Zweeds verkenningsvliegtuig beschoten door Russische jagers Verscheidene gewonden Het oliegeschil voor het internationaal gerechtshof Zweedse regering zal protesteren Van het front in Korea Grotewohl wenst Oostduits nationaal leger Ridgway in Italië aangekomen y vi Churchill verwerpt voorstel tot viermogendheden- besprekingen Aantal stakingen afgenomen Koningin naar Joego- slavisch danstheater Ö-ut mattkee^ulc •ek lurg aan HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. - KERS VERWACHT IN G Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks DINSDAG 17 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2062. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De voorlichtingsafdeling van de Zweedse luchtmacht heeft meegedeeld dat een Zweeds ver kenningsvliegtuig door Russische jagers is beschoten. De voorlichtingsafdeling van de Zweedse luchtmacht heeft meegedeeld dat een Zweeds verkenningsvliegtuig door een Russische jager omlaag is ge schoten. De laatste boodschap van het toestel i,s Maandag te 4.10 uur ontvangen. Hierin deelde het mee zich boven het zeegebied, dat 50 km ten N. W. van het eiland Dagoe, een eiland dat ter hoogte van Riga, in Estland, is gelegen, te bevinden. De Zweedse luchtmacht heeft nader meegedeeld dat het toe stel Maandagochtend vroeg bo ven de Oostzee, door 2 Russische Mig-jagers is aangevallen en be schoten. Na de aanval heeft het Zweedse toestel, dat ongewa pend was, gepoogd zijn basis te bereiken. Het is 8 minuten later door een ander Zweeds vliegtuig waargenomen. Daarna is er niets meer van vernomen. Het toestel zocht naar een Zweeds oefenvliegtuig, dat sinds Zaterdag werd vermist. Aan boord van de vermiste „Catalina" bevindt zich een be manning van 7 koppen. Het vermiste toestel is door andere Zweedse toestellen 't laatst bo- van het kleine Zweedse eiandje Bogskaer, dat 120 km van Stockholm is gelegen, waarge nomen. Enkele der Zweedse vliegtui gen, die deelnemen aan het zoe ken naar het vermiste oefen- Ik zeg net tegen m'n vrouw ,,lk loop naar een goede sigaret te snakken'' en daar kom jij me een Strand presenteren. Beter kan het niet! De Britse min.npresident Churchill heeft in het Lager huis een voorstel van het La- bourlid Hughes, Stalin en de min.-presidenten van de andere grote mogendheden uit te nodi gen een agenda op te stellen voor een spoedige bijeenkomst, verworpen. „Het is volkomen duidelijk, dat het doen van een stap, die de zaken alleen maar slechter zou maken op het ogenblik niet dienstig zou zijn", lichtte Chur chill verder toe. „Iedereen zou, zo meen ik, oprechte en welge meende besprekingen tussen de Westelijke grote mogendheden en de Sowjet-regering toejui chen. Dat heb ik altijd gezegd en ik zou de verantwoording ten zeerste op mij voelen drukken, indien er zich werkelijk een ge legenheid voordeed en wij maakten er geen gebruik van, maar een fout zou zeer nadelig zijn", aldus Churchill. vliegtuig, waarnaar ook het be schoten vliegtuig zocht, zijn, naar een woordvoerder der Zweedse luchtmacht mededeel de wél' bewapend. Nader wordt gemeld, dat het vermiste Zweedse oefenvliegtuig een „Dakota" is, met een be manning van 8 koppen aan boord. De Dakota is sinds Vrij dag verdwenen. Het toestel be-l vond zich toen op minder dan 100 km afstand van dat gedeel te van de Russische Oostzee kust dat het meest ontoeganke lijk wordt gehouden vanwege geheime installaties van de Russische weermacht. Ook de Dakota was ongewapend. Een Zweedse torpedoboot ja ger heeft Zondag twee rubbber- boten en een stuk wrakhout op gepikt, die, naar men meent, af komstig zijn van de vermiste Dakota. IZweden had de Sowjet-Unie en Finland verzocht mede te helpen bij het zoeken naar de verdwenen Dakota. Op deze ver zoeken is nog niet geantwoord. OOK DE DAKOTA NEER GESCHOTEN De Russische Oostzeevloot houdt thans uitgebreide oefeningen, die zich afspelen in het zeege bied dat zich uitstrekt van de Golf van Danzig tot het nabij de Letlandse kust gelegen punt, waarboven de Dakota zich be vond, toen zij voor de laatste maal haar positie opgaf. Duikers hebben Maandagoch tend het wrak van de vermiste Zweedse Dakota gevonden. Volgens Zweedse vliegtuigdes kundigen en Stockholmse bla den zou ook dit toestel door de Russen omllaag zijn geschoten. Dit is echter van officiële zijde nog niet bevestigd. Alle andere toestellen, die, tezamen met de „Catalina" naar de Dakota heb ben gezocht, waren eveneens on gewapend. De Zweedse luchtmachtleiding heeft Maandag gewapende ja gers doen opstijgen om naar de beschoten „Catalina" te zoeken. Zweedse kust-radiostations zenden verzoeken uit aan alle schepen in de omgeving van het eiland Bogskaer om naar de Catalina uit te zien. Zweedse en Finse oorlogsschepen en vaar tuigen van de kustwacht varen naar de positie, waarboven zij zich volgens haar laatste opga ve bevond. In April 1950 is boven hetzelf de gebied een eveneens onge wapend verkenningsvliegtuig der Amerikaanse marine, een „Privateer", die een bemanning van 10 koppen aan boord had verdwenen. Men vermoedt dat het door de Russen omlaag is geschoten. Het vliegtuig noch de inzittenden zijn ooit gevon den. In hetzelfde zeegebied hebben zich na de oorlog verscheidene incidenten voorgedaan tussen vissersvaartuigen der Noorse landen en de Russische autori teiten. De Russen hebben ver klaard de traditionele 4 mijls zone, die internationaal wordt gerekend, alsnog te vallen onder het gezag van het land, dat de kust beheerst, ni'et te erken nen. Zij hebben deze zone uit gebreid tot 12 mijl en zij hebben vissersvaartuigen die zich in deze strook bevonden, opge bracht. De Russische 12-mijls- zone wordt internationaal niet erkend. De Zweedse luchtmacht heeft een communiqué uitgegeven, waarin de beschieting van de „Gatalna" officieel wordt mee gedeeld. 1 Bevestigd wordt dat de „Cata lina" van een type was, dat uit sluitend voor reddingswerk ge bruikt wordt en dat het toestel geheel onbewapend was. Later heeft de IZweedse luchtmacht nog meegedeeld dat een andere Catalinaa 18 mijl ten Z. O. van het eiland Bogskaer een olie- plek heeft ontdekt. De olie had dezelfde kleur als de brandstof die de Zweedse militaire vlieg tuigen gebruiken om, wanneer zij een noodlandng hebben moe ten maken, de plaats aan te ge ven waar de inzittenden in de rubberboten zijn gegaan. In de omgeving van de olievlek zijn ook 2 rubberreddingboten waar genomen. Zij waren evenwel niet met lucht gevuld. Oor- Na de Britse procureur-gene raal, sir Lionel Heald, die naar Londen moest terugkeren, heeft de Britse vertegenwoordiger, sir Eric Beckett, Maandagmorgen de uiteenzetting der Britse stand punten in het Brits-Iraanse olie geschil voor het internationaal gerechtshof voortgezet. Hij bestreed de Iraanse bewe ring, dat Groot-Brittannië in de aanvang het beginsel der natio nalisatie aanvaardde en het later terugtrok. Hij verwachtte niet, dat het hof dit argument in wel willende overweging zal nemen. Hij voerde aan, dat er niets beris- pelijker is uit een oogpunt van de vriendschappelijke regeling van geschillen tussen naties een zaak die van algemeen be lang is dan dat een der par tijen in het geschil, nadat een poging tot een vriendschappe lijke regeling heeft gefaald, zou trachten de beginselen, welke werden aangenomen ten behoeve van de onderhandelingen, te ge bruiken tot schade van de rechts positie van de andere partij. Hij haalde vier uitlatingen aan van sir Gladwyn Jebb voor de Veiligheidsraad met betrekking tot deze kwestie en vroeg het -hof of het verenigbaar is met de goede trouw een alleenstaande passage uit het gesprokene voor de Veiligheidsraad aan te halen en na te laten de aandacht van het hof te vestigen op drie an dere passages, welke werden ge zegd vóór en na de aangehaalde en welke direct de gevolgtrek king tegenspreken, die men heeft gezocht uit de ene aangehaalde passage. Sir Eric Beckett haalde 'een be slissing aan van het permanent hof van internationale justitie, waarin wordt gezegd, dat het hof met dergelijke toestemmin gen of voorstellen tijdens de on derhandelingen geen rekening kan houden, vooral niet wanneer die onderhandelingen niet tot overeenstemming hebben geleid. Hij bracht het hof in herinnering, dat mr Stokes de vertegenwoor diger van het Britse kabinet bij het begin der onderhandelingen, welke waren gebaseerd op de Harriman-formule, enige voor stellen deed, zonder dat een der betrokken partijen zich daardoor zou verbinden. Sir Eric Beckett vestigde er de aandacht op, dat Groot-Brittan nië nooit de wet van 1 Mei heeft aanvaard, welke een uitgewerkte toepassing gaf van het beginsel op de zaak van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, zelfs niet als een basis voor onderhandelingen. Met betrekking tot de nota van de Britse zaakgelastigde, mr George Middleton, zei hij dat de nota in haar geheel moet worden gelezen. Mr Middleton deed niets meer dan namens de Britse rege ring de Harriman-formule te aanvaarden en het beginsel van nationalisatie van de olie-indu strie in Iran te erkennen als iets, waarover Groot-Brittannië bereid was te onderhandelen. WOENSDAG 18 JUNI. logsschepen varen met topsnel heid naar de beluste plaats. Nader wordt gemeld dat ook een Zweeds vliegtuig de niet- opgeblazen rubberboot heeft ge zien. In een later communiqué heeft de Zweedse luchtmacht meegedeeld, dat de vermiste Catalina naar de verdwenen Dakota heeft gezocht in de luchtstrook boven een zeege bied, dat ongeveer 20 mijl ten Z. van de Alandseilanden is gelegen. Voorts worden de volgende laatste boodschappen van de beschoten catalina vermeld: „4.09. Twee Mig-15-jagers voeren schijnaanvallen op ons uit". 4.11. Wij worden beschoten door 20 millimeter vlietuigge- schut. Het vuur komt van de rechterzijde". 4.15. Wij zijn ver scheidene malen getroffen". De Zweedse min.-president Er- lander heeft tegenover Reuter verklaard „Ik betreur van ganser harte deze tragische gebeurtenis, die ae jonge vliegers heeft getrof fen. Ik heb opdracht gegeven 'n grondig onderzoek naar de toe dracht van het gebeurde in te stellen. Zodra dit is beëindigd, zullen wij een scherp protest indienen. Dit is alles wat ik op het ogenblik kan zeggen. De ge hele geschiedenis is uiterst be- treurenwaardig." BEMANNING VAN DE CATALINA OPGEPIKT Alle zeven inzittenden van de beschoten Zweedse Catalina zijn door een Duits schip opgepikt. Twee hunner zijn licht gewond. De overigen zijn ongedeerd, al dus is officieel meegedeeld. Volgens een officiële bekend making hebben de betrokken Sowjet-vliegtuigen 7 aparte aanvallen uitgevoerd. De 7 inzittenden van de Ca talina zijn te Hangoe (Z W. Finland) aan wal gegaan en naar het Zweedse consulaat aldaar gebracht. De gewonden hebben kogel- wonden in de arm. Een lid van de geredde beman ning is met een dijwond naar het ziekenhuis overgebracht. Ook het gebouw van het com munistische blad ,,Ny Dag" is door de politie in bescherming genomen. Voor dit gebouw had zich een menigte verzameld, die een dreigende houding aannam. Uit betrouwbare bron wordt vrenomen, dat de Zweedse rege ring in een spoedvergadering be sloten heeft krachtig bij de Sow jet-Unie te protesteren tegen het beschieten van een Zweeds vlieg tuig en volledige schadevergoe ding te eisen. j j De kabmetszitïing werd bij gewoond door de opperbevel- hebber der Zweedse luchmacht, generaal Bengt Hordenskjold en hoge ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Volgens de luchtmacht heeft een opsporingsvliegtuig de Ca talina waargenomen 6 minuten na zijn laatste bericht. „Het toestel vloog buitengewoon laag", adus deze mededeling. Later zag het opsporingsvlieg tuig een niet bekend gevechts vliegtuig, dat met grote snel heid in de verte vloog. Volgens een woordvoerder der lucht macht kunnen de Catalina noch de Dakota zich boven Russische territoriale wateren hebben be vonden. Alle toestellen die de Dakota zoeken, hebben opdracht gekregen 15 zeemijlen uit de Sowjetrussische kust te blijven. De Zweedse regering heeft de volgende protestnota aan de Sowjetrussische regering gezon den: „De Zweedse regering eist, dat de Sowjetrussische regering een onderzoek instelt naar de om standigheden waaronder het ongeval plaats vond; dat dege nen die voor de aanval ver antwoordelijk zijn, worden ge straft en dat maatregelen wor den genomen om herhaling van dergelijke incidenten te voor komen. Zij verwacht, dat de Sowjet-regering zich offcieel uitspreekt over de maatregelen, die zij denkt te nemen en be houdt zich het recht voor scha devergoeding te eisen". DEMONSTRATIES TE STOCKHOLM. De gehele dag zijn te Stockholm demonstraties gehouden tegen 't gebeurde met de Catalina. De Russische ambassade staat onder politiebewaking. Er moesten ver sterkingen worden aangevoerd, toen een verbolgen menigte het gebouw met stenen begon te be kogelen. Toen wij het wateroppervlak naderden, vuurden één der Mig's een salvo af in de staart van ons toestel, als om er zeker van te zijn dat het met ons afgelopen was. Wij stuurden naar een klein schip, dat het Duitse s.s. „Mün- sterland" bleek te zijn. De Rus sen schenen voor dit vaartuig geen belangstelling te hebben. Wij waren blijkbaar hun enig doel. Sommigen van ons hielden hun adem in, toen wij het water raak ten. Gelukkig brak het toestel niet. Wij zwommen naar een rub- bervlot, dat wij hadden uitge gooid. Binnen vijf minuten wer den wij aan boord van de „Mün- sterland" genomen. Naar Aneta van bevoegde zijde verneemt, is het aantal stakingen en acties in O.-Java sinds het afkondigen van nood wet 16, waarin de gang van za ken bij arbeidsconflicten wordt geregeld, sterk afgenomen. Hoewel in de periode van 15 October 1951 tot 15 Mei 1952 het aantal conflicten ongeveer twee maal zo groot was als in de pe riode van 1 Januari 1951 tot 15 October 1951, is het aantal sta kingen na 15 October van het vorige jaar met ongeveer 98 pro cent verminderd. ZWARE CHINESE AANVAL LEN AFGESLAGEN. Een aanval van meer dan 700 Chinezen is Maandagoch tend vroeg ten Westen van Tsjorwon aan het Westelijke front in Korea afgeslagen. Geallieerde en Noordelijke ar tillerie begonnen na midder nacht een hevige beschieting. De Chinezen moesten door het zware versperringsvuur terug trekken. ONTPLOFFING IN POESAN In Poesan, de tijdelijke hoofd stad van Z.-Korea, hebben zich Maandag 2 zware en 5 minder hevige ontploffingen voorge daan. Volgens de eerste berichten zijn de ontploffingen voorgeval len in een munitiedepot van de V. N. 25 km buiten de stad, waar personeel van het Ameri kaanse leger en burgers werk zaam zijn. De ontploffingen geschieden op ongeveer 1 km afstand van het vliegveld, waar de Britse minister van landsverdediging, veldmaarschalk Alexander, zich aan boord van een vliegtuig had P/KÉ begeven, dat hem naar het eland Koje zou brengen. Volgens de eerste berichten is een Koreaanse burger gedood. Een Amerikaanse officier eiv 7 manschappen werden gewond en 4 Amerikaanse militairen worden vermist. Met Amerikaanse vrachtauto's zijn burgers uit een nabijgele gen dorp geëvacueerd. Er zijn minstens 8 zware en 13 lichtere ontploffingen geweest. Met man en macht is men bezig de brand te blussen. Er bestaat nog ge vaar voor nieuwe explosies. Gistermiddag deed opnieuw 'n ontploffing Poesan schudden. Amerikaanse troepen bestrij den samen met al het beschikba re brandweerpersoneel het vuur. Het Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen als volgt zijn één dode, twee vermisten en 28 gewonden. PANMOENDJON. Het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties bij de bestands onderhandelingen, generaal Har rison, heeft de communisten ver zocht accoord te gaan met een reces. De bespreking van giste ren leverde wederom geen posi tieve resultaten op. De commu nisten stonden er echter op, dat men vandaag weer bijeen zou komen en Harrison stemde daar tenslotte in toe. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om met de twee oudste prinsesjes op Za terdag 21 Juni in het openlucht theater te Bloemendaal een voorstelling bij te wonen van 't nationaal danstheater van Joe- go-Slavië. De Joegoslavische gezant zal H. M. vergezellen. VERKLARING VAN DE COMMANDANT. De commandant van de Catali na, kapitein Sven Goest Toerng- ren, heeft het volgende meege deeld: „Wij waren mijlen ver verwijderd van de Russische ter ritoriale wateren, toen de twee Russische jagers onverwachts neerdoken en met machinegewe ren op ons schoten. Wij poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden natuurlijk gemakke lijker manoeuvreren. Bij 't twee de salvo werd de radio-installatie onklaar gemaakt. De jagers kwa men zes maal terug. De aanval duurde in het geheel ongeveer tien minuten. De laatste salvo's troffen de motor aan bakboord zijde, die vlam vatte. Het toestel begon hoogte te verliezen en werd moeilijk bestuurbaar. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 10.53 11.28 0.08 0.18 n.m. 11.18 11.53 12.33 12.43 op Juni. 17 4.19 18 4.19 ZON onder MAAN ondei 21.03 21.03 op 1.10 1.26 16.14 17.34 De Navo-opperbevelhebber ge neraal Ridgway is Maandag op het vliegveld Ciampino bij Rome aangekomen voor zijn eerste be zoek aan Italië. Hij werd met veel ceremonieel begroet en hij reed vervolgens naar Rome. Aan weerskanten van de weg stond een haag van politie. Duizenden politiemannen patrouilleerden in de stad voor het geval de com munisten hun campagne tegen de generaal in daden zouden om zetten. De generaal werd door een aan tal ministers en de militaire lei ders verwelkomd. Hij zou later confereren met de minister van defensie Pacciardi en de minister voor de begroting Pella. Vandaag zal hij president Ainaudi en pre mier De Gasperi bezoeken. Om een eventuele actie van de communisten te voorkomen, werd generaal Ridgway door motorpo litie langs stille straten geleld. Politie met tommyguns en gewe ren had op de daken post gevat. Het hotel aan 't Piazzi di Spagna, waar de generaal logeert, wordt streng bewaakt. Alle straten die er heen leiden, zijn geblokkeerd. Toen het gezelschap met es corte bij het hotel aankwam, trok de politie snel een cordon rond om de auto van de generaal. Ridgway en zijn vrouw werden haastig het hotel binnengeleid. Tot dusver is geen melding ge maakt van incidenten. De politie heeft 107 communis ten aangehouden, wegens het de monstreren tegen Ridgway's be zoek en het verspreiden van pamfletten. Be Oostduitse premier Grote wohl heeft op een conventie van de nationaal-democratische par tij te Leipzig verklaard, dat de „eerste en belangrijkste taak" van de Oostduitse regering er in zal bestaan een „nationaal leger" te vormen. Thans moeten politieke daden in de plaats komen van politieke verklaringen, zo zeide hij. De Oostduitse partijen van het „de mocratische blik" hadden hier mede ingestemd en de vorige week een desbetreffende resolu tie aanvaard. Deze resolutie zou heden, Dinsdag, worden gepubli ceerd. Hierin wordt o.m. gezegd, zo citeerde hij, dat „de westelijke agressors" rrtfet het geweer in de hand tegemoet getreden moeten worden en dat een nationaal Oostduits leger bij zou moeten dragen tot de handhaving van de vrede. In Oost-Duitsland traden Ame rikaanse en Westduitse spionnen en saboteurs op. Hij noemde twee gévallen van recente sabotage, die de opsporing van twee goe derentreinen ten gevolge hadden gehad. De zönegrens zou in geen ge val „een 38ste paralel" worden. De jongste maatregelen langs de zönegrens hadden ellende voor een aantal personen met zich ge bracht, doch zouden op de lange duur ernstiger gevaren tegen houden. Men zou voortaan met deze maatregelen, „ondanks de ophef, die de westelijke wereld en onze bisschoppen er van ma ken." De N-D.P. verenigt in zich „klei ne nazi's engewezen militairen, De (.plaatsvervangende premier dr. Boltz is voorzitter. Hij week in 1933 uit naar de Sowjet-Unie. Zijn plaatsvervanger is dé gewe zen generaal Mueller, die het achtste leger in de oorlog c~m- mandeerde. Hij werd in 1943 krijgsgevangen gemaakt. Vijf jaar later keerde hij naar Oost-Duitsland terug, waar hij de politie organiseerde. Sinds 1949 is hij secretaris-generaal der N.D.P. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft ontkend, dat de be woners van de veiligheidszone uit hun huizen zijn gezet. De be volking hier juichte de maatregel „om het infiltreren van spion nen" juist toe. Vijandige elementen hadden echter onware geruchten ver spreid die geheel ongegrond wa ren. Het plan bestond ook niet de bevolking te evacueren. Dr Bolz zeide, dat het nationale leger een volksleger zou zijn, waarin „alle Duitsers van goe den wille, anti-fascisten, vroege re officieren en soldaten en vroe- gere leden van de Hitlerpartij, die thans hun volk als overtuigde de mocraten dienen" zouden worden opgenomen. Hij deed een beroep op de „frontgeneratie van Hitier" om thans de „frontgeneratie voor de vrede" te worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. TOENEMENDE BEWOLKING. Toenemende bewolking met later in het westen enige regen. Over wegend matige wind krimpend naar Z.W. of Z. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1