eens op korte termijn in de zelfde geest uitspraken, kon het onheil over Zeenws-Vlaanderen wellicht nog worden afgewend TERNEUZENAAR. Senator Taft heeft Vrijdag opnieuw beloofd, dat hij als president de belastingen met 15 procent zou verlagen. (Truman had tevoren verklaard dat dit niet mogelijk was zonder Ame rika nog dieper in de put te brengen). Taft zei dat hij ook voorstan der is van afschaffing der prijsbeheersing. De buitenland se politiek van de regering- Truman moest worden gewij zigd. Het was noodzakelijk, het vraagstuk van de bescherming der vrijheid op te lossen door middel van een gezonder en economischer militair pro gramma. De dienstplicht moest worden afgeschaft. Dit was een ernstige beperking van de persoonlijke vrijheid en moest alleen worden gebruikt indien absoluut nodig voor de beveiliging van het land. De korpschef der gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen. Doublé armband met inscriptie „Julia", le De Feijterstr. 7; rood stoffen ceintuur met witte gesp, Dekkerstr. 39; autospiegel, St. Annastr. 9; vulpen, Blokken 3, rode ballpointpen, Tuinpad 22; bril, Roeiersgang 8; kinderzak doekje en zeemleren dames-glacé handschoen, Bureau van politie* 22) Nadruk verboden. Toch was zijn geluk niet on vermengd. Er was een kleine bitterheid. Immers, zij was als enige dochter de rijke erfgename en hij slechts de arme Jan Rei sing. Was het feitelijk niet ver keerd, dat hij, die niets op de wereld bezat, de dochter van zijn rijke weldoener lief had? Dat had hij ook gezegd, gisteravond. Maar Ida had om dat bezwaar gelachen. Kende hij haar vader dan zo slecht? Geloofde hij zelf wel, dat dit een bezwaar zou op leveren? Nee, hij wist het zelf met, maar toch had hij gemeend hun beider gevoelens nog geheim te houden, althans voorlopig. Wat kon hij haar nu aanbieden? Toch niets? Nee, wachten was nood zakelijk, een eerste vereiste. En ze waren immers nog jong. Hij zou leren, blokken, zodat hij met glans z'n titel als ingenieur zou halen. En dan zou hij geld gaan verdienen, veel geld. Dan konden ze gaan trouwen en wonen in een mooi huisje, dicht bij de zee. gesproken. En zij had het goed- Zo had hij gisteren met haar gevonden om voorlopig hun lief de geheim te houden. Goed, ze zou wachten. Straks immers, als hij klaar was met zijn studie, was het verschil immers zo groot niet meer. Uit zijn portefeuille haalde hij een kleine foto, de enige die Ida van zichzelf had, genomen een paar maanden geleden op de ker mis. Erg op het voordeligst zag ze er niet op uit. Maar dat zag hij niet. Voor hem was zij slechts zijn Ida, van wie hij hield en voor wie hij nu ging leren en later werken. Het straatrumoer bracht hem weer tot zichzelf. Bij gebrek aan een lijstje zette hij het fotootje voorlopig in de rand van de spie gel. Morgen zou hij er wel een klein lijstje voor kopen. Er werd geklopt. „Ja," zei Jan enigszins on zeker. Dat kloppen leek hem zo deftig. De deur ging open en een tor- se jongeman trad binnen. Jan keek hem vragend aan. „Excuseer me, dat ik zo onbe kookt kom binnenvallen", zei de binnengekomene met een Haags accent. „Laat ik me even mogen voorstellen: Gerard van der Ham, student aan de Technische en tweedejaars. Ik ben ook bij juffrouw Bloemers in de kost en die heeft me verteld, dat jij een nieuweling bent, nietwaar? En daar we allebei in hetzelfde huis wonen en op dezelfde school gaan, vond ik, dat we kennis met elkaar moesten maken". Jan stond op en drukte enigs zins weifelend de uitgestoken hand. Hij wilde niet onbeleefd zijn, maar zo zonder meer kennis maken vond hij, als tuinderszoon, wel een beetje vreemd. Doch de ander had daar schijnbaar geen erg in. Vrij liep de bezoeker naar het raam. „Als je hier in de hoek gaat staan kun je net op de straat kijken, zie je wel? Ja, je hebt een betere kamer dan ik. De mijne ziet uit op een fabriek. Brr. Als ze niet zo prima kook te, was ik 'm al lang gesmeerd maar ja, wat wil je? De meeste kamerverhuursters in Delft en Leiden, koken erbarmelijk slecht en als je geluk hebt er één te vinden, die je 's avonds iets eet baars voorzet, dan moet je een ongezellige kamer maar voor lief nemen. Maar hoe heet je eigen lijk? Vind je goed, dat ik tutoyeer?" Het ijs brak al enigszins. Jan vond hem wel amusant. „Ik heet Jan, Jan Reising. Je zegt maar gewoon Jan." „Prachtig, en mij noem je maar Gerard, of „de pruik", dat is m'n bijnaam. In de afgelopen winter hébben we met de toneel club een feestavond gegeven waarin ik in een stukje als rech ter optrad en als zodanig ge- pruikt en gebefd was. Sinsdien heb ik zo'n beetje deze bijnaam gehouden. De meeste studenten hebben namelijk een bijnaam, zie je? Waar kom je vandaan?" Jan lachte even. „Ik woon in de Beemster." ,De Beemster? Nooit van ge hoord. Waar ligt dat ergens? O ja, ik weet het al: een droog makerij in Noord-Holland, he? Ja, ja, 1612, Leeghwater, meen ik. Toepasselijke naam overi gens. Ik herinner me nog zo iets. In aardrijkskunde ben ik nooit sterk geweest. Apropos waar ga je voor studeren? „Werktuigkunde," antwoordde Jan. „Ah zo, dan studeren we het zelfde vak. Plannen voor de toe komst? Jan schudde onzeker het hoofd. (Wordt vervolgd.) Denemarken, Noorwegen, Fin land en Zweden willen het pas poort in het reisverkeer tussen hun landen onderling afschaf fen. Men wil deze „pasvrijheid" op 15 Juli doen ingaan. Inmiddels meldt het Deense 'blad „Berlingske Aftennavis", is zij al ingevoerd door de man, die er indertijd cle stoot toe ge geven heeft, de vroegere Deen se min.-president Hedtoft. Hij wilde deze week naar Zweden reizen, maar merkte op het Kopenhaagse vliegveld dat hij zijn pas niet bij zich had. Te laat schoot hem te binnen dat dit document op de Ameri kaanse ambassade lag, waar het van een visum voorzien moest worden. Onder de papieren, die de oud-minister wel bij zich/ droeg, bevond zich een verlopen toegangsbewijs voor een ten toonstelling. De douane-ambte naar vond, dat hét best als pas kon dienen. Hij plaatste een stempel op het stuk en Hedtoft kon vertrekken. De douane aan de overkant van de Sont speel de het spel mee en op de terug weg ging het al even vlot, zodat oud-minister Hedtoft nu een tentoonstelldngskaart met vier douanestempels als historisch document kan bewaren. Volgens mededelingen van per sonen"; die dezer dagen uit de Sowjet-Unie in West-Duitsland zijn teruggekeerd, is veldmaar schalk Paulus, die indertijd bij Stalingrad werd gevangen geno men, thans als docent aan de mi litaire academie van Moskou verbonden. Verder zouden zich de voor malige luitenant-generaal Beek, eerste luitenant Von Kleist 'een zoon van de voormalige veld maarschalk) en een zoon van de grootindustrieel Krupp von Boh- len und Halbach in Swertlowsk bevinden, waar zij een straf van 25 jaar dwangarbeid uitzitten,

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2