KONRAD ADENAUER Binnenlands Nieuws Spionnage proces in Zweden begonnen RADIO? Eric de Noorman in „Het land der duisternis" w Een schets van de Duitse Bondskanselier DOOR WALTER HENKELS Wat brengt de HUISZOEKING BIJ COMMUNISTISCHE PARTIJ TE ROME DE OORLOGSMISDADIGERS Den Haag wil 3 2 OBLIGATIELENING van 10 milioen sluiten Eerste hadjischip vertrokken DE BENOEMING VAN GROMYKO Sowjet-Unie biedt hervat ting der leen- en pacht- besprekingen aan Taft: DE LAATSTE KEER De Chr. vertegenwoordi ging in de raad van beheer van het int. arbeidsbureau STAKING BIJ AMERIK. SPOORWEGMIJ. VEILIGHEIDSRAAD WOENSDAG BIJEEN NEDERLANDSE REGERING OPENT ONDERHANDELIN GEN OVER DE S-14. Ongeregelde demonstraties in ohannesburg Onderzoek naar vliegende schotels Hei smokkelcentrum Aken Nicaragua wil anti-corn, organisatie „De bondskanselier bepaalt de richtlijnen van de politiek en draagt er de verantwoordelijk heid voor". Deze korte zin staat in artikel 65 van de grondwet van de bondsrepubliek Duits land, waarvan dr. Konrad Ade nauer, die in de jaren 1948 en 1949 president van de parlemen taire raad was, een van de gees telijke vaders is. Bijna drie jaar is Adenauer bondskanselier van Duitsland. Hij, die zichzelf eens de curator noemde, wien de taak ten deel viel de treurige nalatenschap van de failliete firma, die Duitsland was, af te wikkelen, heeft voor Duitsland in deze periode een aanzienlijk politiek en moreel crediet teruggewonnen. Hij heeft in deze periode bewezen een staatsman van formaat te zijn en het thans tussen Duitsland en de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk ondertekende verdrag, dat de conventie van Bonn wordt genoemd, alsook het verdrag over de Europsee Defen sie-Gemeenschap, is wel het grootste en meest indrukwek kende resultaat van zijn politieke werkzaamheid. Hoezeer hij ook door de oppositie moge worden bestreden, zelfs zijn tegenstan ders ontkennen niet, dat hij zeer omlijnde en concrete denkbeelden heeft over de noodzaak, dat de volken van Europa tot een supra nationale gemeenschap moeten komen en de bespoediging van dit proces is een van de sterkste drijfveren van zijn politiek. Dat hij het was, die in hoofdzaak de na-oorlogse politiek van Duits land inspireerde, zullen ook de ge schiedenisschrijvers waarschijn lijk wel toegeven. Wie is Adenauer? Een beken de Duitse schrijver heeft eens geschreven, dat Adenauer nogal sceptisch tegenover de mensen staat en dat hij daardoor de pu blieke opinie minder belangrijk vindt dan zij is, maar dat hij zich in de politiek moreel gebonden voelt en dat zijn optreden door deze beide factoren wordt be paald. Met enige overdrijving zou men kunnen zeggen, dat de spreuk „Doe wel en zie niet om" op hem van toepassing is. Hij heeft de moed impopulair te zjjn en hij zïet er niet tegen op door het scheppen van voldongen feiten het aarzelende parlement af en toe aanleiding tot ergernis te geven. Konrad Adenauer is ongetwij feld een persoonlijkheid, waar van een suggestieve invloed uit gaat, klaarblijkelijk ook op zijn geestverwanten en coalitie-part ners. Hij is hun onbestreden gangmaker. Zijn tegenstanders noemen zijn conservatieve opvat tingen koppigheid, terwijl men de politieke draden, die hij spint, als sluw en ondoordringbaar qualifi- ceert. Hij heeft een sterke nei ging tot taktiek en hij kan tege lijkertijd gevoelig en vaderlijk zijn, maar ook hoogmoedig, goe dig en genadeloos, al naar gelang de noodzaak van het ogenblik zulks vereist. Zijn eigenmach tigheid wordt hem niet eerst ver- weten sinds hij kanselier is. Hij is in de politiek uitermate be dreven. Sommigen zijn van me ning, dat hij het instrument der macht met alle kenmerken van de virtuoos bespeelt. Maar één ding staat vast: hij steekt ver boven de andere Duitse politici uit. Konrad Adenauer is in Keulen geboren en getogen. Hij studeer de rechten en hij was ambtenaar. Hij heeft vier ere-doctoraten en tot aan zijn ontslag in 1933 was hij zestien jaar achtereen eerste burgemeester van zijn geboorte stad geweest. Zijn menselijk plus is, dat hij zoals de meeste bewoners van het Rijnland over een behoorlijke dosis aangeboren humor beschikt, want de optimis tische filosofie van het Rijnland is niet een aangelegenheid van de carnavalsweken alléén. Hij kan echter ook behoorlijk sarcas tisch zijn en vaak zelfs cynisch. Hij is, wanneer hij spreekt, zeker geen dialectius en ook rhetoriek is hem vreemd. Zijn spreken is veeleer een soort formuleren, kort en precies, spaarzaam en beknopt, ietwat huisbakken en warm en de Keulse tongval geeft het geheel iets gemoedelijks. Hij is verbluffend waar hij probeert te vereenvoudigen. De bondskanselier is zeven-en- zeventig jaar, maar zijn vitaliteit is opvallend. Wie hem als een grijsaard beschouwt, vergist zich. Hij volbrengt dag in dag uit lichamelijke arbeidsprestaties de onderhandelingen over het Schumanplan, over de conventie van Bonn en de Europese Verde- digings-Gemeenschap hebben het weer teens bewezen die nog ver. bazingwekkender zijn dan het aantal zijner levensjaren. Nie mand kan, wanneer hij deze kaarsrechte en met bedachtzame passen lopende man ziet, zijn verbazing en ook zijn respect onderdrukken. Hoewel hij op en top een burger is, zou men hem op het eerste gezicht eerder voor een gepensionneerde, aristocra tische overste houden. De strijd met het parlement over de zojuist door hem onder tekende verdragen staat hem nog deze zomer te wachten. Zijn tegenstanders zeggen, dat zijn verhouding tot het parlement min of meer platonisch is, en prof. Carlo Schmid, een van de leiders der oppositie, zei eens: „Hij heeft respect voor alle par lementen ter wereld, alleen niet voor dat van zijn eigen land". Voor hen, die Adenauer ken nen, bestaat er weinig twijfel over de afloop van deze strijd. WOENSDAG 18 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Hoorspel 12.10 Piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Cau serie; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Bondsdag van de bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen in Nederland; 14.45 Gram.; 14.55 Voor de meisjes; 15.10 Kamer muziek; 15.40 Piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel; 17.50 Vraaggesprek; 18.00 Nws.; 18.15 Sur. volksmuziek; 18.30 Cause rie; 19.00 Causerie; 19.15 Boek bespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws-, 20.10 Lichte muziek; 20.25 Hoorspel; 21.00 Orkest; 21.45 Ensemble; 22.05 Orkest; 22.30 Commen taar; 22.40 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 tiram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 -Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Causerie; 11.30 Gram.; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.38 Piïu no; 12.55 Kalender; 13.00 Nws.; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gram.; 15.00 Koor; 15.20 Piano; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Politiekapel 17.50 Regeringsuitzendng18.00 Nieuws; 18.15 Varia; il8.20 Cau serie; 18.30 Franse muz.; 19.00 Toespraak; 19.15 Lichte muziek; 20.20 Holland-Festival1; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Piano; 12.50 Koersen; 13.00 Nws.; 13 15 De politie heeft Zondagavond huiszoeking verricht in kanto ren van de communistische par tij in het Noordelijk deel van Rome, nadat zij aan de rand van de stad een bus explosieve stoffen had gevonden en 5 per sonen in de nabijheid had aan gehouden. Volgens de politie maken de gearresteerden deel uit van een communistische cel in die wijk. Zij ontkennen iets met de springstof te maken te hebben. De huiszoeking leverde slechts wat propagandamateriaal op, zo deelde de politie mee. Een politie-patrouille verraste de 5 mannen op een verkeers weg nabij een grot, waar de bus werd gevonden. De mannen werden naar een politiebureau gebracht doch later vrijgelaten. Toen de politie echter bij een zorgvuldige doorzoeking van de grot 16 detonators vond, werden de 5 mannen weer in arrest ge nomen. In Florence, Bari en Viterbo zijn weer verscheidene tiental len personen aangehouden we gens het aanbrengen van aan plakbiljetten tegen generaal Ridgway. Het communistische partijblad „Unita" stond Maan dag vol artikelen, tekeningen en foto's tegen de generaal. VOLWASSENE EN VIER KINDEREN BIJ AUTO ONGEVAL GEWOND. Zaterdagmiddag wilde de 46- jarige W- F. A., uit Ruurlo per auto met zijn 11-jarig dochtertje naar Winterswijk rijden. Toen de motor niet wilde starten, ver zocht hij enkele kinderen de wa gen te willèn drukken, waarna de auto op gang werd gebracht. Als dank voor hun hulp no digde hij de kinderen uit het tochtje naar Winterswijk mee te maken, hetgeen natuurlijk op prijs werd gesteld. Op de terug weg naar Ruurlo gebeurde er echter een ernstig ongeluk. Ter hoogte van de Kattenberg in de rijksweg Winterswijk-Groenlo, reed de auto in volle vaart tegen een boom. De bestuurder en zijn dochtertje, alsmede het 5-jarig dochtertje en 11-jarig zoontje van A. J. A. en de 10-jarige J. Th. W., allen uit Ruurlo, werden zo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis in Winterswijk moesten worden overgebracht. De zesde inzittende, een 11-jarig zoontje van de familie N. uit Hengelo (G.), dat te Ruurlo lo geerde, kwam met de schrik vrij- De auto, die zwaar beschadigd werd, was niet verzekerd. Hoe wel de slachtoffers allen ernsti ge inwendige kneuzingen oplie pen, is hun toestand niet levens gevaarlijk. De oorzaak van het ongeval ls niet bekend. LADING VOOR DE „AMPENAN". Met de „Ampenan" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, die Donderdag a.s. naar Indonesië vertrekt, zullen 44 drachtige koeien (Fries stamboekvee), aan gekocht voor rekening van de In donesische regering, naar Dja karta worden verscheept. Een tweetal Nederlandse veeverzor gers zal de reis meemaken. De dieren zullen Donderdagmorgen, omstreeks 10 uur aan boord gaan. Aan dek zal de „Ampenan" nog een locomotief plus tender en een personenrijtuig voor de Indone sische spoorwegen vervoeren, alsmede een lichter van 32 ton. GRONINGEN, STAD VAN DE GLIMLACH. 13.30 Causerie; 13.35 14.00 Schoolradio; 15.30 17.00 Nieuws; 17.10 17.30 Causerie; 17.40 17.50 Boekbespreking 18.00 Piano; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.50 Causerie; 20.00 Operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 23.00 Nieuws. Gram. Gram. Gram.; Gram. Gram. Japanse regering vraagt vrijlating. Op grond van art. 11 van het vredesverdrag heeft de Japanse regering aan de Ver. Staten, Frankrijk en Nederland ge vraagd om vrijlating van veer tien oorlogsmisdadigers, die een derde deel van hun straf hebben uitgezeten in de gevangenis te Tokio. Aan de Amerikaanse ambas sade is het verzoek gericht om vrijlating van 5 gevangenen, aan de Nederlandse ambassade om vrijlating van 7 en aan de Franse ambassade van 2 gevan genen. Een actiecomité te Groningen is voornemens het voorbeeld van Parijs na te volgen en gedurende een maand Groningen te maken tot een glimlachende stad. In Parijs heeft men n.l. het idee ge had een maand lang een beleefd heid- en vriendelijkheidsactie te ontketenen. Groningen wil trach ten gedurende de maand Sep tember te laten zien wat vrien delijkheid, voorkomendheid en beleefdheid vermag. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat het Gronin ger publiek in de gelegenheid wordt gesteld haar oordeel te geven over 200 aan deze actie deelnemende zaken. Het zal zijn mening kunnen uiten over het personeel van deze zaken wat betreft vriendelijkheid, voorko mendheid en hulpvaardigheid. Het personeel van de zaak, dat door het publiek het gunstigt wordt beoordeeld, krijgt een ge zamenlijke prijs van 1500, terwiil ook onder het kopend pu bliek, dat beoordeelt, talrijke ge schenken zullen worden uitge reikt. Een jury zal voorts met een geluids- en geschenkenwagen door de stad rijden en cadeaux uitreiken aan hem of haar, die op straat een staaltje van vrien delijkheid, voorkomendheid of hulpvaardigheid toont. DE KINDERMOORD TE ASSEN. Zoals gemeld is Zaterdagavond nabij het hospitaal van de rijks werkinrichting te Veenhuizen het ontzielde lichaampje aangetrof fen van de zevenjarige Jannes Houkes, een zoontje van de heer Th. Houkes, zaalopziener bij de rijkswerkinrichting. Uit het po litieonderzoek is komen vast te staan, dat het hier een moord door worging betreft. De dader, de 29-jarige P- die in de inrich ting was gedetineerd, doch belast was met het ophalen van het huisvuil bij de ambtenaren van het gesticht, is inmiddels naar de strafgevangenis te Assen over gebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Geruchten over een eventueel zedenmisdrijf zijn door de officier van justitie te Assen tegengesproken. Het knaapje werd op de be wuste morgen door P. weggelokt. Hij zou van hem een kraai krij gen. In het bos heeft P. het jon getje toen met zijn handen ge worgd. Later heeft hij het kind een touw om de nek gedaan, om daardoor zelfmoord te enscene ren. Bij zijn verhoor kon P. geen nadere verklaring over zijn be weegredenen verstrekken. De Nederlandse regering heeft besloten met de Fokker-fabrieken in onderhandeling te treden over de aankoop van 20 straalvlieg tuigen van het type S-14 ten be hoeve van de Nederlandse lucht macht. BEDRIJFSONGEVAL. Maandagochtend is de 29-jarige ongehuwde metselaar Bezembin der uit Steenwijk bij zijn werk zaamheden te Luttelgeest in de N.O.-polder van een steiger ge vallen. B. kwam op zijn hoofd terecht en is onmiddellijk over leden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Vollen- hove overgebracht. Te Stockholm is gisteren 'n pro ces begonnen tegen zeven com munisten, die worden beschul digd van spionage voor de Sow- jet-Unie. Drie hunner, Enbom, Gjerswold en Wickstroem, wor den van „grove spionnage" be schuldigd, die met levenlange dwangarbeid kan worden ge straft. De vier anderen staan wegens medeplichtigheid terecht. De journalist Johan Fritjof Enbom, heeft toegegeven, dat hij in de periode tussen 1941 en '51 voor de Sowjet-Unie heeft ge- spionneerd. Na aanvankelijk inlichtingen over het vervoer van Duitse mi litaire goederen door Zweden te hebben doorgegeven, heeft En bom, volgens de tenlastelegging, van 1943 af gegevens verstrekt over de Zweedse verdedigings werken langs de Finse grens en andere militaire installaties. En bom, die o.m. de beschikking had over een sterke zender, zou o.m. contact hebben gestaan met de Russische militaire attaché Feodor Tsjernof, en andere mili taire medewerkers aan de Rus sische ambassade te Stockholm. De openbare aanklager zette voorts uiteen hoe Enbom andere communisten voor zijn actie wist te winnen, zoals zijn broer Mar tin en zijn collega Gjerswold. Toen laatstgenoemde wees op de gevaren, die aan het spionne ren verbonden zijn, zou Enbom gezegd hebben: „Natuurlijk worden wij als verraders be schouwd als wij worden gegre pen. De Sowjet-Unie zal echter zeker de komende oorlog winnen en dan zullen wij worden vrijge laten en salarissen krijgen van 50.000 kronen per jaar". Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bijzonderhe den meegedeeld over de protest nota, die premier Erlander aan de Russische ambassadeur Rodio- nof naar aanleiding van het pro ces heeft overhandigd. De Zweed se regering heeft in deze nota uiting gegeven aan haar „ernsti ge bedenkingen over hetgeen in de zaak-Enbom aan het licht is gekomen omtrent het aandeel van functionarissen der Russi sche ambasade in spionnage in dit land". Zweden verwacht, dat maatre gelen zullen worden genomen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. In een later uit gegeven communiqué wordt ge zegd, dat geen van de diplomaten wier naam in het proces ter spra ke is gekomen, zich nog in het land bevindt. De openbare aanklager heeft voorts meegedeeld, dat de ver dachten Enbom en Gjersvold ge detailleerde plannen hadden op gesteld voor een aanslag op de Noord-Zweedse vesting Boden in geval van oorlog. Zij wilden het plan uitvoeren of tegelijk met de mobilisatie der Zweedse strijd krachten, of wanneer Sowjet- troepen over Fins gebied tot de omgeving van de vesting zouden zijn doorgedrongen. Enbom re kende er op voor de uitvoe ring van de aanslag een legertje bijeen te kunnen brengen van 200 man, gerecruteerd uit tot de Zweedse bezetting van de vesting behorende communisten en com munistische spoorwegarbeiders. De bedoeling was, het centrale magazijn van de vesting te ver overen, de spoorwegverbinding te verbreken en de telefoon af te snijden. Bij Enbom is een kaart met volledige gegevens over het telefoonnet van de vesting gevon den. Toen de rechter aan Enbom vroeg, of de openbare aanklager de zaak juist had weergegeven, antwoordde hij luid en duidelijk: ja. De Haagse gemeenteraad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 3V2 obligatielening groot ƒ10 millioen zonder beraadslaging of stemming aanvaard. De looptijd zal veertig jaar bedragen. Aflos sing zal in veertig gelijke jaar lijkse termijnen geschieden, ren tebetaling halfjaarlijkse. Ver vroegde gehele of versterkte af lossing a pari is met ingang van 1 Augustus 1953 ten allen tijde mogelijk. De opbrengst der lening zal in hoofdzaak worden bestemd voor de financiering van de wo ningbouw en daarmede verband houdende uitgaven. B. en W. zijn gemachtigd het bedrag dezer lening ineens of bij gedeelten te verhogen tot ƒ40 millioen. Naar wij vernemen bedraagt de koers van uitgifte 93 THANS VLEET VAN NETTEN. 80 Zaterdag j.l. zijn de haring- loggers met 80 netten gaan vis sen. Zoals bekend hadden de schepen de eerste weken van de nieuwe teelt een vleet van 60 netten aan boord met het oog merk de binnenlandse markt niet te overvoeren. Onder grote belangstelling is Zondag de „Poelau Laut" van de stoomvaart mij Nederland als eerste hadjischip in dit sei zoen uit Surabaja vertrokken met 399 pelgrims aan boord. In Semarang hebben zich nog 250 aspirant-hadji's ingescheept. De „New York Times" schrijft dat een „logische verklaring" voor de benoeming van Andrei Gromyko als Russische ambas sadeur te Londen is, „dat hij zo veel mogelijk kwaad moet stich ten." Het blad acht het hoogst on waarschijnlijk, dat Gromyko in staat zal zijn een wig te drijven tussen de Ver. Staten en Enge land en nog onwaarschijnlijker, dat hij vriendschappelijke be trekkingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie tot stand kan brengen. De verleiding cm te specule ren over de wijzigingen in de Sowjetrussische diplomatieke dienst is onweerstaanbaar, maar zij behoeven niets te betekenen. Sowj et-ambassadeurs hebben geen eigen gezag" aldus het blad. De Sowjet-Unie heeft aange boden, de besprekingen met de Ver. Staten over een regeling van de verrekening der leen- en pachtgelden te hervatten, aldus maakt het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken bekend. De 62-jarige senator Robert Taft heeft tijdens een televisie uitzending te Washington ver klaard niet opnieuw te zullen pogen zich voor de republikeinse partij candidaat te doen stellen voor het presidentschap der Ver enigde Staten, indien hij de vol gende maand op de nationale partij conventie te Chicago niet als zodanig zou worden aangewe zen. Taft zeide er bij, dat hij in elk geval gedurende de komende vier jaren zitting zou hebben in de senaat. Volgens een niet-officiële schat ting hebben zich thans 464 afge vaardigden naar de nationale republikeinse partijconventie voor de candidatuur van Taft uit gesproken en 392 voor die van Eisenhower. Degene, die als candidaat wordt aangewezen, moet de stemmen van tenminste 604 afgevaardigden op zich ver enigen. Van de zijde van het C.N.V. wordt vernomen, dat dezer da gen in Genève besprekingen zijn gehouden ter oplossing van de moeilijkheden, welke het vorig jaar zijn ontstaan in verband met het niet verkiezen van een man der christelijke vakbewe ging tot lid van de raad van be heer van het internationaal ar beidsbureau. Tussen de drie vakcentralen in Nederland bestaat thans over eenstemming over een methode tot oplossing van deze kwestie. Het is in Genève evenwel nog niet gelukt, met de vakcentralen van België en en Frankrijk tot een volledig accoord te komen. De besprekingen worden echter binnenkort voortgezet. Gisteren zijn 360 bestuurders en machinisten van de „Long Is land Railroad", een spoorweg maatschappij die dagelijks 300.000 mensen naar hun werk in New York brengt, is in staking ge gaan. Het is één der drukste pas- sagierslijnen in de Verenigde Staten. De maatschappij heeft medege deeld, dat alle diensten tot nader order zijn gestaakt. Een functionaris van de vak vereniging heeft "verklaard, dat de vakvereniging 131 grieven heeft, waaraan door de maat schappij niet is tegemoet geko men. Een woordvoerder van de maatschappij noemde de staking ongerechtvaardigd. De maat schappij heeft de nationale be- middelingsraad verzocht presi dent Truman van het geschil in kennis te stellen. In Vrededorp, een buitenwijk van arbeiders van Johannesburg, is het Maandag tot vuisgevech- ten en stenengooierij gekomen bij een demonstratie van onge veer 2.000 leden van het „Ver enigd democratisch front" (Ver enigde partij, de arbeiderspartij en het toortscommando). Aan de demonstratie namen hoofdzakelijk leden van het toortscommando deel. Zij waren in het gelid naar een plein in Vrededorp gemarcheerd. Toen sprekers de menigte begonnen toe te spreken, begon men spora disch met stenen te gooien. Hier op marcheerden de leden van het toortscommando in gesloten ge lederen om de menigte in en er ontstonden vuistgevechten en men wierp met stenen. Ongeveer dertig personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Later marcheerden de leden van het toortscommando naar de plaats waar zij zich hadden verza meld. Zij hadden politiegeleide. De gehele weg terug werden zij met stenen bekogeld. Als voorzitter van de Veilig heidsraad voor de maand Juni heeft de Sowjetrussische afge vaardigde Malik een bijeen komst van de raad op Woensdag belegd om de beschuldiging van bacteriënoorlog in Korea en de kwestie der toelating van nieu we leden te bespreken. Tengevolge van een brand in de stallen van de renbaan te Belmont (New York) zijn een stalknecht en minstens 12 ren paarden om het leven gekomen. De stalknecht kwam bij zijn poging een paard te redden in ac vlammen om. Een woordvoerder van de re gering heeft Maandag verklaard, dat de Deense regering waar schijnlijk geen invoervergunning zal verstrekken in geval er Perzi sche olie voor verkoop in Dene marken mocht worden aangebo- De Amerikaanse luchtmacht is begonnen met een onderzoek naar de „vliegende schotels", al dus de stafchef der Amerikaanse luchtmacht, generaal Vanden- barg, in een artikel in het tijd schrift „Look". Vele gevallen zijn bevredigend opgelost, zo schrijft generaal Vandenberg, doch andere niet. Het onderzoek wordt uitgevoerd door e=n technische afdeling van de luchtmacht. De resultaten zul len door technici en geleerden worden bestudeerd. De universiteit van Califomië ontwerpt voor dit onderzoek een speciale camera om zodanige foto's van de „vliegende schotels" te kunnen maken, dat de geleer den hieruit gevolgtrekkingen kunnen maken wat betreft de samenstelling en lichtbron van de apparaten. Ook zal gebruik worden gemaakt van radar en telescopen. VELUWSE BOERENDANSERS VOOR DE TELEVISIE. Het gezelschap „De Veluwse Boerendansers, dat o.m. te Axel zal optreden tijdens de landbouw- dagen der Z.L.M. op Vrijdag 27 Juni a.s., werkt Dinsdagavond 24 Juni voor de tweede keer mee aan een televisieuitzending. Het is een bijzonder programma, dat zal worden uitgezonden vanaf de historische „kleine steentjes" voor het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam. 50. Pas als Eric zijn gevangene gedwon gen heeft voor de tweede maal de naam van de geselslaaf Za- vit te roepen, ver schijnt de man in de deuropening. „Ja heerik kom Niemand antwoordt. Doch in de schaduw richt de Noorman zich gespannen op als sle pende voetstappen na der sloffen. „Waar zijt ge heer?" De stem smoort weg in een zachte kreet. Als een panter is Eric te voorschijn gespron gen en zijn vuist treft de slaaf op de kin. Haastig vangt de Noorman zijn ineenzakkende tegenstander op en legt hem neer naast de krijger, die onder bewa king van Orm achtergebleven is. „Nu geef ik helemaal niets meer voor ons leven, als Scorr ons ooit in handen krijgt", mompelt de roerganger bedrukt. Maar ondanks die somberheid wijkt zijn mes geen ogenblik van de borst van de gevangen krijger, en deze moed te weigeren als Eric hem kort beveelt de tweede slaaf te roepen. Doch zijn mond vertrekt zich in een woedende grimas als hij ziet, hoe de Noorman zijn twee aanhangers al even gemakkelijk onschadelijk maakt als de eerste, en zijn ogen richten zich razend van drift op diens hoge gestalte als Eric zich weer tot Orm wendt. „De kust is velig, Orm! Snel! Ga thans de gevangene daarbinnen heeft dan ook niet de bevrijden. Ik houd zolang het oog op onzeehgasten." Het is een totaal overdonderde man, die een ogenblik later door de binnensmonds mompelend Orm voor de Noorman gebracht wordt. Hij kan kennelijk zelf niet geloven, als door een wonder aan het vre selijke lot ontsnapt te zijn, dat men hem in deze gewelven be reidde. „Wie-wie zijt gij!Hoe kunt ge Scori weerstaanbrengt hij stotterend uit. „Mijn naam luidt Eric. Men noemt mij de Noorman. Ik ben een vriend van het „Verbond der Dolken", een vijand van Scorr en zijn priesters van de Beer," zegt de Noorman eenvoudig, terwijl hij de ander de dolk met het vrouwen kopje op de heft laat zien, ten teken dat hij de waarheid spreekt Drie vrienden van mij zijn in handen van Scorr gevallen en hierheen gevoerd. Weet gij waar zij gevangen worden gehouden?" „Neen heer!" antwoordt de man, wiens naam Issar luidt. „Doch deze priester van de Beer kan het U zeker vertellen. Als hij spreken wil „Hij heeft geen keus," zegt de Noorman kort, zijn zwaard trek kende. En de punt van het wapen op de borst van zijn gevangene richtend, eist hij koud. „Spreek! Ik geef U de keus tus sen de waarheid en Uw leven!" De Akense douane hield gedu rende de maand Mei langs de Duits-Nederlandse en de Duits- Belgische grens ruim achthon derd smokkelaars aan. Op hen werden 5650 kg koffie, 46.000 si garetten en 75.000 sigaretten vloeitjes gevonden. Tevens nam de Akense douane negen auto's en vier fietsen in beslag. Voor de Akense rechtbank stonden in Mei 131 smokkelaars terecht, die samen tot 21.000 D.M. boete en 22 jaar gevange nisstraf veroordeeld werden. De president van Nicaragua, Anastasio Somoza, heeft zich voorstander verklaard van een spoedige bijeenkomst der staats hoofden van het Westelijk half rond om te komen tot oprichting van een verdedigingsorganisatie tegen het communisme.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3