DE TOESTAND OP KOJE HET BRITS-IRAANSE OLIEGESCHIL PANMOENDJON De stakingsactie W est-Duitsland Hoeveel kiezers zullen naar de stembus gaan DE CONVENTIE VAN BONN Einde zelfblokkade Radio-Berlijn in BROOD 1 CENT DUURDER DE AMERIKAANSE STAALSTAKING Pleidooi van voor prof. Rolin Iran Worden de onderhandelingen hervat Toestand Mr Oud nog steeds vooruitgaande Lord Alexander in het Verre Oosten CORK De nationalisatie van de mijnen in Bolivia MOORD IN ROWOSARI Lekker sla-aanmaken Geen geheimeovereenkomsten Tokio groter dan New York. Grote tarwe-oogst in de Ver. Staten verwacht Senaat vraagt Truman om gebruik van wet-T af t-Hartley Op Vadefdatj WEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Duitse socialisten er tegen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 12 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2058. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Ruim zesduizend communisti sche gevangenen uit kampement 77 op Koje, het derde van het gevangenkamp der V. N-, dat ontruimd wordt, hebben Woens dag rustige nieuwe, kleinere af delingen betrokken. De Amerikaanse troepen heb ben in een put de lijken van acht mensen gevonden, blijkbaar gedode gevangenen. De troepen hebben thans de controle over 19.000 gevangenen, bijna een vierde van het gehele aantal op Koje. Toen de gevangenen voorbij de wachten marcheerden snelden 9 gevangenen uit de gelederen naar de wachtposten en verzochten afgescheiden te worden van de andere. Het is thans nog niet be kend gemaakt of zij dit uit anti communistische overwegingen of om een andere reden deden. Officieren verklaarden, dat de leider van deze afdeling, die be loofd had, dat er geen ongere- MARGARINEPRIJS VERLAAGD. De maximumprijs voor het volksbrood is met ingang van 11 Juni met één cent per brood van 800 gram verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) wit- broodprijs met één cent per brood van 800 gram redelijk ge acht wordt. Deze verhoging is een gevolg van de wijzigingen in de C.A.O. voor de werknemers in het bak kersbedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeids voorwaarden en het invoeren van een bedrijfspensioen. De kosten van de bereiding van het brood zijn daardoor gestegen. Ter compensatie van de hier uit voortvloeiende hogere gezins uitgaven worden de producten van margarine, bak- en braad vet en spijsolie in staat gesteld hun producten van 11 Juni af acht cent per kilogram goedkoper af te leveren. Deze prijsverlaging zullen de fabrikanten ook kun nen geven over de afleveringen aan de detaillisten, welke zijn verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, tenein de de verlaagde prijs terstond aan de consument ten goede te doen komen. geldheden zouden zijn, 'n „gron dig stuk werk" had verricht. Later vond men nog vijf ge dode gevangenen en men meent, dat er nog meer verborgen zijn- De'meesten werden in een wa terput gevonden en vertoonden tekenen van een recente dood, veelal door ranselen of steken. De gevangenen, die de Amerika nen de plaats aanwezen, zeiden, dat het hier gevangenen had ge golden, van wie men vreesde, dat zij geheime communistische ge gevens zouden prijsgeven. Er zotiden ook nog speren en andere wapens in het kamp ver borgen zijn. De onderdirecteur van het in ternationale Rode Kruis heeft generaal Clark Woensdagmorgen gevraagd wanneer het Rode Kruis in staat zou zijn de inspec tie van de kampen op Koje te hervatten. Generaal Clark achtte inspectie op dit ogenblik nog te gevaarlijk voor de Rode Kruis- vertegenwoordigers, doch zij zou den weer worden toegelaten zo dra de orde op Koje zou zijn her steld en de gevangenen zich aan hun verplichtingen ingevolge de conventie van Genève zouden houden. Het aantal doden in de strijd om kamp 76, welke zich Dinsdag heeft afgespeeld, is tot 38 geste gen. Zeven gewonden zijn in een ziekenhuis overleden. Volgens kampfunctionarissen hebben gevangenen verklaard, dat ongeveer de helft van de mannen uit kamp 77 anti-commu nistisch is. Officieren belast met het verhoor van de gevangenen en de bestudering van gevonden documenten hebben verklaard, dat de bewoners van kamp 77 in vijf bataljons waren gegroepeerd, waarvan elk zijn eigen „volks rechtbank" had. Gevangenen, die verdacht werden van een anti communistische gezindheid, wa ren Dinsdagavond veroordeeld en terechtgesteld. De leiders van kamp 9d hebben Woensdag aan de kampleiding de lijken van acht gevangenen over geleverd, die naar vermoed wordt zijn omgekomen bij een oproer, dat op 10 April door de bewakers van het kamp werd onderdrukt. De senaat heeft met 68 tegen 12 stemmen een voorstel verwor pen om stakingen in essentiële industrieën gedurende 120 dagen te verbieden en inbeslagneming toe te staan indien men van bei de partijen de voorwaarden tot bijlegging verwerpt, zoals voor gesteld door een regeringsraad- Geen enkele republikein steun de het voorstel. Een ander voorstel van een democratische senator om de pre sident de bevoegdheid te geven een industrie op te vorderen, zeven dagen na aanzegging aan de partijen en twee dagen na aankondiging aan het congres, dat 15 dagen tijd zou moeten hebben om een veto uit te spre ken, is verworpen met 58 tegen 28 stemmen. De bevelhebber der V. N. in Korea, generaal Mark Clark, heeft de voornaamste onder handelaar der communisten, ge neraal Nam II, in een nota meegedeeld, dat de geallieer den de wapenstilstandsbespre kingen zullen hervatten, „wan neer er bij uw delegatie posi tieve aanwijzingen zijn, dat er enige hoop bestaat op voortgang in de richting van een eerzame wapenstilstand". De delegatie der V. N. heeft dagen lang „uw kwaadaardig valse beschuldigigingen door staan, die gegrond zijn op halve waarheden en in plenaire zit tingen alleen uit het oogpunt van propaganda naar voren werden gebracht". ZTJID-KOREA. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft in een reso lutie opheffing van de staat van beleg en vrijlating van de ge arresteerde afgevaardigden ge- eist. Voorts deed de vergadering n beroep op de 52 aanhangers van president Rhee om hun boycott te beëindigen en hun plaatsen in de vergadering weer in te nemen. Mr. P. J. Oud, oud-burgemees- ler van Rotterdam, die herstel lende is van een lichte longont steking, gaat nog steeds goed vooruit. Mr. Oud mag thans zijn bed weer verlaten. De strijd tussen de West-Duit se regering en het vakverbond over het aandeel, dat de arbei ders zal worden gegeven in de leiding van het bedrijfsleven, is in een verscherpt stadium getre den. Voor Woensdag was een be spreking tussen bondskanselier Adenauer en de voorzitter van het vakverbond Fette aangekon digd, doch de regering heeft be sloten deze samenkomst uit te stellen. Een regeringsspreker liet door schemeren, dat de regering niet bereid is te onderhandelen onder de druk van stakingen. De reeks van proteststakingen gaat name lijk nog altijd door. Dinsdag hield de D.G.B. grote demonstraties in Kiel en Biele feld. Naar wij bij informatie verna men bedroeg op 1 Januari j.l. het aantal 23-jarigen en ouderen in Nederland 5.984-906. Deze zijn niet allen kiesgerechtigd. Bij de laatste twee verkiezingen be droeg het aantal kiesgerechtig- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder wind. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind en weinig veran dering in temperatuur. In het overige deel van het land zwakke veranderlijke wind en vrij warm. VRIJDAG 13 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.43 6.18 6.58 7.08 n.m. 6.05 6.40 7.20 7.30 ZON MAAN op onder op onder Juni. 12 4.20 21.— 9.15 13 4.20 21.01 0.18 10.44 14 4.20 21.01 0.32 12.10 15 4.20 21.02 0.44 13.32 16 4.19 21.02 0.56 14.53 den van hen, die 23 jaar of ouder waren 95.5 °/o. Dit percentage kan ook voor de komende verkiezing veilig worden aangehouden. Bij de verkiezing van 1948 be droeg het totaal aantal kiezers 5.433.663. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 4-932.959. Een aantal van 344.081 kiesge rechtigden had niet aan de stemming deelgenomen (6.3 °/o). Telt men hierbij de blanco en overige ongeldige stemmen, dan kwam het stemrecht van 500.704 kiesgerechtigden niet tot zijn recht (9.21 ®/o). Thans zullen kiesgerechtigd zijn ongeveer 5.71 millioen per sonen. Zou hiervan ook dit jaar 9.21 afvallen, dan zullen dus ongeveer 5.185.000 stemmen gel dig zijn. Houdt men het percen tage van 6-3 ®/o aan voor de kies gerechtigden, die niet aan de stemming deelnemen, dan zullen pl.m. 5.350.000 kiezers naar de stembus gaan. De kiesdeler voor de komende verkiezing zal een getal worden, dat niet ver ligt van 51.800. Hier bij is geen rekening gehouden met het feit, dat thans vergele ken met 1948 ruimer mogelijk heid bestaat om bij volmacht te stemmen. Een gevolg hiervan kan zijn dat een aantal kiezers, dat bij de laatste verkiezing verstek moest laten gaan, thans zijn stem wel uitbrengt. Ook werd geen rekening gehou den met het aantal personen, dat na 1 Januari j.l. 23 jaar werd noch met het aantal, dat sedert dien is afgevallen door vertrek, overlijden of anderszins. Voorts werd medegedeeld, dat dr. Adenauer, wanneer het nog tot onderhandelingen komt, deze niet alleen zal voeren. Hij zal bijgestaan worden door afge vaardigden der regeringspartijen die tegen de aanspraken der vak bond gekant zijn. Het contact tussen regering en vakverbond is echter niet geheel verbroken. Zo zal minister Kai ser, als vertegenwoordiger van de linkervleugel der christelijke partij, Fette ontmoeten. Voorts heeft de minister-presi dent van Noordrijn-Westfalen, dr. Arnold, eveneens een links georiënteerde vertegenwoordiger, zijn bemiddeling aangeboden. Naar aanleiding van het rege ringsbesluit om de besprekingen met de leiding van het vakver bond uit te stellen wordt van de zijde van het vakverbond mede gedeeld, dat voorzitter Fette de kanselier zijn voornemen te ken nen heeft gegeven van Woensdag af gedurende vier dagen alle stakingen op te schorten. De Britse minister van defen sie, lord Alexander, is door de Japanse keizer ontvangen. Hij heeft ook een onderhoud gehad met de Japanse premier, Josjida. Bij deze vergadering was ook de minister van buitenland se zaken, Okazaki, aanwezig. Men neemt aan, dat hierbij de onderhoudskosten van de troepen van het gemenebest besproken zijn. G2K IN 4R0TE IUXE DOZEN VAN 50 STUKS De president van Bolivia heeft Dinsdag de voorzitter van de commissie voor nationalisatie van de mijnen geïnstalleerd. Hij ver klaarde bij die gelegenheid, dat het besluit om 'n staatsmonopo lie voor de uitvoer van minera len in te voeren en de mijnen te nationaliseren genomen was in verband met de werkelijke be hoeften en niet genomen is on der buitenlandse invloed. Het leven van een geheel volk kan niet afhankelijk zijn van de grillen van drie personen, hoe machtig deze ook mogen zijn. Het is onze wens, aldus de presi dent, en ook een nationale nood zakelijkheid exploitatie van de mijnen niet te verhinderen. Wij zullen trachten zoveel mogelijk tot overeenstemming te komen met de tegenwoordige eigenaars en op basis van rechtvaardigheid handelen. Maandag kwam een uit 15 man bestaande, in uniform ge klede en met vuurwapens bewa pende bende in het gehucht Ro- wosari van het onderdistrict Toentang en gelastte enige in gezetenen met hen mee te gaan. Aangezien de mensen in de mening verkeerden met leden van het gezagsaipparaat te doen te hebben, gaven zij gewillig ge hoor aan de opdracht. Onder weg kwamen zij echter tot de ontdekking, dat onder de ge üniformeerden zich enkele ban dieten bevonden en toen zij pro beerden te ontvluchten, opende de bende het vuur. Een gewezen dessahoofd en 'n ander vonden onmiddellijk de dood, terwijl het onderhoofd in zwaar gewonde toestand nog de woning van de lurah kon berei ken. De lurah is eveneens door de bende neergeschoten. Men ver moedt dat wraakneming de oorzaak was van deze gruwel daden. Gisteren heeft prof. Henri Ro lin zijn pleidooi voor Iran in het Brits-Iraanse geschil voor het in ternationaal gerechtshof voort gezet. Daags tevoren had hij reeds de aandacht gevestigd op de inder tijd in Perzië aangenomen wet, waarin de aanvaarding van de competentie van het hof volgens de bekende Iraanse verklaring werd goedgekeurd. Prof. Rolin had van deze wet eerst enige dagen geleden kennis genomen. Zij stelt duidelijk vast, dat de Perzische verklaring al leen betrekking heeft op verdra gen, welke werden gesloten na de ratificatie der Perzische ver klaring. Daardoor worden thans de twee Anglo-Perzische verdra gen van 1857 en 1903 uitgescha keld en het zijn deze wetten, waarop Engeland een deel van zijn eis baseert. Dat betekent, dat Engeland thans zal moeten bewijzen, dat de olieconcessie van 1933 niet slechts een overeenkomst is, maar te beschouwen - is als een werkelijk verdrag. Met betrekking tot de conces sie-overeenkomst van 1933 heeft Iran drie van de 10 verdragen gesloten na 1933, resp. met Zwit serland, Denemarken en Turkije. Spr. kon het argument van En geland niet aanvaarden, dat de verdragen dus kunnen worden toegepast op deze zaak. Zij moe ten worden beschouwd in het verband met de verdragen van 1857 en 1903. De gehele groep verdragen valt volgens prof. Ro lin buiten de periode na de ratifi catie van de Perzische verkla ring. In het laatste deel van zijn plei dooi herinnerde spr. er aan, dat Groot-Brittannië in Augustus '51 het beginsel der nationalisatie had aanvaard. De Britse eis is niet ontvankelijk, omdat zij ge daan werd na de erkenning. Wat de nieuwe eis van Enge DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Het aantal aanmeldingen voor emigratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daar mede een zodanige omvang aan genomen, dat reeds thans vast staat, dat de maximale vervoers capaciteit voor 1952 niet voldoen, de zal zijn. Hoewel de voorwaarden voor het jaar 1953 nog niet bekend zijn, kan thans reeds worden me degedeeld, dat ten aanzien van personen, werkzaam in de me taal-industrie en de agrarische sector, alsmede huishoudelijk personeel mag worden aangeno men, dat deze groepen in het programma 1953 een hoge prio riteit zullen hebben. land betreft met betrekking tot de schadeloosstelling stelde hij vast, dat deze werd gedaan, na- nat Iran haar verklaring had te ruggenomen. Prof. Rolin merkte aan het eind van zijn pleidooi op, dat hij ervan verzekerd is, dat de simpe le toepassing van de rechtsbegin selen en vooral van de Iraanse verklaring voldoende is vast te stellen, dat het hof in dit geschil niet competent is. Als ik in de dagbladen van de ontketende volkshartstochten in Iran lees, de roep van een geheel volk, dat respect opeist voor zijn besluiten, elke discussie afwij zend en de bladen anderzijds het bestaan vermelden van een ver klaring, waarbij Iran de verplich te rechtspraak van het hof aan vaardde, dan ben ik bang voor Iran, bang ook voor het interna tionale recht", aldus prof. Rolin. Op de vraag van de president of de conclusies van prof. Rolin ook die van Iran zijn, antwoordde deze bevestigend met de medede ling, dat zij zijn ondertekend door de Iraanse gezant in ons land- t. De vice-president van het hot, de heer J. G. Guerrero, vroeg aan de Britse vertegenwoordiger, sir Eric Beckett, of deze in de ge legenheid was een aanvang te maken met de uiteenzetting van het Britse standpunt. Sir Eric Beckett verzocht uit stel tot Vrijdag, teneinde zijn ant woord op het zeer bekwame plei dooi van prof. Rolin voor te be reiden. De president bepaalde daarop de volgende zitting op Vrijdag 13 Juni 's morgens om half elf. Verwacht wordt, dat de Britse attorney-general, sir Lionel Heald, het Britse standpunt zal uiteenzetten, na te zijn ingeleid door sir Eric Beckett. Lekker sla-aanmaken was vroeger een heel karwei, waar van alles aan Ie pas kwam Maar mei De Gruyler's slasaus is hel in een wip gebeurd. Even een scheutje over de sla Tt even mengen en I is klaar Zo zacht, zo lijn gekruid, dal is sla op zijn aller-allerbest Wat zou U loch moeite doen. als U hel mei De Gruyler's slasaus zo goed eri gemakkelijk hebben kunt? Een grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bil voor 10 procent korting. - 520612 bij het Sowjet-blok zal betrekken. Hij wees in dit verband op de Oostduitse „veiligheidsmaatre gelen". Onder-minister van buitenland se zaken David Bruce zeide, dat de vrees voor een herleving van het Duitse militairisme in Frank rijk zal blijven bestaan, ook al wordt het E.V.G.-verdrag gerati ficeerd. Dit verdrag en het plan-Schu- man zijn echter van ganser harte door een reeks van Franse rege ringen gesteund. Hij zeide niet te geloven in de mogelijkheid, dat een aangesloten land zich van de Europese verdedigingsgemeen schap losmaakt, wanneer het E.V.G.-verdrag eenmaal van kracht is geworden. Volgens een officiële mede deling had Tokio 1 Juni een be volking van 7.835.000 zielen. Volgens deze mededeling zal het „niet meer lang" duren, tot dat Tokio meer inwoners heeft dan de grootste stad ter wereld van heden, New York. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, heeft de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen de verzekering gegeven, dat de V.S. geen geheime overeenkomsten met Engeland, Frankrijk of eni ge andere Europese bondgenoot hebben gesloten in aansluiting op de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag. De minister verklaarde op des betreffende vragen: „Er zijn geen overeenkomsten of verplichtin gen van welke hoedanigheid ook, die niet openlijk in de documen ten zijn uitgedrukt". Ditzelfde gold ook ten aanzien van de wijze waarop de V. S. eventueel zullen reageren ingeval een land, zoals Duitsland of Italië, zich uit de Europese verdedigingsgemeen schap zou willen terugtrekken. „Wij zouden een dergelijk be sluit als een ernstige zaak be schouwen en als een bedreiging van onze veiligheid. Wij hebben laten weten, dat wij in dat geval contact zullen opnemen met de andere belanghebbenden en die maatregelen zullen nemen, wel ke wij nodig achten om 't gevaar af te wenden", aldus Acheson. Acheson gaf toe, dat de Sowjet- Unie als gevolg van de verdragen wellicht Oost-Duitsland nauwer Wanneer de gunstige omstan digheden aanhouden bestaat er kans, dat het record voor de Amerikaanse tarweoogst van 1947 overtroffen zal worden en dat deze tarwe-oogst op één na de grootste zal worden, die in de statistieken voorkomt, zo is door het Amerikaanse ministerie van landbouw bekend gemaakt. Er wordt een gezamenlijke oogst van voorjaars- en wintertarwe verwacht van 1326 millioen bus hels. De oogst van 1947, de beste ooit voorgekomen, had een om vang van 1367 millioen bushels. Voor de eerste maal sedert de Britse blokkade van radio-Ber- lijn in de Britse sector Maandag nacht werd opgeheven hebben 21 Duitse ambtenaren het station verlaten. Zij waren afgelost door ambtenaren, die met Oost-Ber- lijnse auto's waren aangevoerd. Met ingang van vandaag zal een ieder, die het gebouw van radio-Berlijn wil betreden een bijzondere, door de West-Berlijn- se autoriteiten afgegeven pas moeten kunnen tooien aan man nen van de Britse militaire poli tie en West-Berlijnse politieman nen die het gebouw bewaken. De ijzeren toegangshekken tot het gebouw waren in de afgelo pen nacht voor het eerst na de blokkade geopend om een Russi sche luitenant en vijftien Russi sche soldaten door te laten, na dat een Russische generaal het gebouw had geïnspecteerd. Woensdagmorgen hebben twee Oost-Berlijnse functionarissen een kort bezoek gebracht aan het gebouw. De senaat heeft president Truman verzocht gebruik te maken van de wet van Taft, en Hartley en voortzetting van de staalstaking door de rechter te laten verbieden. De betrokken resolutie is in gediend door de democratische senator Harry Burd en met 49 tegen 30 stemmen aangenomen. De voorzitter van de Westduit- se socialisten, dr Schumacher, heeft Woensdag in een radiorede meegedeeld, dat zijn partij zich niet alleen tegen de ratificatie van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag zal verzetten maar ook, indien deze verdragen eventueel worden bekrachtigd, een campagne zal beginnen om een herziening der overeenkom sten te bewerken. De socialisten zullen, aldus Schumacher, alleen accoord gaan met een internationaal verdrag, dat op basis van wezenlijke ge- lijkgerechtigheid en de gegaran deerde mogelijkheid van een her eniging van Duitsland wordt ge sloten. Schumacher riep het Duitse volk op met de socialisten te strij den voor het beginsel van gelijk- gerechtigheid en vrijheid, geba seerd op de Duitse eenheid. Vol gens hem zal de oprichting van een Westduits leger tot gevolg hebben, dat ook in Oost-Duits land een strijdmacht zal worden opgebouwd, zodat de genoemde verdragen niet zullen bijdragen tot de gehoopte verbetering van de militaire krachtsverhouding ten gunste van het Westen. Bo vendien zijn deze verdragen, al dus Schumacher, niet bedoeld om de veiligheid van de Westelijke landen te waarborgen. De propaganda van de bonds regering, zo besloot de voorzitter der Westduitse socialisten, heeft de laatste tijd gepoogd, ieder tot vriend van de communisten te be stempelen, die een andere me ning dan die regering is toege daan. ,,Dit lijkt op de propagan damethoden van de Hitler-dicta- tuur", aldus Schumacher.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1