Moordaanslag te Zaandam RECHTSZAKEN De Kweekschoolwet Binnenlands Nieuws De Verkeerde vrouw D.D.D. Adenauer over de situatie aan de zonegrens Uil Je Srcvincte Koning Ibn Saoed niet ernstig ziek Visum voor Spanje duurder DE TUNESISCHE KWESTIE EXPEDITIE NAAR GROENLAND it- Deense piloten mogen bij aanval terugschieten De economische politiek van Zuid-Afrika Niet kamperen op besmette boerderijen Aardschokken in W est-Argentinië BUITENGEWONE BEVOEGD HEDEN BURGERLIJK GEZAG. DE ROOFOVERVAL IN SUSTEREN. 4* Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk TERNEUZEN. HOEK. SLUISKIL. De c.a. 35-jarige Koger steen kolenhandelaar Jaap Kok is Dinsdagavond om kwart voor 12 doodgeschoten door de 43-jarige Zaandamse textielhandelaar Y. C. C., Chinees van geboorte, in de A. F. de Savomin Lohman- straat te Zaandam. Mevrouw KokDe Graaf kreeg een schampschot in de boven arm. Zij is in het gemeentezie kenhuis te Zaandam opgenomen. De aanslag is gepleegd voor de winkel van de hinees, nadat het echtpaar Kok de echtgenote van C. had thuisgebracht van een ge zamenlijk bioscoopbezoek. De Chinees, die in de deurope ning stond, heeft de familie Kok een verwijt gemaakt- Toen de heer en mevrouw Kok wilden vertrekken, loste C. twee scho ten, waarvan één de heer Kok dodelijk trof. C. vluchtte na zijn daad naar het Boomgaardpad, waar hij de fabrieksarbeider Vleeshakker 'n groot bedrag bood voor een nacht onderdak. V. ging daar niet op in. Na een kleine omzwerving keer- Een woordvoerder van het ge zantschap van Saoedi-Arabi te Parijs heeft ontkend, dat koning Ibn Saoed van Arabië ernstig ziek zou zijn. Hij zeide dat het desbetreffende bericht van radio- Damascus „volkomen onjuist is", hieraan toevoegend: „De gezond heid van de koning is uitste kend". Een woordvoerder van het Saoedi-Arabische gezant schap te Londen verklaarde op Woensdag dat de koning niet ernstig ziek is. „De koning heeft de laatste maanden geleden een verval van krachten, zijn toe stand is echter niet ernstig", zei- de hij, hieraan toevoegend dat Ibn Saoed deze maand de Mo hammedaanse vasten in acht ge nomen heeft, hetgeen er moge lijk toe heeft bijgedragen hem zwakker te maken. de C. naar zijn woning terug, waar hij werd ingerekend. Met behulp van speurhonden is eni ge tijd gezocht naar de revolver, die C. naar zijn zeggen over de schutting van een speeltuin ge worpen heeft. De 43-jarige Chinees Y. C. C., die in Tchekiang geboren is, heeft twee schoten uit een 6,35 mm automatisch pistool gelost, toen de familie Kok de vrouw van de Chinees thuis bracht. Als motief moet jalouzie aan gevoerd worden, aldus deelde de politie mee. Doordat de heer Kok niet gegroet had, loste C. de schoten vermoedelijk mede door dat hij in de loop van de avond in een opgewonden stemming was geraakt over het lange uit blijven van zijn vrouw. De poli tie heeft de revolver later op het duivenplat achter de woning van de Chinees aan de A. F. de Sa- vornin Lohmanstraat gevonden. Het slachoffer was 36 jaar oud en vader van één kind. (Hij was de jongste van een bekende Zaandamse familie, die eigena resse is van een brandstoffen- handel). C. woont reeds tien jaar in ons land, doch is niet genatu raliseerd. -fnTTTT" Niet krabben. De helder ,|h K vloeibare D.D.D. kal- U IJ UIV meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporifen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. De Middelburgse politierech ter kreeg deze week een hele serie kleine delicten te berech ten. Allereerst verscheen de 35- jarige fabrieksarbeider C. B. uit St. Jansteen. Deze had bij een vechtpartij te Sluiskil een zijner maats op de fabriek zodanig mis handeld. dat de „geslagene" door het breken van zijn brilleglazen tal van verwondingen in het ge laat had bekomen. Verdachte zeide uit zelfverdediging te heb ben gehandeld, maar diverse ge tuigenverklaringen luidden an ders. De uitspraak was 10 of 5 dagen en betaling van de bril. De landarbeider J. H. te Graauw had de grondwerker P. A. van H., eveneens, uit Graauw, ernstig mishandeld, waardoor deze 14 dagen niet had kunnen werken. De politierechter legde hem een maand gevangenisstraf op, bene vens 134,50 schadevergoeding te betalen aan zijn slachtoffer. De 31-jarige vrouw M. J. G. te Hulst werd wegens heling van uit een textielfabriek gestolen goederen veroordeeld tot 30 of 20 dagen. XI9 Wegens diefstal van lood op een fabriek te Sluiskil werd de fabrieksarbeider J. C- de W. al daar bij verstek veroordeeld tot ƒ30 of 10 dagenj Om een vliering te timmeren, nam de fabrieksarbeider J. P. te Serslc K i avncr In de Eerste Kanier is in behan deling gekomen het wetsontwerp tot vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het alge meen vormend lager onderwijs en van de bevoegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs. De heer De Zwaan (CH) ver klaart, dat zijn fractie vóór het ontwerp zal stemmen. De heer De Jong (Arb.) stelt vast, dat de onderwijzer nu een vol waardige plaats in het middelbaar onderwijs krijgt. Daar de opleiding wordt beschouwd als middel baar vakonderwijs, zou het voor de hand liggen dat ze wettelijk een eigen inspectie kreeg. Spr. betoogt, dat het aantal kweekscholen kan worden verminderd. De heer Van Velthoven (KVP) wenst de minister geluk met de tot standkoming van het wetsont werp. Hij wijdt een beschouwing aan de verwezenlijking van de financiële gelijkstelling ook voor het kweekschoolonderwijs. De heer Wendelaar (VVD) wijst erop, dat voor meer dan 90 der Nederlandse bevolking het lager onderwijs eindonderwijs is. Door deze kweekschoolwet wordt de so ciale positie van de onderwijzer verbeterd, maar er zal alle aan dacht aan moeten worden besteed, dat men in die richting verder werkzaam blijft. Het ontwerp brengt zoveel ver beteringen, dat spr. het van harte zal steunen. De heer Van Santen (CPN) ver klaart dat zijn fractie haar stem niet aan het ontwerp kan geven. De heer VVoltjer (AR) acht het een vreemde figuur, dat het toe zicht op het kweekschoolonderwijs, dat middelbaar vakonderwijs is en dat gelicht wordt uit de lager on derwijswet, wordt uitgeoefend door de hoofdinspecteurs van het L.O. De heer Woltjer verklaart lof te hebben voor hetgeen tot stand is gebracht in dit ontwerp, waaraan hij zijn stem zal geven. De minister antwoordt. Minister Rutten dankt voor de waardering, waaraan door ver schillende sprekers uiting is gege ven. Hij merkt op, dat allereerst de toegangspoort van de kweekschool voor vele leerlingen is opengehou den, zulks met het oog op het te kort aan onderwijzers. Naar aanleiding van de opmer king, dat voor ruim 90 pet der Ne derlandse bevolking de lagere school eindonderwijs is, zegt de minister, dat 69 pet der jongens en 54 pet der meisjes thans op hun 14e jaar nog dagonderwijs genieten en dat op het 17e jaar 44 pet der jongens en 20 pet der meisjes nog schoolonderwijs genieten. Op 1 September a.s. zal de kweekschoolwet in werking treden. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedkeuring goedgekeurd met aan tekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben tegengestemd. Vervolgens heeft de Kamer in behandeling genomen het ontwerp van wet buitengewone bevoegdhe den burgerlijk gezag. Daarin wor den voorzieningen getroffen betref fende de inwendige veiligheid van het rijk in buitengewone omstan digheden. De heer Kolfschoten (KVP) is bereid te aanvaarden, dat de be voegdheden inzake internering be zwaarlijk in dit ontwerp kunnen worden gemist. De heer Wendelaar (WD) zegt, dat het ontwerp hem zwaar op de maag ligt, omdat de mogelijkheid tot inrichting van internerings kampen wordt geopend. Men kan wel zeggen, dat de beestmensen der Hitier- en Stalinkampen an ders zijn dan degenen, die hier in de interneringskampen de leiding zullen hebben, doch dit optimisme kan hij niet delen. Ook is hfj be vreesd voor de vergroting der macht van de binnenlandse veilig heidsdienst. Om die beide punten ligt het ontwerp hem niet. De heer Van Santen (CPN) noemt dit wetsontwerp een onder deel van een reeks maatregelen en wetten, gericht op kneveling en onderdrukking van allen, die een nationaal Nederlands standpunt in nemen. De heer Algera (AR) acht het noodzakelijk, dat de overheid tijdig maatregelen kan nemen, als revo- lutionnaire elementen zich van de macht meester willen maken. Het onderhavige wetsontwerp bevat z.i. in wezen niet meer dan de wet op de staat van oorlog en beleg. Alleen krijgen de civiele autoritei ten de bevoegdheden, die in de an dere wet aan de militaire overheid worden gegeven. Sprekers conclusie is, dat het doel van het ontwerp volkomen ge. rechtvaardigd is, maar dat aan de uitwerking ernstige bezwaren zijn verbonden. De heer Van Walsum (Arb.) ver klaart, dat het ontwerp hem in ge nen dele zwaar op de maag ligt Z.i. moet men de zaak niet drama tiseren. Het is de plicht van het volk het democratische bestel te beschermen tegen ieder, die dit be stel terzijde wil stellen. De heer Brandenburg (CPN) is bang dat, als het leger thans zou moeten optreden, men dezelfde er gerlijke vertoning zou zien als in de Meidagen 1940, toen de soldaten dapper vochten, maar door de legerleiding in de steek werden ge laten. Hij betoogt, dat de geestelijke vrijheid niet wordt bedreigd door de communisten, maar door de ka tholieke reactie onder leiding van Romme. Dat er in Rusland meer mensen in de concentratiekampen zitten dan er vrije burgers zijn, is een aantijging, die niet wordt waar ge maakt, aldus de heer Brandenburg. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, constateert dat geen nieuwe bevoegdheden worden ingevoerd. De voorberei ding der nieuwe oorlogswet heeft meer tijd gevorderd dan verwacht was en de regering meende, dat niet moest worden gewacht met het onderhavige ontwerp. Bij de replieken protesteert de heer Wendelaar (VVD) tegen het geen de heer Brandenburg heeft gezegd over de hogere legerleiding in 1940. De heer Algra (AR) is bereid over zijn aanvankelijke bezwaren heen te stappen. De heer Brandenburg (CPN) merkt op, dat interneringskampen niets nieuws zijn voor de regering. Van zijn critiek op de hogere legerleiding van 1940 zegt hij geen woord terug te nemen. Minister Beel merkt nog op, dat als de communisten hun plicht kennen, ze niets van het ontwerp hebben te vrezen. Het ontwerp wordt goedgekeurd met 28 tegen 2 stemmen, die der CPN. Hoek een stapel planken weg in de nabijheid van zijn woning. Hoewel hij ze later aan de eige naar had teruggegeven, legde de politierechter hem 25 of 10 da gen op. De werkman M. R. te Terneu- zen, die zijn zuster had mishan deld, zag zich veroordeeld tot 25 of 10 dagen. Een 20-jarige dienstbode Ph. v. d. B. te Sas van Gent had bij herhaling postzegels ontvreemd uit de apotheek van een dokter. Verdachte bekende voor een be drag van 17 te hebben meege nomen. Zij werd veroordeeld tot 2 weken voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Wegens diefstal van een wa terpas op de cokesfabriek werd de constructiewerker A. E. H. te Sluiskil bij verstek veroordeeld tot ƒ30 of 10 dagen. Eveneens bij verstek kreeg de landarbeider L. J. N. uit Vogel waarde ƒ40 of 20 dagen opge legd wegens poging tot diefstal van een postduif. De 55-jarige fabrieksarbeider J. A. te Sluiskil had in dronken toestand door Sas van Gent ge fietst. De politierechter veroor deelde hgjn jot 50 of 20 dagen. Hetzelfde was de koopman J. W. uit Terneuzen te Hulst over komen. Het kostte hem 40 of 20 dagen. Tenslotte werd de 24-jarige bakkersknecht H. de K. uit Vo gelwaarde wegens mishandeling veroordeeld tot 15 of 10 dagen. Voor de Maastrichtse recht bank hebben terechtgestaan de machinist J. M. C. en zijn vrouw, beiden uit Echt, de dienstbode H. M. van de B., uit Sittard, M. Th. J., huisvrouw van Sch., en M. J. J-, huisvrouw van N„ uit sEehfc? Allen werden verdacht van een roofoverval op de alleen wonende 83-jarige W. Hoorens op 15 Maart j.l. Terwijl de man de grijsaard dwong in zijn stoel te blijven zitten, zouden de vier vrouwen in de woning allerlei dingen heb ben geroofd, o.a. een costuum, een overjas, een horloge, een schilderij, dekens enz. De man perste de oude nog 10 gulden af en nam uit de schuur de fiets van Hoorens weg. De ge stolen voorwerpen werden door de daders onder elkaar verdeeld. Vrouw C. was onder een valse naam bij de oude man gaan wer ken met de bedoeling haar slag te slaan. Toen diefstal van een horloge was mislukt, werd de roofoverval opgezet. De initiatief neemster zou vrouw Sch. uit Echt zijn geweest. Voor de rechtbank bekenden de verdachten gedeeltelijk hun schuld, maar zij deden het voor komen alsof het hele geval niet zo ernstig bedoeld was, hoewel ze toegaven, dat de opzet van ste len wel aanwezig is geweest. De officier van Justitie vroeg tegen de man C. over wie een psychiatrisch rapport was uitge bracht, anderhalf jaar met ter beschikkingstelling van de rege ring; teged de dienstbode van De B. één jaar, tegen vrouw Sch. twee jaar en tegen vrouw Van N. anderhalf jaar. ,ils.tifc«i t hTOW 1 AGENDA HEDEN: TERNEUZEN: Hotel Cen traal, 3.30 uur: Vergadering Stembev. Ingelanden Oude Zevenaarpolder. Hotel Centraal, 2 uur: Vergadering Stembev. Inge landen Kleine Zevenaarpol der. MORGEN: ST. JANSTEEN: Gemeente huis, 10.30 uur: Aanbeste ding maken, leveren en ter plaatse aanbrengen van een tweetal hekwerken in metsel en betonwerk. TERNEUZENGemeente huis, 9.30 uur: Aanbesteding uitvoeren van grondwerken aan de Azaleastraat. De kosten van een verblijf s- visum voor Spanje, dat geduren de 90 dagen en voor 3 in- en uit" reizen geldig is, zijn met ingang van 16 Juni verhoogd van 23,40 tot 32,50. Naar het Spaanse consulaat de A.N.W.B. mededeelt, is deze aanzienlijke prijsverhoging het gevolg van het feit, dat Neder land aan Spanjaarden reeds lang 31,50 voor een Nederlands visum berekende. Spanje heeft zich thans aan deze situatie aangepast. Reeds verschillende malen heeft de A.N.W.B., zo zegt zij, er zowel bij het mini sterie van buitenlandse zaken als bij de Spaanse autoriteiten op aangedrongen de hoge leges van de visa, die in geen verhou ding staan tot de werkelijk hiervoor te maken kosten, te verlagen. Deze nieuwe verho ging is dan ook zeer teleurstel lend en zal het toerisme tussen beide landen stellig ongunstig beïnvloeden, zo meent de bond. De kosten van de doorreisvisa, 3,90 bij een geldigheid van 3 dagen en 7,80 bij een geldig heid van 7 dagen, zijn nog on gewijzigd. De politie van Tunis is begon nen met de arrestatie van een bende, verdacht van sabotage. De bende, die uit ongeveer 35 man zou bestaan, wordt er van beschuldigd in het gebied van Sousse, tussen 22 Januari en 25 Mei, geopereerd te hebben. Zij zou ook een reeks aanslagen hebben gepleegd. UIT ZEE GERED. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is het 12-jarige meisje L. R. uit 's-Gravenhage bij het baden in zee door de sterke stroom in zee getrokken. Een agent van po litie en een soldaat begaven zich met de redlijn in zee en hebben het meisje gered. VERMIST MEISJE TERECHT. De vorige week werd melding gemaakt van de verdwijning van een 18-jarig meisje W. den D. uit Den Haag. Het meisje, dat in Gelderland verblijf heeft gehouden, is naar haar ouderlijke woning terugge keerd. OOIEVAARS HIELPEN ELKAAR. Vorige week werd de vader- ooievaar van het nest bij de wo ning van wed. Van Dijk te Kol derveen gedood, toen hij onder een autobus terecht kwam. Moederuiver en de vier jongen bleven tevergeefs wachten op de terugkeer van de vader. Tenslot te verliet de moeder het nest om voedsel voor haar kroost te gaan zoeken. Thans is als hulp in de ooieveaarshuishouding een vrij- Een gezelschap van 24 zeelie den, soldaten en geleerden be reidt zich voor op een verken ning van de ijsvlakten van Noord Groenland, welke twee jaar zal duren. Men wil namelijk de theorie onderzoeken, dat Groenland geen subcontinent is doch een groep eilanden, die met een ijskorst is overdekt. Lieder van de expedi tie zal zijn de 41-jarige vloot- officier Courtland Simpson van de Britse koninklijke marine- Kapitein Hans A. Jensen, 32 jaar oud, van het Deense leger, gaat mee om toezicht te houden. Men wil Juli uit Londen ver trekken met de Noorse robben- vaarder „Tottan". Simpson ontdekte eens, op een vlucht langs de oostkust van Groenland, een bergketen met een onbevroren meer daarachter. Voor de winter wil men een basis betrekken in Louiseland. Ongeveer midden op de ijskap welke Groenland bedekt, wil men een kleine post oprichten, die via de radio in contact zal staan met de hoofdbasis. Die post, door drie man te bezetten, zal po 1300 km afstand van de pool liggen en op een hoogte van ongeveer 3000 meter. 7500 Mensen zijn tot dusverre over de afgesloten grens van O. Duitsland naar het Westen ge vlucht, sedert de volkspolitie met de verscherpte grenscon trole begonnen is, zo heeft Dr Adenauer in de bondsdag ver klaard. Volgens de kanselier hebben de Sowjet-machthebbers met de afsluiting 2 bedoelingen: Ten eerste willen zij O.-Duits- land sterker dan vroeger gaan insluiten in het economische en politieke systeem van 't Sowjet- blok, terwijl daarnaast het daartegen gerichte verzet der bevolking door terreur en angst moet worden gebroken, aldus Dr Adenauer. De Westelijke verdragen zijn volgens hem slechts een vals voorwendsel, daar „zij geenszins tegen de eenwording van Duits land en het totstandkomen van een vredesverdrag zijn gericht". Het Westduitse parlement heeft met algemene instemming, uitgezonderd van de commu nisten, geprotesteerd tegen „de willekeurige en terroristische 20) Nadruk verboden. „U bedoeltu bedoelt toch niet.... dat.... NeeDat kon toch niet! Zo'n prachtfiets kostte zeker wel meer dan hon derd gulden. „Natuurlijk, jong, dat karretje is voor jou. Als beloning, dat je Ida hebt leren fietsen. Je mag hem hebben, als je wilt." Als je hem hebben wilt! Wie zou niet zo'n prachtig vehikel willen hebben? „Maar buurman" zei hij be denkelijk, „ik weet niet, of ik wel zo'n prachtig cadeau mag aan nemen. Ik bedoel.... het is veel te erg „Ben je mal, jongen; jij hebt dat ding nodig. En daarom heb ik die fiets gekocht, 't Is voor jou veel te ver om iedere dag naar het andere eind van Purme- rend te lopen. Lichaamsbeweging is wel goed, maar dat heb je op de fiets ook. Jij gebruikt die fiets dus voor je school en voor uit stapjes met Ida. Je laat het ding hier staan, want bij je thuis zou den je broers er gauw beslag op leggen en datjes niet nodig! „O, buurman-!" De jongen stoof als een wervelwind op de tuin der af en greep de beide vereelte knuisten van de tuinder. „Je worre verschrikkelijk bedankt." Toen, met dezelfde vaart, liep hij naar de schuur en haalde de prachtfiets er uit. In een wip zat hij er op en reed een rondje over het erf, tot plezier van Meijer en zijn dochter, die inmiddels ook naar buiten was gekomen; Meijer zelf was tevreden. In dat „je worre verskrikkelijk be dankt" lag meer opgesloten dan in de prachtigste dankbetuiging. In die paar in het Beemsters uit gesproken eenvoudige woorden lag een wereld van dankbaar heid. De vijftienjarige gymnast was nog een onbedorven, echte jongen. HOOFDSTUK 4. Jan was nog geen achttien jaar, toen hij eindexamen deed. Hij slaagde glansrijk. Dat gaf een feestje bij de Meijers, want de tuinder wilde gezel, die in de gemeente Nije- veen zijn verblijf had, op het nest verschenen, die de ooievaars-we duwe steunt waar hij kan in haar zorg om haar 4 kleuters groot te krijgen. Hij gaat er op uit om voedsel te zoeken, terwijl op het nest de wacht wordt gehouden door moe der-ooievaar en omgekeerd houdt hij de wacht, als het weeuwt je er eens op uit wil. Dat wordt vast „vaste verkering." CLANDESTIENE ZENDER ONSCHADELIJK GEMAAKT Ambtenaren van de P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie te Dedemsvaart een clandestiene zender, welke zich in de laatste tijd aankondigde als „Dakota", onschadelijk gemaakt. De eigenaar van de apparatuur, de winkelier O., werd in arrest gesteld. Reeds eerder werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Toen verscheen hij in de aether als „Texas I'' en „Texas II". De zender was tot ver in de omge ving te beluisteren. AUTOMOBIEL GESTOLEN. In de nacht van Zondag op Maandag is te Den Haag een Pontiac ter waarde van 15.000 gestolen. 14 Dagen geleden werd de wa gen eveneens gestolen doch later teruggevonden. BELONING GESTELD OP ARRESTATIE DADER MOORDAANSLAG. De officier van justitie te Utrecht heeft een beloning van duizend gulden gesteld op de ar restatie van de onbekende dader, die op 6 Februari j.l. een moord aanslag pleegde op mevr. Brits, in haar woning in de Bolhofsche- straat te Utrecht. Naar men zich zal herinneren vervoegde zich in de middag van de 6de Februari j.l. een man van circa 35 jaar aan deze wo ning met de mededeling, dat hij door de echtgenoot besteld was. In de gang heeft hij met een ijze ren hamer de vrouw enige slagen toegebracht. De in licht garbar- dine regenjas geklede dader nam de vlucht in een kleine gele auto toen de buren te hulp snelden. Het bejaarde slachtoffer is enke le dagen later in het ziekenhuis overleden. Behalve de hamer, waarvan de steel gebroken was, zijn in de woning achtergelaten een boek „De commissiaris ver telt door" en een geruite shawl. Tot heden heeft de politie nog geen enkel spoor van de dader kunnen vinden. WIE VOND TAS MET ELF MILLE? Door een kantoorbediende van een groot touringcarbedrijf te Amsterdam is Woensdagmrogen in een publieke telefooncel ach tergelaten een bruinlederen ac- tentas, inhoudende een bedrag aan geld, groot ongeveer ƒ11.000 alsmede verscheidene zakelijke bescheiden betreffende dit tou ringcarbedrijf en haar bedrijfs vereniging. Door de betrokken kantoorbe diende is gedurende zijn tele foongesprek een man opgemerkt, die buiten heeft staan wachten en na zijn gesprek onmiddellijk de cel is binnengegaan. Deze man die kan worden herkend, wordt verzocht zich ten spoedigtse in verbinding te stellen met de re cherche van het bureau Singel, telefoon 41830. Door bedoeld tou ringcarbedrijf is de eerlijke vin der een beloning van tien pro cent van het bedrag toegezegd. maatregelen", die de Oostduitse regering tegen de bewoners van de 5 km brede veiligheidszone heeft genomen. Het parlement acht deze maatregelen „een zin neloze veronachtzaming van de rechten van de mens". Volgens Adenauer zijn vele vluchtelingen geholpen door le den der Oostelijke volkspolitie, die zelf mede gevlucht waren. Wij zijn deze dappere mannen dank schuldig, aldus de kanse lier. Hij zeide voorts, dat de Oos telijke politie bij de verdrijving van mensen uit de grensstrook de grofste middelen had gebruikt om het verzet te breken. Zo wa ren mensen geboeid weggevoerd en gezinnen uit elkaar gerukt. Het verkeer met het Westen was volgens Adenauer reeds lang een doorn in het oog van de pro pagandisten der Sowjetzone. De kanselier zeide voorts: Uit deze maatregel blijkt, dat de macht hebbers der Sowjetzone niet ern stig naar een hereniging van Duitsland willen streven en slechts aansturen op een volledi ge afscheuring van West-Duits- land. met alle geweld de student voort helpen, daar voor hoger onder wijs, dat Jan nu in Delft zou moeten gaan volgen, bij de Rei- sings de benodigde gelden ten enenmale ontbraken. Hierover waren ook eerst weer harde woorden gevallen. De oud ste zoon van Reising, die inmid dels getrouwd was en met zijn vrouw pen gedeelte van het ouderlijk huis bewoonde, begon de ouders, broers en zusters hoe langer hoe meer te tyranniseren. En deze vond, dat het niet be taamde, dat Meijer de kosten van het hoger onderwijs zou dragen; hij meende nog zoiets als eerge voel te bezitten. In werkelijkheid echter kon hij de voorspoed van ziin jongste broer in het geheel niet zetten. Hij was ook al naijve rig op de mooie fiets, die Jan ge kregen had. Zodoende was er dus van eergevoel geen sprake. Tegen de zachte, maar besliste welsprekendheid van Meijer had Kor niet opgekund. De jongen was nu eenmaal begonnen en z'n goede wil en ijver bleken wel uit het schitterende examen, dat hij had afgelegd. Wat moest de jon gen nu? In de tuin? Dan waren die gym-jaren tevergeefs ge weest. Voor tuinwerk behoefde je geen gymnasium af te lopen- Nee, de jongen wilde ingenieur worden, en daarvoor moest hij in de gelegenheid gesteld worden. Met het begin van het nieuwe studiejaar zou Jan op Meijers Verkeersongeval. Gistermorgen omstreeks half 12 had op het kruispunt Emmalaan en Van Steenbergenlaan een aan rijding plaats tussen een vracht auto van de N.V. De Hoop, be stuurd door de chauffeur P. D„ en een luxe auto van dokter v. B. V. Laatstgenoemde auto werd zwaar beschadigd. De vrachtwa gen had slechts weinig schade opgelopen. De prov. boot had vertraging. De provinciale boot „Koningin Emfna", die om 20.25 uit Hoede- kenskerke was vertrokken, kreeg ter hoogte van De Griete een de fect aan de koelwaterpomp, waarop de „Koningin Emma" ten anker ging. Na ongeveer een half uur was het defect hersteld en kon de reis worden voortgezet. Te ongeveer 5 voor 10 arriveer de de „Koningin Emma" aan de aanlegplaats in de middenhaven. Onderwijzersexamen. Aan de St. Gerardus Majella- kweekschool te Dongen slaagde voor het onderwijzersexamen de heer J. P. Vergouwe te Terneu zen. Politiediploma. Dezer dagen slaagde te Amers- Het Deense ministerie van defensie heeft de Deense mili taire vliegeniers order gegeven te schieten indien zij worden aangevallen. iZij behoeven in een dergelijk geval niet eerst instructies af te wachten. Volgens het hoofd van de Deense strijdkrachten, is deze order reeds enige tijd geleden uitgevaardigd. De laatste paar dagen zijn geen nieuwe orders gegeven, al dus de admiraal. kosten naar Delft gaan en hopen- lijk zou hij daar binnen enkele jaren zijn bestemming vinden. Dat moest men hem toestaan. Natuurlijk werd het toege staan. Meijer was er de man niet naar om zich te laten tegenwer ken en dat wist zelfs de oudste zoon van Reising. De twee maan den, die nu nog voor hem lagen, moest Jan maar als vacantie be schouwen, had de tuinder gezegd. En zodoende waren de beide jon gelui Ida was intussen opge groeid tot een stevige, gezonde jónge vrouw, één van Beemsters bloeiende dochteren, had eens 'n bezoeker gezegd iedere dag op de fiets aan het zwerven, zoals ze dat zelf uitdrukten. Beiden tin telden van levenslust en hun lach klonk schaterend door de dreven, waar ze fietsten. Twee mensenkinderen, beiden nog zon der zorg, genoten van het leven. Enkele dagen voor het defini tieve vertrek van Jan Reising naar Delft reisde Meijer in z'n zwarte lakens pak naar deze stad, waar de tuinder een goed kosthuis voor hem zocht. Jan vergezelde hem, en de jongen, die nog nimmer in zijn leven in een trein had gezeten, keek z'n ogen uit. 's Avonds vertelde hij thuis van z'n ervaringen en was enthousiast over de stad, waar hij voorlopig zou gaan studeren. (Wordt vervolgd.) foort voor het politiediploma met aantekening, onze vroegere stadsgenoot de heer G- J. Goos- sen, agent van politie, „afdeling rivierpolitie" te Rotterdam. Fröbelonderwijs. Dezer dagen slaagde te Rotter dam voor de akte fröbelonder wijs, mej. D. Jansen te Hoek. Verkoop woningen- In ons bericht van gisteren over de verkoop van een tweetal woningen in de Middenstraat is een storend zetfoutje geslopen. Het daarin vermelde bedrag van 1025,moet zijn 10.025,^ Het is de Zuidafrikaanse re gering bekend, dat haar poli tiek van invloed kan zijn op de toevloed van kapitaal naar Z. Afrika, doch van geen enkel land kan worden verwacht, dat het zijn binnenlandse politiek aanpast aan de mening van het buitenland. De Zuidafrikaanse minister van financiën die dit in het parlement heeft meegedeeld, zeide, dat hij de belangrijkheid van het pond sterling ten volle inziet, doch dat het tevens dui delijk is, dat op een gegeven ogenblik een situatie kan ont staan, die Z.-lAfrika zal nood zaken te overwegen of het nog in zijn eigen belang is zich op te offeren. De Z.-Afrikaanse minister van financiën deelde voorts mede, dat de kapitaalinvoer in Zuid- Afrika dit jaar tot dusverre on geveer 37 millioen pond ster ling heeft bedragen. Hij zeide te verwachten, dat deze invoer zal verminderen als gevolg van het algemene kapitaalgebrek in de wereld. Op verzoek van de geneeskun dig inspecteur van de volksge zondheid te Breda en de directie van de prov. gezondheidsdienst voor dieren heeft de afd. N. Brabant van de vereniging voor Ned. gemeenten de Brabantse gemeentebesturen geadviseerd, geen kampeervergunningen af te geven voor boerderijen, voor aleer gebleken is dat de even tueel daar aanwezige rundvee stapel vrij is van t.b.c. Ook op deze wijze tracht men besmetting van mensen door 't zieke rundvee tegen te gaan. In W.-Argentinië hebben zich Dinsdag tot driemaal toe aard schokken doen gevoelen. Er was sneeuw gevallen. Vele mensen snelden naar open plaatsen, om niet onder puin bedolven te ge raken. Honderden mensen zijn in noodbarakken ondergebracht. Gebouwen, die een gevaar voor de omgeving vormen, werden afgebroken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2