,NOG IS POLEN NIET VERLOREN Overgangsregeling verzekering werkloosheidswet De Verkeerde vrouw Kor ea-vrij williger wacht op uur der wrake Rumoerige studentenvergadering De Sibajak brengt emigranten naar N-Zeeland Kantongerecht Terneuzen Gebedsuur voor de verkiezingen Nieuw'systeem voor Preefabs Houten woningen zonder goedkeuring gebouwd Brand aan boord van de „Talisse" Jaarverslag CARNEGIE-HELDENFONDS Brief van jong conservatief verbond ^a- EERSTE KAMER Oorspronkelijke roman door Maart je teldenrijk De korporaal J. (wij zullen hem Jan noemen) is van huis uit een Pool. Hij vond na veel om zwervingen asyl in Nederland. Zijn woonplaats ligt in Gelder land. Toen Nederland ging deel nemen aan de strijd in Korea, was Jan er onmiddellijk bij om zieh te melden. Dit was zijn eerste kans om tegen communisten te vechten, een kans waarop hij vele jaren had gewacht. In 1939, toen de Duitsers Polen binnenvielen, gingen vader en zoon Jan op de vlucht. De jongen toen 16 jaar, werd aan de grens gegrepen door de Russen, die van de andere kant Polen bin nenrukten. De knaap werd naar een concentratiekamp in Smo lensk gebracht. Hij sliep in de open lucht. Geen deken, geen tent, geen dag boven het hoofd, dat bescherming bood tegen regen. En het eten: watersoep. Tienduizenden zaten in de Rus sische gevangenkampen. Duizen den stierven. De kampleiding kwam er na vele maanden ach ter, dat Jan nauwelijks 16 jaar was. Hij mocht naar huis gaan. ,,Zie maar hoe je er komt", zei men. Hij ging, liftend en wande lend. Hij zag de kampen. Rechts vertoefden de Poolse mannen tot dertig jaar en verderop die tot 40 jaar. Links waren de kampen, waarin de Poolse vrouwen tot 30 jaar en verderop die, waarin de vrouwen tot 40 jaar verbleven. Allen met lichamen als skelet ten en ogen zonder uitdrukking. Er ging veel om in het jonge hoofd van Jan. „Eens, eens zal de tijd komen, dat aan dit leed een einde komt", zo zei de knaap tot zichzelf. De jongen kwam in zijn geboorteplaats aan. 'Ge kunt het geloven of niet, maar heel zijn familie leefde nog. Men keek elkaar aan en men las in elkanders ogen: „Eens zal de tijd komen, dat we deze bezetters uit het land zullen jagen als schurftige honden De jaren vergingen. De gedachte aan dat moment is uitgegroeid tot een obsessie. Kor poraal Jan weet, dat in Polen het verzet gereed staat, zo lang reeds als het land bezet wordt. De wa pens zijn gewet In 1942 werd de jonge Jan door de Duitsers gegrepen en te werk gesteld in Ober-Silezië. Hij kwam in een concentratie kamp terecht, omdat hij niet vol doende deed aan de „Arbeitsein- satz". Hij zag na verloop van enige tijd kans om te vluchten met een vriend. Zij kwamen uitgeput in de Poolse stad Krakau aan. Daar werden zij gegrepen door de S.S. en opnieuw naar Duits land gebracht. In 1945 kwamen de Amerika nen. Jan meldde zich onmiddellijk voor de dienst. Hij werd aange nomen en aangesteld als chauf feur-monteur bij het derde Ame rikaanse leger. Intussen was Polen één bezetter kwijt. De an dere bleef, de Rus. Jan kon niet meer naar huis toe. Hij was niet „gewenst" bij de bezetter. De jongeman dacht aan thuis, aan zijn dierbaren. „Eens komt de tijd Jan wist zich te herinneren, dat Nederland gewoonlijk asyl verleende aan geknechten. Een deel van het Poolse leger had meegeholpen aan de bevrijding van Nederland en Jan vond er asyl. Toen vrijwilligers werden ge vraagd voor de strijd tegen het communisme in Korea, was Jan er meteen bij, als dank voor_ ver kregen gastvrijheid, als middel om daadwerkelijk ten strijde te trekken tegen een leer, die oor zaak was, dat zijn vaderland werd platgelopen door „bevrijders". Hij deed zijn plicht in Korea. Als er patrouille moest worden gelopen, waarbij vrijwilligers werden gevraagd, was Jan altijd gereed om mee te gaan. Hij dien de tot volle tevredenheid. Zijn tijd is verstreken. Nu gaat Jan naar Australië. Wat hij daar gaat doen? Werken en geld ver dienen. Als hij voldoende geld heeft vergaard, tracht hij naar Amerika te komen. Als hij in de States is, blijft hij werken, tot men hem opnieuw zal oproepen voor de strijd tegen het commu nisme. Het volk zucht onder felle sla gen. Het incasseert die slagen met verbeten gelaat. De levens omstandigheden zijn treurig, doch dit zal allemaal veranderen. Hij is overtuigd, dat hij de dag zal beleven, waarop hij z'n vreug detranen over Polens bevrijding zal kunnen uitschreien. Als hij dit niet zal beleven, dan zal zijn bloed vloeien op de hei lige bodem van Polen als het zaad der ondernemenden, dat 'n geknecht volk tot wedergeboorte zal brengen (Oorlogscorrespondent kap. B. M. Koster van de lege voorlichtingsdienst.) Theodor Blank, de Westduitse commissaris voor defensie-aan gelegenheden, heeft op een stu dentenvergadering verklaard het toe te zullen juichen, als de „gro te vier" bijeen zouden komen. De Sowjet-Unie zou dan haar kaaften op tafel moeten leggen en dan zou blijken, dat zij niet bereid is haar overheersende rol in Europa op te geven. Bij de Duitsers zou dit de twij fel wegnemen over de wenselijk heid van een herbewapening. De conferentie zou tonen, dat de Sow jet-Unie niet bereid is vrije verkiezingen toe te staan en Duitsland het recht te geven over zijn buitenlandse aangelegenhe den te beslissen. Theodor Blank sprak voor ongeveer duizend studenten te Bonn. De vergade ring werd tenslotte zeer rumoe rig, toen voor- en tegenstanders van een bewapening elkaar in de rede vielen en het woord eisten. Een student zei liever tien jaar verdeeldheid van Duitsland te zien dan één week oorlog. In de vergadering van de Eer ste Kamer is gisteren aan de or de gekomen het wetsontwerp, houdende een overgangsregeling betreffende de verzekering krach tens de werkloosheidswet. Vol gens deze overgangsregeling zal geen aanspraak op wachtgeld of op werkloosheidsuitkering inge volge de op 1 Juli a.s. in werking tredende werkloosheidswet be staan wegens werkloosheid, wel ke vóór 1 Juli 1952 is aangevan gen. 8IÖ". verbeurdverklaring van het ge- Als eerste zaak kwam voor de I weer. op 6 Mei opgeschorte affaire be- De verdediger bepleitte een treffende de „beruchte" dijk ten mildere straf, daar het hier een Z. van Zuiddorpe, waarop of buitenlander betrof, die niet vol- waarlangs de Ned.-Belgische ledig op de hoogte was met de grens loopt. Na een onderzoek ingewikkelde jachtactes en ja- kwamen nu weer E. K„ verzeke- gersreglementen. Verder bracht ringsagent en winkelier, en A. P., de verdediger naar voren, dat slager, beiden te Zuiddorpe voor toen De S. bij het Isabella-kanaal de balie. uit zijn auto stapte, twee ma- De moeilijkheid bleek nu niet rechaussees in de nabijheid wa rneer de loop der grens, maar het ren. Het speet hem dat hier niet feit of de personen aldaar op de het gezegde werd toegepast: dijk wel of niet uit België komen „Beter voorkomen dan genezen dan wel onbewust de grens over- daar de gezagsdragers toch wel schrijden om hun dagtaak te zagen dat De S. voorbereidingen kunnen vervullen. trof om ter jacht te trekken. Daar dit laatste bij E. K. niet Uitspraak 6 of 2 dagen met onomstotelijk vaststond en daar verbeurdverklaring van het ge- hij .tevens geen brandschone weer. naam had wegens een vroeger Verkeersovertredingen, gepleegde ongedekte uitvoer van gedistilleerd, was de eis 6 of 3 F. v. d. H.. handelsvertegen- dagen. Uitspraak 3 of 2 dagen, woordiger te Terneuzen, verleen Anders was dit met A. P. Aan- de komende uit de Julianastraat gezien deze op dat moment in- te Axel, geen voorrang, hetwelk derdaad zijn dagtaak uitoefende hem op 25 boste of 10 dagen als slager, kreeg hij slechts 0,50 kwam te staan, of 1 dag opgelegd. c 0„ chauffeur te Axel, ver leende bij Driekwart geen voor- P. H„ fabrieksarbeider te Ter-1 rang en bracht hierdoor het ver neuzen, viste in de omgeving iceer langs het kanaal in gevaar van Zaamslag zonder hengelacte Uitspraak 50 boete of 30 voor 2 stokken. Dit kostte hem dagen. 0,50 of 1 dag. P. M. D„ landbouwer te Hoek, hield er een 8 maanden oude dek stier op na zonder een vergun ning van het stierenreglement. Uitspraak 5 of 3 dagen. H., zonder beroep te Gent, Wei- Er Dinsdagmiddag om vijf uur ver trok het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd met 974 emigranten via Curasao en het Panamakanaal naar lington in Nieuw Zeeland, gaan verscheidene grote gezin nen mee, waaronder dat van de familie Bron uit Borne. Dit ge zin bestaat uit 20 personen, n-i. vader en moeder, 16 kinderen en twee verloofden. Drie kinderen, die reeds getrouwd zijn, blijven in Nederland achter. De bestem ming' van dit gezin is Foxton. Daar zal het onderdak vinden in een voormalige jeugdherberg, die het tot woning kan inrichten. Vader Bron, een Twentse tex tielarbeider, is 49 jaar en de leef tijd der meegaande kinderen va rieert van 27 tot 2 jaar. Met de komst van dé familie Bron krijgt de textielfabriek in Foxton, die zich reeds lang voor dit gezin in teresseerde, er ineens acht vol waardige arbeidskrachten bij. Verder gaan er met de „Siba jak" nog twee gezinnen mee van 13 personen, twee van acht en drie van resp. 12, 10 en 9 perso nen. Onder de °ye"Se .pas^: giers zijn er niet minder dan 798 die alleen reizen. Zoals gewoonlijk waren er op het laatste ogenblik afzeggingen, waardoor hals over kop nog an deren konden boeken. Zo z°adeI^ aanvankelijk de twee gebroeders Hasselaars uit Veenendaal mee gaan,. Eén hunner kreeg echter on weg naar Wageningen een motorongeluk en toen de andere broer hem in het ziekenhuis wi de gaan opzoeken, viel hij van de trap en brak een arm. Door de diverse afzeggingen konden de families Goldstein uit Den Haag en Kuypers uit Rotter dam uit de nood worden gehol pen. Zij hadden n-1. reeds hun zaak verkocht en moesten hun woning verlaten. Er stond heel wat op de nomi natie om tevoren te worden ont smet, omdat men ook in Nieuw Zeeland het mond- en klauwzeer zoveel mogelijk buiten de gren zen wil houden Zo moestenen de inscheeploods van de Lloya alle passagiers de schoenen, die zij droegen, met formaline laten bewerken. De andere schoenen, die zij meenamen en ook de kle ren waren reeds tevoren door de gemeentelijke ontsmettingsdienst te Rotterdam met formalinedam- r_n ontsmet. Niet minder dan 800 colli had deze dienst onder handen moeten nemen. Voor de geestelijke verzorging der emigranten gedurende de reis maken pater G. M. de Leeuw uit Bavel (L.) en ds. C. Gilhuis, gereformeerd predikant uit Den Haag, de reis mee. Zij delen, zo als gebruikelijk broederlijk de hun toegewezen hut. Laatstge noemde keert begin September met hetzelfde schip, na een reis om de wereld naar Nederland terug. De „Sibajak" vaart nl. van Nieuw Zeeland uit via Indonesië en het Suezkanaal naar Rotter dam terug. Pater De Leeuw blijft echter in Nieuw Zeeland. In Zeist hebben de plaatselijke afdelingen van de anti-revolu- tionnaire partij, de christelijk-his- torische unie en de staatkundig- gereformeerde partij besloten aan de vooravond van de verkie zingen een gezamenlijke gebeds ure te beleggen. Voor die par tijen zullen resp. spreken de heren J. W. Koning, ds F. G. Hospers en J. van Bockhove. J. H. chauffeur te Zaamslag, die op dit punt eveneens in ge breke bleef, kreeg 35 boete of 15 dagen. G D„ textielhandelaar te St. Gilles, week te Clinge rnet zijn m'otór, alvorens een rechts gele- overschreed onbewust de Ned.-1 gen zijweg in te slaan, zover haar Belgische grens langs een niet links uit, dat hij door een achter officiële post. Uitspr. 1 of 1 dag hem rijdende auto werd aangere- hechtenis. den. ,Dït kostte hem 20 of 10 dg, Een zekere W„ arbeider te T„ C. B., handelaar te Axel* par- werd bij verstek veroordeeld keerde zijn auto s nachts zonder wegens openbare dronkenschap Ucht langs de openbare weg. tot 50 boete of 20 dagen hech- Hiervoor werd hij veroordeeld tot tenis. 25 of 15 dagen. H. M„ caféhouder te Hontenis- J.. S„ ijzerbewerker te Terneu se, werd ter verantwoording ge- zen, passeerde in de Noordstraat roepen, daar hij in zijn café zwak aan de verkeerde kant de vlucht- alcoholische drank had doen ver- heuvel. Uitspraak 6 of 3 dagen, kopen door zijn minderjarige p q„ slager te Terneuzen dochter. werd op zijn motorrijwiel aange- Verder had beklaagde onlangs houden zonder deugdelijk achter ter stimulering van het bezoek licht uitspr. 0.50 of 1 dag. aan zijn café een advertentie ge plaatst van deze inhoud: „Heb lol bij de meisjes van Pol". De kantonrechter had daarom geen JJgJ |jeZoek KlOgWay hoge dunk van dit cafe. Hoewel de verdediger naar aJ>n voren bracht, dat M. zijn dochter am' ua,rc geen opdrachten had gegeven en De opperbevelhebber der Navo- de man wellicht door deze twee-1 strijdkrachten in Euröpa, gene- de veroordeling zijn „Verlof A" raal Ridgway, is Dinsdag per zou verliezen, werd M. veroor- vliegtuig uit Rome naar Napels deeld tot een geldboete van 40 vertrokken. of 20 dagen hechtenis. In de Italiaanse hoofdstad O. de S„ handelaar te Beveren- voerde hij besprekingen met pre- Waas liep te Philippine een ver- mier1 De Gasperi en andere rege- baal óp toen hij op 25 Febr. bij ringsfunctionarissen. Hij onder- het Isabella-kanaal nabij de hield zich ook met bevelhebbers Braakman zonder deugdelijke pa- der Italiaanse strijdkrachten. pieren zijn jagerstalenten ten s.'Te Napels voert hij besprekm- toon spreidde. Tot overmaat van gen met admiraal Carney, de ramp sneuvelde door één zijner Navo-bevelhebber in Zuid-Euro- schoten een scholekster, hetwelk l.pa. Van daar zal hij via Noord- hem een tweede verbaal kostte, Mtalgi, waar hij te Udine Ita- daar deze vogel tot de >,be- Lljjganse troepen zal inspecteren, schermden" behoorde. Een en naar Duitsland gaan. Op 3 Juli ander kwam hem te staan op wprdt hij te Kopenhagen ver- 2 x ƒ15 boete of 10 dagen met L^chi. goh De heer De Bruijn (KVP) stelt vast, dat grensgevallen altijd moeilijkheden geven, doch er is niet aan te ontkomen. Ergens moet nu eenmaal een grenslijn worden getrokken. Bij de behan deling der werkloosheidswet is er niet aan gedacht een over gangsclausule op te nemen. Ten aanzien van de grensarbeiders rij zen er bijv. vragen. De minister wil de werklozen van vóór 1 Juli tot sprekers voldoening tege moetkomen. Voor de werkgevers blijft 0,8 van de premie onge- compenseerd, terwijl het systeem van de wet toch inhoudt de last gelijkelijk door werkgevers en werknemers te doen dragen. Spr. vraagt de getroffen regeling te herzien en volle compensatie aan de werkgevers te geven. De heer Brandenburg (CPN) betoogt, dat de werkloosheidswet eerder had moeten worden inge voerd. Ingaande op de debatten in de Tweede Kamer zegt hij, dat de arbeiders niet de dupe mogen worden van administratieve moeilijkheden. Door de late in voering van de werkloosheidswet heeft men het de werklozen van vóór 1 Juli onmogelijk gemaakt aan de voorwaarden van de wet te voldoen. Aan deze arbeiders moet z.i. recht worden gedaan door het verstrekken van een uit kering welke, wat tijdsduur en bedrag betreft, dezelfde is als aan hen, die na 1 Juli werkloos wor den, zal worden uitbetaald. Spr. bepleit de wenselijkheid van een verbod om de premie in de prijzen te doen doorberekenen. De verbeteringen, welke de mi nister heeft aangebracht, acht hij onvoldoende. De heer Schipper (AR) geeft zijn instemming te kennen met de verbeteringen, welke zijn aange bracht voor degenen, die vóór 1 Juli werkloos zijn. De heer Molenaar (VVD) vraagt nadere gegevens omtrent de compensatie voor de premie betaling. Volledige compensatie lijkt hem juist. De huidige gang van zaken acht hij betreurens waardig. Het zou eenvoudiger zijn geweest de premie uitsluitend door de werkgevers te doen be talen. Naar zijn oordeel is niet te be zien, of voor de werklozen van vóór 1 Juli gedaan wordt, wat re delijkerwijs mogelijk is. Met de voorgestelde regeling gaat zijn fractie accoord. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, vindt het verwijt van te late invoering der werk loosheidswet onbillijk. Naar aanleiding van de opmer kingen over het verschil, dat ge maakt wordt tussen hen die vóór en na 1 Juli werkloos zijn gewor den, zegt de minister, dat aan de eersten niet dezelfde uitkering kan worden gegeven, omdat krachtens de werkloosheidsver zekering voor de tweede groep de middelen worden opgebracht door het bedrijfsleven. De werk lozen van vóór 1 Juli krijgen nu op andere wijze een uitkering, waartoe verbeteringen zijn aan gebracht in de overbruggings- en sociale bijstandsregeling. Nederlandse arbeiders die in België werkzaam zijn en werk loos worden, vallen bij terugkeer in Nederland onder de werkloos heidswet. De staatssecretaris, de heer Van Rhijn, doet enige mededelin gen omtrent de nieuwe regeling inzake de sociale bijstand voor uitgetrokkenen. Hij merkt op, dat de regering veel heeft gedaan voor de werkverruiming; daar voor zijn bedragen van betekenis uitgegeven. Wanneer de regering verder zou zijn gegaan met de compensatie, zou aan belasting verhoging niet zijn te ontkomen. Zij heeft daarom gemeend de 0,8 ten laste van het bedrijfsleven te moeten laten. Ten aanzien van het innen der omzetbelasting zullen er maatre gelen komen, die de moeilijkhe den voor de kleine middenstand ook ten aanzien van de liquidi teit zullen verminderen. Naar aanleiding van de opmer king, dat het drie jaar geduurd heeft, vóór de werkloosheidswet werd ingevoe rhdre,nnialdrb-efe. werd ingevoerd, herinnert spr. eraan, dat het bij de ouderdoms- en invaliditeitswet zeven jaar heeft geduurd. Er moet meer ge schieden dan de datum van invoe ring bepalen. Uitvoerig overleg met het bedrijfsleven is nodig ge weest. Na re- en dupliek is het wets ontwerp goedgekeurd met 37 tegen 2 stemmen, die der CPN. Bestrijding tuberculose onder het rundvee. De Kamer heeft vervolgens het wetsontwerp tot regeling van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Het betreft een tijdelijke regeling in afwachting van een definitieve regeling na de totstandkoming der publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie in de landbouw. Naar aanleiding van opmerkin gen in het eindverslag zegt mi nister Mansholt van oordeel te zijn, dat de regeling niet onmoge lijk moet worden gemaakt door vermeende of werkelijke gewe tensbezwaren. Door het overleg vooraf goed te voeren zal het mo gelijk zijn tot overeenstemming te komen. De heer Louwes (VVD) meent, dat het aantal gewetensbezwaren aanzienlijk verminderd kan wor den door met de betrokkenen te spreken. De minister is het daarmede eens. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Enige tijd geleden vertrok de heer J. R. Notenbomer, direc teur van de woningfabriek Ja- rino te Roeien naar Nw.-Zeeland om daar de verschillende moge lijkheden en moeilijkheden be treffende de „prefabs" voor emigranten te onderzoeken. Bij het zoeken naar een ge schikt bouwterrein voor de vier woningen, welke hij had mee genomen als model voor de Nw.- Zeelandse autoriteiten en om als huisvesting te dienen voor emigranten, kwam hij in con tact met Mr A. D. Griffen, een Schot die vóór circa 40 jaar als emigrant naar Nw.JZeeland kwam. Deze Mr Griffen vestigde zich, na de gehele wereld te hebben In Friezenveen is een aantal houten woningen zonder rijks- goedkeuring gebouwd. Het ge meentebestuur liet dit toe en ver strekte in de meeste gevallen een bouwvergunning, hoewel dit in strijd was met de voorschriften. De burgemeester had zich thans met de bouwers van de woningen voor de Almelose rechtbank te verantwoorden. Burgemeester H. W. K. ridder Huyssen van Kattendijke, die op trad voor de gemeente Friezen veen, bekende volmondig, maar ontkende opzettelijk de wette lijke voorschriften te hebben overschreden. De burgemeester vestigde de aandacht op de grote woning ellende in zijn gemeente, waar meer dan 110 crepeergevallen zijn. Herhaaldelijk had hij zich hierover verstaan met de rege ring, naar hij opmerkte, maar er kwam geen antwoord. „Wij kon den het ten langen leste niet meer verantwoorden en meen den, dat uit 'n oogpunt van chris telijke beschaving en vooral ook om de opgroeiende jeugd tegen een groot moreel gevaar te be schermen, de bouw van houten woningen niet langer achterwege mocht blijven." De officier van justitie kon zich de moeilijkheden voorstellen, doch de voorschriften moeten gehandhaafd worden", aldus doorgezworven, uiteindelijk in Mt Roskill, een voorstad van Auckland, waar hij een aard beienkwekerij begon. Na lang experimenteren gelukte 't hem een nieuwe variëteit te vinden, welke de naam „Captain Cook" kreeg naar de grote ontdekkings reiziger. Deze variëteit die in Australië en Nw.-Zeeland zeer bekend is, gaf de heer Griffen de mogelijkheid een groot ver mogen te verwerven. Enkele maanden geleden heeft Mr Griffen besloten zijn kwe kerij op te heffen en ter nage dachtenis aan zijn 15 jaar ge leden overleden echtgenote be sloot hij circa drie vierde ge deelte te schenken aan de ge meente Mt Roskill, opdat daar op zouden kunnen worden aan gelegd cricket-, tennis-, rugby en athletiekvelden. Dit park zal de naam krijgen Margeret Grif fen memorial park. Een ge schenk, waarop menige Neder landse gemeente jaloers zou kunnen zijn. Het resterende gedeelte, een heuvelachtig gebied, omgeven door prachtige bossen werd ter beschikking gesteld van de heer Notenbomer voor de bouw van woningen. Hier zijn dan ook de eerste 4 woningen neergezet, terwijl er nog meer zullen vol gen. De woningfabriek Jarino N.V. In ruim 2 van het vrachtschip Talisse" van de Maatschappij Nederalnd, da tsedert Zondag m de haven van Surabaja was ge meerd, is Dinsdagochtend* brand ontdekt. Het vuur woedde in een partij van 40 ton sisal, die te Cheribon was geladen met be stemming Europa. Het vuur werd met 21 Btralen bestreden en was na drie uur bedwongen. Naar het zich laat aanzien is de schade riet ernstig. Over de oorzaak van de brand konden nog geen mede delingen worden gedaan. Met het jaar 1951 heeft het Carnegie-heldenfonds een perio de van veertig jaren ononderbro ken werkzaamheid afgesloten, zo wordt in het jongste jaarverslag van het fonds meegedeeld. In 1951 werden 150 reddingen ter kennis van het bestuur ge bracht tegen 110 in 1950. Twaalf uitkeringen werden overgenomen van de Kon. Noord- en Zuidhol landse reddingmaatschappij en het totaal aantal geregeld onder steunden kwam op 38. Aan hen werd in het laatste kwartaal van 1951 in totaal ƒ6006,77 uitge keerd. In 96 van de 150 tijdens het verslagjaar in behandeling geno men reddingsgevallen werd een beloning of een schadeloosstel ling aan de redders toegekend; in 28 gevallen de bronzen me daille met inscriptie, 29 maal een ingelijst getuigschrift, 4 keer een geldeiijke beloning, 20 keer een souvenir met inscriptie; 50 red ders ontvingen een schadever goeding. In 21 gevallen werd af wijzend beschikt. 33 Gevallen waren aan het eind van het ver slagjaar nog in behandeling. De banden met het Belgische „Carnegie Hero Fund" werden in 1951 nauwer aangehaald. 19) (Nadruk verboden), ben, maar toch flonkerde een lichtje in hqm, een klein vonkje: Buurman had imnjers beloofd, dat hij er wel wat op zou vin- Meijer was nog aldoor ver diept in het beschouwen van z'n dahlia's. Hij keek als afwezig op. ^den? „Wat zeg je, jongen?" herhaalde dat hij geen Jlen van de knechts...:." begon ;,Kan ik misschien de fiets van Jan fiets van z'n broer had kunnen krijgen. Jonge, ja, dat is waar ook. Jij had geen fiets, he? Daaraan heb ik helemaal niet meer gedacht. Tja, tjaBehoedzaam krab de de tuinder aan z'n nog onge schoren kin en keek even na de wagenschuur, alsof hij van daar een oplossing verwachtte. „Dat's een raar geval, jong, daar zullen we wat op moeten vinden, he? Anders zou je voor, niemendal van morgen al zo vroeg zijn opgestaan en Ida, die langslaapster, ook." Jan keek eens naar de punten van z'n glimmende schoenen. Hij scheen alle hoop verloren te heb- jjjl aarzelend. ;,De knechts? Nee, die zijn al legaar naar huis op hun karre tje, anders kon dat wel. Alleen de oude Jan is thuis en die heeft eloof ik, geen fiets wel?" danks de teleurstelling moest jongen even lachen, bij het denkbeeld, dat de oude stijve knecht, die. al tegen de zeventig ïiep, op een fiets zou rijden. s „Doch ik denk, dat ik toch wel j^ad weet. Ga maar eens in de wagenboet kijken. Ik geloof, dat er bij Ida's fiets nog zo'n ding ataat. Misschien kun je die wel gebruiken. Ik zou zeggen: Ga zelf «eens kijken." Met open mond staarde Jan de tuinder aan. Hij wist niet, dat Meijer zelf ook een fiets had- Onzeker liep hij naar de schuur en opende de deur. In het half duister liep hij om de tentwa gen heen en zag" de flikkering van Ida's fiets. Maar wat was dat?Daar stond er nog een, een splinternieuwe! Een heren fiets! Hij keek nog eens goed. Ja, warempel, een spiksplinter nieuwe. De banden waren nog glad en er zat nog geen stof of wat ook op, er was nóg niet eens mee gereden. Zou Meijer ook gaan fietsen? Jonge, jonge, wat een prachtkar.Liefkozend streek hij over het glanzende stuur. Hij beefde van ontroering bij het aanschouwen van zo'n schat. Ida's fiets was ook nieuw, doch je kon, bij deze vergeleken al zien, dat er op gereden was. Vol bewondering bleef hij een poos staan. „Jan!" De stem van Ida bracht hem weer tot zichzelf. „Ja, ik kom!" antwoordde hij Vlug haalde hij Ida's fiets uit de schuur en zette die bij het huis neer, voelde de banden of ze nog hard genoeg waren. „Nou?" vroeg Meijer, „hoe is-t-ie?" „Ik heb geen andere fiets ge- Nw.-Zeeland vertrekken en die na aankomst onmiddellijk de voor hen gereedstaande woning kunnen betrekken. - spreker. Rekening houdende met woningen verko-pen aan de moeilijke situatie eiste de o -1 emjgranten, die spoedig naar ficier tweemaal 250 gulden boete. Deze moeten uit de gemeentekas worden betaald. Tegen de bouwers en opdracht gevers van de woningen werden boetes geëist, variërend van 30 tot 100 gulden. De officier van justitie merk te tenslotte nog op, dat wanneer de bouw van houten woningen blijft voortgaan, er naar zijn mening langzamerhand een con glomeraat van a-socialen zal ont staan tot schade van de samen leving. Men dient een dergelijke gang van zaken te verhoeden en daar is in dit geval geen sprake van geweest. zien," zei Jan. „Wat vertel je me nou?' vroeg de tuinder verbaasd. Het is zo," herhaalde de jon gen. „Er stond geen andere dan deze en dan nog een nieuwe herenfiets." „Wel, wel, lachte Meijer, „een nieuwe nog wel, en is die niet goed genoeg?" Toen begon Jan eindelijk de toedracht van het geval te be grijpen. Hij werd beurtelings bleek en rood. „Bedoelt U, datdat ik daar op mag rijden?" vroeg hij, nau welijks gelovend, dat hij, Jan Reising, die prachtige fiets ge bruiken mocht. „Natuurlijk, jong, wat dacht je dan?" „Ik, ik weet het niet," stotter de hij, nog geheel beduusd. „Dacht je soms, dat ik die voor de pronk had gekocht?" spotte Meijer. „Neeë.... dat niet...." „Kan ik soms op zo'n ding vooruitkomen?" „Neeëniet zover ik weet, buurman „Nou, voor wie zal ik dan die fiets gekocht hebben?" (Wordt vervolgd) Het bestuur van het Jong- Conservatief Verbond heeft aan de minister van binnenlandse zaken en aan de kiesraad een brief gezonden, waarin wijziging van de kieswet wordt bepleit om strafbaar te stellen handelingen van besturen van politieke par tijen of van partij-persorganen, die in de verkiezingscampagne opzettelijk onjuiste voorstelling van zaken geven of doen geven, welke andere bij die verkiezin gen betrokken politieke partijen stemmenverlies kan berokkenen. Als voorbeeld wordt gegeven, dat bij de vorige Tweede Ka merverkiezingen een dagblad van een middelgrote partij („Trouw") op de avond vóór de verkiezin gen zijn lezers de raad gaf niet op een met name genoemde klei ne partij te stemmen, aangezien bij het niet-halen van de kies deler de stemmen automatisch ten goede zouden komen aan de grootste twee partijen. In de hui dige verkiezingscampagne, zo gaat de brief voort, doen zich soortgelijke verschijnselen voor, maar nu bij een andere middel grote partij (de V.V.D.), die daar door doelbewust en opzettelijk een onjuiste voorstelling van de. zetelverdeling geeft. In de brief wordt tenslotte ge zegd, dat in de kieswetten van andere democratische landen tegen verkiezingsknoeierijen en -manoeuvres met ernstige straf fen wordt gedreigd om te voor komen, dat ontoelaatbare beïn vloeding van de kiezers kan ge schieden en dat het aanbeveling verdient de Nederlandse kieswet in die geest te wijzigen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2