Uit de Provincie Uitslag der premiekeuringen voor merries 1952 Binnenlands Nieuws Hevige storm teistert New-York en Guatamala NIEUWE BELGISCHE STAATSLENING Eric de Noorman in „Het land der duisternis TERNEUZEN. GOES. ZAAMSLAG. GROEDE. AXEL. BRESKENS. SLUISKIL. Leider der Argentijnse radicale partij vrijgelaten Verklaring van Singman Rhee Nieuwe opstand in gevangenis op Koje Bevelhebber Turkse troepen op Korea aan verwondingen bezweken POST VOOR OPVARENDEN TROEPENSCHIP KOREA. Uitreiking verkeersdiploma's. Gisterenmiddag werden in ho tel Centraal aan de leerlingen der lagere scholen, die enkele weken geleden met goed gevolg een verkeersexamen aflegden, de ver- keersdiploma's uitgereikt van het Verbond voor veilig verkeer (V.V.V.V.). De loco-burgemeester, de heer M. de Vos, die de diploma's uit reikte, complimenteerde de ge slaagden en sprak de hoop uit, dat zij zich in de toekomst als goede weggebruikers zullen ge dragen. Te Sluiskil geschiedde de uit reiking door de inspecteur der ge meentepolitie, de heer K Rein- ders, in de openbare school. Ruim 200 leerlingen legden het examen met goed gevolg af, waaronder 20 met lof, die hier door in het bezit kwamen van het veilig-verkeersspeldje. V.K.A.J. viert ouderavond. Ondanks het slechte weer wa ren Zondagavond vele ouders en genodigden naar de feestelijk ver sierde patronaatszaal getrokken, waar de kajotsters hun eerste of ficiële ouderavond hielden. Stipt 8 uur werd deze bijeenkomst ge opend, waarna dadelijk het woord werd gegeven aan de diocesane voorzitster Riet Hopmans uit Breda. Vele ouders vragen zich af: „Wat zoekt mijn dochter eigen lijk in de V.K.A.J.?", aldus de spreekster. Hoewel velen het eigenlijke antwoord niet kunnen formuleren, ligt dit toch voor de hand. Wat zoeken de meisjes, die van bioscoop naar bioscoop, van dancing naar dancing zwerven? Deze meisjes denken op deze ma nier het geluk te vinden. Elkeen heeft idealen! Wanneer de dag aanbreekt, dat zij de school zullen verlaten, weten zij echter van het werkelijke leven nog weinig af. Dit vormt geen bezwaar! De oudere collega's zijn gaarne be reid om de nodige voorlichting te geven en na een half jaar in fa briek of atelier zijn ook meisjes totaal bedorven. Gelukkig was er één, die dit ontdekte. Het was de in 1912 tot al hebben we goede hoop, dat dit nog eens zal veranderen. Voor wie in de zomermaanden rust zoekt, is het er werkelijk ideaal. Na de bevrijding moesten tal loos vele moeilijkheden worden overwonnen om het strand weei een behoorlijke accomodatie te geven. Vóór de oorlog stonden er aan het eind van de boulevard in de duinen twee hotels en ver derop gingen vier strandhuisjes verschalen in' de fraaie duinbe planting. Het oorlogsgeweld heeft dat alles verwoest Men heeft de zaak echter ener giek aangepakt en na de oorlog de strarïden van beton en draad gezuiverd. Na heel wat romp slomp kreeg de heer Verstraete toestemming om een hotel te bouwen, hetwelk in het na-sei zoen van 1951 gereed kwam en een prachtige aanwinst voor het strandleven betekent. Bovendien heeft de heer Verstraete op een hoge bunker een glazen opbouw laten maken, waar men geheel beschut een ruim uitzicht heeft over de Schelde, op Vlissingen, ja tot ver in de Wielingen Breskens als badplaats geniet nog te weinig bekendheid in Ne derland. Maar de velen, die er hun vacantie doorbrachten, ko men terug en daarin ligt de ver wachting, dat Breskens er een maal bovenuit zal komen. De zee, het strand, de hele omgeving verdient dat ongetwijfeld. De mosselvisserij. De mosselvisserij op het Gro ninger wad, opengesteld voor Zeeuwse vissers van 19 Mei tot 6 Juni, is thans geëindigd. De Zeeuwse vissersvaartuigen zijn alle in hun thuishavens teruggekeerd, nadat van begin April af ook de percelen in de Waddenzee in bezaai moesten worden gebracht. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de bezaaiing der per celen in de Waddenzee intensie ver is geweest dan van de per celen in Zeeland. De hoeveelheid mosselzaad, die per kweker naar Zeeland kon worden vervoerd, bedroeg ge- Zaamslag wordt mooier en ruimer. De werkzaamheden aan en rond de nieuwe weg over het dorp, welke in de afgelopen win ter zijn begonnen, hebben Zaam slag een heel ander aanzien ge geven. De weg, die zoals bekend ge legd is door de firma Hol uit Gouda, loopt van de hoek bij Markusse en sluit bij C. Haak n op de verkeersweg naar Axel. Veel werk is er verzet om iets goeds en tegelijk iets fraais tot stand te brengen, dat in overeenstemming is met de nieu we tijd. Allereerst moest onder de nieuwe weg over de gehele lengte een diepe riolering wor den gelegd met aansluiting op de woningen. Verder werden de lin debomen aan de Westzijde ver wijderd, alsook de heiningen die voor de huizen stonden. Zo ontstond er op het dorp een brede weg van dubbele in keper- verband gelegde klinkers met aan de huizenkant een tegelpad van 2.50 meter breedte en aan de kant van de kerk een pad van 1.50 meter. Een breed tegelpad vormt thans de verbinding met de Ned. Herv. kerk en met het gemeente huis. Bovendien werd het gehele plein vóór het gemeentehuis met klinkers belegd. Een goede verbetering is voorts de brede bocht ten behoeve van het uit Axel komend verkeer in de richting Perkpolder en de on middellijk in het oog springende, geheel afzonderlijk geplaatste wegwijzer. Het plantsoen heeft men op nieuw aangelegd, terwijl het ijze ren hek rond de kerk verwijderd is. Ook de Axelsestraat heeft een grote verandering ondergaan. Lag hier vroeger één tegelpad, nu is er aan beide zijden een pad gelegd, waarvoor verschillende heiningen verplaatst moesten worden. Waar vroeger de tram liep, is in deze straat eveneens voor plantsoenaanleg gezorgd tot bij het z.g. bos. Nu dezer dagen de omvang rijke arbeid voltooid is, mag ge constateerd worden, dat Zaam slag beter en ruimer en mooier uit de werkzaamheden te voor schijn is gekomen, dan het ooit tevoren was. De diverse instanties, die tot dit prachtig stuk vernieuwings- werk de stoot hebben gegeven en er hun medewerking aan hebben verleend, mogen aanspraak ma ken op de waardering van de ge hele dorpsbevolking. Zonder iemand tekort te doen, mogen we hier in het bijzonder hulde bren gen aan het college van Burg. en Weth., de gemeenteraad en de gemeente-opzichter, welke in stanties een ruime blik hebben getoond voor de mogelijkheden, welke de veranderde tijdsom standigheden bieden. priester gewijde mgr Cardrjn, die micideld zeker niet meer dan 1000 uit deze fabrieksmeisjes kernen tonnen vormde, met hen sprak en de problemen, waarvoor deze meis jes zich dagelijks gesteld voelden, begreep. Op deze wijze is de V.K.A.J. ontstaan, welke later is uitgegroeid tot duizenden leden, over de gehele wereld verspreid. De toekomst ligt voor een groot deel in de handen van de arbeidersmeisjes. Van de grote schare arbeidersmeisjes zal het afhangen, of de wereld later wordt voor Stalin of voor de Kerk. Juist de arbeidersmeisjes staan dagelijks op de plaatsen, waar geen priesters kunnen ko men. Daarom wordt op de bijeen komsten ook niet gesproken over het Kerstkindje, maar over de moeilijkheden en de problemen waar zij telkens voor komen te staan. Spreekster besloot haar De Zeeuwse kweker zal voor het seizoen 1952/53 dan ook voor een groot deel aangewezen zijn op zijn percelen in de Wadden zee. Een overbevolking van de Zeeuwse percelen, waarvan in de jaren 19471950 soms sprake was, is voor dit jaar niet te vrezen. De aardappelmarkt. Nu het aardappelseizoen 1951 1952 ten einde loopt, blijkt er een overschot aan consumptie-aard- appelen te zijn, waarvoor geen markt te vinden is. O.a. in de Hoeksche Waard en West-Bra bant schijnen verscheidene land bouwers nog onverkoopbare voorraden te hebben. In het najaar van 1951 heeft de regering grote partijen aardappe- rede met een verzoek: „Geef uw ^en markt genomen om in medewerking aan de V.K.A.J. en markt, die toen nog niet willig help ze opbouwen". waSi ggj, bodem te brengen. Na Nadat het applaus was geluwd deze maatregel is een beter prijs- ging het doek op voor het toneel- -j bereikt. Nadat de door de re- 1 gering aangekochte partij in haar geheel voor export was verkocht, is de vraag belangrijk minder ge worden en nu zitten de boeren, die hun voorraden te lang hebben vastgehouden, met onverkoopba re voorraden. Dit komt vooral ook, doordat de nieuwe aardappe len dit jaar abnormaal vroeg zijn geoogst. Een aantal partijen uit de oude voorraad van een in ons land niet gewilde soort zal nu vermoedelijk als veevoeder wor den verkocht. BOERDERIJ EN 2 SCHUREN AFGEBRAND. Maandagavond te ongeveer half zeven is een felle brand ont staan in de buurtschap Houtdorp te Garderen, waarbij een boer derij, een schuur en een veld- schuur in vlammen zijn opge gaan. De brand werd door de passerende landbouwconsulent W. ontdekt in de achter de boer derij gelegen veldschuur. In en kele minuten stonden de met riet bedekte boerderij en de er naast staande schuur in lichte laaie. Het vee kon met moeite worden gered. De inboedel ging evenwel geheel verloren. Toen de brand weer uit Garderen arriveerde, viel aan blussen niet meer te denken. Later werd assistentie verleend door de brandweren van Barneveld, Kootwijkerbroek en Ermelo. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat kinderen met lu cifers speelden. De boerderij werd door 2 gezinnen, bestaande uit 7 personen, bewoond. Boer derij en indoedel waren laag ver zekerd. VARKENSPEST. In de gemeenten Heerbroek, Nieuwland en Neerkerk zijn in de afgelopen week veertig gevallen van varkenspest geconstateerd. ter" gaarne een genoegen wilde doen, antwoordde dat dit wel gaan zou, waarop de stem aan de andere kant van de lijn zeide, dat de kennis er zus en zo uitzag, dan wel even, dit bedrag zou ko men halen. Inderdaad verscheen er na eni ge tijd iemand, die de 25,— in ontvangst kwam nemen. Toen de dochter thuis kwam, vroeg paps vol belangstelling wat zijn oogappel had gekocht, doch deze was zeer verbaasd over deze vraag, omdat zij in het geheel geen inkopen had gedaan. De politie heeft de zaak in on derzoek. spel „Kamers te huur". Hoewel op het laatste moment een twee tal speelsters moest worden ver vangen, werden alle rollen schit terend uitgebeeld. Vooral ..Me vrouw Delroze" deed de zaal gie ren van het lachen, terwijl ook Mitje weer uitblonk. Na dit spel nam pastoor Van Dijk het woord. Hij lichtte het doel van de avond toe. Dit is be kendheid geven aan de V.K.A.J. en hiervoor propaganda maken. Tot nu toe is het in de afdeling Terneuzen nog vrij moeilijk ge gaan en ze kan nog niet beant woorden aan de eisen, welke aan een ka jotstersaf deling kunnen worden gesteld. Hel? aantal leden is, aldus spr., nog te klein. Toch kunnen zij wel iets presteren, het- geen deze avond wel is gebleken. broeiing in een hoop van 70 ton Een dankwoord aan regisseur bruinkoolbriketten. Van der Sneppen is hier wel op brandweer van Groede zijn plaats. Spr. besloot met de ru^e ujt en bestreed de brand in hoop uit te spreken, dat er steeds samenwerking met het personeel op goede samenwerking tussen van de fjrma Vroon. Nadat de K.A.B., K.A.J. en V.K.A.J. gere kend kan worden. Met enkele zangnummertjes Brand. In een kolen- en graanmaga- zijn van de heer F. Vroon ont stond brand, vermoedelijk door ZELFVERBRANDING OORZAAK VAN BRAND IN SCHIEDAM. iZoals uit de eerste getuigen- erklaringen bleek was de brand in Schiedam ontstaan in een opslagplaats van copra. Toen de brandweer het vuur meester was is men hier onmid dellijk verder -gaan zoeken. De politie kwam tot de ontdekking, dat inderdaad in de opslag plaats de haard gezocht moet worden. Hoewel copra zelf niet aan broeiing of zelfverbranding on derhevig is, kunnen beide ver schijnselen toch optreden als er plantenvezel in de buurt is. Aangezien de partijen verpakt waren in jute, moet zelfverbran ding van deze stof de oorzaak zijn. De schade bedraagt meer dan 100.000. hoop kolen uit elkaar was ge haald, kon de brand geblust en erger voorkomen worden. Het werd deze gezellige avond besio- magazijn zeif ijep geen noemens- ten. Hooioppertje in brand. Vermoedelijk tengevolge van het achteloos wegwerpen van een sigarettenpeukje ontstond gister avond omstreeks half elf brand in een hooioppertje langs de weg tussen 't Zwaantje en Driewegen. Daar het hooi nog vochtig was, ontwikkelde zich een dicht rook gordijn dat over de provinciale weg hing. De brandweer haalde de bran dende resten uiteen en doofde daarop het vuur. Officiële opening jeugdherberg. De officiële opening van de jeugdherberg ,,Het Plaatje" al hier is vastgesteld op Zaterdag 5 Juli a.s. Het badstrand te Breskens, Nu het badseizoen nadert, be gint het op Zaterdagen en Zon dagen weer al aardig druk te worden aan het Breskense strand. Toch behoort Breskens ondanks zijn mooie duinen en zijn prachtige stranden niet tot de drukste badplaatsen langs de Zeeuwse kust. Onbekend maakt hier vermoedelijk ook onbemind. waardige schade op. Pyrietaanvoer, Het is de laatste weken aan de kade van de Comp. Néerl. de l'Azote met de zeeboten een grote drukte. De ene is pas vertrokken of de andere legt weer aan. In het afgelopen weekend lagen er twee zeeschepen voor de kade. De Fanny Bummer had gezelschap gekregen van de Nederlandse zee. boot, .Noordwijk", die een lading pyriet aanvoerde. ANDERHALF JAAR VOOR BEROVING VAN BUITENMAN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 39-jarige Amsterdamse marktkoopman H. W. D. conform de eis bevestiging van het rechtbankvonnis tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De veroordeelde, die constant zijn onschuld vol hield, werd ervan beschuldigd op 29 November j.l. de 61-jarige caféhouder M. Drayer uit Heiloo tijdens diens uitstapje in de hoofdstad een bedrag van 3000 te hebben ontfutseld. In het arrest werd voorts be paald, dat een bedrag van ruim 1000dat in beslag was ge nomen, aan de gedupeerde zou worden gegeven. KEURING TE IJZENDIJKE. 2-Jarige merries, kleine maat. 1 Quitta, van Stallen De Dob belaere, IJzendijke; 2. Hersa van Stroopuit, van Cyr. Plasschaert, IJzendijke; 3. Nora v. d. Angelina- polder, van A. P. de Dobbelaere, Biervliet. 2-Jarige merries, grote maat. 1. Lia van Veerhoek, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 2. Olga, van Cl. v. d. Hauwe Breijaert, IJzendijke; 3. Bea van Reigershoeve, van G. Doens, IJzen dijke; 4. Elza van Hoofdplaat, van J. F. C. Temmerman, Hoofdplaat. 3-Jarige merries, kleine maat. 1. Rosa van Plakkebord, van A. J. Termote, IJzendijke; 2. Ca roline van Bovenhof, van G. Doens, IJzendijke; 3. Bernadette van Zeldenrust, van Gebrs. Mullaert, Biervliet. 3-Jarige merries, grote maat. 1. Olga, van Gebrs. Buijsse, IJzendijke; 2. Ola v. d. Jozina- hoeve, van Cam. v. d. Hauwe Burm, IJzendijke; 3. Garcia, van Cam. Wijffels, IJzendijke. 4-Jarige merries, kleine maat. 1. Stella, van G. v. d. Vijver, Biervliet; 2. Ola, van Stallen De Dobbelaere, vnd; 3. Tinie d'Amice, van A. J. E. Temmerman, vnd; 4. Thérèse d'Amice van A. J. E. Tem merman, vnd; 5. Flora van Tivoli, van Jacq Wijffels, IJzendijke; 6. Flavie van Cora, van Ed. Deve- neijns, IJzendijke; 7. Blanca, van Jac. den Hamer, IJzendijke. 4-Jarige merries, grote maat. 1. Calinp van Plakkebord, van A. Termote, vnd; 2. Annie van Reigershoeve, van G. Doens, vnd; 3 Ivonne, van Eug. van Damme, IJzendijke; 4. Skoda v. d. Jozina- hoeve, van Cam. v. d. Hauwe Burm, vnd; 5. Hermine v. d. Jo- zinahoeve, van Cam. v. d. Hauwe Burm, vnd. 510-Jarige merries, kleine maat. 1. Ninette, van Stallen De Dob belaere, IJzendijke; 2. Rita van Schoondijke, van A. J. Verhage Hoste, Schoondijke; 3. Gerda, van Jogch. Dieleman, Biervliet; 4. Lady van Clairon, van Ed. Deve- neijns, vnd; 5. Laura, v. Eug. van Damme, vnd; 6. Bellefleur, van A. J. Haverbeke, Biervliet; 7. Frida van het Eiland, van Cam. v. d. HauweBurm, IJzendijke; 8. Net ty, van Stallen De Dobbelaere, vnd.; 9. Nora van Naron, van Eug. van Damme, vnd; 10. Jo, van Stal len De Dobbelaere, vnd; 10. Jozina van Jozinahoef, van Cam. v. d. HauweBurm, vnd; 12. Medusa van Cam. Wijffels, IJzendijke; 13. Mascotte, van A. P. de Dobbelaere, Biervliet; 14. Vera van Jozina hoef, van Cam. v. d. Hauwe— Burm, vnd; 15. Olga van Lea, van Ed. Devenefjns, vnd. 510-Jarige merries, grote maat. 1. Josephina v. d. Middelhorst, van A. J. VerhageHoste, Schoon dijke; 2. Liliane, van Stallen De Dobbelaere, vnd; 3. Nelly, van Jacq. Wijffels, vnd; 4. Iréne, van Cyr. Plasschaert, vnd; 5. Flora van 'e Grenszieht, van Alb. van WaesGoossens, IJzendijke; 6. Nicole, van Alb. v. WaesGoos sens, vnd. 2-Jarige merries, grote maat 1. Ria v. Terhofstede, v. A. de Mejj, Retranchement; 2. Nelly van Oostburg, v. J. A. v. d. Plasse, Oostburg; 3. Paula d'Ahea, v. H. J. Aernoudts, Sluis; 4. Bertha v. d. Westmolen, v. Kind. Quataert, Aardenburg; 5. Ronette v. Zeedijk, v P J. de Ridder, Retranchement; 6. Olga, v. Gebr. A. A. Bonte, St. Kruis. 3-Jarige merries, kleine maat. 1. Excellente, v. C. J. Almekin- ders, Retranchement; 2. Frieda v. Monna, v. A. J. Salomé, Groede; 3. Dora v. Wilgenhof, v. M. D'hoore, Sluis; 4. Frida v. Slapershaven, v. W. J. Verplanke, Waterlandkerk je; 5. Addy v. Heille, v. A. N. Quaak, Sluis; 6. Nelly v. Urbain, v. Aarn. de Hullu, Schoondijke. 3-Jarige merries, grote maat. 1. Honda v. Oudenmolen, v. O. A. Blondeel, Aardenburg; 2. Elvier v. St. Kruis, v. Pr. E. de Backere, St. Kruis; 3. Nellie v. Hermine, v. L. I. J. A. Basting, Retranche ment. 4-Jarige merries, kleine maat. 1. Irma v. Urbain, v. A. J. Buijs se, Aardenburg; 2. Irene d'Ahea, v. H. J. Aernoudts, Sluis; 3. Gilda v. St. Kruis, v. Kind. Iz. de Hullu, Cadzand. 4-Jarige merries, grote maat. 1. Paula v. Dierkensteen, v. Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje; 2. Cambrina, v. G. D. Boerdam, Groede. r 510-Jarige merries, kleine maat. 1. Mirza v. Mina, v. J. van Hal, Eede; 2. Julma v. Dierkensteen, v. Gebr. De Milliano, vnd.; 3. Anny, v. Gebr. A. A. Bonte, St. Kruis; 4. Liza van 't Hof Ter Moer, v. D. Luteijn-Verhage, Zuidzande; 5. Ol ga v. Dierkensteen, v. Gebr. De Milliano, vnd.; 6. Lydie v. Dierken steen, v. Gebr. De Milliano, vnd.; 7. Sonja, v. Aarn. de Hullu, vnd.; 8. Elza v. d. Zwaan, v. Robert Buijck, Eede; 9. Nora v. Clairona, v. E. Bonte-Missiaen, Aardenburg; 10. Jeanette van St. Kruis, v. P. E. de Backere, St. Kruis; 11. Clairona van Middenhof, v. C. J. Almekin- ders, Retranchement. 510-Jarige merries, grote maat. 1. Flora, v. Aarn. de Hullu, vnd.; 2. Carla v. Groede, v. A. J. Salomé, vnd.3. Cora van d'Isabella, v. Aug. de Bruijckere, vnd.; 4. Cora v. Al- bain, v. F. P. de Sutter, St. Kruis; 5. Jacqueline, v. Gebr. A. A. Bonte, vnd.; 6. Marga, v. O. A. Blondeel, vnd.; 7. Oda v. d. Wal- hoeve, v. Robert Buijck, vnd.; 8. Cora v. Oostburg, v. J. v. d. Meu- len, Schoondijke. Boven New York heeft Maan dag een plotseling opgestoken hevige storm gewoed, die ge paard ging met stortregens en windvlagen, waarbij de wind zich verplaatste met een snelheid van 135 km per uur. Op het dak van een uit vier verdiepingen bestaand huis in Manhattan bevond zich een 110 kilogram wegende man. Hij werd door de storm meegevoerd en viel dood. Duizend bonnen werden ontworteld, terwijl in tienduizen den woningen de electriciteit werd uitgeschakeld. De storm brak kort na lunchtijd uit. Toen hij woedde, was het in New York bijna nachtdonker. Een hevige storm heeft Zondag de Stille-Oceaankust van Guate mala geteisterd. Millioenen bana- nenbomen zijn ontworteld en in de haven van San José en Cham- perico is grote schade aangericht. Op een onderneming van de „United fruit compagny" bevon den zich oorspronkelijk millioe nen bananenbomen. Een groot gedeelte hiervan werd ontworteld door een hevige storm, die in September 1951 boven het zelfde gebied woedde. Er bleven zes honderd duizend over. Deze vielen Zondag. „HALLO, PAPS, HEB JE EVEN 25, Dezer dagen werd een inwoner van Den Haag opgebeld. Toen hij de hoorn van de haak nam, hoordde hij een lieve stem, die zeide; „Hallo paps, heb je even 25,- voor mij? Ik ben met een kennis aan het winkelen en wil de iets kopen, waarvoor ik 25,- Cesar Coronel, leider van de radicale partij in Argentinië, is Zaterdag uit de gevangenis ont slagen. Hoewel geen enkele re den hiervoor is gegeven schijnt de vrijlating verband te houden met een onderhoud, dat de minis ter van binnenlandse zaken on langs met de leiders van de oppo- sitie heeft gehad. Deze hadden de minister verzocht om waarborgen voor verkiezingen in de boezem van de radicale partij, die op 8 Juni zijn vastgesteld. „GELUKKIG NIEUWJAAR". Mevr. Van der Pelt-Boenk uit Winterswijk keek gistermorgen vreemd op, toen de post haar een nieuwjaarskaart bezorgde. Toen zij de wens: „Gelukkig Nieuw jaar" tot zich had laten spreken, bekeek zij het adres eens en het bleek dat de kaart geadresseerd was aan de jongedame Angelien Boenk, Winterswijk en op 31 December 1935 door een vriendin uit Zutphen aan haar was ver zonden. Zestien en een half jaar KEURING TE OOSTBURG. 2-Jarige merries, kleine maat. 1. Erna van Moustic, v. Aarn. de Hullu-Luteijn, Schoondijke; 2. Co- ra v d. Liter, v. O. Plasschaert, Oostburg; 3. Rita v. d. Biezen, v. Robert Buijck, Eede; 4. Mona, v. A. A. Scheppers, St. Kruis; 5. Sil- vaine v. d. Watertoren, v. J. v. d. Meulen, Schoondijke. nodig heb". Paps die zijn „doch- later bezorgde de post de kaart. De Belgische regering zal binnenkort de inschrijving openstellen van een nieuwe obligatielening, die naar ver wacht wordt fr. 3 tot fr. 4 mil liard zal opbrengen. De obligaties, die een nomina le waarde van fr. 1000 hebben, zullen worden uitgegeven tegen een emissiekoers van fr. 965 en zullen een rente van 4,5 pro cent dragen. De obligaties zijn aflosbaar over een periode van 10 jaar te gen een koers, variërend van 101 tot 103 procent. Een obliga tielening van de maatschappij der Belgische spoorwegen, die enige tijd geleden op ongeveer dezelfde voorwaarden werd uit gegeven, werd reeds op de dag van uitgifte geheel voltekend. De Zuidkoreaanse president, Singman Rhee, heeft Zondag in een verklaring „ter beëindiging van het geschil" tussen hem en de nationale vergadering ver klaard, dat de vergadering een nieuwe president mag kiezen mits zij de door hem geëiste amendementen op de grondwet aanvaardt. Deze amendementen houden in verkiezing van de pre. sident door het volk en splitsing van de nationale vergadering in een eerste en een tweede kamer De nationale vergadering heeft onlangs deze voorstellen met gro te meerderheid van stemmen ver worpen. De eerste reactie van 'n woord voerder der oppositie was, dat als de vergadering deze amende menten zou aanvaarden, zij de bevoegheid zou verliezen om dit jaar een president te kiezen. Een regeringswoordvoerder echter meende, dat Rhee doelde op toekomstige verkiezingen, hoewel dit nu uitdrukkelijk werd verklaard. De ambtstermijn van president Rhee loopt volgende maand af en volgens de huidige grondwet moet de nieuwe president vóór 23 Juni a.s. worden gekozen. In de haven van Champerico zijn verscheidene kleine schepen gezonken. Er zijn evenwel geen slachtoffers te betreuren. In de haven van San José zijn de Franse vrachtvaarder „Bresle" en een vaartuig van de United fruit company beschadigd. Beide schepen zijn er tijdens de storm in geslaagd de haven te verlaten en andere havens binnen te lopen. Acht Amerikaanse soldaten en veertig communistische gevange nen zijn gewond bij een opstand in afdeling 76 van de gevangenis op Koje, aldus meldt Radio-New York. De strijd ontbrandde toen 6000 gevangenen een bevel, rich In groepen van 150 uit het complex te begeven niet opvolgden. Volgens de eerste berichten zijn behalve de veertig gewonde com munisten nog twintig om het leven gekomen of stervende. Van de 8 Amerikaanse soldaten zijn twee ernstig gewond. Volgens Amerikaanse officieren maakten leiding gevende gevan genen gebruik van speren om mede-gevangenen te doden, die zich wilden overgeven. Na een uur meldde de kamp commandant, generaal Boatner, dat de tosstand gunstig was. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft de dood bekend ge maakt van kolonel Noeri Pamir, plaatsvervangend bevelhebber van de Turkse troepen op Korea. Kolonel Pamir werd op 5 Juni door granaatscherven getroffen bije en inspectie van het front. Post voor leden van het aan vullingsdetachement N.D.V.N., die op 30 Mei uit Rotterdam naar Korea zijn vertrokken, dient uiterlijk 13 en 21 Juni in Neder land op de bus gedaan te worden. Het adres luidt: rang, naam en voorletters, legernummer, aanvullingsdetachement N.D.V.N. op weg naar Korea, Amsterdam, Schiphol-militair. Daarvoor was het niet gebrouwen. Gisteravond te ongeveer kwart over acht reed een geladen vrachtauto van de bierbrouwerij Van WaesBoodts over de brug van het kanaal Terneuzen-Gent. Ophet moment dat de chauffeur de brug was gepasseerd en de richting van Sas van Gent zou inslaan, brak het rechterzijbord van de laadbak met het gevolg dat een groot aantal kisten met gevulde flessen bier, limonade en coca-cola op de weg terechtkwam. Met behulp van omstanders werden de glasscherven opge veegd en de nu ledige kisten weer opgeladen. Voor de brouwerij een schade post. 44. De beklimming van de steile rots wand lijkt een nacht merrie. Zelfs de Noor man heeft de grootste moeite om zich langs de smalle spleten en uitsteeksels in het ge steente omhoog te werken. Even vreest hij dat de morsige roerganger niet op dit terrein berekend is, maar als hij een snel le blik naar Orm werpt, ziet hij hoe de zeeman verbeten ach ter hem aanklimt, on derwijl op luiden toon het gebergte vervloe kend. Als ze halver wege de rots een bre de richel bereiken, waar ze even kunnen uitrusten, knikt hij zijn tochtge noot waarderend toe. „Uitstekend, Orm!" „Geen behoorlijk varensgast laat zich in de luren leggen door zo een steenhoop", pruttelt de roerganger voldaan. „Wel beschouwd is dit maar kinderwerk vergeleken bij het want van een schip in de vlie gende storm laten we eerlijk zijn". Hij werpt een tevreden blik 9? <5 over zjjn schouders en klemt zich dan angstig vast. „H-hoewel g-ge- zegd moet worden dat het een h-h-e-l-e diepte is", fluistert Orm duizelig. Elkander steunend en voorthelpend zetten de beide man nen hun tocht voort langs de lang zaam stijgende richels, tot zij de voet van de rots bereiken waarop het geheimzinnige gebouw is ge legen, dat hun vrienden gevangen houdt. Voorzichtig neemt de Noor man de toestand op en zijn mond vertrekt zich grimmig als hij schuin boven hen de kleine figuur van een wachter ontwaart. „Geen geluid meer, Orm! Als hij ons ontdekt zijn verloren!" „Dat zijn we zó toch al", mom pelt de sombere hoofdschuddend, doch hij aarzelt geen ogenblik en tezamen beklimmen zij snel de laatste rotswand. Maar als de Noorman Orm omhoog duwt om een smal plateau te kunnen berei ken, voelt hij tot zijn ontzetting hoe de steen waarop hij zelf steunt losschiet. Ratelend storten enkele stenen omlaag. Orm, die juist hou vast heeft gevonden, draait zich verschrikt om en grijpt Eric bü de pols. „Hé! hé!" waarschuwt hij bitter, de Noorman omhoog sleurend. „Niet vallen. Dat is zonde voor alle moeite die we nu al gedaan heb ben..." Maar de wachter boven hen wendt zich met een ruk om en staart argwanend in de diepte, waar het geratel van het neerstor tende gesteente nu wegebt in de holle echo's

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3