Berovers voor van groentehandelaar de Kantonrechter Het Brits-lraanse oliegeschil Restauratie oude Engelse kerkgebouwen Eric der Noorman in „Het land der duisternis" WAT BRENGT DE RADIO Kardinaal Von Faulhaber ten grave gedragen Russisch pleidooi voor nauwere samenwerking DE LEEN- EN PACHTWET Schrijven van Duclos aan Herriot Nieuwe methoden voor oorlogsgebruik van atoomkracht REGERINGSVERKLARING van Syrische premier Bomontploffing nabij Windsor Propagandatocht voor de Europese eenheid life Het pensioen van mevrouw Blokzijl TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. SLUISKIL. STOPPELDIJK VOGELWAARDE IJZENDIJKE Uit de Provincie Eindexamen H.B.S. A. Bij het op 16 en 17 Juni afge nomen mondeling eindexamen aan het openbaar lyceum te Ter- neuzen zijn geslaagd voor de af deling Hogere Burgerschool A: T. W. J. van de Bilt, van Axel; W. Boeije, van Axel (Spui); W. C. Fermont, van Sas van Gent; Hillie Oggel, van Axel; J. Ver- berkmoes, van Axel (Spui). Tweede zitje geplaatst. In het kleine plantsoen bij de provinciale boot heeft de dienst van gemeentewerken een tweede zitbank geplaatst met het oog op het vele gebruik, dat door wan delaars en in het bijzonder door ouden van dagen van deze ban ken wordt gemaakt. De bank is elders, Waar er zo goed als geen gebruik van werd gemaakt, weg gehaald en zal nu beter aan de beoogde bestemming voldoen. Verg. VV.S.C „De Volharding". Gisteravond hield de W.S.C. „De Volharding" een drukbezoch te ledenvergadering, welke ge presideerd werd door de heer Th. Tieleman. Een voornaam punt van de agenda vormden da mededelin gen van het bestuur inzake de aanvraag van een wielerkoers, welke zal worden gehouden op 15 Augustus a.s. De officiële er kenning van deze koers door de N.W.U. zal vermoedelijk eerst daags afkomen. Bij de hierna vol gende bespreking van de organi satie van dit sportieve gebeuren, werd medegedeeld dat het koers voor amateurs zal worden over een afstand van 120 km. De Axel- se favoriet Verhelst zegde bereids zijn medewerking toe. Inschrij ving en organisatie zullen verder worden voorbereid door 'n werk- commisie van 15 personen. Als punt 6 kwam op de agenda voor het bespreken van een reis naar Zandvoort op Zondag 6 Juli a.s., waar Verhelst zal starten op de nationale kampioenschappen voor amateurs. Besloten werd een bus met supporters te doen rijden, waarvoor zich staande de vergadering een 30-tal liefheb bers opgaf. Na de rondvraag werd deze ge animeerde vergadering rond 11 uur gesloten. De Axelse tennisbanen. De voorbereidende werkzaam heden, zoals egaliseren en opho gen van het terrein aan de kreek in 't recreatieoord rond de jeugd herberg zijn dezer dagen begon nen. Door particulier initiatief krijgt het Axelse recreatieoord in de vorm van deze 2 tennisbanen een prachtige aanwinst. Vismijn. Visaanvoer op de vismijn in de wee'k van 8 tot en met 14 Juni 1952. 4328 Kg bot 23 tot 16; 3772 kg schar 46 tot 16; 2492 kg schol DONDERDAG 19 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gew. muziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Me dedelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.35 Piano; 14.00 Orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Lezing; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de kin deren; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Kwartet; 18.50 Gram.; 19.05 Levensvra- 19.20 Toespraak; 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Orkest; 20.50 Reportage; 21.10 Gram.; 21.55 Buitenl. over zicht; 22.15 Piano; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 40 tot 16; 653 kg tong 164 tot 107- 6 kg tarbot 172; 378 kg rog 45 tot 16; 2 kg kabeljauw 111; 122 kg wijting 20 tot 16; 5882 kg exportgarnalen 98 tot 60; 2675 kg binnenland garnalen 77 tot 60; 635 kg onverkochte vis voor vismeel. Reis ouden van dagen. De ouden van dagen van Nieuwvliet gaan Zaterdag 21 Juni op reis. De tocht gaat naar s Hertogenbosch en Tilburg. Deze reis is mogelijk gemaakt door de collecte, waaraan iedere burger zijn steentje heeft bijge dragen. De opbrengst was 346,70. Muziekuitvoering. De Sasse harmonie „De Ver enigde Vrienden" heeft een uitno diging ontvangen om tijdens de „Gentse Feesten" een muziekuit voering te geven op de Kouter te Gent. Dit concert zal plaats vin den op Dinsdag 22 Juli a.s., des avonds om 8 uur. Ernstig ongeval. Bij de sloping van het oude luchtspoor van de glasfabriek door de fa Cracau stortte gister middag omstreeks kwart over 2 de loopbrug in, waarop zich op dat "moment 2 arbeiders van de fa C„ de 31-jarige J. van K en de 48-jarige P. C„ beiden u,t Vlissingen, bevonden. Ernstig ge wond werden de beide arbeiders van onder de loopbrug gehaald. Fabriekspersoneel verleende de eerste hulp. Dokter Puijlaert liet de onge- lukkigen in zorgwekkende toe stand per ambulancewagen naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoe ren. 1. André Baart, koningsvogel en de meeste punten. Maandag werd nogmaals een prijskamp georganiseerd voor vrouwen. Hier werd de konings vogel afgehold door mevr. E. van den EeckhoutKalle. De meeste punten werden behaald door mevrouw I. van Hoecke De Cooker. Op het nippertje gered. Maandagavond waren een 4- tal jongelui op het kanaal aan het spelevaren in een roeiboot, toebehorende aan een van de ter plaatse liggende kasten. Lustig dobberde het bootje op en neer tot vermaak van de in zittenden. Plotseling verloor de 13-jarige Ronny van Opdorp zijn evenwicht en viel over boord. Een toegestoken roeispaan kon geen redding meer brengen. Eén van de inzittenden de 15-ja- rige Jannes Casteleijn, bleef bij zijn positieven en wist handelend op te treden, door de drenkeling gekleed achterna te springen. Het mocht hem dan ook gelukken 't ventje boven water te houden en hem aan zijn makkers, die inmiddels naderbij waren geko men over te geven, en op deze manier het slachtoffer binnen boord te halen. Statiekermis. Uitslag staakbolling. Ter gelegenheid van de sta tiekermis organiseerde de bol- elub „Ons Genoegen" diverse bollingen., De uitslag van Zaterdag 14 Juni was. 1 R,. van HamR. de la Ru- elle. Er waren 24 deelnemers. Zondag 15 Juni waren er 2 bollingen, die beide werden ge wonnen door R. CardonP Baart. Hiervoor waren 28 deel nemers. Maandag was de uitslag; 1. V. NelenG. van Herzele. Voor de ze wedstrijd waren 38 deelne mers. Uitslag gaaibolling. Op de bolbaan van de heer Ch. L. de Ridder werd Zondag een gaaibolling gehouden. zwijgende belang- Huiaen verkoop. Op verzoek van de heer De Nijs uit Overslag heeft notaris Fanoy gistermiddag een tweetal wonin gen verkocht, staande in de. Mid denstraat 46 en 48. De hóógste bieder was de heer Harderman uit Terneuzen, die de woningen kocht voor 1025. - rI9v'n Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Norbartstichting bracht een be drag op van 49,60. r j -i Opbrengst collecte. De collecte voor het Roode Kruis bracht in de verschillende dorpen in onze gemeente de vol gende bedragen op: Stoppeldijk 95; Ossenisse 42,10, Hengst dijk 20. Tabaksdetailhandel. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het vakdiploma tabaksde tailhandel onze plaatsgenoot de heer Rob. de Bruijcker. Geslaagd. Bij het te Den Haag gehouden examen slaagde voor assistent bij rijks belastingen de. heer L. Langhout, grenskommies te IJzendijke. jCL HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gr.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Gev. muziek; 12.00 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Gev. muziek; 13.55 Hoorspel; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Van 4 tot 5; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Orkest; 19.00 Ge sproken brief uit Londen; 19.05 Lichte muziek; 19.45 Toespraak; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.20 Oratorium; 21.05 Kunst; 21.25 Gram.; 22.05 Hoorspel; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Zang. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws.13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.30 Volksmuziek16.00 Gram.; 16.15 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Voordracht; 19.50 Gram 20.00 Klankbeeld; 20.20 Verzoek- piogramma; 21.00 Voor de huis vrouw; 21.45 Verzoekprogram- ma; 22.00 Nieuws; 22.15 Piano; 22.45 Koor; 23.00 Nieuws. Onder de stelling van een grote menigte is Dinsdag het stoffelijk overschot van de aartsbisschop van Mün- chen en Friesing, kardinaal Von Faulhaber, van de Theatiner- Kirche naar zijn laatste rust plaats in de kathedraal van Onze Lieve Vrouwe te München over gebracht. Toen de stoet de kerk verliet, begonnen de kerkklokken in de stad te luiden. Langs de route stonden duizenden mensen. Van de openbare gebouwen en van vele particuliere huizen hing de Beierse vlag halfstok. De stoet werd geopend door een erewacht van de Beierse politie, die een eentonige roffel sloeg op om floerste trommels. Hierna kwa men vertegenwoordigers van R.K. organisaties, dertig abten en de deken en prelaten van het aartsbisdom München, gevolgd door achttien bisschoppen en aartsbisschoppen, onder wie de pauselijke nuntius, aartsbisschop Münch, en de bisschop van Nancy, Henri Marcellus; vervol gens kardinaal Frings van Keu len en kardinaal Innitzer van Wenen. Op de kist rustte als enige ver siering de rode kardinaalshoed van de overledene. Achter de lijkwagen, getrokken door vier paarden, volgden de zuster van de kardinaal en vertegenwoordi gers van de Beierse en de West- duitse regering. De kardinaal zal worden begra ven in een nieuwe crypt van de kathedraal. Op de grafsteen zal de volgende, door de overledene zelf gekozen spreuk staan: „Ik ga naar hem, die mij heeft ge zonden". Voor het internationaal hoogge rechtshof heeft sir Eric Beckett uitvoerig het Iraanse argument weerlegt dat de interpretatie van het handvest der V.N. het oliege schil tot een zuiver binnenlandse aangelegenheid maakt, die bui ten de bevoegdheid van het hof valt. Hij achtte het moeilijk te zeg gen welke zaken meer wezenlijk zijn onderworpen aan de interna tionale jurisdictie dan de thans behandelde, want de nationalisa tie van de olie is het onderwerp zowel van verdragen als van re gels van internationaal recht. Sir Eric Beckett voerde aan, dat het hof op een inleidend be zwaar tegen de bevoegdheid van het hof niet kan bepalen, dat het onderwerp van dit geschil we zenlijk binnen de nationale juris dictie valt. MOSSADEQ VOOR HET HOF. Nadat sir Eric zijn pleidooi had beëindigd, deelde prof Rolin het hof mee, dat premier Mossadeq vandaag gaarne een kort woord wilde zeggen, wanneer de zaak zou worden hervat en hij fit ge noeg was de zitting bij te wonen De vice-president, de heer J. G. Guerraro, stelde hierna een vier tal vragen aan de Iraanse delega tie. Vooreerst merkte hij op, dat de Iraanse wet met betrekking tot de Iraanse verklaring naar 't hof verwijst als internationaal gerechtshof en niet naar het vo rige hof ten tijde der wet, dat toen genoemd werd permanent hof van Justitie. Hij vroeg hier over uitleg. Hij vroeg vervolgens de Iraanse vertegenwoordiger de juiste datum op te geven, waarop de wet werd aangenomen. Dan verzocht hij de complete Franse tekst van deze Iraanse wet en tenslotte informeerde hij, of deze wet de ratificatie behelst van de Iraanse verklaring, waarbij de bevoegdheid van net hof weid aanvaard. Hedenmiddag om 4 uur zal prof. Rolin repliceren. Hij zal ongeveer een dag nodig hebben voor de repliek, waarna sir Eric Beckett nog in het kort zal dupliceren. Verwacht wordt, dat de behande ling Vrijdag zal worden beëin digd. Eeft woordvoeder der Iraanse regering heeft Maandag meege deeld, dat premier Mossadeq, die de Perzische zaak voor het inter nationaal gerechtshof heeft be pleit, 21 Juni te Teheran wordt terugverwacht, De woordvoeder deelde verder mee, dat de regering besloten heeft de staat van beleg in Zabol (Zuid-Oost-Perzië) tot 23 Aug. te verlengen, pe staat van beleg is aldaar van kracht sinds 10 Fe bruari. Bevestiging van het vorige von nis, te weten een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest, is voor het Amster dams gerechtshof geëist tegen de 28-jarige C. J. C. uit Utrecht, die erkende op 6 Februari laat in de avond de groentehandelaar J. D. den O. van zijn portefeuille met ongeveer 1200 te hebben ont daan. De verdachte vertelde ter zitting, dat hij op de bewuste avond twee zijner vrienden in de stad had ontmoet. Zij waren in gezelschap van de hem onbe kende groentehandelaar uit Wa- geningen. Eén zijner vrienden, de 39-jarige metaalbewerker C. S. G. V. uit Utrecht, had tegen de groentehandelaar gezegd: „Dat is een zware rechercheur. Hij heeft er de vorige week nog twee overhoop geschoten". Daar bij wees de metaalbewerker op verdachte. Verdachte erkende op deze sug gestie te zijn ingegaan. Hij had de groentehandelaar na een ge- ensceneerde ruzie gevraagd waar hij woonde en toen de laat ste als woonplaats Wageningen opgaf, gezegd: „Kun jij je legiti meren?" De groentehandelaar had daar op zijn portefeuille uit zijn bin nenzak gehaald en de pseudo-re- chercheur een legitimatie ge toond. Daarop had verdachte gezegd: „Geef die portefeuille met dat geld maar hier; die kun je op het politiebureau weer terugkrijgen". Vervolgens had hij de groente handelaar de ene kant opge stuurd en was met de metaalbe werker de andere kant opgegaan. Volgens verdachte hadden zij het geld thuis geteld en had de metaalbewerker er zijn deel van opgeëist. Tenslotte zou de porte feuille aan de buitenkant op een vensterbank zijn achtergebleven, toen de beide vrienden, in de me ning dat er een politie-auto na derde, overhaast de benen namen. De 40-jarige gedupèerde groen tehandelaar, die als getuige werd gehoord, vertelde dat hij de me taaibewerker met een andere vriend in Utrecht had ontmoet. De president verweet hem, dat hij „met vreemde kerels en al zijn geld op zak" de bloemetjes bui ten was gaan zetten. „U verdient haast niet beter dan dat u het geld kwijt raakte", zeide de presi dent. Verdediger tot getuige: „Waar om hebt u in een café met een bankbiljet van ƒ1000 gezwaaid en aan de ober gevraagd, of hij het wisselen kon?" Getuige: „Och, dat weet ik niet". Verdediger: „Vond u dat leuk?" Getuige: „Ja, dat vind ik altijd leuk". Als getuige a décharge kwam een vroegere medegevangene van de metaalbewerker, die zelf voor deze beroving een straf van een jaar ondergaat, vertellen dat de laatste in de gevangenis ge snoefd had: „Ik heb de buit bin nengehaald". De metaalbewerker, die daarop zelf onder ede werd gehoord, lik te aan zijn vingers, voor hij deze opstak om de eed af te leggen. Hij ontkende met nadruk het geld te hebben bezeten. De procureur-generaal deelde in zijn requisitoir mede, dat de verdachte evenals trouwens de metaalbewerker bijna tienmaal is veroordeeld, meestal wegens dief stal en verduistering. Hij vroeg bevestiging. De raadsman was van mening, dat zijn cliënt niet zwaarder ge straft moet worden dan de me taalbewerker, die volgens pleiter de auctor intellectualis is ge weest. De eerste was 15 maanden en de tweede 12 maanden opge legd. Het hof zal op 1 Juli uitspraak doen. Naar het Russische persbureau Tass meldt, breekt de Russische academicus Alexander Toptsjief in een artikel in het jongste nummer van het tijdschrift „Nieuws", dat in de Russische- en Engelse taal verschijnt, een lans voor nauwere samenwerking tussen Amerikaanse en Russische geleerden. Hij betreurt „de kunstmatige hinderpalen voor de internatio nale wetenschappelijke samen werking" en zegt, dat Russische geleerden op het ogenblik rap porten opstellen, die zullen wor den ingediend in internationale bijeenkomsten van astronomen, geologen en biochemici, die dit jaar in Rome, Algiers en Parijs worden gehouden. Vriendschap pelijke betrekkingen tussen in tellectuelen van verschillende landen kunnen een belangrijke prikkel zijn tot een betere ver standhouding onder de landen", aldus de Russische academicus. Op verzoek van de Sowj et- Unie zijn te Washington, 10 maanden na het afbreken, de besprekingen hervat over de leen- en pachtovereenkomsten. De besprekingen betreffen goederen ter waarde van 11 millioen dollar, die Amerika in de oorlog naar de Sowj et- Unie zond. De besprekingen werden het vorige jaar afgebroken, omdat de Sowjet-Unie 300.000.000 dol lar aanbood om de rekening te vereffenen, terwijl de V. S. 800.000.000 dollar vroegen. De Sowjet-Unie heeft er thans in toegestemd 186 Amerikaanse vaartuigen terug te zenden van het totaal van 670, dat zij in de oorlog ontving. De Sowjet-onderhandelaars gaven op, dat 146 schepen ver loren zijn gegaan of tot schroot zijn verwerkt en 171 vaartuigen niet meer voor de vaart zijn ge schikt. Hun aanbod, om de ove rige schepen te kopen werd van de hand gewezen. Amerika wenst de schepen terug te ont vangen. De Sowjet-onderhandelaars verwierpen een voorstel,1 eerder door Acheson gedaan, -qm de zaak aan het internationaal ge. rechtshof voor te leggen. Verklaard wordt, dat Amerika slechts betaling eist voor die goederen, die na de oorlog ten behoeve van de burgerlijke, eco nomie zijn gebruikt. Amerika wenst geen betaling voor in de oorlog verloren gegaan materi aal of van wapens en munitie. De Franse ministerraad heeft Dinsdag de brief besproken, die de waarnemende secretaris-gene raal der communistische partij, Jacques Duclos, aan de voorzitter van de nationale vergadering, Herriot, heeft doen toekomen en waarin hij verzoekt een debat te laten houden over de omstandig heden, waaronder hij op 28 Mei werd aangehouden. Daar de com munistische fractie in de natio nale vergadering niet óm êeri debat heeft gevraagd, besloot het kabinet de kwestie te laten rusten. Minister van binnenlandse za ken Brune deelde mee, dat men niet behoeft te twijfelen aan het bestaan van een „communisti sche samenzwering tegen de bin nenlandse veiligheid der staat". Tengevolge van een brand zijn van een Canadees gezin bij North Bay 6 kinderen en de va der om het leven gekomen, ter wijl 2 kinderen en de moeder ernstige brandwonden opliepen. De Amerikaanse deskundige op het gebied der atoomkracht, R. D. Zentner, die mee heeft ge werkt aan de atoombomproeven op Bikini, heeft Maandag op een te Loa Angeles gehouden bijeen komst van de „American Che mical Society" meegedeeld dat natuurkundigen twee nieuwe methoden hebben gevonden om in oorlogstijd gebruik te maken van de atoomkracht, namelijk een „besmettingsbom" en het in de lucht verspreiden van radio actieve deeltjes. Volgens R. D. Zentner zou het uitwerpen door glij vliegtuigen van bepaalde, door de atoom kracht ontwikkelde bijproduc ten, gevaarlijker voor bewoners van een stad zijn dan de ontplof fing van een atoombom zelf. „Toepassing van de twee ge noemde nieuwe methoden voor het gebruik van de atoomkracht in oorlogstijd zou het nodig kun nen maken een stad geheel te ontruimen. Tevens zou een be paald gebied hierdoor voor jaren onbewoonbaar kunnen worden gemaakt", verklaarde hij. Zentner verklaarde voorts dat het gevaar van besmetting van de lucht na een atoombomont ploffing door radio-activiteit schromelijk wordt overdreven „De mensen, die de ontploffing zelf overleven, behoeven niet veel angst te hebben voor in de lucht ontwikkelde radio-activi teit, daar de ontzettende hitte van de vuurbal, die bij de ont ploffing ontstaat, bijna alle ne venproducten tot in de stratos feer meevoert, waar de radio actieve luchtdeeltjes door de wind worden verspreid", zeide hij. Premier kolonel Fawzi Silo van Syrië heeft in een radiorede verklaard, dat het eerste doel van de regering zal zijn 't her stel van een bewind, dat het volk vertegenwoordigd. Het was de eerste maal, dat hij zich met een regeringsver klaring tot het vok richtte sinds hij in November van het vorige jaar via een militaire staats greep aan de macht kwam. Hij beloofde het volk te be vrijden van de armoede en on wetendheid. De buitenlandse politiek van Syrië zal gericht zijn op het afwijzen van alle vormen van imperialisme en op samenwerking met de Arabische Tanden teneinde deze te helpen bij het verwezenlijken van hun nationale wensen, aldus de ko lonel. Syrië zal blijven samenwer ken met de Arabische landen om de wereldvrede te handha ven in overeenstemming met 't handvest der V. N. Op militair gebied zal de regering de strijd krachten versterken en moder niseren en alle hulpbronnen van het land in dienst stellen van het volk. Tenslotte deelde hij mee, dat maatregelen zullen worden ge nomen om de positie van de vrouw te verbeteren. Bij een demonstratie van het gebruik van schietkatoen is in ae barakken van de cavalerie nabij het koninklijk paleis te Windsor een bom ontploft. Tien militairen werden ge wond, van wie 2 zeer ernstig. Koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh verblijven op het ogenblik in Windsor voor 't bijwonen van de paardenrennen te Ascot. Een van de zwaargewonden is later aan zijn verwondingen be zweken. De gewonden hebben gebroken ledematen. De ontploffing was op een afstand van 2 km te horen. Een hiertoe door de Engelse kerk ingestelde commissie, heeft oncjerzodht, wat zou moeten ge beuren om talrijke oude kerkge bouwen voor ondergang te be houden. Bij dit onderzoek bleek, dat van 15.779 kerken in meer dan 12.000 parochies er 8300 zijn ge bouwd vóór of omstreeks 1537. Van alle kerken dienen er 3509 noodzakelijk gerestaureerd te worden. Voo'r 1496 hebben de parochies geen hulp van ande ren nodig, maar in 1174 gevallen kan restauratie zonder hulp niet geschieden. Voor elk geval zou een bedrag van 1000 pond sterling nodig zijn. Voorts zullen deze kosten voor 447 kerken op een bedrag tussen 1000 en 2000 pond komen. Voor 269 kerken moeten de kos ten op 5000 pond per gebouw worden geschat. Voor 123 ker ken is een bedrag van meer dan 500 pond nodig. De kerken, die hulp nodig hebben, aldus het herstelplan, zouden over een tijdvak van tien jaar zelf voor 500 pond zorgen. Op deze wijze zou in totaal 750.000 pond per jaar en gedu rende de eerste jaren, nodig zijn voor herstel. Het wordt bin nen de mogelijkheden der be treffende parochies geacht elk tenminste 50 pond per jaar hier voor bijeen te brengen. De overige kosten zouden dan moeten worden bestreden uit 'n te stichten nationale fonds, dat tenminste 4 millioen pond ster ling moet bijeenbrengen. Deze week houden afgevaar- ügden van de Nederlandse stu dentenvereniging voor wereld rechtsorde een propagandatocht langs 12 Nederlandse steden. Daarbij zal door middel van een geluidswagen propaganda voor de Europese eenheid wor den gemaakt. De tocht is te Amsterdam be gonnen. Daarna is Utrecht be zocht. Gisteren stonden Den Haag en Rotterdam op het pro gramma. T Vandaag wordt propaganda gemaakt in 's Hertogenbosch en MIDDELBURG. Donderdag in Maastricht, Nijmegen, Vrijdag in Zwolle en Assen, Zaterdag in Groningen en Heerenveen. In verscheidene dezer steden zijn of worden de studenten in het stadhuis ontvangen. 51. De Priester van de Beer siddert van angst, als hij het kou de staal van EfIc's zwaard op zijn keel voelt. „Spreek!" herhaalt de Noorman dreigend. „Waar bevinden zich mijn vrienden, die door Uw heer Scorr gevangen worden ge houden!" „Wiebedoelt ge Het is duidelijk dat de man liegt. De druk op het zwaard wordt sterker. „Mijn vrienden zijn een ridder, die naar de naam Haifa luis tert, een jonge hoofd man, Togir genaamd, en de dwerg Pum Pum," klinkt de stem van de Noorman koud. „En indien ge mij niet onmiddellijk vertelt waar ik hen vinden kan, sterft ge!" De Priester van de Beer beseft, dat de man tegenover hem geen ogenblik zal aarzelen zijn bedrei ging uit te voeren. Moeizaam „Bij het departement van on derwijs, kunsten en wetenschap pen kwam begin 1950 van me vrouw Blokzijl het verzoek bin nen om voor pensioen in aan merking te komen. De betrokken departementale dienst was van oordeel, dat vol gens de wettelijke regelingen de weduwe, op wier gedrag tijdens de bezetting niets was aan te merken, in haar pensioenrech ten hersteld behoorde te wor den. Daarvoor was echter om lou ter formele redenen gedeeltelijk herstel van de pensioenrechten van haar overleden man nood zakelijk. De commissie van ad vies zuiveringsbesluit '50 (com missie Patijn) adviseerde in deze zin aan de minister. Deze nam in Augustus 1950 'n ongeveer gelijkluidende beslis sing. Een jaar later rees twijfel over de juistheid van de inter" pretatie der betreffende wette lijke regelingen. De pensioenraad wees het verzoek van de weduwe af, waarna mevrouw Blokzijl in be roep ging. Op 22 Juni a.s. zal de centrale raad vtm beroep te Utrecht in deze zaak uitspraak doen". knikt hij „Laat mij los," zegt hij toonloos. „Ik zal U de weg wijzen!" Als hfj hen voorgaat wijkt de Noorman geen ogenblik van zijn zijde. „Ik zou mij veiliger voelen als ik tussen een school haaien drie da gen uit de kust in een ijszee zwom", gromt Orm mistroostig, maar Eric slaat geen acht op hem. Zijn hand wijkt geen ogenblik van zijn wa- pen. T. „Leidt deze gang naar de kerker van mijn vrienden?" vraagt hij argwanend. Onderdanig'-J buigend wijkt de priester van de Beer ach teruit. 13;, U9X t „Zeker heer. Nog slechts een kort ogenblik, en Plotseling voelt de Noorman hoe de grond onder zijn voeten be zwijkt. Zijn beTde volgelingen sla ken een kreet van schrik. Tever geefs tracht Eric zich met een snelle sprong te redden. En terwijl de drie mannen neerstorten in de duisternis laat de priester van de Beer de verborgen veer los, welke het valluik in werking stelde, en schreeuwt triomfantelijk: „Zoek uw vrienden daar, barbaar... En ziet wat u daar wacht!" In de kelder van het ge bouw aan de Quai d'Orsay te Parijs, heeft gedurende een half uur een brand gewoed, vermoe delijk door het achteloos weg werpen van een sigaret door een luchtgat in de vloer. Alleen oude papieren gingen verloren, aldus een woordvoerder van het ministerie.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3