DE BIJEENKOMST VAN DE RAAD VAN DE O.E.E.S. Oost militaire Europese conferenties? Dc Frans-Tunesische hervormingsplannen W. Duitse communisten roepen actie op tegen Adenauer Economisch Beneluxcongres te Luxemburg geëindigd DE TOESTAND ÏN FRANKRIJK r Nauwere samenwerking met Engeland Koninginneharing op Soestdijk aangeboden Toch honger In October alg. vergadering van de V. N. Na 1 Aug.: Wegenwacht hulp alleen voor wegenwachtleden MAANDAG 9 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2055. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Datum van de kroning van koningin Elisabeth officieel bekendgemaakt ZON- en MAAN STANDEN. onder Stormschade in Italië Einduitslag voorverkieiingen in Zuid-Dakota Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. België heeft er Zaterdag in toe gestemd voor een bedrag van 50 millioen dollars aan bewape ningsorders in Engeland en Frankrijk te plaatsen als onder deel van een plan om een gedeel te van zijn „bevroren" credieten in de Europese betalingsunie te gebruiken. In Engeland zullen voor 30 millioen dollars aan be stellingen worden geplaatst, in Frankrijk het restant, opdat de Belgische wapenindustrie niet van de buitenlandse bestellingen te lijden zal hebben, zullen de Verenigde Staten trachten in plaats daarvan bewapeningsor ders bij Belgische fabrieken te plaatsen. Het bovenstaande vormt een onderdeel van een overeenkomst, welke Zaterdag in principe werd aanvaard door de raad van de or ganisatie voor Europese economi sche samenwerking met het doel het vraagstuk tot oplossing te brengen van de buitengewone crediteurenpositie van België in de E.B.U. Aan de bestuurscom missie van de E.B.U. is verzocht de bijzonderheden uit te werken. België heeft een vordering van ongeveer 230 millioen dollar op de E.B.U. Het zal in Juli 80 mil lioen dollar aan goud ontvangen, of 40 millioen dollar minder dan het oorspronkelijk had verlangd, maar toch aanzienlijk meer dan het eerste aanbod van de be stuurscommissie van de E.B.U., dat door België werd verworpen, en sprak van 46 millioen dollar. Teneinde de contanten te vinden, welke nodig zijn om België te be talen en de toekomstige werk zaamheden van de E.B.U. te fi nancieren keurde de raad van de O.E.E.S. ook een vergroting van de financiële reserve van de E.B.U. goed. Met het oog daarop werden 2 maatregelen genomen: ten eerste versnelde betalingen in goud, door de debiteurenlanden, uitge zonderd Denemarken, te ver plichten een overeengekomen deel in goud te betalen, alvorens zij de eerste 20 procent hebben verbruikt van het debetsaldo (het quotum), dat elk aangesloten r--a de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen ook voor betere toiletartikelen de definitieve haarmode is voor dagcoiffures kort, laat ons uw haar verzorgen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de zuidelijke helft van het land nog enige re gen of motregen. Zwakke tot ma. tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. DINSDAG 10 JUNI. land mag laten ontstaan. Tot dus verre behoefde eerst met goud te worden betaald nadat de eerste twintig procent van het quotum verbruikt waren, en ten tweede vorming van een garantiefonds, zodra de reserves van de E.B.U. kleiner worden dan 100 millioen dollar. Dit fonds zal worden ge financierd door leningen van de aangesloten landen. Naar functionarissen verklaar den is de overeenkomst van Za terdag een overwinning voor de geest van Europese samenwer king. De Britse minister van Finan ciën, Butler, heeft Zaterdag te genover de raad van de O.E.E.S. verklaard, dat de Britse regering vastbesloten is om alle stappen te doen, die nodig zijn om het ver trouwen van de wereld in het pond sterling behouden te doen blijven en een gezonde handels balans te doen ontstaan. Butler deed deze mededelingen tijdens De volgende zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties zal op 14 October a.s. worden geopend. Trygve Lie, de secr.-generaal van de V. N., heeft verklaard, dat de zitting wellicht voor Kerstmis kan worden beëin digd. Het wordt waarschijnlijk ge acht dat het voornaamste po litieke debat zal worden uitge steld tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. algemene besprekingen over het nog steeds bestaande dollarvraag- stuk. De Noorse minister van Han del, Brofoss, verklaarde, dat Noorwegen het plan tot oplossing van het vraagstuk der reserves van de E.B.U. en van de crediteu renpositie van België aanvaard heeft uit een gevoel van solidari teit met de andere landen. Hoe wel Noorwegen zijn voorbehoud tegenover het plan heeft laten varen, is het toch nog niet altijd overtuigd, dat de aanvaarde op lossing de beste is. Minister Stikker, de afgetreden voorzitter van de O.E.E.S., gaf op de persconferentie, die na afloop van de bijeenkomst werd gehou den, een uiteenzetting van de an dere hoofdpunten van het pro gramma der E.B.U. Deze zijn: 1. Het quotum van België zal met 86 millioen dollar worden ver groot, waarvan de helft in goud en de helft in credieten. 2. Het restant van de Belgische credie ten, na ds terugbetaling in con tanten en de aanpassing tegen over het nieuwe quotum van het land, zal door de E.B.U. in vijf ter mijnen worden terugbetaald. Minister Stikker deelde verder mede, dat het doel van de ver snelde goudbatalingen door debi teurenlanden is, plotselinge wij zigingen van debiteuren, in cre diteurenposities en omgekeerd te voorkomen. De Europese leider van het bu reau voor wederzijdse beveili ging (M.S.A.), Paul Porter, deel de aan de raad mee, dat de Ver enigde Staten er zich over ver heugen, dat er een oplossing voor het voortbestaan van de E.B.U. is gevonden zonder een Amerikaan se bijdrage. De bijzondere vertegenwoordi ger der Verenigde Staten in Europa en leider van de M.S.A., William Draper, die de bijeen komst als waarnemer bijwoonde, deelde aan de ministers mede, dat de overbrugging van de dol- larkloof belangrijke aanpassin gen aan beide zijden van de At lantische Oceaan zou vereisen. Hij deed drie voorstellen aan de hand, n.l. 1. Amerikaanse inves teringen in Europa; 2. Grotere Amerikaanse invoer van Euro pese producten en 3. Voortzetting van de Amerikaanse hulp. Hij voegde eraan toe: „Wij ge ven aan de beide eerste de voor keur boven de derde". Draper zeide nog, dat in dit verband de V.S. groot belang hechten aan de vergroting van de Europese in dustriële en agrarische producti viteit. Hij zag in de benoeming van Eden een aanwijzing, dat En- galand besloten heeft nauwer met het Europese vasteland sa men te werken. In steden in geheel Groot-Brit- tannië en het Britse gemenebest is Zaterdag een proclamatie voor gelezen, waarin bekend werd ge maakt, dat koningin Elizabeth op 2 Juni van het volgend jaar zal worden gekroond. Te Londen werd de proclama tie allereerst afgekondigd van een balkon van het paleis van St. James. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door leden der Britse regering en buitenlandse diplomatieke vertegenwoordi gers. Vervolgens trok een kleurige stoet van herauten en trompet ters, begelejd door fanfarekorp sen, door Londen om ook elders de proclamatie bekend te maken. Talrijke Londenaars sloegen het schouwspel gade. De plechtigheid werd ook per televisie uitgezon den. Volgens liet semi-officiële Joe goslavische nieuwsbureau heeft de Oosteuropese militaire unie het antwoord op het Atlantische pact kortelings een reeks mi litaire besprekingen gevoerd on der voorzitterschap van de Sow- jet-maarschaïk Boelganin. Onder meer zouden besproken zijn: het verenigen van de Oost europese legers tot een verenigd geheel, strategische plannen, de toestand van 'de gewapende strijdkrachten der landen van het Oosteuropese blok en kwesties betreffende oefening en bewape ning. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.04 3.39 2.19 4.29 n.m. 3.30 4.05 4.45 4.55 ZON MAAN op onder op Juni. 9 4.21 20.58 23.01 4.48 10 4.21 20.59 23.36 6.11 11 4.20 20.59 7.43 12 4.20 21.— 9.15 13 4.20 21.01 0.18 10.44 14 4.20 21.01 0.32 12.10 ;-;y Met ingang van 1 Aug. 1952 zal de wegenwacht nog slechts uitsluitend wegenwachtleden bijstaan, zo deelt de A.N.W.B. mede. Weliswaar was deze maatre gel reeds sedert 1 Januari 1950 van kracht, doch hieraan werd door de „ridders van de weg" met zeer grote soepelheid gevolg gegeven, hetgeen er in de prak tijk toe leidde, dat toch vele niet-leden werden geholpen. Daar het hierdoor herhaalde lijk gebeurde, dat wegenwacht- leden-met-pech langer moesten wachten dan anders nodig zou zijn geweest, heeft de A.N.W.B. het besluit genomen, van 1 Aug. af de stelregel „Wegenwacht hulp uitsluitend voor wegen wachtleden" rigoureus door te voeren. Een uitzondering zal slechts worden gemaakt voor gewonden, voor hen wier motorvoertuig in brand staat, voor invaliden en voor buitenlanders, dit laatste in verband met het feit, dat Ne derlanders in het buitenland ook door de daar gevestigde or ganisaties worden geholpen. Aan H.M. koningin Juliana is Vrijdagmorgen ten paleize Soest dijk de eerste haring aangeboden, die door de Rijksopperkeur- meester W. Don te Vlaardingen is uitgekeurd. De haring was op de gebruikelijke wijze verpakt in een oranje geverfd vaatje. Schipper Van der Snoek overhandigt koningin Juliana het vaat je haring. Rechts burgemeester mr J. Housdons van Vlaardingen. De Westduitse communistische partij heeft Zaterdag de arbei dersklasse opgeroepen tot actie tegen de regering-Adenauer, om dat deze „handelt in strijd met de belangen van het volk". In de oproep, die gepubliceerd is in het communistische blad „Freies Volk" en ondertekend door partijleider Reimann, wordt gezegd, dat de conventie van Bonn beoogt „West-Duitsland in slavernij te brengen en de kloof tussen Oost. en West-Duitsland blijvend te maken". Het is niet langer voldoende, aldus de op roep, om redevoeringen tegen Adenauer te houden. „De geva ren, welke de arbeidersklasse be dreigen, kunnen alleen worden af gewend door de regering-Adenau er omver te werpen. De Duitse arbeiders en het Duitse volk zijn sterk genoeg om dit te kunnen doen", aldus de Westduitse com munistische partij, die hieraan toevoegt, dat „de ratificatie van de conventie van Bonn kan en most worren verhinderd". De ar beiders wordt aangeraden hierbij gebruik te maken van het verzet der vakverenigingen tegen het wetsvoorstel inzake de bedrijfsor ganisatie. Een woordvoerder van de bondsregering verklaarde naar aanleiding van de oproep der communisten, dat deze een beeld geeft van het „anti-democrati sche karakter" van deze partij. De bondsregering is niet van plan „directe maatregelen" te nemen, doch zal de kwestie over laten aan het constitutionele hof, dat binnenkort zal moeten uitma ken, of de communistische partij in strijd met de grondwet is, al dus de woordvoerder. Molotof, aldus het nieuwsbu reau, heeft één van de conferen ties, die naar men aanneemt het vorige jaar in Warschau gehou den werd, bijgewoond. Behalve de landen van het Oosteuropese blok zouden leden van de Griek se opstandelingen en anti-Titois- ten aan de besprekingen deelge nomen hebben. Hoewel maarschalk Boelganin aan het hoofd van genoemde unie staat, meent men, dat de geza menlijke strijdkrachten onder lei ding van maarschalk Zjoekof of maarschalk Konief staan. Het hoofdkwartier telt voorts een militaire en een politieke verte genwoordiger van ieder der aan gesloten landen. Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen te Belgrado is Tsje- cho-Slowakije het voornaamste Sowjet-arsenaal naast Rusland geworden. De gehele wapenindu strie van dit land zou uitsluitend voor Sowjet-orders werken. De productie van wapens in de gro te fabrieken, zoals „Skoda", is in het eerste kwartaal van dit jaar met 30 tot 40% toegenomen in vergelijking met de cijfers van een jaar geleden. Sowjet-deskun- digen klagen er echter nog over, dat de Tsjechoslowaken niet hard genoeg werken en het werk sa boteren, aldus genoemde krin gen. De Russen zouden arbeids krachten uit China en Mongolië in de mijnen en fabrieken in Tsjecho-Slowakije te werk stel len, op welke wijze China tevens zijn rekening met de Sowjet- Unie voor ontvangen oorlogsma teriaal zou vereffeaen. Volgens welingelichte kringen te Parijs hebben Franse en Tune sische leiders een plan uitge werkt, volgens hetwelk Tunis in vijf jaar tijd binnen de Franse unie zelfbestuur zal ontvangen, waarbij Frankrijk de controle over de buitenlandse betrekkin gen en de defensie zal behouden. Volgens het plan zal de bey een Fransman aanwijzen als zijn minister van buitenlandse zaken. Ook zal hij een Fransman be noemen tot zijn opperbevelhebber der strijdkrachten. Naar verluidt heeft het plan, uitgewerkt door de Franse resi dent-generaal, De Hauteclocque en de Tunesische premier, Bak- koesj, de instemming van de bey. Met de uitvoering zal eind Juni, het einde van de „ramadan" een begin worden gemaakt. Inmid dels zal de bey de souvereine vol machten houden en decreten mogen uitvaardigen. De uitvoe rende macht zal geleidelijk aan ministers overgedragen worden. Er zullen twee assemblée's worden ingesteld, één uitsluitend bestaande uit Tunesiërs, die de bey zal adviseren bij de wetge ving, en een andere, bestaande uit Fransen en Tunesiërs, die de begroting zal bestuderen. De gemeenteraden zullen bij algemene stemming worden ge kozen. Dit is een belangrijk on derdeel van het plan, daar het Zaterdagavond heeft een hevi ge storm gepaard met hagelslag gewoed boven het district Ver- cellese in het Po-dal. Twee perso nen zouden het leven verloren en een honderdtal verwondingen op gelopen hebben. Meer dan 200 huizen en gebouwen zijn zwaar beschadigd. Verder is een groot deel van de oogst verloren ge gaan. een nieuw lichaam van Tunesi sche leiders zal vormen, voort komend uit alle klassen. Om deze reden, aldus Reuters correspon dent, zijn de rijke Tunesiërs van de nationalistische neo-Destoer gekant tegen het plan. Zij eisen de onmiddellijke erkenning van de „ondeelbare souvereiniteit van Tunis". Ook van de zijde der Franse inwoners is critiek op de hervormingsplannen geuit. Zij hebben echter ten doel de standpunten der Tunesische na tionalisten en de Franse inwo ners met elkaar te verzoenen. Dr Alain Bombard, een 27-jari- ge Franse kanaalzwemmer en Jack Palmer een 38-jarige inwo ner van Panama van Schotse af komst, die in een rubberboot van Monaco naar Cuba wilden varen, teneinde te bewijzen, dat de mens op zee genoeg voedsel kan ver krijgen om in leven te blijven, hebben na veertien dagen een schip om voedsel verzocht. Zij weigerden echter aan boord van het schip, het Franse vaartuig „Sid Ferruch", naar Marseille terug te keren. Zij wensten, na het ontvangen van water, vlees in blik en gecondenseerde melk, hun tocht voort te zetten. De „Sidi Ferruch" ontdekte de rub berboot bij Gibraltar. De mannen wilden bewijzen,' dat een mens voldoende vocht kon vergaren uit een mengsel van zeewater en re genwater en een afscheiding te vinden in het binnenste van vis sen. De tocht is als een weten schappelijk experiment opgezet in het Oceanologische museum in Monaco door dr Bombard. Volgens de bemanning van de „Sidi Ferruch" zag dr Bombard er goed uit. Met de Schot was het minder gesteld. Het economisch Beneluxcon gres, dat te Luxemburg is gehou den, heeft Zaterdagmiddag zijn werkzaamheden beëindigd. Het heeft een aantal resoluties goed gekeurd, waarvan de drie voor naamste hieronder volgen. Wat de betrekkingen van de Benelux met de landen van de President Auriol heeft Zondag een beroep gedaan op alle Fran sen in het bijzonder de oudle den van door communisten gelei de verzetsgroepen uit de oorlog om zich niet in te laten met „het huidige geweldadige optre den der communisten in het ge hele land". Sprekend ter gele genheid van het vtrlenen van het oorlogskruis aan het dorp Carmaux (Zuid-Frankrijk) voor het aandeel van de inwoners in de verzetsbeweging, zeide de pre sident, dat „het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht". Intussen is de politie Zaterdag te Tóülon een onderzoek begon nen naar een „samenzwering van nog onbekende personen tegen de buitenlandse veiligheid van de staat". De politie weigerde be richten te bevestigen, dat bij de te Toulon gehouden huiszoekin gen plannen zijn ontdekt betref fende de verdediging van deze grote marinebasis, het arsenaal en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon werden gevolgd door onderzoe ken te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzon der poogt een geheime inlichtin gendienst der communisten in de Franse havens op het spoor te komen. Zaterdagavond heeft de politie de waarnemende secretaris-gene. raai der communistische partij, Jacques Duclos, aan een kruis verhoor onderworpen. Duclos, die zich op beschuldiging van het deelnemen aan een „samenzwe ring tegen de binnenlandse vei ligheid van de staat" in de Sante gevangenis te Parijs bevindt, opende zelf het verhoor door tegen zijn ondervrager te zeggen: „Kijkt u mij een recht in de ogen en vertel, of u in een samenzwe ring tegen de staat gelooft". De ondervrager gaf echter geen ant woord, doch stelde zijn eigen vragen. WEST-DUITS VAKVERBOND DREIGT MET DEMONSTRATIES IN BONN. De voorzitter van het Westduit se vakverbond (D.G.B.) in Noord- Rijnland-Westfalen, Paul Claas- zen, heeft op een bijeenkomst te Münster verklaard, dat het vak verbond ook te Bonn demonstra ties tegen het wetsontwerp inza ke de bedrijfsorganisatie zal hou den, indien de onderhandelingen met de bondsregering mislukken De algemene voorzitter van de D.G.B., Fette, besprak Woensdag het ontwerp met bondskanselier Adenauer. Het vakverbond is tegen het wetsvoorstel gekant, omdat het van mening is, dat het aan de ar beiders niet evenveel zeggen schap in de bedrijven geeft als aan de directies. Er zijn reeds vele demonstraties tegen het voorstel gehouden. Europese betalings unie betreft heeft de Benelux groot belang bij het herstel van een multilateraal stelsel van internationale beta lingen. Voor een beperkt aantal landen van West-Europa en slechts voor een deel van de in ternationale betalingen van die landen heeft de E.B.U. weer het multilateralisme ingevoerd, maar de E.B.U. kan om die reden niet als een definitieve oplossing be schouwd worden. Gezien van het oogpunt van Benelux uit, is voortzetting van de E.B.U. even wel wenselijk. De tweede resolutie heeft be trekking op de monetaire toe stand van de Beneluxlanden. Het congres constateert, dat de ele menten van de monetaire tostand van de Beneluxlanden veel stér ker uiteenlopen dan een jaar ge leden en dat de monetaire en cre- dietpolitiek der Beneluxlanden in diezelfde tijd belangrijk nader tot elkander gekomen zijn en naar het schijnt thans door dezelfde principes worden geïnspireerd. In een derde resolutie, welke betrekking heeft op de verschil len tussen de nominale lonen in Nederland en in de Belgisch-Lu xemburgse economische unie, verzekert het congres, dat slechts de volledige verwezenlijking van de economische unie, welke alge hele vrijheid van personenverkeer en sociale politiek inhoudt, om standigheden kan scheppen, waardoor het verschil tussen de lonen minder groot zou kunnen worden. Blijkens de officiële telling in de 68 kiesdistricten van Zuid-Da kota heeft senator Taft van Ohio 613 stemmen meer behaald dan generaal Eisenhower bij de vóór verkiezingen in Zuid-Dakota, die de vorige week zijn gehouden. Taft heeft 64.617 stemmen men gekregen. In percentages tegen Eisenhower 64.004 stem- van hte totaal aantal uitgebrach te stemmen uitgedrukt is de ver houding 50,24% tegen 49,76%.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1