Het Zweeds-Russische incident De AMBONEZEN in Nederland De toestand in Korea „Rose Mary te Aden aangekomen De voorverkiezingen in Amerika De economische ontwikkeling in Nederland Toespraak van de Zweedse koning ZWEDEN VERSTERKT ZIJN LUCHTBEWAKING Defensiemaatregelen van het Amerikaanse leger Russische protestnota aan Zweden Geen militaire status Ontploffingen te Poesan niet door sabotage veroorzaakt HET POLITIEKE GESCHIL IN ZUID-KOREA Samenzwering tegen Zuidkoreaanse regering ontdekt Hamman behaalt overwin ning in de staat Washington EISENHOWER VOL GOEDE MOED DONDERDAG 19 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2064. VERKLARING VAN PREMIER ERLANDER. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. De toekomst van Cyprus Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1.80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Koning Gustaaf Adolf van-Zwe den heeft bij 'n bezoek aan een opleidingsschool van het leger in Gaellivare (N.-Zweden) on der meer gezegd: „Wij zijn allen onwankelbaar besloten ons met de wapens te verdedigen in geval van strijd. Wij Zweden zijn een vredelie vend volk en bedreigen nie mand. Doch ongelukkigerwijze leven wij in een wereld, waar men rekening moet houden met gewapende conflicten". Militaire oefening behoorde tot de „rechten en plichten van de Zweedse burgers". Ieder diende 'belangstelling en bereid' heid te tonen, indien de huidige opleidingsperiode voldoende zou moeten blijken. „Eenheid, solidariteit, groeps geest en discipline moeten onze wachtwoorden zijn". ZWEDEN BIEDT ZIJN EXCUUS AAN. Zweden heeft aan de Sow jet- Unie excuus aangeboden voor het feit, dat een Catalina-vlieg- tuig, dat op zoek was naar een vermiste Zweedse Dakota, vo rige week Vrijdag boven Sowjet- russisch gebied heeft gevlogen, drie dagen voordat een andere Catalipa die ook naar de Dakota zocht, door Russische jagers boven de Oostzee werd neerge schoten. De Dakota verdween Vrijdag boven de Oostzee. Het wrak van de Dakota is inmiddels gevonden tussen de Noordelijke punt van Gottland en het eilandje Kotska Sandoen. De Catalina die Russisch ge bied heeft geschonden, heeft 5 minuten boven het eiland Dagoe gevlogen en keerde naar inter nationaal zeegebied terug nadat de bestuurder zijn vergissing had bemerkt, zo heeft de be manning bij het onderzoek ver klaard. De Catalina was niet bewapend. heeft gevlogen, kan niet als voorwendsel worden aanvaard voor het neerschieten van een ander toestel op Maandag", al dus de premier. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is de Catalina de Sowjetrussische sche kust nergens dichter dan 30 zeemijl genaderd. Evenals Dinsdag zijn ook Woensdag geen Zweedse vlieg tuigen boven de Oostzee geweest. Twee Zweedse mijnenvegers hebben de bodem van de Oostzee onder een grote olievlek, afkom stig van de verongelukte Zweed se Dakota, afgedregd. Duikers zijn er tot dusver niet in geslaagd het wrak te vinden. ZWEEDSE MINISTER UNDEN BREEKT ZIJN VACANTIE AF. De Zweedse minister van bui tenlandse zaken, Oesten Unden, die op het ogenblik met vacantie te Rome vertoefd, heeft besloten naar Stockholm terug te keren, aldus een woordvoerder van het ministerie. Nader is vernomen, dat Unden reeds uit Rome per vliegtuig naar Parijs is vertrokken. In Pa rijs zou hij het vliegtuig naar Stockholm nemen. Zweden zal zijn „militaire bewaking van de lucht verster ken", aldus is in een officieel communiqué verklaard. De re gering had een voorstel van deze strekking afkomstig van de opperbevelhebber aanvaard. Volgens een militaire woord voerder betekent dit besluit niet, dat er meer mannen voor de militaire dienst zullen wor den opgeroepen, doch louter dat nieuwe maatregelen voor een verhoogde waakzaamheid zullen worden genomen. Naar men meent te weten zal de „luchtbewaking" zowel door Premier Erlander van Zwe den heeft verklaard, dat het 'luchtmacht ais door land- Russische protest het standpunt „trlidkrachten WOrden verricht. van Zweden niet heeft gewijzigd. „Het feit, dat Vrijdag een Zweeds vliegtuig tengevolge van een dikke mist onopzettelijk boven Russisch grondgebied Het Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat het luchtdoel geschut gezonden heeft naar strategisch belangrijke indu striële bedrijven, grote steden en centra van de luchtmacht. Volgens een bekendmaking hieromtrent heeft de maatregel „geen speciale betekenis", doch nu heeft de Amerikaanse lucht macht orders gegeven voor het instellen van een permanent stelsel ter opsporing van moge lijke vijandelijke vliegtuigen. Met ingang van 14 Juli zullen leden van de organisatie ter bescherming van de burgerbe volking dag en nacht dienst doen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Opnieuw iets koeler. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- en on weersbuien. Matig tijdelijk vrij krachtige wind tussen Z.W. en N.W. Iets koeler. VRIJDAG 20 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.13 12.43 Terneuzen 0.48 1.18 Hansweert 1.28 1.58 Walsoorden 1.38 2.08 ACHESON DIEP GESCHOKT. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft op zyn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat hij diep geschokt is door het neerschieten van een Zweeds vliegtuig door Sowjetrussische gevechtsvlieg. tuigen. De minister noemde deze daad onverdedigbaar. Verder las Acheson een verkla ring over Indo-China voor. De communistische agressie is daar tot staan gebracht en de jongste berichten rechtvaardigen de me ning, dat het getij thans gunstig verloopt, aldus de minister. Het bezoek aan Washington van de Franse minister voor de verbon den staten in Indo-China, Latour- neau, had bemoediging en ver trouwen geschonken. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sowjetrussische minister van buitenlandse za ken, de Zweedse ambassadeur in Moskou een protest heeft overhandigd tegen de schending van de Russische territoriale wateren door een Zweeds mlii- tar vliegtuig op 16 Juni. In de nota wordt gezegd, dat een Zweeds militair vlieguig in de ochtend van de 16e Juni de grens van de Sow jet-Unie in de buurt van Kaap Risna op het eiland Khoena heeft geschon den. Het Zweedse toestel aldus de nota, bleef boven Russisch ge bied vliegen. Het kreeg opdracht van 2 Russische jagers om hen te volgen en op een vliegveld te landen. ZWEEDS ANTWOORD AAN DE SOW JET-UNIE. Woensdagavond heeft Zweden geantwoord op het Russische protest van Dinsdag, dat een Ca talina Maandag boven Russisch gebied gevlogen en gevuurd heeft op Russische vliegtuigen. Het Zweedse antwoord werd overhandigd aan de Russische ambassadeur in Stockholm. Het Zweedse antwoord wijst het Russische protest af en zegt, dat twee Zweedse vliegtuigen beide van het type Catalina, be stemd voor reddingsdoeleinden zich Maandagochtend boven de Oostzee in het gebied ten N.O. van Gottland, ten Z. van de Aaland-eilanden ten W. van Dagö hebben bevonden. Beide toestellen waren volko men onbewapend en „geen van beide ook maar een ogenblik dichter dan 15 zeemijl bij Rus sisch grondgebied". De vliegtuigen, aldus het Zweedse antwoord, zochten naar mogelijke overlevenden of spo ren van het Zweedse toestel van het type DC 3, dat sinds 13 Juni wordt vermist. Blijkens een nauwkeurig onderzoek verricht ten de twee vliegtuigen hun op sporingen uitsluitend boven in ternationale wateren. De Zweed se regering wijst ten stelligste de beschuldigingen, die in de nota van de Russische regering zijn gedaan, van de hand. Het antwoord is, naar in een communiqué van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, aan de Russi sche ambassadeur Rodionof over handigd door de Zweedse deskun dige voor aangelegenheden de V.N. betreffende, Hamrner- skjioeld. Na afloop woonde deze een conferentie bij van de leiders van alle politieke partijen, uitge zonderd de communisten, welke door premier Erlander was be legd. Op vragen van het Tweede Kamerlid dr Bruins Slot ingezon den op 7 Maart over de voor nemens der regering met betrek king tot de in de woonoorden in Nederland verblijvende Ambo nezen, hebben de ministers van oorlog en van binnenlandse za ken het volgende geantwoord: 1. De regering was voor nemens de uitspraak van de cen trale raad van beroep ook in dien deze voor de regering on gunstig zou lulden - loyaal uit te voeren. Ingevolge afspraak met de raadsman der Ambonese oud K.N.I.L.-militairen zou de uitspraak in de zaak Saptenno beschouwd worden ook te gelden ten aanzien van de Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen, die in ge lijke omstandigheden verkeerden. Indien de centrale raad van be roep de uitspraak door de amb tenarenrechter in eerste aanleg gewezen, waarbij de beëindiging der tijdelijke dienstverrichting van Saptenno nietig werd ver klaard, zou hebben bevestigd, zou dit tot gevolg hebben gehad, dat Saptenno en de oud-K.N.I.L.-mili- tairen, op wie deze uitspraak tevens van toepassing was, ook na de dag van aankomst in Ne derland onafgebroken in mili taire dienst zouden zijn gebleven. Teneinde aan die uitspraak ge volg te geven zou de regering Saptenno en diegenen, op wie de uitspraak tevens van toepassing was, feitelijk dienen te behande len op de wijze die hun rechtens vastgestelde positie eiste, t.w. als militair. Het was dus niet nodig ge weest, deze ex-K.N.I.L.-militairen opnieuw in de gelegenheid te stellen tijdelijk bij de K. L. dienst te nemen, daar zij in bedoeld ge val sedert de dag van aankomst in Nederland steeds deze status zouden hebben gehad. Op 4 Maart 1952 was een ad ministratieve procedure voorbe reid, volgens welke onderzocht zou worden, welke Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen onder de werking van de uitspraak van de centrale raad van beroep zouden vallen. Zij, die onder de uit spraak vielen en op de militaire status prijs stelden, zouden voor het militair beroep worden her schoold. Het plan bestond, na se- Nadat Dinsdag de Chinese aan vallen aan het centrale Koreaan se front tegen heuvelstellingen der verbondenen ten westen van Tsjorwon met zware verliezen voor de aanvallers waren afge slagen, is de activiteit der com munistische militairen vermin derd. Geallieerde patrouilles ont moetten tegenstand in het wes telijke gedeelte van de centrale frontsector. Elders bestond licht patrouille-contact met de Noor delijken. Communistisch protest tegen verdaging besprekingen te Panmoendjon. De communistische verbindings officieren te Panmoendjon heo- ben hun geallieerde collega's Woensdag een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen het besluit der Verbondenen om ZON MAAN op onder op onder Juni. 19 4.19 21.03 1.46 18.52 20 4.19 21.03 2.14 20.03 21 4.20 21.04 2.52 21.03 22 4.20 21.04 3.43 21.49 23 4.20 21.04 4.45 22.22 De 632 ton metende tankboot „Rose Mary" is Dinsdagavond met 1000 ton Perzische olie aan boord, die bestemd is voor een Italiaanse maatschappij, in de haven van Aden aangekomen. Het schip voer onder Hondu- rese vlag. De tankboot is te Puerto Cortes, in Honduras ge registreerd. Naar te Londen wordt verno men waren vertegenwoordigers van de Anglo Iranian Oil aan de kade te Aden, toen het schip binnenliep. De maatschappij zal thans trachten op de lading van het schip beslag te leggen. Van de Britse regering heeft de Anglo- Iranian, naar te Londen verluidt, toezegging ontvangen voor vol ledige steun bij de pogingen te voorkomen, dat de 1000 ton olie van het schip worden verkocht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat de Britse regering in samen werking met de Anglo Iranian thans de daartoe geëigende maatregelen zou nemen, ten einde te voorkomen, dat de olie van het schip aan derden zou worden overgedragen. Het veertiende verslag van de Nederlandse regering aangaande de werking van het Europese herstelprogramma omvat dit maal een periode van zes maan den en wel het vierde kwartaal van 1951 en het teiste kwartaal van 1952. Het geeft een overzicht van de Amerikaanse hulpverlening in die periode en van de belangrijk ste gebeurtenissen in het kader van de O.E.E.S. Het derde hoofdstuk is weer gewijd aan de economische ont wikkeling van ons land in die verslagperiode. De algemene betalingsbalans ontwikkeling bleef gunstig; die met het dollargebied bleef zorgen baren. De productie over 1951 vertoonde een minder sterke stij ging dan daarvóór van jaar op jaar het geval was. Door de be perkingen van bestedingen trad een productiedaling op bij de consumptie-igoederen-ëndustrie, bij de bouwnijverheid en de daar mee samenhangende bedrijfs takken. Het indexcijfer van de produc tie per werknemer bereikte in het laatste kwartaal van 1951 na genoeg het niveau van 1938. Het percentage van de invoer, dat door uitvoer wordt gedekt, 't z.g. dekkingspercentage, steeg van 68,2 in 1950 tot 76,7 in 1951. Deze verbetering was een gevolg van de sterke toeneming van de uitvoer, zowel in waarde als in volume, terwijl het volume van de invoer zich vrijwel op hetzelf de niveau handhaafde. Voor het eerste kwartaal 1952 bedroeg het dekkingspercentage 93, hetgeen voor het eerste kwar taal van een jaar tot dusver een ongekende hoogte betekent. De stabilisatie in het prijs niveau, die blijkens de prijsindex cijfers van het gezinsverbruik in het tweede kwartaal 1951 is in getreden, heeft zich sindsdien ge handhaafd. Het aantal werklozen br-drocg in 1951 circa 3 pet. van de niet-zelfstandige beroepsbevol king. In het eerste kwartaal van 1952 nam het aantal werklozen met 2000 af tegenover een daling met 17.000 in de overeenkomstige periode van 1951. Graaf Ettore della Zonca van de Italiaanse oliemaatschappij E.P.I.M. heeft medegedeeld, dat hij de reders van de „Rose Mary" waarschijnlijk wegens contract breuk zal vervolgen. Zodra hij of ficieel bericht heeft ontvangen, dat het schip de haven van Aden is binnengelopen, zal hij overleg plegen met de rechtskundige ad viseurs der maatschappij te Rome. Graaf Ettore della Zonca zette uiteen, dat hij de „Rose Mary" heeft gecharterd op basis van 'n tijdcharter voor drie reizen voor het vervoeren van Perzische olie, die gekocht is door de Buben- bergmaatschappij te Spiez in Zwitserland. De olie zal in Italië worden geraffineerd en daarna worden heruitgevoerd naar Zwitserland. Deze transactie, zo zeide hij, is volkomen wettelijk en voor de uitvoering is geen vergunning van de Italiaanse re gering vereist. Volgens het tijd- chartercontract is graaf Ettore de enige, die het recht heeft de kapitein van de „Rose Mary" in structies te geven. Uit de ontvangen berichten blijkt echter, dat de Teresita- maatschappij, eigenaar van de „Rose Mary", tracht deze bepa ling te overtreden door de gezag voerder van het schip opdracht te geven een Britse haven aan te doen. Graaf Della Zonca zeide te geloven, dat de Teresita-maat- schappij het chartercontract heeft overgedragen aan de Anglo Iranian Oilcompany. Deze heeft het opperste ge rechtshof te Aden om een uit spraak verzocht, waarbij wordt verboden, dat de lading Perzi sche olie aan boord van het tank schip „Rose Mary" buiten het gebied van dit Engelse protecto raat wordt gebracht. Het opperste gerechtshof te Aden heeft het verzoek van de Anglo Iranian Oilcompany inge willigd en bepaald, dat de lading van de „Rose Mary" Aden niet mag verlaten. De kapitein van 't schip is van deze uitspraak in kennis gesteld. niet vóór Zaterdag a.s. weer bij een te komen. Verklaard wordt, dat „de verantwoordelijkheid voor een vertragen van het tot stand komen van een bestand geheel bij U komt te liggen." De leiding van het 8e Ameri kaanse leger heeft meegedeeld, dat het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen dat de brand ontploffingen in de geallieerde en de daardoor veroorzaakte ammunitie-opslagplaatsen te Haeundae, ongeveer 20 knt ten N. O. van Poesan, niet zijn veroorzaakt door sabotage. Het onderzoek naar de oor zaak wordt nog voortgezet. De brand is bedwongen. Een woordvoerder dér Zuid- koreaanse regering heeft Woens dag te Poesan meegedeeld dat de 11 op last van president Rhee gearresteerde afgevaardigden, die worden beschuldigd van sa menzwering met de communis ten, met het doel een staats greep te plegen, heden voor een gerechtshof zullen terechtstaan. Hij voegde hieraan toe dat de zitting van het gerechtshof niet openbaar zou zijn. De commissie der V. N. voor Korea heeft verklaard dat de Zuidkoreaanse generaal Won Joeng Doek, die belast is met de handhaving van de voor Zuid- Korea afgekondigde staat van beleg, haar heeft meegedeeld dat op de te houden zitting van de krijgsraad 2 plaatsen voor haar vertegenwoordigers zullen beschikbaar worden gesteld. vertegenwoordigers bij de Zuid koreaanse regering en aan de te Poesan zetelende commissie der Verenigde Naties voor Korea. Woordvoerders der studenten deelden mee, dat een unie ge vormd is, die zich zowel tegen het communisme als tegen „cor rupte alleenheerschappij" in Z. Korea richt. In een schriftelijke verklaring van de pers beschuldigen de stu denten president Syngman Rhee ervan, dat zijn troepen „honder den onschuldige burgers hebben terechtgesteld", toen Seoel op de Noordelijken werd heroverd. Reden voor deze massa-execu ties zou zijn geweest de vrees, dat de betrokkenen wellicht voor de communistische denkbeelden zouden zijn gewonnen. De belangrijkste politieke op- positiegreop, de democratische nationalistische partij, heeft het bewind van de president als „on derdrukking" genoemd. Volgens deze partij is het moreel van het Zuidkoreaanse leger sterk ge daald, terwijl de V. N.-troepen niet zouden weten, waarvoor zij vechten. In een schriftelijke ver klaring zegt de partij dat slechts het herstel van een constitutio neel bewind uitkomst kan bren gen. De president wordt aange raden zich ernstig op de interna tionale gevolgen van zijn optre den te bezinnen. lectie een gedeelte van hen bij het bewakingscorps koninklijke land macht te plaatsen. Voor de ande ren was in de militaire dienst geen geschikt emplooi aanwezig. Getracht zou worden hen te be wegen, vrijwillig scholingscursus sen voor burgerberoepen te vol gen. 2. De ondergetekenden zijn van mening, dat voortdurend in het oog moet worden gehouden, dat het verblijf in Nederland van deze Ambonese oud-K.N.I.L.-mili tairen als van tijdelijke aard moet worden beschouwd. Ook bij het aanbieden van een bij hun aanleg, opleiding en ambities pas- sende werkkring dient dit in aan merking te worden genomen, het geen impliceert, dat aan een op leiding voor een burgerberoep de voorkeur moet worden gegeven. Tegen het plaatsen van deze per sonen in de vredesdiensten der koninklijke landmacht bestaan ernstige bezwaren. Voor de mees ten hunner zou in de K.L. geen geregeld werk in militair verband kunnen worden gevonden, het geen enerzijds ernstige gevolgen voor betrokkenen en voor de krijgstucht met zich mede zou brengen en anderzijds een node loze belasting zou betekenen van het militair apparaat. De regering is dan ook niet be reid, de bedoelde personen een militaire status te geven. Om te gemoet te komen aan de wense lijkheid, om diegenen onder de Ambonezen, die niet in aanmer king wensen te komen voor oplei ding tot een burgerberoep, pa>- sende arbeid te verschaffen, is zij bereid een belangrijk aantal Am bonezen onder te brengen in een van overheidswege voor dit doel tijdelijk op te richten burger-be wakingsdienst. In deze dienst kan een aantal der betrokkenen ook met de be waking van bepaalde objecten worden belast. 3. Zoals uit de beantwoording van vraag 2 duidelijk zal zijn ge worden, zijn de ondergetekenden niet bereid, de plannen tot mili- tairisering van de Ambonese oud- K.N.I.L.-militairen, zoals die op 4 Maart 1952 op het punt van uit voering stonden, alsnog tot uit voering te brengen. Zoals uit het bovenstaande echter tevens zal zijn gebleken, heeft de regering andere maatregelen getroffen. Griekenland heeft voorgesteld de toekomst van Cyprus direct met Engeland te bespreken, al dus maakt de Griekse plaatsver vangende minister-president Ve- nizelos bekend. De Grieks-orthodoxe aartsbis schop van Cyprus, Makarios, had onlangs tijdens een bezoek aan Athene de minister-president ge vraagd de kwestie van de een wording van Cyprus en Grieken land op de agenda van de alge mene vergadering der V. N. te plaatsen. De leiding der Zuidkoreaanse nationale politie heeft Woensdag te Poesan medegedeeld dat een professor en twintig studenten van de nationale universiteit te Seoel Dinsdagavond zijn gear resteerd. Zij worden verdacht van medeplichtigheid aan een samenzwering, die ten doel had de Zuidkoreaanse regering om ver te werpen. De arrestaties werden uitgevoerd tijdens een bijeenkomst te Poesan van ver tegenwoordigers der vier voor naamste Zuidkoreaanse hoge scholen. Verscheiden honderden man nelijke en vrouwelijke studen ten, die deelnemen aan de bij eenkomst, hebben Dinsdagavond een resolutie aangenomen, waar in afkeuring wordt uitgesproken over „de autocratische handel wijze der Zuidkoreaanse rege ring". In de resolutie wordt voorts opheffing van de staat van beleg en vrijlating van ar restanten geëist. Afschriften er van zullen worden toegezonden aan de buitenlandse diplomatieke Bij de democratische voor verkiezingen in de staat Was hington, heeft de directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Harriman, de over winning behaald. Hoewel de uitslagen van 10 van de 45 kiesdistricten nog niet bekend zijn, heeft hij reeds een zo grote meerderheid dat zijn enige candidaat senator Kefau- ver, deze niet meer ongedaan zal kunnen doen. De stand is tot dusver: Harri man 10.107 tegen Kefauver 2807 stemmen. Volgens de officieuze einduit slag werden zes afgevaardigden naar de nationale partijconventie gekozen, die Harriman en vier, die Kefauver steunen. Harriman kreeg 14.075 stemmen, Kefau ver 3.377. De bewoners van het district van Columbia hebben geen stem recht bij presidents- of congres verkiezingen, maar zenden afge vaardigden voor 't aanwijzen van de candidaat. Harriman heeft zijn campagne hoofdzakelijk gericht tot de grote negerbcvolking var Washington. Generaal Eisenhower heeft tijdens een lunch te Denver ver klaard er van overtuigd te zijn, dat hij bij de voorverkiezingen in Chicago senator Taft zou verslaan. Taft noemde hij een „isolatio nist". Hij zeide het niet mogelijk te achten, dat voor de republi keinse partij een buitenlandse politiek zou kunnen worden ont worpen, welke zowel voor se nator Taft als voor hem Eisen hower, aanvaardbaar zou zijn. Hij zeide bittere gevoelens te koesteren over een tegen hem en zijn echtgenote gerichte fluistercampagne. Zijn opmerkingen over een aanzienlijke besnoeiing der be groting was uit het verband ge rukt en onjuist door „krachten van Taft" voorgesteld. Er zou een aanzienlijke be lastingvermindering mogelijk zijn, als de defensiebehoeften minder gelden zouden gaan eisen. Eisenhower zeide verder voor lopig geen voorstander te zijn van verdere rangsverhogingen van generaals. Hij was voor federale werk projecten ter ondersteuning van de economie van het land in tij den van depressie. Een 32-jai'ige Amerik. sergeant der militaire politie heeft 7 Oos tenrijkers uit een brandende boer derij bii Linz gered. In Zuid-Oost Australië zijn ri vieren buiten baar oevers getre den, waardoor duizenden inwoners uit hun huizen zijn verdreven, veel vee verdronk en de oogst is vernie tigd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1