Nederland verbouwt mais voor de industrie Aan de grens van Oost- en West-Duitsland De conventie van Bonn Onderzoek naar spionnage in Frankrijk De verkeerde Vrouw WEER Pluimveetentoonstellingen Film en causerie in het Luxor-Theater Venray heeft 18.000 inwoners Reiraann wil samenwerken met socialisten fmlpAi -bed is ook voor U ideaal! Harde woorden van Malan Bomaanslagen in Tunis Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk Aantal gevallen van kinderverlamming AGENDA Op uitnodiging van de directie der N.V. Stijfsel- en Glucosefa- briek „Sas van Gent" waren Maandagmiddag vele genodigden in het Luxor-theater te Terneu- zen bijeengekomen ter bijwoning van de filmvertoning „Nederland verbouwt mais voor de indu strie". Onder de aanwezigen merkten wij op de commissaris der konin gin, Jhr mr A. F. C. de Casem- broot; het lid van Gedep. Staten mr A. J. J. M. Mes; talrijke bur gemeesters uit Zeeuws Vlaande ren; de wnd. secretaris der Z.L.M., ir J. Bos; de rijksland- bouwconsulent ir P. R. Bouman; de inspecteur belast met het toe zicht op het landbouwonderwijs, de heer L. van Dijk; voorts tal van vertegenwoordigers van in dustrieën en organisaties, bene vens vele landbouwers. Namens de stijfsel- en glucose fabriek heette een der directeu ren, de heer Spoorenberg, de ge nodigden welkom en wel in het bijzonder de commissaris der ko ningin. Spr. vestigde er de aan dacht op, dat deze film na een vertoning in Den Haag nu reeds in Terneuzen werd gedraaid als centraal punt van Zeeuws Vlaan deren; een bewijs dat Zeeland zich momenteel intensief voor de verbouwing en de verwerking van mais interesseert. Vooral voor de boeren, op wier bedrijven meerdere hectares met dit gewas zijn beplant, kan deze film een stimulans zijn voor de verdere verbouw van mais, terwijl ze te vens een betere kijk op de eind producten krijgen. Hierna kreeg de heer dr J. A. de Bas het woord. De heer De Bas is als landbouwdeskundige verbonden aan de fabriek te Sas van Gent. „Alvorens de film te vertonen, zo begon de heer De Bas, zij het mij vergund in het kort te herin neren aan de voorgeschiedenis over het deelnemen der maiszet meelindustrie aan de maisver bouw. Deze belangstelling van de zijde der industrie was het ge volg van een onderhoud, enige jaren geleden, tussen de direc teur-generaal van de voedselvoor ziening, dr Louwes, en onze di rectie. Hieruit bleek het belang, dat door de regering werd ge hecht aan een grotere stimulatie dezer cultuur hier te lande, ook door de industrie. Ik zal niet na der ingaan op de beweegredenen, welke het departement hiervoor had Het is duidelijk, dat deze voor een groot deel verband hiel den met de deviezenpositie van ons land na de oorlog Ik wil slechts vermelden, dat door de maiszetmeelindustrie, vertegen woordigd door de N.V. Stijfselfa- briek „De Bijenkorf" en van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent", in 1949 een are aal mais werd verbouwd van 375 ha, tendele als contractteelt, ten- dele in de vorm van pacht. Deze contractteelt is tot op heden voortgezet, zij het op zeer be scheiden schaal. In de volgende jaren werden resp. 150, 250 en voor het komende seizoen 350 ha mais gecontracteerd. In deze ja ren viel tevens waar te nemen een intensiveren van de maiscul- tuur in het algemeen door de op komst van de uit Amerika tot ons gekomen teelt der hybriden mais. Het spreekt vanzelf, dat bij de ze betrekkelijk nieuwe cultuur grote moeilijkheden en vele kin derziekten te overwinnen waren De belangstelling, welke wij de laatste jaren mochten ondervin den door: bezoeken aan de fa briek en de maispercelen, o.a. van U, mijnheer de Commissaris, van de minister van Landbouw, van het bestuur der Z.L.M. en van di verse landbouwverenigingen en scholen, waren daarbij van grote waarde Ook de medewerking van de R.L.V.D. en van de Ned. Heide Maatschappij werden en worden voortdurend op hoge prijs gesteld. Ik wil op deze plaats voor dit alles namens de directie onze grote erkentelijk heid betuigen. Wat de toekomst zal brengen voor de maisverbouw in Neder land kan niet worden voorspeld. Verschillende factoren zullen zich hier laten gelden. De prijs t.o.v. andere gewassen, de meer of min. dere grote noodzakelijkheid van vruchtwisseling, het kweken van vroegrijpe en betrouwbare soor ten hier te lande en de wereldsi tuatie in het algemeen, zullen naast vele andere van invloed zijn. Het is niet aan mij om hier over een positieve mening uit te spreken. Het kan echter reeds nu wor den gezegd, dat het mogelijk is gebleken, hier met goed gevolg mais te verbouwen, terwijl aan het veredelingswerk met energie en kennis wordt gearbeid. Een feit is, dat het totale maisareaal in Nederland steeg van 4420 ha in 1950 tot 11.200 ha in 1951. Hier van lagen 1230 ha, d.i. 11 in Zeeland. Echter hoe verheugend deze opgang ook is, zij is nog miniem in vergelijking met hetgeen no dig zou zijn om ons land geheel onafhankelijk te maken van bui tenlandse import. Dit ideaal is niet te bereiken. Doch ook hier geldt, dat reeds het pogen schoon is. De rol welke de industrie hier bij zal spelen kan niet voor lange tijd worden uitgestippeld. Ook hier zullen diverse krachten zich doen gelden. Met name zal op de duur, naast het algemeen belang, mede moeten worden afgewogen het bijzondere belang van de maiszetmeelindustrie in dezen. Wat nu deze film betreft, ge achte aanwezigen, zou ik gaarne het volgende willen opmerken. Ze bestaat uit twee delen, n.l. de verbouw van mais, met flitsen op de verdeling en vermeerdering en het procédé der verwerking in de fabriek. Beide onderwerpen be slaan een -groot terrein en de film kan dan ook in beide op zichten, terwille van de gewenste beperking, niet geheel volledig zijn. Op het industriële gedeelte zou ik gaarne iets dieper willen ingaan, omdat dit ten goede kan komen aan een beter begrip voor het tamelijk gecompliceerd pro cédé. De film zal u de samenstelling van de maiskorrel tonen uit ze mel, eiwit, zetmeel en kiem. Het splitsen van deze bestanddelen vormt de basis van het proces. In vogelvlucht gezien worden er uit verkregen de volgende pro ducten. Uit de kiem wordt afge scheiden de maïsolie, dienstig voor de fabricatie van tafelolie, mayonnaise en margarine. Het ingedampte weekwater van de mais, de corn steep liquor, vormt de grondslag voor de bereiding van penicilline. Het maiszetmeel wordt enerzijds aangewend als grondstof voor het bereiden van maizena, custard en pudding poeder, anderzijds verricht het zijn taak als industriezetmeel in de dextrine-, papier- en textielin dustrie. Een ander deel van het zetmeel wordt gebezigd voor de fabricatie van glucose en wel in diverse kwaliteiten. Zo is er de confiseurstroop voor de suiker werkindustrie, de likeurstroop, de blanke stroop voor de jamfabri- catie en als bakkerijgrondstof, alsmede voor de bereiding van tafelstroop. De dextrose, verkregen uit het zetmeel na een verder uitgewerkt procédé, gaat onder de naam van selectose naar bakkerijen en pro ducenten van consumptie ijs, ter wijl de chemisch zuivere dextrose een waardevol product vormt in de pharmacie en in de zieken huizen wordt gebruikt o.a. voor intra-veneuse injecties. Tevens is deze dextrose van belang voor de bereiding van streptomycine. Een hoogwaardig eiwitproduct, protamine met ongeveer 80% eiwit is grondslag voor de fabri catie van bouillonblokken. Een betrekkelijk nieuw pro duct, mogul, een binder voor giet- kernen, wordt geproduceerd uit industriestijfsel. Wanneer ik dan nog noem de verschillende veevoeders: mais- glutenvoermeel, maisglutenmeel, maiskiemmeel en protenose, dan wil ik hiermede, hoewel nog on volledig, de rij besluiten van de vele producten voor menselijk en dierlijk gebruik en voor indu striële doeleinden, welke de mais korrel oplevert. Deze film zal voornamelijk wor- den vertoond voor de telers van mais. Vandaar het wellicht voor u wat trage tempo. Het is onze bedoeling naast voorlichting en stimulatie van de maisverbouw, ook op het fabricatie proces de aandacht te vestigen. Het kan immers de telers, naast het directe materiële voor deel niet onverschillig zijn, wat er met hun gewas gebeurt. Dan rest mij nog, dames en heren, de aangename plicht allen te danken, die op eniger wijze aan de totstandkoming van deze film hebben medegewerkt. Ik kan deze niet allen bij name noe- men, doch zou een uitzondering willen maken voor de R.L.V.D. en onze grote dank betuigen voor de medewerking in dezen. Ten slotte wil ik de hoop uitspreken, dat deze première in Zeeland moge bijdragen tot een inzicht in de mogelijkheden van de mais zetmeelindustrie en van de mais verbouw. Immers in dit gewest, waar onze fabriek is gevestigd, is een dergelij'k begrip, zowel van de zijde der autoriteiten als van agrarische kant voor ons van waarde". Na de vertoning van de film bleven de genodigden nog gerui me tijd gezellig bijeen. In verband met de pseudo- vogelpest werd, zoals bekend, voorjaar 1950 een tentoonstel lingsverbod afgekondigd. Hierdoor werden vooral de grote landelijke pluimveeten- toonstellingen „Ornithophilia" en „Avicultura" getroffen. Ook vele provinciale manifestaties op pluimveegebied moesten achterwege blijven. Wat de pseudo-vogelpest be treft is de situatie thans vrij gunstig, zo vernemen wij in welingelichte kringen te Den Haag. Vooral de sportfokkers Sedert Zaterdag 7 Juni heeft Venray 18.000 inwoners. Maandagmorgen vervoegde zich de heer G. H. Fleurkens bij de burgerlijke stand om te mel den, dat zijn vrouw hem een flinke dochter had geschonken, genaamd Wilhelmina Jacoba Gerarda. De burgemeester over handigde namens de gemeente aan de gelukkige vader een spaarbankboekje. Tevens gaven vele winkeliers blijk van hun medeleven door het aanbieden van cadeaux. blijken zeer voorzichtig te zijn, zodat hun dieren vrijwel nim mer door de gevreesde ziekte worden getroffen. Deze omstandigheden hebben de organisatoren van de grote nationale tentoonstellingen en andere belanghebbenden aan leiding gegeven tot het over wegen van de indiening van een verzoek bij de minister van landbouw om een ontheffing van het tentoonstellingsverbod te verkrijgen. Naar wij vernemen zou men ook van officiële zijde niet on welwillend tegenover een ont heffing staan. De belangrijkste voorwaarde, waaraan deze echter in ieder geval zou blijven onderworpen, zou zijn dat de omvang van de pseudo-vogel pest minstens gelijk blijft aan de huidige. De sportfokkers hebben dus thans weer reden om wat op timistischer gestemd te zijn. Deelt de minister straks deze stemming en verleent hij inder daad de ontheffing, dan zal nog dit jaar en wel van 14 tot 16 November a.s. in Utrecht „Or nithophilia" haar poorten weer openen. „Avicultura" blijft dan natuurlijk ook niet achter en zal direct na de jaarwisseling, van 16 tot 18 Januari 1953 haar tenten in Den Haag opslaan. In de periode tussen beide tentoonstellingen zullen dan nog 11 provinciale exposities worden gehouden, dus van No vember 1952 tot Januari 1953. Max Reimann, de voorzitter van de Westduitse communisti sche partij, heeft op de sociaal democraten een beroep gedaan om te beraadslagen over ge meenschappelijke actie van „soc.-democraten, communisten en vakverenigingsleden" tegen de conventie van Bonn. Het door de vakbond bestre den regeringsontwerp op de be- drijfsordening noemt Reimann in de oproep 'n „eerste uitvoe ringsbesluit" in 't algemene oor logsverdrag". Daarom diende de vakbondsactie tegen het rege ringsontwerp ook bestrijding van de conventie van Bonn te worden, aldus Reimann. Het constitutionele gerecht van de bondsrepubliek zal heden be slissen of het de klacht der socia listische en federalistische frac ties van de bondsdag tegen het verdedigingsverdrag al dan niet in behandeling zal nemen. De fracties hebben een uitspraak van het gerecht gevraagd over dc vraag of het verdrag met de Duitse grondwet in overeenstem ming is. Het legt Duitsland de verplichting op de dienstplicht in te voeren, waarvoor volgens de klagers de grondwet geen ba sis biedt- Een ontvankelijk ver klaren van de klacht wordt in Bonn beschouwd als de voor naamste hindernis, die een spoe dige ratificatie der Europese ver dragen door de Duitse bondsdag in de weg zou kunnen staan. In regeringskringen voelt men tegenover de socialistische con stitutionele bezwaren tegen de dienstplicht alles behalve veel. Men merkt op dat het gerecht te Karlsruhe in meerderheid uit rechters bestaat, die de socialis tische partij zijn toegedaan. Nu de parlementaire behandeling van de Duitse militaire bijdrage in zicht komt, dringt zich in Duitsland de wens naar voren toch nog een laatste poging tot overleg met de Sowjet-Unie over het herstel der Duitse eenheid te doen Regeringsbladen looche nen thans niet langer dat de verdragen, met het westen de Duitse eenheidswens voor „af zienbare tijd illusoir" maken. In deze omstandigheden heeft het in Bonn sterk de aandacht getrok ken, dat de liberale afgevaardig de dr. Pfleiderer, één der buiten landse experts der tweede rege ringspartij, een nieuw voorstel ter tafel heeft gebracht voor een vergelijk met de Sowjet-Unie. De vier bezettende mogendheden zouden zich volgens dit voorstel moeten beperken tot het behou den van militaire bruggenhoof den in Duitsland. Daartussen zou een zelfstandig Duitsland met een eigen leger moeten staan. De Russen zouden hun bruggen hoofden volgens dit voorstel in de thans door Polen beheerde vroe gere Duitse provincies moeten vestigen. De minister voor Duitse vraag stukken, Jacob Kaiser, is de libe rale woordvoerder gevolgd met een oproep tot de socialisten, om alsnog tot een gemeenschappelijk front met de regering te ko men. Ook Kaiser heeft als zijn overtuiging laten blijken, dat zulk een eenheidsfront gevormd zou moeten worden op basis van een Duitse stap, die erop gericht zou zijn de notawisseling tussen de vier bezetters niet te laten stranden. Kaiser, de tegenpool van de kanselier in de regering, sprak de overtuiging uit dat de verdragen met het westen Duits land niet de gelijke rechten zou den brengen, die in de verklaring van Washington waren beloofd. De liberale woordvoerder Pflei derer was zelf verder gegaan en hij wees op „het gevaar, dat de verdragen in de Duitse binnen landse politiek de rol van het verdrag van Versaille zouden kunnen gaan spelen". De socialisten hebben tijdens het weekeinde bij monde van hun woordvoerders de eindstrijd tegen de westelijke verdragen ingezet onder het motto, dat de Duitse eenheid voorrang zal moe ten krijgen voor de poging tot de vorming van een „klein Europa In de Arabische wijk van Sfax is Maandag een transformator in de lucht gevlogen door het ont ploffen van een daarin geplaatste granaat. Een gedeelte van de Arabische en Europese wijk is van stroom verstoken. De schade wordt geschat op een millioen francs. In Tunis is in de Arabische wijk een kleine bom uit een auto ge worpen. Twee Arabieren werden gewond. Een tweede bom richtte verwoestingen aan in een gebouw van de Arabische wijk. Van de A.N.P.-correspondent. Sedert twee weken is het ijze ren gordijn nu ook in Duitsland dicht getrokken. Tractoren heb ben de grenslijn tien meter breed omgewoeld om de bevolking van de „Duitse democratische repu bliek" het verdere contact met de westelijke Duitsers te ontzeg gen. Het leven van een bezige industriestreek en van vele vreedzame boerendorpen heeft ingrijpende wijzigingen onder gaan. Het is nog bezig zich aan te passen aan het feit, dat plot seling, een kilometer van Helm- stedt. een grendel voor de wes telijke wereld geschoven schijnt- Grote beroering heerst er deson danks niet meer onder de grens bevolking. De spanningen, die door de Russische grensmaatre- gelen gewekt werden, worden sterker gevoeld door de bezoe kers dan door de inwoners zelf. Zij hebben zich, na zeven jaren Russische grensposten te hebben gezien, aan veel gewend. Zij heb ben zich niet meer dan een paar dagen druk gemaakt over de nieuwe situatie. Een Britse grens beambte zei: „Er was in de dagen van de Nederlandse grenscorrec ties meer opwinding onder de Duitse grensbevolking dan nu" Een tocht langs de zönegrens geeft een goed beeld van de wij ze, waarop de „Duitse democra tische republiek" zichzelf iso leert. Het befaamde gordijn was tot dusverre in Duitsland nog verre van dicht. Men sprak hier veeleer van „de grote grens' Zij is op grond der vroegere rijks- indelen in de Pruissische provin ciegrenzen getrokken. Talrijke dorpen en een sedert eeuwen samengegroeide gemeen schap werden erdoor doormid den gesneden. Tot dusverre wa ren de gevolgen daarvan ver zacht doordat het kleine grens verkeer in stand kon worden ge houden. Westelijke boeren kon den nog hun akkers over de grens bebouwen en arbeiders konden nog ongehinderd naar hun fabrieken gaan. Aan dit al les heeft de nieuwe politieveror dening van het Oostduitse minis terie voor staatsveiligheid een abrupt einde gemaakt. Van Eeieren tot aan de Oost zee ziet men nu overal een soort gelijk beeld: Groen is de grens niet meer, zij is bruin geworden. De tractoren van de stations der organisatie voor wederzijdse boe- renhulp hebben door de koren akkers een brede voor getrokken. „De streeps des doods" zo heeft de volksmond haar onmiddellijk gedoopt. In de buurt van Schoeningen, een industriestadje in het bruin- koolgebied ten noorden van de Harz, hadden wij gelegenheid te zien, dat deze naam geen over drijving inhoudt. We stonden daar voor de slagboom van het laatste westelijke dorp. Voor ons de vrede aarden streep, dezelfde die wij op tientallen andere plaatsen langs de grens hadden gezien. Een werkman was hon derd meter verder bezig de weg op te breken. Als honderd ande re wegen langs de zes honderd kilometer lange grens. Weer hon derd meter verder stonden vier mannen van de volkspolitie op wacht, het geweer op de rug en luchthartig flirtend met een paar meisjes. Tot plotseling drie boe ren op de kam van een heuvel verschenen en zich tot bij de „doodstreep" begaven. Terstond klonk een schot. De handen en de „Vopos" op onderzoek. Zij leiden het drietal, het ge weer in de rug naar een fabrieks gebouw. „Vorige week hebben ze nog een vrouw aangeschoten. Ze liep met een kind aan de arm", zeiden de westelijke grensbeamb ten. Waarschuwingsschoten klin ken er vaak langs de grens- Maar", aldus een Britse grens beambte, „daar blijft het nu wel bij. Sedert een paar dagen houdt de Vopo zich stipt aan haar be vel om eerst waarschuwingsscho ten te lossen. Zij vermijdt ook zorgvuldig grensincidenten." Bij de afzetting, der grens heeft de volkspolitie op vele plaatsen zon der morren de wenken der wes telijke grensbewaking in acht genomen. Waar toch nog mee- ningsverschil over de grenslijn bleef bestaan, zijn landmeters te hulp geroepen. Zulke plaatsen zijn er vele langs een oude, slecht gemarkeerde provinciegrens. Het begrijpendst zijn de vergissingen in het bruinkoolgebied van Helmstedt, daar voert de grens dwars door de afgravingsgebie- den, zodat de kostbare graafma chines, de grootste van Duits land, ten gunste van „Oost" wer den afgesneden. Het kwam tot onofficieel overleg over de „na tionaliteit" van drie zulke ma chines, de grootste en kostbaarste installaties van de „Brunswijkse kolenmijnen" stonden echter op onbetwist oostelijk gebied. Daar beijveren de autoriteiten zich nu de bruinkoolmijnen voor eigen rekening weer in bedrijf te stel len en zodoende de grootste bruinkoolcentrale van Duitsland, Harpke, in gang te houden. Deze centrale levert ook stroom naar het westen. Zij is voor haar wa tertoevoer trouwens van het wes ten afhankelijk. Beide partijen hebben dus troeven in handen. Nog slechts twee der zeven schoorstenen der machtige cen trale spuwen hun rook over de grenspost aan de autobaan bij Helmstedt, de grote sluis voor het ongestoorde verkeer naar Berlijn. „Alles normaal", zo rap porteren er de Britse, Ameri kaanse en Duitse posten, terwijl een kilometer lange vrachtwa gencolonne wacht op toelating tot de met vlaggen en leuzen ge tooide toegangspoort tot de „D.D-R.". Eén der weinige toe gangspoorten nog. Veel minder kermistooi en bedrijvigheid von den wij aan de zuidelijker gele gen autoweg naar Eisenacht, de oude Luther-stad. Daar ziet men vanaf de Roenhnhellingen diep in het breed golvende landschap van Thüringen, het Duitse land dat in 1945 door de Amerikanen aan de Russen werd overgedra gen. Een Amerikaanse politie man bracht er ons naar de bruine voor. Hij vond het „rather stu pid" en wees dat in gindse ste nen ruïne de Vopo's onafgebro ken turen op de verboden streep. Tot onze verrassing kwam er plotseling een nieuwe autobus, gemaakt in een „volkseigen" fa briek en toebehorend aan een „volkseigen" onderneming een Oostduitse voetbalclub afzetten. De voetballers kwamen monter en wel, en alle uitgedorst met nieuwe westelijke schoenen, te rug van een tournooi in het wes ten. Het sportverkeer gaat nog aarzelend zijn gang. Sedert de sluiting der grens waren nog vijf voetbalteams naar het westen gereisd. Talloos zijn de tafereeltjes van gestoord familieverkeer, die men langs de grens aantreft. Wanneer de Vopo's uit de buurt zijn, voe ren verwanten of bekenden ge sprekken op lange afstand over de grensstreep. Wij hebben aan het grensriviertje de Werra zul ke gesprekken-over-het-water opgevangen. De boeren aan de overkant rapporteerden over de welstand van familie en beken den. Zij vroegen: Breng ons dit of breng ons dat. Zij gaven ook uiting aan hun grootste zorg: Dat zij binnen afzienbare tijd uit het grensland zullen worden uitge wezen. De grote vrees is, dat de gehele spergordel van vijf kilo meter langs de grens op de duur zal worden ontruimd. Reeds zijn de burgemeesters in deze zóne afgezet en vervangen door partij functionarissen. Die zijn evenals de nieuwe troepen volkspolitie, vreemden in de streek en gaan drastisch te werk. Wie zich ver zet zal onherroepelijk de weg volgen van de velen, die reeds uit de grensdorpen zijn wegge- transporteerd. Aldus het weinig opwekkende nieuws, dat op stille plaatsen nog door de gesloten grenzen lekt. In kringen van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken is vernomen, dat in een kippen hok in Toulon een verslag is gevonden van het geheime ma- rinelaboratorium van Brusc bij Toulon, waar nieuwe radarin stallaties voor bestrijding van duikboten worden beproefd. Voorts kwamen een kaart van de havenwerken van Toulon, 'n plan voor sabotering van de electriciteitsvoorziening van Toulon, bijzonderheden over militaire convooien naar Indo China en richtlijnen voor het organiseren en drijven van een spionnagebende aan het licht, al dus deze kringen. Voorts is vernomen, dat vijf personen zijn aangehouden en dat agenten van de Franse con- tra-spionnagedienst op zoek zijn naar een aantal personen, die, naar men aanneemt, zijn onder gedoken. Het ministerie zelf heeft geen commentaar op deze berichten willen leveren. 12) (Nadruk verboden) Kwart voor vieren liep hij naar het andere lokaal, waar de eige naar zat. „Wel, Jan," vroeg hij, „ben je niet bang, dat de mensen je slee zullen weghalen?" „O nee, meester," was het ant woord en hij vervolgde, tot grote verbazing van de man: „Ik heb op een stuk karton geschreven, dat de slee van mij is en dat ze buiten staat, omdat U niet wil hebben, dat ze in de gang staat." De hoofdonderwijzer werd beurtelings bleek en rood. Zon der wat te zeggen stormde hij het lokaal uit, de gang door naar buiten enja, daar stond het zwart op wit. Nu begreep hij, waarom de mensen om hem lach ten! Hij haalde het papier er af liep terug naar de klas en gaf de jongen een pak slaag, zoals hij nog nooit had gehad. Toen de strafoefening afgelo pen was, zei de driftige paeda goog: „Ziezo, zo doen wij met jongens, die geen respect voor hun meester hebben! Vooruit, naar je plaats en om vier uur blijf je na!" Jan, die tijdens dit alles geen kik had gegeven, maar zo wit zag als een doek, liep instee van naar zijn plaats te gaan, regel recht naar de gang, trok zijn jas en klompen aan en zette z'n pet op, greep buiten de slee en ver trok, tot grote hilariteit van de klas, maar tot ergernis van de bovenmeester, die op dat mo ment geen besef had om de jon gen het vertrek te beletten. Vader Reising, die ondanks dat het winterde, een beetje voor het huis op en neer scharrelde, zag de jongen aankomen, keek op z'n horloge om te constateren, dat het nog te vroeg was en bromde toen in z'n baard. Jan wilde doorlopen naar huis, maar z'n vader hield hem tegen. „Wat ben jij vroeg?" zei hij argwanend. „Ik ben weggelopen, omdat de meester me geslagen heeft," zei de jongen, terwijl hij een kleur kreeg bij het terugdenken aan die smadelijke behandeling. ,Dan zul je het wel verdiend hebben," meesmuilde de oude. „Wat is er gebeurd?" Toen vertelde Jan het hele re laas met de slee en wat daaruit was voortgevloeid. En misschien sinds jaren barstje vader Reising weer eens in een hartelijke lach bui uit. „Nee, maar, die is goed! Ha, ha' Wat verbeelt die schoolfrik zich wel! 't Lijkt wel, of die school van hem is. Je hebt groot gelijk ,dat je de benen genomen hebt. Hij zal z'n handen van je af houden; als er wat te slaan valt, zijn je moeder en ik daar mans genoeg voor. Je gaat vanaf morgen niet meer naar die school." Bij de avonddis hoorde vrouw Reising echter wat er gebeurd was. „Zo, meneer,'' begon ze tegen haar jongste uit te varen, „begin jij ook al? Ik zal je leren weg te lopen!" Meteen hief ze de hand op om hem te straffen, maar tot grote verbazing van de knecht en de andere kinderen, pakte Rei sing zijn vrouw bij de pols en ge bood haar: „Laat dat; al je kin deren heb je geslagen van het ogenblik af, dat ze begonnen te kruipen en wat zijn ze er beter door geworden? Vraag het eens aan de tuinders van het Pad hoe de Reisings aangeschreven staan- En wou je hem dezelfde weg op sturen? ik zeg je, dat die jongen goed gedaan heeft door weg te lopen. Die frik heeft niet het recht om hem voor zo'n bagatel af te ranselen. Hij gaat niet meer naar die school terug." De volgende dag ging Reising in een wat groen geworden zwart lakens pak, wat onwennig met zijn zoon aan de hand, lopend naar de school in Halfweg, drie kwartier lopend van huis. Rei sing had een gesprek met het schoolhoofd en daarna was deze genegen Jan toe te laten op zijn school. Jan was al gauw thuis in de nieuwe klas. Hij ging 's morgens om acht uur al met de „stikke- zak" op weg, wuifde in het voor bijgaan naar z'n buurmeisje, dat meestal voor het raam zat en ging dan met een paar andere kinderen van het Oosterpad de weg naar school. Voor Ida echter was het in het begin erg vreemd, dat ze alleen naar school moest. „Maar," had Jan de eerste avond gezegd, „je hoeft helemaal niet bang te zijn, want ik heb tegen Roos gezegd, dat ik z'n hond zal doodslaan, als hij het beest niet op z'n erf houdt en Geert heb ik gewaarschuwd, dat ik z'n schele lampen zal dicht timmeren, als hij het ook maar waagt één vinger naar je uit te steken." (Wordt vervolgd). De Zuidafrikaanse min.-pres. Malan, heeft de oppositie er van beschuldigd, dat zij geen door het volk gekozen verant woordelijke partij meer is. „Haar leiding is overgegaan in de handen van buiten-parle mentaire, onverantwoordelijke, semli-militaire en zelfs roekeloze elementen", aldus Malan, „aan het hoofd waarvan het toorts commando staat". Malan zei dit naar aanleiding van een geheime brochure, die heet uitgegeven te zijn door het springboklegdoen, dat tot het toortscommando behoort. In deze brochure wordt opgeroepen tot een staking in het gehele land, indien de regering weigert af te treden in verband met de grondwetskwestie. De voorzitter van het toorts commando heeft ontkend, dat de bedoelde brochure geheim is of iets met het commando uit staande heeft. In de week van 25 t/m 31 Mei j.l. zijn in het gehele land 14 ge vallen van kinderverlamming aangegeven, namelijk 2 in Has- kerland, 1 in Munstergeleen, 2 in Nieuwstadt, 1 in Simpelveld, 1 in Sittard, 1 in Spaubeek en 1 in Stein. HEDEN: ZAAMSLAG:: R. J. van de Veke, 2 uur: Openbare ver koping van een huis met erf en tuin. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Dossier 212 van Tokio." MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Dossier 212 van Tokio". Concertgebouw, 4.30 en 6 uur: Speciale kinder- en schoolvoorstellingen georga niseerd door de Terneuzense Jeugdraad. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Aasgieren der woes tijn." HOEK: Café Wed. Nieuwelink 8 uur: Openbare vergadering Partij van de Arbeid.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2