HET ANGLO-IRAANSE OLIEGESCHIL DE TOESTAND IN N.-VIETNAM PATER SCHINS WIL TERUG NAAR KOREA Toenemende activiteit de fronten aan Koningin van Jordanië Iran betwist de jurisdictie van Internationale Gerechtshof het Een Noordelijk offensief Britten heffen blokkade van Radio-Berlijn op India overweegt invoerbeperkingen Herdenkingspostzegels ITEP in afwijkende kleuren Aalmoezenier als vuur-aantrekker Een premie op het vangen van smokkelaars Het Franse invoerprogramma vraagt Zwitserse bescherming Onder zeer grote belangstelling, vooral van de zijde der diplomatieke missies in Den Haag, heeft het internationale gerechtshof Maandagmorgen om 11 uur in het Vredespaleis te Den Haag, een aanvang gemaakt met de behandeling van het Anglo-Iraanse oliegeschil. Het gaat nog niet om de behandeling van de eigen lijke zaak. Beide partijen mogen zich in dit stadium slechts bepalen tot de vraag, of het internationale gerechtshof al dan niet competent is de zaak in be handeling te nemen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. KOREA Fraukering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 10 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2056. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De Britse missie staat onder leiding van Sir Eric Beckett. Ondersteund door leden zijner missie, werd premier Mossadeq uit de auto geholpen en de zaal binnengeleid. Om 11.00 uur trad het hof de zaal binnen. Van de vijftien leden waren dertien rechters aanwezig. Als president trad op de heer J. G. Guerrero (Salvador). Vol gens art. 13 van het statuut had de nieuwe president sir Arnold McNair (Engeland) voor deze zaak, waarbij Engeland is betrok ken, het presidentschap aan de vice-president overgedragen. De Iraanse gezant leidde zijn minister-president Mossadeq in. De heer Hossein Vab zei, dat het nog niet was voorgekomen, dat een minister-president voor het internationale gerechtshof de be langen van zijn land kwam ver dedigen. Dit was echter een zaak van grote betekenis. Hij noemde het de ernstigste zaak, die ooit door het vroegere of huidige in ternationale gerechtshof werd be handeld. De Iraanse missie zal zich beperken de bezwaren tegen de competentie van het hof. Men achtte het evenwel practisch, dat niettemin werd meegedeeld, wat er is geschied tot de olieindustrie werd genationaliseerd en daarna. Vervolgens nam premier Mossa deq het woord. Hij gaf een beeld van hetgeen er was voorafgegaan aan de na tionalisatie van de olie-industrie in zijn land. Hij merkte op, dat de mens heid reeds lang geschillen zoekt op te lossen door te luisteren naar de stem van de rede voor de internationale gerechtshoven, veeleer dan haar hulp te vinden in het geweld. Het streven naar dat ideaal is diep in het Iraanse volk verankerd. Iran trad inder tijd toe tot de volkenbond en later tot de Verenigde Naties. De achtbare rechters van dit hof zullen toegeven, aldus Mossa deq, dat de totale onderwerping van een natie aan de internatio nale autoriteit een onbeperkt vertrouwen zou doen veronder stellen, niet alleen met betrek king tot de onpartijdigheid, de onafhankelijkheid van degenen, die met deze autoriteit zijn be krachtigd, maar bovendien tot hun onderzoek, hun ervaring en de onveranderlijke wijsheid van hun beslissingen. Het is niet om beledigend te zijn tegenover een dezer autori teiten van de Ver. Naties, als op gemerkt wordt, dat een dergelijk uitgebreid vertrouwen nog ner gens bestaat en dat in elk pact, handvest, protocol of andere medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. YVEINIG WIND. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 11 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.55 .30 5.10 5.20 n.m. 4.16 4.51 5.31 5.41 ZON MAAN op onder op onder Juni. 10 4.21 20.59 23.36 6.11 11 4.20 20.59 7.43 12 4.20 21.— 9.15 13 4.20 21.01 0.18 10.44 14 4.20 21.01 0.32 12.10 overeenkomst de staten grenzen hebben gesteld voor de acties van de nieuwe autoriteiten en daaraan hebben onttrokken, het geen zij beschouwden als essen tiële voorrechten van hun souve- reiniteit en als grondslagen voor hun onafhankelijkheid. Grote mogendheden zoals de V. S. en Frankrijk hebben de voorzichtigheid zo ver doorge voerd, aldus Mossadeq, dat zij zich het recht hebben gereser veerd zelf de beperkingen van hun internationale competentie vast te stellen. Is het dan toe gestaan, zo vroeg hij, het een kleine natie als Iran aan te reke nen, dat zij zich verschanst ach ter de strikte grenzen van het handvest der Ver. Naties zowel als achter die van haar eigen verklaringen zich radicaal er tegen verzet, dat die grenzen worden overschreden door een brutale handelwijze. Mossadeq wilde niet verbergen, dat de zorg elke inmenging in de nationale competentie te vermij den wellicht in Iran nog groter is dan elders. Iran als een Oos terse natie heeft lang gezien, dat de Westerse mogendheden in Iran voor tal van instellingen uit zonderingen handhaven, welke worden gebezigd voor buiten landse doeleinden. Ons grond gebied is de inzet geweest van imperialistische rivalen. De vol kenbond heeft geen einde aan die toestand weten te maken, die gedurende de laatste vijftig jaar geconcentreerd werd in de Anglo- Iraanse oliemaatschappij. Iran heeft daaraan het vorig jaar een einde gemaakt door de olieindustrie te nationaliseren, daarbij het beginsel van schade loosstelling der maatschappij aanvaardend. Premier Mossadeq hield zijn pleidooi voor het hof in de Fran se taal. Hij sprak zeer langzaam. Af en toe zette hij zij stem kracht bij om op felle en hartstochte lijke wijze het Iraanse standpunt te verdedigen. Hij was gekleed in zwart col bert met gestreepte broek en zwarte das. Na zijn uiteenzetting zou professor Henri Rolin voor Iran het woord voeren. Hij vroeg zulks in de middagzitting te doen, waarmee de president in stemde. Tevoren gaf de assistent van prof. Rolin de conclusies weer van de Iraanse regering, waarop het pleidooi van prof. Ro lin is gebaseerd. Daarbij werd het hof gevraagd zich niet bevoegd te verklaren om 't geschil te behandelen, sub sidiair in elk geval te zeggen, dat de verzoeken niet ontvankelijk zijn en zeer subsidiair acte te geven aan de Iraanse regering, dat zij verklaart om voor zover dit nodig is gebruik te maken van het recht, opschorting van de procedure te vragen, daar het geschil, dat onderworpen is .aan het hof en ook onderworpen is 'aan de Veiligheidsraad, van deze raacl een zaak van onderzoek uit- maakt. De president, mr. Guerrero, schorste hierna de zitting. Na de schorsing begaven pre mier Mossadeq en de leden zijner missie zich naar de kamer in het Vredespaleis, die voor deze mis sie bestemd is. Tientallen Perzen omzwermden hier hun president, die op kaartjes, brieven en zelfs op tekeningen en visa handteke ningen en inscripties plaatste, daarbij de lettertekens van rechts naar links schrijvend. Mossadeq gaf aan alle verzoeken op rustige wijze met een glimlach gehoor. ïn een kort onderhoud met de Perzische premier en met de Iraanse gezant in ons land, de heer Hossein Navab, zei Mossa deq tot een redacteur van het A.N.P., dat de Iraanse zaak zeer sterk staat. MOSSADEQ CONTRA ENGELAND. In het vervolg van zijn pleidooi zei Mossadeq, dat Engeland sinds de nationalisatie der olie-industrie is overgegaan tot intimidatie en tot bedreigingen, zoals het zenden van parachutisten in de omgeving der grenzen en van oorlogssche pen nabij de Iraanse kusten. Voorts heeft Engeland door een soort blokkade de circulatie der Iraanse deviezen in Engeland ver hinderd. In het binnenland van De militaire toestand in Noord- Vietnam het door de Fransen bezette bruggenhoofd bij de Chi nese grens werd in de afgelo pen drie maanden aanzienlijk verbeterd, aldus heeft de gouver neur van Noord-Vietnam Pham van Binh, Maandag in een vraag gesprek verklaard. De laatste ac ties van de strijdkrachten van de Franse unie hadden veel succes gehad en twee keurdivisies van de opstandelingen waren gedes organiseerd, de ene 80 km ten Z.O. van Hanoi, de ander.30 km ten N. van deze stad. Binh verklaarde, dat in Januari gehavende Vietminh-divisies in het berggebied ten N. van Hanoi worden, gereorganiseerd en op nieuw uitgerust, doch hij was van mening dat zij gedurende verscheidene maanden nog niet in staat zullen zijn over te gaan tot een groot offensief. Van Binh geloofde voorts, dat de Vietminh- De plaatsvervangend minister van handel voor India heeft in het parlement meegedeeld, dat India beperking van de invoer overweegt in verband met de ongunstige handelsbalans in het eerste kwartaal van dit jaar, toen dit nadelige saldo een waarde had van ongeveer 760 millioen gulden. Op 15 Juni a.s. zal de invoer- politiek van de regering van India voor de eerstkomende zes maanden worden bekendge maakt. generaal Nguysn Giap zijn strijd krachten bevel had gegeven zich in die tussentijd te concentreren op guerilla-activiteit. De strijdkrachten van de Fran se unie waren op het ogenblik doende in het Zuidelijke deel van de Tonkinese delta doorgedron gen opstandelingen te verdrijven. Het moreel in Tonkin was op het ogenblik veel beter, aldus gouverneur Van Minh. De herdenkingspostzegels in afwijkende kleuren, die alleen op de ITEP, de Internationale Tentoonstelling Eeuwfeest Post zegel, te Utrecht verkocht zullen worden, zullen voor hen, die deze tentoonstelling niet kunnen bezoeken, toch verkrijgbaar zijn. Daartoe kan op de postreke ning nr. 395 van de directeur van het P. en T.-kantoor te Utrecht een bedrag van 1.38 1.en- tréekosten ITEP en 0.38 voor de zegels) gestort of overgeschreven worden. Op de kennisgeving van storting/bijschrijving moet dan worden opgegeven het aantal ge wenste series, benevens de mede deling, of de zegels al dan niet met het speciale ITEP-stempel gestempeld, worden verlangd. De zegels kunnen alleen per serie worden besteld. Bestellin gen kunnen van 18 Juni t/m 6 Juli a.s. worden gedaan. De af levering zal zo spoedig mogelijk geschieden. Iran werden met behulp van agenten complotten tegen de re gering gesmeed en werd de sabo tage op economisch-, financieel, en industrieel terrein door Enge land aangemoedigd. Engeland or ganiseerde zelfs een uitgebreide propaganda tegen Iran in alle landen en in internationale krin gen, aldus Mossadeq. Toen Engeland tenslotte geen resultaat boekte met deze prak tijken, nam het de allure aan van een slachtoffer en deed het een beroep op de organen van de V. N., zoals op het internationaal ge rechtshof en op de Veiligheids raad. Ongetwijfeld kan zulk een han delwijze een vooruitgang blijken, aldus Mossadeq. Met het oog op de Britse politiek, welke daaraan in Iran is voorafgegaan, schiep Engeland echter de pijnlijke in druk, dat het door een sluwe po ging langs de weg van vrede en recht de terugkeer wilde verkrij gen van economische- en politieke afhankelijkheid, waaraan 't Iraan se volk een einde heeft gemaakt. Dat kunnen wij niet aanvaarden, aldus de Iraanse premier. Hij merkte op, dat Iran niet kan gaan uiteenzetten, hetgeen vitaal is voor zijn land bij het geringste risico van een ongunstige beslis sing. Mossadeq zei, dat hij daarom zélf was gekomen ondanks zijn zwakke physieke gesteldheid, die enerzijds voortspruit uit zijn ge vorderde leeftijd en de beproevin gen in zijn strijd voor de demo cratie, anderzijds uit het zware werk, dat hem zijn taak in Iran heeft opgelegd. Hij kwam niet alleen om te zeg gen, dat het Iraanse volk en zijn regering grote waardering heb ben voor de internationale orga nisaties, maar ook om het hof duidelijk te maken los van de juridische bezwaren, die Iran te gen de competentie van het hof zal aanvoeren dat het voor zijn land moreel en politiek onmoge lijk is de zaak van de nationalisa tie der olie-industrie in het ge ding te doen zijn. Premier Mossadeq schilderde hierna de toestand van de olie industrie, voorafgaande aan de nationalisatie, en de toestand van slavernij en corruptie, waarin zijn land zich gestort zag met misken ning van de aspiraties van een volk, beroofd van zijn vrijheid, maar verkerend in ellende - on der de ogen van zijn vaderlandse élite veroordeeld tot stilzwij gen en niets doen. In 1951 werd daaraan een einde gemaakt door de nationalisatie. Met welk recht wordt die natio nalisatie thans aan uw oordeel onderworpen, zo vroeg Mossadeq het hof. De nationalisatie maakt vol gens hem deel uit van de voor rechten der staten. Men heeft haar toegepast in een groot aan tal staten, zowel in het Oosten als in het Westen. Met betrekking tot de schade loosstelling aan de oliemaat schappij merkte hij op, dat de wet der nationalisatie de Iraan se regering verplicht gevolg te geven aan de gerechtvaardigde eisen der maatschappij. Hij was geneigd te geloven, dat het hof de rechtvaardigheid van de Iraanse zaak zal erkennen en dat het zal verklaren het aanbod, dat aan de Anglo-Iraanse olie maatschappij werd gedaan, recht vaardig te vinden. Tenslotte zei Mossadeq dat, als het hem niet mogelijk geweest is de te vaak miskende zaak van zijn land in het volle licht te plaatsen voor de wereldopinie, hij tenminste de hoop heeft, dat het hof de redenen van de Iraanse houding zal begrijpen. Pater Schins uit Vijlen (Vaals) heeft nog lang niet genoeg van Korea, zo schrijft kapitein B. M. Koster, oorlogscorrespondent bij het N.D.V.N., uit Korea aan de legervoorlichtingsdienst. Hij is er ongeveer een jaar geweest en is pas afgelost door pater dr Brou wer. Pater Schins is van Korea gaan houden, hoe gek dat ook moge klinken. Het is misschien een beetje raar om het neer te schrijven, maar diep in zijn hart hoopt de aalmoezenier van hiet Nederlandse detachement, dat hij straks opnieuw naar Korea mag gaan. Niemand begrijpt daar iets van. Pater Schins lacht maar zo'n beetje. Hij vertoeft thans in To kio, omdat „men" van mening was, dat hij een beetje op verhaal moest komen. Hij weet niet pre cies, of hij van Tokio weer naar Nieuw Guinea moet, vanwaar hij gekomen is, of straks misschien de reis naar Nederland zal moe ten aanvaarden. Als hij voor de keus zou wor den gesteld, dan zou hij onmid dellijk zeggen: Stuur mij maar weer een jaartje naar Korea. Het is een gezond leven daar en ieder een weet, dat oorlogvoeren een gevaarlijk spel is; dat moet men dan maar op de koop toe nemen". Pater Schins kan mooie verhalen vertellen. Het duurt alleen een poosje voor hij op de „praatstoel gehesen" is. De Chinezen hebben het hem niet gemakkelijk ge. maakt. Hij heeft vele malen on- Op een bijeenkomst van ver bindingsofficieren te Panmoen- djon hebben de communistische afgevaardigden een boodschap voor de bevelhebber der V. N.- strijdkrachten, generaal Clark, overhandigd. De boodschap was afkomstig van de opperbevelhebber van de Noordkoreaanse en de bevel hebber van de Chinese strijd krachten. De inhoud van de boodschap is niet bekendge maakt. Voorts hebben de com munistische afgevaardigden ge protesteerd tegen de afwezig heid van de V. N.-delegatie bij de besprekingen van de voltal lige commissies. Hierdoor zijn de besprekingen eenzijdig afge broken, aldus de communisten. (Zoals gemeld heeft generaal Harrison verklaard, slechts dan bereid te zijn vóór 11 Juni be sprekingen te voeren, als de tegenpartij nieuwe voorstellen kan doen). De bevelhebber van het Ame rikaanse 8ste leger, generaal Van Fleet, heeft verklaard, dat zijn troepen meer dan ooit pa raat zijn. „Iedere dwaze aan val" van de tegenstander zou den zij overwinnen. De uitrusting en moreel van de troepen was zodanig, „dat men bijna zou wensen, dat de vijand aanvalt". Inmiddels, zo tekent A.F.P. hierbij aan, wordt gemeld dat de Noordelijken versterkingen ontvangen. De activiteit aan 't front, voornamelijk in het Wes- Het pubieatieblad van de Ned. Antillen vermeldt een landsbesluit waarin is bepaald: „Voor elke achterhaling van goederen wegens invoer zonder de voorgeschreven aangiften of wegens verboden nederlaag of vervoer zonder het vereiste do cument, wordt aan de ambtena ren of fungerende ambtenaren der belastingen of politie een premie toegekend van 5 procent van het bedrag der invoerrech ten en accijnzen". De premie mag een bedrag van 100 niet te boven gaan. Indien niet vaststaat dat fraude ge pleegd was, zal geen premie worden uitbetaald. ten bij Tsjorwon en Jontsjon neemt toe en de Noordelijken hebben enkele proefaanvaller. gedaan. Men ziet hierin een mogelijke Noordelijke aanval. DE MOEILIJKHEDEN ZUID-KOREA. IN In de omgeving van president Rhee is vernomen, dat het pro ces, dat wordt voorbereid tegen de 11 gearresteerde Zuidkore- aanse parlementsleden (en te gen een aantal nog niet ge arresteerden) aan het licht zal brengen, dat oppositieleden van communistische zijde geld hebben ontvangen om de huidige rege ling ten val te brengen, aldus meldt A.F.P. uit Poesan. De voor het cmkopen van oppositieleden gebezigde gelden zouden af komstig zijn uit N.-Korea en Ja pan, aldus deze kringen. In kringen van de oppositie ontkent men niet gelden ont vangen te hebben. Wel ontkent men, aai, zij van communisti sche zijde afkomstig waren. Vol- Het Franse invoerprogramma voor het derde kwartaal van dit jaar, dat in zijn hoofdpunten thans is uitgewerkt, gaat volgens officieuse inlichtingen uit van een, vermindering van het totale invoerbedrag van tot dusver 140 millioen dollar tot ongeveer 130 millioen dollar per maand. De essentiële invoer (vooral grond stoffen) zal van 100 millioen dol lar tot 95 millioen dollar per maand worden verminderd. Voor de tenuitvoerlegging van oude invoerverplichtingen voor gelibe raliseerde goederen zal nog een reservebedrag van 5 millioen dol lar per maand tegen tot dusverre 11,5 millioen dollar beschikbaar staan. Gehandhaafd blijven de bestaande contingentbedragen voor de gecontingenteerde goede ren, n.l. 15 millioen dollar per maand en voor de geliberaliseer de sector van 13,5 millioen dollar per maand. Deze contingenten bedragen slechts ongeveer 50 van de invoer van Frankrijk, volgens oude contingenten opge nomen in handelsverdragen, wel ke golden voor het eerste half jaar van 1951. 'gens deze kringen waren de fondsen vooral beschikbaar ge steld door Zuidkoreaanse zaken lieden, die belang hebben bij de handel op Japan. In het politieke leven in Z. Korea speelt geld een belangrij ke rol en de -grenzen der toe laatbaarheid zijn moeilijk te trekken. In zekere mate kunnen zowel tegenstanders als aanhangers van president Rhee elkander beschuldigen van „corruptie", aldus politieke waarnemers. OFFICIEREN NAAR KOREA Hedenavond om 21.00 uur zul len 6 Korea-vrijwilligers, allen officieren, met 't K.L.M.-toe- stel naar Tokio vertrekken om ingedeeld te worden bij het Ne derlands detachement Ver. Na ties. der vuur gelegen en als hij een maal over de eerste schrik heen is, kan hij gemakkelijk lachen, als hij achterstevoren weg moet schuiven om uit het vuur of tot een gewonde te geraken. Hoewel pater Schins niet meer tot de jongsten van het N.D.V.N. behoort, is het een feit, dat hij zijn mannetje nog staat. Niet, dat hij met een gemak de Koreaanse heuvels „neemt", maar in ieder geval komt hij bij de compagnie ën, hoe hoog of hoe ver die zich ook mogen bevinden. DE CHINEES IN YANGGU. Een van de treffendste gebeur tenissen, die deze aalmoezenier heeft meegemaakt, was wel in Yanggu. Hij kwam van een heu vel af en er werd geschoten, als of kruit geen geld kost. Toen hij zo ongeveer buiten het vuur had weten te kruipen, zag hij een Chinees liggen, die deerlijk ge wond bleek. Een gat als een vuist zo groot in de borst. In alle talen, die pater Schins zo'n beetje mach. tig is, wist hij de Chinees te vra gen, of hij in een God geloofde. Ja, dat deed de Chinees. Of hij gedoopt wilde worden? Ja, dat wilde de Chinees wel. Pater Schins doopte hem in de naam van de Vader, de Zoon en de Hei lige Geest. Toen glimlachte de Chinees en zuchtte nog een keer. Hij was van de pijn en vfcn het leven af VUUR AANTREKKER. Pater Schins had in Indonesië al de roep, dat hij vuur trok. „Hij lijkt wel een tang", zegt men on eerbiedig, „die trekken ook altijd vuur". De aalmoezenier kon zich niet in een convooi begeven, of er werd op geschoten. Er waren vele soldaten, die er niets voor gevoelden om met de pater in een convooi te zitten. In Korea wist hij het ook altijd klaar te spelen om vuur te trekken, want overal wilde hij fotograferen. „Met pater Schins meegaan?" vragen de mannen. „Helemaal niet. We kijken wel uit!" Pater Schins lacht maar. Het liep en het loopt steeds goed af. Even afkloppen! Zijn devies is: „Als er iets gebeurd is en je hebt weer kameraden zien vallen, dan moet je dat verschrikkelijke gevoel dat je bekruipt, van je af zetten. An ders ga je er onder door. Oorlog kost nu eenmaal mensenlevens, 's Nachts moet je kunnen slapen, als er geen actie is. In Korea mag je geen last hebben van sla peloosheid. De lucht is gezond en men is, als men naar bed gaat, altijd vermoeid". Als pater Schins de slaapzak ziet, ronkt hij al. Pater Van Straelen, die onlangs eens bij het N.D.V.N. op bezoek was, begreep maar niet, dat pater Schins slechts een paar minuten nodig had om in slaap te gonzen. Geef pater Schins nog maar een jaar tje Korea. Hij gevoelt zich er wei bij. van het hotel, die binnen drie kwartier terugkeerde. De chauf feur weigerde te zeggen waar hij heen geweest was. Later is bevestigd dat koningin Zain van Jordanië, zich in Zwit serland bevindt. Ook is beves tigd dat de koningin de bescher ming van de Zwitserse politie voor haarzelf en haar kinderen heeft tingeroepen. De koningin van Jordanië heeft zonder bericht achter te laten met haar oudste zoon prins Hoessein haar hotel te Lausanne verlaten. Toen koning Talal Zaterdag morgen uit Parijs aldaar aan kwam, vernam hij, dat de ko ningin verdwenen was. Na vergeefse navragingen te Lausanne reed de koning naar Genève terug en vroeg aan alle grensposten, of men de konin gin ook had gezien, doch zonder resultaat. Uit Genève wordt gemeld, dat de koningin zich mogelijk in Ro me of Florence bevindt. Omtrent het zoeken van de koning naar zijn echtgenote wordt strikte geheimhouding betracht, doch men neemt aan, dat de adjudant van koning Ta- lal die naar Beiroet is vertrok ken, zijn reis in Rome zou on derbreken, om in Italië naspo ringen te doen. Volgens betrouwbare berichten te Genève zouden koningin Zain van Jordanië en haar 17-jarige zoon kroonprins Hoessein nog in Zwitserland zijn. Men gelooft, dat de koningin zichzelf en haar kin deren onder bescherming van de Zwitserse politie heeft gesteld, toen zij vernam, dat koning Talal voornemens was zich in Lausan ne bij haar te voegen. Koningin Zain verliet Vrijdagavond met de j door de Westberlijnse autoritei kroonprins haar hotel in een taxi j ten zal worden verstrekt. De Britse blokkade van het ge bouw van Radio-Berlijn wordt heden opgeheven omdat zij haar doel heeft bereikt, zo is officieel meegedeeld. (Radio-Berlijn staat onder toezicht van de Russen, maar is gehuisvest in de Britse sector van Berlijn). De blokkade heeft een week geduurd. Wij wilden bereiken, aldus een Britse functionaris, dat de Rus sen de tot West-Berlijn behoren de enclaves met rust lieten. „Als wij de blokkade volhielden, zou den we de mensen in het gebouw misschien tot helden of martela ren maken", zei hij. Van 12 Juni af zullen Duitsers dié het gebouw willen betreden, echter een pas moeten tonen, die

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1