Voor de Zondag Moeilijkheden in de Nederlandse klompenindustrie Binnenlands Nieuws IVOROL Uvi No\qende skaret smaatt beter nadeqeionde en WUWBL Goede vangst van Groningse recherche Tijger veroorzaakt onrust in circus Botsing in het kanaal had grote ramp kunnen zijn KERKDIENSTEN Kiellegging van de „Nautilius" Britse mijnwerkers vragen loonsverhoging Productie aanzienlijk verminderd Ni®; verfrissende im Superfort verongelukt DE JORDAANSE KWESTIE TUNESIE EN DE VERENIGDE NATIES De Sowjet-missielin Tokio Ontploffing eist zes mensenlevens leger des heks. rooms-katholieke kerk. echte kauw0"1 de Vijf tien jarige jongens pleegden achttien inbraken konijnendoder gegrepen VERTEGENWOORDIGER LIET KOFFER STAAN Proberen blijft begeren! Poging ioi moord in het paleis van debey vanTunis Amerikaanse troepenzendingen naar Europa AGENDA Want God de Heere is een Zon en Schild; de Here zal genade en ere geven. Ps. 84 12. Wanneer men de beeldspraak in de Psalmen wel overdenkt, dan vind men daarin een altijd weer opwellende bron van ver troosting. Denken wij ons de zwerver, voortgejaagd door de brandende woestijn. De spelonken dienen hem tot nachtverblijf. Honger en dorst zijn vaak het deel van hem en zijn volgelingen. Toch heeft hij het in die bange dagen ondervonden en uitgesproken: in de kille bergspelonken was de ZATERDAG 14 JUNI. NED. IIEKV. KERK. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 15 JUNI. NED. HERV. KERK. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Dr. H. J. Honders, van Wassenaar. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Dr. H. J. Honders, van Wassenaar. Philippine: 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 7 uur Jeugddienst: Dr. H. J. Honders, van Wassenaar. 10 uur in „Bethel": Dienst voor Jongeren. Voorganger: Ds. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Hejj boer. Heere mijn Zon, verwarmende en koesterende mij met Zijn lief derijke nabijheid. In de branden de woestijn heeft Hij de zonne brand van mij geweerd en de pijl mijner vervolgers afgewend. In gebrek heeft Hij mij niet onthou den wat ik behoefde. In de ver drukking en vernedering heeft Hij mij met Zijn genade ge zegend. Toen ik geduldig op Hem wachtte, heeft Hij ook de ere mij doen toekomen, die Hij mij beloofd had en die de bozen mij wilden onthouden. Dezelfde voorrechten kunnen ons deel zijn, dezelfde beloften wil de Heere aan ons vervullen. Licht maakt Hij ons pad en vei lig onze weg. Een overvloed van geestelijke zegeningen wordt ons toegezegd. Ere bij mensen, zo wel als genade bij Hem, wil Hij ons verlenen. Indien wij maar in oprechtheid voor Zijn aangezicht wandelen en als David op Gods tijd wachten. Ja, onze ziele waakt en wacht, Uw Vaderhand zal ons bestieren, En ons geloof zal door Uw [kracht Op nood en dood toch zegevieren. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De Japanse minister van bui tenlandse zaken heeft voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de nationale ver gadering verklaard, dat zijn land de Sowjet-verklaring van de hand wijst, volgens welke de Sowjet- missie in functie blijft „daar de geallieerde bestuursraad op on wettige wijze is ontbonden". De minister voegde er aan toe, dat de raad opgehouden heeft te functioneren, op het moment, dat het bezettirifsstatuut verviel. In dien de Sowjet-Unie niet het vredesverdrag tekent blijft zij in theorie in staat van oorlog met Japan. Zes personen zijn Vrijdag om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing in een tun nel te Conakr (Frans W-Afrika). Vermoed wordt, dat dynamiet, dat gebruikt werd voor de tun nelbouw, door blikseminslag is geëxplodeerd. Men is ter plaatse bezig met de bouw van een wa ter-krachtstation. President Truman zal vandaag de kiellegging van de eerste „atoomduikboot'' der Ver. Staten, de „Nautilus" te Groton (Connec ticut) bijwonen. De president verklaarde de vorige week, dat hij bij deze gelegenheid zou spreken over „de verbazenwek- kende nieuwe technische ontwik kelingen bij de marine". Het dagelijks bestuur van de Britse mijnwerkersbond heeft besloten voor zijn 700.000 leden een loonsverhoging van 30 shil ling per week te vragen. Indien deze eis wordt ingewilligd, zal dit de uitgaven van het staats bedrijf met 40 tot 50 millioen pond (400 a 500 millioen gulden) verhogen. De looneisen zullen vrijwel zeker de steenkoolprijzen doen stijgen. De prijzen zijn reeds on langs met ingang van a.s. Zondag met vijf shilling per ton ver hoogd. De eis van de mijnwer kers wordt als een ernstige slag voor de regering beschouwd. oiuf West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. S. Hartjes, van Wissingen; 6.30 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Sehoon dijke. Cadzand: 11 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop). Groede: 9.30 uur Ds. J. Eijgendaal van Hoofdplaat. Hoofdplaat: 10 u. Ds. C. B. Boere van Groede. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds, J. v. d Graaff. T Oostburg: 10 uur.Ds. W. J. Four- nier. (Bed. H. Doop). Retranchement2.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Sehoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Eerw. heer H. Schutte, van Knokke. St. Anna ter Muiden: Eerw. heer H. Schutte, van Knokke. Waterlandkerkje: 9 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendijke. IJzendijke: 10.15 uur Ds. C. Blo maard. Zuidzande: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. F. R. M. Elders, van Amsterdam. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur leesdienst; 4.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Prof. J. J. v. d. Schuit, van Apel doorn. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. De Nederlandse klompenindus trie heeft op het ogenblik te kampen met ernstige afzetmoei- lijkheden, welke, naar het zich laat aanzien verscheidene slacht offers in deze sector zullen ma ken. In vergelijking met de vóór oorlogse jaren hebben zich op het terrein van productie en voorzie ning grote veranderingen voor gedaan. Vóór de oorlog werd de Nederlandse markt overstroomd met Belgische klompen, die hier te lande verkocht werden tegen prijzen, waartegen de Neder landse maker niet in staat was te concurreren. België kon in die dagen tegen lage prijzen zijn klompen aan de markt brengen, daar verschillende kostenfacto ren, zoals lonen, sociale lasten, belastingen in dat land aanmer kelijk minder zwaar drukten dan in Nederland. In deze concurrentiestrijd is van Nederlandse zijde ingegrepen door de invoer van klompen te contingenteren. Op het ogenblik liggen de ver houdingen anders, doordat thans in België de lonen, sociale lasten, houtprijzen etc. ongeveer dezelf de zijn als hier te lande. Aan de ongelijke concurrentie strijd is een eind gekomen; vóór de contingenteringsmaatregelen was er een import uit België, die ongeveer op 2 millioen paar per jaar kan worden geschat; thans een jaarinvoer, die ongeveer het tiende gedeelte bedraagt. Ook in ons land is er een en ander veranderd. Vóór de oorlog waren de werkers in deze sector voor een groot gedeelte hand werkers; nu heeft de mechanisa tie het handwerk op vrij korte termijn verdrongen. Deze mechanisatie dreigt tot een klompenproductie te leiden, welke de vraag naar dit product verre zou kunnen overtreffen. De organisaties, samenwerkend in de federatie van werkgevers, waarschuwen dan ook geregeld tegen het voeren van een be- drijfspolitiek, die ertoe leidt, dat aanmerkelijk meer klompen ver vaardigd worden dan redelijker wijs genomen binnen een bepaal de tijdsduur in het binnenland kunnen worden verkocht. Anderzijds wordt getracht de export van klompen te doen toe nemen, al zijn de tot nu toe be reikte resultaten niet erg bevre digend- Het land, dat een goede afnemer zou kunnen zijn, West- Duitsland, maakt door hoge in voerrechten de export naar dit land praktisch onmogelijk. Nu ook de afgelopen kwakkel- winter en het droge voorjaar niet gunstig zijn geweest voor de af zet hier te lande, zien verschei- denen fabrikanten, nu zij met grotere voorraden zijn blijven zitten dan zij hadden verwacht, zich voor de vraag gesteld, of ze niet tijdelijk hun productie zul len stilleggen tetneinde uit de moeilijkheden te geraken. In een dezer dagen gehouden vergadering van de bij de fede ratie aangesloten Nederlandse organisatie van klompenfabri kanten, waarvan verschillende grote bedrijven lid zijn, is deze vraag aan de orde gesteld. Het bleek, dat verscheidene bedrijven hun productie reeds aanmerkelijk hadden verminderd en deze productie hadden inge steld op de thans heersende vraag. Voor hen bestond er dan ook geen enkele reden om thans tot het stilzetten der productie over 10 te gaan. Zij waren van oordeel, dat de reeds toegepaste produc tievermindering het enig ju'.sie middel aangaf om uit de moei lijkheden te geraken. Sommige bedrijven deelden mee gedwongen te zijn op korte termijn hun voorraden te verko pen, niet omdat er te veel ge produceerd zou zijn, doch omdat zij gebrek hebben aan liquide middelen als gevolg van fiscale lasten. Verder werd in deze vergade ring nog gezegd, dat de voorraden bij grossier en winkelier eerder klein dan groot zijn. Ook hier heerst in zekere zin een kopers staking, daar verschillende gros siers en winkeliers thans niet kopen, omdat ze verwachten dat de klompenprijzen nog verder zullen dalen. Nu besloten is de productie te beperken, ziet het er volgens dp federatie naar uit, dat de grotere vraag, welke zal optreden, als de weersomstandigheden veranderen en de droogteperiode voorbij is, de bestaande voorraden snel zal doen slinken, zodat in het najaar de vraag naar klompen het aan bod wel eens zou kunnen over treffen. Donderdagavond is een B-29 (superfort) in het van haaien wemelende zeegebied 75 mijl ten W, van Kwajalein (Marshall eilanden) gestort. Slechts één lid van de bemanning van 11 is tot dusver gered. Het toestel was op weg van Kwajalein naar Goeam. De Jordaanse premier, Pasja, heeft van koning Talali een te legram ontvangen, waarin deze de handelingen der regering se dert hij het land verliet, goed keurt. In het regeringscommuniqué waarin het bovenstaande werd bekendgemaakt, is voorts ver klaard dat de handelingen van de regering op eigen verant woordelijkheid berusten en dat er geen sprake is van buiten landse inmenging. De regering betreurde „de vele leugens en geruchten, die door bladen en persbureaux in het buitenland waren verspreid". Enige tijd geleden heeft de I Groningse recherche twee vijf- tiennjarige jongens aangehou-l den, die bekend hebben zich in het laatst van 1951 en de eerste vier maanden van 1952 aan een groot aantal inbraken en andere diefstallen te hebben schuldig ge maakt. Zo bleken zij in Maart en April te hebben ingebroken in verenigingslokalen van een drie tal speeltuinverenigingen te Gro ningen. Voorts werd het kantoor van een transportmaatschappij met een bezoek vereerd, waar een geldkistje werd ontvreemd; het kantoor van de bakkerij-afdeling van „De Toekomst", waar twee geldkistjes werden weggenomen en bovendien de kassa met in houd. Verder het kantoor van de wasserij Astra en de machinefa briek van Kremer, het gebouw van de veilingvereniging „Een dracht" en nog verschillende an Een negen maanden oude tij ger jong, dat de vrijheid verkoos boven het getraliede leven, heeft Donderdagavond de menselijke en dierlijke bevolking van het „reuzencircus", dat thans in Zutphen voorstellingen geeft op het Spanjaardveld, in rep en roer gebracht. Het tijgerjong werd kortgeleden samen met enkele „broertjes" en „zusjes" door de circusdirectie aangekocht van de diergaarde „Blijdorp" in Rotter dam. De beesten waren in een kooiwagen ondergebracht. Don derdagavond omstreeks tien over elf is één tijgerjong er in ge slaagd uit de kooiwagen te ont snappen. Het beest heeft de grendel opgelicht en door een nauw gaatje wist het te ontsnap pen. De circusbevolking lag toen reeds op één oor, want de laatste voorstelling was al enige tijd af gelopen. De jonge tijger be landde in de menagerie. De die ren, die daar verblijven, schrok ken toen zij het gevlekte roofdier zagen. In allerlei toonaarden lieten zij hun kreten horen, daar bij overstemd door het getrom petter van de olifanten. De tijger bereikte de kooi van de giraffe, die in diepe sluimeringen lag ver zonken. Het tijgertje voelde zich in het stro blijkbaar wel behaag lijk; hij nestelde zich tenminste naast zijn lange vriend. Deze werd in zijn slaap gestoord en schrok zo hevig, dat hij over de ballustrade van de kooi sprong en de benen nam. Richting straat, was de koers van de lang hals. De circusbevolking, die door het geschreeuw der dieren was gewaarschuwd, slaagde erin de tijger in de kooi van de giraf fe te vangen. De giraffe werd even later teruggevonden. Het beest had zijn vlucht onderbro ken in een straat nabij het Span jaardveld. In deze straat is een groentenwinkel. De groenteman had wat sla-afval buiten laten staan en de giraffe deed zich aan dit groen te goed, toen de circus mensen hem bemerkten. Het dier liet zich toen gemakkelijk vangen. Het gebeurde trok van zelfsprekend wel enige belang stelling. Overigens was de rust in het circus spoedig weerge keerdt dere panden. Soms bedroeg de buit enkele honderden guldens en vaak was deze ook zeer gering en soms helemaal niets. Ook hebben de jongens geld ontvreemd uit kleding in een badinrichting en een aantal portemonnaies met in houd gestolen uit jassen en man tels in een concertzaal. In laatst genoemd gebouw hebben zij ook ingebroken, waarbij zij een flin ke hoeveelheid sigaretten en chocola en een bedrag van 175 op de kop wisten te tikken. Ook tot scholen verschaften zij zich toegang. Verder braken zij in in hun eigen school. Van deze laat ste gelegenheid maakten zij ge bruik om de cijfers van het Paas- rapport te Wijzigen in voor hen gunstige zin. Uit een particuliere woning, waarin zij op een avond door een W.C.-raampje waren binnengeklommen, ontvreemdden zij een radiotoestel. Op 5 Mei j.l. pleegden zij hun laatste inbraak, en wel bij een machinefabriek te Groningen. Zij zagen kans uit een brandkast een bedrag van ƒ600 weg te nemen, Deze goede slag werd hun nood lot. Van een deel van de op brengst van dit geld kochten zij bij een wapenhandelaar een paar windbuksen en gewapend hier mee, togen zij op een Woensdag middag naar het Paterwoldse- meer, waar zij zich niet ontzagen te schieten op personen, die daar ontspanning zochten. Toen hierover klachten bij de Harense gemeentepolitie binnen kwamen, werden zij aangehouden en voorlopig aan hun ouders te rug gegeven. De kinderpolitie stélde een uit gebreid onderzoek in met! het ge volg, dat de jongens tie volgende dag opnieuw werden aangehou den. In de loop van het onderzoek bleek, dat een van de jongens in het bezit was van een alarmpis tool. Voorts werd vastgesteld dat zij ook enige tijd de beschik king hadden gehad over een ech te revolver. Zij verklaarden van plan te zijn geweest, wanneer zij bij hun oneerlijke praktijken in het nauw waren gekomen, deze wapens voor bedreiging te ge bruiken. In totaal hebben de jon gens zich schuldig gemaakt aan 18 inbraken, tien pogingen tot in braak, terwijl zij voorts nog tal van andere diefstallen van uiteen lopende aard hebben gepleegd. Ze zijn ter beschikking van de justi tie gesteld. TIEN TON GIETIJZER GESTOLEN. Hengelo werd tien ton gietijzer Hengelo werd tien ton geitijzer gestolen. De dieven zijn twee keer met een vrachtauto naar het opslagterrein gereden en maakten zich met tweehonderd blokken van vijftig kilogram uit de voeten. EN AFGEMAAKT. De rijkspolitie te Purmerend heeft een hond gegrepen, die de afgelopen dagen in deze omge ving bijna 50 konijnen van het leven heeft beroofd. In de nacht beet hij de beesten, die in hokken verbleven, de keel af, na de hok ken te hebben vernield. Het was een klein zwart keffertje, dat on middellijk is afgemaakt. Het beest probeerde zich, toen de jacht op hem werd ingezet, nog te redden, o.a. door drie kwartier in een sloot te blijven zwemmen, maar uiteindelijk moest hij de strijd opgeven. VERMISTE WACHTSMAN BLEEK TE ZIJN VERDRONKEN Donderdagavnod omstreeks zes uur werd in de Merwehaven te Rotterdam het stoffelijk over schot gevonden van de 54-jarige wachtsman N. C. de Dreu, die in de Adrianastraat heeft gewoond. De man bleek Maandag j.l. on vindbaar, toen hij aan boord van de „Morrison", die in de Merwe haven lag, afgelost moest wor den. Reeds toen bestond het vermoeden, dat de man verdron ken zou zijn. STUURMAN IN ROTTERDAMSE HAVEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag is in de bin nenhaven te Rotterdam verdron ken de 54-jarige stuurman bij de kustvaart, K. Kampen uit Baren- drecht. Hij droeg een zak brandstof over de gangway van het in de binnenhaven liggende m.s. „Gru- no", waarbij hij te water ge raakte. Na drie kwartier werd de stuurman opgehaald. Kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. AMSTERDAMS PAKHUIS DEELS UITGEBRAND. Het Amsterdamse pakhuis „De Sparreboom" tussen Leidsestraat en Nieuwe Spiegelstraat is in de vroege Vrijdagavond goeddeels uitgebrand. Twee honderd vijftig fietsen, die in de kelder van het pakhuis stonden in de daar ge vestigde stalling en toebehorende aan employé's van de Hol'land- sche Bank Unie, konden tijdig in veiligheid worden gebracht, doch een groot aantal waardevolle boeken van de firma Swetz en Zeitlinger vonden een roemloos einde in de vlammen, vóórdat de brandweer 't vuur bezworen had. De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, brak omstreeks kwart vóór zes naar buiten. Vuurtongen lekten uit de luiken van de tweede verdieping en grepen snel om zich heen. De stallingbaas had de tegenwoor digheid van geest de Hollandsche Bank Unie te waarschuwen, waarop enkele bankemployé's zich ijlings naar het bedreigde pakhuis begaven en de fietsen naar buiten brachten. Intussen vond het vuur een welkom voedstel in de honderden boeken van de bekende Amster damse boekhandel Swetz en Zeit linger, die zowel een winkel als een opslagplaats in „De Sparre boom" heeft ondergebracht. Vooral de nieuwe boekhandel werd ernstig getroffen, doch ook ging een niet onaanzienlijk deel van het antiquariaat van de boekhandel jammerlijk in de vlammen op. Met vijf stralen be vocht de Amsterdamse brand weer, die snel ter plaatse was, 't vuur, doch zij kon weinig anders doen dan uit de verkoolde resten van het aan de voorkant vrijwel geheel uitgebrande oude koffie- pakhuis, hele pakken smeulende boeken naar buiten te werken. Drie brandweerlieden werden on wel door de verstikkende rook. Het gebouw van de rijtuig- maatschappij dat aan de „De Snarreboom" grenst, liep geen schade op. Het vuur had zijn ver nietigend werk binnen een half uur tijds grondig volbracht. De tweede, derde en vierde verdieping van het dertig meter diepe pakhuis waren toen reeds aan de voorkant geheel uitge brand. Zo groot was de hitte, ddt aan de achterzijde van het pak huis opgeslagen papier en boeken geschroeid bleken. Enige honderden Amsterdam mers, die zich op dit uur van hun werk naar huis begaven, be volkten de overzijde van de Kei zersgracht en sloegen de strijd van de brandweerlieden die het vuur aan alle kanten bestreden, met intense belangstelling gade. BRAND OP DE „LANGLEE SCOT". Door brand is Donderdag aen deel van de lading copra, koffie, sisal en katoen van de „Langlee Scot", in charter bij de Holland- Oost-Afrika lijn en liggende in de haven van Mombasa, ver woest. Het vertrek van het schip naar Europese havens is uitgesteld. GROTE SCHADE IN MEUBEL FABRIEK. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade van de brand die Vrijdagmiddag heeft gewoed in de meubelfabriek „Tewa" aan het Hortusplantsoen te Amster dam, ƒ56.000; de waarde van alle verloren gegane meubelen. De firma was verzekerd. HAAGSE POLITIE AGENT DEED GOEDE VANGST. Vrijdagnacht omstreeks 4 uur zag een agent, die zijn ronde deed, in de Anna Paulownastraat in Den Haag, een man met een automaat bij een banketbakkers winkel staan te prutsen. Hij vroeg hem wat hij daar aan het doen was, waarop de man zeide, een kwartje in de automaat te hebben geworpen, maar niets uit de automaat te kunnen halen, omdat deze blijkbaar defect was. Hij wenste nu zijn geldstuk terug te hebben en bewerkte het appa raat daarom met een schroeven draaier. De agent vond het een verdacht geval en wilde er wel iets naders over horen. Plotseling sprong de man op zijn fiets en ging er in snelle vaart van door. De agent zette de achtervolging in en na een waarschuwings schot te hebben gelost, wist hij hem op het Prins Hendrikplein te arresteren. Het bleek de 39- jarige monteur D. van M. te zijn. Bij fouillering werden op hem 42 doosjes sigaretten gevonden, twee schroevendraaiers, twee handschoenen, twee tangen en een hoeveelheid snoepgoed, af komstig uit automaten. Bij een huiszoeking werden vele duizen den sigaretten aangetroffen. Tot welke onaangenaamheden achteloosheid kan leiden, onder vond de 22-jarige Amsterdammer L. S., vertegenwoordiger van een Amsterdamse juweliersfirma. Toen hij Donderdag in de na middag een Hilversumse firma had bezocht, miste hij een koffer, inhoudende gouden sigaretten kokers, sigarenaanstekers enz., ter waarde van 15.000. Met een benauwd hart reed hij terug naar Bussum, waar hij het laatst geweest was. Hij deed aangifte bij de politie, doch deze wist de zaak ook niet tot oplossing te brengen. Wel kwam men tot de conclu sie, dat van diefstal vrijwel geen sprake kon zijn. De vertegen woordiger had het laatst een winkelier in de Nassaulaan te Bussum bezocht en de koffer was toen nog in zijn bezit. Enige uren nadat de vertegen woordiger op het Bussumse poli tiebureau was geweest, kwam een eigenaar van een bedrijf aan de Veldweg met de koffer op het bureau. Hij had deze op de Veldweg gevonden. Later bleek, dat de vertegenwoordiger na het bezoek van de laatste winkelier de koffer naast zijn auto had ge zet en was weggereden zonder aan de koffer te denken. Geluk kig voor hem kwam de koffer met de kostbare inhoud in han den van een betrouwbaar per soon, die hem mee naar binnen nam zonder erin te kijken. Toen echter in de loop van de dag niemand kwam opdagen heeft de man in de koffer ge keken en de inhoud ziende, hem direct naar de politie gebracht. Vertegenwoordigers van Arabi sche, Afrikaanse en Aziatische staten-leden der Verenigde Na ties hebben besloten te pogen een speciale zitting van de alge mene vergadering der Verenigde Naties te doen houden, die over Tunesië zou moeten spreken. Zij hebben hun regeringen een daar toe strekkend voorstel gedaan Genoemde vertegenwoordigers willen hun streven verwezen lijken, ongeacht het feit of zij er al dan niet in zullen slagen adhesiebetuigingen te krijgen van in totaal 31 staten-leden, hetgeen noodzakelijk is opdat een dergelijke speciale zitting van de algemene vergadering kan worden uitgeschreven. De Veiligheidsraad heeft, als gemeld, geweigerd het punt- Tunesië in behandeling te nemen. Naar ons thans van bevoegde zijde wordt verklaard, had de botsing in Het Kanaal tussen het Amerikaanse munitieschip „Prin- ceon Victory" (7.607 ton) en het Engelse tankschip „British Strength", volledig geladen met benzine, een grote ramp kunnen worden. De botsing gebeurde Woensdagochtend omstreeks 7 uur in dichte mist in Het Kanaal. De schepen waren reeds met el kaar in contact geweest en draaiden volle kracht achteruit, om een botsing te voorkomen. Het mocht echter niet baten en het tankschip voer schuin op de stuurboordzijde van het vracht schip in en scheurde boven de waterlijn een gat van een meter bij 1,75 in ruim drie. In dit ruim waren 65.000 voor Naar te Tunis wordt vernomen, heeft de bey via premier Bakkoesj de Franse resident-generaal ver zocht een onderzoek te doen in stellen naar aanleiding van een po ging tot moord door middel van vergif in het paleis van de bey. Premier Bakkoesj werd ontvan gen door de plaatsvervanger van de resident-generaal, De Boisses- son, die het verzoek onmiddellijk overbracht aan zijn superieur. Het is nog niet bekend tegen wie de poging tot moord was gericht. het Nederlandse leger bestemde anti-tankraketten geladen. Wel iswaar waren deze niet van de ontstekingsapparatuur voorzien doch, zo verklaarde men ons, 'n val van een hoogte van 2 a 3 meter op een betonnen vloer zou een dergelijk projectiel tot ont ploffing kunnen brengen. Ongeveer 20 tot 25 van deze projectielen waren zodanig be schadigd, dat zij waardeloos wa ren geworden. Onder ruim drie bevond zich een lading van 7.600 ton zwaar-explosieve stof, be stemd voor de Amerikaanse troe pen in Duitsland. Men is van oor deel, dat indien beide schepen met een kleinere hoek op elkaar gevaren waren, een enorme ont ploffing gevolgd zou zijn. Het mag een wonder heten, dat de benzine niet tot ontploffing is gekomen. De eeirste stuurman merkte het eerst iets van het ongeluk, toen hij het anker van het tank schip door de wand van zijn vaartuig zag steken. Een lid van de bemanning zei later: „Toen ik de eerste stoot voelde, wachtte ik op de tweede, maar dan een zwaardere, maar die kwam nietgelukkig". Bij het lossen in Poortershaven de volgende dag werden eerst drie lossers aan boord ge zonden, om de beschadigde ra ketten te verwijderen. De „Princeton Victory" was op weg van Mobile (Alabama) naar Rotterdam. Het vaartuig behoort aan de „Lykes Line". Een onder zoek naar de oorzaak van de botsing is ingesteld. Het republikeinse lid van de huiscommissie voor buitenlandse betrekkingen Hickenlooper heeft medegedeeld een resolutie te zul len indienen, waarin de goedkeu ring van het congres wordt ge- eist voor troepenzendingen naar Europa. Hij zeide te zullen po gen een desbetreffende bepaling opgenomen te krijgen in de se naatsdocumenten van de goed keuring van de conventie van Bonn. Naar zijn mening houdt deze conventie een volmacht voor de president in om meer troepen naar Europa te zenden. De democratische voorzitter van de commissie, Tom Connal- ly, weersprak deze mening. Naar zijn oordeel diende het „grote se naatsdebat" over deze kwestie niet te worden opgerakeld. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Lullaby of Broadway". 7.30 uur: Openluchtmee- titng Partij van de Arbeid op dg AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Het zwaard van Monte Christo". SPUI: Voetbal, 5 uur: Spui- Jun.Hoek Jun.; 6.15 uur: Spui IGoes III. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Lullaby of Broadway"; 4.30 uur: Mid dagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Het zwaard van Monte Christo"; 8 uur: Biosc. „De muurbloem van het le ger".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2