Eisenhowers kansen gedaald? ZUID-K0REA EN DE DEMOCRATIE De Verkeerde vrouw De sociale voorziening voor werklozen UUl Ag Srovin Democraten zoeken naar aantrekkelijke candidaat McMahon: JDuizendwaterstofbommen' SCHADEVERGOEDING voor „gekwelde" boeren CIC KONING TALAL CENTRALE SUIKERMIJ HEEFT GROTER AFZET Venezuela verbreekt betrekkingen met Rusland De Gaullisten en de Europese verdragen Verklaring van Havenga Sterfgevallen mond- en klauwzeer GEMEENTERAAD VAN HOEK BELANGRIJKE AMERIK. ORDER VOOR DE D.A.F. Wie een tocht door Amerika maakt, van de Oost kust naar de Westkust, en onderweg in de gelegen heid is vele dingen waar te nemen en met mensen uit alle lagen van de bevolking te spreken, is er wel \an overtuigd, dat de belangstelling voor de presi dentsverkiezingen nog nooit zo groot is geweest als ditmaal. De opkomst van het kiezerscorps in No vember zal groter zijn dan ooit tevoren. AGENDA TERNEUZEN. AXEL. GOES. SLUIS. SAS VAN GENT. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk SCHOONDIJKE. ZIERIKZEE. Een typisch voorbeeld van deze belangstelling is, dat aan de zo juist gehouden voorverkiezingen in de staat Californië meer men- deelnamen dan aan de sen hoofdverkiezingen in 1948! An dere bewijzen van de. levendige interesse zijn het drukke bezoek aan de verkiezingsvergaderingen van de beide grote partijen en de dikwijls hartstochtelijke de batten, die tussen voor- en tegen standers van een bepaalde can didaat worden gehouden. Opvallend bij deze debatten is, dat de tegenstelling in de repu blikeinse partij tussen de aan hangers van Taft en die van Eisenhower veelal scherper is dan die tussen de republikeinse en de democratische partij. Onge acht de steeds weer blijkende populariteit van Eisenhower staat nog geenszins vast, dat zijn benoeming tot candidaat reeds een uitgemaakte zaaki s. Zou die benoeming door de partij leden geschieden, dan behoefde men niet te twijfelen; maar de functionarissen der partij, uit wie de conventie, welke 3 Juli in Ccicago bijeenkomt is samen gesteld, zijn in meerderheid nog altijd voor Taft. De voornaamste reden daar voor, zo vertelden vooraanstaan de republikeinen, is deze: Wat wij het dringendst nodig hebben, is een lagere, evenwicrtige be groting. Eisenhower echter, als beroepsmilitair, is zijn levenlang gewend geweest geld te eisen en uit te geven. De militairen ma ken er zich nooit zorgen over waar het geld vandaan komt; zij vragen het eenvoudig en wan neer het Congres op spaarzaam heid aandringt, spelen zij de va derlandslievende plicht van de versterking der landsverdediging daartegen uit. Zelfs de republi keinen, die het wel met Eisen howers houding in de buiten landse politiek eens zijn (in tegenstelling met de Taft-hou- ding), hechten grote waarde aan dit argument. En Eisenhower is er in zijn rede in Abilene niet geheel in ge slaagd de op dit punt bestaande onrust weg te nemen. KAN TAFT WINNEN? Aan de andere kant echter ver wondert men er zich steeds weer over, dat hoe energiek de aan hangers van Taft ook voor hun candidaat optreden, hun vertrou wen in de overwinning, dus in de verkiezing van Taft tot president slechts klein is. Zij herinneren zich met onbehagen de conventie in Philadelphia, waar hum de outsider Wendell Willkie quasi werd opgedrongen. De echte par tijgangers geven daarom de voor keur aan een trouwe partijman als candidaat, zelfs indien hij niet zou kunnen winnen. DEMOCRATISCH PROBLEEM. In de democratische partij be staan zulke felle tegenstellingen als die tussen de aanhangers van Taft en Eisenhower in het repu blikeinse kamp (ondanks de scheuring tussen de noordelijke en de zuidelijke democraten) niet. De moeilijkheid voor de de mocraten is in hoofdzaak de voor hen sinds-18 jaren ongewone toe stand, dat de benoeming ditmaal geheel open is. Eerst had men steeds weer Roosevelt, daarna was de candidatuur van Truman vanzelfsprekend. Nu echter staan de democraten voor 't probleem een candidaat te vinden, die de noordelijke en zuidelijke secto ren van de partij kan samenbin den en de republikeinse tegen- candidaat, wie dit ook moge zijn, kan verslaan. In het westen van Amerika zwenken de democraten tussen Kefauver en de gouverneur van Illinois, Stevenson. Gouverneur Stevenson heeft weliswaar te1 kennen gegeven, dat hij geen candidatuur wenst, maar tijdens een bezoek aan de westelijke sta ten heeft hij een zo uitstekende indruk gemaakt, dat men een voudig weigert zijn vroegere ver klaring aan te nemen. En het laatste woord over zijn eventuële candidatuur zal nog wel niet uit gesproken zijn. DE STERKE MAN. Senator Kefauver geniet in het bijzonder de sympathie der z.g. kleine lieden. Wanneer men de arbeiders, taxichauffeurs en lift bedienden spreekt, blijkt steeds weer, dat iedere tweede hem op het televisiescherm heeft gezien en er vast van overtuigd is, dat Kefauver een snel en zeker ein de aan de corruptie in Washing ton zou maken. Overigens bemerkt men steeds weer, dat in de Amerikaanse po litiek de Europese opvattingen niet opgaan. In de staat Washington (in het noord-westen) zijn de arbeiders krachtig georganiseerd en de de mocratische partij steunt daar in hoofdzaak op de vakvereni gingen. In hun rijen heerst een opmerkelijke geestdrift voor Harriman, die men als de logi sche opvolger van Roosevelt be schouwt ongeacht de amstan- digheid, dat hij uit de kringen der spoorwegmagnaten stamt en vele malen millionnair is! Maar in ieder geval verkeert alles nog in hiet onzekere en wie zich al aan voorspellingen waagt doet dit op grondslagen, die bij zonder wankel zijn. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Aasgieren der woestijn". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. SAS VAN GENT: Hotel De La Bourse, 3 uur: Vergade ring Oud-Vogelschorpolder. SLUISKIL: Hotel Meert, 4 uur: Publieke verkoping van 2 woonhuizen. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Aasgieren der woestijn". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De muurbloem van het leger." Jarenlang zijn de landbouwers in de buurtschap Bornerbroek en omgeving nabij Almelo door een „kwelgeest" geplaagd, t.w. het kwelwater uit de zijtak van het Twente-Rijnkanaal. Jarenlang hebben zij gestre den voor schadevergoeding. Bijna 6 jaar lang zijn er pro- testvergaderingen gehouden, waarin de regering werd ver zocht om vergoeding te krijgen voor de aangerichte schade aan de gronden rond dit 13 km lan ge kanaal, die over een breedte van een halve km door het wa ter waren aangetast. De regering heeft nu a fonds perdu 360.000 geboden indien de gebruikers van grond en de eigenaren daarmede kwijting _egens het rijk verlenen. Daar tegen had geen der belangheb benden, die in een vergadering het aanbod bespraken, bezwaar. De voorzitter van de Ameri kaanse congrescommissie voor atoomenergie, de democratische senator McMahon, die zich candi daat heeft gesteld voor het presi dentschap, heeft Zaterdag in een en toespraak tot de democratische conventie van de staat Connecti cut verklaard dat hij, indien hij zou worden gekozen, opdracht zou geven tenminste duizend wa terstofbommen te produceren. „Wij gaan thans het tijdperk van de waterstofbom in", aldus Mc Mahon, die hieraan toevoegde: „Het moet een ieder duidelijk zijn dat met het vooruitzicht op dergelijke wapens in grote aan tallen en waarschijnlijk aan beide zijden van het ijzeren gor dijnde wereldcrisis een nieuwe en veel ernstiger fase ingaat". Zijn verklaring wordt uitgelegd als een teken, dat de Amerikaan se geleerden de experimentele fase voorbijzijn en op het punt staan de waterstofbom te fabri ceren, zo zij al niet reeds hiermee zijn begonnen. Als andere punten op zijn ver kiezingsprogram noemde McMa hon het bijeenroepen van een conferentie van de staatshoofden der landen, die in de veiligheids raad zijn vertegenwoordigd, om middelen te bespreken voor ont wapening en ontwikkeling van de wereld. Voorts wil McMahon een commissie benoemen in de V.S., die dit probleem moet onderzoe ken, terwijl Stalin zou worden ge. vraagd hetzelfde in de Sowjet- Unie te doen, teneinde tenslotte gezamenlijk tot een oplossing te komen. REGERING DANKT DE GEMEENTEBESTUREN. De staatssecretaris van sociale zaken heeft zich tot de gemeen tebesturen gewend met een rond schrijven, waarin hij de dank van de regering overbrengt voor de arbeid, welke die besturen en de gemeentelijke ambtenaren tot dusver hebben verricht ter uit voering van de regelingen op het gebied van de werkloosheidszorg. In verband met het in werking treden van de werkloosheidswet op 1 Juli zal een groot gedeelte van deze zorg wegvallen. Met ingang van 1 Juli verval len de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling en treedt een nieuwe sociale voor ziening voor werklozen in wer king als sluitstuk op de werk loosheidswet. Deze nieuwe sociale voorzie ning onderscheidt twee groepen: grdep a, werkloze werknemers, die buiten de werking van de werkloosheidswet vallen (zoals personeel, werkzaam in de huis houding; personen, die een sala ris hadden van meer dan 6000,- bepaalde groepen grensgan- gers) en groep b, werkloze werk nemers, die 21 weken uitkering volgens de werkloosheidswet of volgens groep a hebben ontvan gen. Vergeleken met de vervallen overbruggings- en sociale bij standsregeling zijn enkele niet onbelangrijke verbeteringen aan gebracht. De uitkeringen voor groep a vormen een percentage van het loon, gebonden echter aan maximum grenzen. De uitkeringsduur is gebracht van 13 op 21 weken. De maxi mum grenzen zijn met 1,per dag verhoogd voor kostwinners en met 0,85 voor niet-kostwin- ners. De kinderbijslagregeling blijft ongewijzigd. De uitkeringen voor groep b geschieden naar vaste normen. Vergeleken met de vroegere regeling zijn de normen verhoogd, terwijl tevens de wijze van berekening is herzien. Voor heen liepen de normen in de gemeenteklassen voor gehuwden van 26,50 tot 30,90. Thans zal de uitkering in alle gemeente klassen voor gehuwden bedragen ƒ27,60, verhoogd met de werke lijke ljuishuur. De gezinsledenbijslagen die voorheen varieerde van 2,76 tot ƒ4,02 per inwonend gezins lid, is thans uniform vastgesteld op 4,02 per week. Voor hen, die op 1 Juli reeds werkloos zijn en daardoor niet onder de regeling van de werkloosheidswet vallen is een overgangsregeling getrof fen. De Britse minister wan lands verdediging, veldmaarschalk Sir Alexander, die thans een bezoek brengt aan Korea, is Maandag, na een bezoek te hebben ge bracht aan het eiland Koje, weer per vliegtuig raar Poesan terug gekeerd. Hij wenste de Britse troepen op Koje geluk met hun aandeel in het bedwingen van de op standigheid der communistische gevangenen. Minister Alexander werd bij zijn bezoek aan Koje o.m. verge zeld door de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, gene raal James van Fleet en de Brit se minister van staat voor bui tenlandse aangelegenheden Sel- wyn Lloyd. Na zijn terugkeer te Poesan heeft minister Alexander bespre kingen gevoerd met de Zuidko- reaanse president Syngman Rhee. Het was een strikt particulier onderhoud; minister Alexander is per vliegtuig doorgereisd naar Tokio. Veldmaarschalk Alexander heeft daar later op een persconferentie medegedeeld met president Rhee van gedachten te hebben gewis seld over de Zuidkoreaanse po litieke crisis. Hij verklaarde tot zijn spijt niets over het bespro kene te kunnen mededelen. Alexander had Rhee ook mede gedeeld, wat hij dacht van de toestand aan het zojuist door nem bezochte Koreaanse front. „Ons onderhoud duurde twintig minu ten; wij hebben op de aange naamste wijze van gedachten ge wisseld", verklaarde de Britse minister. In Zuidkoreaanse ambtelijke kringen, die in nauwe verbinding met president Rhee staan, ver luidt het dat de president minis ter Alexander heeft medegedeeld dat de Verenigde Naties niet be grijpen, welke doeleinden hij met zijn politieke optreden in Zuid- Korea nastreeft. „Het is niet slechts mijn doel voor nog een ambtstermijn als president van Zuid-Korea te worden aangewe zen, doch ik wil er ook voor zor gen, dat er vóór mijn aftreden als president een wezenlijke de- De Jordaanse minister van wederopbouw is per vliegtuig te Genève aangekomen en onmid dellijk per auto vandaar ver trokken naar Lausanne, waar hij koning Talal zal bezoeken. Naar verluidt heeft de minis ter een aantal nieuwe voorstel len van zijn regering bij zich. Talals jongere broer Emir Naif is te Lausanne aangeko men. Hij heeft reeds met de ko ning gesproken. Naar verluidt wil Emir de koning bewegen zich in een kliniek onder behan deling te stellen. Naif verklaarde indertijd bij zijn vertrek uit Beiroet: „Wij moeten onze familie her enigen. Mijn doel is voorkomen dat de manoeuvres, gericht op het scheiden van mijn broeder en mij, niet slagen. Ik zal mij ter beschikking van mijn broe der stellen en hem naar Am man vergezellen als hij dat no dig oordeelt". Naar wordt vernomen is de bespreking tussen de koning en Emir Naif een volkomen mis lukking geworden. Emir is naar Genève gegaan, waar hij een onderhoud had met de Britse consul-generaal. Venezuela heeft zijn diploma tieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie verbroken. Ruim een week geleden wer den 2 Russische onderdanen op het vliegveld Maiquetia te Ca^ racas gearresteerd, daar zij er van werden verdacht betrokken te zijn bij politieke activiteit. De Sowjetrussische zaakgelastigde Krilof en een Sow jet-attaché poogden toen hun vrijlating te bewerkstelligen. Later kreeg de Venezolaanse zaakgelastigde te Moskou van zijn regering de opdracht te protesteren tegen de houding der Sowj et-diplomaten en om hun onmiddellijke terugroeping te verzoeken. De afzet van suiker in Neder land was in 1950/51 groter dan in 1949/50, in het bijzonder ten behoeve van de uitvoer van sui kerhoudende goederen. Begin Maart 1951 is de maxi mumverkoopprijs verhoogd, het geen voor de bedrijfsresultaten zonder betekenis bleef, daar het verschil aan de regering moest worden afgedragen. De productie van bietsuiker was weer onvoldoende voor de binnenlandse behoefte, zodat een belangrijke hoeveelheid ruwe suiker moest worden geïmpor teerd. De uitzaai van suikerbie ten was in 1950 66-903 ha tegen 64.862. ha in 1949. Alle fabrieken tezamen verwerkten circa 2920 millioen kg bietentegen circa 3020 millioen kg. Het gehalte en het rendement was iets gunsti ger. Aangaande de Westersuiker raffinaderij, die geheel in het be zit is van de Centrale Suiker maatschappij, wordt medege deeld, dat de drastische beper king van haar afzet in het bin nenland nog steeds bestaat. De directie hoopt, dat gaandeweg een beter inzicht zal doorbreken in de betekenis van de raffina derij voor het nationaal econo misch bestel. De afzet van harsen, geprodu ceerd door de N.V. Industriële Mij. „Chemurgische Producten", werd tengevolge van buitenland se invoermoeilijkheden ver traagd. Hiertegenover staat dat het aantal landen dat belang stelling voor het artikel heeft zich steeds uitbreidt. Ondanks verschillende moeilijkheden is de directie over het uiteindelijk resultaat tevreden. De Gaullistische woordvoer der Gaston Palewski heeft aan gedrongen op een poging om tot overeenstemming met de Sow- jet-Unie te komen over de kwestie Duitsland vóór de be krachtiging van de contractuele overeenkomst met W.-Duitsland en het Europese legerverdrag. Er moet een viermogendheden- conferentie worden gehouden alvorens tot bekrachtiging wordt overgegaan, aldus verklaarde hij in een redevoering, die hij het afgelopen weekeinde te Parijs heeft gehouden. De Zuidafrikaanse minister van financiën, Havenga, heeft in het parlement verklaard, dat de Unie van Z.-Afrika uit 't steriingblok zal treden als het pond sterling een nieuwe deva luatie ondergaat. De unie, aldus de minister, is niet onverbrekelijk aan het pond sterling gebonden en kan vrij haar financiële politiek met betrekking tot haar eigen belan gen bepalen. Tengevolge van het mond- en klauwzeer stierven in de week van 18 Juni 1952: 2 runderen en 1 kalf. Regenjas „gestolen". In de nacht van Zondag op Maandag kregen een Engelsman van een alhier in het dok lig gende coaster en een De W. een woordenwisseling, die in een vechtpartij ontaardde. Deze werd echter vrij spoedig beëindigd toen men het eens geworden was. Gezamenlijk ging het toen in de richting van de woning van De W. in de Dijkstraat. Daar aange komen wilde De W. afscheid ne men van zijn Engelse „vriend" wat laatstgenoemde blijkbaar al lesbehalve prettig vond. Hij plaat ste tenminste zijn voet in de deuropening om te voorkomen dat de deur voor zijn neus zou worden gesloten. De W. begaf zich weer naar buiten en ontving daarop van de Engelsman een swing" op het rechteroog, wat De W. niet nam en voor de twee de maal werd men handtastelijk. De inmiddels gewaarschuwde politie was spoedig ter plaatse om de vechtpartij te beslechten en nam de zeeman mee naar het bureau, waar men van hem te ho ren kreeg dat hij zijn regenjas vermiste en vermoedde dat De W. daar meer van wist. Dit was echter in het geheel niet het ge val en bij het daarop door de po litie ingestelde onderzoek bleek, dat de zeeman zijn regenjas in een café hier ter plaatse had achtergelaten. Toen de jas hem ter hand werd gesteld vond de Engelsman alles weer O.K., doch De W. kon onder tussen de wereld slechts met één oog bekijken. Oud ijzer ontvreemd. De laatste dagen werd. uit het magazijn van de firma Cra- cau oud ijzer ontvreemd. Gister ochtend zagen voorbijgangers da 13-jarige R. H. met oud ijzer uit het magazijn komen. Uit een aan de politie verstrekt signalement kon deze de dader onmiddellijk bij de kraag vatten. Het ijzer was reeds bij een der opkopers hier ter plaatse te gelde gemaakt. Fröbelonderwijs. Dezer dagen slaagde te Rotter dam voor de acte fröbelonderwijs mej. J. Booij, alhier. Aanbesteding. Te Nieuwerkerk is aanbesteed het maken van wegen in de Vierbannenpolder. Hoogste inschrijver: Gebr. Wa genmaker te Loenen aan de Vecht voor 309.600. Laagste inschrijver Gebr. Van den Heuvel te Werkendam 255.000. Geslaagd. Bij het te 's-Gravenhage ge houden examen voor assistent bij de invoerrechten en accijnzen slaagde de heer J. Prinse te Sluis. Eerste Heilige Mis. Zondag j.l. was de R.K.-kerk in feestgewaad gestoken. Één der parochianen, n.l. kapelaan Ver- mocratie in Zuid-Korea tot stand is gekomen", zou hij hebben ver klaard. Volgens aanhangers van de pre sident zou hij de Britse minister ook hebben medegedeeld, dat Zuidkoreaanse afgevaardigden er naar streven Noord- en Zuid- Korea op vreedzame wijze te herenigen. Zij zouden dit willen doen door met de communisten te onderhandelen en een coalitie regering met het Noordkoreaan- se bewind te vormen, die zou moeten komen te staan onder de voormalige Koreaanse ambassa deur te Washington, John Tsjang. De zich op Koje bevindende gevechtstroepen, waaronder Ne derlandse manschappen, zullen binnen een maand van het eiland worden teruggetrokken aldus zou volgens welingelichte bron tij dens het bezoek van Alexander aan het kamp besloten zijn. In de omgeving van generaal Boatner gelooft men, dat de be waking van de krijgsgevangenen voortaan kan worden verricht door een speciale Amerikaanse groep, bijgestaan door Zuidko reaanse soldaten. Op het ogenblik worden de 80.000 krijgsgevangenen op Koje door ruim 1800 man bewaakt, die over een zestigtal tanks en ruim 2000 voertuigen beschikken. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft met 71 tegen nul stemmen bij 63 onthoudingen besloten verdere bespreking van een voorstel, Syngman Rhee's ambtstermijn in afwachting van een compromis te verlengen tot in Augustus, op te schorten. De vergadering besloot eerst de grondwettelijke amendementen van de president, strekkende tot het invoeren van nationale pre sidentsverkiezingen en twee ka mers, te bestuderen. Een voltallige gemeenteraad van Hoek besloot adhaesie te betuigen aan een schrijven van de raad van Terneuzen en de vereniging van burgemeesters in Z.-Vlaanderen aangaande de veergelden op de Schelde. De vacantie-uitkering tot een maximum van 50 aan ambte naren werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van de heer Kaijser. Een verzoek van de heer J. Deij, Molendijk tot het plaatsen van een hekwerk voor zijn wo ning op gemeentegrond werd ingewilligd onder bepaalde voor waarden. Een voorstel van B. W. tot het voteren van 35 procent der kosten voor de aanleg van een rijwielpad naar de Wulpenbek werd in de vorige vergadering in principe aangenomen. Thans werd het met algemene stem men aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer J. den Hamer naar de be planting rond de muziektent. De voorzitter antwoordde dat de planten er met de winter zijn uitgehaald en thans weer op nieuw worden ingezet. De heer P. Scheele vestigde de aandacht op het kleedlokaal der voetbalvereniging. De voorzitter wees er op dat deze vereniging het moeilijk heeft en dient te worden ge holpen. De heer J. Vergouwe vroeg of er geen bepaling in het leven kan worden geroepen dat het lokaal aan de gemeente blijft. Indien de vereniging eens op houdt te bestaan, heeft men al tijd een lokaal voor andere doel einden. Men zal een financieel overzicht vragen en er in de volgende vergadering een voor stel van maken. Hierna sluiting. 18) (Nadruk verboden.) Ida was al dadelijk opgetogen. „Hé ja, en dan de Beemster eens rond, Jan, of naar Edam of Volendam, naar de zee!" Jan keek echter benauwd. „Ik zou best willen, buurman, maar ik denk niet, dat ik mor gen de fiets van Kor zal kunnen krijgen. Denkelijk heeft hij haar zelf nodig. De tuinder die best begreep, dat Jan zich schaamde om met zijn roestige fiets naast de glimmende van zijn buurmeisje zich buiten de buurt te verto nen, lachte in stilte. „Ja, jong, dat is wel jammer, hè? Dan moeten we er wat op zien te vinden". Jan zuchtte, wiste zich nog eens het zweet van het gezicht en keek naar de glimmende damesfiets, die nu tegen een der perebomen stond. Vrouw Meijer, die met glazen limonade kwam aandragen, deed voor een ogenblik weer de glimlach op zijn rode gelaat herleven. Meijer vertelde zijn vrouw met een paar woorden van het geopperde plan. Deze knikte toestemmend. „Dat kon best, jongens", zei ze. „Zorg vroeg bij de hand te zijn, Jan. Ik zal voor brood en drinken zorgen, dan kunnen jullie vroeg aan de reed gaan" „Maar, bracht Jan er be schroomd tegen in, „het gaat niet, buurvrouw. Ik zal mijn broers fiets niet kunnen krij gen". Er lag een treurige trek over zijn geziicht. Ida keek van haar jeugdige vriend naar haar ouders. Wis ten die er niet wat op te vin den?" „O, dat is geen bezwaar, jong", antwoordde vrouw Meijer rustig, „daar zal de baas wel raad op weten, niet Frerik?" Deze lachte eens. „Wel ja, ik zal eens zien, of ik niet een karretje voor je op scharrelen kan. Kom ijl ieder geval morgen zo vroeg moge lijk". Half blij, maar toch ook weer half terneergeslagen ging de jongen naar huis. Misschien kon de tuinder wel van een van zijn knechts een fiets lenen, 't Was toch ook een beste kerel, die Meijer. Hij wist toch overal raad op. De volgende morgen werd Jan bij het krieken van de dag wak ker en gedachtig aan de woor- d!en van zijn buurman, sprong hij, tot ergernis van zijn beide broers, di.e boos waren over dat „vroeg spoken", uit bed. Hij kleedde zich fluks aan en at de boterhammen, die zijn moeder de vorige avond reeds had klaar gezet. Vrolijk fluitend liep de jongen in de vroege Zondagmorgen het kleine stukje naar zijn buur man. „Alles was rustig om hem heen. De zon kwam net boven de uitgestrekte landerijen en enkele vogels verbraken de stilte van de ochtend met hun trillend kwinkeleren en bege leidde de jongen met zijn vro lijk wijsje. De blinden waren bij Meijer al half open ten bewijze dat ze reeds op waren en Jan overal aan denkend, maakte ze meteen even vast aan de muur. De tuinder liep reeds in zijn hagelwitte overhemd en zijn Zondagse broek aan op het erf en keek naar de late dahlia's, die overvloedig bloeiden. „Zo, jong," begroette hij de knaap, „mooi woord gehouden, doch Ida is ook niet bij je ten achter, hoor. Ze heeft alleen wat langer werk met haar toi let dan wij mannen". Jan lachte en voelde zich ge streeld bij dat „mannen". Ja, hij had nu de lange broek aan, dus hoorde hij zo langzamer hand tot de mannen. Hij begon ook al de baard in de keel te krijgen. Boven de onderdeur van het achterhuis kwam even een meisjeshoofd te voorschijn. „Dag! Ik ben zo klaar. Fijn weer, hè? Haal de fiets even van de deel, als je wilt". Meteen voelde hij een steek. Verdraaid, daar had je het weer. Hij had in het geheel niet meer om zijn fiets gedacht. „Buurman", begon hij schoor voetend, ,^k ehik heb de fiets van mijn broer niet kun nen krijgen (Wordt vervolgd). voet, droeg zijn eerste mis op. Als assistenten traden op de pas toor, de beide kapelaans en een kapelaan die enkele jaren gele den te Sas van Gent stond. Na afloop werd in de pastorie een receptie gehouden. Aanvulling raadsverslag. De straatverlichting. Uit het verslag van de ge meenteraad van Schoondijke (zie de krant van Maandag) zijn de volgende regels weggevallen: De voorzitter deelde mede dat, nu de begroting is goedgekeurd, tot uitbreiding van de straatver lichting kan worden overgegaan. 's Nachts zullen er 6 lampen blijven branden, n.l. vier bij de ingangen tot het dorp, één op het kruispunt van de betonweg en de zesde bij de woning van de dokter. De overige verlichting wordt om elf uur gedoofd. Motordienst Buivendijke Ouddorp. De heer J. Berrevoets Hzn te Zierikzee is voornemens een ge regelde motordienst over de Gre- velingen te openen per 1 Juli a.s. driemaal per dag vice versa van Duivendijke-haven naar Oud dorp-haven. Het verkeer met Schouwen en Overflakkee zal hierdoor rechtstreeks worden aangevangen, terwijl het toeris tenverkeer hierdoor ongetwijfeld zal worden bevorderd. Van Doorne's aanhangwagen- fabrieken N.V. (D.A.F.) te Eind hoven hebben van de Amerikaan se luchtmacht U.S.A.F. (United States Air Forces) de opdracht gekregen tot levering van ruim 200 tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een inhoud krijgen van 2500 U.S. gallon (9400 liter), terwijl er met een snelheid van 2200 liter per minuut mede getankt kan wor den. De ervaring die de D.A.F. in de laatste drie jaren heeft opge daan met de fabricage van snel- tankwagens voor de Nederlandse luchtmacht (welke wagens bij verschillende luchtmanoeuvres de aandacht van buitenlandse waar nemers hebben getrokken) is voor het voldoen aan de zware Amerikaanse eisen, van grote waarde geweest. Behalve voor deze opleggers kreeg Van Doorne's automobiel fabrieken N.V. tevens een bestel ling van de Amerikaanse lucht macht voor 81 6-wielige terrein voertuigen met zes aangedreven wielen, welke voorzien worden van een olietank met een inhoud van 750 U.S. gallon (2800 liter). Het chassis van deze wagens is gelijk aan dat van de terreinvoer tuigen, waarvoor het Nederland se leger een zeer grote opdracht bij de D.A.F. heeft lopen. Tal van r_ iixrüf ^nrcnViillpriflP fabrieken uit vijf verschillende landen van het Europese conti nent hebben naar deze opdracht mede gedongen. De levering maakt deel uit van de Amerikaanse aankopen in het buitenland, de z.g. „Off shore procurements". De wagens zullen aan verschillende landen, die bij het Atlantisch pact zijn aangeslo ten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van circa vier en een half millioen dollar. De betaling geschiedt geheel in Ame rikaanse dollars en levert derhal ve voor Nederland een belangrij ke deviezenwinst op. Verschillende gebieden in Nw.-!Z.-Wales worden door de overstromingen geteisterd. In het gebied van Liverpool en Warragamba zijn duizenden men sen door het water ingesloten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2